Перші історичні відомості про жінок – математиківСкачати 117.12 Kb.
Дата конвертації18.04.2016
Розмір117.12 Kb.
Перші історичні відомості про жінок – математиків.

Мало було в минулому вчених – жінок, ще менше – жінок – математиків. Перша жінка – математик, згідно відомостям, що дійшли до нас, була гречанка Гіпатія, яка жила в Олександрії від 370 до 415 року до н.е. Її батько, Теон Олександрійський, відомий тим, що написав книгу про астролябію, коментар (тобто пояснювальні примітки) до астрономічного трактату «Алмагест» відомого вченого давнини Птолемея ( ІІ ст.) і заново видав «Начала» Евкліда з поясненнями та додатками.

Гіпатія вивчала математику, астрономію, медицину, філософію, написала коментарі до «Арифметики» Діофана та до «Конічних перерізів» Аполонія Пергського. Вона була красивою, розумною, красномовною, чарівною; її поради не тільки в царині науки та літератури, але й в практичному житті цінувалися всіма. Серед її знайомих та друзів було багато християн, однак сама вона була язичницею і залишалася вірною традиціям своїх предків. Одного разу, коли Гіпатія поверталася додому, гурт фанатиків – християн, що підбурювалися олександрійським єпіскопом, потяг її до церкви та убив, закидавши камінням. Після цього її тіло було розірвано на шматки і спалено. В історії багатьох віків після смерті Гіпатії не збереглося ніяких даних про вчених – жінок.гипатия1

Феано – ученица та дружина древньогрецького філософа, великого математика Піфагора, що жила у VI – V вв. до н.е.

Феано захопилася ідеями чоловіка с такой силою та енергією, що після його смерті вона стала центром піфагорійського ордена, и один з грецьких авторів стверджує, як авторитет, її судження відносно вчення Чисел. феано1

Феано подарувала Піфагору двох синів та доньку, всі вони були вірними последователями свого Великого батька.Єлена Лукреція Корнаро ПІскопіа (1646-1684)пископиа1

Перша жінка в світі, що отримала ступінь доктора філософії (Ph.D.) в університеті Падуї.

Вона була першою у світі жінкою - студенткою.

В Падуансскому університеті встановлено її скульптурний пам'ятникФранцузькі жінки – математики.

У першій половині XVIII ст.. у Франції славилася свєю освіченістю маркіза Емілія дю Шатле, яка переклала з латинської мови на рідну видатний твір Ньютона «Математичні початки натуральної філософії». Це грандіозна праця, в якій викладено вчення про всесвітнє тяжіння та принципи класичної механіки. Переклад Емілії Шатле доповнив коментарями відомий французький математик Клеро. Навченість Шатле прославив в одному зі своїх віршів видатний письменник та діяч французької просвіти Вольтер.эмилия чателет1

Інша французька жінка XVIII ст. Марія Лаланд, разом зі своїм братом та чоловіком склала тригонометричні таблиці під назвою «Таблиці Лаланд».

Як дуже здібна математик – обчислювач була відома також француженка Гортензія Лепот. Відомо, що на честь її навченості її ім’ям було названо декоративну квітку, яку вона привезла з Індії.

Глибоким творчим талантом володіла француженка Софья Жермен (1776 - 1831). Батьки дівчини забороняли їй займатеся математикою, яку вона любила з дитинства, тоді Софья писала свої викладки таємно, закрившись ковдрою… germain

Якось, на початку XIX ст., вона написала всесвітньо відомому німецькому математику Гауссу листа, в якому вона прохала про роз’яснення деяких недоречностей, що виникли в ході її досліджень.

Листа вона підписала чоловічим ім’ям, бо не була певна, що відомий вчений стане приділяти увагу жінці, яка займається математикою.

Гаусс дав достойну оцінку своєму талановитому незнайомому кореспонденту і побажав зустрітися з ним особисто. В 1807 році така зустріч відбулася при не зовсім відповідних умовах. Під час війни французькі війська зайняли німецьке місто Геттинген, де проживав Гаусс. Софья звернулася з особистим проханням до генерала, командувача окупаційними військами, дарувати життя Гауссу, щоб він не повторив трагічну долю великого Архімеда з Сиракуз. Дізнавшись про це, Гаусс був глибоко вражений цим і до кінця життя глибоко поважав та цінував дружбу з Жермен.

Іншим поціновувачем таланту Софьї Жермен був видатний французький математик Лагранж. За дослідження з теорії пружності Софья Жермен була нагороджена премією Французької академії наук. Вона відзначилася також в області геометрії та теорії чисел.

В наш час відзначилася франзузький теоретик в області теорії функцій комплексної змінної Жакеліна Лелон – Ферран.Італійські жінки – математики.

Найбільш яскравими математичним даром та ерудованістю володіла італійка Марія Гаетана Аньєзі (1718 - 1799), яка була першою у світі жінкою, що посіла посаду професора математики в університеті, а саме в найстарішому Болонському університеті, заснованому в XI ст. Вона написала «Курс аналізу для використання італійським юнацтвом», в якому дано оригінальні доведення багатьох теорем, а також геометричний трактат. На її честь дона з кривих ліній, що вона дослідила, і донині називається «кривою Аньєзі».аньез

В наш час в Італії працюють:

- над тензорним аналізом – Марія Пасторі;

- над диференційними рівняннями – Марія Чикуіні – Чебраріо;

- над алгебраїчною геометрією – Піа Наллі.Англійки жінки – математики.

herschel_c herschel_g

Кароліна Лукреція Гершель британский астроном, сестра та помічниця Вільяма Гершеля.

Народилася 16 березня 1750 у Ганновере. Перша жінка – астроном, яка відкрила 8 комет та декільеа туманностей.

У 1828 Лондонське королівське астрономічне товариство нагородило її Золотою медаллю, та обрало своїм почесним членом. Її ім'я нанесено на карту Місяця.

Англійка Мері Соммервіль (1780 - 1872) мала листування з видатними вченими, серед яких були Гей – Люссак, Лаплас, Араго та ін. вона написала декілька книжок з астрономії та фізики, а також переклала на рідну мову видатний твір Лапласа «Небесна механіка».

Її ученицею була Ада Байрон (1815 – 1852).

Єдина донька поета Дж. Байрона, також займалася математикою і зокрема математичними машинами. Ада Августа Байрон народилася 10 грудня 1815 року.byron_ada

Відтоді цей день вважається Днем програміста на честь народження Ади Августи Лавлейс, єдиної доньки славетного англійського поета Джорджа Гордона Байрона та його дружини Аннабелли Мілбенк

Німецькі жінки – математики.

Однією з найвидатніших німецьких математиків XX ст. була Еммі Нетер (1882 - 1935), «найпотужніша жінка - математик, яка будь – коли існувала». Еммі Нетер народилася 23 березня 1882 року в сім’ї математика Макса Нетера в Ерлангені (Німеччина) і там же в 1907 році захистила дисертацію. В 1916 році Е. Неттер переїздить в м. Геттинген, який на той час мав славу в усьому світі як найважливіший математичний осередок. Тут Неттер працювала під впливом великого німецького математика Давида Гільберта. Однак основний період наукової діяльності Е. Неттер починається приблизно з 1920 року, коли вона започатковує новий папрямок в алгебрі. В 1922 – 1923 рр. вона працює професором Геттингенського університета та набуває в світі слави як голова великої наукової школи. Неттер протягом 10 років підтримувала тісний зв’язок з Росією; в 1928 – 1929 рр. читала лекції в Московському університеті. В 1933 році, з приходом до влади фашистів, Е. Неттер як і більшість відомих геттингенських математиків була вигнана з університету і була змушена виїхати за кордон. Останні півтора року життя вона прожила в невеличкому містечку штату Пенсильванія (США), де і померла 14 квітня 1935 р.Російські жінки – математики.

Видатною жінкою – математиком в Росі їбула Софья Василівна Ковалевська. Вона народилася 15 січня 1850 р. Математичний талант виявився вперше в віці 13 років. Перші математичні терміни, поняття вона почула від свого дядька Петра Васильовича. Він навіяв юній дівчині трепетне відношення до математики, як до науки високої та таємничої.

Захоплення математикою було таким сильним, що вона забула про все інше. В той час в Росії, як і більшості країн Заходу, жінки не мали права навчатися у вищих навчальних закладах. Для того, щоб отримати дозвіл виїхати за кордон, жінка повинна була бути одруженою. Софья у 18 років одружується з В.О. Ковалевським та виїжджає до Німеччини. З великими зусиллями їй вдається вступити в Гейдельбергський університет, де вона стала слухачем курсів лекцій з вищої математики, фізики та інших дисциплін. Але цього виявилося не досить. Ковалевська прагне до Берліну до академіка Вейєрштрассе. Але в цей навчальний заклад жінки не мали доступа, тому Софья відвідує вдома відомого академіка Вейєрштрассе і прохає його дати приватні уроки. Щоб відчепитися від нав’язливої прохачки, академік запропонував їй розв’язати декілька важких задач. Та, на подив вченого, Ковалевська їх швидко розв’язала. Впевнившись у видатних здібностях своєї відвідувачки, Вейєрштрассе почав займатися з нею. Після чотирьох років занять з академіком та великої наполегливої роботи, Софья представила три наукових праці Геттингенському університету, який присудив їй ступінь доктора «з найвищою похвалою».

Через деякий час подружжя повертаються в Петербург, але на батьківшині Софья не змогла застосувати свої знання, жінці наукова карьєра була закрита. Наступн і десять років приносять у сім’ю радість – народження дочки та смуток – смерть чоловіка. Після всіх сімейних перипетій, на запрошення давнього друга, професора Миттаг – Леффера Ковалевська виїжджає в Стокгольм та стає професором Стокгольмського університету. Найважливішою науковою працею С. Ковалевської є праця присвячена повному рішенню задачі про обертання важкого твердого тіла навколо нерухомої точки. За цю роботу їй була присуджена в 1888 р. премія Паризької академії наук.

Після С. Ковалевської на початку XX ст. інші дві російських жінки отримали в Геттингенському університеті ступінь доктора задосягнення в області математики: Надія Миколаївна Гернет, яка потім виклада в Петербурзі на вищих жіночих курсах та Любов Миколаївна Запольська, яка працювала на тих же курсах в Москві.

В XXст. в математичній царині працювали та працюють такі російські жінки – математики:

Катерина Олексіївна Наришкіна, Пелагея Яківна Кочина – Полубаринова, Ніна Карлівна Барі, Людмила Всеволодівна Келдиш, Ольга Олександрівна, Ладиженська Ніна Миколаївна, Уральцева Ольга Арсенівна, Олійник Софья Олександрівна, Янівська, Ізабела Григорівна, Башмакова, Галина Павлівна, Матвієвська, Клавдія Яківна, Латишева, Аделаіда Борисівна, Васильєва, Єлизавета Володимирівна, Вронська, Любов Миколаївна, Запольська Фаїна Михайлівна, Кирилова Любов Іванівна, Чибрикова, Олена Львівна, Ющенко – Рвачева Ада Станіславівна..

З кожним роком кількість жінок – математиків зростає в різних галузях науки, зростають і рішення проблем математичної науки.Коротка довідка про становлення у суспільстві авторитету жіночого розуму та думки:

 • 1405 р. – Франція. Письменниця Крістіна Пізанська висунула гіпотезу про те, що в результаті гарної освіти жінки могли б стати рівними чоловікам.

 • 1619 р. - Англія. Мері Уорд відкриває перші школи для дівчаток

 • 1678 р. - Італія. В університеті Падуї вченому Єлені Лукреції Корнаро Піскопії присуджено звання доктора філософських наук.

 • 1764 р. - Росія. В Петербурзі відкрито Смольний інститут благородних дівиць - перший у Росії привілейований середній загальноосвітній навчальний заклад для жінок.

 • 1826 р. - США. Відкрито перші державні школи для дівчаток.

 • 1850 р. - Франція. Початкова шкільна освіта розповсюджується тепер і на дівчаток.

 • 1851 р. - США. Відкрито перший у світі жіночий медичний колледж.

 • 1857 р. - Россия. Відкрито перші жіночі училища.

 • 1876 р. - У Росії відкрито Бестужевські вищі жіночі курси.

 • 1881 р.США. Гарвардський університет починає набір дівчат на загальних підставах.

 • 1882 р. – Японія. Відкрита перша Висща жіноча школа.

 • 1884 р. – Великобританія. Оксфордський університет розпочав прийом жінок у якості студенток, але дипломи випускницям не видавалися до 1920 р.

 • 1886 р.Індія. Медичний колледж у Бомбеї розпочав зараховувати жінок-студенток.

 • 1903 р. – Франція. Фізик Марі Кюрі стала першою женкою-вченим, що отримала Нобелевськую премію.

 • 1905 р. - Германія. Гейдельбергський та Фрайбургський університети починають приймати на навчання жінок.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка