План підготовки до свята закликання пташок Пташок закликаю до рідного краюСкачати 52.39 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір52.39 Kb.
План підготовки до свята закликання пташок

Пташок закликаю до рідного краю.

1. Проведення бесід по класах про охорону та приваблювання диких корисних птахів.

2. Виготовлення шаблонів, вирубок для випікання «жайворонків».

3. Виготовлення гасел та масок птахів.

4. Добір малюнків, оформлення колекцій кормів для підгодівлі птахів.

5. Добір художнього матеріалу для декламації, співів та підготовка художньої самодіяльності в окремих класах.

6. Складання питань до вікторини про птахів.

7. Оформлення приміщення, де має відбуватися свято (шкільний зал) гаслами, які закликають охороняти птахів, малюнками, плакатами тощо.

8. Запрошення батьків, учнів старших класів, учителів, громадськості.

9. Підготовка виставки книжок про птахів (за допомогою шкільної бібліотеки).

10. Випікання «жайворонків».

11. Розмальовування « пряників-жайворонків».

12.Оформлення виставки «жайворонків» - годівнички для пташок.

13. Передача випечених пряників волонтерам для подальшої передачі воїнам в зоні АТО.


Мета. Дати поняття про обряд закликання пташок, актуалізувати знання учнів про обрядові пісні, хороводи. Актуалізувати знання про птахів, користь, яку вони приносять. Ознайомити з народними прикметами, пов'язаними зі святом Сорока Святих та з птахами. Виховувати дбайливе ставлення до навколишнього світу, до птахів, прищеплювати інтерес до народознавства.

Обладнання. Листівки із зображенням птахів, малюнки та аплікації, книжки, виготовлені учнями (про птахів), малюнки та аплікації із зображенням птахів, виставка книг про птахів.

ВЕДУЧИЙ Затяжний зимовий період спромігся налаштувати майже всіх на мажорний лад. А от інша справа – весна, яка ймовірно забарилась десь у теплім краї. Нам усім, вже, хочеться, щоб ожила нарешті природа: запарувала земля, прозоре повітря наповнилося тонкими ароматами весняних квітів, небо озвалося пташиним співом, а річки забриніли водою, закрутилися водограями.

ВЕДУЧИЙ: Ось уже скоро і перші птахи до нас прилетять. А чи все у нас готово. Як зустрінемо пташок?

Протягом віків сформувався стрункий весняний обряд - закликання весни піснями, хороводами, іграми.

ВЕСНЯНКА «ОЙ МИНУЛА ВЖЕ ЗИМА»

Що ж, а може, щоб нарешті прийшло тепло, нам треба весну закликати та влаштувати їй справжню зустріч, як колись робили наші пращури? Тож треба згадати як відбувалося це здавна і створити весняне свято самим.

Важко відшукати, в повсякденному побуті наших предків, обряди які були б поетичніші за обряди і дійства, пов´язані із зустріччю весни. Наші пращури уявляли весну цілком реальною особою – стрункою, веселою, заквітчаною, співучою юнкою.

За народними уявленнями, весну приносили на крилах саме птахи, й закликання весни пов´язане, насамперед, з першими птахами. Мабуть тому український народ склав безліч прекрасних пісень про своїх пернатих друзів. А, ще вважалося, що птахи, перш ніж повернутися з вирію, мають пролетіти через «небесні ворота»

ВЕСНЯНКА __Чижику-чижику__________________________________________

У обрядодії зустрічі птахів беруть участь дівчата і хлопці. Випікається весняне печиво у вигляді пташок- «жайворонків», голубків, які роздавали дітям... Вибравши поміж себе найсимпатичнішу юнку (паняночку), прикрашали її стрічками й віночком. Взявши в руки "жайворонки", паняночка звертається до старшої жінки:

ВЕСНА Благослови, мати,

Весну закликати!

Весну закликати,

Зиму проводжати.

ВЕСНА. Принесла вам літечко

Щоб родило житечко.

ВЕДУЧА А ще принесла весна нам свято , бо яка ж то весна, коли не чути голосного щебетання пташок. Віддавна вважали, що тепло приносять саме перелітні птахи.

Обряд зустрічі птахів влаштували 22 березня на свято Сорока святих. Напередодні випікали 40 фігурок у вигляді птахів їх називали "жайворонками” чи "голубами”. (роздає дітям "жайворонків”).

Рано-вранці діти брали частину цього печива і підвішували його на деревах. Решту тримали до обіду. Коли вилазили на дерево, то приказували:

ДІТИ РАЗОМ: Пташок викликаю

З теплого краю

Летіть соловейки

На нашу земельку

Спішіть ластівоньки

Пасти корівоньки.


Діти вірили, що після таких закликів птахи і весна не забаряться.

1 дівчина: Дорогі друзі! Птахи здавна викликали в народі багато спостережень:

• Як закувала зозуля, то можна купатися.

• Хто при грошах навесні перший раз почув кукання зозулі, то буде мати гроші цілий рік.

• Першою летить у вирій і останньою повертається зозуля. На це є дуже вагома причина. Повір’я гласить: в зозулі зберігаються ключі, вона ключниця вирію.

2 дівчинка:

Звиті ластівкою гнізда в обійсті віщують щастя тому сімейству, руйнувати їх вважається гріх.

3 дівчинка:

Лелека приносить щастя, віщує поповнення сімейства. Колись на Україні старші люди казали: “Будь-який птах безгрішний, бо ходить босий. Тому й заборонялося народною мораллю, народними методами вбивати корисних птахів. Не чіпай! Не займай! Не руш! Такі були народні перестороги, обереги щодо природи і птахів.

Учень1. Загадка

Першим я приніс весну пробудив усе від сну.

Заспіваю під вікном, бо зовуть мене…. ( шпаком).

По мобільному зв’язку вже протягом місяця ми отримуємо відомості з-за кордону. Перша СМС до нас надійшла з півдні Франції та Англії.У рідні краї повертаються граки і шпаки. Там, у далеких країнах, вони турбувались лише про їжу, адже гнізд на чужині вони ніколи не будують.

Учень 2. Загадка

В синім небі голосок

Ніби крихітний дзвінок. А ось ця СМС прийшла із далекого Єгипту. До нас повертаються жайворонки. Цих благовісників весни особливо шанують в Україні. Про них складено найбільше пісень, а також веснянок і гаївок.

« Чом ти, жайворонку рано з вирію прилетівЩе ж по гіроньках сніги лежать, а по долинах криженьки стоять…

А я тіїкриженьки крильцями розжену

А я тіїсніженьки ніжками потопчу.

Учень 3: Загадка

Які ноги, такий ніс, по болоті ходить скрізь.

Хату на хаті має, усім жабам рахунок знає. (Лелека)

На черзі СМС від лелек. Вони вже в дорозі, і будуть на Україні у квітні. Зимували лелеки у Південній Африці. Дістались туди лише в грудні, та вже через місяць зібрались назад до рідної домівки. Цікаво, що лелеки летять до вирію довго, а повертаються на Батьківщину удвічі швидше. Ніхто з птахів не сумує так за рідним краєм, як лелеки.

Учень 4. Загадка

Я в гаю співаю «тьох», та іще так дзвінко

Що за співанки такі, то співають … (солов’ї)

А ось тільки що прийшло нове повідомлення із Африки. «Чекайте, незабаром повернусь. Буду у травні. Соловей.». Що ж, ми дуже тебе чекаємо, соловейку. Бо неможливо уявити собі ліс, наш парк, сад , без пісні солов’я.

Підсумок проведення обряду закликання пташок.

Кожна пора року має свої особливості, свою красу, але жодна з них не оспівана так весело й ніжно, як весна. Давайте ще раз згадаємо з чим асоціюється весна?

— Весна —це сонце і тепло.

— Весна — це радість усьому живому, що прокинулось від зимового сну.

— Весна —це зеленцвіт і пахощі квітів.

— Весна —це світлі надії на мир.І тому ми всі напекли «жайворонків» - вісників миру нашим захисникам – солдатам. Нехай ці «жайворонки» принесуть їм тепло наших сердець, віру в нашу перемогу та мир в усій Україні. Слава Україні! Героям Слава!


c:\users\oleg\desktop\новая папка (3)\фото за 2 дні\dscf8116.jpg


f:\6666\8njjngudzh8.jpg


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка