Перелік питань для іспиту з фармацевтичної технології для провізорів-інтернів фармацевтичного факультету спеціальності „загальна фармація”Скачати 65.86 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір65.86 Kb.
Перелік питань для іспиту

з фармацевтичної технології

для провізорів-інтернів фармацевтичного факультету спеціальності „загальна фармація”

1. Сучасний стан та перспективи виробництва вітчизняних лікарських препаратів. Аналіз ринку ліків України.

2. Державна програма виробництва ліків. Оригінальні та генеричні лікарські засоби.

3. Лікарські препарати пролонгованої дії та з заданими фармако-кінетичними властивостями. Лікарські препарати нового покоління.

4. Лікарські терапевтичні системи для перорального, трансдермального та інфузійного застосування. Цілеспрямована доставка ліків (ліпосоми, наночастки. нанокапсули).

5. Аптечна заготівка.

6. Вимоги належної аптечної практики (GPP). Забезпечення хворих ліками та іншими виробами медичного призначення, відповідною інформацією, порадами, а також спостереження за ефектами від застосування ліків.

7. Сприяння раціональному та економічному призначенню і правильному використанню лікарських препаратів. Орієнтація аптечної послуги на окрему особистість.

8. Основні елементи належної аптечної практики. Діяльність провізора, пов'язана з постачанням і використанням лікарських препаратів, необхідних для лікування. Забезпечення права кожної людини на вчасне отримання необхідного лікарського препарату протягом встановленого періоду лікування в ефективній дозі.

9. Забезпечення хворих оптимальними лікарськими препаратами з найменшою вартістю, що зменшує витрати на фармакотерапію. Раціональне застосування лікарських препаратів, що забезпечує ефективність та безпеку лікарської терапії.

10. Чинні законодавчі та нормативні акти, що регламентують права та обов'язки фахівця з перевірки правильності прописування рецептів і відпуску ліків різних фармакотерапевтичних груп. Експертиза рецептів, що містять наркотичні, психотропні речовини, їх аналоги та прекурсори, отруйні та сильнодіючі речовини.

11. Діяльність провізора, що пов'язана з забезпеченням безпечного, ефективного та економічного самолікування (призначення і застосування безрецептурних лікарських препаратів).

12. Партнерство провізора і лікаря щодо медикаментозної терапії. Роль провізора в складанні та наданні інформації про лікарські препарати спеціалістам охорони здоров'я і споживачам.

13. Мета і задачі медичної валеології. Здоровий спосіб життя – основа нової охороноздоровчої стратегії. Оздоровлення шляхом попередження хвороб і нарощування захисних функцій організму людини.

14. Біологічно-активні добавки (БАДи). Принципи розробки їх рецептури, технологія та відпуск.

15. Впровадження стандартів GMP в сучасне виробництво. Основні поняття GMP (Good Manufacturing Practice – практика якісного виробництва фармацевтичної продукції).

16. Нормативно-правові акти (настанова 42-01-2001 "Лікарські засоби. Належна виробнича практика", затверджена наказом МОЗ України №506 від 14.12.2001p.), направлені на приведення у повну відповідність вимог по виготовленню лікарських препаратів в Україні з міжнародними нормами гарантії якості ліків і визнання міжнародних і Європейських стандартів ISO-9000, EN 4500 і правил GMP.

17. Біофармація – теоретична основа виробництва і раціонального застосування лікарських препаратів. Фармацевтичні фактори, що впливають на біологічну доступність ліків. Біофармацевтичні аспекти технології ліків.

18. Фармакоекономіка як сучасна наука. Значення фармакоекономічного аналізу для оцінки вират на альтернативні методи профілактики, діагностики, лікування захворювань та стандартизації лікарського забезпечення хворих.

19. Фармакоекономічні дослідження – основа нукового обгрунтування вибору методів лікування, складання формулярів, списків лікарських засобів безкоштовного та пільгового відпуску. Значення фармакоекономічних досліджень для забезпечення раціонального застосування лікарських засобів.

20. Інформаційна діяльність у роботі провізора. Поняття про фармацевтичну інформацію. Види і джерела інформації. Робота з джерелами інформації. Адресати інформації (провізор, фармацевт, лікар, хворий).

21. Класифікаційні формулярні, кодові системи.

22. Врахування взаємодії лікарських речовин при виготовленні (виробництві) та зберіганні. Види лікарських взаємодій та можливі наслідки

23. Характеристика та методи усунення фармацевтичних несумісностей. Небезпечні взаємодії ліків при комбінованій терапії.

24. Фармацевтичні та медико-біологічні аспекти ліків з твердим дисперсійним середовищем. Класифікація, номенклатура, технологія, вимоги до якості та зберігання порошків.

25. Фармацевтичні та медико-біологічні аспекти ліків з рідким дисперсійним середовищем. Аналіз ринку ліків з рідким дисперсійним середовищем. Технологічні вимоги, характеристика розчинників.

26. Рідкі гомогенні та гетерогенні дисперсні системи. Стабільність суспензій та емульсій. Стабілізатори та емульгатори.

27. Фармацевтичні та медико-біологічні аспекти екстракційних препаратів із лікарської рослинної сировини.

28. Фармацевтичні та медико-біологічні аспекти ліків з пластично-пружно-в'язким дисперсійним середовищем. Характеристика та призначення м'яких лікарських засобів для місцевого застосування. Значення м'яких лікарських засобів у сучасній фармакотерапії. Класифікація. Сучасні носії, вимоги до них та принципи підбору.

29. М'які лікарські засоби на ринку України. Використання мазей для лікування раневої патології з урахуванням фаз раневого процесу, грибкових уражень шкіри, дерматологічних захворювань (екзема, псоріаз та ін.). Технологія та контроль якості мазей, кремів, гелів, паст та лініментів.

30. Ректальні та вагінальні лікарські засоби у сучасній фармакотерапії. Асортимент супозиторних ліків на фармацевтичному ринку України. Класифікація. Характеристика супозиторних основ.

31. Інші ректальні форми: ректальні капсули, ректальні м'які лікарські засоби.

32. Особливості застосування лікарських засобів, що знаходяться під тиском (аерозолі). Класифікація та номенклатура. Ринок аерозолів на Україні. Пропелентні та безпропелентні аерозолі. Застосування, правила транспортування, зберігання. Спеціальні інгаляційні пристрої.

33. Застосування капсульованих препаратів у сучасній фармакотерапії. Біофармацевтичні аспекти капсульованих препаратів.

34. Стерильні та асептично виготовлені лікарські препарати. Вимоги GMP до організації виробництва стерильних ліків. Сучасний стан та перспективи виробництва стерильних ліків на Україні.

35. Технологія лікарських засобів для парентерального застосування у відповідності з вимогами ДФ України. Номенклатура, стабілізація, стерилізація, зберігання. Вимоги до їхньої якості.

36. Лікарські засоби для місцевого лікування офтальмологічних захворювань. Номенклатура, стабілізація, стерилізація, зберігання очних лікарських засобів. Вимоги до їхньої якості. Очні краплі та мазі на фармацевтичному ринку України

37. Лікарські форми з антибіотиками.

38. Вікові ліки. Актуальні питання і перспективи створення вікових ліків в Україні.

39. Біологічні особливості дитячого організму та його реакції на введення ліків. Вибір шляхів введення та виду лікарської форми при лікуванні дітей. Дозування ліків для дітей. Особливості контролю, зберігання та відпуску лікарських препаратів для дітей.

40. Підбір допоміжних речовин при виготовленні ліків для дітей. Особливості технології ліків для новонароджених та дітей до 1 року. Фармацевтична опіка відпуску лікарських препаратів новонародженим та дітям до 1 року.

41. Лікарська терапія хворих похилого та старечого віку. Особливості дії лікарських речовин у старіючому організмі. Особливості дозування та прийому ліків для хворих похилого та старечого віку.

42. Геріатричні препарати. Побічна дія ліків та ускладнення лікарської терапії у хворих похилого та старечого віку.

43. Гомеопатичні ліки в сучасній медицині. Загальні поняття та основні принципи гомеопатії.

44. Поняття про комплексні гомеопатичні препарати. Технологія гомеопатичних ліків.

45. Належна практика зберігання фармацевтичної продукції (GSP). Забезпечення на будь-якій ділянці зберігання фармацевтичної продукції кваліфікованим персоналом, що пройшов навчання належній практиці зберігання, законодавству, заходам безпеки. Забезпечення упорядкованого зберігання різної готовоі продукції, продукції на карантині, забракованої, повернутої, відкликаної, простроченої.

46. Забезпечення умов зберігання лікарських препаратів у відповідності з вимогами на етикетці, заснованими на результатах досліджень стабільності, що буде сприяти збереженню їхньої якості. Забезпечення необхідних умов для лікарських препаратів, що вимагають особливих умов зберігання (температура, вологість).

47. Створення спеціальних місць, обладнаних додатковими засобами безпеки й охорони, для збереження високоактивних і радіоактивних матеріалів, наркотичних засобів, пожежо- і вибухонебезпечних речовин.

48. Систематичний контроль умов зберігання (температурний режим, вологість, перевірка апаратури, яка використовується для спостереження). Перевірка на наявність прострочених матеріалів й продуктів та тих, що вийшли з уживання.

49. Лікувальні косметологічні препарати. Технологічні аспекти. Термінологія в косметології. Класифікація косметичних препаратів. Діючі та допоміжні речовини в косметології.50. Біофармацевтичні аспекти лікувальної косметології. Лікувальні косметологічні препарати з різним дисперсійним середовищем.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка