Обладнання: ігровий стіл поділений на сектори, дзиґа із стрілкою, конверти з питаннями, музичний центр, чорний ящик, модель скрипічного ключа, фотоплівка «Kodak», фаянсова чашка, лист паперу, кам’яне вугілля, сухий полинСкачати 100.19 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір100.19 Kb.
#28326
Різноманітні позаурочні заходи з географії посилюють рівень задоволення освітніх запитів дітей та викликають і підтримують в них сталий інтерес до вивчення навчальної дисципліни, у тому числі і самостійно. Пропоную інтелектуальну гру «Що? Де? Коли?». Ця гра розрахована на учнів 8-9 класів. Сама проводжу її під час географічних вечорів. Цей захід не потребує великої матеріальної бази школи. Матеріали гри можна використовувати і під час проведення тижня географії, а також протягом навчального року при проведенні позакласних заходів.

Також хочу висловити подяку за журнали «Географія» та « Біологія». Я їх виписую дуже давно і вони дійсно допомагають мені під час підготовки до уроків. Також дуже гарно, що в журналах друкуються правові та нормативні документи.Інтелектуальна гра «Що? Де? Коли?»

Мета: Розвивати пізнавальний інтерес до природи України, її історії, особливості розвитку господарства та культури; розширювати кругозір учнів, розвивати логічне мислення, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, розвивати культуру спілкування, вміння вільно висловлюватися, вести дискусію, проявляти творчі здібності, формувати толерантне ставлення до думок інших, виховувати любов до рідного краю.

Обладнання: ігровий стіл поділений на сектори, дзиґа із стрілкою, конверти з питаннями, музичний центр, чорний ящик, модель скрипічного ключа, фотоплівка «Kodak», фаянсова чашка, лист паперу, кам’яне вугілля, сухий полин.

Хід заходу

Правила гри.

На столі розкладені конверти з питаннями від вчителів школи. Один конверт в один сектор на столі. Капітан команди, яка складається з шести учнів, обертає дзиґу. Вибирається те питання в конверті на яке вказує стрілка прикріплена до дзиґи. Питання команді зачитує ведучий. Команді дається одна хвилина на обдумування відповіді на питання, після якої капітан команди визначає учня, який буде давати відповідь на питання. За кожну правильну відповідь дається один бал. За неправильну відповідь бал присуджується команді вчителів. Гра закінчується, коли одна із команд набере 6 балів. Під час музичної паузи учасники художньої самодіяльності пропонують свої номери.

Питання:
ЕКОНОМІЧНА ГЕОГРАФІЯ

 1. Увага! Чорний ящик. У 1635 році геніальний французький інженер та картограф Г. де Боплан спроектував на правому березі Дніпра фортецю, яка б ізолювала Запоріжжя від України, та перешкоджала втечі селян на Січ. Назву цієї фортеці знає кожен хто займається фотографією. Що в чорному ящику? (Фотоплівка Kodak).

 2. За нової Січі 1756р. у гирлі річки Чаплинка козак Петрик заснував зимівник, який поступово переріс у хутір, а потім у містечко. З ХІХ ст. і по наш час вироби цього містечка славляться по всій Україні і за кордоном. Назвіть це містечко. (Петриківка)

 3. Назвіть містечко, що славиться килимарством та керамікою. У 1989 році тут заснований Державний музей – заповідник українського гончарства. (Опішня).

 4. Всі знають про сульфідні лікувальні грязі Одеської області та Криму . Вони формуються за рахунок сульфітів морської води. Але лікувальні грязі є і в Львівській та Івано-Франківській області. Які це грязі? (Торф’яні)

 5. Кольорова гама цього мінералу немає обмежень. Незважаючи на низьку твердість – полірується тільки алмазними порошками. Ювеліри недолюблюють його через ламкість, несприйняття дзеркальної поліровки. Проте металурги не уявляють свою роботу без нього. Гірники Саксонії називають його «рудною квіткою» (ерцблюма). Що в чорному ящику. (Флюорит або плавиковий шпат використовується в чорній металургії.)

 6. «Страна болот и песков, рек с длиннейшими заболоченными дельтами и широкими, плоскими поймами, вдоль которых очень часто тянутся холмы дюнных песков». Таку характеристику Поліссю дав військовий топограф І.І. Жилинський, який очолював Західну експедицію 1873р

За її даними була зроблена перша гіпсометрична карта Полісся. Яка була причина організації Західної експедиції? (Осушення боліт для збільшення площі лугів, через розораність правобережжя).

 1. Хто не любить шоколад? На початку ХХ ст. швейцарський Берн та одне з міст України називали кондитерськими столицями Європи. І на сьогоднішній день це місто випускає 18 видів шоколадних плиток, 22 набори шоколадних цукерок в коробах, 5 видів крекерів. Єдина з великих кондитерських фабрик, яка зберегла свою назву з радянських часів. Назвіть місто та торгову марку? (Львів, «Світоч»)

 2. Цей метал використовується у радіотехніці, електротехніці, радіолампах, рентгенівських трубках. Використовується і як легуючий метал. А П.П. Амосов – уральський металург з’ясував, що це він надавав міцності самурайським мечам. (Молібден).

 3. Увага! Чорний ящик. Тут знаходяться два предмети на виготовлення яких використовується один і той же самий матеріал – каолін. Для одного – основний матеріал. Для другого – допоміжний, збільшує його густину та зменшує прозорість. (Фаянсова чашка та лист паперу).

 4. Назвіть найдовший пасажирський залізничний маршрутна Україні. Поїзд перебуває в дорозі 33години 07 хвилин. (Харків – Ужгород).

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ

 1. Вапняки цих пасм є чудовою сировиною для асфальтних та цементних заводів. З білого каменю збудовано сотні сіл і міст. Фортеця в Старому Збаражі складена з нього. Після війни з нього відбудовували Тернопіль. Про який географічний об’єкт йде мова. (Товтри.)

 2. З пісковиків цієї споруди побудований фундамент всесвітньо відомих Золотих воріт у Києві. Рожеві та червоні кварцити використовують при будівництві. Тільки тут росте азалія понтійська, скельний дуб, чорна береза. Про яку місцевість іде мова? (Словечансько-Овруцький кряж).

 3. Академік А.Я. Ферсман писав: «Це рідкісний резервуар, у якому розчинена вся Періодична система Менделєєва. Майже немає такого хімічного елемента, сполуки якого не містилися б у …» Закінчить будь ласка речення. Що мав на увазі Ферсман.? (у Сиваській ропі)

 4. Увага! Чорний ящик. Про цей мінерал ще Петро І сказав: «Сей минерал, если не нам, то нашим предкам зело полезен будет….». А кріпосний рудознавець Г.Г.Капустін зробив його надбанням України. Що знаходиться в чорному ящику. (Кам’яне вугілля.)

 5. О.С. Пушкін писав про Кримські гори:

В немой глуши степей горючих,

За дальней цепью диких гор,

Жилища ветров, бурь гремучих,

Куда и ведьмы смелый взор

Проникнуть в поздний час боится,

Долина чудная таится.

Де знаходиться «жилище ветров», про яке писав Пушкін?

(«Полюс вітрів» в Криму – Ай-Петринський перевал. Тут рідко який зимовий день обходиться без бурі та й швидкість вітру в декілька раз більша, ніж на рівнинах.)


 1. «Чорна хмара з-за лиману

Небо, синє криє.

Синє море звірюкою

То стане, то виє,

Дніпра гирло затопило.»

Про який лиман і море йдеться мова? (Дніпровський лиман, Чорне море). 1. А. П. Чехов про нього сказав: «Посади голоблю, виросте тарантас?»

В.В. Докучаєв: «Цар російських ґрунтів.» Про що йдеться мова?

(Про чорнозем). 1. Як називаються в степу плоскодонні овальної чи округлої форми зниження в рельєфі від кількох метрів до 10 км в поперечнику. (Поди)

 2. Всі знають, що для сушіння волосся використають фен. Поясніть звідки пішла ця назва? (Фени – сухі та теплі місцеві вітри Кримського півострова).

 3. За легендою, назву цій річці дав Петро І. Під час переправи у нього випало дзеркало, яке впало у воду. Розлючений Петро І назвав її «крадієм». Про яку річку іде мова? (Ворскла. По російські крадій «вор», а дзеркало в ті часи називалося «скло»)

ЗАПОВІДНИКИ УКРАЇНИ

 1. Заповідник, по якому проходить водорозділ Чорного і Балтійського морів, та збереглися релікти льодовикової флори – береза низька, верба лапландська. (Розточчя)

 2. Заповідник, що був створений у 2001 році на основі однойменного болота та озера. Тут мешкає багато рідкісних тварин та ростуть багато рослин занесених в Червону книгу характерних для Полісся. (Черемський)

 3. В якій області знаходиться три з чотирьох філіалів Українського степового заповідника: Кам’яні могили, Хомутівський степ, Крейдяна флора. (Донецька)

 4. Національний парк, де на більшій території ростуть широколистяні ліси віком 90-100 років, що не є типовими для цієї зони. Назва пов’язана з крейдяними виступами. Назвіть назву парка. (Святі гори)

 5. Дендропарк, який був закладений Миколою Давидовим, онуком Дениса Давидова – героя вітчизняної війни 1812 року . Місцеве населення так і називає його Давидовським. Назвіть цей дендропарк. («Веселі боковеньки» Кіровоградська область)

 6. Трон, Король, Королева, Свита, Воїн, Шапка Мономаха, Свята гора, обеліск Сфінкса, Гяурбах, Чортів камін,Сокіл, Сердолітова бухта. Всі ці географічні назви пов’язані з природним заповідником. Назвіть його. (Карадагський заповідник. Назви виникли в результаті вивітрювання вулканічних порід)

 7. Цей заповідник еталон природи Приазов’я на Донеччині. До революції 1917 року це була назва табунної толоки, що належала області Війська Донського і використовувалась як пасовисько для молодих коней. (Хомутівський степ)

ІСТОРІЯ ТА ГЕОГРАФІЯ

 1. Всі знають, корінне населення Криму – турки та татари. Також тут можна зустріти сліди поселень греків, генуезців… А яка народність залишила нам знамените печерне місто Чуфут-Кале біля Бахчисараю.

(Караїми).

 1. В околицях Коростеня Житомирської області де річка Уж має швидку течію між скелями, один із виступів скель має назву «купальня». Це місце облюбувала одна із владних жінок Київської Русі, на честь якої і було названо це місце. Хто ця жінка? (Княгиня Ольга, «купальня Ольги»)

 2. У Волинській області Ковельському районі є будинок який в народі називають «Білий будиночок». Сюди приходять люди які є шанувальниками творчості видатної української письменниці. Хто ця письменниця? (Леся Українка)

 3. Ж.Шерер у книзі «Історія Малоросії» 1796 року описав такі дії козаків: «Запорожець, виловивши великих осетрів, виварює з них у котлах жир. І отим риб’ячим жиром просякає нову полотняну сорочку й дає їй просохнути. Козак носить її без прання, аж доки вона на зробиться зовсім вітхою». Навіщо вони це робили? (Щоб не заводилися воші під час походів.)

 4. Острів, де в VIIст. до н. е. було засноване перше грецьке поселення на території сучасної України, а в 1906 році тут стратили керівників повстання на крейсері «Очаків» лейтенанта П. Шмідта і трьох його помічників. (о.Березань).

 5. За традицією, у великих портових містах півдня України, зелені вулиці, що виходили до моря називалися бульварами. В Одесі він називається Приморським. А як він називається в Миколаєві? (Флотський, через брак моря).

 6. Софія Київська – найдавніший зі кам’яних храмів Русі. Та інший храм має підстави посперечатися з цим. Його почав зводити Мстислав Хоробрий (1035-1036р). В недобудованому храмі його й похоронили. Назвіть його та місце знаходження. (Спасо-Преображенський собор. Чернігівська область.)

 7. Це – великоформатна книга на 482 пергаментних аркушах масою 9кг. Містить багато елементів української народної мови. Була створена в 1561 р в монастирі неподалік від м.Рівне. Зараз вона відома практично кожному українцю. (Пересопницьке Євангліє, на якому присягають президенти України).

ФЛОРА ТА ФАУНА УКРАЇНИ

 1. Всі знають вільху. Це дуже швидкоросле дерево. На території України відомо близько 80 видів вільхи. Це дерево має дещо спільне з рослинами родини бобові. Також у вільшаниках завжди великі зарості кропиви, гарно розростаються кущі малини. Поясніть це явище і що об’єднує бобові та вільху. (Вільха як і бобові є азотозбирачами. У бобових симбіоз з азотофіксуючими бульбочковими бактеріями , а у вільхи з променистими грибками. Кропива та малина – нітрофіли. Люблять азотну дієту).

 2. Ця рослина користується повагою серед населення, адже вона лікарська і пришвидшує гоєння ран. Американські індійці її ненавиділи і називали «Слід білої людини». Про яку рослину йде мова? (Подорожник, його використовують як протизапальний засіб. А європейські завойовники завезли його в Америку).

 3. Людвіг ван Бетховен прославив цю тваринку, найбільша колонія її знаходиться в заповіднику Стрілецький степ. Назвіть цю тварину? (Бабак).

 4. Увага! Чорний ящик. У Салернському кодексі здоров’я (ХІV ст.) про цю траву написано: «Мати численних трав, наречена словом елінським. Дію цієї трави, кажуть, відкрила Діана, що Артемідою зветься у греків, звідси і назва…». На Русі її знали як «Жіночі ліки». Раніше використовували як добавки до алкогольних напоїв. Вермут і Абсент безпосередньо зв’язані з назвою цієї трави. (Артемізія абсентум – латинська назва полину гіркого. Артемізія названа на честь Артеміди, яка була богинею мисливства і покровителькою майбутніх матерів. А вермут в перекладі з німецької означає полин).

 5. Яка рослина «кусається» мурашиною кислотою і містить майже всі вітаміни, а вітаміну С в 2,5 рази більше, ніж в лимоні. (Кропива дводомна).

 6. Ця рослина застосовується в медицині при шкірних захворюваннях. В перекладі з грецької мови означає «ластівка». Вона єдина рослина на Україні, що має помаранчевий сік. Розповсюджена по всій території України. Що це за рослина? (Чистотіл. Наукова назва – хелідоніум. З грецького хелідон - ластівка ).

 7. Спостерігаючи за ялиною можна побачити, що гілки інколи схиляються і никнуть, а в деякі дні розправляються і, навіть, вигинаються догори. Чим це можна пояснити? (Гілки ялини чутливо реагують на вологість повітря. Перед дощем вони вигинаються догори.)Список літератури
 1. П.Г.Шищенко,Н.В. Муніч «Фізична географія України»К. « Зодіак-Еко» 2008.

 2. О.Ф. Надтока, О.М. Топузов « Географія» К. « Світ знань» 2009.

 3. П.О.Масляк, П.Г. Шищенко, «Хрестоматія з географії України», К., «Генеза», 1994.

 4. А.С.Івченко, Україна, Харків, «Клуб сімейного дозвілля», 2008.

 5. Т.О.Станкевич, «Атлас тварин і рослин», Харків, «ТАЛАНТ»,2010.

 6. Ю.О.Чернецький, «Україна. Історія. Природа. Мистецтво.», Харків, «Клуб сімейного дозвілля», 2009.

 7. А.І.Філатова, «Природа і ми», К., «Реклама», 1990.

 8. Г.З.Берсон, «Дикорастущие съедобные растения.» Ленинград, «Гидрометеоимздат», 1991.

 9. С.П.Павлюк, Г.Й.Горинь, Р.Ф.Кирчіва, «Українське народознавство», Львів, «Фенікс»,1997.

 10. Большая энциклопедия Кирилла и Мефодия (2 DVD), 2008

 11. Ф.Д.Заставний, «Економічна і соціальна географія України», К., «Форум», 2000.

 12. О.І.Шаблій, «Соціально-економічна географія України», Львів, «Світ», 1994.


p230410_19.02_[01].jpg

Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Методика превентивного
2014 -> Методичні рекомендації для самостійної роботи слухачів курсів підвищення педагогічної кваліфікації Херсон 2015
2014 -> Урок 1 Здоровий спосіб життя. Принципи здорового способу життя. Практична робота Моделювання поведінки в разі погіршення самопочуття
2014 -> Положення про навчальні кабінети І лабораторію звукозапису Херсонського музичного училища Херсон 2008 положення про навчальні кабінети І лабораторію Херсонського музичного училища Загальні положення
2014 -> План роботи кабінету історії Старосалтівського професійного аграрного ліцею Завідуючий кабінетом
2014 -> Організація та науково-методичне забезпечення діяльності психологічної служби І пмпк
2014 -> Черкасова Любов Михайлівна, заступник директора з виховної роботи у 2013/2014 навчальному році набув чинності новий державний стандарт
2014 -> Соціальна робота з агресивними підлітками

Скачати 100.19 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка