Права дитиниСкачати 54.82 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір54.82 Kb.
Права дитини

Тема уроку: права дитини. 
Мета та завдання: ознайомити учнів з міжнародними стандартами прав дитини: Декларацією прав дитини, Конвенцією ООН про права дитини, продовжити формування правових знань школярів, виховання громадянських рис і переконань, дотримання законів України. 
Обладнання: книжкова виставка «У світі прав дитини», плакат із переліком правових документів, презентація «Права дитини», пісня О.Білозір «Неповторність» 

Хід уроку
1. Слово вчителя Слайд №1 
Ви знаєте, що були часи, коли дітей взагалі не сприймали як щось особливе, до них ставилися як до дорослих. 
Пройшло не одне тисячоліття, поки людство зрозуміло, що до дітей треба ставитися не так, як до дорослих, що вони потребують особливої уваги. 
Лише 400 років назад на дітей почали звертати увагу. Раніше діти не мали ні дитячого одягу, ні дитячих іграшок чи книжок. 
Довгі роки найрозумніші і найдобріші люди боролися за дітей самотужки, і, нарешті, у 1924 році вони вперше зібралися в місті Женеві, де прийняли перший документ про потреби дітей — Декларацію прав дитини. Слайд №2 
Словничок: 
Декларація — офіційне проголошення основних принципів, а також документ, в якому вони викладені. 
В 1945 році утворена. міжнародна організація ООН до якої входить більше ніж 150 країн світу 
Це організація, яка приймає міжнародні закони за згодою держав і намагається контролювати їх дотримання, стежити за безпекою у світі і не допускати війни. 
Було прийнято багато правових документів, щоб виробити та вдосконалити права дитини. 
1924 р. — перша Декларація прав дитини 
1959 р. — Декларація прав дитини 
1982 р. — Конвенція ООН про права дитини. Слайд №3 
Зазначимо, що права, викладені в Конвенції ООН, набувають сили лише в тих державах, які підписали цю Конвенцію і зобов’язалися її виконувати. Нажаль, сьогодні є країни, в яких права дитини порушуються. 
Наша ж держава прагне, щоб у її юних громадян було щасливе дитинство. У 1991 році Україна підписала Конвенцію ООН про права дитини та зобов’язалася її виконувати. 
Наша держава дбає про дітей, але і в нашій країні є випадки, коли порушуються права дитини. Є ще багато проблем і, можливо, частину їх зможете вирішити ви, коли станете дорослими. Ви ще дуже юні, але повинні знати й розуміти проголошені в Конвенції права, брати активну участь у їх втіленні в життя. 
3. Перегляд відеофільму про права дитини 
4. Давайте пригадаємо, про які права дітей ідеться у Конвенції, на що кожен із вас має незаперечне право! 

СТАТТІ КОНВЕНЦІЇ ПРО ПРАВА ДИТИНИ 

1.Дитиною вважається людина віком до 18 років (ст.1) Слайд №5 

2.Діти є рівними у своїх правах (ст. 2) Слайд №6 

3. Кожна дитина має право на життя і здоровий розвиток (ст.6) Слайд №7 

Життя кожної дитини є найціннішим не тільки для батьків. Кожна країна має забезпечити виживання та розвиток дітей – своїх маленьких громадян. 


4.Усі діти мають право на любов та піклування (ст. 3) Слайд №8 

Дитина має право на піклування батьків, родичів, громади та держави. Інтереси дітей є першочерговими. 

5.Кожна дитина має право на ім'я (ст.7) Слайд №9 
Дитина має право на індивідуальність (ст.8) 

6.Ніхто не має права розлучати дитину з батьками (ст.9) Слайд № 10 

7.Право на захист від викрадення та продажу (ст.11, 35) Слайд №11 
Обов’язки держави полягають у тому, щоб докладати всіх зусиль для попередження викрадання дітей, торгівлі дітьми та їх контрабанди. Діти – не товар, яким можна торгувати. 

8.Дитина має право вільно виражати свою думку (ст.12-13) Слайд №12 


Кожна дитина може вільно висловлювати власну думку та погляди, причому, цим поглядам повинна приділятися увага при вирішенні будь-яких питань, що стосуються даної дитини. 

9.Усі діти мають право на особисте життя, недоторканість житла (ст.16) Слайд №13 


Діти мають право на захист від втручання до їх особистого та сімейного життя. Не можна втручатися у листування дітей, порушувати їх честь та гідність. 

10. Діти мають право на інформацію (ст.17) Слайд №14 


Держава забезпечує доступ дітей до всебічної інформації. Заохочує до розповсюдження засобами масової інформації матеріалів, що стосуються соціальних, культурних питань розвитку дитини. Держава запобігає розповсюдженню та впливу шкідливої для дитини інформації. 

11.Діти не повинні стати жертвами насильства (ст.19, 37) Слайд №15 


Держава захищає дітей від брутального поводження з боку батьків або інших осіб, жодна дитина не може бути піддана катуванню, знущанню, незаконному арешту або позбавленню волі. 

12.Особлива турбота про дітей-сиріт (ст.20, 21) Слайд №16 


Держава повинна забезпечувати захист дитини, яка позбавлена сім’ї, надаючи відповідну альтернативу сімейному піклуванню. 

13.Особлива турбота дітям-інвалідам (ст.23, 25) Слайд №17 


Дитина-інвалід має право на особливе піклування та умови життя, які забезпечують її гідність та участь у житті суспільства. 

14.Усі діти мають право на медичну допомогу (ст.24) Слайд №18 


Діти мають право на медичну допомогу за найвищими стандартами, які реально може забезпечити держава. Жодна дитина не може бути позбавлена доступу до ефективної охорони здоров’я. 

15.Усі діти мають право на повноцінне харчування (ст.27) Слайд №19 


Кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для її фізичного, розумового, духовного, соціального розвитку, батьки несуть відповідальність за забезпечення необхідного рівня життя дитини. Держава ж створює відповідні умови для реалізації цієї відповідальності. 

16.Усі діти мають право на освіту (ст. 28 ) Слайд №20 


Дитина має право на освіту, і обов'язок держави – забезпечити доступну для кожної дитини безкоштовну обов'язкову початкову освіту та заохотити її до отримання середньої освіти. 

17.Усі діти мають право на відпочинок (ст.31) Слайд №21 


Діти мають право на відпочинок, дозвілля та участь у культурному та творчому житті. 

Але нам хотілося б дізнатися чи добре ви знаєте, пам'ятаєте свої права і чи вмієте їх правильно реалізовувати? Давайте проведемо «Казкову правову вікторину» і на прикладі героїв відомих вам казок спробуємо роз’яснити статті Конвенції про права дитини. Ситуація 1 Слайд №22 
Мачуха з ранку до вечора примушує Попелюшку працювати. Бідній дівчинці заборонено брати участь в іграх та забавках сестер. 

Яке право порушено стосовно Попелюшки? (Право дитини на відпочинок і розваги, право брати участь у розважальних заходах, що відповідають їхньому віку). 

Ситуація 2 Слайд №23 
Ідучи дорогою через ліс до хворої бабусі, Червона Шапочка зустріла Вовка, який сказав, що він чуйний, добрий, що також хоче провідати хвору бабусю. Вона повірила. Вони вирішили позмагатися: пішли різними дорогами, хто швидше дістанеться місця. Але Вовк випередив її, обманом забрався до хати, з'їв бабусю, а потім і Червону Шапочку.

Які права дитини порушив Вовк? Чи потрібно спілкуватися з незнайомими людьми? (Вовк порушив головне право дитини — право на життя, також незаконно ввірвався до чужої оселі.) 

Ситуація 3 Слайд №24 
Карабас - Барабас тримає у неволі малих акторів, живуть вони у тісній скрині, важко працюють на нього, а він ще й погрожує величезним малахаєм, б'є, знущається привселюдно, залякує, що вб'є! Яке право порушено стосовно акторів? 
(Усі держави, в тому числі й наша, забезпечують захист дітей від нанесення їм фізичної, моральної та психологічної шкоди, від жорстокого ставлення, експлуатації.) 

Ситуація 4 Слайд №25 
Снігова Королева викрала Кая, зачарувала його і залишила жити в своєму кришталевому палаці. Скільки сліз пролила Герда, всі навіть повірили, що Кая немає в живих, що, можливо, потонув у річці. Яке право порушено стосовно Кая? 
(Відповідач порушила право дитини на захист від викрадення, позбавлення права дитини на власну думку.) 

Ситуація 5 Слайд №26 
Баба Яга викрадає Івасика Телесика й відносить його за тридев'ять земель у тридесяте царство. Які права дитини порушила злодійка? 
(Згідно з Конвенцією дитина має право не розлучатися з батьками всупереч її бажанням (окрім випадків, визначених законодавством), крім того, Конвенцією забороняється незаконне переміщення дітей і неповернення їх з-за кордону.) 

Гра «Веселий м'ячик» 
Ти котись, веселий м'ячик, 
Швидше, швидше по руках. 
У кого лишився м'ячик, 
Той розказує права! 
— Молодці! Отже, ми сьогодні переконалися, що дуже важливо знати свої права! 

ПІДСУМОК УРОКУ 
1. Фронтальна бесіда 
— Назвіть, у яких документах зафіксовано основні принципи прав дитини. 
— Чи справдилися ваші очікування від уроку? (Учні продовжують фразу «Сьогодні на уроці я...») 
2. Метод «Прес» 
— Як ви гадаєте, чи знадобляться в майбут¬ньому знання, які ви сьогодні здобули на уроці? 
 «Я вважаю, що...» «...тому що...» 
 «...наприклад ...» 
 «Отже, я вважаю...» 

3. Пісня О.Білозір «Неповторність»


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка