Поняття спадкового права. Порядок спадкуванняСкачати 112.42 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір112.42 Kb.
Майстер-клас

з теми «Аналіз правових ситуацій як засіб розвитку критичного мислення»

Білик Антоніна Миколаївна,

учитель правознавства гімназії селища Братське,спеціаліст вищої категорії, старший вчитель.


Тема: Поняття спадкового права. Порядок спадкування.

Мета: ознайомитися з основами спадкового права; пояснювати основні поняття теми; розвивати вміння розв’язувати правові ситуації аналізуючи Цивільний кодекс України; виховувати в учнів правову культуру та правову культуру.

Основні поняття: спадковий договір, спадкове право, спадщина, спадкування, спадкодавець, спадкоємці, заповіт, час відкриття спадщини, місце відкриття спадщини.

Епіграф: «Віддій твоє, поки воно твоє, після смерті воно не твоє».

Латинська приказка


Проблемне питання: Чи потрібно, на вашу думку, втручання держави у врегулювання процесу спадкування шляхом законодавчого встановлення права на обов’язкову частку у спадщині?
Витяги з Цивільного кодексу України
КНИГА ШОСТА. СПАДКОВЕ ПРАВОГлава 84. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО СПАДКУВАННЯСтаття 1216. Поняття спадкування

1. Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).


Стаття 1217. Види спадкування

 1. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.


Стаття 1218. Склад спадщини

 1. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.


Стаття 1219. Права та обов'язки особи, які не входять до складу спадщини

1. Не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема:

1) особисті немайнові права;

2) право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;

3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;

4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;

5) права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Стаття 1220. Відкриття спадщини

1. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

2. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

3. Якщо протягом однієї доби померли особи, які могли б


спадкувати одна після одної, спадщина відкривається одночасно і окремо щодо кожної з них.

4. Якщо кілька осіб, які могли б спадкувати одна після одної,


померли під час спільної для них небезпеки (стихійного лиха, аварії, катастрофи тощо), припускається, що вони померли одночасно. У цьому випадку спадщина відкривається одночасно і окремо щодо кожної з цих осіб.
Стаття 1221. Місце відкриття спадщини

1. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.


2. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Стаття 1222. Спадкоємці

1. Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні


особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які
були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

2. Спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та


інші учасники цивільних відносин (стаття 2 цього Кодексу).
Стаття 1223. Право на спадкування

1. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

2. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

3. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.Стаття 1241. Право на обов'язкову частку у спадщині

1. Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

Глава 86. СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАКОНОМ

Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом


 1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.


Стаття 1262. Друга черга спадкоємців за законом

 1. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні
  брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.


Стаття 1263. Третя черга спадкоємців за законом

 1. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні
  дядько та тітка спадкодавця.


Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом

 1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.


Стаття 1265. П'ята черга спадкоємців за законом

1. У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.


Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що
віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця
не входить до цього числа.

2. У п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.

Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа,
яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як п'ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.


Президент України

Л.КУЧМА
м. Київ, 16 січня 2003 року N 435-IV


Завдання учням


 1. Працюючи в парах, визначте, чи будуть перешкодою для відкриття спадщини:

 • невстановлений час її відкриття;

 • невстановлене місце її відкриття;

 • відсутність заповіту спадкодавця;

 • борги, які не сплатив спадкодавець;

 • відмова спадкоємців прийняти спадщину.

Чому, на вашу думку, закон визначає групу осіб, які не мають права на спадщину?


 1. Робота в малих групах. Учитель об’єднує учнів в малі групи, пропонує розв’язати юридичні задачі використовуючи витяги з Цивільного кодексу України.

Задача №1

Святослав проживав із Тамарою 21 рік без реєстрації шлюбу. Останні 12 років Тамара була паралізована і тому Святослав доглядав її і утримував. У грудні 2008 року Тамара померла, заповіту не залишила. Єдиний спадкоємець за законом, її сестра Богдана, поставила вимогу перед Святославом звільнити жиле приміщення, оскільки незабаром вона отримає свідоцтво про право власності на це приміщення як єдиний спадкоємець померлої. Дайте пораду Святославу, як йому стати спадкоємцем.Задача № 2

25 березня 2009 р. Олексій уклав договір позики із Петром. За цим договором Олексій отримав від Петра строком на два роки п’ятдесят тисяч грн., а після закінчення строку договору мав повернути шістдесят тисяч грн. 25 квітня 2009р. Олексій раптово помер. Про смерть Олексія Петро дізнався 25 червня 2009р. 25 жовтня 2009р. Петро пред’явив вимогу Микиті, який успадкував майно за Олексієм, негайного повернення боргу. При цьому Петро посилився на ч. 2 ст. 1281 ЦК відповідно до якої кредитор спадкодавця може пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Чи є вимога Петра правомірною? Свою відповідь обґрунтуйте. Задача № 3

Лукін помер, залишивши заповіт. Згідно з заповітом, все своє майно на загальну суму 36 тис. грн. померлий заповідає релігійній громаді. При цьому в чоловіка залишилась дружина, яка працює, малолітня (12 років) дочка, мати-інвалід та батько (віком 56 років).

Чи буде справедливим з точки зору моралі виконати повною мірою цей заповіт? Які особи у даному випадку мають право на спадщину за законом?

Задача № 4

Іванчук І.П., Іванчук Т.М., Іванчук Г.І., Іванчук Р.І. приватизували квартиру у спільну сумісну власність. Іванчук І.П. має намір продати свою частку Стельмаху С.С. Прокоментуйте.Задача № 5

2 січня 2004 року помер Слободян Л.О. не отримавши на заводі заробітну плату за останні три місяці.

Слободян Л.О. був одиноким, проживав сам у приватизованій квартирі.

До нотаріальної контори звернувся двоюрідній брат померлого з заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину на квартиру та вищевказану заробітну плату. Прокоментуйте.Задача № 6

Після смерті одинокої жінки, заповіту, щодо її власного будинку та майна на суму 16000 грн. не було виявлено. Родичів в неї також не було. Постало питання про подальшу долю майна жінки. Як ви вирішите цю ситуацію.
Задача №1

Святослав проживав із Тамарою 21 рік без реєстрації шлюбу. Останні 12 років Тамара була паралізована і тому Святослав доглядав її і утримував. У грудні 2008 року Тамара померла, заповіту не залишила. Єдиний спадкоємець за законом, її сестра Богдана, поставила вимогу перед Святославом звільнити жиле приміщення, оскільки незабаром вона отримає свідоцтво про право власності на це приміщення як єдиний спадкоємець померлої. Дайте пораду Святославу, як йому стати спадкоємцем.

(ст. 1264 ЦКУ, ст.1258 ЦКУ, ст. 1259 ЦКУ)
Задача № 2

25 березня 2009 р. Олексій уклав договір позики із Петром. За цим договором Олексій отримав від Петра строком на два роки п’ятдесят тисяч грн., а після закінчення строку договору мав повернути шістдесят тисяч грн. 25 квітня 2009р. Олексій раптово помер. Про смерть Олексія Петро дізнався 25 червня 2009р. 25 жовтня 2009р. Петро пред’явив вимогу Микиті, який успадкував майно за Олексієм, негайного повернення боргу. При цьому Петро посилився на ч. 2 ст. 1281 ЦК відповідно до якої кредитор спадкодавця може пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Чи є вимога Петра правомірною? Свою відповідь обґрунтуйте. 

(ст. 1218 ЦКУ, ст.1219 ЦКУ)
Задача № 3

Лукін помер, залишивши заповіт. Згідно з заповітом, все своє майно на загальну суму 36 тис. грн. померлий заповідає релігійній громаді. При цьому в чоловіка залишилась дружина, яка працює, малолітня (12 років) дочка, мати-інвалід та батько (віком 56 років).

Чи буде справедливим з точки зору моралі виконати повною мірою цей заповіт?

Які особи у даному випадку мають право на спадщину за законом?

(ст. 1241 ЦКУ)

Відповідь до задачі № 3

Не залежно від змісту заповіту непрацездатні спадкоємці першої черги мають право на обов’язкову долю спадщини. Кожен, хто має право на обов’язкову долю, повинен отримати не менше ½ від того, що він отримав би за відсутності заповіту. В даному випадку непрацездатними є дочка та мати-інвалід. Отже, саме вони мають право на обов’язкову долю спадщини. За відсутності заповіту майно в рівних долях успадкували б усі четверо спадкоємців ( 36 тис. грн. : 4 = 9 тис. грн.). Відповідно кожен з тих, хто має право на обов’язкову долю спадщини, отримає ½ від цієї суми (9 тис. грн. х ½ = 4,5 тис. грн. ). Таким чином дочка та мати померлого отримають спадок на суму по 4,5 тис. грн., все інше спадкове майно перейде відповідно заповіту до релігійної бригади. Розмір обов’язкової долі визначається не від розміру всієї спадщини, а від розміру тієї долі, яка б належала спадкоємцеві за відсутності заповіту (за законом).


Відповідь до задачі № 4

Відповідно до ст.369 ЦКУ розпорядження майном, що є у спільній сумісні власності, здійснюється за згодою всіх співвласників. Але розпорядження здійснюється відносно всього спільного майна. Співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності ст. 370 ЦКУ. Або визначити свою частку внаслідок укладання договору між всіма співвласниками про поділ майна, що є у спільній сумісній (ст.372 ЦКУ), договір про виділ або поділ має бути укладений в письмовій формі і бути нотаріально посвідченим. Або поділ майна шляхом подання до суду позовної заяви. Після цього право спільної сумісної власності припиняється і виникає право спільної часткової власності. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами. Продавець зобов’язаний письмово повідомити всіх співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає. Якщо інші співвласники відмовляться від цього права протягом місяця, продавець має право продати свою частку іншій особі. Тобто Іванчук І.П. перед тим як продати свою частку Стельмаху С.С., повинен дотриматись вищеописаної процедури.

Додаток до задачі № 3

ВИТЯГ

ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
КНИГА ШОСТА

СПАДКОВЕ ПРАВО

Глава 84. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО СПАДКУВАННЯСтаття 1241. Право на обов'язкову частку у спадщині1. Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).
Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.


Президент України

Л.КУЧМА
м. Київ, 16 січня 2003 року N 435-IV


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка