Поняття про темпераментСкачати 75.37 Kb.
Дата конвертації09.09.2017
Розмір75.37 Kb.
ПЛАН
1 . Загальне поняття про темперамент
2 . Теорії темпераменту
3 . Темперамент і ВНД
4 . Темперамент і характер
5 . Практична робота
6 . Психологічні особливості представників різних темпераментів


Поняття про темперамент
ТЕМПЕРАМЕНТ - (від лат. Належне співвідношення частин, відповідність )
індивідуально своєрідна сукупність динамічних проявів психіки.
У кожної людини (індивіда) є свої особливості психічної діяльності.
Темперамент - це характеристика людини , а саме:
• темп ,
• швидкість ,
• ритм ,
• інтенсивність цих психічних процесів і станів.
Темперамент визначає і забезпечує швидкість , силу і врівноваженість наших реакцій. Він проявляється в мисленні , мови , манері спілкування.
Водночас темперамент не впливає на інтереси , успішність , інтелект , ділові якості - тут ми в змозі самостійно розвинути наші задатки , перетворити їх у здібності або забути про них.
Здатність робити вибір і брати на себе відповідальність за нього - це показники розвиненої особистості , а не прояви характеристик темпераменту. Знання ж власного типу темпераменту дещо спрощує процес пізнання себе, прийняття своїх проявів і, як наслідок, вибору власного стилю життя .
Темперамент людини - якість біологічна, вроджена, а не набута. Тільки на

25 % із 100 % темперамент піддається корекції . І ця корекція - наше підлаштовування під вимоги соціуму ( оточуючого нас світу , суспільства ...). Для чого ? З метою більш ефективного та успішного існування .


У чистому вигляді темпераменти зустрічаються рідко. У кожній людині є щось від холерика , сангвініка , флегматика та меланхоліка . Питання , ким краще бути , не має сенсу , як і питання , яка пора року краще. У кожному є свої плюси і свої мінуси. Треба їх знати і діяти , вибираючи ефективну модель поведінки в залежності від ситуації. Тобто не йти на поводу у природних якостей , а розвивати їх.

Теорії темпераменту:


гуморальна теорія
Творцем вчення про темперамент вважається давньогрецький лікар Гіппократ ( бл. 460-377 рр. . До н. е. . ) . Він стверджував , що люди розрізняються співвідношенням чотирьох основних « соків організму » - крові , флегми , жовтої жовчі і чорної жовчі.
1.сангвінік (від лат. Sanguis - кров) ,
2.флегматік (від герч . Phlegma - слиз , мокрота ) ,
3.холерік (від грец. Chole - жовч) ,
4.меланхолік (від грец. Melas chole - чорна жовч) .

конституціональна теорія
Типологія , запропонована Е. Кречмер . Головна його ідея полягає в тому , що люди з певним типом статури мають певні психічні особливості . Він провів безліч вимірів частин тіла людей , що дозволило йому виділити чотири конституціональних типи: лептосоматик , пікнік , атлетик , диспластик .

фізіологічна теорія
Згідно з ученням І. П. Павлова , індивідуальні особливості поведінки , динаміка перебігу психічної діяльності залежать від індивідуальних відмінностей у діяльності нервової системи. Основою ж індивідуальних відмінностей у нервової діяльності є прояв і співвідношення властивостей двох основних нервових процесів - збудження і гальмування.

Темперамент і ВНД
Від чого залежить темперамент людини ?
Залежно від поєднання сили , рухливості і врівноваженості процесів збудження і гальмування розрізняють чотири основних типи вищої нервової діяльності.
Слабкий тип . Представники слабкого типу нервової системи не можуть
витримувати сильні , тривалі і концентровані подразники.
Слабкими є процеси гальмування і збудження. при дії
сильних подразників затримується вироблення умовних рефлексів.
Поряд з цим відзначається висока чутливість (тобто низький поріг)
на дії подразників .
Сильний неврівноважений тип . Різні сильної нервовою системою , він характеризується неврівноваженістю основних нервових процесів - переважанням процесів збудження над процесами гальмування .
Сильний урівноважений рухливий тип . Процеси гальмування і збудження такі й урівноважені , але швидкість, рухливість їх , швидка змінюваність нервових процесів ведуть до відносної нестійкості нервових зв'язків.
Сильний урівноважений інертний тип . Сильні й урівноважені нервові процеси відрізняються малою рухливістю. Представники цього типу зовні завжди спокійні, рівні, важко збудливі .

Тип темпераменту

Характеристика нервових процесів

За силою

За врівноваженістю

За рухливістю

Сангвинік

Сильний

Урівноважений

Рухливий

Холерик

Сильний

Неврівноважений

Рухливий

Флегматик

Сильний

Урівноважений

Малорухливий

Меланхолік

Слабкий

Неврівноважений

Малорухливий

Темперамент і характер
Характер (грец. χαρακτηρ - прикмета , відмінна риса , знак ) - структура стійких, порівняно постійних психічних властивостей, що визначають особливості відносин і поведінки особистості. Коли говорять про характер, то зазвичай мають на увазі саме таку сукупність властивостей і якостей особистості, які впливають на всі її прояви й дії. Риси характеру становлять ті суттєві властивості людини, які визначають той чи інший образ поведінки, спосіб життя.
Психічні стани, що викликаються різними життєвими обставинами , значною мірою залежать від типу темпераменту людини. Однак його культура поведінки залежить не від темпераменту, а від виховання . Залежно від того, як людина ставиться до тих чи інших явищ , життєвих завдань , оточуючих людей, вона мобілізує відповідну енергію , стає здатою до тривалих напружень , змушує себе змінити швидкість своїх реакцій і темп роботи. Вихований холерик здатний виявляти стриманість , перемикати увагу на інші об'єкти, хоча це йому дається з великими труднощами, ніж, наприклад, флегматику.
Від темпераменту залежать динамічні особливості характеру людини - стиль її поведінки. Темперамент - « природний грунт», на якому відбувається процес формування окремих властивостей характеру, розвиток окремих здібностей людини.
Люди досягають однакових успіхів різними способами, заміщаючи свої «слабкі » сторони системою психічних компенсацій.
Під впливом життєвих умов у холерика може сформуватися інертність, повільність, безініціативність, а у меланхоліка - енергійність і рішучість. Життєвий досвід і виховання людини маскують прояви її темпераменту. Але при незвичайнихнадсильних впливах , в небезпечних ситуаціях раніше сформовані гальмівні реакції можуть розгальмуватися . Холерики і меланхоліки більш схильні до нервово - психічного зриву . Поряд з цим науковий підхід до розуміння поведінки особистості несумісний з жорсткою прив'язкою вчинків людей до їх природних особливостей .
Особливості темпераменту необхідно враховувати при виборі професії , але не слід плутати темперамент з характером.
• Доброта і жорстокість ,
• працьовитість і лінощі ,
• акуратність і неохайність -
     все це риси характеру , які не закладені від природи , а формуються протягом усього життя.
• Розумним або дурним ,
• чесним чи брехливим ,
• талановитим або бездарним
     може бути людина з будь-яким темпераментом. Успішність людини залежить не від її темпераменту , а від здібностей , знань , навичок і спрямованості особистості .

практична робота
Визначення темпераменту за тестом Г. Айзенка

Психологічні особености представників різних темпераментів
Сангвиністичний темперамент .
Представник цього типу - живий, допитливий , рухливий ( але без різких, рвучких рухів). Як правило , веселий і життєрадісний. Емоційно нестійкий, легко піддається почуттям, але вони у нього зазвичай не сильні і не глибокі. Швидко забуває образи , порівняно легко переживає невдачі . Дуже схильний до колективу, легко встановлює контакти, товариський, доброзичливий, привітний, швидко сходиться з людьми, легко налагоджує добрі стосунки.
При правильному вихованні сангвініка відрізняє високорозвинене почуття колективізму, чуйність, активне ставлення до навчальної роботи, праці і суспільного життя. При несприятливих умовах, коли відсутнє систематичне , цілеспрямоване виховання, у сангвініка може проявлятися легковажне, безтурботне і безвідповідальне ставлення до справи, невміння і небажання доводити справу до кінця, несерйозне ставлення до навчання, праці, до інших людей , переоцінка себе і своїх можливостей.
Флегматичний темперамент .
Представник цього типу повільний, спокійний, неквапливий. У діяльності проявляє грунтовність, продуманість, завзятість. Схильний до порядку, до звичної обстановки, не любить змін у чому б то не було. Як правило, доводить розпочату справу до кінця. Усі психічні процеси у флегматика протікають уповільнено. Ця повільність може заважати йому в навчальній діяльності, особливо там, де потрібно швидко запам'ятати, швидко зрозуміти, збагнути, швидко зробити . У подібних випадках флегматик може проявити безпорадність, але зате запам'ятовує він зазвичай на довго, грунтовно і міцно.
У відносинах з людьми флегматик завжди рівний, спокійний, в міру товариський , настрій у нього стійкий. Спокій у людини флегматичного темпераменту виявляється і відносно до подій і явищ життя флегматика нелегко вивести з себе і зачепити емоційно, він ухиляється від сварок, його не виводять з рівноваги неприємності і невдачі. При правильному вихованні у флегматика легко формуються такі риси , як посидючість, діловитість, наполегливість. Але в несприятливих обставин у флегматика можуть розвинутися такі специфічні негативні риси, як млявість, інертність, пасивність, лінь. Іноді у людини цього темпераменту може розвинутися байдуже ставлення до праці, навколишнього життя, людей і навіть до самого себе.
Холеричний темперамент .
 Представники цього типу відрізняються швидкістю (іноді гарячковою швидкістю) рухів і дій, імпульсивністю, збудливістю. Психічні процеси протікають у них швидко, інтенсивно. Неврівноваженість, властива холерику, яскраво позначається на його діяльності він із захопленням і навіть пристрастю береться за справу, проявляє ініціативу, працює з підйомом. Але запас нервової енергії у нього може швидко виснажитися в процесі роботи, особливо коли робота одноманітна і вимагає посидючості і терпіння, і тоді може наступити охолодження, підйом і натхнення зникають, настрій різко падає. Перевага збудження над гальмуванням, властиве цьому темпераменту, яскраво виявляється у спілкуванні з людьми, з якими холерик допускає різкість, запальність, дратівливість, емоційну нестриманість (що часто не дає йому можливості об'єктивно оцінювати вчинки людей) і на цьому ґрунті часом створює конфліктні ситуації в колективі .
Позитивні сторони холеричного темпераменту - енергія, активність, пристрасність, ініціативність. Негативні ж прояви - загальна нестриманість, грубість і різкість, запальність, схильність до афектів - часто розвиваються в несприятливих умовах життя і діяльності.
Меланхолічний темперамент .
 У представників цього темпераменту психічні процеси протікають уповільнено, люди погано реагують на сильні подразники; тривала і сильна напруга викликає у них сповільнену діяльність, а за тим і припинення її. Вони швидко втомлюються. Але в звичній і спокійній обстановці люди з таким темпераментом відчувають себе спокійно і працюють продуктивно . Емоційні стани у людей меланхолійного темпераменту виникають повільно, але відрізняються глибиною, великою силою і тривалістю; меланхоліки вразливі, важко переносять образи, засмучення, але зовні ці переживання виражаються в них слабо.
   Представники меланхолійного темпераменту схильні до замкнутості, уникають спілкування з малознайомими, новими людьми, часто бентежаться, проявляють велику незграбність в новій обстановці. У несприятливих умовах життя і діяльності на основі меланхолійного темпераменту можуть розвинутися такі риси, як хвороблива вразливість, пригніченість, похмурість, песимізм. Така людина цурається колективу, ухиляється від суспільної діяльності, занурюється у власні переживання. Але в сприятливих умовах, при правильному вихованні виявляються найцінніші якості особистості меланхоліка. Його вразливість, тонка емоційна чутливість, гостра сприйнятливість навколишнього світу дозволяють йому домагатися великих успіхів у мистецтві - музиці, малюванні, поезії. Меланхоліки часто відрізняються м'якістю, тактовністю, делікатністю, чуйністю і співчуттям. Хто сам ранимий , той зазвичай тонко відчуває і біль, який сам заподіює іншим людям .База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка