ПОДОРОЖ У КНИЖКОВЕ ЦАРСТВО
Мета. Поглибити знання дітей про виникнення книг, книгодрукування, винайдення паперу; розвивати мислення, допитливість, бажання більше знати цікавого; виховувати бережне ставлення до книг.
Обладнання. Плакати з висловами про книгу; виставки книжок відповідно до назв королівств; карта-маршрут подорожі.
Хід уроку
Організаційна частина.
Епіграф
О, книго! Божа ти рабине!
Народу й роду берегиня,
Неопалима купина Бібліотека. Книгозбірня!
Вислови про книгу ( на дереві мудрості).
«Книга - найбільш складне і велике чудо з усіх чудес, створених людством на шляху його до щастя і могутності».
М.Горький
«Любіть книгу всією душею. Вона не тільки ваш кращий друг, але й до
кінця вірний супутник».
М.Шолохов
«Дім в якому немає книг, подібний до тіла, в якому немає душі».
Цицерон
«Життя коротке, книга - вічна».
Гіппократ
Бібліотекар.
Дорогі хлопчики й дівчата,
У нас сьогодні книги свято!
Будем разом відзначати,
Книгу-друга шанувати!
Сьогодні на уроці у нас багато гостей, привітаймось до них.
Книга – чудовий, дивовижний витвір людського розуму, вона стала для кожного з нас такою ж необхідною, як небо, як хліб.(Давайте звернемось до нашого дерева Мудрості, що воно говорить по цьому питанню).
Хто з вас не любить книжок? Книжок, у яких так багато барвистих малюнків.
Розкриєш першу з них — опинишся у далекій казковій країні, у якій живуть велетні, веселі маленькі чоловічки чи ваші ровесники. Багато див ховає у собі книга. «Хто багато читає - той багато знає», -1- кажуть у народі.
І це правда. Книга відповідає на безліч запитань і сама вміє запитувати.
(Читання віршів про книги).
Як краплин у Дніпрі, як зірок угорі,
Як листви на гіллі — стільки книг на землі!
Є великі і малі! Є легкі і важкі,
На полицях, в столі — наші друзі книжки!
В кожнім домі, в кожній хаті —
У містах і на селі,
Хто навчився вже читати,
Має книжку на столі.
Дружба з книгою — це свято.
Не було б його у нас,
Ми не знали б так багато Про новий і давній час.
Все ми в книзі знайдемо,
Кращої не знаємо,
Доброї і вірної Подруги малят!
Книгу зрозумілу,
Чесну, добру, смілу І дівчата і хлопчаки —
Хочуть всі читать.
Сторінки книжок завітни.
Всіх нас доброго навчають:
Працювати і учитись,
І Вітчизну шанувать!
Діти, сьогодні ми зібралися на незвичайний урок. Ми помандруємо у книжкове царство. А мандруватимемо за таким маршрутом: Королівство «Як виникла книга», Королівство Казок, Королівство Віршів, Королівство Оповідань, Королівство Прислів’їв, Приказок, Загадок.
Хто поведе нас у мандрівку загадки, які ви зараз відгадаєте.
1.Дуже я потрібна всім —
І дорослим, і малим,
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу.
2.Не кущ, а з листочками;
Не сорочка, а зшита,
Не людина, а навчає,
3.Хто мовчить, а всіх людей навчить ?
4.Бачить — не бачить,
Чути — не чує,
Мовчки говорить,
Дуже мудрує...
5.Люба розмова —
Будемо, діти,
З нею до віку Жити-дружити.
6. Хто ж то така В світі щаслива ?
Як не вгадали,
Стану в пригоді,
Річ коротенька —
(Книжка, та й годі).
(На сцену виходить Цариця Книга).
Любі діти, ви мене кликали?
Просимо, просимо показати своє Книжкове Царство!
Що ж! Розпочнемо мандрівку з Королівства «Як виникла книга».
Давним-давно на землі не було книг. Шлях розвитку книги був довгим і складним. Який тільки матеріал не використовували люди для виготовлення книжок: глину, листя та кору дерев, шкіру тварин, бамбук, папірус, шовк. Зараз важко навіть уявити книгу з глини! Але такі книги були насправді. На м’яких плитках глини видавлювали гострою паличкою знаки — букви, потім плитки висушували. Ці плитки й були своєрідними сторінками книги. А на Русі для виготовлення книг використовували ще й бересту — тонку гнучку кору берези. Багато берестяних грамот збереглися до нашого часу. Основний сучасний матеріал для книжок — папір — винайшли стародавні китайці у 105 році нашої ери.
Перші книги з паперу в Європі стали виготовляти в XIII столітті. Але і на папері довгий час писали від руки. Окрему листки скріплювали, переплітали. Обкладинки прикрашали коштовностями. Одна книга інколи виготовлялась 5—7 років і коштувала дуже дорого.
Тільки в 1456 році німецький майстер Іоган Гутенберг винайшов спосіб друкувати книгу.
Першу книгу «Буквар» на Русі надрукував у 1564 році в Москві Іван Федоров з помічником Петром Мстиславцем. Сотні років пройшло з того часу. Зараз у нашій країні є сотні друкарень. Щоденно у нас з’являються десятки книг і серед них книги для дітей. Усе це - завдяки праці письменників, працівників паперової промисловості, друкарів, палітурників. У шкільній бібліотеці ви знайдете багато цікавих книг про історію книгодрукування.
Бібліотекар. Безмежна сила книг. Без них людина сліпа. Книги відкривають людям світ.
(Мандрівка в королівство Казки)
Книга. Продовжимо подорож в Королівство Казки. З вами поведуть мову герої казок.
Вікторина «З якої я казки?»
-
Сидить вовк на річці, а хвіст в ополонці: Ловись, рибко, велика та все велика!
(«Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат»)
-
Цар загадує синам:
-
Щоб на завтра на ранок ваші дружини виткали рушники і принесли показати, яка з них краща ткаля. («Царівна-Жаба»)
-
Хіба ти вмієш зробити такого корабля, щоб сам літав? — Ні, не вмію, та може, десь там моє щастя закотилося. («Летючий корабель»)
-
Притомився я трохи. Сяду, відпочину. Ох, як же я втомився.
-
Що тобі, чоловіче, від мене треба? Хіба я тебе кликав?
-
Як же не кликав, як кликав?!(«Ох»)
5. Хто з казкових персонажів ховав свою смерть в яйці.(Кощій Безсмертний)
6.Хто в казках є царем звірів. (Лев)
7.Як звали хлопчика, який жив у вовчій зграї. (Мауглі)
8.Як звуть собаку у казці К. Чуковського «Айболить». (Авва)
9.Хто визволив Муху-Цокотуху. (Комарик)
10. Хто перший знайшов Рукавичку. (Мишка)
11. Хто садив гроші у землю. (Буратіно)
12.Як звуть пантеру у казці Д.Р. Кіплінга «Мауглі»,,. (Багіра)
13.Як звали собаку Мальвіни? (Артемон)
14.Скільки розбійників обдурив Алі-Баба. (40)
15.Скільки років спала красуня.(100)
16. В якій казці всі місяці в одну ніч зібралися разом. («12 місяців»)
17.Без чого не заводився моторчик у Карлсона. (Без варення)
18.Із чого були зроблені береги у молочної річки. (Із киселю)
19.О котрій годині перестали діяти чари доброї феї. (Опівночі)
20.Скількох гномів зустріла Білосніжка? (7)
21.Якого кольору були троянди у Кая і Герди? (Білі та червоні)
22.Чим отруїли Білосніжку? (Яблуком)
23.Кого врятувала Дюймовочка? (Ластівку)
24.Герої якої казки овочі та фрукти? (Чіполліно)
Книга. Молодці, я бачу, що ви любите казки. В Королівстві є ще багато різних казок. З ними ви можете познайомитися у бібліотеці.
-
А тепер помандруємо в Королівство Віршів. Герої цього королівства декламуватимуть нам вірші.
Те запам ’ятайте,
Що для всякого народу Ще одна є з книжок книжка,
Та, що ми зовем природа.
Йдіть на гори, тихий берег,
В гай, зеленую діброву, —
Там ви чуєте щось друге,
Інші річі, іншу мову.
Я. Щоголів
На дзвінкій галяві теплим літом
Заквітчалась липка першим цвітом
І сама страшенно здивувалась:
Та невже таке зі мною сталось?
М. Пригара
Книги, книги на полицях,
Завше тихо серед книг.
Та яку ти не розгорнеш —
То легенда в кожній з них.
Все, що серце і що розум Вік творили не один,
Повизбирувало людство В книги — перли із перлин,
Ю. Ванаг
Книга. Молодці, діти! У нашій бібліотеці ви можете прочитати ще багато різних віршів, є серед них вірші сучасних поетів Рівненщини.
-
Продовжуємо нашу мандрівку в Королівство Оповідань.
Але що це? У нас на шляху «Скарбничка народної мудрості». Далі може пройти лише той, хто покладе до скарбнички чи приказку, чи прислів’я, чи лічилку, чи мирилку.
(Діти по черзі розповідають).
-
Та ось і ще одна перешкода — Квіткова галявина. Але квіти на ній не прості, а загадкові. Кожна має загадку. Тож давайте відгадувати.
-
Білі бусинки на зеленій ніжці Висять, гойдаються.
Як називаються?
(Конвалія)
Стала на поляні в жовтім сарафані.
Підросту — всміхнуся, для вітрів вберуся В платтячко біленьке, пишне та легеньке.
(Кульбаба)
Стоять у лузі дві сестрички,
Очі жовті, вії білі.
Запалали в чистім полі, ніби вогники червоні. То палає в полі так польовий червоний ...
(мак).
Синім цвітом серед літа Зацвітаю в пшеницях і житі.
(Волошки)
Ми в Царстві Оповідань. Жителі цього Королівства приготували ілюстрації, а ми повинні відгадати, до яких оповідань вони намальовані.
Книга. Я відкрию вам цікаві, незвідані шляхи у світ прекрасного. Але бережіть мене.
Інсценізація «Бережіть книгу»
Скільки книг в твоїй книгарні!
Книги різні, дуже гарні.
Лячно книгам, хто їх купить?
Раптом купить, хто не любить?
Той у книжку — от порода,
Запихає бутерброда...
Той, чи є бруднуля гірше?
Залива чорнилом вірші.
Книжка скаржилась Мар ’яні:
Звідкіля це на мені Плями сині та масні?
Подивися, от сторінка;
Намальована хатинка,
Під хатинкою маля І написано: «Це я»,
. Люди скажуть: «Ой, чия ти?
Як тепер тебе читати?
Скільки ми читали книг,
Та не бачили таких!»
(Книжка плаче, Мар ’янка бере її за руку).
Я не рватиму сторінок,
Не бруднитиму картинок,
Вбережу тебе від бруду.
Більше так, повір, не буде....
А щоб книги не ображались, дотримуйтеся правил користування книгою.
-
Не клади між сторінками олівці чи інші предмети.
-
Не загортай кутиків сторінок. Не перегинай книгу.
-
Щоб книги на полицях менше припадали пилом, став їх щільніше.
-
Слідкуй, щоб книги зберігались у сухому місці.
-
Раз у місяць протирай книги ганчіркою.
-
Слідкуй, щоб усі книги були відремонтовані. Побажання дітям.
-
Книга. Ось і підійшла до завершення наша мандрівка у Книжкове Царство. Сподіваюся, всі ви зацікавились новими книгами і з нетерпінням чекаєте зустрічі у нашій бібліотеці.
Усім вам дякую за участь у мандрівці. Усі ви молодці.
-
Що вам найбільше сподобалось? Запам’яталось? Як слід ставитися до книжок?
-
Добре, я хочу побажати вам, щоб ви частіше відвідували бібліотеку і прочитали багато цікавих і корисних книг. Закінчимо наш сьогоднішній урок словами І. Франка:
Книги — морська глибина, .
Хто в них пірнав аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
Поділіться з Вашими друзьями: |