Передумови Національно-визвольної війни. Богдан Хмельницький, його сподвижники



Скачати 138.23 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір138.23 Kb.
Тема: Передумови Національно-визвольної війни. Богдан Хмельницький, його сподвижники.

Мета: дати уявлення про постать гетьмана Богдана Хмельницького, причини і сутність національно-визвольної війни українського народу проти польського панування; розвивати репродуктивні, хронологічні, просторові вміння, творчі здібності, формувати навички роботи з підручником, схемами, додатковою літературою, збагачувати словниковий слухове сприймання; виховувати почуття патріотизму.

Обладнання: підручник, карта „Національно-визвольна війна під проводом Б. Хмельницького (1648-1657), мультимедійний проектор, презентація, уривок з документального фільму „ Богдан Хмельницький”, схеми, індивідуальні картки.

Базові поняття і терміни: Націона́льно-ви́звольна війна́, ге́тьман, ху́тір, шля́хтич.

Тип уроку: комбінований

Епіграф до уроку: "Всі люди є вільні і рівні у своїй гідності і правах", ст. 21 Конституції України
Хід уроку

І. Організаційний момент



Настроєвий момент

Протягніть мені свою руку

Посміхніться і подаруйте увагу і гарний настрій,

А я вам подарую знання


II. Актуалізація опорних знань

1. Гра „Збери козака”

Дано:

- шолом


- вуса

- чуб-оселедець

- кольчуга

- рукавиці

- шаровари

- щит


- шапка „мазниця”

- шабля


- меч

- пістоль


Завдання: із даних предметів слід вибрати необхідні для козака і підписати їх на малюнку.
2. Історичні задачі

- Якщо до року підписання Кревської унії додати дату запровадження християнства на Русі, а потім відняти число 777, отримаємо важливу історичну дату. Що це за дата? ( 1385+988 ) - 777 =1596 (підписання Берестейської церковної унії)

-Якщо від року, коли відбулася Хотинська війна, відняти дату виходу

першого друкованого підручника « Буквар », то отримаємо важливу історичну дату. Що це дата? Визначте століття, до якого належить той рік. Яка подія відбулася того року? ( 1621-1574) +1541=1588 ( ІІІ Литовський статут)


IV. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя.

Незалежність... Це мрія наших предків про рівність між людьми, почуття гордості за свій народ і свою державу.

Скільки разів землю поливала кров християнська... Засівали кістки людські... Але були люди-особистості, які поклали себе на вівтар за ідею визволення України.

У першій половині ХУІІ ст. майже всі заселені українським народом землі опинилися в складі Речі Посполитої, яка не тільки пригнічувала український народ, але і все більше посилювала соціальне, релігійне і національне гноблення, позбавляла будь-яких людських прав. Волелюбний український народ не один раз піднімався на повстання, але вони завжди були жорстоко придушені. Потрібна була іскра, щоб спалахнула пожежа Національно-визвольної війни. Очікуваним лідером став Б.Хмельницький.  В історії України немає людини популярнішої за гетьмана Б.Хмельницького.

М.Хоткевич так висловлювався про такого масштабу народних героїв: „Вище й вище ставитиметься пам'ятник народний в душах українського народу тому, хто так давно, в темні часи середновіччя, під серцем виносив ту ідею, яка тепер стрясає передовими умами сучасних синів України".
Проблемне питання: Чи можна вважати Б. Хмельницького справжнім патріотом української землі?

V. Вивчення нового матеріалу

План уроку

1. Постать гетьмана Б. Хмельницького.

2. Причини Національно-визвольної війни українського народу проти поляків.

3.Найближче оточення Богдана Хмельницького.

4.Заходи по підготовці до війни.


Словник

Націона́льно-ви́звольна війна́ – війна українського народу під керівництвом Б. Хмельницького проти поляків (1648-1657)

Ге́тьман – керівник козаків

Ху́тір – вид сільського поселення

Шля́хтич – багатий чоловік з особливими правами
1. Постать гетьмана Богдана Хмельницького

Інсценізація однієї з народних легенд про Богдана Хмельницького

Про Богдана Хмельницького

В селі Суботові люди розповідають, що там колись жили одинокі дід і баба. Дітей у них не було. Одного разу чують вони, що в них коло ґанку плаче дитина. Вони вибігли швиденько і побачили немовля, загорнене в ряднину. Лежить під хмелем, що оповив ґанок.

Дід і каже:

- Візьмемо собі цю дитину.

А баба собі:

- Візьмемо, це нам її Бог дав.

Пораділи дід і баба та й забрали дитину в хату.

- Як же ми назвемо хлопчика? – питається дід.

А баба й каже:

- Він нам Богом даний, то й назвімо його Богданом, а що знайшли його під хмелем, то хай ще зветься і Хмелем або Хмельниченком.

Так і виріс у них Богдан Хмельницький і став бравим козаком, а згодом і гетьманом України.

Розповідь вчителя про життя Богдана Хмельницького до того, як він став гетьманом (з елементами демонстрації уривків з фільму).

- Богдан Хмельницький народився 27 грудня 1595 року в сім’ї дрібного українського шляхтича Михайла на хуторі Суботів.

- Освіту здобував спочатку у Київській братській школі, а потім у Львівському колегіумі. Добре володів польською, татарською, турецькою, російською мовами.

- Після навчання Богдан вступає до Чигиринської козацької сотні і разом з батьком бере участь у військових походах. Під час битви під Цецорою 1620 року Богдан втрачає батька, а сам потрапляє у полон до турків.

- Через два роки друзі викупили його з неволі й Богдан повертається додому.



-Користуючись історичними джерелами складіть портрет Б.Хмельницького
Документ 4. Із записок венеційського дипломата А. Віміна

«На зріст він скоріше високий, ніж середній, широкої кості й міцної будови. Його мова і спосіб правління показують, що він наділений зрілим судженням і проникливим розумом... У поводженні він м’який і простий, чим викликає до себе любов вояків, але, з іншого боку, підтримує серед них дисципліну суворими стягненнями...» (Власов В. Історія України. 8 клас: Навчальний посібник. — К.: А.С.К., 2000. — С. 102)



Документ 5. В. Власов про Б. Хмельницького

«Про характер Богдана Хмельницького джерела подають суперечливі свідчення. Одні відзначають різкість у судженнях і запальність гетьмана, інші вказують на спокійну вдачу, м’якість у стосунках з людьми. Сучасники гетьмана підкреслювали його проникливий розум, ерудицію, передбачливість, переконаність у правоті своєї вправи». (Власов В. Історія України. 8 клас: Навчальний посібник. — К.: А.С.К., 2000. — С. 102)

(На дошці учні прикріплюють стікери із визначеними характеристиками Б.Хмельницького )метод « Дерево пізнання»

2. Причини Національно-визвольної війни українського народу проти польського панування.



Слово вчителя

Кажуть, що всі війни і всі повстання у світі починаються або з-за жінки, або з-за грошей. У даному випадку українська історія не випадає з цього контексту.( фільм)

Коли Богдан Хмельницький повернувся з турецького полону додому у рідний Суботів, то він дізнався, що поляки продовжують знущатися над українським народом. Жертвою став і сам Богдан Хмельницький. За відсутності хазяїна на його хутір напав польський шляхтич Даніель Чаплинський, пограбував садибу, викрав дружину Хмельницького та жорстоко побив його сина Тиміша.

Особиста образа – спалення хутора, смерть сина, викрадення дружини – остання крапля, що приводить Богдана Хмельницького на Січ, де він збирає людей, щоб розпочати Національно-визвольну війну проти польської шляхти (1648-1657).

У грудні 1647 року на загальній раді козаків Богдана Хмельницького обирають гетьманом.

З’ясувати причини Національно-визвольної війни вам допоможуть історичні джерела.



Робота в парах

1. Згрупувати історичні джерела як такі, що вказують на:

а) посилення національно-релігійного гніту на українських землях під владою Речі Посполитої;

б) обмеження прав козацтва;

в) погіршення становища селян та міщан.

2. Визначити причини та передумови Національно-визвольної війни українського народу.



Документ 1. Зі скарги волинської шляхти на сеймі 1645–1646 рр.

«...Таких утисків не терплять і греки в турецькій неволі: забрано у православних церкви, монастирі й кафедри, заборонено вільне провадження відправ, бідні православні вмирають без причастя, не можуть прилюдно відправляти похоронів; у Любліні, Сокалі, Белзі та інших містах через відібрання церков православні мусять потайки ховати своїх померлих у підвалах і домах». (Власов В. Історія України. 8 клас: Навчальний посібник. — К.: А.С.К., 2000. — С. 100)



Документ 2. Із записок польського публіциста середини ХVІІ ст.

«Мусимо визнати, що велику ненависть підносять і поширюють великі податки, незвичайні роботи, часті, поволовщини, оренди, рогове, копитове та інші подібні тягарі, що їх над ними вигадують урядники, орендарі, суддівські гачки, економи, котрі хотіли б збільшити прибутки своїх панів... Спитайтесь у самих же козаків, що спонукало їх до такої відваги, сміливості, відчайдушності й шалу, і думаю, що вони всі вони подадуть великий реєстр кривд, неслушних податків, що їх терпіли від панів комісарів та інших вельможних державців». (Власов В. Історія України. 8 клас. Навчальний посібник. — К.: А.С.К., 2000. — С. 105)



Документ 3. З листа Б. Хмельницького до польського короля (1647 р.)

«Пани, державці та старости на втіху собі нестерпно кривдять нас і тяжко ображають, позбавляючи нас не тільки вбогого майна, а й свободи, посягаючи на наші хутори, луки, сіножаті, ниви, зорані поля, ставки, млини, бджоляні десятини, хоч усе це й належить до володінь Вашої королівської милості. І що тільки комусь із них у нас, козаків, сподобається, силою відбирають, а нас самих, безневинних, обдирають, б’ють, мордують, до в’язниць кидають, на смерть за наші маєтності вбивають, так що багато кого з нашого товариства поранено й знівечено. А наші пани полковники, добровольні слуги їх милостей панів старост, замість того, щоб нас від такої біди й напасті захищати, допомагають

панам урядовцям знущатися з нас». (Власов В. Історія України. 8 клас: Навчальний посібник. — К.: А.С.К., 2000. — С. 100)

Опрацювавши дані джерела, учні складають таблицю




«Причини та передумови Національно-визвольної війни»

Причини

Передумови

1. Загострення національно–релігійних утисків українського населення під владою Польщі

2. Посилення соціально- економічного гніту селян, міщан, козаків.

3. Нехтування польською владою станових інтересів українського козацтва


1. Перетворення козацтва на провідну політичну силу українського суспільства.

2. Засилля в Україні польських магнатів і шляхти.

3. Початок формування української

нації

3.Найближче оточення Богдана Хмельницького.
Богдан Хмельницький зумів залучити до козацької армії талановитих полководців. Вони були вихідцями різних станів, проте всіх їх єднала відданість ідеям Національно-визвольної війни та особисто гетьману.

Знайомство з сподвижниками Б.Хмельницького .

Виступи учнів ( додаток 1)

4.Заходи по підготовці до війни

-Визначіть ворогуючі сторони в національно-визвольній війні.

З»ясувати рушійні сили в ході війни вам допоможе підручник ст. 117


VI. Узагальнення і систематизація знань

Диференціація завдань за рівнями складності:

III рівень

Розв’яжи кросворд і відшукай ключове слово

1. Хутір, який належав Богдану Хмельницькому.

2. Місто, у якому було вбито батька Богдана Хмельницького.

3. Одна з останніх битв Національно-визвольної війни.

4. Збори козаків.

5. Польський шляхтич, який пограбував садибу Хмельницького, побив його сина і викрав його дружину.

6. Назва козацької держави.


1. Суботів. 5. Чаплинський.

2. Цецора. 6. Гетьманщина.

3. Батіг.

4. Рада.


Ключове слово: БОГДАН.

II рівень

Побудуй правильно речення (деформовані речення)

1. Прізвище, легендою, Хмельницький, від, рослини, хміль, назви, народною, за, походить.

2. Напав, Суботів, Чаплинський, шляхтич, на, польський, Даніель, хутір.

3. Обирають, грудні, 1647, Богдана, гетьманом, року, у, Хмельницького.

4. Національно-визвольну, народу, проти, українського, Хмельницький, війну, розпочинає, Богдан, поляків.

5. Вирішували, на, раді, питання, козацькій, найважливіші, козаки

1. За народною легендою, прізвище Хмельницький походить від назви рослини – хміль.

2. На хутір Суботів напав польський шляхтич Даніель Чаплинський.

3. У грудні 1647 року Богдана Хмельницького обирають гетьманом.

4. Богдан Хмельницький розпочинає Національно-визвольну війну українського народу проти поляків.

5. Першу перемогу козаки здобули у битві на Жовтих Водах.

6. Богдан Хмельницький створив козацьку державу, яка називалася Гетьманщина.

7. Найважливіші питання козаки вирішували на козацькій раді.

I рівень


Знайди у зашифровці слова, які використовувалися на уроці (4)

Б

П



Г

Г

О



Г

Л

Ь



С

Ю

Й



Р

Щ

П



У

Ж

І



Щ

Ч

Г



Ц

И

Ь



И

Ю

Ц



Щ

З

Я



Е

І

Я



Х

У

Т



І

Р

К



Ь

Т

Н



Ч

Ц

Ч



Й

З

Х



П

Г

Ь



Р

Й

З



Ж

Т

Ь



Щ

Н

Ш



М

А

Х



Ж

Ц

Х



Т

Ч

У



Й

А

Д



Г

Є

К



О

З

А



К

И

Н



А

Б

В



М

Я

Ь



Р

Л

Щ



К

Е

А



Й

В

Ю



Ю

Л
VII. Підбиття підсумків уроку

Обговорення проблемного питання, поставленого на початку уроку (учні висловлюють свої думки)

Прийом „Незакінчене речення”

Сьогодні на уроці я зрозумів………………………………………………..

Сьогодні на уроці я дізнався про…………………………………………...

Мене дуже зацікавило……………………………………………………….

VIII. Оцінювання знань учнів

Прийом „Самооцінювання”

Сьогодні я працював (ла) на повну силу/добре/не на повну силу/погано

Я думаю, що мені можна поставити за урок………балів

IX. Завдання додому та інструктаж щодо його виконання



§ 15, ст. 91-94 – читати і переказувати; вивчити записи у зошиті; вивчити напам’ять словник.

Сильнішим – написати твір-мініатюру на тему: „Велична постать славетного Богдана”.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка