О. С. Смик Чернівецький національний університет імені Юрія ФедьковичаСкачати 54.65 Kb.
Дата конвертації18.04.2016
Розмір54.65 Kb.
#12600
Смик О. Роль мінеральних вод для санаторно-курортного лікування (на прикладі Чернівецької області) / О.Смик // Проблеми гідрології, гідрохімії, гідроекології: Мат. 6–ої Всеукр. наук. конф. з міжнар. участю (Дніпропетровськ, 20–22 травня 2014 р.). – Дніпропетровськ: ТОВ «Акцент ПП», 2014. – С. 262–264.
УДК 911.3:615.83(477.85)

О.С.Смик


Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича,

м. Чернівці, Україна
РОЛЬ МІНЕРАЛЬНИХ ВОД ДЛЯ САНАТОРНО-КУРОРТНОГО ЛІКУВАННЯ

(НА ПРИКЛАДІ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ)
O.Smyk. The role of mineral waters in sanatorium-and-spa treatment (by example of the Chernivtsi region). We analyzed the role of mineral waters in sanatorium-and-spa treatment and the classification of mineral waters in view of their mineralization. The description of the regional mineral water sources is provided.

Keywords: mineral water, sources of mineral waters, sanatorium-and-spa treatment, mineralogical resources.
Мінеральні води - підземні (іноді поверхневі) води з підвищеним вмістом деяких хімічних елементів і сполук, а також газів, із специфічними фізико-хімічними властивостями (температура, радіоактивність та ін.), що справляють цілющий вплив на організм людини.

Слід зазначити, що всі мінеральні води в залежності від сфери застосування із врахуванням їх мінералізації поділяють на столові, лікувально-столові та лікувальні.

Столові мінеральні води (мінералізація до 1 г/літр) не мають суттєвого біоактивного впливу на організм і не потребують певних обмежень у застосуванні у зв'язку з їх хімічним складом. Більшість відомих нам доступних у торгівельній мережі мінеральних вод є лікувально-столовими (мінералізація - від 2 до 15 г/літр, а при наявності певних специфічних компонентів - < 2 г/літр). Лікувальні мінеральні води мають мінералізацію понад 15 г/літр, містять ряд активних компонентів дії, продаються лише в аптеках і потребують спеціального індивідуального застосування за рекомендацією лікаря  [3].

Україна має широку і різноманітну ресурсну базу, представлену майже всіма бальнеологічними типами мінеральних вод:  вуглекислі;  радонові;  сульфідні;  залізисті;  бромні, йодо-бромні та йодні;  кременисті; води з підвищеним вмістом органічних речовин;  води без специфічних компонентів тощо.

Наш організм щоденно потребує близько 2-3 літрів води. Тому чим більше ми п'ємо чистої, якісної води, тим сильніше допомогаємо нашому організму виводити шлаки та інші шкідливі речовини.

Мінералогічні ресурси Чернівецької області включають родовища мінеральних вод та грязей. З геологічною будовою пов'язані практично невичерпні запаси лікувальних мінеральних вод найрізноманітнішого хімічного складу, що використовуються для лікування багатьох захворювань.

На сьогодні відомо понад 60 родовищ мінеральних вод, але вони недостатньо досліджені і слабо використовуються.

Здійснюється промисловий розлив столових і лікувально-столових вод - "Буковинська", "Брусницька", "Кельменецька", "Валя-Кузьминська" та ін. Особливо цінною вважається вода Брусницького родовища, яка містить сірчано-водневі та содові гідрокарбонатно-хлоридно-натрієві компоненти, які визначають її лікувальні властивості та профіль курорту. Затверджені запаси цього родовища дозволяють організувати курортний комплекс до 10 тис. місць.

Санаторно-курортне лікування в санаторії "Брусниця" базується на використанні Брусницьких мінеральних вод трьох типів. До першого типу належить сірководнева мінеральна вода високої концентрації "Буковинська Мацеста" (концентрація сірководню становить 265-300 мг/л), яка має ряд переваг перед "Мацестою" в Сочі. Брусницька мінеральна води другого типу - це гідрокарбонатно-хлоридно-натрієва мінеральна вода типу «Єсентуки-4». Третій тип Брусницьких вод - хлоридно-натрієва мінеральна вода, яка є аналогом Миргородської мінеральної води.

Вода "Буковинська" слабомінералізована, гіпотонічна, містить лише 1,1-1,2 г/л води розчинних солей, серед яких переважає гідрокарбонат натрію і практично не має солей кальцію і магнію. Тобто вода дуже м’яка, лужна, рН 8,5-8,8, і успішно використовується при підвищеній кислотності шлункового соку, а також застосовується при захворюваннях органів травлення, порушення обміну речовин, урологічні хвороби [4].

До гідрокарбонатних мінеральних вод типу "Боржомі" відносять води сіл Будинець, Цецине, Селятин тощо. Однак низька мінералізація (1,1-1,2 г/л) і відсутність вільної вуглекислоти значно відрізняють мінеральні води с.Будинець від вод типу "Боржомі".

На території області знаходиться велика група мінеральних вод з хлоридно-натрієвою основою. Однією з характерних особливостей цих вод є висока мінералізація (13-300 г/л ) та наявність великої кількості брому (від 12 до 132 мг/л). В основному це води с. Красноїльськ, с.Сергії, с.Черешенька та ін. За температурою вони відносяться до хлоридних. Висока мінералізація та велика кількість брому дає можливість порівнювати води цієї групи з мінеральною водою курорту "Моршин". Мінеральні води даної групи застосовуються при захворюваннях суглобів, хребта, периферичної і центральної нервової системи.

Для сульфатних мінеральних вод характерна невисока мінералізація (1,9-5,4 г/л) та сульфатно-натрієва основа. Більшість з них вміщує невелику кількість гідрокарбонатів, температура води не перевищує 14-15° С. До основних представників сульфатних вод відносяться води на околиці Чернівців (Садгірський р-н), с.Черленівка та м.Заставни. Мінеральні води цієї групи використовують для лікування захворювань серцево-судинної системи, периферичної нервової системи, хвороби шлунка.

До сульфатно-кальцієвих мінеральних вод відносять води с.Вікно, с.Драниця, с.Крутеньки. Мінеральні води даної групи застосовуються при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки, органів руху, периферичної нервової системи [2].

В першу чергу, мінеральні води використовують для пиття. Такий спосіб - найстарший і один з найефективніших. Таким чином лікують різноманітні захворювання шлунка, печінки, жовчного міхура, гастрити і перитоніти, розлади кишечника, проблеми з нирками. Мінеральні ванни - ще один варіант лікування водою, з зовнішньою дією. Для кожного випадку підбирається певна температура води і її склад. Так можуть лікувати захворювання опорно-рухового апарату, шкіри, нервової та серцево-судинної систем.

Слід відмітити, що вуглекислі, хлоридні, гідрокарбонатні хлоридні води, води з більш високою мінералізацією незалежно від часу їх прийому, переважно стимулюють шлункову секрецію. Мінеральні гідрокарбонатно-сульфатні та гідрокарбонатні води гальмують процес кислотоутворення.Загалом, мінеральні води стимулюють кислотоутворення в шлунку і виділення соку підшлунковою залозою. Володіючи специфічними фізичними і біологічними властивостями, мінеральна вода має рефлекторний і гуморальний вплив на різні органи і системи організму.
Список використаної літератури:

  1. Гетьман В. Курортна галузь на теренах Карпат / В.Гетьман // Зелені Карпати .-2002 .- №1-2 (15-16) .- С.20-25.

  2. Дутчак С.В. Туристсько-рекреаційні ресурси ландшафтів / С.В.Дутчак.- Чернівці, Видавничий дім «Родовід», 2014.-С.71-78.

  3. Пахтер Ю.О. Мінеральні води як складова розвитку курортно-рекреаційної сфери / Ю.О.Пахтер // Науковий вісник Ужгородського національного університету.-2009.- Серія «Економіка».- Вип.28.-С.45-48.

  4. Смик О.С. Аналіз проблем та перспективи розвитку санаторно – курортної справи в Чернівецькій області / О.Смик // Вчені записки Таврійського національного університету імені В.І.Вернадського. Серія «Географія».- Сімферополь. - Том 24 (63). №2, частина 2 .-2011.- С.328-332.

Каталог: jspui -> bitstream -> 123456789
123456789 -> О. А. Поцулко психологія управління навчально-методичний комплекс для студентів заочної форми навчання спеціальності «Менеджмент організації»
123456789 -> Міністерство освіти І науки, молоді та спорту україни державний вищий навчальний заклад донецький національний технічний університет
123456789 -> Євген Бойко, Володимир Шпортій
123456789 -> Навчальний посібник Укладачі: Н. Г. Матейчук, О. П. Степаненко чну 2014 ббк 88. 8

Скачати 54.65 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка