Правове виховання молоді та профілактика протиправних дій у студентському середовищіСкачати 175.82 Kb.
Дата конвертації12.04.2016
Розмір175.82 Kb.
Правове виховання молоді та профілактика протиправних дій у студентському середовищі


 1. Загальна характеристика злочинності в студентському середовищі в Україні.

 2. Причини та умови вчинення студентською молоддю правопорушень.

 3. Правове виховання та заходи профілактики протиправних дій у студентському середовищі.

 4. Діяльність Одеського державного університету внутрішніх справ щодо запобігання протиправним діям у студентському середовищі. 1. Загальна характеристика злочинності в студентському середовищі в Україні.

Наявність молодіжної злочинності – це, насамперед, відображення економічної та соціальної ситуації, яка склалася в нашій країні в останні роки. Особливо помітним у цьому відношенні є 2014 рік. У цьому зв’язку необхідно зазначити, що успішна профілактика правопорушень серед молоді не тільки знизить кримінальну напругу в країні, а й має стати передумовою до побудови соціальної правової держави.

Потрібно усвідомлювати, що профілактика правопорушень серед молоді не має зводитись лише до діяльності правоохоронних органів по виявленню, розкриттю та розслідуванню злочинів, а й включати комплекс заходів за участю інших соціально-правових інститутів, на що звернена увага у спільному наказі Міністерства молоді та спорту України, Міністерства соціальної політики України від 28.07.2014 № 2460/502 щодо взаємодії структурних підрозділів даних центральних органів з питань реалізації державної молодіжної політики. У даному контексті особливе місце відводиться вищим навчальним закладам, в яких на сьогодні навчається значна кількість молоді.

На підставі відомостей МВС України, Генеральної прокуратури України, їх регіональних підрозділів комісією з правового забезпечення діяльності ВНЗ було оброблено масив статистичної інформації про кількість правопорушень, вчинених студентами вищих навчальних закладів та неповнолітніми за 2012, 2013 та 2014 роки. При цьому у зв’язку з відсутністю у офіційних статистичних формах інформації стосовно саме студентської молоді, акцент було зроблено на відомостях щодо неповнолітніх, де з огляду на характерні ознаки суб’єкта адміністративних та кримінальних правопорушень вік з 14 до 18 років має визначальне значення.

Проте потреба в статистичних даних, які б свідчили про поширення злочинності та вчинення правопорушень серед студентства, як найбільш активного прошарку суспільства, вимагає внесення цієї категорії у загальну форму звітності правоохоронних органів.

Згідно Єдиного звіту про кримінальні правопорушення за січень-жовтень 2014 року кількість кримінальних правопорушень, вчинених неповнолітніми в Україні, за якими провадження направлені до суду, становить 6155, що складає 3,6 % від загальної кількості зареєстрованих кримінальних правопорушень, у яких особам вручено повідомлення про підозру. Для порівняння в 2013 році наведені показники складали відповідно 8781 або 4 %, а у 2012 році 10703 або 5,5 % (Діаграма 1). З наведених даних простежується скорочення злочинності на загальнодержавному рівні, між тим ситуація не видається заспокійливою, оскільки на фоні зниження абсолютних показників злочинності простежується підвищення ступеня її тяжкості.

Разом з тим, протягом останніх років викликає занепокоєння зростання злочинності неповнолітніх в Одеській та деяких інших областях України. Так, за даними Генеральної прокуратури України у 2012 році тільки в Одеській області зареєстровано 692 кримінальних правопорушення, вчинених неповнолітніми. Це становить 7,28 % від усіх злочинів. У 2013 році їх зареєстровано вже 858, (+20% до попереднього року) або 6,7 % від загальної кількості кримінальних правопорушень, вчинених неповнолітніми. З них до суду направлено 287 кримінальних проваджень. (Діаграма 2)

В Одеській області регіональні показники злочинності неповнолітніх є неоднорідними та відмінними від злочинності в інших регіонах. Наприклад, за абсолютними показниками Одеська область щорічно знаходиться на першому місці серед південних регіонів країни. Наприклад, тільки у 2013 р. неповнолітніми тут вчинено 858 злочинів, тоді як у АР Крим – 504; у Запорізькій обл. – 498; у Миколаївській – 403; у Херсонській – 299 та у м. Севастополь – 67 злочинів (Діаграма 3).

Коефіцієнт інтенсивності злочинності неповнолітніх в нашому регіоні на 31 % перевищує загальноукраїнські показники. Щорічно тут фіксується одна з найвищих в Україні концентрацій злочинності неповнолітніх (Картограма 1). Коефіцієнт злочинності в області становить 35,97 на 100 тис. населення, тоді як по Україні цей показник становить – 25,08 на 100 тис. населення (Діаграма 4). Крайм-ризик, розрахований за бета-коефіцієнтом фахівцями ОДУВС в Одеській області є доволі високим і складає коефіцієнт - 1,43. Тобто, в нашій області ризик стати жертвою неповнолітніх злочинців є на 43 % вищим ніж в середньому по Україні. Між тим за цими показниками ситуація в нашій області виявляється кращою, ніж, наприклад, у Кіровоградській (1,44) або Луганській (1,58) областях.

Розглянемо структуру кримінальних правопорушень, вчинених неповнолітніми в Україні за 2013 і 2014 роки.

Офіційна статистика Генеральної прокуратури за січень – жовтень 2014 року у порівнянні з цим же періодом 2013 року свідчить, що найбільш розповсюдженими злочинами серед неповнолітніх або за їх участю, за якими провадження направлені до суду, є наступні:

злочини проти власності – 4964 проти 4566-ти кримінальних правопорушень (-398); • злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту – 540 проти 569-ти (+29);

 • злочини проти життя та здоров’я особи – 572 проти 478-ми (-94);

 • злочини проти громадського порядку та моральності – 208 проти 164-х (-44) (Діаграма 5).

Управлінням інформаційно-аналітичного забезпечення ГУМВС України в Одеській області надано оперативні відомості про кількість кримінальних правопорушень, вчинених студентами ВНЗ Одеського регіону протягом 2013, 2014 року.

Так, за 9 місяців 2014 року студентами ВНЗ було вчинено 11 кримінальних правопорушень у порівнянні з 26-ти у 2013 році, з яких по районах міста Одеси: в Малиновському районі – 1 кримінальне правопорушення проти 7-ми за минулий рік; в Київському районі – 1 проти 5-ти відповідно; в Приморському районі – 7 проти 5-ти; в Суворовському районі – 2 проти 9-ти. В решті населених пунктів Одеської області теж відстежується картина зменшення кількості вчинених студентами кримінальних правопорушень з 23-х у 2013 році до 15-ти за дев’ять місяців поточного року.

За інформацією відділу кримінальної міліції у справах дітей за результатами проведення профілактичних заходів за 9 місяців 2014 року на території Одеської області відбулось зниження рівня підліткової злочинності (з 737-ми у 2013 р. до 596-ти у 2014 р., - 19,1 %).

У порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 27,7 % зменшилась кількість злочинів, вчинених у групі за участю дітей (з 231-го у 2013 до 67-ми у 2014 році), з яких у групі тільки дітей (з 106-ти у 2013 до 74-х у 2014 році, - 30,2 %).

Позитивною тенденцією в криміногенній ситуації серед неповнолітніх є зменшення кількості вчинених особливо тяжких злочинів (з 14-ти у 2013 до 8-ми у 2014 році, - 42,9 %).

На 28,5% зменшилась кількість учинених дітьми кримінальних правопорушень середньої тяжкості (з 365-ти у 2013 до 261-го у 2014 році).

Під час вивчення регіональних особливостей злочинності неповнолітніх нами були встановлені суттєві відмінності як у кількісних, так і у якісних показниках злочинності залежно від географічних, економічних та соціальних особливостей регіону. Так, у курортних та туристичних містах значне місце серед загальної кількості злочинів, що вчиняються неповнолітніми, посідають зґвалтування, злочини проти життя та здоров’я особи, викрадання дорогих мобільних телефонів, коштовностей і прикрас, великих сум грошей та інших особистих цінних речей. У регіонах інтенсивного аграрного виробництва та на прикордонних територіях вищим є рівень злочинності, пов’язаної з незаконним обігом наркотиків, який ґрунтується на незаконному культивуванні наркотиковмісних рослин. У промислових, курортних і прикордонних регіонах, де обмежена можливість проведення дозвілля молоді, більшого розповсюдження набуває пияцтво, наркоманія і, як наслідок, хуліганські дії, групове порушення громадського порядку тощо. В цілому, за даними нашого дослідження найвищі показники злочинності неповнолітніх мають здебільшого великі промислові центри, портові та курортні міста.

Однією зі складових частин профілактики кримінальних правопорушень серед дітей є застосування працівниками заходів адміністративного впливу на неповнолітніх правопорушників та їх батьків. Так, за дев’ять місяців 2014 року працівниками ОВС відносно неповнолітніх на території Одеської області складено 1185 адміністративних протоколів. Виявлено та задокументовано 5279 адміністративних правопорушень, пов’язаних із насильством в сім’ї. Статистичні дані свідчать про зменшення загального числа адміністративних правопорушень, вчинених неповнолітніми у порівнянні з попереднім роком (Діаграма 6).2. Причини та умови вчинення студентською молоддю правопорушень

Студентське середовище має низку ознак, що характеризують його як складову молодіжного середовища взагалі. Однак, при аналізі чинників правопорушень у даному осередку суспільства за певними виключеннями можна не зупинятися на проявах бродяжництва, проституції, соціальної незайнятості, захопленнями нетрадиційними релігійними спільнотами на кшталт сатанистів.

Серед чинників, які мають негативний прояв серед студентської молоді, необхідно відзначити наступні. Наркоманія серед молоді тягне за собою небезпечні наслідки для всього суспільства. За даними МВС України у 2013 році на обліку в ОВС перебувало понад 140 тисяч наркоманів з тенденцією збільшення цього числа на 10 % щорічно, з яких переважну більшість складають люди до 30-ти років. Особливої уваги потребують у цій категорії молоді люди з матеріально забезпечених сімей. Негативним фактором є обставини поширення наркотичних речовин також і в навчальних закладах.

Не менше занепокоєння у суспільстві викликає вживання молоддю алкогольних напоїв, виокремлення у зв’язку з цим так званого “пивного” алкоголізму. Оскільки алкоголізм як соціальне явище є однією з причин та умов вчинення правопорушень, то неприпустимо потурання йому в будь-якій формі.

Агресивна поведінка як засіб задоволення потреби у спілкуванні, самовираження та самоствердження, досягнення значущої мети або як реакція на конфліктні ситуації у соціальних мікрогрупах притаманна саме неповнолітнім та студентській молоді та є причиною хуліганських дій, насильницької, корисливо-насильницької злочинності.

Соціальна нерівність, малозабезпеченість родини, зваба оточуючою на вулицях, в магазинах, у навчальному закладі розкішшю, брак морально-духовних засад призводять до посягань на чуже майно з відповідними наслідками.

Загальноприйнятою причиною до вчинення правопорушень серед неповнолітніх та молоді є недостатній вплив суспільства на сферу дозвілля такої людини, особливо поза межами навчальних закладів, що створює передумови до виникнення неформальних угруповань з асоціальними, а подекуди й кримінальними рисами.

З огляду на інноваційність поведінки студентської молоді через досить високий рівень освіченості та інтелектуального розвитку і недостатність правової обізнаності останнім часом отримала поширення так звана кіберзлочинність. Серед таких злочинів питому вагу мають злочини у сфері комп’ютерних та Інтернет технологій (29 %), у сфері телекомунікацій (24 %), у сфері функціонування електронних платежів та платіжних карток.

Одним з вагомих чинників правопорушень серед молоді є відсутність регіональних програм щодо профілактики правопорушень серед неповнолітніх та молоді з відповідним фінансуванням як з державного так і місцевого бюджетів.

Одеська область належить до особливого типу регіонів. Вона поєднує в собі одночасно ознаки прикордонного та курортного типу. У зв’язку з цим, суттєвий вплив на рівень злочинності неповнолітніх в Одеській області мають територіальні особливості регіону, а саме: значний рівень концентрації молодого населення на її території; високий рівень міграції у літній період та впродовж року; наближення регіону до кордонів (сухопутні, морські, повітряні); особливості умов для організації дозвілля та відпочинку неповнолітніх.

Таким чином, можна виділи причини та умови правопорушень серед студентської молоді зовнішньо-об’єктивного та внутрішньо-особистісного, загального та регіонального характеру. При цьому незалежно від природи чинника правове виховання через вплив на свідомість молодої людини має визначальне значення.

3. Правове виховання та заходи профілактики протиправних дій у студентському середовищі

Регіональна система запобігання злочинності неповнолітніх повинна будуватися з урахуванням місцевих особливостей конкретного регіону, бути адекватною основним сферам життєдіяльності неповнолітніх і мати необхідний нормативний, науково-методичний, кадровий і фінансовий потенціал. Під час організації протидії злочинності неповнолітніх потрібно також урахувати історичні, демографічні, соціально-економічні особливості регіону та обсяги надходжень з місцевого і загальнодержавного бюджетів фінансів на реалізацію програм щодо неповнолітніх. Вона повинна включати різнопланові заходи з протидії злочинності неповнолітніх із залученням до неї широкого кола суб’єктів запобіжної діяльності – закладів освіти, охорони здоров’я, служб соціального захисту, органів внутрішніх справ, громадських та релігійних організацій. Головною умовою ефективності такої програми має стати налагодження чіткої взаємодії та координація зусиль всіх суб’єктів запобігання злочинності неповнолітніх на регіональному рівні.Правове виховання студентської молоді може розвиватися у декількох напрямах:

 1. формування у молодої особи мислення, за яким лише освічена людина, що знає і поважає національні символи та ідеї, приймає участь у патріотичному русі країни, дотримується моральних засад суспільства, є громадянином України з великої літери;

 2. залучення студентської молоді до процесу правового виховання у своєму середовищі. Практика свідчить, що студенти, які упродовж навчання у ВНЗ брали активну участь у підтримці акцій, спрямованих на зміцнення законності та правопорядку, після закінчення навчального закладу в своїй більшості включаються у правовиховну та державотворчу діяльність;

 3. залучення студентської молоді до участі в правоохоронних та правоосвітніх заходах державницького спрямування;

 4. участь у студентському самоврядуванні, зокрема: робота студентської молоді в комісії з дисципліни і порядку, участь у роботі факультетських та загальних рад ВНЗ тощо;

 5. виступи на конференціях, симпозіумах, перед студентською аудиторією, трудовими колективами на правові теми.

Серед заходів, спрямованих на правове виховання молоді в межах регіону необхідно відзначити створення за ініціативою ГУМВС дитячого громадського об’єднання «Молодіжна поліцейська академія» на базі Одеського юридичного ліцею Одеської міської ради, кадетами якого здійснюються заходи загальної профілактики за принципом «рівний рівному». Розпорядженням Одеського міського голови в 2013 році створена міжвідомча комісія з питань профілактики правопорушень серед неповнолітніх та молоді, виявлення та протидії умовам, що сприяють їх виникненню.

Важливу роль у профілактиці злочинів, інших правопорушень та бездоглядності неповнолітніх відіграє правова виховна робота працівників правоохоронних органів. Поряд з цим ГУМВС систематично проводяться оперативно-профілактичні заходи «Ялинка», «Канікули», «Літо», «Урок», «Нагляд», «Розшук».

Заслуговують на запозичення наступні форми виховної роботи у вищих навчальних закладах. В Одеській національній морській академії та Південноукраїнському національному педагогічному університеті ім. К.Д. Ушинського працюють комісії з профілактики правопорушень. На засіданнях комісій розглядаються випадки порушення дисципліни. В Одеській національній академії харчових технологій працює рада з профілактики правопорушень серед студентів на рівні академії та факультетів. Не менш слушним є створення й функціонування оперативних студентських загонів в Одеській національній академії зв’язку ім. О.С. Попова, Одеській державній академії будівництва та архітектури, Одеському державному економічному університеті, Одеській національній академії харчових технологій та ін.


 1. Діяльність Одеського державного університету внутрішніх справ щодо запобігання протиправних дій у студентському середовищі

Працівники університету за організаційно-методичного супроводження Комісією з правового забезпечення ОДУВС протягом минулого і нового навчального року роз’яснюють положення чинного законодавства, що охороняє права та інтереси молоді, зміст норм кримінального, адміністративного та інших галузей права щодо відповідальності неповнолітніх, звертають увагу молоді на проблему вживання алкогольних напоїв та тютюнопаління, нагадують про збереження здоров’я кожного громадянина України як запоруку забезпечення національної безпеки нашої держави.

Власний аналіз проведеної особовим складом університету роботи надає можливість дійти таких висновків. Загальна кількість навчальних закладів, в яких була проведена зазначена робота у 2014 році, склала 101. Згідно довідок, засвідчених директорами загальноосвітніх шкіл м. Одеси у жовтні 2014 року кількість учнів, притягнутих до кримінальної та адміністративної відповідальності, а також порушників шкільної дисципліни за період з квітня по жовтень 2014 року зменшилася, загальний стан дисципліни покращився, відзначено позитивний вплив таких заходів на результати проведеної індивідуально-профілактичної роботи педагогічного складу та працівників міліції територіальних підрозділів.

У взаємодії з військовими комісаріатами м. Одеси курсанти старших курсів університету входять до складу груп розшуку райвійськкоматів, допомагають в проведенні розшуку, затримці та приводу у райвійськкомат призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу, і тим самим забезпечують виконання вимог Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» й упереджують протиправну поведінку молоді відповідної категорії.

В навчальному закладі функціонує відділення психологічного забезпечення, яке здійснює роботу щодо правового виховання молоді та профілактики протиправних дій у студентському (курсантському) середовищі. У перші ж тижні після зарахування курсантів і студентів проводиться тестування, мета якого полягає у виявленні осіб, схильних до вжиття наркотичних засобів, зловживання спиртними напоями, порушення правил поведінки тощо. Студентам і курсантам, у яких виявлені такі відхилення, протягом навчання приділяється більш пильна увага.

У 2013 році створена волонтерська група відділення психологічного супроводження з числа курсантів університету, які виявляють у колективі осіб з негативним психоемоційним станом, осіб з вираженими рисами психологічної вразливості, з проявами девіантної поведінки (нікотинізму, алкоголізму, наркоманії, азартною поведінкою, ігроманії, комп’ютерною залежністю), схильних до небезпечної поведінки та аутоагресивної поведінки. Також за допомогою групи здійснюється моніторинг та відстеження особистих сторінок осіб перемінного складу університету в соціальних мережах Інтернету для виявлення публічної інформації, яка дискредитує курсанта та впливає на імідж міліції.

Психологами ОДУВС створена публічна сторінка – група «STIMUL» у соціальній мережі «ВКонтакте», яка займається пропагандою здорового способу життя .

Проводяться планові психологічні експрес-діагностики осіб перемінного складу, під час яких вивчається схильність у них до протиправних дій, до зловживання алкоголем, наркотичним засобами, куріння, виявляються особи з низьким моральним контролем поведінки, з наявністю негативних емоційних станів та депресій.

В роботі з особами, які перебувають у групі посиленої психологічної уваги, використовується кімната психоемоційного розвантаження, де проводяться заняття з аутогенного тренування та дихальних вправ. Сеанси проводяться як індивідуально, так і груповим методом (до 3-х осіб), де використовуються сучасні технології з психологічної релаксації та медитації, а також найновітніше обладнання на прикладі спеціального приладу світлозвукової стимуляції психоемоційного стану –FotosonicsInnerPuls (Microferm, Inc – виробн. США), із вбудованими програмами (сесіями) у комплекті з окулярами та навушниками.

Крім того, в університеті досить ефективно функціонує інститут кураторства, в межах якого викладачі спільно з працівниками відділення психологічного забезпечення здійснюють моніторинг особливостей поведінки курсантів та студентів з метою своєчасного виявлення проблемних підлітків, осіб, які схильні до вживання алкоголю та наркотичних засобів.

Висновки.

Щоб досягти високої результативності у протистоянні правопорушенням у студентському середовищі необхідно виокремити загальні та спеціальні заходи, а саме:

1. До загальних слід віднести ті, які можуть бути ініційовані Радою ректорів Одеського регіону до інших суб’єктів:

1.1. Звернення до органів місцевого самоврядування на рівні Одеської обласної ради, Одеської міської ради з пропозицією щодо розробки та прийняття регіональної програми «Правового виховання молоді та профілактики протиправних дій, насамперед серед студентів» та визначення джерел її фінансування.

1.2. Моніторинг можливостей та залучення до цієї роботи громадських організацій в частині налагодження співпраці з міжнародними проектами, проведення семінарів та безпосередньо корекційних програм для визначених груп учнівської молоді.

1.3. Управлінська діяльність та налагодження дієвого контролю за дотриманням прав молоді, насамперед на освіту, утворення сприятливих умов на території області задля особистого розвитку та самореалізації.

1.4. Залучення можливостей Управління юстиції, Управління освіти, УМВС, Державної пенітенціарної служби, Управління соціального захисту населення, Управління охорони здоров’я та інших зацікавлених відомств щодо проведення спільних заходів серед молоді, спрямованих на професійну освіту і соціальну інтеграцію, організацію змістовного дозвілля, як складових у формуванні належного рівня правосвідомості та відповідальності.

2. Серед спеціальних заходів, які безпосередньо проводяться у вищих навчальних закладах, слід відзначити:

2.1. Забезпечення системного проведення заходів як в межах навчального процесу, так і поза ним щодо формування у молодої особи мислення, за яким лише освічена людина, яка знає і поважає національні символи та ідеї, приймає участь у патріотичному русі країни, дотримується моральних засад суспільства, є громадянином України з великої літери.

2.2. Створення керівництвом вищих навчальних закладів неюридичного профілю належних умов для проведення постійно діючого правового лекторію, тижнів права із залученням представників практичних підрозділів правоохоронних органів, науковців-правознавців.

2.3. Проведення заходів з метою пропаганди здорового способу життя за участю лікарів та психологів.

2.4. Регулярне проведення психологічного тестування з метою виявлення схильності до девіантної поведінки протягом усього періоду навчання.

2.5. Проведення деканами та начальниками факультетів всебічного контролю діяльності кураторів груп.

2.6. Співпраця кураторів навчальних груп із психологами з метою посилення роботи з первинної, а у разі виявлення правопорушень – інших рівнів профілактики щодо осіб, які схильні до аморального способу життя або вчинення протиправних дій. При виявленні аморального або протиправного вчинку здійснювати негайне обговорення у студентському колективі.

2.7. Залучення деканами та начальниками факультетів, начальниками курсів, методистами та кураторами груп студентів та курсантів до активної участі у спортивно-масових заходах, художній самодіяльності, надання допомоги інтернатам, будинкам дитини, ветеранам та пенсіонерам.

2.8. Залучення студентів старших курсів юридичних факультетів та курсантів старших курсів Одеського державного університету внутрішніх справ до проведення профілактичних бесід у школах, ліцеях, гімназіях, коледжах неюридичного профілю.Підсумовуючи сказане, зазначимо, що рівень поширеності правопорушень серед студентської молоді є індикатором морального здоров’я і стану суспільства, а також важливим інтегральним показником результативності соціальних процесів і перетворень у державі. Своєчасний вплив на антисоціальне молодіжне середовище, його девіантну поведінку сприятиме зниженню негативних проявів, зміцненню правопорядку і поваги до закону.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка