Підлітковий алкоголізм – шлях в безодню Підлітковий алкоголізм – чи проблема це в сучасному світі?Скачати 201.6 Kb.
Дата конвертації15.04.2016
Розмір201.6 Kb.
#9877
Підлітковий алкоголізм – шлях в безодню...
Підлітковий алкоголізм – чи проблема це в сучасному світі?
Нинішній стан здоров'я і спосіб життя дітей та підлітків в нашій країні критичний, що є особливою загрозою майбутньому нації. В Україні набирають сили епідемії наркоманії, алкоголізму та ВІЛ/СНІДу.

За поширеністю вживання алкогольних та слабоалкогольних напоїв серед дітей та підлітків Україна посідає одне із перших місць у світі, спостерігається тенденція до зростання дитячого алкоголізму. З алкоголем пов’язана велика кількість не тільки хвороб, але й злочинів, наростає соціальна напруга в сім’ї і побуті.

Підлітковий алкоголізм, за твердженням наркологів, має свою специфіку. Він пов’язаний з особливостями організму підлітка. Це – несформована нервова система, надзвичайно мала кількість ферментів які розщеплюють алкоголь, гормональні сплески. Все це призводить до того, що під час сп’яніння переважає збудження, додається енергія, діти почуваються впевненими, дорослими. Внаслідок цього часто виникають немотивовані п’яні бійки, ранні сексуальні зв’язки та їх не передбачувані наслідки (ВІЛ/СНІД, венеричні хвороби, вагітність та інш.).

До того ж, вживання алкоголю дуже швидко викликає в несформованому дитячому організмі серйозні захворювання внутрішніх органів (печінки, серця, нирок та інш.), розвивається алкогольна токсична енцефалопатія, тобто, мозок пошкоджується алкоголем і, як наслідок, спостерігається відставання в психічному розвитку, знижується успішність у школі. Причому, мозок реагує на алкоголь дуже швидко, наслідки відчуваються миттєво.


Пиво та слабоалкогольні напої – яка з них загроза?
Потребує особливої застороги часте і систематичне вживання молодими людьми пива, що стало останнім часом дуже популярним. Завдяки рекламі, пиво стало для молоді культовим напоєм. Європейські вчені з’ясували, що саме пиво і часте його вживання стають стартовим механізмом для розвитку у людини алкогольної залежності. Оскільки пиво – це піноутримуючий напій, то усмоктується він у кров швидше, ніж горілка чи вино. І якщо при вживанні горілки пік сп’яніння наступає через 30-40 хвилин, то для любителів пива цей час скорочується до 10-15 хвилин. На пиві підлітки спиваються в чотири рази швидше, ніж на будь-якому іншому напої. Адже кількість спирту в пиві, незважаючи на легкість його смаку, не така вже й мала. До того ж, на рівні психіки закладено, що пиво – це не страшно, це правильно, це не може призвести до якихось наслідків, а тим паче до алкоголізму. Саме тому батьки з раннього віку дозволяють дітям вживати цей напій. Вони звикають до нього дуже швидко і відсоток стати алкоголіком серед таких дітей зростає у кілька разів. До того ж при вживанні великої кількості пива (а це відбувається тому, що притупляється відчуття насичення), серце набуває велетенських розмірів („бичаче” або „пивне серце”). Те саме стосується і печінки - для того, щоб знешкодити велику кількість пива, починається її збільшення, розвивається „пивний” гепатит. У чоловіків, які часто вживають цей напій, розвивається гінекомастія (збільшення і запалення молочних залоз), „пивний живіт”, вони не можуть повноцінно жити статевим життям. Тож, шлях до хвороби дуже короткий, а назад – можливий, але проблематичний.

Слабоалкогольні напої у нас чомусь зовсім не визнаються за спиртні і тому вони настійно активно нав’язуються підліткам. Але ж „слабоалкоголка” – це не що інше, як етиловий спирт, змішаний з соком або газованою водою. Наркологи ж стверджують, що при їх поєднанні в організмі відбувається дуже швидке потрапляння алкоголю в нервову систему, мозок. Швидко настає сп’яніння. А якщо врахувати, що нервова система підлітка ще несформована, то в нього спостерігається розгальмування всіх стримувальних систем психіки, внаслідок чого з’являється неадекватна поведінка, можливі і невпорядковані статеві зв’язки, а по тому виникає ознака алкоголізму II ступеню - алкогольна амнезія (випадіння пам’яті). Тобто, підліток не пам’ятає, що було з ним під час сп’яніння. До того ж, до таких напоїв швидко звикають і формується хвороба - алкоголізм.


Звернення до батьків!
Шановні батьки ! Пам’ятайте, що пристрасть до шкідливих звичок найчастіше буває у підлітків, які є особливо соціально вразливими. Тож, намагайтесь частіше спілкуватися зі своєю дитиною, бути в курсі її справ, щоб не допустити появи сумнівних друзів, разом плануйте проведення вільного часу. Стимулюйте участь вашої дитини в шкільній чи позашкільній громадській діяльності, спорті, музиці, підтримуйте здоровий спосіб життя і творчу активність. Якщо дитина має позитивні захоплення, то спеціальні заходи не потрібні. У таких дітей поява інтересу до алкоголю або наркотиків менш ймовірна. Чим більше теплоти, доброти, довіри, позитивних емоцій та життєвих цінностей ви вкладете в дитину, тим кращими будуть ваші стосунки впродовж усього життя.

Пам’ятайте: щоб уникнути шкідливих звичок, потрібно свідомо задати інтенсивну роботу розуму дитини, її серцю і рукам. Своєчасне попередження вживання алкоголю та наркотиків більш ефективне, ніж робота з тими, хто потрапив в залежність від них.

Не новим є питання підліткового алкоголізму, та останнім часом воно постає як ніколи гостро. Шокуюча офіційна статистика проблеми настільки поширена, що вже просто перестає дивувати. А задумуватись навпаки треба дедалі серйозніше. Спробуємо з’ясувати, чому саме в період статевого дозрівання молодь найбільше схильна до набуття шкідливих звичок (зокрема зловживання алкоголем), що є цьому першопричиною та як із цим боротись.
Чому підлітки вживають алкоголь?
Як відомо, у період приблизно з 12 до 20 років відбувається переломний момент у житті кожної молодої людини. Він є багато в чому визначальним і створює, так би мовити, орієнтири в подальших соціопсихологічних контактах, котрі є чи не найосновнішими чинниками нормальної життєдіяльності.

Вікова криза зумовлена потребою контролювати події, вислизнути з-під опіки батьків і тим самим самоствердитись. Ці намагання супроводжуються зміною вподобань та поглядів. Вагомий вплив має попереднє виховання батьків. Першою причиною вживання алкоголю є наслідування їх традицій, що несе такі «здорові» наслідки. Підліток вчиться контролювати себе, дози та причини. Але багатьом в силу індивідуальних психічних особливостей бракує мотивації утримуватись від спокуси.

Інша мотивація вживання алкоголю — прагнення нових відчуттів. Цей фактор є досить небезпечним, адже частий потяг до «забороненого» спричиняє залежність і може мати невтішні результати. Зазвичай це проявляється спочатку в асоціальних вчинках із нанесенням шкоди, а згодом й до правопорушень і проблем із законом.

Інколи підлітки починають вживати спиртні напої, виправдовуючись складними сімейними обставинами або негараздами в особистому житті. Це — «слабкі» ланки, котрі за певних обставин не можуть вибратись із кризових ситуацій; вони рятуються випивкою, щоб на деякий час забути невдачі. Цим підліткам потрібна допомога, бо не всі в однакових умовах, але всі мають право на щастя.

Що ще спонукає до споживання спиртного? Кожного дня ми бачимо рекламу. Якщо не прального порошку, то горілки. Кожна компанія намагається зробити свою рекламу більш цікавою, яскравою, щоб тим самим привабити покупця. Тут немає ніякого криміналу, але так багато прихованої біди, винуватця якої ніхто не затримає. В рекламу вкладаються величезні кошти з метою отримання ще більших прибутків, а от людське життя та здоров’я не цінується...

Вагомий вплив на карбування сталих поглядів щодо шкідливих звичок має навколишнє середовище, у якому перебуває підліток. Нерідко схильність виробляється через «моду» та нав’язливість поглядів товаришів. Потрібно вчасно припинити спілкування або впевнено дати зрозуміти, що власна думка є більш визначальною.

Міністерство охорони здоров’я повинно прискіпливіше розглядати проблему алкоголізму серед молоді і вживати суворіших засобів із метою перешкодити розповсюдженню цього захворювання. Особливо слід звернути увагу на роботу працівників торгівельної справи і ввести суворі покарання за недотримання правил продажу спиртного особам, що не досягнули 18-літнього віку.
Деякі шокуючі дані...
«За статистикою, в Україні алкоголіком стає 1 з 10 українців, що вживають алкоголь. За останніх 10 років кількість осіб, які знаходяться в залежності тільки від пива, зросла в 10–12 разів. А загальний показник вживання алкогольних напоїв в Україні досяг відмітки в 12 літрів на 1 людину в рік».

«В цілому, близько 40% співвітчизників у віці від 14 до 18 років вживають «градусні» напої, а щотижневе розпивання пива в Україні серед самої юної публіки за останні чотири роки виросло удвічі».

«2007 року співробітники кримінальної міліції у справах дітей, які працюють в обласному центрі, склали десятки протоколів за продаж неповнолітнім алкогольних напоїв та цигарок. Однак це не заважає деяким недобросовісним продавцям продовжувати продавати алкоголь дітям. Це підтвердили результати рейдів, проведених в цьому році — дехто з продавців зовсім не реагує на надто юний вік покупців спиртного і не ставить, як то кажуть, зайвих запитань».

«Недавно Всесвітня організація охорони здоров’я оприлюднила результати дослідження 41 країни світу її міжнародними експертами. Останні з’ясували, що українські підлітки посідають перше місце в рейтингу споживання алкоголю серед дітей і молоді — 40 відсотків». До речі, навіть та ж Росія посідає в даному рейтингу 15-те місце.


Психологічні причини вживання неповнолітніми алкоголю та наркотиків
Подолання алкоголізму та наркоманії неможливе без з'ясування причин цих негативних явищ.

Найчастіше до алкоголізму та наркоманії підлітки вдаються через життєвий досвід, помилки в шкільному та сімейному вихованні. Наркологи та психіатри на перше місце ставлять патологію розвитку особистості, тобто спадкові вади у функціонуванні вищої нервової діяльності. Це, насамперед, діти з психопатичними рисами характеру, невротичні, емоційно нестійкі, розумове відсталі.

На думку психологів, жодна з цих причин не є тою, що безпосередньо детермінує виникнення бажання вживати алкоголь чи наркотики. Справді, ми знаємо, що багато дітей виховується у складних сім'ях, які мають низький культурний рівень, однак далеко не всі вони стають алкоголіками чи наркоманами. З другого боку, більшість дітей, що стоять на обліку в психоневрологічних диспансерах (тобто мають значні відхилення у розвитку нервової діяльності), все ж таки знаходять своє місце у самостійному житті. Таким чином, детермінантою виникнення алкоголізму та наркоманії неповнолітніх виступають не зовнішні обставини, і навіть не внутрішні особливості, а свідомість, внутрішній світ самого підлітка.

Життя людини може складатися по-різному, стан здоров'я — також, але головним у ньому буде те, як сама людина сприймає всі ці обставини, як вона ставитися до оточуючих, як вона переживає події свого буття. Саме це є предметом психологічного аналізу, і саме це визначає, чому одна дитина, незважаючи на несприятливі умови життя, виростає достойною людиною, а інша, що виховується начебто в заможній, благополучній сім'ї, починає вживати алкоголь або навіть наркотики. Необхідність дослідження саме психологічного аспекту боротьби з алкоголізмом та наркоманією неповнолітніх полягає в тому, що цей підхід має розв'язати сутність існуючих питань. Якщо завдання медицини — боротися з наслідком дії наркотиків, а правоохоронних органів — перекрити шляхи доступу психотропних речовин до неповнолітніх, то завдання психологів—добитись, щоб людина сама не бажала вживати алкоголь. Якщо будуть знайдені психологічні механізми формування установки на здоровий спосіб життя, то медичні та юридичні аспекти відпадуть самі собою.

Сенс алкоголізму та наркоманії полягає в тому, що людина змінює свій психічний стан штучним шляхом. Отже, віднайти психологічні причини виникнення наркоманії та алкоголізму у неповнолітніх — значить відповісти на запитання "Чому підліток хоче змінити свій психологічний стан саме штучним шляхом?" Відповідь на це запитання треба шукати в дослідженні психологічних особливостей підлітків, що вживають алкоголь, або епізодично — наркотичні речовини.

Дослідження вчені почали з вивчення мотиваційної сфери. Відомо, що мотивація займає провідне місце в характері особистості, оскільки багато в чому пояснює рушійні сили діяльності та поведінки. Результати досліджень свідчать, що головні мотиви більшості підлітків вражають беззмістовністю. Так, 79% підлітків, розповідаючи про своє життя, уподобання, відзначають як найулюбленіші пасивно-розважальні види діяльності. "Люблю сидіти та "балдіти" під музику" тощо.

Якщо порівняти ці дані з міркуваннями звичайних дівчат і хлопців, у яких переважають мотиви спостереження, самореалізації, престижу, самовдосконалення, створюється враження, що підлітки, які схильні до алкоголізму та наркоманії, живуть наче уві сні, ніколи не замислюючись над тим, що і для чого вони роблять.

Цей висновок стосується і мотивів уживання наркотиків. Так, 43% підлітків пояснили: їм це подобається; 27% — було цікаво спробувати дію психоактивних речовин; 24% — нічого не могли пояснити; 6% — не хотіли відставати від своїх друзів. Зрозуміло, що такі висловлювання підлітків фіксують лише зовнішні, поверхові мотиви. І це не випадково. Адже для усвідомлення складних, глибинних, реально діючих мотивів своєї поведінки людина повинна мати досить високий рівень розвитку особистості, певні навички самоаналізу, прагнення зрозуміти себе.


Як визначити підлітка, що вживає наркотики.

Застосування проективних методів дослідження особистості допомогло виявити різні відхилення у мотиваційній сфері підлітків, що вживають наркотики:

1) спрямованість мотиваційної сфери має протилежний напрям порівняно з загальноіснуючою у звичайних підлітків (задоволення, подяки, нагороди, похвали);

2) звичайні підлітки вбачають у своїй діяльності джерело позитивних емоцій;

3) звичайні підлітки вважають за необхідне передбачати результати своєї діяльності, аналізують наслідки своїх дій, беруть на себе відповідальність за свої вчинки.
Яке значення мають названі особливості мотиваційної сфери

для з'ясування причин алкоголізму та наркоманії?
Відомо, що рушійною силою життєдіяльності людини є потреби. Задоволення будь-яких потреб супроводжується позитивними емоціями. Людина, яка не має відхилень у розвитку особистості, вже в підлітковому віці добре усвідомлює зв'язок між своїми діями, задоволенням своїх потреб та позитивними емоціями.

Мотиви вживання алкоголю юнаками та дівчатами істотно відрізняються. Так, традиційні мотиви є домінуючими для юнаків та дівчат, а ось на другому місці в юнаків стоять гедоністичні мотиви, тобто бажання отримати фізичне та психологічне задоволення від дії алкоголю, а в дівчат — псевдокультурні мотиви, тобто вплив соціального мікросередовища.

Третє місце для юнаків посідають мотиви позбавлення нудьги, апатії, "порожнечі", бажання підвищити ефективність поведінки, а для дівчат — підкорення впливу окремих осіб або референтної групи, наслідування і аж потім — гедоністичні мотиви.

На останньому місці стоять мотиви, пов'язані з демонстративною функцією алкоголю.

Матеріали досліджень засвідчили низький рівень самоусвідомлення підлітками, схильними до алкоголізму, рис своєї особистості, практичну відсутність навичок самоаналізу і вміння описувати себе. Аналіз результатів свідчить про значні відхилення у розвитку самосвідомості підлітків, які зловживають алкоголем чи наркотиками, їхні самооцінка та рівень домагань суттєво відрізняються від показників підлітків групи "норма", і важковиховуваних учнів, які не вживають алкоголю та наркотиків. Підлітки, схильні до алкоголізму, одразу ж відмовляються від праці, тільки-но зіткнуться з труднощами. Подібна поведінка спостерігалась у 57% таких підлітків. Страх перед невдачами, небажання навіть спробувати подолати труднощі свідчить про високий рівень невпевненості у своїх можливостях, інтелектуальних здібностях. Однак, незважаючи на це, у них занадто високий рівень домагань. Це виявляється і в їх висловлюваннях, і в динаміці вибору складності завдань залежно від успіху чи невдачі.

Важливим напрямом діяльності служби психологічної допомоги неповнолітнім повинна бути робота з родинами таких підлітків, а також з дітьми, батьки яких зловживають алкоголем.АЛКОГОЛЬ: ЧОМУ ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО?
Я хочу почати з того, що означає слово “алкоголь”. Це слово арабського походження і означає воно “аль-коголь” – одурманення, запаморочення.

Запам’ятайте, що:

- вживання алкоголю абсолютно недопустиме для дітей і підлітків;

- для 12-13 річних дітей 250 грам горілки є смертельною дозою;

- що швидше починається вживання алкоголю, то швидше розвивається хвороблива пристрасть до нього;

- якщо регулярне вживання алкоголю починається в 13-15 років, то така пристрасть виникає уже через рік, якщо в 15-17 років – то через 2-3 роки, якщо в 22-25 років, то через5-7 років.

Я думаю, що над цими даними варто задуматись, щоб не було пізно.

Алкоголь не тільки шкодить здоров’ю, але й погано діє на психіку людини та її розумову діяльність.

Руйнується інтелект, втрачається активність, ініціатива, праця не приносить радості, наступає постійна втома.

Таким чином, алкоголь приводить до психічного виродження особистості.

Але пам’ятайте, що алкоголізм –це хвороба, якої можна і уникнути. Згадаймо хоча б слова письменника Джека Лондона:

“Хмільне завжди протягує нам руку, коли ми стаємо слабкими, коли ми стомлені, і вказує надзвичайно легкий вихід із скрутного становища.

Але обіцянки ці брехливі: обмануте душевне піднесення, фізична сила, яку воно обіцяє, примарна: під впливом хмільного ми втрачаємо істинну уяву про цінність речей”.

Отже, якщо ви дбаєте про здоров’я, якщо здоров’я для вас найвища цінність, запам’ятайте – ніколи не доторкайтеся до чарки.


Які мінуси вживання спиртних напоїв?
1. Втрата контролю.

Можна так розкріпачитися, що завтра буде стидно глянути в очі тим, з ким напередодні ви спілкувалися.

2. Конфлікт з батьками.

Адже їм найкраще знати і те, які ви дорослі, і як останнім часом важко з вами вжитися, і багато чого іншого.

3.Збільшення проблем.

Наступного дня після пиятики можна виявити, що невідомо куди поділась досить значна сума грошей. Крім того, вам дошкулятиме погане самопочуття, а старі проблеми все одно треба вирішувати.

4.Загроза алкоголізму.

В кінці кінців, розвивається залежність від алкоголю і тоді це вже хвороба, від якої важко позбавитись .


«Сходинки падіння».
До речі, таке страшне явище, як наркоманія, починається переважно саме із вживання алкогольних напоїв. Для того, щоб переконати вас у цьому, я хочу навести приклад із життя одного молодого наркомана, недавнього учня. Ось як він сам визначив “сходинки свого падіння”:

Перша сходинка – вживання алкоголю, причому лише “благородних вин”.

Друга сходинка – вживання кріплених вин і водки.

Третя сходинка – вживання алкоголю разом з курінням маріхуани (наркотика).

Четверта сходинка – вживання алкоголю, куріння маріхуани, ковтання стимуляторів.

П’ята сходинка – алкоголь, маріхуана, стимулятори, ін’єкції внутрівенно сильнодіючих наркотиків.

Картина страшна, чи не правда?

Тому корисно для вас буде вже тепер усвідомити, що людина часто безсила перед алкоголем, втрачає контроль над своїми вчинками, коли зловживає ним.


Куріння та молодь.
Куріння і молодь - дуже серйозна проблема, і проблема не тільки медична, але і соціальна. У куріння залучені практично всі верстви населення і що найнебезпечніше жінки і юнацтво. Це соціальна проблема суспільства, як для тієї, що його палить, так і для некурящої частини. Для першої -проблемою є кинути палити, для другої — уникнути впливу суспільства, що палить, і не «заразитися» їх звичкою, а також — зберегти своє здоров'я від продуктів куріння, оскільки речовини що входять в дим, що видихається курцями, не на багато безпечніше за те, якби людина сама палила і приймала в себе нікотин і багато що інше, що входить в засвічену сигарету.

Якщо розглядати цю проблему у світлі окремої соціальної групи, то однією з найактуальніших буде ця проблема в середовищі учнів середньої школи. Оскільки вплив однолітків на свідомість учня, що не сформувалася, дуже великий, то причин для занепокоєння достатньо багато. Крім впливу тих, що оточують, є особисте прагнення «поспішного дорослішання» властиво багатьом сучасним дітям. Вплив може виходити і від батьків, як поганий приклад і просто від дорослих, що не знаходять в цьому нічого поганого. Дітям необхідна більша увага, як з боку батьків, так і з боку вчителів, яким треба більше спостерігати за прагненнями і схильностями учнів.

Не можна закривати очі й на факти: кількість смертельних випадків від куріння тютюну набагато вища, ніж від інфекцій, отрут, воєн і катастроф. Куріння під час вагітності, навіть якщо палить не мати, а лише батько, завдає величезної шкоди дитині, яка ще не народилася. Звичка палити скорочує життя людини в середньому на термін від 19 до 23 років.

Більшість тих, що палять, спробували першу сигарету, будучи підлітками, хоча про шкоду куріння кожен начувся з дитячих років, не кажучи вже про те, що на кожній пачці сигарет написано, що куріння небезпечне для здоров'я. І все-таки, чому підлітки починають палити? Основна причина - це занижена самооцінка! Хлопцям сигарета зазвичай дозволяє відчути себе мужнішим, хоча постійне куріння, навпаки, уповільнює зростання м'язової маси. Дівчина з сигаретою в руках виглядає начебто трохи загадковішою, що додає їй жіночності, але, на жаль, лише в очах подруг. На щастя, більшість чоловіків не люблять жінок, що палять.


Допомога підліткам.
Як допомогти своїй дитині-підлітку уникнути нікотинової залежності? На думку психологів, необхідно зважати на підлітка, поважати його думку і погляди, дозволяти багато питань вирішувати самостійно. Батькам варто час від часу «відпускати повідець», тоді у дитини не виникне гострої необхідності доводити свою дорослість за допомогою сигарети.

Допомогти дитині в чомусь бути успішнішою і компетентнішою, ніж її однолітки. Наприклад, гра на гітарі, успіхи в спорті, знання комп'ютера і т.п. забезпечать авторитет серед друзів і без сигарети.

Не варто палити самим! За розрахунками наркологів, вірогідність того, що підліток закурить вже в 12 років, досягає 80%, якщо в сім'ї палять троє дорослих, і 40%, якщо палить хоча б одна людина. Дитина обов'язково оцінить ваш вчинок, якщо ви зважитеся кинути палити тільки заради того, щоб вона не приохотилася до цієї шкідливої звички. Не можете кинути? Будьте чесними! Поясніть, як безглуздо ви поступили, почавши палити, які слабкі ви тепер перед цією залежністю, і як багато шкоди вона вам приносить.

Сильний аргумент: «У наш час палити просто не модно! І до речі, не вигідно» - вже зараз при прийомі на високооплачувану роботу з двох кандидатур вибирають того, хто не палить.


Куріння, як зло
Куріння - не нешкідливе заняття, яке можна кинути без зусиль. Це справжня наркоманія, і тим більше небезпечна, що багато хто не приймає серйозно.

Нікотин - одна з найнебезпечніших отрут рослинного походження. Птахи (горобці, голуби) гинуть, якщо до їх дзьоба всього лише піднести скляну паличку, змочену нікотином. Кролик гине від 1/4 краплі нікотину, собака - від 1/2 краплі. Для людини смертельна доза нікотину складає від 50 до 100 міліграм, або 2-3 краплі. Саме така доза поступає щодня в кров після викурювання 20-25 сигарет (у одній сигареті міститься приблизно 6-8 міліграм нікотину, з яких 3-4 міліграм потрапляє в кров). Протягом 30 років курець викурює приблизно 20000 сигарет, або 160 кг тютюну, поглинаючи в середньому 800 г нікотину. Систематичне поглинання невеликих, не смертельних доз нікотину викликає звичку, пристрасть до куріння. Нікотин включає в процеси обміну, що відбуваються в організмі людини, і ставати необхідним. Діти, що живуть в накурених приміщеннях, частіше і більше страждають на захворювання органів дихання. У дітей батьків, що палять, протягом першого року життя збільшується частота бронхітів і пневмонії і підвищується ризик розвитку серйозних захворювань. Тютюновий дим затримує сонячні ультрафіолетовий промені, які важливі для дитини, що росте, впливає на обмін речовин, погіршує засвоюваність цукру і руйнує вітамін. З, необхідний дитині в період зростання. У віці 5-9 років у дитини порушується функція легенів. Внаслідок цього відбувається зниження здатностей до фізичної діяльності, що вимагає витривалість і напруги. У дітей, матері яких палили під час вагітності, є схильність до припадків. Вони значно частіше захворюють епілепсією. Діти, що народилися від матерів, щопалять, відстають від своїх однолітків в розумовому розвитку. Українськими і зарубіжними ученими встановлено, що алергизуючою дією володіє нікотин і сухі частинки тютюнового диму. Вони сприяють розвитку багатьох алергічних захворювань у дітей, і чим менша дитина, тим більшу шкоду заподіює його організму тютюновий дим. Куріння підлітків, в першу чергу, позначається на нервовій і серцево - судинній системах. У 12-15 років вони вже скаржаться на перепочинок при фізичному навантаженні. В результаті багаторічних спостережень французький доктор Декалзне ще 100 років тому дійшов переконання, що навіть незначне куріння викликає у дітей недокрів'я, розлад травлення. Куріння негативно впливає на успішність школяра. Число неуспішних зростає в тих класах, де що більше палять. Куріння школярів уповільнює їх фізичний і психічний розвиток. Чим раніше діти, підлітки, хлопці, дівчата познайомляться з курінням і почнуть палити, тим швидше звикнуть до нього, і надалі відмовитися від куріння буде дуже важко.


Загальні наслідки куріння.
1. Легенево-дихальна система

У області дихальних шляхів великого перетину розвивається кашель і активізується виділення мокроти. Малі дихальні шляхи запалюються і звужуються. Тривала дія диму надає ушкоджувальну дію на вії епітелію і утрудняє їх нормальне функціонування. Хронічний бронхіт курців приводить до порушення виділення слизу за допомогою вій. У легких курців виявляється підвищений вміст запалених клітин. Напади астми відбуваються частіше і набувають важчої форми. Виникає схильність до рецидивів респіраторних інфекцій.

2. Серцево-судинна система

Після кожної викуреної сигарети підвищується тиск крові. Також збільшується число ударів серця. Крім того, сигаретний дим викликає звуження судин периферичних артерій. Разом з цим куріння сприяє розвитку станів, що приводять до утворення тромбів, унаслідок: прискореної агрегації і адгезії тромбоцитів; підвищення рівнів фібріногена в плазмі і в'язкості крові; скорочення періоду життя тромбоцитів і часу згортання крові.

3. Онкологічні захворювання

Ще в 20-х років минулого сторіччя висловлювалися припущення про зв'язок куріння і онкологічними захворюваннями. Проте незаперечні докази були одержані лише в 50-і роки. Як було доведено досвідченим шляхом, сигаретний дим містить три групи концерагенів (поліциклітичні, ароматичні вуглеводні, специфічні тютюнові нітрозаміни, радіоактивні елементи), а також канцерогени, що діють як стимулятори зростання пухлин. Численні дослідження, зокрема включені в екскременти на тваринах, дозволяють зв'язати куріння з багатьма формами злоякісних новоутворень.

Куріння є основною причиною виникнення злоякісних новоутворень губи, порожнини рота і глотки, гортані, стравоходу, трахеї, бронхів і легенів. 95% померлих від раку легенів (за статистичними даними, одержаними в різних країнах) були злісними курцями, що викурюють 20-40 сигарет в день, тобто можна стверджувати, що практично всі випадки смерті від раку легенів безпосередньо пов'язані з курінням. Причому серед хворих раком гортані ті, що палять, складають 80-90%.

Поєднання куріння і вживання алкоголю збільшує ризик виникнення раку стравоходу в 9-15 разів і рак шлунку в 9.5 разу, чим у некурящих. Крім того, виявлений високий ступінь зв'язку між курінням і раком сечового міхура, раку молочної залози (20%).

4. Інші клінічні наслідки

Вагітна, що палить, піддає себе, підвищеному ризику можливого викидня, народження мертвої дитини або дитини з низькою масою тіла. Серед курців частіше зустрічається виразка шлунку і дванадцятипалої кишки; більш того, у разі такої виразки небезпека летального результату у тих, що палять вище, ніж у некурящих хворих. Крім того, септичні виразки у курців погано піддаються лікуванню.

У декількох дослідженнях було показано, що на якість шкіри впливає схильність тютюновому диму, незалежно від віку і дії сонця. Курці, як видно, випробовують ранішу і більш виражену зморшкуватість особи, особливо навколо очей і рота, залежно від кількості викурюваних сигарет і тривалості схильності дії диму. У багатьох людей, що палять, розвивається "обличчя курця" або зморшки на обличчі. Лицьові зморшки розходяться під правильними кутами від верхньої і нижньої губ чи ж неглибокі зморшки з'являються на щоках і нижній щелепі.

Дим може впливати на шкіру декількома шляхами. Зовнішня дія дратівливих хімічних речовин диму може сприяти хронічній косоокості, сухості або роздратуванню шкіри чи ж обумовлювати пошкодження сполучної тканини. Було також показано, що куріння завдає збитку колагену і еластину, тобто речовинам, які також важливі для збереження пружності шкіри


Склад тютюнового диму.
Що міститься в тютюновому диму? Окис вуглецю, який зв’язується з гемоглобіном, приводячи до підвищення рівня карбоксигемоглобіну, який може перевищити відповідний рівень у некурящих в 15 разів. Таким чином, скорочується об'єм гемоглобіну, що доставляє кисень.

Куріння приводить до підвищення загального змісту холестерину в сироватці крові і рівня вільних жирних кислот в плазмі. Куріння також підсилює ризик настання раптової смерті і розвитку атеросклерозного захворювання периферичних судин, що, у свою чергу, підвищує ризик омертвляння тканини і ампутації кінцівок у таких пацієнтів. Разом з цим куріння найбезпосереднішим чином взаємозв'язане з гіпертензією і підвищенням змісту холестерину в крові, що підвищує ризик розвитку коронарної хвороби і серцево-судинної хвороби. Куріння підвищує ризик виникнення ішемічної хвороби серця у жінок, що приймають оральні контрацептиви.


Профілактика
Які ж ті самі заходи, завдяки яким розвинені країни позбавляються від куріння. Перш за все, це повна заборона на рекламу тютюнової продукції і пропаганда не куріння. Особливо варто відзначити пакет заходів економічної дії на курців. У багатьох фірмах і компаніях некурящим співробітникам виплачуються щомісячні премії. Дійсно, курець періодично відривається від роботи для ухвалення чергової дози нікотину, тобто продуктивність праці у нього знижується. За меншу продуктивність - менше і оплата праці. Цей метод був визнаний найефективнішим. Наступний по ефективності метод - це заборона на куріння в суспільних місцях, в т.ч. на вулиці. Логіка дуже проста: курець димом тютюну надає шкідливу дію на тих, що його оточують. У нас же особливо нетерплячі і біс культурні особи палять вже в підземних переходах метро.

Що стосується куріння серед підлітків, то спочатку привабливим чинником є бажання виглядати дорослим, лише потім звичка укоріняється, і вступають в дію чинники залежності. Таким чином, за рахунок вищеперелічених заходів, понизивши привабливість куріння серед дорослого населения, можна усунути тягу до цього у підлітків.Для скорочення куріння можна застосовувати багато різних заходів: строге обмеження місць для куріння, штрафи, створення мережі медичних установ, що спеціалізуються на лікуванні цього виду проблеми і т.д. Кажучи про допомогу некурящим, можна запропонувати безкоштовне лікування і санаторний відпочинок страждаючим від алергії на тютюн і від зараженості організму продуктами диму сигарет. Але все це вимагає перегляду, як економічної, так і соціальної політики держави, в якій ми живемо.
Каталог: download -> version -> 1427872423 -> module -> 11503015223 -> name
version -> Конспект лекцій для студентів спеціальностей
version -> Дидактика як галузь педагогіки, її виникнення і розвиток
version -> Про особливості діяльності практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх навчальних закладів в 2001-2002 навчальному році
version -> «Система роботи класного керівника з формування правового світогляду та культури учнівської молоді»
version -> Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського
version -> Діагностика готовності дітей до школи
version -> Методичні рекомендації щодо формування позитивних мотивів навчання; Об’єкт вивчення Позитивні мотиви в навчанні молодших школярів

Скачати 201.6 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка