Природні пам’ятки Долинщини Інформаційна довідка ДолинаСкачати 247.8 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір247.8 Kb.
#17284
Долинська центральна районна бібліотека
Природні пам’ятки Долинщини
Інформаційна довідка

Долина

2009

Людина і навколишнє середовище – це одна з найбільш важливіших проблем суспільства. Ніщо не відбувається у природі відокремлено. Ґрунт перетворюється в пил без води. Атмосфера задушить людину без постійного її оновлення з допомогою рослин, які ростуть на ґрунті. Вода перетвориться в отруйну рідину без постійної фільтрації її ґрунтами, без кругообігу в атмосфері. Ґрунт, вода, повітря і рослини – це «три кити», на яких тримається, за рахунок яких живе і завжди житиме людина. Завдяки їм підтримується екологічна рівновага на планеті Земля. І якщо хоча б один із них занапаститься людьми, настане кінець і самому існуванню людини.

На землі залишилося небагато місць, які зберегли свій первісний вигляд. Записи на сторінках Червоної книги засвідчують сумні факти скорочення чисельності рослин і тварин. Світовий досвід засвідчує, що найбільш досконалою і повною формою охорони природи є створення заповідних територій та об’єктів. Вона забезпечує сприятливі умови для збереження генофонду видів рослинного і тваринного світу, в першу чергу, рідкісних та зникаючих, а також природних комплексів, дозволяє зберегти для людства еталони природних екосистем.

Долинщина володіє унікальними природними ресурсами і умовами, різноманітним рослинним і тваринним світом, джерельними водами річок і чистим карпатським повітрям. На Долинщині збереглися природні ландшафти, незаймані ліси, ендемічні і реліктові види рослин і тварин, саме тут є значні рекреаційні ресурси.Чорній М. Як згасає Свіча : [екологічні проблеми] / М. Чорній // Добра справа. – 2006. – 17 листоп. – С. 3.

Укладач: О.Г. Андрєєва.

Художнє оформлення: Ю.Б. Фреїв.

Використана література:
Адаменко О. М. Регіональна екологія і природні ресурси (на прикладі Івано-Франківської області) : підруч. для студ. вищ. навч. закл. / О. М. Адаменко, М. М. Приходько. – Івано-Франківськ : [Б. в.], 2000. – 278 с.

Верес Я. Розростаються малотур'янські дуброви / Я. Верес // Свіча. – 1998. – 2 верес.

Вінтонів К. Обстежено унікальні об'єкти природи / Катерина Вінтонів // Свіча. – 2006. – 19 серп.

Вінтонів К. Рідкісні рослини оліготрофних боліт Бойківщини / Катерина Вінтонів // «Бойківщина: Минуле і сучасне» : зб. наук.-теорет. cтатей. – Долина, 2007. – С. 155 – 156.

Лисак, болото Лисак // Екологічна енциклопедія : в 3 т. – К., 2007. – Т. 2. – С. 234.

Лович М. Унікальне болото : [Ширковець] / М. Лович // Свіча. – 2005. – 27 лип.

Матеріали експедиції по вивченню природно-заповідного фонду Долинського району працівниками Долинського музею «Бойківщина» ім. Тетяни та Омеляна Антоновичів. – Долина, 2006.

Мельниченко У. С. Флора ботанічної пам’ятки природи загальнодержавного значення урочища «Осій» : дипломна робота студ. Прикарпатського ун-ту / Мельниченко Уляна Сергіївна. – Івано-Франківськ, 2006.

Природно-заповідний фонд // Інформаційний бюллетень Долинського району. – Івано-Франківськ, 2005. – С. 10 – 11.

Природно-заповідні території та об’єкти Івано-Франківщини / [під ред. Приходько М. М.]. – Івано-Франківськ : Таля, 2000. – 272 с. : іл.

Притула М. Дбаємо про природу – дбаємо про себе / М. Притула // Свіча. – 2007. – 4 лип.

Реєстр природно-заповідного фонду Долинського району / Долинська райдержадміністрація; відділ надзвичайних ситуацій.

Чепига Т. Не жабоквакія, а заказник : [«Саджавський»] / Т. Чепига // Свіча. – 1996. – 31 лип.
Природо-охоронні об'єкти Долинщини.
Природо - охоронні об'єкти - це пам'ятки природи і заказники місцевого значення.

На території Долинщини нараховують 3 природні заповідники загальнодержавного значення: ботанічна пам’ятка природи урочище «Осій», 2 гідрологічні пам’ятки природи болото «Ширковець» та «Лисак». Загальна площа природних заповідників загальнодержавного значення становить 40,3га.


Ботанічна пам'ятка природи урочище «Осій»
Урочище «Осій» знаходиться на схилах однойменної гори (764 м. над р.м.), поблизу селища Вигода на лівобережжі ріки Свіча. Площа становить 13,9 га Малотур’янського лісництва Вигодського держлісгоспу.

Назва «Осій» походить від слова «оса». В сиву давнину на південному схилі гори Осій гніздилося багато диких бджіл і ос. Вперше опис лісового резервату Осій як цікавої та цінної в науковому відношенні ділянки, її флори та фауни подав Йосип Урбанський в 1933 році. За його пропозицією тут був створений резерват. Як природно-заповідна зона загальнодержавного значення створена 14.10.1975р.

Урочище характеризується мішаним листяним пралісом віком 100 років з участю бука, клена та сосни кримської. Середня висота дерев сягає 20 м., середній діаметр 24 см. На південних схилах лісового масиву домінують буки. Вперемішку з буком ростуть дуб, явір, граб, береза. На східних схилах ростуть хвойно-листяні мішані ліси. Крім всіх вище перерахованих листяних порід дерев на цій ділянці ростуть смерека, ялиця біла і ялиця звичайна. Тут знаходиться також осередок реліктової сосни звичайної. На незатінених галявинах росте ліщина, ялівець, а на мокрих і вологих ґрунтах та над водою – плакуча верба, осика, береза, клен, бузина чорна, горобина червона, вовчі ягоди.

На території урочища зустрічаються рідкісні реліктові рослини, які занесені в Червону книгу і можуть взагалі зникнути, такі як лунарія оживаюча, листовик сколопендровий, ведмежа цибуля, підсніжник звичайний та ін. Індивідуальної охорони в резерваті потребує цінна лікарська рослина скополія карніолійська – третинний релікт з родини пасльонових. Вона дуже схожа на беладону звичайну і зовнішнім виглядом, і лікувальними властивостями, і надзвичайною отруйністю.

Об'єкт знаходиться під наглядом Вигодського держлісгоспу.
Гідрологічна пам'ятка природи болото «Ширковець»
Площа якого становить 12 га і знаходиться між селами Старий і Новий Мізунь в улоговині нижньої тераси р.Мізуньки на висоті 500-550 м. над р.м. Створений 14.10.1975 року. Місце знаходження Долинський, Вигодський ДЛГ Мізунське лісництво, болото оліготрофного характеру. Об'єкт знаходиться під наглядом Вигодського держлісгоспу.

«Ширковець» – одне з унікальних карпатських боліт. Для нього характерний горбисто-мочажинний комплекс, який є характерним для Прибалтики - особливо так званий «яружномочажинний» комплекс. Він є рідкісним для України, а для карпатського регіону єдиний. А зростання багна болотного на горбах цього комплексу – рідкісне явище для Карпат. Болото має торфовий поклад глибиною до 2.5м, який формувався 3 тисячі років, складений в нижній частині деревним та деревно-сфагновим торфом.

Болото добре збереглося, так як на прилеглих територіях не проводилось осушення. Аналогів «Ширковцю» в Карпатах немає. Низькорослі сосни із зонтиковидною кроною створюють цікавий, незвичайний для Карпат мальовничий краєвид.

У зв'язку із своєрідністю розвитку цього болота (центрально-оліготрофний) своєрідний і рослинний покрив. На підвищеній частині переважають багново-пухівковосфагнові угрупування із пригніченою сосною. Ці угрупування займають горби горбисто-мочажного комплексу і становлять більше 70 % площі.

Деревний ярус в них утворює пригнічена сосна із зонтиковидною кроною. Сосни, що ростуть на глибокому оліготрофному, бідному на мінеральне живлення торфовищі, мають вік понад 100 років,"Укерна". Площа – 580,6 га. Свічівське лісництво Вигодського держлісгоспу. Високопродуктивні смерекові насадження з домішкою сосни гірської та поодиноко сосни кедрової європейської на висоті 1100 – 1700 м. над р.м., вік яких – 140років. Тут беруть початок притоки ріки Свічі – Новий Ус, Тисовий, Свинка, Перебатий.
"Розколи". Площа – 113,8 га. Собольське лісництво Вигодського держлісгоспу. Цінні високогірні смерекові насадження з домішкою ялиці білої і бука лісового віком від 140 до 160 років. Унікальні місця для відтворення дикої фауни – оленя, кабана, ведмедя. У трав'яному покриві – чорниця, ожина, квасниця.
"Розточанське". Площа – 12,0 га. Розточанське лісництво Долинського спецагролісгоспу. Насіннєва ділянка з високопродуктивним насадженням ялиці з домішкою смереки. Вік – 100 років. Запас – 460м3/га.
"Макогінка". Площа – 27,3 га. Розточанське лісництво Долинського спецагролісгоспу. Високопродуктивне модриново-букове насадження. Вік – 120 років. Насіннєва база модрини європейської.
Дендрологічний парк «Малотурянський»
Дендрологічний парк «Малотур'янський» місцевого значення, створений 15.07.1996 року. Площа парку становить 6,8га, знаходиться в Малотур’янському лісництві. Насадження багате за видовим складом дерев та чагарників цінних порід. Тут зростають основні лісоутворюючі види – ялиця європейська, смерека карпатська, дуб звичайний, дуб червоний, клен гостролистий, клен-явір, а також дерева-екзоти – береза карельська, сосна кедрова європейська, бархат амурський. Цінний в науковому, в освітньо-виховному та рекреаційному відношеннях.

Об'єкт знаходиться під наглядом Вигодського держлісгоспу.

продуктивні лісові культури смереки, ялиці і бука з участю явора і берези. Вік – 95 років. Генетичний резерват.
"Січка". Площа – 20,5 га, створений 19.07.1988 року. Вишківське лісництво Вигодського держлісгоспу. Високопродуктивне смереково-букове насадження з домішкою ялиці. Запас – 690м3/га. Внаслідок розладнання деревостану сніголомом, вітровалом і буреломом та всихання вершин і крони дерев, насадження втратило естетичний вигляд та функції заповідного об'єкту.
"Пянула." Площа – 501,0 га. Бистрівське лісництво Вигодського держлісгоспу. Високопродуктивні смерекові насадження на висоті 675 – 1300 м. над .р.м. Місце оселення оленя, косулі, рисі, куниці.
"Яйко". Площа – 257,4 га. Правицьке лісництво Вигодського держлісгоспу. Унікальні смерекові насадження з домішкою сосни гірської та сосни кедрової європейської, що зростають на верхній межі лісу від 1075 до 1525 м. над р.м.
"Магура-1". Площа – 140 га. Собольське лісництво Вигодського держлісгоспу. Високопродуктивні смерекові насадження з домішкою ялиці білої на висоті від 1000 до 1350 м. над р.м. Вік – 140 років. Місце оселення оленя, куниці, білки, глухаря.
"Магура–2". Площа – 21,0 га. Собольське лісництво Вигодського держлісгоспу. Високопродуктивні смерекові насадження з домішкою ялиці білої на висоті 800 – 1000 м. над р. м. Вік – 140років. Тут бере початок річка Магура – притока Мізуньки.
"Нижній і Верхній Стерецький". Площа – 392,0 га. Людвиківське лісництво Вигодського держлісгоспу. Природне високопродуктивне вітростійке насадження смереки, бука лісового, ялиці білої з домішкою клена, явора, ільма гірського. Місце перебування в зимовий період диких тварин – косулі, оленя, кабана.

проте ледве досягають висоти 4 м. при середньому діаметрі стовбура 7 см. В травяно-чагарниковому ярусі переважає багно болотне та пухівка, значну домішку утворюють верес – рослина, яка звичайна на рівнині України та рідкісна в Карпатах, та водянка горна. Ці види місцями виступають співдомішками. В цих же ценозах відмічені малопоширені в регіоні види – журавлина болотна, комахоїдна рослина росичка круглолиста. Моховий покрив в них утворює сфагнум гостролистий – вид характерний для гірських боліт Карпат.

Мезотрофна частина болота відкрита, дерев майже немає. В рослинному покриві переважають осоково-сфагнові, а також пухівково-сфагнові угрупування. Невелику площу займають очеретяно-сфагнові ценози, які на болоті мають локальне розміщення та є для нашого регіону рідкісними.

В трав'яному покриві в більш знижених та обводнених місцях домінує осока здута, в меншобводнених – осока чорна. В значних кількостях зростає тут журавлина болотна, фіалка болотна. Моховий покрив утворює типовий вид мезотрофних боліт.

Пухівково-сфагнові угрупування займають невеликі ділянки покриву оліготрофного центру болота. В них домінує пухівка багатоколоскова.

Очеретяно-сфагнові угрупування займають неглибокі зниження, які характеризуються обводненістю. Серед рідкісних видів тут по краю угруповань виявлені – пальчатокорінник м'ясочервоний, осока волотиста. В цілому тут виявлено 6 видів рослин занесених до Червоної книги України – пальчатокорінники м'ясочервоний, травневий і плямистий, билинець комариний, журавлина дрібноплода і осока малоквіткова.

Із малопоширених рослин в цьому регіоні зростають – багно болотне, журавлина болотна, росичка круглолиста, осока волотиста. Причому на цьому болоті зберігся генофонд лікарських рослин - багна болотного та бобівника трилистого.

Болото цікаве тим, що на порівняно невеликій території утворилось три окремі біотопи: сфагнове болото, вологі луки, чагарники – з властивою тільки їм характеристикою.

На болоті «Ширковець» багатий видовий склад ентомофауни –

перлівця-селена, лимонниця, волов’яче око, сінниця звичайна, прямокрилі кобилки та інші.

На ділянці сфагнового болота з невеликими ділянками чистої води, з розрідженими заростями вільхи чорної та сосни звичайної домінують дрібні двокрилі, родів хібамітри та золотовічки, зрідка зустрічаються дрібні молі.

Отже, комплекс необхідно оберігати і доцільно встановити навколо нього охоронну зону та вирішити питання про захист частини болота, де проходить забудова.

В цілому це один із цікавих болотних масивів нашої області.

Болото «Ширковець» взято на облік міжнародною організацією «ТЕЛМА».


Гідрологічна пам'ятка природи болото «Лисак»
Площа якого становить 14.4 га, створений 14.10.1975 року, розташований на території Свічівського лісництва на висоті 800 м. над р.м. і займає улоговину на терасі ріки Свіча, болото оліготрофного характеру. «Лисак» відноситься до рідкісних боліт України, які збереглися лише в Карпатах. Об'єкт знаходиться під наглядом Вигодського держлісгоспу.

Сфагновий торфовий поклад глибиною до 4м. Найбільшу площу займають мезотроні ділянки, оліготрофні ділянки займають незначну площу. В розрідженому деревостані переважає ялина, в трав'яно-чагарниковому ярусі – пухівка звичайна, водянка чорна, журавлина болотна, на підвищених горбах зустрічається журавлина дрібноплода. В моховому покриві домінує сфагнум бурий, зустрічається також сфагнум червоний і білий. Рослинні угрупування такого типу занесені до Зеленої книги України як рідкісні.В мезотрофній частині, вкритій суцільним сфагновим покривом, виявлені рідкісні види рослин, які занесені до Червоної книги України – осока малоквіткова, шейхцерія болотна,. Із лікарських рослин – бобівник трилистий та два види орхідей – пальчатокорінник Траунштейнера та плямистий, а також деревій звичайний, чорниця, гадючник в'язолистий.

"Соболь". Площа – 19,0 га., створений 15.07.19993 року. Собольське лісництво Вигодського держлісгоспу. Висота – 1100м. над р.м. Еталон буково-смереково-ялицевого насадження природного походження віком 150 років. Запас – 400м3 /га.
"Грегіт". Площа – 29,0 га, створений 19.07.1988року, Бистрівське лісництво Вигодського держлісгоспу. Висота – 900м. над р.м. Еталон буково-смереково-ялицевого насадження віком 80 років. Запас – 400м3/га.
"Кропивник". Площа – 8,0 га, створений 19.07.1988 року. Мізунське лісництво Вигодського держлісгоспу. Висота – 675м. над р.м. Еталон мішаного буково-ялицево-смерекового насадження віком 110 років. Запас – 350м3/га. Внаслідок всихання вершин і крони дерев, насадження втратило естетичний вигляд та функції заповідного об'єкту.
"Кропивник". Площа – 14,0 га, створений 19.07.1988 року. Мізунське лісництво Вигодського держлісгоспу. Висота – 675м. над р.м. Високопродуктивні лісові культури модрини європейської, смереки і ялиці з участю бука. Вік – 120 років. Запас – 460м3/га. Внаслідок всихання вершин і крони дерев, насадження втратило естетичний вигляд та функції заповідного об'єкту.
"Пісок". Площа – 24,0 га, створений 19.07.1988 року. Мізунське лісництво Вигодського держлісгоспу. Висота – 700м. над р.м. Еталон буково-ялицево-смерекового насадження природного походження віком 140 років. Запас – 470м3/га.
"Тарасівка". Площа – 50,2 га, створений 15.07.1996 року. Шевченківське лісництво Вигодського держлісгоспу. Лісонасіннєві плантації модрини європейської, модрини японської та горобини чорноплідної. Вік біля 30 років.
"Гатчин Звір". Площа – 54,8 га, створений 19.07.1988року. Шевченківське лісництво Вигодського держлісгоспу. Високо-

"Рихів потік". Площа – 7,3 га. Долинський район, с. Велика Тур'я. Болотиста ділянка, поросла вільшаником. Місце оселення звірів і птахів.
"Рахиня". Площа – 10,4 га. Рахинське лісництво, Болехівськото держлісгоспу. Насадження дуба північного віком 100 років. Запас – 400м3/га.
"Надіїв". Площа – 19,0 га. Рахинське лісництво Болехівського держлісгоспу. .Високоповнотні дубово-ялицеві ліси природного походження віком понад 120 років.
"Підліс". Площа – 11,0 га. Рахинське лісництво Болехівського держлісгоспу. Залишки ялицево-дубових лісів природного походження віком понад 170 років.
"Дубове". Площа – 13,0 га. Рахинське лісництво Болехівського держлісгоспу. Високопродуктивне, біологічно стійке корінне насадження дуба черешчатого. Вік – 200 років. Запас – 400м3/га.
"Кичера". Площа – 8,7 га. Церківнянське лісництво Болехівського держлісгоспу. Еталон високопродуктивного модриново-ялицевого насадження. Насіннєва база. Насадження за санітарним станом втратило естетичну та природно-заповідну цінність.
"Чорна сигла". Площа – 397,0 га., створений 23.06.1997 року. Собольське лісництво Вигодського держлісгоспу. Високопродуктивний буково-ялицевий праліс з домішкою смереки. Місце оселення чисельної лісової фауни – оленя, козулі, кабана, куниці.
"Магура". Площа – 13,6 га., створений 15.07.1993 року. Собольське лісництво Вигодського держлісгоспу. Висота – 950м. над р.м. Еталон смерекового насадження природного походження віком 110 років. Запас – 460м3/га.
Трав'яний покрив трьохярусний, найвищий ярус утворює пухівка, осока лисяча.

Середній ярус – брусниця, водянка чорна, журавлина болотна, чорниця. Моховий покрив 100% утворює найнижчий ярус. В окремих місцях, де немає мохового покриву, суцільні трьох'ярусні кущі утворює бабівник трилистий.

Тваринний світ болота та оточуючого лісу досить різноманітний. Тут зустрічаються кабан дикий, лисиця, заєць-русак; із птахів – лісовий щеврик, чорна та звичайна горихвістки, чорноголовий чекан, чорний дрізд, чорноголова славка. Зустрічається також занесений до Червоної книги України тритон карпатський. Багате і видове різноманіття комах – комарі дзвінці, бджола шерстобіт, джміль лісовий, турун гранчастий та інші.

Болото «Лисак» як і болото «Ширковець» взяте на облік міжнародною організацією «ТЕЛМА».


Ландшафтні заказники місцевого значення
Ріка Свіча з притокою Мізунькою
Площа – 5940,0 га, розміщений в Долинському районі. Це мальовнича ріка Українських Карпат, яка найбільше збереглася в природному стані. Перспективне джерело питної води, місце нересту промислових видів риб – морена, рибець, форель гірська, в’юн, сазан, харіус. В прибережних заростях гніздяться – пастушка, кулик, чирок, журавель. Цінна в рекреаційному та естетичному відношенні.

Свіча бере початок з хребта Вишківських Горган на висоті 1155 м. Загальна довжина ріки 107 км., з них більше половини припадає на карпатську частину, де вона приймає численні притоки: Сукіль, Мізунька, Лужанка та інші. Площа водозбору становить 1493 км2. Загальний нахил – 8,3 м/км., а густота річкової мережі досягає 1,3 км/км2.

В басейні р.Свіча нараховується біля 1100 приток серед яких найбільша р.Мізунька. Вона бере свій початок на висоті 1020 м. над р.м. Довжина 51 км., площа басейну 344 км2. Ширина русла і заплави відповідно становить – 10 м. і 50 м., ширина і глибина долини – 1,2 км. і 250 м. При злитті р.Мізунька з р.Свіча біля смт. Вигода утворився один із природних комплексів розширених лійкоподібних ділянок поперечних долин. Для цих річкових долин характерні широкі заплави і надзаплавні тераси. Лійкоподібні улоговини добре освоєні в господарському відношенні, поширені орні землі. В саму ж ріку Мізуньку впадає 339 річок, довжиною менше 10 км. (загальна довжина рік – 442 км.).
Ландшафтний заказник «Саджавський»
Заказник знаходиться на межиріччі ріки Свічі та її притоки Саджави (на околиці м. Долина) неподалік села Княжолуки. Загальна площа 328.6га. Більша частина заказника являє собою заболочену нижню терасу р.Свіча. Своєрідність болота обумовлюється наявністю декількох терас ріки Свічі та Саджави, які дуже різняться грунто-гідрологічними умовами та рослинним покровом. Ділянка яка прилягає до річки Саджави, являє собою верхове (оліготрофне), пухівко–сфагнове болото. Саме тут зростає рідкісний вид – журавлина дрібноплода, занесена до Червоної книги України, а також росичка круглолиста, багно болотне, андромеда багатолиста.

На периферії оліготрофної частини розташована так звана евмезотрофна, майже безлісна олуговіла частина, що є переходом між оліготрофним болотом на верхній терасі та евтрофним і мезоевтрофним на нижній терасі. Саме на цій ділянці зростають численні популяції, які занесені до Червоної книги України – пальчатокорінників плямистого, Фукса, билинця комариного, любки дволистої. В цій смузі відмічені популяції цінної і рідкісної рослини, занесеної до Червоної книги України – арніки гірської.Частина болотного масиву, що знаходиться на нижній терасі р.Свічі є евтрофним (низинним) болотом, яке ближче до тераси Свічі переходить у мезотрофне. В рослинному покриві переважають типові для Прикарпаття обводнені високотравні природні комплекси з переважанням очерету та верб. На проміжній смузі болота, що прилягає до уступу тераси зростають такі малопоширені в регіоні види як росичка круглолиста, шолудивник лісовий, лядвенець

"Висока гора". Площа – 2,0 га. Знаходиться на околиці с.Оболоня. Місце зростання рідкісних для регіону рослин: купальниці європейської, чемериці Лобеля, рябчика великого, перстача білого.
"Довгий міст". Площа – 41,2 га. Знаходиться на околиці сіл Оболоня та Раків. Місце зростання пальчатокорінника плямистого, билинця комариного, рябчика великого – видів рослин, занесених до Червоної книги України.
"Гошівський болотний масив, урочище "Гачки" Площа – 11,3 га. Знаходиться на території с.Тяпче. Залишок оліготрофного болота, де зростає три види пальчатокорінника та журавлина дрібноплода – рослини, що занесені до Червоної книги України.
Заповідні урочища місцевого значення
"Долішнє". Площа – 5,8 га. Долинський район, с.Витвиця. Заболочена ділянка, поросла вільшаником. Рослинність характерна для боліт низинного типу – угруповання рогозу широколистого, осоки омської, осоки двотичинкової, осоки гострої. Ці угруповання зберегли в своєму складі флористичне ядро придністровських евтрофних боліт. Поодиноко зростають – лепешняк плаваючий, ситник пониклий, в'язіль барвистий, м'ята польова, костриця лучна та інші. Ділянка служить місцем гніздування водоплавних птахів.
"Березина". Площа – 6,5 га. Долинський район, с.Рахиня. На схилі серед полів заболочена ділянка, вкрита вільшаником. Місце гніздування птахів.
"Під гаєм". Площа – 2,6 га. Долинський район, с.Рахиня. Заболочена ділянка, вкрита вільшаником та чагарниками.
"Торфовище". Площа – 3,8 га. Долинський район, с. Надіїв. Торфяник, густо порослий очеретом.
"Сосна кедрова". Площа – 0,01 га. (1 дерево). Село Мислівка Шевченківської сільської ради. Окреме дерево-релікт сосна кедрова європейська (Червона книга України). Висота – 16 м, окружність стовбура - 0,8 м. Вік 140 років.
"Еталон буково-модринового насадження". Площа – 1,5 га. Витвицьке лісництво Болехівського держлісгоспу. Високопродуктивне мішане насадження модрини європейської з участю бука і смереки. Вік – 150 років. Запас 1140 м3/га.
"Еталон модринового насадження". Площа – 2,8 га. Витвицьке лісництво Болехівського держлісгоспу. Високопродуктивне насадження модрини європейської з домішкою бука. Вік 150 років. Запас - 1100м3/га. Насіннєва та селекційна база.
"Сосна Веймутова". Площа – 0,3 га. Витвицьке лісництво Болехівського держлісгоспу. Рідкісне насадження сосни Веймутова віком 100 років. Насіннєва та селекційна база. Запас – 480м3/га.
"Дугласії". Площа – 1,0 га. Витвицьке лісництво Болехівського держлісгоспу. Унікальне для області мішане насадження цінних інтродукованих лісоутворювачів – псевдоітсуги тисолистої, ітсуги канадської, сосни Веймутова, карії, дуба північного. Вік – 90 років. Запас – 650м3/га.
"Еталон ялицевого насадження". Площа – 5,4 га. Витвицьке лісництво Болехівського держлісгоспу. Високопродуктивний деревостан ялиці білої. Вік – 100 років. Запас 550м3/га.
"Довжанка". Площа – 1,8 га. Витвицьке лісництво Болехівського держлісгоспу. Високопродуктивний деревостан ялиці білої. Вік – 100 років. Запас – 600м3/га.
"Сосна кримська". Площа – 0,01 га. Солотвинське лісництво Вигодського держлісгоспу. Дерево висотою 16 метрів, обхват стовбура – 0,88 метра. Вік – 80 років.

трясовинний, фіалка болотяна. Знайшли сприятливі умови для свого зростання малопоширені на Передкарпатті види – цикута отруйна та цінна лікарська рослина – валеріана висока. В північній частині болота, вкритій розрідженими кущами верб попелястої та п’ятитичинкової, зростає декілька видів пальчатокорінників. Це занесені до Червоної книги України пальчатокорінник плямистий та пальчатокорінник Фукса, зрідка трапляється пальчатокорінник Траунштейнера. Зустрічаються рідкісні для Прикарпаття цінні лікарські рослини – бобівник трилистий та вовче тіло болотне.

Особлива цінність заказника «Саджавський» полягає в тому, що тут порівняно на невеликій території завдяки різноманітності геоморфологічних умов представлені практично всі типи боліт України, від оліготрофних (верхових) – рідкісних для Прикарпаття, з своєрідним тундровим мальовничим ландшафтом до високотравних евтрофних боліт з переважанням очерету, найбільш характерних для Івано-Франківщини.

Тваринний світ болота також багатий. Тут гніздяться качки, зустрічається заєць-русак, квакша. З плазунів – вужі та занесена до Червоної книги України – мідянка.Під час проведення спільної експедиції працівників музею «Бойківщина» та працівників відділу природи Івано-Франківского краєзнавчого музею по вивченню біорізноманіття природно-заповідного фонду Долинщини 2006 року було виявлено, що на сьогоднішній день заказник «Саджавський»в більшій частині своїй висушений. Внаслідок чого, це болото заросло березами, повислою осикою та вербами, тому на даний час цей заказник потребує посиленої уваги з боку природоохоронців.
Ландшафтний заказник Цапове
Площа – 6,0 га. Знаходиться в Долинському районі на території Церківнянського лісництва, Болехівського держлісгоспу. Мальовнича ділянка букового лісу з домішкою ялини, ялиці. Характерні скельні утворення з джерелом.

Орнітологічний заказник «Шевченківський»
Площа якого становить 3 га, створений 23.06.1997 року, розташований в Шевченківському лісництві. Заказник цінується гніздуванням колонії сірої чаплі. Об'єкт знаходиться під наглядом Вигодського держлісгоспу.
Лісові заказники місцевого значення
Лісовий заказник урочище «Ільма»
Площа якого становить 3294 га, створений 18.10.1984 року, розташований на території Ілемнянського лісництва. Цінні ліси, в складі яких зустрічаються породи важливі для селекції лісових культур: в’яз гірський, явір, ясен та лікарські рослини – тирлич крапчастий, арніка гірська, які занесені до Червоної книги України. У заплаві ріки Ільма створено звіро-форелеве господарство. Об'єкт знаходиться під наглядом Вигодського держлісгоспу.
Лісовий заказник «Марино»
Площа 763,0 га. Знаходиться в Церківнянському лісництві Болехівського держлісгоспу. Унікальний для регіону масив лісу, в складі якого: бук, смерека, ялиця, на висоті 725 до 1225 м. над р.м. Багато зникаючих, рідкісних та реліктових видів рослин: арніка гірська, осока скельна, тирлич жовтий, цибуля ведмежа, аконіт строкатий.
Ботанічний заказник «Жидовець»
Площа – 41,4 га. Знаходиться на території Витвицького лісництва Болехівського держлісгоспу. Високопродуктивні насадження бука лісового віком понад 80 років з домішкою дуба черешчатого, модрини європейської.
Комплексна пам’ятка природи місцевого значення
«Лисий потік»
Площа – 14,4 га. Знаходиться – Витвицьке лісництво Болехівського держлісгоспу. Високопродуктивне мішане насадження модрини європейської з участю бука і смереки. Вік – 150 років. Запас – 1140 м3/га.
Ботанічні пам’ятки природи місцевого значення
Ботанічна пам'ятка природи «Правич І»
Площа становить 57,1 га, створений 15.07.1996 року, розташований – Правицьке лісництво Вигодського держлісгоспу. Висота – 1275м. над р.м. Цінний високопродуктивним смерековим насадженням з участю кедра європейського. Об'єкт знаходиться під охороною Вигодського держлісгоспу.
Ботанічна пам'ятка природи «Правич II»
Площа становить 5,6 га, створений 15.07.1996 року, розташований – Правицьке лісництво Вигодського держлісгоспу. Цінується лісництво високопродуктивним смереково-буковим насадженням з участю кедра європейського. Об'єкт знаходиться під охороною Вигодського держлісгоспу.
Ботанічна пам'ятка природи «Кропивник»
Площа становить 2,8га, створений 15.07.1996 року, розміщений – Мізунське лісництво. Еталон ялицево-буково-смерекове насадження з участю берези бородавчастої та домішкою дуба червоного, створено методом посадки лісових культур, в склад яких введено сосну кедрову, європейську (Червона книга України). Запас – 500м3/га. Об'єкт знаходиться під охороною Вигодського держлісгоспу.


Каталог: uploads -> 2011
2011 -> Конспект лекцій з дисципліни «Охорона праці у невиробничий сфері»
2011 -> Крок Б. Сестринська справа Організаційно-управлінська діяльність 1
2011 -> Програма рівних можливостей та прав жінок в україні єс проон програма міжнародної
2011 -> Образовательная программа начальной школы моу «калтайская сош»
2011 -> Выявить динамику взглядов на предмет психологии и методы ее изучения в различные исторические периоды
2011 -> Методичні вказівки до розробки розділу „ Охорона праці
2011 -> Методичні вказівки до розділу дипломних проектів спеціалістів та магістерських дисертацій для підготовки спеціалістів та магістрів з гуманітарного напрямку підготовки

Скачати 247.8 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал