Природні зони Африки, закономірності їх розміщення. Специфічність грунтово-рослинного покриву і тваринного світу



Скачати 80.33 Kb.
Дата конвертації24.04.2016
Розмір80.33 Kb.


Тема : Природні зони Африки, закономірності їх розміщення. Специфічність грунтово-рослинного покриву і тваринного світу.

Мета уроку:

- повторити вивчений матеріал;

- з’ясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом з попередніх тем;

- формувати знання про особливості розміщення природних зон Африки;

поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон;

- сформувати в учнів вміння складати характеристику природних зон в певній послідовності за типовим планом;

- удосконалити практичні уміння учнів працювати з картами, атласами.

Розвивати:

- географічне мислення, вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях;

- формувати пізнавальний інтерес в кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю;

- вміння працювати з додатковою літературою, комп’ютерною програмою;

- виділяти головне, узагальнювати матеріал, робити висновки.
Виховувати:

- інтерес до предмета, любов, бережне ставлення до природи;

- захоплення її красою і досконалістю;

- почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище кожного материка.


Обладнання:

фізична карта;

кліматична карта;

карта природних зон Африки;

комп’ютерна програма для 7 класу;

мультимедійний презентація для 7 класу;

атласи;
Тип уроку: комбінований

Хід уроку
І. Організаційний момент

Привітання .



Доброго дня! Подивіться один на одного, посміхніться і подумки побажайте успіхів один одному на уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Африка – цікавий континент.

Тут пригадуєм момент,

Він був колискою життя

І дав людині майбуття.
У Єгипті, ми всі знаєм,

Перше чудо світу зустрічаєм.

Це одвічні піраміди,

Історії славнінії сліди.
Природа континенту є контрасна,

Людина у діяльності над ним не власна.

Є зона зливових дощів,

Гірських країн і пустель масив.
Хоч материк і є спекотний,

Тече тут Ніл величний, повноводний.

Сам Лінгвістон тут мандрував

І Африку для нас вивчав.
Бліцопитування

  1. Які моря омивають Африку? (Червоне, Середземне)

  2. Які течії омивають материк Африка?(Мозамбіцька, Течія мису Голкового, Бенгальська течія)

  3. Яка річка двічі перетинає екватор?( р.Конго)

  4. З якої річки бере початок річка Ніл?(р.Кагера)

  5. Що розташоване північніше – Східно африканське плоскогір’я чи Ефіопське нагір’я? (Ефіопське нагір’я)

  6. Гвінейська затока омиває західне чи східне узбережжя Африки) (Західне)

  7. Замбезі впадає в Гвінейську затоку чи в Мозамбіцьку протоку? (Мозамбіцьку)

  8. Водоспад Лінгвістона знаходиться на р.Замбезі чи р. Конго.(р. Конго)

  9. Яке найбільше за площею озеро в Африці? (Вікторія)

  10. Гори Атлас знаходяться на північному заході чи на південному сході материка? (Північному заході)

  11. Яка найвища точка на територіі Африки? (г.Кіліманджаро, 5895 м )

  12. Який найбільший острів знаходиться біля берегів Африки?

( о. Мадагаскар)
Презентація

«7 чудес Африки»

(Випереджальне завдання)
Географічна розминка
Показати на фізичній карті Африки географічні об’єкти.


  1. Мис Рас-Енгела;

  2. Середземне море;

  3. Мис Агульяс ( Голковий);

  4. Червоне море;

  5. Гібралтарська протока;

  6. Півострів Сомалі;

  7. Вулкан Кіліманджаро;

  8. Річка Ніл (Голубий Ніл, Блакитний Ніл);

  9. Озеро Вікторія;

  10. Пустеля Сахара;

  11. Гори Атлас;

  12. Острів Мадагаскар;

  13. Східно-Африканське плоскогір’я;

  14. Ефіопське нагір’я;

  15. Озеро Чад;

  16. Річна Конго;

  17. Пустеля Калахарі;

  18. Капські гори;

  19. Водоспад Вікторія;

  20. Нагір’я Ах агар і Тібесті.

  21. Мозамбіцька протока;

  22. Аденська затока;

  23. Річка Замбезі;

  24. Озеро Ньяса;

  25. Баб-ель-Мандебська протока;

  26. Водоспад Вікторія.

ІІІ Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Африка… Скільки загадковостей у цьому слові!

Африка- це континент надзвичайно різноманітних ландшафтів: пустель, напівпустель, лісів, жарких саван, гірських вершин вкритих снігом. Тваринний світ Африки – це жива колекція тропічної фауни.
Сьогодні ми вирушаємо в подорож. Під пекучим Сонцем, проливним дощем, через болота і джунглі, сипучими пісками, під гарячими вітрами.

Прийом «Асоціативна паутина»

З яким словом у вас асоціюється материк Африка?

Що ви знаєте про неї?

Що спадає вам на думку, коли звучить слово Африка?


ІV Вивчення нового матеріалу

Робота з картою

  1. Назвіть в яких природних зонах розташована Африка?

  2. Яку особливість розміщення природних зон ви помітили?

  3. Які природні зони займають найбільші площі на материку?

  4. Де зустрічається висотна поясність на материку?


Розповідь учителя

Географічне положення Африки, переважання рівнинного рельєфу і нерівномірний розподіл опадів зумовлюють на материку яскравий прояв широтної зональності. Подібно до кліматичних поясів, природні зони розташувались майже симетрично відносно екватора в північній і південній частинах материка.

На екваторі сформувалися зона вологих екваторіальних лісів, яка змінюється зоною субекваторіальних перемінно-вологих лісів, що поступово переходять у савани, а ті – у тропічні напівпустелі та пустелі. На крайніх півночі та півдні материка поширені субтропічні твердо листі ліси і чагарники.
Пригадайте що таке природна зона, висотна поясність?

Робота в групах:
Скласти міні –проект « Природні зони Африки»
1 група - Вологі екваторіальні ліси ( гілеї)

2 група - Савани й рідколісся

3 група - Пустелі й напівпустелі ( пустеля Сахара, Калахарі, Наміб)

4 група - Вічнозелені твердо листі ліси й чагарники.

Виступи учнів супроводжуються презентацією « Рослинний і тваринний світ природних зон Африки».

Учні в класі заповнюють таблицю « Природні зони Африки»


Характеристика природних зон



Назва природної зони


Грунти


Рослинний світ


Тваринний світ

Вологі екваторіальні ліси ( гілеї)

Червоно-жовті фералітні

Мохи, червоне, чорне

(ебенове),сандалове, жовте, хлібне дерева, фікуси, пальми, сейби, кава, ліани.




Слон, жуки, горила,

Окапі, шимпанзе,

Мартишки, павіани, папуги, нектариці, птахи-носороги, дятли, терміти, москіти, бегемот,

китецевуха свиня.



Савани й рідколісся

Червоні фералітні, червоно-бурі.

Олійне дерево,

пальми,


слонова трава,

акації, деревовидний молочай, алое.



Слон, жирафа, зебра, буйвіл,

антилопа, лев,

гепард, шакал, гієна, гриф, бегемот, носоріг,

крокодил, мавпи,секретар, терміти.




Путелі: Сахара

Пустельні сірі

Верблюжа колючка, акації, осока, полини.

В оазисах фінікові пальми, інші сільськогосподарські культури.



Горлиці ,голуби,

рябчики, жайворонки, бігунки, сокіл, антилопи, верблюди, ящірка, лисиця –фенек, черепахи, скарабеї, скорпіони.



Пустеля Калахарі

Пустельні сірі

Молочай, алое, кавуни, вельвічія, акації, тамариск.

Леви, шакали, гепарди.

Вічнозелені

твердолистяні ліси й чагарники

Коричневі

Ліванський кедр, сосна, кипарис, лавролиста олива, південний бук, чорне дерево, верес, молочай, нарцис, тюльпан, гладіолус, амариліс.

Антилопи, олені,

лані, макаки, тушканчики, дикобрази, зайці, шакали, гієни, земляний вовк, ящірки, змії.





Запитання :

  1. Яких рослин і тварин зустріне мандрівник , подорожуючи гілеями Африки?

  2. Фото яких тварин і рослин може привезти натураліст із саван?

3. Як живий світ пустелі пристосувався до нестачі води?

4. Чи здатні рослини гілеї та саван вижити в нашій місцевості? Чому?


Відповідаючи на запитання учні читають повідомлення про унікальні види рослин та ендеміків тварин Африки.
V Закріплення вивченого матеріалу
Міні – диктант

Умовні позначення відповідей: Г – гілеї, С-савани, П- пустелі, Т- твердо листі ліси.

  1. Вічнозелені ліси, що ростуть у 6 – 7 ярусів.

  2. Тут росте товсте бочкоподібне дерево.

  3. Тварини й рослини тут дуже економлять воду.

  4. Проживає «велика п’ятірка» : слон, носоріг, буйвіл, лев, жираф.

  5. Батьківщина кавунів і вельвічії.

  6. Поширені жовто-червоні малородючі грунти.

  7. Частина рослин є ефемерами.

  8. Листя рослин захищене восковим нальотом.

  9. Острівцями життя є оазиси, а їхньою царицею фінікова пальма.

  10. Деякі рослини зони можуть рости на півдні України.

  11. Ростуть високі трави, в яких може сховатися вершник.


Розгадування кросворду «Природні зони Африки»

Підсумок уроку



  • На материку чітко проявляється закон географічної зональності: екваторіальні ліси змінюються саванами, які переходять у тропічні пустелі, а на північному і південному побережжях континенту вузькою смугою простяглися - субтропічні твердолисті ліси і чагарники.

- За видовим складом рослин і тварин, що припадають на одиницю площі,

африканські савани не мають собі рівних серед природних зон.
- В Африці пустелі та напівпустелі займають величезні площі, а пустеля Сахара – є найбільшою пустелею світу.


Рефлексія

Ну от і закінчилась наша фантастична подорож природними зонами Африки.


Чого ви навчилися під час подорожі?

Які труднощі виникли?

Що сподобалося на уроці?
VІІ Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника параграф 17-19.



Підготувати повідомлення про народи, що населяють Африку: пігмеїв, масаїв, туарегів та інших.




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка