Урок читання 2 клас
Урок – роздум
Тема. Совість – це у людині головне.
Матеріал до уроку. В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка».
Мета. Ознайомити дітей із твором В. Сухомлинського
«Горбатенька дівчинка».
Вчити давати характеристику головним дійовим
особам, аналізувати та оцінювати їх поведінку і
вчинки, робити висновки щодо прочитаного.
Розвивати виразне читання, зв’язне мовлення,
вміння висловити свою думку, цінувати думки
товаришів.
Виховувати доброту і чуйність, викликати бажання
наслідувати добрі справи однолітків.
Обладнання: портрет В. Сухомлинського (додаток 1), таблиці для розчистки (на кольорових карточках для кожної дитини(додаток2)),тлумачний словник, памятка для кожного учня (додаток 3); листок з початками речень для гри «Продовж речення»(додаток 4) ; листки для роботи в парах (додаток 5); листочки з словами для складання розповіді (додаток 6), читанка 2 клас, ІІ частина.
Хід уроку
І. Організація класу
Всі прочули ви дзвінок
На улюблений урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть асі дівчатка
А за ними і хлоп’ятка.
Ласкавинки посилаймо.
Працювати починаймо!
ІІ. Мовна розминка
-
Дихальні вправи
-
Щоб ротик і язичок були на уроці слухняними, виконаємо зараз такі дихальні вправи:
-
1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо.
-
1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, ніби гасимо свічку.
-
1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, показуємо, як із кульки виходить повітря.
-
Розчитування
Вправи на розширення кута зору.
-
У вас на столі є кольорові листочки. На кожному з них є складова таблиця.
-
Візьміть листочок жовтого кольору. Зосередьте свій погляд на лінії. Намагайтеся побачити букви, які записані зліва і справа. Прочитаймо їх. (Так читаємо ще складові таблиці на червоному і зеленому листочках
Ц Е
Щ О
Н І
Ї Й
УЧ НІ
КО ЛИ
ВО НА
ВІ ЧІ
ДВЕ РІ
СИ ДІВ
ШКО ЛА
ПО ДИВ
-
Промовляння скоромовки
РАК ТАТУСЬ ПРИНІС З КРАМНИЦІ
РАЧЕНЯТАМ РАХІВНИЦІ.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
-
Перевірка домашнього завдання
-
З яким твором ви познайомилися на минулому уроці?
-
Хто є головними героями?
-
Ви уважно дома читали оповіданнячко?
-
Пропоную вам пограти в гру «Доведи що…». Ви повинні вибрати в тексті і прочитати те місце, що доводить:
Що дія оповідання відбувається на весні.
Що Петрик не допомагав бабусі.
Що Петрика вразило , як пташка будувала своє гніздо.
Що Петрик зрозумів, що треба працювати , а не лінуватись.
-
Бесіда
-
Хто є автором оповідання «По волосинці?»
-
Сьогодні ми з вами продовжимо знайомство із творами В. Сухомлинського. Згадайте може ви щось знаєте про цю людину?
(Вивішую портрет)
-
Василь Сухомлинський народився 1918 році, 15серпня в с. Васильків ці на Полтавщині, у селянській сім’ї. Крім Василя у сім’ї було ще троє дітей. Батьки ніколи не сварилися між собою і не карали своїх дітей. Може тому всі обрали професію вчителя. В. Сухомлинський – найвідоміший педагог і письменник. Він працював у школі 35 років. В.Сухомлинський – заслужений вчитель України.
Василь Олександрович дуже любив дітей і написав для них багато цікавих оповідань , казок. Його твори вчать вас бути добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили батьків, а також свою прекрасну Батьківщину.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
-
Повідомлення теми уроку
-
Тож давайте познайомимося ще із одним твором В. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка». Через автор оповідання хоче сказати вам, що совість – це головне у людини. А ми в свою чергу прочитавши дане оповідання , зможемо заперечити, або погодитись із автором.
-
Діточки, а що таке совість? Може хтось з вас зможе пояснити?
-
Де ми можемо дізнатися, яке лексичне значення має слово «совість»?
-
Правильно. В українській мові є словник, у якому можна дізнатися про лексичні значення любого слова. Такий словник називається тлумачний.( Вчитель показує словник)
-
Ось зараз знайдемо слово «совість» і прочитаємо його лексичне значення. ( Тлумачний словник. – Харків: 2007, ст. 5510
Совість – це усвідомлення і відчуття моральної відповідальності за свою поведінку та вчинки.
-
Гра «Незакінчене речення»
-
Погляньте на дошку. Прочитайте ще раз назву оповідання.
-
Як ви думаєте, про що, або про кого розповідається у оповіданні, знаючи тільки його назву?
-
Прошу давати відповідь на запитання, продовжуючи речення за даними початками: «Я думаю…», «На мою думку…»(вчитель вивішує на дошці листок, на якому записано: «Я думаю…», «На мою думку…»)(Діти висловлюють своє припущення)
-
А якщо я вам запропоную декілька слів, чи буде вам легше висловити свої припущення щодо змісту оповідання?
-
У вас на столі є голубий листочок . Давайте прочитайте записані там слова.
Клас, учні, незнайома, цікавість, всміхалися, Оля, приїхала, парта, учитель.
Діти складають свої розповіді.
- Яка у вас вийшла чудова розповідь. А зараз ви маєте змогу переконатися, чи правильно ви зрозуміли зміст твору за його назвою.
ІV. Формування контрольно оцінювальних дій
-
Читання оповідання вчителем із передбаченням, зупинками
Горбатенька дівчинка
Клас розв’язував задачу. Учні схилилися над зошитами. Коли це у двері хтось тихо постукав.
Відчини двері й подивись, хто там стукає, - мовив учитель.
Чорноокий хлопчик, що сидів за першою партою, живенько відчинив двері. До класу зайшов директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять п’ять пар очей впилися у незнайому дівчинку.
Вона була горбата.
І зупинка
- Кого привів у клас директор?
- Чому всі діти звернули увагу на дівчинку?
- Що б ви зробили у такому випадку?
- Як ви думаєте, що трапилося дальше?
Учитель затамував подих і повернувся до класу. Він подивився у вічі пустотливих школярів і мовчки благав: хай не побачить дівчинка у ваших очах ні подиву, ні насмішки.
У їхніх очах була тільки цікавість. Вони дивились на дівчинку й лагідно всміхалися.
ІІ зупинка
-
Чого боявся вчитель?
-
Як сприйняли діти дівчинку?
-
Як би ви поступили в такому випадку?
-
Як ви думаєте, що трапилося дальше?
Учитель полегшено перевів дух.
- Цю дівчинку звуть Оля, - сказав директор. – вона приїхала до нас далеку, хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачите, яка вона маленька?
Усі шість хлопчиків і дівчаток, що виділи за першими партами, піднесли руки:
Учитель тепер спокійний: клас витримав іспит.
-
Який іспит витримав клас?
-
Як ви вважаєте, чи правильно поступили діти?. Фізкультхвилинка
-
Читання оповідання учнями «Ланцюжком»
-
Вибіркове читання
-
Прочитайте те місце твору, де розповідається, чим займалися учні в класі.
-
Прочитайте те місце твору, де розповідається, як учитель дивився на своїх учнів.
-
Прочитайте те місце твору, де розповідається, як учні зустріли дівчинку.
-
Яка головна думка твору?
-
Чи вважаєте ви, що автор сказав правильно, що совість - це в людини головне. Що хотів нам сказати автор?
-
Читання деформованих прислів’їв
Робота в парах
-
Зараз ви попрацюєте в парах. Покажіть кожен свою пару. Пригадайте правила роботи в парі.
-
У вас на парті є листочок рожевого кольору. Пропоную вам прочитати деформовані прислів’я.
дяЛюність родожча аз все.
еН сясмій з ихал людськоог, щоб обіт не лобу такого.
Людяність дорожча за все.
Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого.
-
Як ви розумієте дані прислів’я .
-
Дані прислів’я записані вам у пам’ятку.
V. Підсумок уроку
Гра « Мікрофон»
-
Що сподобалося вам на уроці?
-
Що цікавого ви дізналися на уроці?
-
Кому ви запропонуєте прочитати пам’ятку із прислів’ями?
Ви ще маленькі. У вас усе життя попереду. В народі кажуть: «Життя прожити - не поле перейти», тому у вас буде безліч життєвих ситуацій, з яких потрібно знайти достойний вихід. Мені б хотілося, щоб ви пам’ятали прислів’я з пам’ятки, дали їх прочитати рідним і знайомим. Тоді ви дійсно виростите Людьми з великої букви.
Додаток№2
Ц Е
Щ О
Н І
Ї Й
|
Додаток№2
УЧ НІ
КО ЛИ
ВА НА
ВІ ЧІ
|
Додаток №2
ДВЕ РІ
СИ ДІВ
ШКО ЛА
ПО ДИВ
|
Додаток №6
Клас, учні, незнайома, цікавість, всміхалися, Оля, приїхала, парта, учитель.
|
Совість – це усвідомлення і відчуття моральної відповідальності за свою поведінку
(Тлумачний словник. – Х.: 2007, ст. 551)
Совість – це головне у людини.
В. Сухомлинський
Людяність дорожча за все.
Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого.
|
|
Додаток № 3
Додаток №7
Додаток №4
« Я думаю…»
«На мою думку…»
|
Додаток №5
дяЛюність родожча аз все.
___________________________
еН сясмій з ихал людськоог,
щоб обіт не лобу такого.
___________________________
|
|