Осаволюк Лариса АнатоліївнаСкачати 125.45 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір125.45 Kb.
Відомості про автора: Осаволюк Лариса Анатоліївна

Назва навчального закладу: Комунальний позашкільний заклад Хмільницька школа мистецтв, м. Хмільник, Хмільницького району, Вінницької області; 32 рік стажу, м.т. 0688397611.

Номінація: Розвивальний урок (авторський урок та системи уроків; проекти учителя - предметника; методичні розробки учнівських дослідницьких проектів; елективні курси; факультативи).

Назва уроку: «Музичні подорожі»

Анотація: Розвивальний урок «Музичні подорожі» є виховним заходом для учнів 5-11 класів. Мета уроку ознайомити учнів з різними музичними стилями, жанрами вокальної і інструментальної музики, музичною культурою різних країн, творчістю відомих композиторів, музикантів і співаків. Актуальність уроку полягає в тому, щоб зацікавити молоде покоління творчістю не тільки сучасних музикантів і виконавців, а й творчістю відомих зарубіжних композиторів різних століть, твори яких і в наш час дарують красу і досконалість музичної мови, добро, людяність і духовність.

Завдання:

  • навчальна: ознайомити учнів з різними музичними жанрами; творчістю композиторів і виконавців різних епох, різних країн; навчити самостійної діяльності щодо пошуку додаткового матеріалу для розкриття теми уроку;

  • розвивальна: розвити вміння сприймати художні твори минулого; збагачувати кругозір; формувати уявлення про одвічні людські цінності; висловлювати самостійні думки і судження;

  • виховна: виховувати естетичний смак учнів; інтерес і повагу до цінностей національної художньої культури різних країн; найкращі моральні якості.

Тип уроку: комбінований.

Оснащення:

  • Зоровий ряд: слайд-презентація до кожної країни; герб, карта, види різних міст, національний одяг, портрети композиторів, репродукції і фото архітектурних споруд, фото виконавців, репродукції художників.

  • Музичний ряд: Й.Гайдн «Анданте», В.А.Моцарт «Менует», Ф.Шуберт «Ave Maria», Н.Паганіні «Каприс №24», Е.Капуа, Дж.Капурро «O sole mio», Г.Персел «Танець англійських моряків», Бітлз «О, Дарлінг», А.Дюран «Вальс», Б.Куле «Хористи», Ф.Шопен «Вальс», М.Шерифович «Молитва», Е.Преслі «Рок-н-рол», М.Кері «Hero».

Обладнання: ТЗН.

Урок супроводжується презентацією відео та аудіо записами і живим виконанням.

Учні поділяються на групи і в національних костюмах розповідають про культуру тієї країни яку вони представляють і презентують твори композиторів і виконавців.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми і мета заходу.

Учитель. «Музичні подорожі» - це тема нашого уроку. ХХІ століття – століття швидких темпів, надзвичайних можливостей. Завдяки інтернету, телебаченню, кіно ми можемо за мить опинитися в різних куточках світу, на різних континентах. Кожна країна – це нові враження, звичаї, своя культура, архітектура, історичні пам’ятки. До ХІХ століття тільки подорожі були одним із головних джерел отримання відомостей про ті чи інші країни, їх природу, мешканців, господарство. А чи любите подорожувати ви?

Сьогодні ми разом вирушимо у подорож. І саме її Величність Музика допоможе нам у цьому. За невеликий проміжок часу ми побуваємо у різних країнах, познайомимося з творчістю видатних композиторів, музикантів, співаків від ХVІІІ століття до сьогодення. Ну що, готові?

Сідаймо до машини часу і вирушаймо в дорогу!

Перша країна з якої ми розпочинаємо нашу подорож це – Австрія!


Учень 1. Австрія – держава в Центральній Європі. Австрія це переважно гірська країна, яка немає виходу до моря, межує з Німеччиною, Чехією, Словаччиною, Угорщиною, Словенією, Італією, Швейцарією і Ліхтенштейном. У ІХ ст. Австрія була крайньою східною територією у складі Франкської імперії, а також прикордонною зоною німецьких поселень зі слов’янськими землями. Карл Великий назвав країну – «східна прикордонна територія».

Музична народна творчість і музична класика Австрії вбирала в себе пісенні інтонації угорців, хорватів, сербів, чехів, поляків, українців та інших народів. Відома усьому світу віденська класична школа на чолі з композиторами: Й.Гайдном, В.А.Моцартом, К.Глюком, Л.Бетховеном. Сьогодні ми познайомимось із творчістю деяких видатних австрійських композиторів ХVІІІ-ХІХ ст.Учень 2. Йозеф Гайдн увійшов в історію музики як засновник класичної сонати, квартету та симфонії. Він прожив довге життя: був сучасником і другом В.А.Моцарта, учителем Л.Бетховена, знав перші музичні твори Шуберта. Його творча спадщина дуже велика. Він писав музику в усіх жанрах, але найбільш відомими являються симфонії (104), квартети (83), сонати (52). В області вокально-хорової творчості великим досягненням стали дві ораторії «Пори року» та «Створення світу». В своїх творах Й.Гайдн органічно втілював австрійський музичний фольклор.

Звучить Й. Гайдн «Анданте»

Учень 1. Вольфганг Амадей Моцарт – геній світового музичного мистецтва. Його творчість – музична вершина ХVІІІ століття. Моцарт ще дитиною вражав своїм неперевершеним обдаруванням – у 6 років він став блискучим віртуозом гри на клавесині і гастролював з концертами по Європі. Творчу спадщину композитора становлять понад 600 творів: біля 50 симфоній, 19 опер (зокрема «Весілля Фігаро», «Дон Жуан», «Чарівна флейта»), багато інших творів у різних жанрах. Сучасники називали Моцарта «Богом музики». На жаль, прожив він дуже мало, але як фантастично багато встиг створити цей геній за 36 років!

Звучить В. А. Моцарт «Менует».

Учень 2. Франц Шуберт видатний австрійський композитор-романтик. Основні риси характеру композитора – життєрадісність, доброта і скромність відтворилися в його музиці простими, світлими і щирими почуттями. Саме висвітлення найрізноманітніших людських почуттів є головним змістом творчості Франца Шуберта.

За своє коротке життя (31 рік) Шуберт створив понад тисячу творів. Він написав більше 600 пісень, 9 симфоній, 22 сонати, танці, п’єси для фортепіано та інші твори. Але саме пісня займала в творчості композитора провідне місце. Для пісень Шуберта характерні доступність, проникливість і висока професійна майстерність.

Пісня «Ave Maria» - один з найкращих вокальних творів Франца Шуберта. Композитор вклав у неї таку щирість, сердечність і любов, що ця пісня хвилює людей і тепер, понад 200 років після написання. Це надзвичайно світлий, ліричний і піднесений гімн на честь Діви Марії – жінки-матері, яка дарує нове життя.

Звучить «Ave Maria» Ф. Шуберта.
Учень 3. Італія – італійська республіка. Держава на півдні Європи в Середземномор’ї. Займає Апенінський півострів, Паданську рівнину, південні схили Альп, острови Сицилію і Сардинію. На суходолі Італія межує з Францією, Швейцарією та Словенією.

Вся італійська музична культура поділяється на дві композиторські школи Римську і Венеціанську. Римська школа – термін, що в історії музики використовується для опису композиторів, які були пов’язані зі Святим Престолом та з Папською музичною капелою.Венеціанська школа – була найважливішим музичним феноменом в Європі і мала надзвичайно великий вплив на всю європейську музику. Саме Італія стала Батьківщиною таким музичним жанрам як опера і балет.

Учень 4. Музичне мистецтво Італії ми сьогодні представимо твором геніального італійського скрипаля, гітариста, композитора Нікколо Паганіні. Це одна з найяскравіших особистостей музичної історії ХVІІІ-ХІХ століть, заявивши про себе як про найдивнішого віртуоза цілої епохи. Якось уві сні мати Нікколо побачила ангела, який напророкував її синові кар’єру великого музиканта і дійсно, хлопчик мав рідкісний талант. Понад 30 років скрипаль давав концерти в Італії і більше сотні концертів у найбільших містах Європи. Його гра здавалася нереальною, демонічною, недосяжною. Він примусив усіх повірити в безмежні людські можливості.

«Яка людина, який скрипаль, який художник! – вигукував Ф.Ліст – О Боже, скільки муки, скільки горя, скільки страждань виражають ці чотири струни».

Все скрипкове мистецтво наступних епох розвивалося під впливом стилю Паганіні. Його твори посідають почесне місце в репертуарі виконавців сьогодення.

Звучить Н.Паганіні. Каприс №24.

Учень 3. А зараз ми побуваємо у місті Неаполь.

Найбільш популярною піснею в Італії є - «O sole mio».

Це неаполітанська пісня, яка була написана у 1898 році Едуардо ді Капуа на слова Джованні Капурро. Пісня була перекладена на багато мов і відома під різними назвами. Як правило, пісня виконується на неаполітанському діалекті італійської мови, мовою оригіналу. Назва пісні перекладається як «Моє сонце».

Який чудовий ранок, коли сходить сонце,

Яке чисте Повітря після бурі

Прозоре Повітря приносить свято.

Але є інше сонце, ще красивіше

Моє сонце – на твоєму обличчі.Звучить пісня «O sole mio».
Учень 5. Англія – одна із чотирьох частин Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії, одна з трьох частин Великої Британії, найбільша за площею та населенням. Назва країни походить від назви племені англів, одного з германських племен, що оселилися тут у V і VI століттях.

Культура об’єднаного королівства велика і різнобарвна. Вона в значній мірі впливає на культуру у світі, бо має сильні культурні зв’язки зі своїми колишніми колоніями, особливо ті держави, де англійська мова є державною.

Сьогодні ми познайомимось із творчістю англійського композитора ірландського походження епохи бароко Генрі Персела.

Творчість Персела охоплює широкий спектр жанрів – це театральна, церковна і світська, вокальна і інструментальна музика. У своїх творах він спирався на традиції англійського відродження, національного фольклору, а також сучасної французької та італійської музики. Найвідоміший твір композитора «Дідона і Еней» - вважається першою англійською оперою.Звучить Г. Персел «Танець англійських моряків».

Учень 6. Найбільш знаменитий та популярний музичний гурт за всю історію людства створений у 1960 році в Ліверпулі, британський біт-рок-гурт «Бітлз». Кількість проданих платівок гурту перевищує 1 мільярд примірників, що є рекордом світової музичної індустрії. 15 альбомів «Бітлз» очолювали хіт-парад Великобританії – більше, ніж будь-якого іншого виконавця.

До першого складу ансамблю входили: Джон Ленон, Пол Маккартні, Джордж Харрісон, Рінго Старр.Звучить пісня гурту «Бітлз» «О, Дарлінг».
Учень 7. Франція – офіційна назва Французька Республіка. Держава на заході Європи, республіка що межує з Бельгією, Люксембургом, Німеччиною, Швейцарією, Італією, Іспанією, Андорою. На півдні омивається Середземним морем, на заході – Атлантичним океаном.

Протягом останніх п’ятисот років Франція була однією із провідних країн світу з сильним культурним, економічним, військовим та політичним впливом на Європу та увесь світ. Назва Франція походить від латинської – Земля Франків, тобто земля вільних людей.

Французька музика черпає витоки з фольклору кельтських і германських племен, які жили у давні часи на території нинішньої Франції. Зі становленням Франції в період Середньовіччя у французькій музиці злилися народні музичні традиції численних регіонів країни. Французька музична культура розвивалася, взаємодіючи також з музикальними культурами інших європейських народів, зокрема італійського та німецького.

Учень 8. До найвідоміших композиторів Франції належать Ж.Бізе, Р.Вагнер, Г.Берліоз, К.Дебюссі, М.Равель, А.Дюран, К.Сен-Санс. Більшість із них стали яскравиии представниками нового художнього стилю що виник на межі ХVІІІ-ХІХ століть – романтизму.

Романтичне мистецтво було явищем складним і суперечливим. Романтиків не цікавили ані глобальні, ані загальнолюдські проблеми: вони зосередили увагу на багатому й складному внутрішньому світі людини. Також романтикам притаманне захоплення фольклором, глибоке вивчення національної історії. Нерідко зустрічаються фантастичні та казкові образи. Особливе місце посідають картини природи – як віддзеркалення внутрішнього стану людини. Музика романтизму – це голос серця.Звучить А.Дюран «Вальс».

Учень 7. «Хористи» - французький фільм режисера Кристофа Барратьє. Фільм вийшов на екрани у 2004 році. Фільм розповідає про буденне життя інтернату для важких підлітків. До інтернату приходить новий викладач музики Клеман Матьє. Він на відмінну від директора і інших суворих викладачів, любов’ю до музики поступово перевиховує озлоблених дітей. Організувавши в інтернаті хор, він запросив у хор найважчого підлітка Пьєра Моранжа, який мав унікальний голос. Пьєр став солістом хору, а згодом вступив до Ліонської консерваторії.

Музику до кінофільму «Хористи» написав відомий сучасний французький композитор Брюно´ Куле´, яка принесла йому світове визнання і третю премію Сезар. Головними рисами творчості Куле є змішення різних музичних культур, а також постійний пошук оригінального звучання.Звучить основна мелодія із фільму «Хористи» Б. Куле´.
Учень 9. Польща – держава у Центральній Європі, унітарна парламентська республіка, що має у своєму складі 16 воєводств. Польща має кордон з 7 країнами Європи: Росією, Литвою, Білорусією, Україною, Чехією, Словаччиною, Німеччиною. На півночі Польща омивається водами Балтійського моря. Столицею Польщі є місто Варшава.

Польська культура дійсно досягла загальноєвропейських вершин. Згадаймо великі наукові досягнення, серед яких передусім трактат Міколая Коперника «Про обертання небесних сфер»; Климента Яницького, якого увінчали в Римі лавровим вінком як кращого латинського поета. До цієї епохи Ренесансу, яку називають «золотим віком» польської історії і культури, належить творчість поета Яна Кохановського, який підніс на новий рівень розвиток національної мови.Учень 10. Фридерик Франсуа Шопен – найвидатніший польський композитор та піаніст ХІХ ст., гордість Польщі. Шопен був неперевершеним творцем мелодій, він одним з перших приніс у західну музику невідомі їй доти слов’янські ладові та інтонаційні елементи. Він не писав великих творів, опер. В історію музики Шопен увійшов як неперевершений майстер творів для фортепіано.

У своїх творах Ф.Шопен оспівував Батьківщину. Вона постає гордою, повною величі й доблесті в могутньому поступі полонців. Славне минуле країни, її легенди й перекази оживають у шопенівських баладах. Її відчай і гнів, бурхливі потоки народного протесту й заклик до боротьби – в стрімких пасажах шопенівських етюдів і прелюдій. Щирість людських почуттів, які прямують від серця до серця – шопенівські вальси.Звучить Ф. Шопен Вальс ля мінор.
Учень 11. Сербія – країна в центральній частині Балканського півострова. Сербія заселена сербами й іншими слов’янськими племенами з VI-VII ст. до кінця XII ст. Сербія перебувала під владою Римської імперії, а у XIII і XIV ст. була незалежною державою, з XV ст. Сербія входила до складу Османської імперії.

У XX ст. Сербія разом з Хорватією була частиною Югославії. Це були найбільш культурно значущі країни на Балканському півострові, в яких національна культура формувалася століттями. В Сербії можна почути і сербську, і хорватську, і македонську, і боснійську музику. У відповідності зі своїм національним характером, серби музичні, романтичні і співучі. Музика «в крові» у жителів Балканського півострова, вони народились разом з нею.«Молитва», а сербською «Молитва´» - третій сінгл сербської поп-співачки Марії Шерифович, що вийшов у 2007 році. Одноіменна пісня принесла Шерифович перемогу у міжнародному конкурсі пісень «Євробачення 2007». Пісня «Молитва´» була першою повністю не англомовною композицією, що перемогла на Євробаченні. Ця пісня була перекладена на кілька мов.

Я не можу брехати Богу

Встань на коліна і молись як я

Ти любов всього мого життя

Це єдине, що я можу сказати.

Звучить пісня «Молитва».
Учень 12. Америка – частина світу в Західній півкулі Землі, що поділяється на 2 континенти, або материки – Північну і Південну. Америку відкрив Христофор Колумб у 1492 році, крім того Колумб до кінця своїх літ був впевнений що відкрив шлях до Азії, а не Америку.

Формування музичної культури США почалось у XVII ст. і проходило під впливом історичних особливостей розвитку країни і важкого національного складу населення. Принесені на нову землю музичні традиції Європи, Африки, пізніше Азії переплелись разом, створюючи нову музичну культуру.

В кінці XVIII ст. формується американська професійна музика. У XIX ст. з’являються багато симфонічних оркестрів і джаз-бендів. У XX ст. – жанром популярної музики стає рок-н-рол, що в перекладі з англійської означає «хитайся і крутись». Основні риси – чіткий ритм, танцювальний темп, розкутість виконання.

Одним із найуспішніших музикантів XX ст. був славнозвісний американський співак і композитор – Елвіс Преслі. Він був настільки популярним, що більшість людей зазвичай називали його просто «Елвіс» або «Король рок-н-ролу», а в США просто «Король»!Звучить «Рок-н-рол».

Учень 13. Мерая Керіамериканська поп, ритм-енд-блюз співачка, авторка пісень, музичний продюсер та актриса. Вона дебютувала 1990 року під керівництвом звукозаписної компанії Columbia Records.

У 1991 році вона отримала премію «Греммі» у номінації «найкращий починаючий співак» та «найкраща поп-вокалістка». У 1993 році Мерайя випустила альбом «Music Box». Це найприбутковіший альбом на сьогоднішній день. Одна із пісень цього альбому «Герой» - очолила чарти та стала однією з тих пісень, за якою одразу впізнають творчість Мераї:

Якщо ти заглянеш собі в серце,

То побачиш, що ти герой.

Не бійся бути тим, хто ти є.

Ти ж знаєш, що зможеш перемогти.

Якщо ти втратиш надію,

Зазирни в себе, будь сильним.

І тоді ти дізнаєшся істину – ти герой!

Звучить пісня «Герой».

ІV. Висновки.

Учитель. Я, думаю, що наша «Музична подорож» вам сподобалась. Ми з вами познайомились з різними жанрами інструментальної та вокальної музики, творчістю відомих композиторів і виконавців. Змогли простежити за розвитком музичних стилів від XVIII до ХХІ століття. Д.Шостакович писав: «Навіть у повсякденному житті людина використовує багато слів, що нагадують нам про музику: тактовна поведінка, ритмічна робота, гармонійно розвинена особистість. Але головне музика відкриває нові світи і виконує благодійну місію – об’єднує людей. Сьогодні її Величність Музика об’єднала нас і допомогла задовольнити усі смаки. А саме головне за 40 хвилин ми разом об’їздили майже увесь світ.

На цьому ми зупиняємо нашу машину часу.

Дякую всім учасникам нашого заходу.

До наступної зустрічі.


Використана література та джерела:

Інтернет джерела:

1. http://uk.wikipedia.org/wiki/Австрія

2. http://uk.wikipedia.org/wiki/Італія

3. http://uk.wikipedia.org/wiki/Англія

4. http://uk.wikipedia.org/wiki/Франція

5. http://ostarbeiter.vn.ua/Польща

6. http://tonkosti.ru/Сербія7. http://uk.wikipedia.org/wiki/Америка


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка