Особливості обдарованих дітейСкачати 35.11 Kb.
Дата конвертації08.09.2017
Розмір35.11 Kb.
#35155
ОСОБЛИВОСТІ ОБДАРОВАНИХ ДІТЕЙ

Здібності не оцінюють за легкістю засвоєння людиною інформації. Успішним стає той, хто в муках долає труднощі.

Любов до пізнання – ось головне мірило.

Антуан де Сент-ЕкзюперіУ Доктрині національної освіти, що визначає стратегію й основні напрямки розвитку освіти України в ХХІ столітті, записано: «Система освіти має забезпечувати підтримку обдарованих дітей та молоді, розвиток у них творчих здібностей, формування навичок самоосвіти і самореалізації особистості».

Обдарована дитина – це дитина, що виділяється яскравими, очевидними, іноді видатними досягненнями у тому чи іншому виді діяльності.

Особливості обдарованих дітей:

 • великий словниковий запас;

 • самостійне перенесення засвоєного на новий лад;

 • вміння чітко встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;

 • вміння виявляти приховані залежності і зв’язки;

 • бажання вибирати для вирішення складні завдання;

 • вміння вловлювати зміст досить умовних ідей;

 • вміння помічати тонкі відмінності в матеріалі;

 • чутливість до протиріч;

 • вміння будувати гіпотези;

 • застосування ідей на практиці;

 • здатність до творчого перетворення дійсності й умов завдання;

 • критичність мислення;

 • креативність;

 • високий рівень допитливості;

 • гнучкість у мисленні і діях;

 • здатність висловлювати оригінальні ідеї;

 • добре розвинена інтуїція.


ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ ОБДАРОВАНИХ ДІТЕЙ

 1. Завищені вимоги до себе та постійне прагнення до досконалості. Для обдарованих дітей характерна внутрішня потреба в досконалості, що виявляється досить рано. Вони здатні часто переробляти виконане, вимагаючи від себе ідеального результату, що суттєво виснажує їх.

 2. Відчуття незадоволеності. Вони критично ставляться до власних досягнень, часто незадоволені, звідси – низька самооцінка.

 3. Нереалістичні цілі. Обдаровані діти часто ставлять перед собою надто складні цілі і, не маючи можливості досягти їх, починають переживати. Хоча з іншого боку, прагнення до досконалості приводить до високих результатів.

 4. Надчутливість. Обдарована дитина більш вразлива, вона часто сприймає слова або невербальні сигнали як прояв неприйняття себе оточуючими. В результаті така дитина може відволікатися, реагуючи на різного роду подразники.

 5. Потреба в увазі старших. Через природну допитливість і прагнення до пізнання обдаровані діти часто монополізують увагу дорослих, котрі знаходяться поруч.

 6. Нетерпимість. Обдаровані діти нерідко проявляють нетерплячість до тих, хто стоїть нижче в інтелектуальному розвитку, відштовхуючи останніх своїми зауваженнями.

 7. Невідповідність між фізичним, інтелектуальним та соціальним розвитком. Обдаровані діти часто бажають спілкуватися з дітьми старшого віку. Вони інтелектуально випереджають своїх ровесників, разом з тим, фізично і соціально поступаються старшим. Вони не бажають бути лідерами серед однолітків, але й не можуть бути ватажками серед старших.

 8. Інтелектуальне, інформаційне, фізіологічне перевантаження. Обдаровані діти постійно задіяні в різноманітних конкурсах, олімпіадах, змаганнях. Вони переробляють величезну кількість інформації, прагнуть перемоги, багато працюють, що може призвести до фізичного і психологічного виснаження.

ОСНОВНІ НАПРЯМКИ РОБОТИ ПСИХОЛОГА З ОБДАРОВАНИМИ ДІТЬМИ, ЇХ ПЕДАГОГАМИ І БАТЬКАМИ

Робота з обдарованими дітьми

 1. Виявлення обдарованих дітей та їх психологічне обстеження.

 2. Створення в школі соціально-психологічних умов для прояву і розвитку обдарованості школяра.

 3. Спеціальна психологічна робота з дитиною, спрямована на вирішення внутрішніх психологічних конфліктів, зняття тривожності, страхів, агресивних психологічних захистів.

 4. Соціально-психологічне навчання дитини. Спрямоване на розширення кола поведінкових реакцій, корекцію сформованих форм поведінки.

 5. Тренінгові заняття розвитку креативності.

 6. Робота з убезпечення обдарованих школярів інтелектуального, інформаційного, фізіологічного перевантаження.


Робота з педагогами, адміністрацією школи

 1. Надавати педагогічному колективу методичну допомогу в побудові адекватних програм навчання, виховання і розвитку обдарованих дітей на різних етапах навчання.

 2. Формування в школі відповідного соціально-психологічного клімату. Побудованого на взаємній повазі, співробітництві педагогічного й учнівського колективів.

 3. Проводити роз’яснювальну роботу щодо недопускання перевантажень обдарованих дітей.


Робота з батьками

 1. Просвітницька, консультативна робота з прийняття дорослими обдарованості дитини, особливостей її поведінки, світорозуміння, інтересів і нахилів.

 2. Створення для дитини освітнього середовища, яке б задовольняло її інтереси.


Скачати 35.11 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал