«Письмовий твір-опис пам’яток історії та культури на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі»Скачати 166.49 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір166.49 Kb.
РОЗРОБКА УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 8 КЛАСІ.

Тема:  «Письмовий твір-опис пам’яток історії та культури на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі».

Мета:  - ознайомити учнів з особливостями опису пам’яток історії та культури;

             - на основі здобутих текстологічних знань формувати текстотворчі вміння, зокрема вміння описувати пам’ятку історії та культури;

             -розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати аналіз художнього тексту з елементами опису пам’ятки історії та культури; розвивати й удосконалювати культуру писемного мовлення, сприяти збагаченню словникового запасу; розвивати спостережливість,  образне мислення;

- виховувати патріотичні почуття, бережливе ставлення до пам’яток історії та культури.Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

Обладнання:  ілюстративний матеріал (фоторепродукції пам’яток історії та культури).

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Ознайомлення з темою, метою та завданням уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

 • Що ви вважаєте пам’яткою історії і культури?

Хто їх створював? (Справжні зодчі - люди, наділені неабияким талантом, майстри своєї справи)

 • Які з відомих усій Україні пам’яток ви можете назвати? (Софійський собор, Києво-Печерська лавра)

 • - Чи доводилось вам описувати сучасні будівлі, історичні споруди?

 У спілкуванні з гарними містами, як із людьми, ми прагнемо збагатитися їхнім внутрішнім змістом, пізнати їх особливість, смаки. Можливо, міста приховують вишуканість своїх смаків у пам’ятках історії та культури. Саме біля таких споруд, збудованих людьми творчими, натхненними, забуваєш про життєву метушню, про труднощі й тривоги.

 •      Отже, ви зрозуміли, що мову поведемо ми сьогодні про пам’ятники культури та історії, що залишилися нам у спадщину.  (Діти записують тему уроку у зошити)

Результатом нашої роботи буде твір-опис одного з пам’ятників культури та історії.

ІІІ. Підготовка до написання твору.

1. Бесіда.

     Перш ніж почати розмову, ми повинні чітко розмежовувати значення слів: пам’ятатипам'ять,пам’яткапам’ятник – це слова одного кореня.(Визначаємо їх значення)

Пам’ятати – зберігати в пам’яті.

Пам'ять – здатність зберігати і відтворювати у свідомості давні враження. Згадка     про кого -, що-небудь.

Пам’ятка – 1. Те, що зберігають на згадку, що нагадує про кого-небудь.

   2. Твір давньої писемності, архітектури.

   3. Книжечка або аркуш з правилами, настановами.

Пам’ятник – архітектурна або скульптурна споруда в пам'ять чи на честь кого-небудь, чого-небудь.

Пам’ятка – предмет матеріальної культури минулого, який зберігся; щось таке, що   здатне відновити і берегти людську пам'ять.

     Існують літературні пам’ятки та пам’ятки історії.2. Робота з текстами. Прочитати висловлювання, з’ясувати їх стильову приналежність.

(Фоторепродукція пам’ятника Т. Г. Шевченка)

     …1926 рік, 12 березня. Петровський парк. Тут зібралися тисячі мешканців Полтави і навколишніх сіл, кожен у своєму серці приніс щиру любов до народного поета. У цей день було відкрито пам’ятник Великому Кобзарю. Видатний письменник сидить у задумі, поклавши одну руку на коліно, а другою підтримує голову. Пам’ятник виконано із залізобетону, що символізує курган з нашаруванням площин і об’ємів, які увінчує постать поета. Висота – 5 метрів. На пірамідальному постаменті написи « Т. Г. Шевченко» та рядок із «Заповіту»: «…І вражою злою кров’ю волю окропіте…». Скульптор пам’ятника Іван Кавалерідзе.

     … Проходять роки, але не заростає дорога до Кобзаря, що вдумливо вдивляється у звершення своїх нащадків, не перестають сумовито шуміти біля пам’ятника плакучі верби.

(Фоторепродукція пам’ятника І. П. Котляревського)

     Оберегом народної пам’яті і людської слави є пам’ятник І. П. Котляревському – першому класикові нової української літератури. Полтавці знали, любили і шанували свого знаменитого земляка, щиро віталися з ним «Здоров був, пане Іване Петровичу!» «Здоровенькі були, добродію куме!» У кожного письменника знаходив добре слово-пораду.

     31 серпня 1903 року в Полтаві встановлено пам’ятник І. П. Котляревському. Скульптор Л. В. Позен і архітектор О. І. Ширшов.На фасаді (вгорі) слова:Де згода в сімействі,

Де мир і тишина,

Щасливі там люди,

Блаженна сторона.

А також слова Т. Г. Шевченка:Слава сонцем засіяла:

Не вмре Кобзар

Бо навіки

Його привітала.     Бронзове погруддя І. Котляревського встановлено на високому гранітному постаменті. У нижню частину постаменту вмонтовано горельєфи: сцени з «Енеїди», «Москаля-Чарівника», «Наталки-Полтавки». На постаменті написи: «Іван Котляревський 1769 – 1838». Висота пам’ятника 4,5 м, погруддя - 1,2 м.

     Полтавці свято бережуть пам'ять про свого земляка, несуть у майбутні віки його немеркнуче слово!

(Фоторепродукція собору святої Софії в Києві)

За типом Софійський собор у Києві – це п'ятинефний хрестовокупольний храм із хрещатим підбанним простором та анфіладами бокових нефів, що його оточують.

З трьох боків Софійський собор оточують два ряди відкритих галерей – двоповерхова внутрішня й одноповерхова зовнішня, утворена рядами підпружних піварок-аркбутанів. Згодом, очевидно у ХІІ-ХІІІ ст., зовнішнє галерею було надбудовано. Із заходу до собору, між зовнішніми галереями, прибудовано дві вежі, в яких широкі сходи вели на другий поверх – „полаті”. Дуже цікаві дві світлі зали на другому поверсі, які призначалися для князя та його почету.

Головний архітектурний ефект споруду полягає в її складній і разом з тим надзвичайно гармонійній композиції. Відкриті арки галерей неначе зв’язують споруду з довколишнім середовищем. Їх ритм пов’язаний із декоративними нішами, що прикрашають фасади, напівциркульними арками вікон, дверних пройомів і, нарешті, завершеннями куполів. Складність композиції нарощується знизу вгору й з краю в центр. Собор завершується тринадцятьма главами, з яких головна, найбільше оздоблених, - центр усього художнього задуму споруди.

Композиція Київської Софії має динамічний характер не тільки зовні, де він підкреслюється ритмом різномасштабних елементів, а й усередині, де численні, трохи затемнені аркові анфілади контрастують з високим і світлим під банним простором. Значну роль у композиції центрального простору відіграють урочисті трифоріуми з потрійними аркадами, якими завершується рукави архітектурно-просторового хреста.

В архітектурно-художньому задумі собору виняткову роль відіграє синтез мистецтв. Мозаїки та фрески багатокольоровою гамою вкривають стіни, стовпи, склепіння, арки й куполи собору. Барвисті зображення й орнаменти з блискучим золотим тлом мозаїк у центральній частині храму вдало поєднуються з легкими тонами фрескового розпису, що прикрашає боки центральної частини, бічні нефи, галереї, приміщення другого поверху й башти собору. Художній ефект підсилюють барвисті килими мозаїчних підлог, різьблені мармурові окраси перед вівтарної перегорожі, мармурові пороги та довірки отворів, різьблені шиферні плити, що оздоблюють парапети другого поверху.(Фоторепродукція Брами Заборовського в Києві)

Брама Заборовського - одна з найцiкавiших пам'яток української цивiльної архiтектури ХVIII столiття. Побудована у 1744-1748 роках, вона була в'їздом на Софiйське подвiр'я із заходу, від Золотих ворiт.
Перед людиною, яка в'їжджала в Київ, вiдкривався чудовий вид на центр мiста, де тягнувся вгору позолочена баня дзвiнницi, блищали на сонцi куполи святої Софiїсвятої Софiї, потопав у зеленi митрополичий будинок i вражала незвичайною красою, багатством лiплення, пишнiстю форм брама, названа iм'ям київського митрополита Рафаїла Заборовського.

Фронтон захiдних ворiт суцiльно вкритий орнаментальним лiпленням майстерно виконаних пальмет, аканта, грон винограду. В цей рослинний орнамент добре вкомпонованi двi чоловiчi маски, в центрi фронтона - великий медальйон з зображенням митрополичої корони. Нижче, над проїздом, розташований родинний герб Заборовського - палаюче серце з хрестом на ньому в обрамленнi двох пальмових гiлочок. Розмiщення архiтектурних i лiпних деталей в заглибленнях створює чудовий мальовничий ефект гри свiтлотiнi.

 • Які художні засоби використано в текстах? Чи передають вони авторські враження й емоції?

3. Опрацювання рекомендацій щодо опису пам’ятки.

Опис пам'ятки може бути складений у науковому, діловому або художньому стилях.Мета наукового та ділового описів пам'ятки — точність, конкретність. У музеях до кожного експоната докладають так звану інвентарну картку, вписуючи до неї докладний діловий опис пам'ятки та зазначивши час і місце її створення: Миска на піддоні, з двома ручками, срібна, позолочена. Збоку вичеканено чотири великих квітки з листям. На піддоні вирізьблено герб Богдана Хмельницького з літерами БХГВЕКМЗ (Богдан Хмельницький гетьман війська його королівської милості запорозький). Ляйпциґ, 1630-ті роки.

Ділові та наукові описи пам'яток точні, лаконічні, об'єктивні.Мета художнього опису пам'ятки — передати найбільш важливі, на погляд автора, ознаки, а також викликати певне до неї ставлення. У такому описі вживаються оцінні слова: Вернулися запорожці, принесли з собою в Гетьманщину той чудовний образ пресвятої. (Т. Шевченко.)

Ставлення до пам'ятки у художніх текстах передають і за допомогою художніх засобів: • епітетів: Посеред вітрини сяяла медвяно-золотава голова теракотової богині. (За П. Загребельним.) При чималих своїх розмірах Андріївська церква вражає невагомо-легким силуетом. (3 журналу.) Промовисті прикраси Брами Заборовського хочеться порівняти із вкарбованими у камінь поезіями.
  (За А. Макаровим.) Тихострунною, гордолицею у моїх постаєш ти [бандура] думках. (Л.Забашта.);

 • порівнянь: Із малювань, тонких, як листя папороті, світився лик розп'ятого Христа. (Л. Костенко.) Іконостас церкви як дорогоцінне золоте мереживо.
  (3 журналу.) А ти [шабля Богдана Хмельницького] дзвеніла в піхвах, як в улії бджола. (I. Драч,) Немов пересторога ота козацька шабля строга, яку Богдан подарував. (Л. Забашта.) Та вежа й досі ще стоїть, мов купина неопалима, як давня пам'ятка століть, (Л. Забашта.);

 • метафор та уособлень: Собор Мазепи сяє, біліє. (Т, Шевченко.) У степових сивих курганах дрімають незнайдені утвори грецьких майстрів, скіфські та сарматські прикраси. (О. Гончар.) Блискоче ніч перлиною Растреллі. (Л. Костенко.) — про Андріївську церкву; 3-під рушника весь час дивиться на нас на дошці мальована Пречиста Матір з Немовлям, дивиться уважно й доброзичливо, оцінює наші завзяті старання та нашу чемність. (О. Гончар.) — про ікону;

 • гіпербол: Темрявою ночі окутаний, зірок дістає собор шоломами своїх бань крутолобих. (0. Гончар.)

4. Словникова робота.

Словничок архітектурних термінів

Архітектура - мистецтво проектування, спорудження та художнього оформлення будівель.

Ансамбль - 1) сукупність будівель, споруд, що є частиною одного цілого; 2) гармонійна єдність у розміщенні та оформленні групи будівель, пам'ятників, що становлять одну архітектурну композицію.

Пам'ятник  (монумент) - архітектурна або скульптурна споруда в пам'ять чи на честь кого -, чого-небудь.

Меморіал - архітектурна споруда для увічнення пам'яті якої-небудь особи чи визначної події.

Скульптура - вид образотворчого мистецтва, твори якого мають рельєф ну або об'ємну форму і виконуються способом виливання, різьблення, ліплення тощо з твердих чи пластичних матеріалів (каменю, металу, дерева, глини).

Обеліск - архітектурна споруда, пам'ятник у вигляді чотиригранної колони, яка звужується доверху.

Стела - кам'яний стовп чи плита з написом або рельєфним зображенням, що ставиться як надмогильний пам'ятник або на згадку про яку-небудь подію.

Статуя - скульптурне зображення людини або тварини на повний зріст.

Кругла статуя - скульптурне зображення людини, розраховане на її огляд з усіх боків.

Рельєф - скульптурний витвір на площині з випуклим або заглибленим зображенням.

Барельєф - скульптурна прикраса на плоских поверхнях, що виступає над площиною фону менш як на половину своєї товщини.

Горельєф - скульптурний твір, в якому зображення виступає над площиною більш як на половину свого об'єму.

Бюст - скульптурне зображення людини до пояса.

Колона - 1) частина архітектурної споруди у вигляді високого стовпа, що служить підпорою фронтонів, внутрішніх частин будівлі; 2) пам'ятник у вигляді стовпа, споруджений на честь якоїсь події або для увічнення видатної чи славної ділами людини.

П'єдестал (постамент) - художньо оформлене підвищення, на якому встановлюються статуя або скульптура.

Пілон - масивна споруда у формі зрізаної піраміди.

Лабрадорит - гірська порода сірувато-білого або чорного кольору, використовується як будівельний чи облицювальний матеріал.

Зодчий - художник-будівник, архітектор, творець, будівничий.

Капітель - верхня частина колони без стовпа.

Перун - бог грому, грози й блискавки. З розвитком військової справи Перун став покровителем військових.

Мозаїка – візерунок, зроблений з окремих, щільно припасованих один до одного і закріплених на цементі чи мастиці різнокольорових шматочків скла, мармуру, камінців тощо.

Фреска – картина, н6аписана водяними фарбами по свіжій вогкій штукатурці.

Контрфорс – вертикальний виступ стіни, що надає їй міцності та стійкості.

Розетка – орнаментальний малюнок у вигляді квітки з однаковими пелюстками або вписаного в коло листя.

Фасад – зовнішній лицьовий бік будівлі.

Портал – архітектурно оформлений вхід до монументального будинку.

Фронтон – верхня частина фасаду будинку, портика, колонади, що являє собою трикутну площину, обмежену з боків двосхилим дахом, обрамлену біля основи карнизом.

Баня – опуклий дах, що має форму півкулі; купол.

Вежа – вузька споруда, що заввишки значно більша, ніж завширшки; будується окремо або як складова частина фортеці, палацу та ін..

Пілястр – плоский, схожий на колону виступ на поверхні стіни чи стовпа.

 

5. Опрацювання пам’ятки.Твір-опис пам’ятки компонується так:

І. Вступ. Розповідь про те, хто й коли створив памятку, або стислий переказ легенди, з нею пов’язаної.

ІІ. Основна частина. Опис пам’ятки.

1. Назва складової частини пам’ятки та її ознака.

2. …

3. …


4. … і под..

ІІІ. Кінцівка. Оцінка пам’ятки (чим запам’яталася, що в ній вразило) або роздум (чому її необхідно берегти).IV. Самостійна робота за планом опису пам’ятника.

 Скласти в художньому стилі твір-опис пам’ятки історії та культури одного з історичних міст України, який ви відвідали.

У тексті твору дати відповіді на питання: Які почуття й настрої викликає у вас памятка? Що дивує й захоплює під час її споглядання?

Дібрати влучний заголовок, який виражав би основну думку твору.

 

Учні за планом самостійно описують пам’ятник.
V. Домашнє завдання: продовжити роботу, розпочату в класі, з написання твору-опису пам’ятки історії та культури на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі.

 

 

База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка