Орнамент, види орнаментів Мета: НавчальнаСкачати 39.26 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір39.26 Kb.
Орнамент, види орнаментів

Мета: 
Навчальна: ознайомити учнів з орнаментом та його видами, правилами створення орнаментів; навчити створювати орнаменти на основі стилізації природних форм.Розвивальна: розвивати образне мислення, аналітичні здібності; формувати естетичні почуття, смак; активізувати творчу ініціативу учнів.
Виховна: виховувати любов до природи, творів образотворчого мистецтва, охайність під час роботи. 
Оснащення. 

Матеріали та інструменти: фломастери, прості та кольорові олівці, гумки, аркуші паперу, гуашеві фарби, пензлі, ємності для води, серветки для витирання рук і пензлів, клейонки. 

Зоровий ряд: фотозображення орнаментованих творів декоративно-прикладного (декоративно-ужиткового) мистецтва (писанок, вишивок, керамічних виробів, іграшок та ін.), зображення різних видів орнаментів. 
Тип уроку: комбінований урок

ХІД уроку 
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
 
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. 
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
• Що таке декоративно-ужиткове мистецтво? 

• Які види декоративно-ужиткового мистецтва ви знаєте? 


• Чи є у вас удома предмети, що належать до якогось виду декоративно-ужиткового мистецтва? Що це за предмети? Чим вони відрізняються від решти? 

3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

4.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ,
ВИКЛАДЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
.
У народних орнаментах, які прикрашають побутові речі, відбито тисячолітній інтелектуальний досвід народу-творця.

Художня мова народних орнаментів така ж багата, як і мова народної поетичної творчості, тому заслуговує на глибоке вивчення. 


Орнамент (від лат. отатепіит — прикраса) — візерунок, побудований на ритмічному повторенні геометричних елементів, стилізованих тваринних чи рослинних мотивів. http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/2/70/602/70602037_ykryzorxark1.jpg
Стилізація — процес узагальнення предмета за формою та кольором на основі добирання найвиразніших його рис. http://forum.myjane.ru/files/sm_an-4_1__181.gif

Процес стилізації складний, але дуже цікавий. 


Орнамент як прикраса відіграє функцію естетичного оздоблення тіла людини (ювелірні прикраси), приміщення (розписи, предмети декоративно-ужиткового мистецтва), споруди (архітектурні прикраси) чи будь-якого іншого простору.

Орнамент — це досить складна система, що компонується з різноманітних елементів, знаків, символів, які взаємодіють та створюють цілісну енергетичну картину, зрозуміти яку сьогодні доволі складно. Кожен з орнаментальних символів приховує етапи історичного розвитку людства (знаки первісних культур, середньовічні релігійні символи, метафори народно-поетичного осмислення, а також символи, притаманні сучасним естетичним канонам).

Орнаменти мають власну класифікацію. Вони бувають: геометричними: рослинними: зооморфними (зображення тварин); антропоморфними (зображення людей); космогонічними (солярні знаки — зображення Сонця і планет,уявлень про їх рух та про конструкцію і функціонування світу); епіграфічними (орнаменталізовані написи, наприклад слов'янська в'язь, арабське письмо), скейоморфними (у перекладі з грецьк.— знаряддя, посуд; наслідування слідів різних технічних засобів, наприклад лозоплетіння, ткання, обв'язування ременем, шнуром, окуття).http://img1.liveinternet.ru/images/attach/c/2/74/211/74211171_891197.jpg

Будь-який орнамент складається з елементів.Елемент орнаменту — найпростіший зв'язок кількох ліній, які утворюють елементарну фігуру геометричного чи довільного вигляду. 
З елементів складається модульна фігура. Модуль в орнаменті — основна фігура чи композиція ліній, яка створює та тримає орнамент у його ритмічній послідовності.
Поєднання двох і більше модулів утворює фігури орнаменту. Однією з найпростіших фігур є кут і хрест, що складаються з двох елементів. Ритмічним повторенням фігур створюється мотив орнаменту. Мотив може визначатися формою елементів, знаків, конкретизованих зображень, що утворюють орнамент, або особливостями побудови — пропорціями, ритмом, типом симетрії. 
За композицією орнаменти бувають: украинский орнамент и вышивка в векторе | ukrainian ornaments

http://zoohall.com.ua/uploads/posts/2012-06/1340026547_ukrainskii-ornament-5.jpg

у смужці, у квадраті,


c:\docume~1\9335~1\locals~1\temp\finereader11.00\media\image1.jpeghttp://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/8/102/415/102415468_6.png

у колі, у трикутнику. 
Фізкультхвилинка 

5. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ 
Варіант № 1. Створення орнаменту в обраному форматі. 
Варіант № 2. Створення рослинного орнаменту з використанням власної стилізації улюбленої рослини. 
Варіант № 3. Створення зооморфного орнаменту з використанням власної стилізації метелика або жука. 
6. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ 
♦ Що таке орнамент? Які види орнаментів ви знаєте? Який із цих видів ви створювали сьогодні на уроці? 
♦ Що таке стилізація? Чи використовували ви стилізацію для створення свого орнаменту? 
7. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ 
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку). 
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: принести акварельні фарби, пензлі, прості олівці, гумки, свічки, аркуші
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка