Подорож у світ уяви та фантастики головних героїнь казкових повістей Льюіса Керролла Аліса в країні див



Скачати 132.72 Kb.
Дата конвертації15.04.2016
Розмір132.72 Kb.
#9403
ТипУрок
Козацька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Відкритий бінарний урок у 5 класі на тему:
«Подорож у світ уяви та фантастики головних героїнь казкових повістей

Льюіса Керролла «Аліса в країні див» та

Г. Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»

Підготували та провели: вчитель української

мови та літератури

Мильник І.Ю.

вчитель світової

літератури

Тєрєхова С. А.

2014 н. р.



Тема: Подорож у світ уяви та фантастики головних героїнь казкових

повістей Льюіса Керролла «Аліса в країні див» та Г. Малик

«Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії».

Мета: навчальна: вчити критично мислити, порівнювати ознаки, явища ,

співставляти факти, аналізувати, робити узагальнення та висновки;

Розвивальна: розширювати кругозір, прищеплювати навички

дослідницької роботи, порівнювати літературні твори різних авторів,

співставляти на рівні різних авторів, співставляти на рівні сюжетів,

головної думки, образів;

Виховна: виховувати уявлення про справжні людські цінності ,про

уважне, людяне ставлення один до одного , дати зразки для

наслідування; виховувати найкращі людські риси: взаєморозуміння,

доброзичливість, здатність до самовиховання, взаємодопомоги,

уміння дружити та цінувати час; відстоювати та висловлювати власну

позицію.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань з елементами

компаративного аналізу.
Методи: проблемна ситуація, проблемні пізнавальні завдання, евристична

бесіда, порівняння героїнь творів, словникова робота , читання

напам’ять та ін.
Обладнання: виставка творів письменників , ілюстрації до творів , схеми-

узагальнення , опорні малюнки-таблиці, презентація, чарівна

скринька, валіза «Бюро знахідок», годинник, постер.
Епіграф: Уява – очі душі.

Жозеф Жубер


Хід уроку:

І Організація класу

  1. Створення емоційного настрою.

(Всі учні стають в коло, беруться за руки, повертаючись один до одного бажають всього найкращого)

  1. Привітання.

Добрий день, діти!

Біля парти станьмо чемно –

Хай пливе час недаремно,

Будемо уважні та старанні всі,

Сядемо рівнесенько на місця свої.

ІІ Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

1. Слово вчителя.(слайд №1)

- У кожного з нас є свої мрії і своє розуміння про те, що таке диво і чи є місце для чудес у наш час. Щось дивовижне та фантастичне ми можемо зустріти в книжках.

- Для чого потрібно читати книги? Перш за все, книги читають, звичайно ж, для отримання знань, знаходження ідей, але можна сказати також і те, що книги формують світогляд, цінності, переконання, особисте розуміння світу, безсумнівно, впливає на рівень життя в цілому, розвивають уяву. У книгах міститься величезний досвід і знання інших людей. Але так хочеться, читаючи книгу, поринути в світ чудес та фантастики, чогось незвичайного.

- А чи любите читати ви? А які книжки вас цікавлять найбільше? Назвіть їх.

- Всі ці книги про пригоди людей, або фантастичних істот.

Сьогодні ми з вами будемо подорожувати. Кожний рядок (їх 2), то є човник, у якого свій капітан. (Діти називають своїх капітанів).Тож вирушаймо. І ось перед нами величезний підводний риф. А на ньому величезна скринька із скарбами. Що для вас є скарб?



  • Це знання.

  1. «Чарівна скринька»

Словникова робота.

(на столі стоїть маленька скринька з картками. )

Давайте відкриємо скриньку та поглянемо, які скарби вона .Вам треба вибрати одну картку, розшифрувати її напис та дати визначення. Щоб не гаяти часу помічниця буде діставати картку, а те що на ній написано буде з’являтися на екрані.
(слайд №2)

Овьпіст (повість) Що ж це за жанр? – це епічний прозовий твір, у якому широко змальовано життя одного або кількох героїв протягом тривалого або важливого за подіями часу. Посідає проміжне місце між романом та оповіданням. (Перша українська повість , написана українською мовою, - «Маруся» Г. Квітки – Осно’яненка)
(слайд №3)

Какза (казка) –жанр народної творчості, основу якої покладено вигадані, фантастичні чи авантюрні події.
(слайд №4)

Стикфаната (фантастика) — жанр художньої літератури, в зображуються незвичайні, неправдоподібні явища і створюється вигаданий, нереальний, сповнений чудес світ.
(слайд №5)

Сенснон (нонсенс) – нісенітниця.

(слайд №6)

Вчитель: Дякую. Молодці. Ці всі поняття будуть супутниками нашого уроку.


3. Інсценізація зустрічі головних героїнь.

-А до нас на урок завітали героїні різних повістей. Ці повісті незвичайні, а казкові, можна сказати навіть фантастичні. Тож зустрічайте. (виходять Аля та Аліса).



(слайд №7)

- Я – Галя. Але тато з мамою називають мене Алею. Я не люблю робити справи до кінця! Все мені набридає. Нещодавно я потрапила до країни Недоладії. Там я зустріла дивних мешканців. Я хочу додому (плаче). Допоможіть мені повернутися.

- А я – Аліса. Я дуже допитлива. Люблю дізнаватись про щось нове. Тому дивний кролик зацікавив мене. Я дуже люблю товаришувати, тому гадаю ми з вами подружимось. І Алі допоможемо повернутися додому. Так?

Діти: Так. Тоді ми рушаємо з вами.



ІІІ Оголошення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності, робота над епіграфом уроку.

Вчитель: Сьогодні, діти, ми ще раз поринемо у чарівний казковий світ. Казка знову відкриє нам світ мудрості, добра і фантазії, навчить долати будь-які перешкоди.



  • Як ви зрозуміли, до нас завітали Аля та Аліса. Давайте згадаємо яку повну назву мають казкові повісті, з яких прийшли дівчата та хто є авторами . (Льюіс Керролл «Аліса в країні Див» та Галина Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії».)

(слайд №8)

Тема уроку: Подорож у світ уяви та фантастики головних героїнь казкових повістей Льюіса Керролла «Аліса в країні Див» та Галини Малик «Аля в країні Недоладії».

Завдання:

  • визначити роль уяви та фантастики у житті людини;

  • Порівняти казкові повісті Льюіса Керролла «Аліса в країні Див» та Галини Малик «Аля в країні Недоладії», образи головних героїнь, задуми авторів.

  • визначити головні проблеми, котрі висвітлені у названих творах.

  • У вас на партах є листочки, з висловами відомих людей. Давайте зачитаємо їх, пояснимо, зрозуміємо написане, та один з висловів використаємо як епіграф до нашого уроку.

    • Уява – очі душі.

Жозеф Жубер

    • Уява – найкраща зброя морального удосконалення .

Персі Біші Шеллі

    • Уява важливіша знань.

А. Ейнштейн

- Послухайте ще один вислів.



  • Уява! Без цієї якості не можна бути ні поетом, ні філософом, ні розумною людиною, ні мислячою істотою, ні просто людиною.

Дідро

  • Отож ми поринемо у світ уяви та фантазії. А допоможуть нам вище згадані твори.

ІV. Підготовчий етап.

  1. Відомості про письменників.

  • Що ви пам’ятаєте про авторів цих творів?

(Учні біля постеру розповідають про життя письменників ) (слайд №9)

Льюіс Керролл

Учень 1.Чарлз Латвідж Доджсон (таке справжнє ім'я Керролла) народився у невеличкому селі Дарсбері в графстві Чешир. Він був найстаршим сином скромного парафіяльного священика Чарлза Доджсона та Френсіс Джейн Латвідж. При хрещенні, як нерідко траплялося у ті часи, йому дали два імені: перше — на честь батька, друге, Латвідж, — на честь матері. Він виховувався у великій родині: семеро сестер і троє братів. Діти отримали домашнє виховання; навчав їх закону Божого, мов та основ природничих наук, «біографії» та «хронології» батько. Чарлз Доджсон був людиною непересічною: глибока релігійність та університетська освіченість поєднувалися в ньому зі схильністю до ексцентричного. Батько не лише не притлумлював у дітях прагнення до найрізноманітніших ігор і веселих витівок, а й усіляко їм сприяв. Найбільшим вигадником тут незмінно був Чарлз.

Коли Чарлзові виповнилося дванадцять років, його віддали у школу — спершу річмондську, а потім у знамениту Реґбі. Це був привілейований навчальний заклад закритого типу, який викликав у Керролла різку неприязнь. Решта життя Керролла пов'язана з Оксфордським університетом. Він закінчив коледж Христової церкви (Крайст Черч Коледж), один із найстаріших в Оксфорді, з відзнакою за двома факультетами: математики та класичних мов — випадок рідкісний навіть на ті часи. Казки Керролл належать до так званих літературних казок, які набули в Англії неабиякої популярності в середині XIX ст.



Галина Малик

Учень 2. Народилася Галина Миколаївна 12 серпня 1951 року у м. Бердянську Запорізької області. 1964 року сім'я переїхала в селище Середнє на Ужгородщині. Дитинство і юність майбутньої письменниці були радісними і спокійними. Вона добре вчилася в школі, мала веселий характер, почуття гумору і... не збиралась бути письменницею.

Батько Галини Миколаївни за фахом був агрономом, і його разом із сім'єю направили у Донецьку область працювати на дослідній виноградній станції. Але Галину Миколаївну завжди тягнуло на Закарпаття, туди, де пройшло її дитинство. Писати майбутня письменниця почала ще зі шкільного віку. Потім кинула, та коли сама стала мамою, почала створювати віршики для своєї доньки. Галина Миколаївна дуже добре пам'ятає, як вона сприймала світ у дитинстві, усі свої дитячі відчуття. Тому її вірші для дітей легкі, з простими, інколи зовсім неочікуваними, сюжетами. А ще, коли читаєш повісті та п'єси письменниці, здається, що їхня авторка перебуває серед своїх героїв — разом із ними переживає все описане у книжках.



  • А зараз я вам пропонуємо заповнити таблицю.



  1. Порівняльна характеристика творів. (таблиця) (слайд №9-10)

«Аліса в країні Див»


Назва

«Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»

Льюіс Керролл

Англія


ХІХ ст 1863 р.

Подорож у фантастичну країну.

Казкова повість

Дівчинка Аліса

допитливість


Автор

Країна


Час написання

Тема


Жанр

Героїні

Причина потрапляння в чарівну країну


Галина Малик

Україна


ХХ ст. 1987 - 1988,

Подорож у фантастичну країну.

Казкова повість

Дівчинка Аля

Не доводила справи до кінця.


(Учні заповнюють самостійно, по групах, потім кожна група виступає і в кінці звіряються з таблицею, яка на дошці).

Висновок__Порівняльна_характеристика_героїнь.'>Висновок

  1. Порівняльна характеристика героїнь.

  • Якими ж стають дівчата, котрі потрапили до чарівної країни?(Учні на стікерах пишуть риси героїнь прикріплюють їх на дошку, потім по середині краплять спільні риси)

Аля Аліса





  • Ввічлива ? - розумна

  • Турботлива ? - допитлива

  • Товариська ? - товариська

  • Врівноважена ? - турботлива

  • Здатна до співчуття ? - співчутлива

  • Кмітлива - …

  • Співчутлива

Висновок

ІІ урок

V Етап реалізації.

  1. Дидактична гра «Бюро знахідок» (слайд №11)

-Пропонуємо вашій увазі дидактичну гру «Бюро знахідок». Сталось так, що деякі герої наших казок загубили свої речі і ви маєте їм допомогти.

Назвіть казку та ім’я героя.



  1. Черевичок (Недочеревик із казки Г. Малик)

  2. Перець (Герцогині із повісті Керролла)

  3. Рушничок (Алі )

  4. Пляшечка із написом «Випий мене»(Алісі)

  5. Чашка (Капелюшнику )

  6. Корона (Недоролю)

  7. ….Годинник (Кролику ,а ще Капелюшнику із повісті Л. Керролла, а ще годинникарю Недожденю із повісті Г. Малик)

  1. Бесіда.

  • Подивіться, будь ласка ,на годинник, подумайте скажіть, чи не здається вам , що годинник – це один із найважливіших речей, бо він може належати як героям казки про Алісу, так і героям казки про Алю? Чи випадково це? Поясніть.

  • (Кролик весь час поспішав, запізнювався, боявся королеви, у Капелюшника годинник зупинився, годинник у Недоладії не мав годинної стрілки. Годинник – це символ часу)

  • На що витрачають час наші герої? (Капелюшник весь час чаює ,Кролик проголошує безглузді звинувачення на суді – вони витрачають час на безглузді розмови, загадки, віршики. За це покарані.)

  • Який крилатий вираз звучить у розділі казки про чаювання?

  • (убивати час – це означає витрачати даремно, без всякої користі)

  • Чи є щось подібне у творі Г. Малик ?

  • Що сталося з велетенським годинником на центральній вежі? (Загубилась стрілка, яка показувала хвилини).

  • У кого була хвилинна стрілка? (у одного з гвардійців , який охороняв Алю в підземеллі).

  • Хто полагодив годинника? (годинникар).

Висновок. (слайд №12)

  1. Читання вірша у особах із казки Г. Малик «Аля в країні Недоладії». (слайд №14)

  2. Робота з годинником.

  • Отже, що потрібно робити щоб не витрачати час даремно? Давайте свої поради, прикріпимо на годинник.(діти на папері пишуть поради, кріплять їх на годинник).



  1. З’являються Аліса та Аля. (слайд №15)

Аліса: Ого скільки в нас порад. Гадаю, ми всі будемо їх дотримуватися, і перечитувати.

Аля: Це точно.

Аліса: Ось рушничок, обов’язково його закінчи для бабусі. Давай на останок я тобі заплету кіску?

Аля: Дякую. Було дуже приємно з тобою та з вами познайомитись.



  1. Дослідницька робота. «Хвилинка гордості». (слайд №16)

Учень:

За повісті «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» та «Подорож у королівство сяк-таків» у 1988 році Галині Малик було присуджено премію імені О. Копиленка. З незвичайними пригодами Алі, невгамовної героїні цих повістей, уже познайомились юні читачі Іспанії, Італії, Франції, Німеччини та інших країн. А за останню повість, яка називається «Злочинці з паралельного світу», Г.М. Малик було присуджено звання лауреата літературної премії імені Лесі Українки 2003 року.

«Незвичайними пригодами Алі в країні Недоладії» зацікавилася Одеська кіностудія і планує зняти мультфільм. Книга друкувалася іспанською, німецькою, угорською, англійською мовами.

Галина Малик є також автором книг: «Пантлик і Фузя», «Пантлик і Фузя сперечаються», «Пригоди Іванка і Беркутка», «Як ти народився» та ін.



Учень : про Л. Керролла . (слайд №16)

Всесвітньо відомий псевдонім професора математики Доджсона було утворено такою вподобаною письменником грою слів. А саме, англійське Charles Lutwidge спочатку було задаптовано до латини. Після цього отримане ім'я Carolus Ludovicus Доджсон переклав англійською і переставив слова місцями, явивши світу Lewis Carroll — Льюїса Керрола.

Народилася ця відома книга 4 липня 1862 року. У цей день професор Доджсон відправився на прогулянку зі своїм товаришем та його трьома дочками. Одна з них, десятирічна Аліса, попросила Доджсона розповісти їм щось цікаве, і тоді він придумав історію, яку тепер знають всі діти у світі.

На прохання дівчинки Аліси він записав цю казку та намалював до неї малюнки й відправив їй у подарунок. Коли згодом його товариш запропонував надрукувати цю книгу, Доджсон обурився. Як він, професор математики, священик може підписати своїм ім'ям цю казку-нісенітницю. І тому книга вийшла у 1865 році під псевдонімом. Так народився великий дитячий письменник Льюїс Керрол. І вже незабаром уся Англія з захопленням читала про пригоди вихованої англійської дівчинки, що потрапила у дивний та незрозумілий, але дуже цікавий світ.

Читаючи «Алісу в Країні Див», розумієш, що дітей Льюїс Керрол любив набагато більше, ніж дорослих. І чи не тому мільйони дітей у цілому світі вже майже 150 років так люблять читати усі ті чудернацькі історії, якими він колись забавляв свою маленьку приятельку.


  1. Перегляд картин Яцека Йерка (Jacek Yerka). Сюрреалізм. (презентація). (слайд № 17 - 31)

VI Узагальнюючий етап.

    1. Складання сенкану. (слайд № 32)

Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.

(памятка слайд №)

Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно це іменник)

Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)

Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).

Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.

Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому виражається сутність теми, ніби робиться підсумок.
1) Уява

2) Творча, нестримна.

3) Захоплює, розвиває, допомагає.

4 ) Робить наш світ цікавішим.

5) Фантазія.


    1. Робота над епіграфом.

  • Давайте звернемося до нашого епіграфу знову.

  • Чи ви розділяєте думки видатної людини?

  • Ми вам бажаємо, щоб уява завжди жила в ваших душах та серцях, ніколи не полишала вас. Так як з нею життя набагато цікавіше.

VIІ Рефлексивно-оцінювальний етап.

    1. Рефлексія «Незакінчене речення». (слайд №33)

– На сьогоднішньому уроці для мене найбільшим відкриттям було… .

– Інформація, отримана на уроці, дозволяє зробити висновок… .

– Сьогодні я дізнався…; навчився…; зрозумів…; змінив погляд на…; мені сподобалось... .

– На уроці мені було… .



– Удома я розповім батькам (сестрі, брату) про... .

    1. Оцінювання учнів. (проводять капітани двох груп).

VIІІ Домашнє завдання.

Написати твір-мініатюру «Мої пригоди в незвичайній країні».

Скачати 132.72 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка