Поняття операційної системи та її функціїСкачати 53.54 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір53.54 Kb.
#21969
ТипКонспект
Дата_________

Конспект уроку з інформатики в 9 класі

Шнайдерман С.Є.

Тема: Поняття операційної системи та її функції.

Мета: Надати загальні відомості про системне, службове та прикладне програмне забезпечення. Розглянути різновиди програмного забезпечення , операційні системи, їх складові, класифікацію та призначення. Познайомити учнів з базовими поняттями операційної системи. Виховувати повагу до однокласників, при роботі на уроці. Розвивати вміння працювати за комп’ютером, правильно оформляти записи у зошитах .

Тип: урок засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Органіаційний момент (перевірка відсутніх, налаштування на роботу)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Уявімо, що ви добре засвоївши матеріал попередньоїго розділу, зібрали комп’ютер з мінімального набору обов’язкових модулів, під’єднали його до мережі й очікували, що правильно зібраний комп ’ютер почне працювати. Проте цього не відбулось, адже в структуру інформаційної системи крім аппаратного забезпечення, входить програмне забезпечення, яке відіграє не менш важливу роль, ніж архітектура персонального комп’ютера. Саме програмному забезпеченню і присвячений нааступний розділ який ми будемо вивчати: « Системне програмне забезпечення».ІІІ. Засвоєння нових знань

Програмне забезпеченн(ПЗ) –це сукупність усіх програм, що забезпечують злагоджену роботу комп’ютера, їх використовують для виконання різноманітних завдань.

Клсифікація програмного забезпечення
Операційна система - це комплекс програм, які забезпечують:

 • керування роботою пристроїв комп’ютера та обмін даними між ними;

 • організацію зберігання даних в оперативній пам’яті і на зовнішніх носіях;

 • виконання інших програм;

 • розподіл обчислювальних і апаратних ресурсів комп’ютера між окремими

програмами, що працюють одночасно;

 • організацію взаємодії користувача і комп’ютера.

Основними складовим операційної системи є:

 • базова система введення/виведення – BIOS (Basic Input / Output System)

 • ядро операційної системи

 • файлова система

 • драйвери зовнішніх пристроїв

 • оболонка

Я пропоную почати знайомство з операційною системою Windows.

Найхарактерніші риси інтерфейсу Windows такі: • Усі об'єкти ОС (програми, файли, документи, пристрої тощо) зображуються значками;

 • Дії користувача з об'єктами на комп'ютері імітують його дії з матеріальними об'єктами: їх можна вибрати, переміщувати, відкривати, розташовувати в певному порядку тощо;

 • З об'єктами працюють у вікнах;

 • Користувач подає команди переважно за допомогою миші, а не клавіатури, вибираючи об'єкти (кнопки, меню, значки) на екрані.


Робочий стіл Windows XP – основне вікно в інтерфейсі операційної системи, яке займає весь екран та розташовується над усіма іншими вікнами. Він подібний до звичайного робочого столу, на якому замість книжок, журналів та різного канцелярського приладдя розташовано значки – стилізовані зображення системних засобів, папок, документів, програм або інших ярликів (невеликих файлів, що зв'язані з іншими об'єктами).
Призначення панелі завдань – спростити перехід від однієї запущеної програми до іншої, відображати важливу системну інформацію (наприклад, поточнийчас, мову введення тексту), а також полегшити виконання найуживанішихоперацій.

У лівій частині панелі завдань є кнопка ”Пуск”, призначена для відкриття головного меню. Поруч розміщені кнопки, що відповідають вікнам відкритих програм, а праворуч від них – область сповіщень із кількома значками: годинника, мережного з'єднання, мови введення тексту тощо.

На панелі завдань можуть відображатися одна чи кілька панелей інструментів, де зібрано кнопки запуску найуживаніших програм. (Щоб побачити назви цих панелей, потрібно клацнути панель завдань правою кнопкою миші та вибрати в контексному меню команду Панелі інструментів)

Меню – перелік команд, який відображується на екрані монітора і дозволяє користувачеві вибрати потрібний варіант дій.

У Windows XP головне меню має заголовок, де відображується ім'я користувача, який зараз працює із системою. Це меню складається із двох частин.

У лівій містяться посилання на програми, які найчастіше запускає користувач. Система автоматично відстежує частоту викликів програм і оновлює цей список.

Внизу розташоване підменю Усі програми з переліком встановлених на комп'ютері програм.Праворуч у головному меню відображено команди для доступу до папок Мої документи, Мої малюнки, Моя музика, Мій комп'ютер, Мережне оточення, Принтери і факси.

В ньому подано ще і такі елементи:Мої останні документи, Панель керування, Вибір програм за замовчуванням, Підключення, Довідка та підтримка, Знайти, Виконати, Завершення сеансу, Завершення роботи.

Вікно – прямокутна ділянка екрана, в межах якої користувач працює з певним об'єктом ОС, застосовуючи для керування ним стандартний набір елементів інтерфейсу.


 • Клацнувши правою кнопкою миші майже будь-який об'єкт робочого стола або папки Windows XP, ви відкриєте його контекстне меню.

Контекстне меню містить команди, які можна застосувати до вибраного об'єкта.

 • Інформаційні вікна містять повідомлення для користувача.

 • У правій частині панелі завдань розміщена мовна панель, призначена для вибору мови вводу та для керування іншими параметрами, що визначають роботу клавіатури. Якщо клацнути значок цієї панелі, відкриється список, у якому можна вибрати мову вводу.

Щоб установити або видалити мову вводу, потрібно клацнути правою кнопкою миші на мовній панелі і вибрати в контекстному меню команду Параметри. Після цього відкриється вікно Мови та служби текстового вводу. В області Мова вводу за замовчуванням можна вказати, яку мову вводу буде встановлено як поточну після завантаження ОС.

Щоб додати мову вводу, слід клацнути кнопкою Додати в області Встановлені служби. Після цього відкриється вікно Додавання мови вводу, в якому потрібно вибрати мову вводу, розкладку клавіатури та клацнути кнопку Ок.

Якщо клацнути кнопку Параметри клавіатури відобразиться вікно, де можна задати клавіші, за допомогою яких переключатиметься мова вводу.

IV. Підсумок уроку:

1. Що таке програмне забезпечення? Які є види програмного забезпечення?

2. Що називається операційною системою?

3. Які основні елементи інтефейсу?V. Домашнє завдання: вивчити параграф 6

Скачати 53.54 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал