Пояснювальна записка Слухаючи і використовуючи рідну мову в повсякденному житті, ми рідко задумуємося над тим,яким неоціненним багатством ми володіємо. Звуки, утворені із них слова та речення сприймаються нами як щось звичайне, буденнеСкачати 402.39 Kb.
Дата конвертації14.04.2016
Розмір402.39 Kb.
#7338
Гурток цікавої української мови

«У світі чарівних звуків та слів»

Пояснювальна записка

Слухаючи і використовуючи рідну мову в повсякденному житті, ми рідко задумуємося над тим,яким неоціненним багатством ми володіємо. Звуки, утворені із них слова та речення сприймаються нами як щось звичайне, буденне, пересічне.

А тим часом мова – одне з найважливіших, найдавніших і найзагадковіших явищ у світі. За допомогою мови ми спілкуємось, пізнаємо світ, прилучаємось до культури, оформлюємо і висловлюємо свої думки, почуття, погляди. У нашій мові відбито відомості про життя і досвід багатьох попередніх поколінь українського народу. Вона віддзеркалює його душу, в ній закарбовано нашу історію, споконвічні прагнення і помилки.

Знання мови необхідне кожній людині в її повсякденному житті: без них не можна глибоко збагнути почуте або прочитане, вправно користуватись багатогранним і гнучким, рідним словом.

У навчанні, формуванні та вихованні національної свідомості, духовно багатої особистості першочергове місце відводиться мові.

Тому учителі – словесники покликані дбати про розвиток логічного, наукового, художнього мислення, в основу системи навчання покласти живе слово, збагнути таємницю мови, прочитати історію слів, навчити вміло черпати із мовних скарбів все найточніше і найбарвистіше для висловлення думки. А для цього слід любовно вивчати і аналізувати кожне слово, словосполучення й речення, відкривати малі й великі родини слів, навчити відчувати милозвучність мови, її красу.

Саме гурткові заняття з мови сприяють розширенню і поглибленню знань учнів, удосконалюють практичні уміння і навички, розвивають допитливість, спостережливість, творчу активність,індивідуальні здібності.

Гурток є найефективнішою формою позакласної роботи. Під час його проведення практикують різні форми, методи, інноваційні технології: короткі розповіді вчителя, міні – лекції, лінгвістично – пошукові повідомлення учнів, інформації – звіти, спостереження над цікавими мовними явищами, бесіди, конкурси, мовні ігри, самостійні і групові творчі роботи, експерименти…

Запроваджений збірник може бути використаний учителями української мови, а матеріали посібника допоможуть словесникам – практикам засобами мови розвивати творчі здібності учнів, формувати вміння та навички, необхідні для практичної діяльності.

У світі чарівних звуків і слів (гурток цікавої української мови)

Мета курсу: розширити і поглибити знання учнів з української мови; показати багатство і образність слова, повести до скарбниці лексичних перлин, що мають тільки їм властиву і неповторну будову та значення і разом з тим тісно пов’язаних між собою нитками походження, звучання, граматичних особливостей; переконати учнів, що світ звуків і слів не менш цікавий, ніж світ тварин і рослин, мінералів і небесних тіл; дбати про розвиток, збагачення,розквіт, чистоту і красу мовлення; вчити досліджувати, фантазувати,творити,розвивати логічне мислення, творчу активність; виховувати висококультурних й освічених патріотів України, любов до рідної мови, бажання її вивчати, досліджувати.

Завдання гуртка: • збагачення словникового запасу, поглиблення відомостей з фонетики, графіки, лексики, фразеології, орфографії, пунктуації;

 • виховання свідомого прагнення до вивчення української мови;

 • вчити відчувати милозвучність мови, її красу, багатство;

 • виробляти вміння комунікативно користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях;

 • формувати морально – етичні цінності.

навчити вміло черпати із мовних скарбів все найточніше і найбарвистіше для висловлення власних думок; ознайомити із закономірностями її будови,історичними та духовними цінностями.

О слово рідне

О слово рідне! Орле скутий!

Чужинцям кинуте на сміх!

Співучий грім батьків моїх,

Дітьми безпам’ятно забутий.

О слово рідне! Шум дерев!

Музика зір блакитнооких,

Шовковий спів степів широких,

Дніпра між ними левій рев….

О слово! Будь мечем моїм!

Ні! Сонцем стань! Вгорі спинися,

Осяй мій рідний край і розлетися

Дощами судними над ним.

(Олександр Олесь)

Заняття 1

Коли ти плекаєш слово,

Мов струна воно бринить.

Калиново, барвінково

Рідна мова пломенить.

Мета:пояснити роль, значення та походження української мови, ознайомити із функціями слова, мовознавчими науками, які вивчають слово; показати багатство, красу рідного слова; виховувати патріотичні почуття, національну гідність, повагу й любов до рідної мови; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, збагачувати словниковий запас.

План:


1.Ознайомлення із планом роботи гуртка.

2.Визначення мети і завдань теоретичного курсу і практичних занять.

Вступне слово вчителя

Любіть красу своєї мови

Звучання слів і запах слів;

Це квітка ніжна і чудова

Широких батьківських степів.

Всі каравани знайдуть воду

В краю пустинь і злих негод!

Як річка, з роду і до роду,

Так мова з’єднує народ.

Терень Масенко

Мова – багата і розмаїта, як всесвіт. Слухаючи і використовуючи рідну мову в повсякденному житті, ми рідко задумуємося над тим, яким неоціненним багатством володіємо. Звуки, утворені з них слова і речення сприймаються нами як щось звичайне, буденне, пересічне. А тим часом мова – одне з найважливіших, найдавніших і найзагадковіших явищ. За допомогою мови ми спілкуємось, пізнаємо світ, прилучаємось до культури, оформлюємо і висловлюємо свої думки, почуття, погляди. У нашій мові відбито відомості про навколишню природу, життя й досвід багатьох попередніх поколінь українського народу.

Не цурайтесь мови, люди,

Рідного джерельця.

Хай воно струмочком буде,

Хай дійде до серця.

Не цурайтесь, люди, мови,

Не цурайтесь роду.

Як зачахне рідне слово –

Не буде народу.

Українська мова – органічний атрибут української нації. Вона віддзеркалює душу народу, в ній закарбовано його історію, споконвічні прагнення й помисли, слова у неосяжній скарбниці лексичних багатств мають тільки їм властиву, неповторну будову та значення і разом з тим тісно зв’язані між собою нитками походження, звучання, змісту, граматичних особливостей, вживання. Коли ми уважніше прислухаємося до звуків, пильніше придивимося до слів, то побачимо, на скільки це складна і своєрідна система із лише їй властивими закономірностями; ми переконаємося, що світ звуків і слів ще цікавіший, ніж світ тварин і рослин. Адже за кожним словом – ціла історія. Досліджуючи її, можна пережити незвичайні пригоди, що траплялися на шляху слів, побувати на полях визвольних звитяг рідного народу, у чужих краях, куди мандрували наші слова або звідки вони прийшли.

Знання мови необхідні кожній людині, в її повсякденному житті; без них не можна глибоко збагнути почуте або прочитане, вправно користуватись багатогранним і гнучким рідним словом. Глибокі знання мови, досконале володіння нею – одна з важливих ознак високої культури й освіченості людини.

Щоб збагнути таємницю мови, прочитати історію слів, а разом з цим і предметів та явищ, які ними позначаються, навчитись вміло черпати із мовних скарбів все найтонше і найбарвистіше для висловлення думки, треба добре знати рідну мову, закономірності її будови і життя. Тож сьогодні я вас запрошую до прекрасного, неповторного світу Мови, її чарівних звуків і неповторних слів. Скільки там цікавого і корисного? Ви побачите, яка прекрасна, яка багата наша, українська мова. Полюбіть її, як маму, як рідну зе6млю, бо вона у нас одна.

3. Походження та значення української мови, її чарівність і неповторність.

1. Прочитайте висловлювання про мову. Поміркуйте, чому мову називають найціннішим скарбом народу?Хто започаткував українську мову?

Вислови про мову

Найбільше й найдорожче добро кожного народу – це його мова, бо вона не що інше, як жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.

(Панас Мирний)

Не можна ходити по рідній землі, не чаруючись виплеканою народом у віках рідною мовою.В народу немає скарбу більшого, як його мова… Слова – це крила ластівки, вона їх не почуває, але без них не може злетіти. Тож маємо зробити все для того, щоб не згорнулися крила, щоб не обірвалася золота нитка, яка веде з давнини в наші дні. (Юрій Мушкетик)

Краса і сила рідної мови таїться не в її фонетичних перевагах і, поготів, не в її привілейованому, зверхньому становищі супроти інших мов, якщо це десь трапляється, а у здатності впливати на почуття людини, будити в ній хороші благородні почуття, змушувати бриніти найтонші струни людської душі.

(Б. Антоненко – Давидович)

Слово – це найтонший різець, здатний доторкнутись до найніжнішої рисочки людського характеру. Вміти користуватися ним – велике мистецтво. Словом можна створити красу душі, а можна й спотворити її. Людини, яка не любить мови рідної матері, якій нічого не промовляє рідне слово, - це людина без роду і племені. (Василь Сухомлинський)

Обговорення висловлювань.

2. * Які ще висловлювання про мову ви знаєте?

* Скільки слів у сучасній українській мові?

- Задумливо не морщить чола і заспокойтесь. На це питання на відповість ніхто: ні сивий академік, ні найталановитіший мовознавець, ні учитель, ні учень. Адже мова формується протягом віків. Кожне покоління збагачувало її і передавало цей скарб наступному поколінню. Хіба можна порахувати всі слова сучасної української мови? Це загальновживані слова літературно мови, терміни різних науковців, професіоналізми, діалектні та застарілі слова.

У мудрому східному афоризмі сказано:,, Якби море було чорнилом, то швидше висохло б море, ніж слова.’’

• А що ми називаємо мовою?

3. Пошукова група

1 учень

Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, обмін думками між людьми, передачі досвіду від одного покоління до другого. Найціннішими вважаються здатність людини говорити, мислити, висловлювати свої думки. Оформлена сукупність звуків у процесі вираження думок – це мовлення. Українська мова – національна мова українського народу, державна мова України. Українська мова є рідною мовою майже для 50 мільйонів чоловік. У світі понад 5 мільярдів людей, 3 тисячі мов. Українська мова – одна з найдавніших і найрозвиненіших мов світу – в ній близько 135 тисяч слів2 учень

Кожна сучасна мова має принаймні два періоди: до письмовий та письмовий. Коли саме починається до письмовий період, звичайно, точно встановити неможливо. Винахід і застосування письма датується по-різному для різних країн світу: на Близькому Сході та в Єгипті – від початку третього тисячоліття до нашої ери, в Європі – від початку першого тисячоліття.

3 учень

На острові Кріт письмо було особливе, ієрогліфічне, а згодом - складове.Греки, етруски – перші серед європейських народів, які мали в своєму вжитку абеткове письмо, після них римляни.

Якщо ми простежимо де бере своє коріння українська мова, тобто звідки вона виникла і розвинулась, то насамперед пошлемось на східнослов’янські мови,коли вони ще мали єдність, без поділу на українську, білоруську, російську. Далі, заглиблюючись в сторіччя,можна сказати про єдину слов’янську мову, а в до письмовий період – праслов’янську, споріднену з іншими індоєвропейськими мовами, поширеними колись від Індії до Західної Європи.

4 учень Початок розвитку слов’янської писемності пов'язаний з іменами солунських проповідників Костянтина та Мефодія,які проповідували християнство в Моравії. Мова, для якої вони, за переказами, створили письмо, використавши грецьку абетку, з додаванням деяких літер, мала назву староболгарської. Оскільки цю мову було використано для перекладів із грецької церковної літератури, вона стала називатися церковно-слов’янською. Наше сучасне письмо походить від кирилиці(так само як і російське, білоруське, сербське, болгарське). Латинським алфавітом користуються поляки, чехи, словаки, хорвати, словенці, тобто всі, хто перебував під впливом Риму.

Слово вчителя

Цікавий і пізнавальний був виступ пошукової групи.

Мова є вічним і невід’ємним супутником людини. Саме мові завдячує людство всім, що знає і чим живе. Тож не дивно, що слово здавна привертало увагу вчених, йому присвячено незліченні томи наукових праць..А наука,що вивчає мову називається мовознавством або лінгвістикою. Основна одиниця мови – слово. Усі слова мови – це лексика. А наука, яка вивчає лексику, називається лексикологією. Кожне слово має свою біографію. Походження слів вивчає етимологія. Слова дуже різні за значенням. Їх вивчає семасіологія. Є слова загальної назви, а є – власної. Власні імена вивчає антропоніміка, географічні назви – топоніміка.

Словниковий склад української мови дуже багатий.11 – томний тлумачний словник української мови охоплює близько 136 тисяч слів. Лексика – це не бездонне звалище слів, а упорядкована система. У цьому ви зараз переконаєтесь.

4. Рольова гра,, Поставте на своє місце ’’

Усі слова дуже різні за значенням. Одні службові, інші самостійні. Одного разу воно вирушили у похід. Ідуть трьома колонами. Першими крокують самостійні – назви предметів, дій, ознак, кількості. Вони величні, поважні,горді своєю значимістю.

За ними поспішають службові слова, які вказують на різні відношення і без яких самостійним іноді важко обійтися. Ізольовані від повнозначних, вони не мають змоги продемонструвати свої можливості, тому почуваються непевно, пригнічено.

Замикають колону гомінкі вигукові слова. Збуджені і емоційні, вони щось вигукують, висловлюють радість, невдоволення, свої прагнення.

На привалі всі зійшлися. Повнозначні слова стримано демонструють свої предмети, дії, ознаки. Службові їм у всьому допомагають. Ось З поєднує СЕСТЕР З БРАТАМИ. І – БІЛЬШИХ І МЕНШИХ, а НАВІТЬ виділяє СТОМЛЕНИХ. Тільки вигукові слова байдужі до всього: бігають, стрибають,голосно сміються і вигукують ОХ! ОГО! АГОВ!

Відпочинок скінчився. Слова шикуються до походу. Але що це? Деякі залишаються при повнозначних, інші забирають їх із собою, а вигуки метушаться в усіх трьох колонах.

Перевірте колони. Знайдіть слова, що заблукали.

Буревій, дозвілля З- під, але О, ау

Милуватися, або Щоб, хто Ніяк, у

Алло, спекотний Однак, невже Ух, гайда

Багряний, будь-який Інколи, наче Із,хе

Затьмарити, невже Попри, вітрогін Гей, чий

Стиха, мільйон Лише, ай Чимало, фу

Поміж, геть Агов, хай Киць-киць, бо

Такий, тільки Ой, та Вйо, сто

* До 1: хто,інколи, вітрогон (з – 2);ніяк, чий, чимало,сто (з -3).

До 2: або, невже, поміж, тільки (з - 1); у, із, бо (з – 3).

До 3: алло, геть (з -1); ай, агов, ой (з 2)*

Гра. Вилучіть,,чужаків’’

У кожній групі слів знайдіть зайве, інше за темою чи обсягом поняття, підберіть йому слово - заміну.

1. Мислити, гадати, доводити, міркувати, мізкувати.

2. Кислий, гіркий, солодкий, приємний, солоний.

3. Рука, тіло, серце, язик, вухо.

4. Дзвінкий, гучний, глухий, сварливий.

5. Сонно, радісно, сумовито, люто, злобливо.

6. Швець, кравець, тракторист, комбайнер, трудівник.

1. Доводити – обдумувати 2. Приємний - терпкий 3. Тіло – нога.

4. Сварливий – голосний 5. Сонно – весело 6. Трудівник – шофер

Веселкова наша мова (тайнопис)

Змінне слово набуває певних форм у зв’язку з іншими словами.

Відгадавши ключові слова, прочитайте зашифровані в криптограмі рядки твору П.Тичини. Назвіть в них змінні слова.

/ 15 5 14 / 18 2 20 19 4 17 9 1 11 / 4

11 6 11 8 19 2 4 2 / 10 / 1 11 4 3 12

5 1 17 14 / 19 18 5 6 17 / 1 5 13 5 /

7 2 4 5 / 19 5 8 3 1 2 4 5 / 1 5

13 11 / 6 2 1 16 11 / 10 / 18 2 6 17.

1) 20, 5, 14, 7, 11, 1, 1, 3, 19 – повнозначна частина мови;

2) 18, 2, 12, 2, 4, 3, 14 –назва одного із відмінків;

3) 16, 4, 17, 9 – корінь дієслова процвітає;

4) 6, 10 – префікс іменника супісок;

5) 13, 8, 21, 15 –синонім іменника путь

Відповіді до завдання,, Веселкова наша мова ’’

Хай розквітне веселково у невиданій красі наша мова калинова, наше сонце у росі.

Павло Тичина

1) Займенник

2) Родовий

3) Цвіт


4) Су

5) Шлях


Змінні слова: розквітне, невиданій, красі, наші, мова, калинова, наше, сонце, росі.

5 Підсумок заняття.

Домашнє завдання:


 • Підготувати вислови про мову, слово.

 • Знайти прислів’я, приказки про слово, мову.

 • Пошуковій групі підготувати повідомлення "Слов’янські вчителі Кирило і Мефодій"

Заняття № 2

Тема: заочна подорож у минуле нашої освіти.

Мета: ознайомити учнів з цікавими сторінками історії освіти в Україні, умовами навчання учнів в різні часи;

розвивати уяву, пам'ять, мислення; виховувати патріотичні почуття, гордість за історичне минуле українського народу;

1. Організаційний момент.

Перевірка домашнього завдання.

* Які вислови про мову, прислів’я, приказки ви підготували?

Гра. Дерево мудрості.

Малюнок дерева. До нього прикріплюються листочки, на яких із зворотної сторони написане прислів’я або приказка.

* Що хоче сказати дерево мудрості?

Прислів'я та приказки про слово, мову:


 • Слово – не горобець, вилетить – не спіймаєш.

 • Від теплого слова і лід розмерзається.

 • Гостре словечко коле сердечко.

 • Добрим словом мур проб’єш, а лихим і в двері не ввійдеш.

 • Кого слова не беруть, з того шкуру деруть.

 • Шабля ранить тіло, а слово – душу.

 • Слово до слова – зложиться мова.

 • Слово може врятувати людину, слово може і вбити.

 • Пусті слова, правди в них нема.

 • Не завжди говори, що знаєш, але завжди знай, що говориш.

• Треба знати, що казати.

• Не хочеш почути дурних і поганих слів, не говори їх сам.

• Скажеш – не вернеш, напишеш – не зітреш, відрубаєш – не приставиш.

• Мова – не полова.

• Пізнати змови, якої хто голови.

• Пуста мова не варта доброго слова.

• Хто своєї мови цурається, хай сам себе стидається.

• Говори мало, слухай багато, а думай ще більше.

• Умієш говорити, умій і слухати.

• Коли сам добре не знаєш, то не говори.

• Краще мовчати, ніж брехати.

• Слово не стріла, але глибоко ранить.

• І від солодких слів буває гірко.

• Слово – не полова, язик – не помело.

• Їж борщ із грибами, держи язик за зубами.

Слово пошуковій групі

1 учень Слов’янські вчителі Кирило і Мефодій

Кирило і Мефодій – славнозвісні просвітителі, творці слов’янської абетки, проповідники християнства,перші перекладачі грецьких церковних книг, виданих слов'янською мовою.

Брати народилися у Фесалоніках (Греція) у родині у родині військового начальника: Мефодій – приблизно в 815, а Кирило – у 827р. Кирило здобув освіту при дворі візантійського імператора Михайла третього у Константинополі, де одним із його вчителів був майбутній патріарх Фотій. Тут він вивчив кілька іноземних мов. Відмовившись від придворної посади, став патріаршим бібліотекарем, викладав філософію, брав участь у численних богословських диспутах, перебував із дипломатичною місією у Хозарському каганаті.

2 учень. Старший брат,Мефодій, спочатку був військовим, опікав одну із слов’янських областей. Але ця служба гнітила його, тому незабаром він відцурався мирського життя і усамітнився в одному із монастирів.

У 863 р. візантійський імператор направив Кирила та Мефодія до Моравії для проповіді християнства та надання допомоги тамтешньому князю Ростиславу в боротьбі з німецькими феодалами. Перед від’їздом брати переклали слов’янською мовою кілька грецьких книжок,

послуговуючись створеною Кирилом абеткою.

Проповіді братів зрозумілою моравському населенню слов’янською мовою заклали фундамент національної церкви, що викликало невдоволення вищого німецького духівництва. Кирила й Мефодія звинуватили у єресі, і незабаром папа Микола 1 викликав їх на суд до Рима.

3 учень Брати захистили себе і свою справу. Римський папа спеціальним посланням дозволив їм розповсюджувати слов’янські книжки, слов’янське богослужіння.

Невдовзі Кирило тяжко захворів і 14 лютого 869 р. помер у Римі. Мефодія ж висвятили на архієпископа. Але німецьке духівництво не могло вибачити йому своєї поразки.Шляхом інтриг воно домагається ув’язнення Мефодія. Після звільнення із в’язниці слов’янський первоучитель поновив свою діяльність у Моравії, де багато уваги приділяв не тільки проповідуванню християнства, а й перекладу Біблії. Помер Мефодій 6 квітня 885р. Похований у столиці Моравії – Велеграді.

Впорядкована Кирилом і Мефодієм абетка започаткувала слов’янську писемність, а їхні переклади заклали основу старослов’янської літературної мови, сприяли поширенню християнства та писемності.

2. Гра „До сучасної абетки”.

Українська графіка започаткована в ІІ половині Х ст., коли писемність було запроваджено в Київській Русі. Творцями слов’янської азбуки стали Кирило і Мефодій. Вони ж були перекладачами книг старослов’янською мовою. Азбука нараховувала 43 літери і звались кирилицею.

Сучасний український алфавіт склався на базі Кирилиці, яка поступово удосконалювалась. З неї вилучили зайві для української мови літери і додали необхідні ґ (ґ) ї, й. Такою існує наша азбука з кінця ХІХ ст. Правда, в 1933 році було знято літеру ґ, яка знову повернулася до абетки в 1990 р. Чи знаєте ви?

Запитання Відповіді

1. Кого вважають творцем слов’янських букв. Братів Кирила і Мефодія.

2. Як називається наше письмо? Кириличним.

3. Коли, в якому столітті воно прийшло в Україну? Х ст.

4. Хто такі Кирило і Мефодій? Брати Кирило і Мефодій – слов’янські просвітителі, проповідники християнства, перші перекладачі церковних книг з грецької слов’янською мовою, розробили і впорядкували слов’янську азбуку.

5. Назвіть синонім слова буква?. Літера.

6. Що таке алфавіт? Розташовані в певному порядку літери

7. Доберіть синонім до слова алфавіт? Азбука, абетка

Як же так?

В українській мові 38 фонем – 6 голосних, 32 – приголосні. А в алфавіті всього 33 літери. При цьому 10 із них використовуються для позначення голосних. Як же так?

Як можна передати 38 фонем 33 буквами?

Скільки їх?

- „Усі стверджують, що українська азбука нараховує 33 букви. А насправді їх у чотири рази більше – аж 131” – заявив Незнайко. Знайко його вислухав і погодився. Чому? (великі і малі (64), друковані і рукописні – (66), ь(1)).

3. Повідомлення теми та мети заняття

*Щойно ми познайомилися з першими учителями старослов’янської мови.А зараз учасники пошукової групи запрошують нас здійснити подорож у минуле української освіти. Сьогодні ви дізнаєтесь,як навчалися діти прадавніх слов’ян, які предмети були у школах Київської Русі, чому навчали в Києво - Могилянській академії та у школах України за часів середньовіччя, як виховували молодих козаків.

1. Слухайте, дивіться, запам’ятовуйте. Наприкінці заняття найуважніший одержить приз. Отже, влаштовуйтеся зручніше…

Разом. Вирушаємо!

Зупинка перша.,, Прадавня ’’

На дошці малюнки, на яких зображено печера з настільними малюнками, вогнище, первісні люди.

2. У давні – прадавні часи, як ви здогадалися, спеціальної освіти не було. За матріархату люди усвідомлювали кровне споріднення по материнській лінії. Жінки мали великий вплив на виховання. Молодь виховували старійшини роду. До 10 -12 років хлопчики засвоювали всі необхідні для виживання уміння і знання. Діти брали участь у ритуальних обрядах, під час яких використовувалися талісмани, фігурки тварин і людей, виготовлені з різних матеріалів.

Надані дітям у первісному суспільстві свобода та самостійність виявлялася в іграх. Діти брали активну участь у трудовому процесі. Усе це входило до звичного ритму життя первісного суспільства.

3. З розвитком землеробства і тваринництва виникає сім’я, родове виховання замінюється на сімейне.

Дівчат виховують жінки роду, хлопчиків – родичі – чоловіки збоку матері. У 5 років хлопці виходили з-під впливу сім’ї і починали виховуватись в групах однолітків. Деякі обряди, пов’язані із переходом юнаків і дівчат у категорію дорослих, збереглися і до нашого часу.

Хлопці засвоювали необхідні знання для мисливства, землеробства, воїна – охоронця. Дівчата вчилися вести господарство.

Отже, молодь повинна була засвоїти загальний порядок життя, набути певних знань, умінь і навичок; знати родові легенди, міфи, обряди. Під час випробувань і змагань перевірялася фізична і практична готовність підлітків до входження в доросле життя.

4. У родових спільнотах почали формуватися групи людей, які займалися окремими видами діяльності: мисливство, землеробство, скотарство, прядіння, ткацтво,гончарство, обробка дерева, металу… Майстри набирали групи учнів і передавали їм свої знання, уміння.

Майстер повинен був не тільки навчити учня спеціальних умінь, а й ознайомити його з культовими ознаками, адже ремісники тоді вважалися чародіями.

Основні прийоми деяких ремесел майже не змінилися до цього часу.

В епоху неоліту (6-8 тис. до н. е.) виник найдавніший тип письма – піктограма (лат. –намальований фарбами; грецьке – пишу). Для нанесення піктограм використовували кору бересту, бамбуку, пергаменту та інші матеріали. Важливою подією для вчених стала знахідка берестяних грамот, які засвідчили розповсюдження грамотності в Давній Русі та існування первісних форм навчання. Великого значення в цей період надавалося вихованню майбутніх воїнів. Малюнки з виробами ремісників, гончарів, ковалів…

5. Життя тогочасного люду пов’язувалося з добрими чи злими силами природи, образи яких втілювали в собі язичницькі боги: Сварог – бог всесвіту, Даждьбог– бог Сонця, Рід та Рожаниці – боги родючості, Велес – бог багатства, Стрибог – бог вітрів… У лісі жили Мавки, Потерчата, у річках _ Водяний, Русалки. Усі звичаї того часу формувалися під впливом язичництва. Люди відзначали Коляду, Масляну, Івана Купала…Більшість традицій та обрядів дійшли до наших часів.

Язичницька культура не знала писемності, усі поняття про життя, знання передавалися усно. Але не так вважав болгарський монах Храбр. Послухаймо уривок із його сказання, датованого 10 століттям.

Учень, одягнений у чорну накидку.

6. Раніше слов’яни не мали книг, а рисками і зарубками рахували і ворожили, бо були поганами. Охрестившись, змушені були передавати слов'янську мову на письмі римськими та грецькими буквами невпорядковано(безсистемно).Але як можна писати грецькими буквами

Бог, живот (життя), зело (дуже), чаяния (сподівання) та інші подібні до них? І так тривало багато років. Потім чоловіколюбець Бог, що все будує і не залишає людського роду без розуму, змилувався над слов’янським народом, послав їм святого Кирила, мужа праведного і правдивого, і той створив їм 38 літер: одні - за зразком грецьких літер, інші – відповідно до слов’янської мови…

Бо якщо запитати грецьких книжників:,, Хто вам створив літери чи переклав книги, або в який час?’’, то рідко хто з них це знає. Якщо запитати про це слов’янських книжників, то всі знають і у відповідь кажуть:,, Святий Кирило, той нам літери сотворив, і Мефодій, брат його.’’

Якщо запитати коли, то відповідають:,, В часи Михайла, імператора грецького, Бориса, князя Болгарського…У рік 855.’’

Наступна наша зупинка,,Київська Русь’’. Малюнки древнього Києва, Софійського собору.

1. Прийняття християнства 988року сприяло поширенню освіти. Люди, які прагнули освоїти грамоту, грецьку або іншу іноземну мову, училися самостійно

Осередком культури й державності українського народу став Київ.За твердженнями автора,, Повісті минулих літ’’ Нестора – літописця, саме в Києві почалося поширення на Русі,,вчення книжного’’. Відкриття першої школи в Київській Русі датується 988р.

Вона утримувалася за рахунок княжої казни. Учні, переважно діти князів і бояр, вивчали 7 предметів: граматики, риторики, діалектику, геометрію, арифметику, астрономію, музику.

За часів Володимира Мономаха створено юридичний статут, але головним твором князя стало,, Повчання дітям ’’.

Учень у костюмі князя читає сувій.

Я, недостойний, дідом своїм Ярославом, благословенним, славним, наречений у хрещенні Василієм, а руським іменем Володимиром, отцем улюбленим і матір’ю своїми з Мономахів у благочесті наставлений, дітям своїм у доброчесності успіхів домогтись бажаючи, се пишу поученіє вам, улюблені, і за християнських людей, бо скільки оберіг їх я по милості Божій і отчою молитвою од усяких бід!

Тому, діти мої чи інших хто, слухавши сю грамотку, не посмійтеся, а кому вона люба із дітей моїх, нехай прийме він у серце своє, не лінуватися стане, а так як і я труждатися.

Найперше, задля Бога і душі своєї, страх май Божий у серці своїм і милостиню чиніть щедру, бо єсть се початок всякому добру…

Не слідуй лиходіїв, не завидуй тим, що творять беззаконня, бо лиходії винищені будуть, а ті, що надіються на господа, заволодіють землею…

…Бога ради, не лінуйтеся, благаю вас!

Якщо бог вам зм’якшить серце, то сльози свої пролийте за гріхи свої, кажучи:,, Як ото блудницю, і розбійника, і митника ти помилував єси, так і нас грішних помилуй.’’ І в церкві се діяй, і спати лягаючи. Не пропустіте жодної ночі.

…Усього ж паче – убогих не забувайте, але, наскільки є змога, по силі годуйте і подавайте сироті, і за вдовицю вступітеся самі, а не давайте сильним погубити людину. Ні правого,ні винного не вбивайте і не повелівайте вбити його; не погубляйте ніякої душі християнської…

…Паче всього – гордості не майте у серці і в умі. А скажімо:,, Смерті ми єсмо, нині – живі, а завтра – у гробі.’’…

…Старих шануй, як отця, а молодих – як братів…

…У домі своїм не лінуйся, а за всім дивися…

…Лжі бережися, і п’янства, і блуду, бо в сьому душа погибає і тіло…

…А куди ви ходите путь, не дайте отрокам шкоди діяти ні своїм людям, ні чужим, ні в селах, ні в хлібах, а не те вас клясти начнуть. А куди підете і де станете,- напоїте, нагодуйте краще стороннього; а ще більше вшануйте гостя, звідки він до вас не прийде,- чи простий, чи знатний, чи посол,- якщо не можете дарунком, то їжею і питвом…

… Недужого одвідайте, за мерцем ідіте, тому що всі ми смертні єсмо. І чоловіка не миніть, не привітавши, добре слово йому подайте…

…А се вам основа: страх Божий майте вище над усе…

Зупинка,, Середньовіччя ‘’

2. Школи у середні віки діяли при церквах. Учителями були дяки, паламарі. Вони отримували винагороду від батьків учня, коли той закінчував певний курс науки. Перехід від букваря до Часослова, від Часослова до Псалтиря був святом і для учителя, і для учнів. Це свято відбувалося так: учні приносили горщик каші з грошима. Ставили його на стіл. Учитель, забравши гроші, разом з учнями з’їдав кашу. Потім усі разом виходили на шкільний майдан. Там учні ставили горщик на землю, кидали в нього кілками Коли від горщика залишалися одні черепки, свято закінчувалося.

Зупинка,, Козацькі школи ’’

3. Вінцем слави української школи козацько-гетьманської доби були козацькі школи (на Гетьманщині) та січові (на Запорозькій Січі лише для хлопців). Особливістю козацьких шкіл було те, що формували хлопців як козаків, а дівчат – як козачок. Значна увага у таких школах відводилася військовій підготовці. Крім того, усі вчилися читати, писати, рахувати. На Січі вчителями були бувалі козаки. Крім військової справи навчали читати церковні книги, арифметики, геометрії, астрономії, медицини, латині.

ЯК КОЗАКИ ДБАЛИ ПРО ОСВІТУ

Кожен статечний запорожець мав свого джуру. Так називали хлопчиків, яких приводили запорожці на Січ. Після татарських набігів у селах лишалося багато посиротілих дітей. Жаліючи бідолах, козаки забирали їх під свою опіку.

Джури за кілька років вивчали запорозькі звичаї, наслухавшись від захожих кобзарів дум та пісень, ставали свідомими синами України та Війська Запорозького. Вони допомагали кухарям, чистили зброю, поралися біля коней, ходили з козаками у походи, де ставали у великій пригоді названим батькам: підносили зброю, воду, допомагали пораненим, виконували всілякі дрібні доручення.

Джури ходили у січову школу при церкві, де навчалися читати, писати, хоровому співу, музиці, а також проходили курс фізичного й військового виховання. До речі, у січовій школі навчалися не тільки діти, а й дорослі запорожці.

У вільний час хлопці завжди спостерігали за тренуваннями дорослих козаків у лучній стрільбі, за проведенням двобоїв. Маленькі джури й собі починали боротися, набуваючи хисту та войовничого завзяття. Вони виготовляли усіляке знаряддя, яке імітувало козацьку зброю.

Якщо виявлялося, що джура непридатний до військового діла, то його, як правило, відправляли із Січі.

Коли джура досягав парубоцького віку, то він уже був достойним звання запорозького козака.

Для підтримки православної віри, розвитку національної культури в Україні стали організовувати брацтва. Перше таке брацтво було засноване 1586 року у Львові. Брацтва надавали матеріальну допомогу храмам, опікувало сиріт, старців, організовувало книгодрукарні, видавало книги, засновували школи, в яких навчання велося українською мовою.

4. Підсумок заняття

Колись стародавні єгиптяни у своєму письмі використовували лише приголосні звуки. Перед вами записана строфа вірша Ю. Рибчинського,, Наша мова ’’ тільки за допомогою приголосних. Спробуйте прочитати цей вислів.

Мв, нш мв - Мв, нш, мв -

Мв кльрв, Лт мнлх пвсть,

В нй грз трвнв Вчн йн мдрсть,

Й тш вчрв. Св нш свсть.

• У якій із шкіл минулого ви хотіли б навчатися? Чому?

Заняття №3

Тема. Стежинами, які сходив Тарас.

Мета: формувати уміння використовувати здобуті знання на практиці; розвивати усне і писемне мовлення;вчити визначати істотне у мовному явищі; робити й узагальнювати висновки; закріплювати уміння редагувати текст, розвивами мислення, уяву, пам'ять; формувати культуру спілкування; виховувати любов до рідного слова, почуття гордості за свій народ, шану до геніального українського письменника Т.Шевченка

Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка,,, Кобзар’’, карта України, малюнки, картини Т. Шевченка…

1. Вступна бесіда

• Перед вами портрет Т. Шевченка. Що ви знаєте про його життя?

• Хто вдома має,, Кобзар’’?

• Які вірші цього поета ви вчили? Які ваші улюблені,чому?

Кобзарем його ми звемо,

Так від роду і до роду,

Кожен вірш свій і поему

Він присвячував народу.

М. Рильський

Зверніть увагу на карту України. Сьогодні ми уявно проведемо екскурсію по місцях, які пов’язані з іменем великого Кобзаря, і позначимо їх на карті. Дорога буде нелегка, але цікава.

Перед вами текст. Навчіться виразно, з додержанням норм літературної мови читати його.

,, Кобзар’’належить до найволелюбніших книг усіх часів… Кожен,відкривши томик,, Кобзаря’’ відчує, що книгу цю написала людина, яка воістину вистраждала свої відкриття, людина,яка піднялася до вершин мудрості, на верхів’я людського духу.

• Назвіть м’які приголосні у словах, чим позначається їх м’якість?

• У виділених словах пояснити орфограми.

Пошукова група.

1учень. У Моренцях пролепетав перші слова малий Тарасик. Тут дитя навчилося і дибати. А коли сімї Шевченків стало нестерпно жити у Копієвій хатині, Григорій поїхав до Кирилівки просити поради у свого батька Івана Шевченка – усім поважний і усім відомий дід Іван, до якого не один ходив за порадою і поміччю.

Поважали діда і у дворі, знав його, кажуть, і сам пан.

Ось цей мудрий, з великим життєвим досвідом селянин, радиться з Якимом Байком – Катериненим батьком – і куплять у селі Кирилівці дворище селянина Тетерюка за 200 крб. асигнаціями.

2. Село! І серце одпочине.

Село на нашій Україні –

Неначе писанка село.

Зеленим гаєм поросло.

З дитинства нам запали глибоко в душу назви двох сіл на нашій славній Україні: … і …. Ще відтоді, коли ми вперше почули про Тараса Шевченка, хотілося поглянути на ті рідні села, де народився і жив великий Кобзар, уклонитися священній землі, долам і горам, дорогам і стежкам, які сходив Тарас малими босими ногами.

• Щоб дізнатися назви сіл, де народився і провів дитячі роки поет, треба виконати наступне завдання.

1. Записати спочатку слова з м’яким знаком, а потім без м'якого знака.

Жмен…ці, ін…ший, лос…йон, одц…вітати, Ірпін…, жін…ці, щиріст….

Ключ. У кожному слові підкреслити другу від початку букву – прочитаєте назву села, де народився Т Шевченко.

Відповідь. Моринці.

2.Записати спочатку слова з апострофом, а потім – без.

Зв…язок, тьм…яні, реп…яхи, Солов…йов, арф…яр, пор…ядок, бур…яни, п…єдестал, духм…яний.

Ключ. У кожному слові підкресліть останню букву, прочитайте назву села, де жив Т.Шевченко.

• Знайдімо на карті Черкаської області села Моринці та Керелівку.

Пошукова група.

1учень. У Моренцях пролепетав перші слова малий Тарасик. Тут дитя навчилося і дибати. А коли сім’ї Шевченків стало нестерпно жити у Копієвій хатині, Григорій поїхав до Кирилівки просити поради у свого батька Івана Шевченка – усім поважний і усім відомий дід Іван, до якого не один ходив за порадою і поміччю.

Поважали діда і у дворі, знав його, кажуть, і сам пан.

Ось цей мудрий, з великим життєвим досвідом селянин, радиться з Якимом Байком – Катериненим батьком – і куплять у селі Керелівці дворище селянина Тетерюка за 200 крб. асигнаціями.

2 учень Кирилівка! Першу згадку про це село знаходимо в документах 17 століття на карті французького інженера картографії Гійома Левасера де Боплана, який був свідком воєнних подій 1600 – 1673 років. Він досліджував флору і фауну України, побут і звичаї.

Ось і мандрує до цього села, маленький Тарасик, якому не було і двох років.

3.Усне малювання.

*Дібрати за змістом і римою слова, вставити їх у текст.

…Світає.

Край неба …,

Соловейко в темнім гаї

Сонце ….


Тихесенько вітер …,

Степи, лани …,

Між ярами над ставами

Верби….


Сади рясні …,

Тополі поволі

Стоять собі, мов сторожа,

… з полем.

• Виразно прочитати поезію.

• Усно намалювати картину, яка постала у вашій уяві.

• Хто бачив схід сонця? Передайте свої враження.

• Визначте граматичну форму дієслів, поясніть їх правопис.

(Палає,віє, зустрічає, мріють, похилились, зеленіють,

розмовляють)

Зупинка 4.

Розлився Дніпро – богатир величавий,

Могутня слов’янська ріка.

Краса України,народів трьох слава, -

Широка, крилата, дзвінка.

• Погляньте на карту України. Вона ніби вишита блакитними нитками річок. На нашій території нараховується близько73 річок. В основному це малі річки, лише125 із них мають довжину більше ніж 100 км.

Найбільша річка в Україні і третя річка за величиною в Європі – Дніпро. Для українців – це найвизначніший національний символ серед природних об’єктів. Дніпро – Славута пролягає через усю Україну і через усю її історію.Його оспівано в численних піснях, думах, легендах. Дніпро – національна гордість, слава України.

• Пригадайте, в яких поезіях Т. Шевченка згадується красень Дніпро?

У поемі,, Причинна’’

…Реве та стогне Дніпр широкий,

Сердитий вітер завива…

Вірш,,Заповіт’’

…Щоб лани широкополі і Дніпро, і кручі

Було видно, було чути,як реве ревучий…

,,Іван Підкова’’

…Чорна хмара з-за Лиману

Небо, сонце криє,

Синє море звірюкою

То стогне, то виє,

Дніпра гирло затопило…

,, Гайдамаки ’’

…Ой Дніпре мій, Дніпре, широкий та дужий!

Багато ти, батьку, у море носив

Козацької крові; …

,, Над Дніпровою сагою’’

Над Дніпровою сагою

Стоїть явор меж лозою,

Меж лозою з ялиною,

З червоною калиною.

Ой ти, Дніпре, ой ти, батьку,

Кажи мені всю правдоньку:

А де броди глибокії»

А де броди міленькії?

— А де кручі високії,

То там броди глибокії

Грізними та непривітними були Дніпровські пороги для чужинців. Сюди не могла досягнути ані рука королівського чиновника, ані рука пана-узурпатора, ані укази самого короля. Саме Дніпровські пороги робили запорожців недосяжними й для бусурманів.

.Найбільший водоспад був на Ненаситцеві, який знаходився по правому березі. Це місце порога козаки називали «пеклом», бо його висота досягала 7 м, і вода тут вирувала і течією миттєво тягла за собою. Окрім порогів, на Дніпрі були «забори» — невеликі скелі, які стирчали з води. Важко доводилося йти по течії через Дніпрові пороги, та ще важче — проти неї. На кожному порозі козакам доводилося перетягати човни попід берегом, а на деяких ділянках вони брали човни на плечі й переносили суходолом.

• Чи знаєте ви, звідки бере свій початок Дніпро? (з річки Росі)

• Скільки всього приток у Дніпра? (1424)

• Які найбільші? (Прип’ять, Десна)

• Які міста розкинулися на його берегах? (Київ, Канів, Запоріжжя, Херсон, Черкаси…)

• У якому місті могила Т.Г.Шевченка?

Над широким Дніпром

У промінні блакиті

І висока, і тиха могила.

В тій могилі співець

Незабутній лежить,

Що народу віддав свої сили.

Прочитайте уривок із вірша В.Сосюри, поясніть випадки чергування У –В та І – Й.

Як сонця безсмертного коло,

Що креслить в небі путі,

Любіть свою мову і ніколи

Її не забудьте в житті.

Народ наш, трудар наш і воїн,

Що тьму подолав в бою.

І той лиш пошани достоїш,

Хто мову шанує свою.

• Тож любіть свій рідний край, мову, якою співала вам колискові мати. Любіть їх так, як любив Тарас Григорович Шевченко.

Юні редактори

Завдання: прочитати текст, дати йому заголовок; знайти помилки у тексті; пояснити розділові знаки.

Зійди у травні на Тарасову гору. І тебе зачарують співом соловї. Бо соловї тут особливі. Це, кажуть, єдине місце в Україні, де живе дванадцять видів соловїв. Соловї ніби злетілися в гості до Тараса Шевченка. Як тільки спаде надвечіря, соловї тут змагаються своїм хистом. З кожного гаю лине своя полум’яна пісня. І над Тарасовою горою звучить багатоголосий солов’їний хор.

І слухає цю солов’їну хвалу Кобзареві Дніпро, що вється в підгір’ї.

Гра. « Зайве слово»

Щоб піднятися сходами на Тарасову гору, потрібно усунути перешкоди: підкреслити зайве слово, своє рішення прокоментувати, опираючись на правило..

1. Очеретянці, вишеньці, ніженьці.

2. Тонший, женьшень, бризкати.

3. Батько, призьба,бризкати.

4. Юність, сміється, умивається.

5. Цвях, свято, черв’як.

6. Цар,вчотирьох,, кобзар.

7. Мавпячий, буряк, порядок.

У кожному зайвому слові підкреслити другу від початку букву – вийде назва Тарасової гори.

Відповідь. Чернеча.

Юні екскурсоводи

Музей під відкритим небом…

Уявіть, що ви у музеї Т. Шевченка. Розкажіть про експонати, які там знаходяться. Які думки навіюють вам ці експонати.

Завдання,, Які квіти ми принесемо на могилу поета?’’

Виконайте завдання, яке принесли хмаринки.

Відповідь: мак.

Зупинка 5.

Над самим Дніпром на горах,

Огороджений з боків

Ровом, мурами, валами.

Київ виріс і розцвів.

Олександр Олесь

Т. Шевченко приїжджав до Києва, хотів там працювати в університеті.

Кросворд. Ми знову у Києві.

Закінчити речення. Вписавши Доповнення у клітинки кросворда, у центральній колонці прочитаєте пропущені слова з афоризму Т.Шевченка,, Не вмирає … наша, не вмирає …’’

1. Київ заснували Кий, Щек, Хорив та сестра … (Либідь)

2. Надзвичайно крутий Андріївський …. (Узвіз.)

3. На вулицях Києва цвітуть ….(Каштани.)

4. Національна бібліотека України імені …. (Вернадського)

5. Одна зі станцій Київського метрополітену ….(Святошин.)

6. Собор у якому знаходяться найдавніші фрески. (Софійський)

7. Літописець Києво-Печерської …(Лаври)

8. Кого із князів називали Мудрим? (Ярослава).

1

2

34

5

67

8

5. Підсумок екскурсії.Акродиктанти відтворюють розроблену й успішно апробовану систему завдань, які сприяють удосконаленню правописних навичок учнів. Тренувальні вправи подані із зашифрованими в них висловами. Під час виконання таких завдань не можна переставляти місцями слова та словосполучення. Інакше з підкреслених букв не складеться вислів. Текстовий матеріал характеризується пізнавальністю, виховною й естетичною функціями слова.

Дані акродиктанти можуть бути використані учителем для перевірки знань учнів, організації індивідуальної, самостійної та групової роботи на уроках.

Призначено для вчителів української мови.

ГРУПИ ІМЕННИКІВ

Диктант 1

Випишіть подані іменники у три колонки за групами: 1) - тверда, 2) - м’яка, 3) - мішана.

Ограда, перемога, з’єднання, огорожа, товариш, марення, оратор, комар, зжовувач, місце, змія, миша, явище, айва, в’язання, тесляр, двір, омана, ойкання, сирота, доня, професор, фабрика.

Ключ. У кожному слові підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте прислів’я («Герой вмирає, а ім’я його живе»)

Диктант 2

Випишіть подані іменники у три колонки за групами: 1) - тверда, 2) - м’яка, 3) - мішана.

Успіх, двір, інформація, явище, місто, ніж, в’язання, сторож, стіл, учитель, осика, плече, аномалія, доля, коло, каша, огонь, лось, оселя.

Ключ. У кожному слові підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте прислів’я закінчення вислову Цицерона «Виключити з життя дружбу - все одно, що позбавити світ сонячного світла»

ВІДМІНИ ІМЕННИКІВ

Диктант 1

Розподіліть подані іменники за відмінами

Окантовка, вдих, графолог, снасть, книга, теля, милиця, пугач, мати, ім’я, ошатність, Езоп, огида, діяч, курча, вісь, миля

Ключ. Підкресліть у кожному слові 1,2 та 3 відмін другу від початку букву і прочитаєте відомий вислів (Книги – друзі наші)

Диктант 2

Розподіліть подані іменники за відмінами. Ті, що не належать до жодної відміни, не виписуйте

Ущелина, обережність, рана, удав, вогнище, вартовий, мати, урок, кошеня, подвір’я, осика, староста, згущуваність, ім’я, радість, джміль, кафе, лялька, стискувач, осінь, плем’я, старанність, очерет, двері, весло, творчість, галузь

Ключ. Підкресліть у кожному слові 1,2 та 3 відмін другу від початку букву З цих букв прочитаєте відомий вислів «Щастя дорожче багатства»

Диктант 3

Розподіліть іменники за відмінами.

Піна, граматика, вість, галузь, індиченя, імпорт, атом, хлопченя, пружність, смуга, вовчище, Дмитро, ніжність, зубреня, конус, пристань, порося, Микита, потужність, окуненя, фініш, аналіз, планета, прибутковість

Ключ. Підкресліть у кожному слові третю від початку букву З цих букв прочитаєте вислів Ж.Верна «Наука повинна служити добру»

Диктант 4

Розподіліть іменники за відмінами

Річище, вість, продуктивність, невидимка, озеро, море, гусеня, парость, ропуха, кров, циган, друг, оленя, ябеда, паморозь, суп, проміння, жабеня, пристань, курка, мати, ревище, крик, ноша, імена, кінь, плече, приязнь, круча, честь, сонце, грязь.

Ключ. Підкресліть у кожному слові третю від початку букву. З цих букв прочитаєте закінчення вислову Демокрита «Хто чинить ганебно, в першу чергу повинен соромитися себе»

НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ

Диктант 1

Розподіліть подані іменники у дві колонки: 1) з літерою е, 2) з літерою и

Бер..за, адр..с, м..нув, г..рой, ос..пається, адр..сат, в..шиванка, т..атр, абр..кос, щ..ренга, ап..тит.

Ключ. Підкресліть у кожному слові першу букву. З цих букв отримаєте продовження вислову «Що багатша думка, то багатша мова»

Диктант 2

Розподіліть подані іменники у дві колонки: 1) з літерою е, 2) з літерою и

Мар..во, ос..ні, в..селка, нап..нати, адр..с, автор..тет, серп..нь, розм…нати, кач..ня, обстав..на, ан..стезія, д..ван, ран..ць, урв..ще, бер..г

Ключ. Підкресліть у кожному слові першу букву. З цих букв отримаєте вислів про мову (Мова – скарб народу)

ТВОРЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ

Диктант 1

Від поданих іменників утворіть присвійні прикметники. Поставте їх у називному відмінку жіночого роду і запишіть у три колонки: 1) з суфіксом - ин, 2) з суфіксом - ов, 3) з суфіксом -ев (єв). Прикметники з суфіксом -ін (-їн) не виписуйте

Абатиса, окунь, Артем, дід, невістка, Горій, Григорій, Ізабелла, Яків, сваха, Кирило, Віталій, Анастасій, Килина, дядько, Мрія,Яким, Анатолій, Стелла, абхаз, дочка, в’язень, окунь, Геркулес, Оксана, Журавлина, Юрій, Ізмаїл, Інна, Белла, Надія, Дорофій, Андрій, Емма, Галка, Тимофій

Ключ. Підкресліть у кожному слові другу від початку букву. З цих букв отримаєте вислів В.Осадчука «Без витоку нема ріки, як без коріння – крони»

Диктант 2

Від поданих іменників утворіть присвійні прикметники. Поставте їх у називному відмінку жіночого роду і запишіть у три колонки: 1) з суфіксом -ов, 2) з суфіксом -ин, 3) з суфіксом -ев (єв). Прикметники з суфіксом -ін (-їн) не виписуйте

Олексій, Едмунд, Ада, Лука, Гюльчатай, Азер, Яша, лев, Марія, Одіссей, вишня, Зіна, орел, Яким, батько, Софія, Андрусь, шинкар, Аладін, Роман.

Ключ. Підкресліть у кожному слові другу від початку букву. З цих букв отримаєте закінчення вислову «Мова – це дзеркало душі людини»

ПРАВОПИС М’ЯКОГО ЗНАКА

Диктант 1. Розподіліть подані слова у дві колонки: 1) – слова, в яких пишеться м’який знак, 2) – слова, в яких не пишеться.

Лял..ка, юніст.., бит..тя, очеретин..ці, ймен..ня, бил..це, л..он, юнац..кий, яєч..ня, забут..тя, епіс..толярний, л..одохід, югославс..кий, дал..ній, млявіс..ть, лис..тя, ідеологіч..ний, естонс..кий, йдет..ся, задовол..няти, екваторіал..ний, муляр.., огнес..тійкий, єретич..ний, їжач..ок, малесен..кий, лопаст.., ідіотс..кий, морс..кий, обкл..овувати, єврейс..ка, їдал..ня, стеблин..ці, И, Наддніпрян..щина.

Ключ. Підкресліть першу букву у кожному слові і прочитаєте слова В.Сосюри („Люблю людей землі моєї, бо й я землі моєї син”)

ПРАВОПИС АПОСТРОФА

Диктант 1. Запишіть слова у дві колонки: 1) – ті, у які вставили апостроф; 2) – ті, які пишуться без апострофа.

Пан..європейський, Лук..яненко, при..їздити, Вороб..йов, роз..юшити, фельд..єгер, ад..ютант, цв..ях, гар..ячий, рутв..яний, возз..єднання, пір..я, св..ятий, прем..єр, духм..янець, Св..ятослав, рель..єф.

Ключ. Підкресліть третю букву від кінця і прочитайте вислів Платона („Книга – німий вчитель”)

Диктант 2. Запишіть слова у дві колонки: 1) – ті, які пишуться без апострофа; 2) – ті, у які вставили апостроф.

Обвал..яв, рель..єф, дзв..якнути, п..ять, скип..ятити, об..їзд, їдальн..я, без..ядерний, узгір..я, кол..ядки, клан..ятися, зв..язати, комп..ютер, різдв..яний, Аляб..єв, під..їзд.

Ключ. Підкресліть у кожному слові другу від початку букву і прочитайте відоме прислів’я („Без долі, як без волі”)

СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ

Диктант 1. Розподіліть подані сполучення слів у три колонки: 1) – сурядні, 2) - предикативні, 3) – непредикативні.

Учні та вчителі, гвоздика розцвітає, пісня лунає, античний стиль, луги й степи, стрепенувся ліс, учасник переміг, небесна блакить, їжа та напої, життя згасає, усний твір, втілений задум; життя. а не смерть; оздоба прикрашає; вночі, а не вдень; талант художника, капуста чи буряк, книга вчить, уникнути проблем, конвалії цвітуть, люди радіють, легко розуміти.

Ключ. У кожному першому слові підкресліть другу від початку букву і прочитайте вислів німецького поета Й.-В.Гете („Чужина вітчизною не стане”)

Диктант 2. Розподіліть подані словосполучення залежно від способу підрядного зв’язку у три колонки: 1) – узгодження, 2) – керування, 3) – прилягання.

Тепла вода, надути шар, літечком працювати, пролита кров, вижати сік, втомитися швидко, зведена будівля, затуманене озеро, звузити дорогу, клювати пшеницю, зарити глибоко, промити гарно, провалений іспит, встати з сонцем, вимити дочиста, замащена дірка, заношена куртка, сльози проливати, вислати підмогу, пляму зробити, ласувати довго, затулити говорячи, змастити добре, вражена вчителька, вирізані квіти, зробити розетку, клювати тихо, встати вранці, вирити яму, пробита ополонка, зламати двері, сльозами вмиватися.

Ключ. У кожному першому слові підкресліть третю від початку букву і прочитайте крилатий вислів („Поетом народжуються – оратором стають”)

Диктант 3. Розподіліть подані сполучення слів у три колонки: 1) – сурядні, 2) - предикативні, 3) – непредикативні.

Радість і сум, друзі чи вороги, доброта перемагає, приятель допоміг, день міста, свіжий хліб, душно – не холодно, запанувала тиша, вибачити друга, правда і воля, директор привітав, весна і літо, цікавий і розумний, ударив грім, презентував книгу, берег річки, брат або сестра, перший або останній, дідусь розповів, краса підносить, тремтяча рука, дуже цікавий, жовтень наступив, обережно поклала.

Ключ. У кожному першому слові підкресліть третю від початку букву і прочитайте слова Л.Костенко. („Душа скарби прадавні береже”)

Диктант 4. Розподіліть подані сполучення слів у 2 колонки: 1) – сурядні, 2) – непредикативні.

Спочатку, а не потім; вітер чи буря; розвиток кульитури; протягати руку; подруга сестри; кидається на людину; помста, а не дружба; зустрічати і запрошувати; кілька або безліч; правда і воля; зустрічатися з товаришем; написати твір; крутий берег; пити воду; диктант і завдання; мудрість і кмітливість; зима чи літо; хлібом нагодувати; багато людей; збіг обставин; квітка чи дерево; місто чи село; роки й літа; початок уроку; ряст топтати; холодно вночі.

Ключ. Підкресліть четверту від початку букву в кожному першому слові і прочитайте вислів О.Гончара. („Честь втратити – втратити багато”)

Диктант 5. Розподіліть подані словосполучення залежно від способу підрядного зв’язку у три колонки: 1) – керування, 2) – узгодження, 3) – прилягання.Лягати на землю, їздила на роботу, українські пісні, зимовий ранок, старий дім, голосно говорити, вгамуватися швидко, довго будувати, знову перемагати, зневажати ворога, пам’ятати про обов’язок, любити рідних, стиснути руку, червоні квіти, ощасливлена дівчина, сонячне проміння, весело сміятися, взимку кататися, цікавитися природою, заходити вчасно, сніжно-білий килим, лісова галявина, вчорашній день, навчилися швидко, любити сильно, слухати вчителя, тьохкав на галявині.

Ключ. Підкресліть другу від початку букву у кожному першому слові і прочитайте вислів Сократа. („Я знаю тільки те, що нічого не знаю”)
Каталог: doc -> files -> news
news -> Дослідження професійних якостей керівника загальноосвітнього навчального закладу в управлінській діяльності
news -> «Інформаційно-комунікаційні технології та сучасний урок: методика проведення і результативність»
news -> Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Проектування готовності вчителя до інноваційної діяльності Виконавець: Ріпний Микола Петрович
news -> Шляхи формування читацьких інтересів у молодших школярів Ковальова Вікторія Іванівна, учитель початкових класів, учитель вищої категорії, старший учитель, санаторна школа ─ інтернат №2
news -> З початкової школи в основну: проблеми наступності
news -> ─найважливіша умова успішного навчання молодших школярів. Ковальова Вікторія Іванівна, спеціаліст вищої категорії, старший учитель, загальноосвітня санаторна школа ─ інтернат №2
news -> Повідомлення про оприлюднення проекту Концепції громадянської освіти та виховання в Україні Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України повідомляє про оприлюднення 29 листопада 2012
news -> Додаток базовий компонент дошкільної освіти
news -> Тема кохання в повісті Шолом-Алейхема "Пісня над піснями". Еволюція героїв (Шимек і Бузя) у часі. Біблійні мотиви в повісті. Утвердження етичних цінностей
news -> Конспект уроку з української літератури в 10 класі підготувала викладач української мови І літератури Технікуму промислової автоматики Одеської державної академії холоду

Скачати 402.39 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал