Для заказа доставки диссертации сделайте запрос через форму обратной связи по ссылке: http://mydisser.com/ru/contact.html
ПРИКАРПАТСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА
На правах рукопису
ГАСЮК Мирослава Богданівна
УДК 159. 922.1 + 159.932.2 +159.922.6
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ САМОАКТУАЛІЗАЦІЇ СУЧАСНОЇ ЖІНКИ
19.00.07 – педагогічна та вікова психологія
Дисертація на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Науковий керівник:
Карпенко Зіновія Степанівна
доктор психологічних
наук, професор
Івано-Франківськ
-2002-
З М І С Т
ВСТУП
Актуальність дослідження. Незворотний процес соціально-економічних змін, що розпочався в Україні фактом набуття державного суверенітету, призвів до якісних зрушень у суспільній свідомості та ціннісних устремліннях громадян. Зокрема, намітилась і міцніє гуманістична складова трансформаційних процесів у сучасному українському суспільстві, що позначилось на активізації гендерних студій, популяризації феміністських теорій, спроб законодавчо закріпити рівність прав і обов’язків чоловіків і жінок.
Протягом 1991 – 2002 рр. в Україні склалася якісно нова соціокультурна ситуація, котра привела до зміни всієї морально-духовної парадигми життя країни. Переоцінка духовних цінностей та орієнтацій в період соціальних трансформацій активізувала масову свідомість усіх груп населення, у тому числі і жіночого. Саме жінки, як доведено історією і наукою, мають вагомий вплив на формування духовного світу і культурних цінностей дітей, сім'ї, суспільства.
Дослідження психологічних проблем гендеру, що спостерігається в останні роки (Т.В. Говорун, С.І.Голод, А.О. Деркач, О.А. Донченко, Л.М. Карамушка, З.С. Карпенко, О.М. Кікінежді, І.С.Кон, В.Г. Крисько, Л.Е. Орбан-Лембрик, В.О. Татенко, Т.М. Титаренко), спрямоване на з’ясування сукупності умов, які забезпечують розкриття творчого потенціалу особистості з урахуванням специфічних чинників гендерної соціалізації і стратегічного вектора самоактуалізації, що вимагає від людини андрогінного мислення й поведінки.
Серйозні зміни у моральних та духовних орієнтаціях українок та їх всезростаюча активність у політичному та соціальному житті країни вимагають науково обґрунтованого переосмислення механізмів формування основних психологічних якостей сучасної жінки з позиції актуального у сучасній психологічній науці теоретичного напряму – гуманістичної психології. Провідною ідеєю гуманістичної психології є ідея самоактуалізації, що проголошує пріоритет здорової особистості, її природний розвиток, самовираження, реалізацію потенційних можливостей. Розглядаючи розвиток особистості жінки у гуманістичній проекції, необхідно дослідити самоактуалізацію жінки у сучасній соціокультурній ситуації. Самоактуалізація є безперервним процесом, що триває все життя і визначається системою життєвих факторів. У зв’язку з цим проблема вивчення процесу самоактуалізації сучасної жінки на різних етапах її особистого і суспільного життя, а також детермінація цього процесу, є особливо актуальною у сучасній психології.
Актуальність і недостатнє розроблення проблеми зумовили вибір теми: “Психологічні особливості самоактуалізації сучасної жінки”.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження виконане відповідно до загального напряму психологічних досліджень кафедри педагогічної та вікової психології Прикарпатського університету імені Василя Стефаника. Тема дисертаційної роботи є частиною науково-дослідної роботи, пов’язаної із виконанням наукової теми Міністерства освіти і науки України ”Етнічні проблеми регіону” (№ державної реєстрації 0101U 002446).
Об’єктом дослідження є феномен самоактуалізації сучасної української жінки.
Предмет дослідження становлять характерні психологічні особливості процесу самоактуалізації сучасної жінки, для якого значущими факторами виступають сімейний стан та особливості гендерної соціалізації.
Мета дослідження полягає в експериментально-діагностичному відстеженні та якісній інтерпретації психологічних критеріїв і показників процесу самоактуалізації у сімейних та самотніх жінок, що становлять розвивальний потенціал обох вибірок.
Гіпотезою дослідження стало припущення про те, що психологічні особливості самоактуалізації сучасних жінок зумовлюються факторами сімейного стану і віку, специфікою гендерної соціалізації, стильовими особливостями саморегуляції індивідуальної поведінки та професійною біографією.
Відповідно до мети і гіпотези дослідження були поставлені такі завдання:
-
Проаналізувати стан теоретичної розробки проблеми самоактуалізації у науковій літературі та сформулювати на цій основі вихідні теоретичні засади дослідження.
-
Обґрунтувати поняття самоактуалізації сучасної жінки в концептуальних і світоглядних аспектах гендерної психології.
-
З метою виявлення психологічного змісту і тенденцій самоактуалізації сучасної жінки експериментально встановити характер розподілу, тісноту кореляції та статистичну значущість загального та парціальних показників самоактуалізації сімейних та самотніх жінок.
-
На основі порівняльного експериментального дослідження визначити діагностичні критерії та психологічні механізми самоактуалізації сучасної жінки.
Теоретико-методологічну основу дослідження склали концептуальні положення про сутність і розвиток особистості у процесі життєдіяльності (К.О. Абульханова-Славська, Б.Г.Ананьєв, З.С. Карпенко, Г.С. Костюк, О.П. Колісник, С.Д.Максименко, В.П.Москалець, І.Д.Пасічник, М.І.Пірен, М.В. Савчин, Н.В.Чепелєва); закономірності гендерної соціалізації та тенденції психосоціального розвитку особистості, розглянуті у форматі гендерної проблематики (Г.О.Балл, Ш.Бюллер, К.Гілліган, М.Мід, Дж.Олпорт, К.Роджерс, В.Франкл, Е.Фромм, К.Хорні); ідея та емпіричні показники самоактуалізації особистості А.Маслоу; акмеологічна концепція професійного становлення особистості (А.О.Деркач, Є.Зеєр, Л.Е. Орбан-Лембрик, О.Ю. Панасюк, Є.Симанюк та ін.); поняття індивідуального життєвого стилю (А.Адлер) і стилю саморегуляції поведінки (Е.О. Климов, О.О. Конопкін, В.І. Моросанова, Є.М. Коноз).
Для розв’язання поставлених завдань та перевірки гіпотези були використані такі методи дослідження: теоретичні – аналіз, порівняння, синтез, абстрагування, систематизація когнітивних концептів; психодіагностичні – опитувальники: “Самоактуалізація особистості (САМОАЛ)” Е. Шостром, адаптація А.В.Лазукіна, Н.Ф.Каліної, “Стиль саморегуляції поведінки (СПП) -98” В.І.Моросанової, Є.М. Коноз; глибинне інтерв’ю, написання психобіографій, творів на тему: “Любов, шлюб, сім’я”; контент-аналіз; інтерпретаційні – структурний метод; організаційні – порівняльний метод; статистичні – знаходження середніх величин, процентних співвідношень, стандартного відхилення; графічні – побудова таблиць, наочне моделювання, побудова графіків і гістограм розподілу відносних частот. Оцінка кореляцій досліджуваних показників визначалася за критеріями Ст’юдента, Пірсона, Хі-квадрат.
Експериментальна база дослідження. Загальна вибірка експериментальної частини дисертаційного дослідження становила 844 досліджуваних. З них: 196 студенток вищих навчальних закладів і коледжів, 260 працівників освіти, 90 працівників вищого і середнього персоналу сфери медичного обслуговування, 124 працівники ділової сфери, 82 пацієнтки Івано-Франківського обласного перинатального центру, 152 – непрацюючі. Вік досліджуваних – 17 – 62 роки.
Наукова новизна дослідження полягає в експериментальному підтвердженні ідеї самоактуалізації як вродженої тенденції людини прагнути до максимально повної реалізації своїх потенцій. Дослідження особливостей гендерної соціалізації, проведені у дисертаційній роботі, дозволили вибудувати її типологію, засновану на способах підпорядкування гендерним нормам (поступливість, схвалення, ідентифікація, непідкорення, андрогінія). Вперше здійснено теоретикне моделювання типів поведінки подружжя з різними комбінаціями гендерних установок. На прикладах доведена перевага андрогінної орієнтації і відповідної лінії поведінки в повсякденному житті сучасної людини.
Реалізоване комплексне дослідження психологічних особливостей самоактуалізації сучасної жінки у посттоталітарному українському суспільстві. Визначено психологічний зміст, тенденції, діагностичні критерії і відповідні їм показники, а також психологічні механізми самоактуалізації сучасної жінки з урахуванням основних детермінантів цього процесу: особливостей гендерної соціалізації, сімейного стану, віку, стильових особливостей саморегуляції поведінки та професійної біографії.
Експериментально і теоретично доведено, що універсальним критерієм, а одночасно і засобом самоактуалізації служать критичні періоди розвитку особистості, які зумовлюють перехід на якісно вищі рівні функціонування і смислового наповнення життя.
Теоретичне значення роботи полягає у визначенні системи значущих детермінантів, тенденцій і регулятивних механізмів процесу самоактуалізації сучасної жінки у професійній та сімейно-особистісній сферах.
Практична цінність дослідження визначається комплексом запропонованих експериментально-діагностичних, статистичних та герменевтичних процедур верифікації емпіричних показників самоактуалізації сучасної жінки. Результати дослідження можуть бути використані при прийнятті законодавчих рішень, доповненні змісту курсу “Гендерна психологія” у вищих навчальних закладах, висуненні низки жіночих ініціатив у бізнесі та соціальній політиці.
Особистий внесок автора полягає у плануванні методів вирішення поставленої задачі; виборі стратегії дослідження та формування вибірки експерименту; отриманні експериментальних результатів та розробці комплексу методик аналізу експериментальних даних.
При підготовці публікації у співавторстві внесок автора дисертації полягає у теоретичній розробці ідеї публікації, плануванні експериментального дослідження, математичній обробці результатів та їх психологічній інтерпретації.
Надійність і вірогідність результатів теоретичного дослідження забезпечувалася використанням засобів діалектичної логіки, емпіричного – репрезентативністю вибірки, застосуванням методів математичної статистики, використанням взаємодоповнюючих методів.
Апробація результатів дослідження відбувалася шляхом публікації наукових статей, виступів і доповідей на міжнародній науковій конференції “Особистість в розбудові відкритого демократичного суспільства в Україні” (Івано-Франківськ, 2000), на науково-практичній конференції “Сучасна родина у системі самовідтворення української нації” (Івано-Франківськ, 2001), на регіональному семінарі “Соціально-психологічні проблеми становлення сучасної молоді” (Івано-Франківськ, 2002), на семінарі “Гендерні аспекти стосунків «батьки-діти»” (Івано-Франківськ, 2003), щорічних звітно-наукових конференціях Прикарпатського університету імені Василя Стефаника.
Публікації. Основний зміст дисертації відображено в 5 статтях, які надруковані у фахових наукових виданнях.
Структура та обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, 3-х розділів, коротких висновків до кожного розділу, загальних висновків і додатків, списку використаних джерел (208 найменувань). Загальний обсяг дисертації – 200 сторінок, із яких 174 – основного тексту, 15 – списку використаних джерел, 11– додатків.
ВИСНОВКИ
-
Проблема самоактуалізації сучасної жінки визріла в умовах системних трансформаційних змін українського суспільства посттоталітарного періоду. Науково-методологічною платформою гендерної психології, як одного з найактуальніших напрямів сучасної психологічної науки, є філософські, культурологічні та історичні надбання основних напрямів теорії фемінізму. Науково-психологічні студії гендерної проблематики призвели до розуміння значення у людському суспільстві фактору статевого диморфізму не тільки як постійної характеристики онтогенетичної еволюції людини, а як соціального аспекту статі і статевої диференціації, що має місце в різних соціокультурних суспільних системах. Формування гендерних стереотипів індивіда залежить від соціально-значущого оточення, перш за все родини, та визначається культурною й соціальною структурою суспільства. Доведено, що особливості чоловічої та жіночої статево-рольової ідентифікації специфічно відображаються на становленні людини в суспільстві, зокрема її особистісній і професійній долях. Моделювання типів подружнього спілкування партнерів у сім’ї здійснюється шляхом суперпозиції п’яти основних способів підпорядкування гендерним нормам (поступливості, схвалення, ідентифікації, непідкорення та андрогінії), взаємодія між якими з позиції конфліктогенності визначає основні прогнозовані моделі поведінки подружжя.
-
Ідея самоактуалізації, що визріла в надрах гуманістичної психології, виражає вроджену тенденцію людини прагнути до максимально повної реалізації своїх можливостей. Застосування комплексного підходу до розв’язання теми вимагає співвіднести процесуальні прояви самоактуалізації з біологічними змінами організму, стадіями життєвого шляху і професійного становлення жінки, фазами сімейного циклу тощо. Показано, що індивідуальний розвиток особистості жінки визначається тісним взаємозв’язком основних часових систем відліку життєвого шляху, пов’язаних із біологічними змінами організму, засвоєнням основних соціальних ролей, сімейним циклом та професійним становленням.
-
Експериментально встановлено, що за основними параметрами самоактуалізації (орієнтація в часі, цінності самоактуалізації, погляд на природу людини, автономність, креативність, контактність) сімейні жінки значно переважають несімейних. Показники розвитку потреби у пізнанні, гнучкості у спілкуванні не корелюють із фактором сімейного стану, а якісний показник спонтанності слабко виражений в усіх досліджуваних. Рівень і напрям статистичної кореляції показників САМОАЛу щодо віку досліджуваних визначається психологгічним змістом кожного з показників, характером вибірки та її однорідністю.
-
Дослідження стильових особливостей саморегуляції поведінки дало змогу виявити соціально-психологічні механізми самоактуалізації сучасних жінок. Підтверджено позитивний вплив фактору наявності сім’ї на таку характеристику саморегуляції, як планування. Диференційованими або статистично не значущими виявилися відмінності між результатами вибірок сімейних і несімейних жінок за показниками моделювання, програмування та оцінювання результатів діяльності. Статистично значущої кореляції з віком показників стильових особливостей саморегуляції не виявлено.
-
Універсальним критерієм самоактуалізації сучасної жінки служать критичні періоди розвитку її особистості, які дозволяють сягнути якісно вищого рівня функціонування і смислового наповнення життя. Типи основних поведінкових установок (тенденцій) жінки упродовж життєвого шляху залежать від результату подолання життєвих криз особистісного розвитку у форматі сімейного циклу. Конструктивне подолання криз розвитку особистості створює умови для реалізації телеологічної перспективи людини. Співвіднесення життєвих криз особистісного розвитку зі стадіями сімейного циклу і стадіями професійного становлення дозволило виокремити основні ментальні та поведінкові патерни сучасних жінок.
Перспективним напрямом подальшого дослідження проблем самоактуалізації сучасних жінок є конкретизація аналізу процесу щодо означених видів професійної діяльності, освіти, стадій сімейного циклу.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
-
Абубикирова Н.И. Что такое «гендер»? // Общественные науки и современ-ность, – 1996. – №6. – С.123 – 125.
-
Абульханова-Славская К.А. Диалектика человеческой жизни. – М.: Мысль, 1977. – 224 с.
-
Абульханова-Славская К.А. Развитие личности в процессе жизнедеятельности // Психология формирования и развития личности. – М.: Наука, 1981. – С. 19 – 44.
-
Альбуханова-Славская К.А. Стратегия жизни. – М.: Мысль, 1991. – 299с.
-
Агеев В.С. Психологические и социальные функции полоролевых стереотипов. Вопросы психологии. – 1987. – №2, – С.152-158.
-
Адлер Альфред. Наука жить: Пер. с англ. и нем. – К.: Port-Royal, 1997. – 288 с.
-
Абрумова А.Г. Анализ состояний психологического кризиса и их динамика // Психол. журнал. – 1985. – Т6 – № 6 – С 64 – 78.
-
Айвазова С. К истории феминизма // Слово і час. – 1991. – №6. – С.16 – 25.
-
Аксенова О. А. Айсберг сексизма // ЭКО. 1995. – №3. – С. 156 – 163.
-
Актуальные проблемы социализации девушек-подростков / Под общ ред. Г.М.Лактионовой. – К.: А.Л.Д., 1995. – 104с.
-
Алешина Ю. Е., Гозман Л. Я., Дубовская Е. М. Социально-психологические методы исследования супружеских отношений. – М.: Изд-во МГУ, 1987. – 120с.
-
Алешина Ю. Е., Лекторская Е. В. Ролевой конфликт работающей женщины // Вопр. психологии. – 1989. – N 5. – С. 80 – 88.
-
Алешина Ю.А. Полоролевая дифференциация как комплексный показатель -межличностных отношений супругов // Вестн. МГУ. Сер.14. – 1984. – № 2. – С. 44 – 53.
-
Алешина Ю.Е. Цикл развития семьи: исследования и проблемы // Вест. Моск. ун-та. Психология. Сер.14. – 1987. – №2. – С.60 – 72.
-
Ананьев Б.Г. О проблемах современного человекознания / Под ред А.А. Бодальова. – М.: изд. “Институт практической психологии”, Воронеж: НПО “МОДЭК”, 1996. – З84 с.
-
Ананьев Б.Г. Человек как предмет познания. – Л.: Изд-во Ленингр. ун-та, 1968. – 336 с.
-
Анастази А. Дифференциальная психология // Психология индивидуальных различий. Сб. ст. – М., 1986. – 327 с.
-
Антология гендерной теории: Сб. науч. тр. / Сост. и коментар. Е.И. Гаповой. – Минск: Пропилек, 2000. – 384 с.
-
Антонов В.А. Проблемы социологического изучения репродудуктивного поведения семьи // Вопросы теории и методов социологических исследований. – М. – 1984 №3.– С. 115 – 121
-
Анцыферова Л.И. Новые стадии поздней жизни: время теплой осени или суровой зимы // Психологический журнал. – 1994. – Том 15. – № 3. – С. 99 – 106.
-
Анцыферова Л.И. Психология старости: особенности развития личности в период поздней взрослости // Психологический журнал. – 2001. – Том 22. – №3. – С. 86 – 100.
-
Аристахова И. Гендерные исследования в постсоветской России: источники, теоретические парадигмы и пути развития // Аспекты социальной теории и современного общества. – М.: Изд-во Институт социологии РАН, 2000. – С. 145-154.
-
Арутюнян М.Ю. «Кто Я?» Проблема самоопределения юношей и девушек подростков // Женщины и социальная политика (гендерный аспект). – М., 1992. – С. 131 – 140.
-
Асаджоли Р. Самореализация и психологические потрясения / Психология возрастных кризисов: Хрестоматия / Сост. К.В. Сельченок. – Мн.: Харвест, 2000. С511 – 537.
-
Асеев В.Г. Значимость и временная стратегия поведения // Психол. журнал. – 1981.–Т.2. – №6. – С. 18.
-
Асмолов А.Г. Личность как предмет психологического исследования. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 1989. – 104 с.
-
Бабаева Л., Нельсон Л. Деловая активность женщин в новых экономических структурах // Социологические исследования. – 1992. – №5. С.28 – 35.
-
Баблоян З., Булавина Т. Гендерная проблематика в психологии // Теория и история феминизма. – Харьков, 1996. – С.224 – 258.
-
Баз Л.Л., Баженова О.В. Исследование восприятия психологической поддержки беременными женщинами // Психологический журнал. – 1994. – Том 15. – № 1. – С. 137 – 146.
-
Балл Г.А. Концепция самоактуализации личности в гуманистической психо-логии. – Киев-Донецк, 1993. – 165 с.
-
Баскакова М.Е. Равные возможности и гендерные стереотипы на рынке труда. – М.: МЦГИ, 1998. – 64 с.
-
Бердяев Н.А. Мир объектов: опыт философии одиночества и общения // Мир философии: / В 2-х т. – М.: Политиздат. 1991.– Т.2. – С. 48 – 57.
-
Бундулас Я. Индивидуальная психология Альфреда Адлера // Вопросы психологии. – 1982. – №2. – С. 133 – 139.
-
Берн Ш. Гендерная психология. – СПб.: Прайм-ЕВРОЗНАК, 2001. – 320с.
-
Берн Э. Игры, в которые играют люди. Психология человеческих взаимоотношений; Люди, которые играют в игры. Психология человеческой судьбы: Пер. с англ. – М.: Прогресс, 1988. – 400 с.
-
Берн Э. Секс в человеческой любви: Пер. с англ. – М.: Моск. кадр. центр, 1990. – 110 с.
-
Билинкис А.А. Анализ проблем женщин, обращающихся в службу «Телефон доверия » // Психологический журнал. – 1997. – Том 14. – № 4. – С. 85 – 91.
-
Богатирева Е. Секреты женской психологии. – СПб.: ПитерПрес, 1996. – 192 с.
-
Бодалев А.А. Акме – эффект личностного осуществления в процессе социали–зации и индивидуализации взрослого человека // Мир психологии. – 1998. – №1. – С. 59 – 65.
-
Бодалев А.А. Личность и общение. – М.: Педагогика, 1983. – 271с.
-
Бодалев А.А., Рыбалко Е.Ф. Б.Г. Ананьев – первооткрыватель и исследователь сложнейших проблем психологии // Психологический журнал. – Т.18. – №6. – С.28– 35.
-
Божедонова А. Проблеми сім’ї і жінки: системний підхід // Людина і праця. – 1995. – № 1. – С. 42 – 44.
-
Бойко В.В. Малодетная семья: социолого-психологический аспект.-2е изд. переработанное и дополненное. – М.: Мысль, – 1988, – 237 с.
-
Бойко В.В. Рождаемость: социолого-психологические аспекты. – М.: Мысль, – 1985. – 238 с.
-
Бок Г. История женщин, история полов // THESIS, 1994. – 36 с.
-
Бондаренко Л. Ю. Роль женщины: от прошлого к настоящему // Общественные науки и современность. – 1996. – №6. – С. 163-170.
-
Браверман Э.М., Мучник И.Б. Структурные методы обработки эмпирических данных. – М.: Наука, 1983. – 464 с.
-
Брутман В.И., Радионова М.С., Ениколопов С.Н. Нежелательная беремен-ность у жертв сексуального насилия (психолого-психиатрические аспекты проблемы) // Вопросы психологии. – 1995. – №1. – С. 33 – 40.
-
Брутман В.И. Панкратова М.Г. Ениколопов С.Н. Некоторые результаты обследования женщин, отказывающихся от своих новорожденных детей // Вопросы психологии. – 1994. – №5. – С. 31 – 37.
-
Булатевич Н.В., Грабська І.А. Особливості статево-рольової ідентифікації дівчат: роль батьків як еталонів маскулінності / фемінності // Вісник «Соціологія. Психологія. Педагогіка». – Випуск 8. – 2000. – С. 32 – 35.
-
Васильева О.С. Демченко Е. А. Изучение основных характеристик жизненной стратегии человека // Вопросы психологии. – 2001. – №2. – С. 74 – 85.
-
Василюк Ф.Е. Жизненный мир и кризис: типологический анализ критических ситуаций // Психологический журнал. – 1995. – Том 16. – № 3. – С. 90 – 102.
-
Василюк Ф.Е. Психология переживания (анализ преодоления критических ситуаций). – М.: Изд-во Моск. ун-та, 1984. – 200 с.
-
Вейнингер О. Пол и характер: Принципиальное исследование: Пер. с нем. – М.: Терра, 1992. – 480 с.
-
Вилюнас В.К. Эмпирические характеристики эмоциональной жизни // Психологический журнал. – 1997. – Т. 18. – № 3. – С. 26 – 34.
-
Виткин Дж. Женщина и стресс. – СПб.: Питер, 1995. – 320 с.
-
Вівчарик Т.П. Психологічні механізми самореалізації жінки (на прикладі жіночої молоді, включеної у творчу діяльність): / Автореф. дис. канд. психол. наук (19.00.01) / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка – К., 2000. – 20 С.
-
Владимирова Е.К. Исследование ценностных ориентаций личности // Вопросы психологии. – 2001. – №4. – С. 131 -135.
-
Воронина О. А. Женщина в «мужском обществе» // Социс. – 1988. – №2. – С. 32-41.
-
Воронина О. А. Категории пол/гендер в философии феминизма // Философские исследования. – 1995. – № 4. – С 24 – 32.
-
Воронина О. А. Клименкова Т. Гендер и культура.// Женщины и социальная политика. – М., – 1992. – С. 13 – 21
-
Гендерна освіта в Україні. – ПРООН в Україні, 2000. – електронний варіант.
-
Геодакян В.А. Теория диморфизма полов в проблемах человека // Человек в системе наук. – М., 1989. – С. 171-190.
-
Гиллиган К. Иным голосом: психологическая теория и развитие женщин // Этическая мысль: Научн.-публицист. чтения. 1991 / Общ. ред . А.А. Гусейнова. – М.: Республика, 1992. – С. 352-371.
-
Говорун Т., Кікінежді О. Стать та сексуальність: психологічний ракурс. – Тернопіль, 1999. – 383 с.
-
Горностай П.П. Вимірювання параметрів рольового конфлікту: зарубіжний досвід // Конфліктологічна експертиза: теорія та методика. – Вип. 1. – К., 1997. – С. 116-125.
-
Горностай П.П. Диагностика и коррекция ролевых конфликтов // Журн. практ. психолога. – 1999. – N 1. – С. 44 – 51.
-
Горностай П.П. Культурні особливості рольової поведінки та психологічна допомога // Практична психологія в контексті культур. – К.: Ніка-Центр, 1998. – С. 119 – 124.
-
Горностай П.П. Социализация личности и психологические роли // Анань-евские чтения – 97: Материалы юбил. науч. конф., посвященной 90-летию Б.Г.Ананьева. – СПб, 1998. – 274с.
-
Горностай П.П. Творчество как форма освоения и переживания времени личности // Психология личности и время жизни человека. – Черновцы: ЧГУ, 1991. – С. 24-32.
-
Горностай П.П., Васьковская С.В. Теория и практика психологического консультирования: Проблемный подход. – К.: Наук. думка, 1995. – 128 с.
-
Грабська І.А. Насильство у подружніх стосунках: зарубіжний досвід досліджень та консультування // Практична психологія та соціальна робота. – 1998. – №9. – С. 20 – 22.
-
Грабська І.А., Дайєк Е., Шинкаренко О.Д. Дослідження сімейного насильства у кросс-культурній перспективі // Вісник Соціологія. Психологія. Педагогіка. – Випуск 8. – 2000. – С.29 – 32.
-
Гройсман А.Л. Проблемы ролевой психотерапии // Психол. механизмы регуля-ции социального поведения. – М.: Наука, 1979. – С. 175-203.
-
Гуманистическая и трансперсональная психология: Хрестоматия / Сост. К.В.Сельчонок. – Мн.: Харвест, М.: АСТ, 2000. 592 с.
-
Гулевская А. В. Гайдинг: возможности в решении проблем социализации // Актуальные проблемы социализации девушек-подростков: (Сб. науч. ст / Укр. гос. центр служб для молодежи) / Под общ. ред. Г. М. Лактионовой. – К., 1993. – С. 57 – 58.
-
Гусейнова Л.А. Ценностные ориентации: гендерный аспект // СОЦИС, – № 5, 1999. – С. 28 – 32.
-
Давидова Н.М. Глава семьи: распределение и способ выживания // Общес-твенные науки и современность. – 2000. – № 4. – С. 165 – 174.
-
Джеймс М. Брак и любовь: Пер с англ. – М.: Прогрес, 1985. – 192 с.
-
Джидарьян И.Я. Счастье в представлениях обыденного сознания // Психол. журнал. – 2000. – Т. 21. – №2. – С. 40 – 48.
-
Джонсон Р.А. Он. Глубинные аспекты мужской психологии: Пер. с англ. – Х.: Фолио; М.: Ин-т общегуманит. исслед, 1996. – 190 с.
-
Джонсон Р.А. Она. Глубинные аспекты женской психологии. – Харьков, 1996. – 190 с.
-
Димнова Т.И. зависимость характеристик супружеской семьи от родительской // Вопр. психол. –1988. – №2. – С. 46 – 55.
-
Діагностика посттравматичного стресового розладу як ускладнення після перенесеної хвороби та пологів // Практична психологія та соціальна робота. – 2000. – № 4. – С. 5 – 10.
-
Донченко Е.А. Титаренко Г.М. Личность, конфликт, гармония. – К.: Политиздат Укр., 1997. – 157 с.
-
Ениколопов С.Н., Дворянчиков Н.В. Концепции и перспективы исследования пола в клинической психологии // Психологический журнал. – Т.22. – №3. – С.100 – 116.
-
Естес К.П. Бегущая с волками. Женский архетип в мифах и сказаниях: Пер. с англ. – К.: София, 2000.– 496с.
-
Етнопсихологічні орієнтири сімейного виховання / За ред. Л.Е. Орбан . – Івано-Франківськ, 1996 – 96 с.
-
Жеребкіна І. Феміністська теорія 90-х років: проблеми та парадокси репрезентації жіночої суб’єктності // Філософська думка. – 2001. – №2 – С. 56 – 71.
-
Жеребкіна І. Філософія фемінізму як напрямок постструктуралістської філософії // Філос. думка. – 1998. – №2. – С. 98 – 119.
-
Завгородня О. Фемінне та маскулінне у психології художньо обдарованої особистості: постановка проблеми // Психологія і суспільство. – 2001. – № 3. – С. 33 – 44 с.
-
Зеер Є.Ф., Сыманюк Є.Є. Кризисы профессионального становления личности // Психол. журнал. – Т. 18. – №6. – 1981. – С. 35 – 44.
-
Зейгарник Б.В. Теории личности в зарубежной психологии. – М., 1982. – 128с.
-
Зелінська Г. Гендер: новий погляд на материнство // Початкова школа. – 2002. – №5. – С. 55 –57.
-
Карпенко З.С. Аксіопсихологія особистості. – К.: ТОВ «Міжнар. фін. агенція», 1998. – 216 с.
-
Карпенко З.С. Герменевтика психологічної практики. – К.: РУТА, 2001. – 160с.
-
Карпенко З.С. Міжстатеві стосунки в дзеркалі історичної перспективи // Етнопсихологічні орієнтири сімейного виховання / За ред. Л.Е. Орбан. – Івано-Франківськ, 1996. – С. 35 – 54.
-
Клецина И.С. Гендерная социализация. Учебное пособие. – СПб.: 1998. – 77 с.
-
Климов Е.А. Индивидуальный стиль деятельности в зависимости от типологических свойств нервной системы.– Казань: Изд-во Казанского ун-та, 1969.– 265 с.
-
Колпакова М.Ю. Психологическая работа с женщинами, отказывающимися от своих новорожденных детей // Вопросы психологии – 1997. – № 3. – С. 61 – 69.
-
Кон Н.С. Психология половых различий // Вопросы психологии. – 1981. – № 2. – С. 132-146.
-
Конопкин О.А. Психологические механизмы саморегуляции деятельности. – М., 1980. – 150 с.
-
Конопкин О.А., Моросанова В.И. Стилевые особенности саморегуляции деятельности // Вопросы психологии. – 1989. – № 5. – С.18 – 26.
-
Копыл О.А., Баз Л.Л., Баженова О.В. Готовность к материнству: выделение фактов, условий психологического риска для будущего развития ребенка // Синапс. – 1993. – №4 – С. 35 – 42.
-
Кочарян О.С. Особистість і статева роль: симптомокомплекс маскулінності/фемінности в нормі та патології: Автореф. дис. д-ра психол. наук (19. 00.04) / Київський інститут ім. Тараса Шевченка. – К., 1996. – 48с.
-
Крысько В.Г., Деркач А.А. Этнопсихология. Теория и методология: Учебное пособие. – Ч.1. – М.: Ин-т молодежи, 1992.– 199 с.
-
Лабиринты одиночества. – М.: Прогресс, 1989. – 624 с.
-
Лавриненко Н. Женщина: Самореализация в семье и обществе (гендерный аспект). – К.: ВИПОЛ, 1999. – 172 с.
-
Леонтьев Д.А. Развитие идеи самоактуализации в работах А.Маслоу // Вопр. психологии, – 1987. – №3. – С.54 – 65.
-
Либина А. Чтобы не осталась женщина одинокой / Психология совладания с кризисами и сложными жизненными ситуациями. – М.: Силена+, 1995. – 560с.
-
Маслоу А. Новые рубежи человеческой природы / Пер с. англ. М.: Смысл, 1999. – 425 с.
-
Маслоу А. Психология бытия: Пер. с англ. – М.: Рефл-бук, К.: Ваклер, 1997. – 304 с. Серия «Актуальная психология».
-
Мещерякова С.Ю. Психологическая готовность к материнству // Вопр. психологии. – 2000. – № 5. – С. 18 –27.
-
Мид М. Одиночество, самостоятельность и взаимозависимость в контексте культуры // Лабиринты одиночества. – М., 1989. С. 564.
-
Митина О.В. Исследование женского гендерного поведения в социальном и кросскультурном аспектах // Общ. науки и современность. – 1999 – №1. – С.179 – 191.
-
Максименко С.Д. Основи генетичної психології: Навч. посібник. – К.: НПЦ Перспектива, 1998. – 220 с.
-
Митлс А.А. Гармония и дисгармония личности. -М.: Политиздат, 1990. – 222с.
-
Москаленко В.В., Циба В.Т.Критичні періоди у розвитку особистості // Сучасна психологія в сучасному вимірі: Матеріали Третіх Костюківських читань 20-22 грудня 1994р. – Т.1. – К., 1994. – С. 206 – 210.
-
Моросанова В.И, Холопова Е.Н. Стиль саморегуляции и успешность пред-выборной борьбы // Психологические аспекты социальной нестабильности / Под ред. Б.А. Сосновского. – М.: МПГУ, – 1995. – С. 110 – 120.
-
Моросанова В.И. Индивидуальный стиль саморегуляции в произвольной активности человека // Психологический журнал. – 1995. – Т.14 – № 4. – С. 26 -35.
-
Моросанова В.И. О стилевых особенностях саморегулирования как факторе успешности овладения профессиональной деятельностью школьниками // психологические условия профессионального становления личности в свете реформы общеобразовательной и профессиональной школы. – Славянск, 1988. – С. 52 – 58.
-
Моросанова В.И. Стилевые особенности саморегулирования личности // Вопросы психологии. – 1991. – № 1. – С. 121 – 127.
-
Моросанова В.И., Коноз Е.М. Стилевая саморегуляция поведения человека Вопросы психологии – 2000. – №2. – С. 118-127.
-
Моросанова В.И., Коноз Е.М. Стилевая саморегуляция поведения человека // Вопросы психологии. – 2000. – № 2. – С. 118 – 127.
-
Моросанова В.И., Сагиев Р.Р. Диагностика индивидуально-стилевых особенностей саморегуляции в учебной деятельности студентов // Вопросы психологии, – 1994. – № 5. – С. 134 – 140.
-
Моросанова В.И., Соколова Л.А. Опросный метод для диагностики осознан-ного уровня саморегулирования деятельности. Сообщение 1. О связи осознан-ного уровня саморегулирования с успешностью деятельности // Новые иссле-дования в психологии и возрастной физиологии. – 1989. – № 2. – С.14 – 18.
-
Москалець В.П. Психологічний зміст духовності і духовність мистецтва // Ментальність. Духовність. Саморозвиток особистості. Ч.1. – ІІІ розд. – К.: 1994 – С. 284 – 286.
-
Муздибаев К. Переживание времени в период кризисов // Психологический журнал. – 2000. – Том 21. – № 6. – С. 110 – 112.
-
Муздибаев К. Переживание времени в период кризисов // Психологический журнал. – 1999. – Том 18. – № 4. – С. 26 – 35.
-
Муздибаев К. Феноменология надежды // Психологический журнал. – 1999. – Том 18. – № 4. – С. 18 – 26.
-
Немировский В.Г. Смысл жизни: проблемы и поиски. – К.: Политзидат Украины, 1990. – 223 с.
-
Нуркова В.В Автобиографическая память как проблема психологического исследования // Психологический журнал. – 1996. – Том 17. – № 2. – С. 16 – 30.
-
О соотношении биологического и социального в природе человека // Вопросы психологии. – 1994. – №1. – С.81 – 92.
-
Ольшанникова А.Е., Пацявичус Й.В. Роль эмоциональности в саморегуля-ции деятельности // Психол. журнал. – 1981. – Т. 18. – № 1. – С. 70 – 81.
-
Орбан-Лембрик Л.Є. Психологія управління: Навчальний посібник. – Івано-Франківськ: “Плай”, 2001. – 695 с.
-
Орбан Л.Є. Життєва перспектива особистості: акмеологічний аспект аналізу // Збірник наукових праць: філософія, соціологія, психологія. – Івано-Франківськ: “Плай” Прикарпатського ун-ту, 1996. – Вип. 1 – Ч.1. – С. 14 – 25.
-
Пельцман Л. Стресовые состояния у людей, потерявших работу // психологический журнал. – 1992 – Т.13. – №1. – С. 126 – 129.
-
Поливанова К.Н. Психологический анализ кризисов возрастного развития // Вопр. психологии. – 1994. – №1. – С. 61 – 69.
-
Пірен М.І. Основи етнопсихології: Підручник. – Вид.2-е. – К., 1998. – 436 с.
-
Попова Л.В. Проблемы самореализации одаренных женщин // Вопросы психологии. – 1996. – №2. – С.31 – 41.
-
Практикум по общей и экспериментальной психологии. Учеб. пособие / В.Д. Балин, В.К. Гайда, В.А. Ганзен и др.; Под общей ред А.А. Крылова. – Л., Изд. Ленингр. ун-та, 1987. – 255 с.
-
Психология возрастных кризисов: Хрестоматия / Сост. К.В. Сельченок. – Мн.: Харвест, 2000. – 560 с.
-
Психология личности. Хрестоматия / В 2-х т. Издание второе, дополненное. – Самара: Издательский Дом БАХРАХ-М, 2000. – Т.1. – 442 с.
-
Психология человека от рождения до смерти. – СПб.: прайм-ЕВРОЗНАК, 2002. – 625с.
-
Психология. Словарь / Под ред. А.В. Петровского, М.Г Ярошевского. – 2-е изд., испр. и доп. – М.: Политиздат, 1990. – 494 с.
-
Психологія життєвої кризи / Відп. ред. Т.М. Титаренко. – К.: Агропром-видав України, 1998. – 348 с.
-
Роджерс К. Клиенто-центрированая терапия: Пер. с англ. – М.: Рефл-бук, К.: Ваклер, 1997. – 320с.
-
Роджерс К. Клиентцентрированый, человекоцентрированный подход в психотерапии // Вопросы психологии. – 2001. – №2. – С. 48 – 59.
-
Роджерс К.Р. Взгляд на психотерапию. Становление человека: Пер с англ / Общ. ред. и предисл. Есениной Е. И. – М.: Издательская група «Прогрес», «Універс», 1994. – 480 с.
-
Роджерс Н. Путь к целостности: человекоценрированная терапия на основе экспрессивных искусств // Вопросы психологии. – 1995. – №1. – С. 132 – 139.
-
Самоукина Н.В. Симбиотические аспекты отношений между матерью и ребенком // Вопр. психологии. – 2000. – №3. – С. 67 – 81.
-
Сартр Ж.П. Бытие и ничто (Извлечения) // Человек и его цености. М., 1988. – Ч 1. – С. 98 – 99.
-
Савчин М.В. Психологія відповідальної поведінки. – К.: Україна. – Віта, 1996. – 130 с.
-
Симона де Бовуар. Друга стать: Пер. з франц: У 2 т. – К.: Основи, 1995. – Т.2. – 392 с.
-
Симона де Бовуар. Друга стать: Пер. з франц.: У 2 т. – К.: Основи, 1994. – Т.1. – 390 с.
-
Сіляєва В.І. Жіноча самотність як психологічна проблема // Практична психологія та соціальна робота. – 2000. – № 4. – С. 33 – 36.
-
Словарь-справочник по психодиагностике / Бурлачук Л.Ф., Морозов С.М. – Киев: Наук. думка, 1999. – 200 с.
-
Солсо Р.Л., Джонсон Х.Х., Бил М.К. Экспериментальная психология: практический курс. – СПб.: прайм-ЕВРОЗНАК, 2001. – 528с.
-
Стьюарт А., Кендалл М.Дж. Терия распределений. – М: Наука, 1966. – 103с.
-
Соціально-психологічний портрет молодого подружжя // Гендерний аналіз суспільства. – 1999. – С. 271-283.
-
Старовойтенко Е.Б. Жизненные отношения личности: модели психологи-ческого развития. – К.: Лыбидь,. 1992. – 216 с.
-
Теория и история феминизма / Гендерная проблематика в психологи: сб нгауч тр / Под ред. И.Жеребкиной. – Х.: Ф-Прес, 1996. – С. 224 – 260.
-
Титаренко В.Я. Семья и формирование личности. – М.: Мысль, 1987. –352 с.
-
Толстых А.В. Возрасты жизни. – М.: Мол. гвардия, 1988. – 223 с.
-
Ушакин С. Поле пола: в центре и по краям // Вопросы философии. – 1999. – №5. – С.71-85.
-
Филипова Г.Г. Материнство: сравнительно-психологический подход // Психологический журнал. – 1999 – Т.20, – №5. – С. 81 – 88.
-
Филипова Г.Г. Материнство и основные аспекты его исследования // Вопросы психологии. – 2001. – №2. – С. 22 – 37.
-
Филипова Г.Г. Материнство – сравнительно-психологический подход // Психологический журнал. 1999, Т. 20. – №5, С. 81-88.
-
Фрейд.З. Психология сексуальности.– Минск: ПРАМЕБ, 1993. – 159с.
-
Фролов П.Д. Віват андрогін! ( «Справжній чоловік» та «ідеальна жінка»з т.з. гендерних ролей). Електронна версія (http://www.gender.ntu-kpi.kiev.ua.)
-
Фромм Э. Бегство от свободы: Пер. с англ. – М.: Изд група «Прогрес», 1995. – 256 с.
-
Фромм Э. Душа человека. – М.: Республика, 1992. – 430 с.
-
Фромм Э. Человек для себя. Пер. с англ. – Мн.: Колегиум, 1992. – 253 с.
-
Хамитов Н. Философия и психология пола. – К.: Ника-Центр, 2001. – 224 с.
-
Хамитов Н. Философия одиночества. Опыт вживания в проблему. Одиночество мужское и женское. – К.: Наукова думка, 1995. – 170 с.
-
Хамитов Н. Философия человека: поиск пределов. Пределы мужского и женского. Введение в метаантропологию. Курс лекций для высших учебных заведений. – К.: Наук. думка, 1997. – 235 с.
-
Хамітов Н. Філософія статі – пояснення предмету: стосунки чоловіка і жінки // Філософська думка. – 2001. – №6. – С. 45 – 55.
-
Харламенкова Н.Е. Стратегии самоутверждения и ценностние предпочтения одинокого человека // Психологический журнал. – 1999. – Том 20. – № 2. – С. 21 – 28.
-
Холл К. С., Линдсей Г. Теории личности: Пер. с англ. – М.: "КСП+", 1997. – 720с.
-
Холл К. С., Линдсей Г. Теории личности: Пер. с англ. – М.: ЗАО Изд-во ЭКСМО-Пресс, 1999. – 522с.
-
Хорни К. Женская психология: Пер. с англ / М.М. Решетников. Санкт-Петербург.: Восточно-Европейский институт психоанализа, 1993. – 220 с.
-
Хорни К. Невротическая личность нашего времени. Самоанализ. – М.: Изд. Группа «Прогрес» – «Универс», 1993. – 480 с.
-
Хьелл Л., Зиглер Д. Теории личности. (Основные положения, исследования и применения). – СПб.: Питер Пресс, 1997. – 608с.
-
Цимбаева Е.Н. «Гендер» как категория исторического анализа // Вестн. моск. ун-та. – Сер.8: История. – 1999. – №3. – С.130 – 141
-
Швалб Ю.М. Данченко О.В. Одиночество: Социально-психологические проблемы. – К.: Україна, 1991. – 268 с.
-
Швалб Ю.М. Принципи та моделі психологічної експертизи // Практ. психологія та соціальна робота. – 1999. – №8. – С.26 – 28.
-
Швалб Ю.М. Принципи та моделі психологічної експертизи. (Продовження) // Практ. психологія та соціальна робота. – 2000. – №1 – С.22 – 25.
-
Шевченко Н.В. Гендер у дзеркалі історії та перспективи розвитку гендерних студій в Україні // Укр. іст. журнал. – 2001. – №2. – С. 34 – 48.
-
Шинкаренко О.Д. Психологічні особливості жертв подружнього насильства // Практична психологія та соціальна робота. – 2000. – № 3. – С. 25 – 29.
-
Шмурак Ю.И. Пренатальная общность // Человек. – 1994. – №6. – С. 24 – 37.
-
Эйдемиллер Э.Г. Юстицкий В.В. Семейная психотерапия. – Л.: Медицина, 1989. – 192 с.
-
Эйдемиллер Э.Г., Александрова Н.В., Юстицкис В. Семейная психотерапия. – СПб.: Питер, 2000. – 512 с.
-
Эллиот П., Менделл Н. Теории феминизма // Гендерные исследования: Феминистская методология в социальных науках. – Харьков: ХЦГИ, 1998. – С.15-51.
-
Эриксон Э. Идентичность: Юность и кризис: Пер. с англ. – М.: Прогресс, 1996. – 344 с.
-
Юлига Н.С. Женщина, семья и общество. Дискуссии в феминистской мысли США // Вопросы философии. – 1994. – № 9. – С. 132 – 146.
-
WWW: http: // www.gender.ntu-kpi.kiev.ua.
-
http://www.gender.ru/ - Московський центр гендерних досліджень.
-
http://www.gender.univer.kharkov.ua/ – Харківський центр гендерних досліджень.
-
http://www.nir.ru/socio/scipubl/sj/34-zdrav.htm - Е.А. Здравомыслова, А.А. Темкина «Социальное конструирование гендера»
-
http://www.users.csbsju.edu/~eknuth/xpxx/index.html - сайт Християнство + Фемінізм
-
Allpont G.W., Personslity: A psychological interpretation. – N.Y., 1937. – 588p.
-
Bem S.L. The measurement of psychological androgyny. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 1974. – Р 115-162.
-
Buber M. The way of man according to tne teaching of Hasidism // Religion from Tolstoy to Camas. Ed. bu W. Kaufman. – N. Y., 1961. – Р. 425 – 441.
-
Bugental J.F. Tne Third Force in Psychology // Humanistic Psychology: a Source Book. Ed. Bu I.D. Welch, G.A. Tate, F Richards. Buffalo. – 1978.–Р. 16 – 17.
-
Ellis A. Humanist and psychotherapy // Humanistic Psychotherapy. The Rational Emotive Approach. N.Y., – 1973, – Р. 1 – 2.
-
Sheehy G. Passages. Predictable critical of adult life. – N.Y., 1976. – 393 p.
Для заказа доставки диссертации сделайте запрос через форму обратной связи по ссылке: http://mydisser.com/ru/contact.html
                
Поділіться з Вашими друзьями: |