Николай вояковський шляхами наших прочанСторінка1/30
Дата конвертації30.04.2016
Розмір1.72 Mb.
#30227
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   30
о. НИКОЛАЙ ВОЯКОВСЬКИЙ
ШЛЯХАМИ НАШИХ ПРОЧАН

Проповіді про чудотворні ікони Божої Матері
ЗМІСТ

ВСТУПНЕ СЛОВО 2

ПРОЩА НА ВІДПУСТ 3

ПРО ЗАСТУПНИЦТВО ПРЕЧИСТОЇ ДІВИ МАРІЇ 4

МИЛОСЕРДЯ ДВЕРИ... 9

ПРО ЧУДОТВОРНІ ІКОНИ БОЖОЇ МАТЕРІ КНЯЖИХ ЧАСІВ 11

ПРО ЧУДОТВОРНІ ІКОНИ БОЖОЇ МАТЕРІ КОЗАЦЬКИХ І ГЕТЬМАНСЬКИХ ЧАСІВ 14

ПРО ДЕЯКІ ЧУДОТВОРНІ ІКОНИ БОЖОЇ МАТЕРІ В ГАЛИЦЬКІЙ ЗЕМЛІ 16

ПРО ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ В АХТИРЦІ 19

ПРО ВЕРХРАТСЬКУ ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 21

ПРО ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ В ГОШОВІ – НА ЯСНІЙ ГОРІ 23

ПРО ЖИРОВИЦЬКУ ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 25

ПРО ЗАРВАНИЦЬКУ ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 26

ПРО ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ В КРАСНОПУЩІ 28

ПРО ЧУДОТВОРНУ КРЕХІВСЬКУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 30

ПРО КРИСТОНОПІЛЬСЬКУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 31

ПРО ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ В МАРІЯ ПОВЧ НА ЗАКАРПАТТІ 33

ПРО ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ НЕУСТАЮЧОЇ ПОМОЧІ 36

ПРО ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ ОДІГІТРІЇ 39

ПРО ПАЦЛАВСЬКУ ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 41

ПРО ПІДГОРЕЦЬКУ ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 43

ПРО ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ В ПІДКАМЕНІ 45

ПРО ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ В ПОГОНІ 47

ПРО ПОЛОЦЬКУ ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 49

ПРО ПОЧАЇВСЬКУ ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 51

ПРО САМБІРСЬКУ ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 53

ПРО СТРАДЕЦЬКУ ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 55

ПРО ТЕРЕБОВЕЛЬСЬКУ ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 57

ПРО ТЕРНОПІЛЬСЬКУ ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 59

ПРО УЛАШКОВЕЦЬКУ ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ 61

ПРО ЧУДОТВОРНУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ В ХОЛМІ 63

ПРО ПОЯВИ БОЖОЇ МАТЕРІ В ГАЛИЧИНІ В 1954 і 1955 РР. 65

"ПОД ТВОЮ МИЛОСТЬ ПРИБІГАЄМ..." 67


ВСТУПНЕ СЛОВО


Наслідки другої світової війни були для нашого народу жахливі. Під релігійним оглядом в Галичині стрінула нашу Церкву руїна. А лиха доля, наче цей осінний вітер, розвіяла дітей України по всьому світу. Та всі вони, ці "ізгої" двадцятого століття можуть з чистою совістю повторити слова поета:

"Ми не кинули рідної хати

Задля маєтків, ані задля втіхи,

Але, що жити нам – там не хочуть дати!"

Прости нам Україно, Рідна Мати"."

Скитальці змушено пішли з Рідної Землі, а в серці, наче старинні Греки, вони принесли тут святий вогонь: вогонь батьківської віри, щиру любов до Рідної Землі, батьківську традицію, а передовсім щире і глибоке почитання Пречистої Діви Марії.

Шляхи наших прочан майоріють нам сьогодні в очах, а їхні побожні пісні ще сьогодні відгомоном дзвенять в наших серцях. Та ці спомини відживають тільки в думці тих, що самі ходили колись шляхами прочан у Рідній Землі.

Саме тому, щоб ці спомини оживити, а доростаючі нам на зміну, покоління освідомити про глибоку релігійність їхніх предків, що своє життя значили релігійними подвигами, особливо прощами на відпуст до чудотворних ікон Пречистої Діви Марії, я написав оці проповіді про наші чудотворні ікони Божої Матері в українській землі.

Прикро глядіти, як свої люди, далеко від Рідної Землі ігнорують свої рідні чудотворні ікони, як стараються поширювати поміж своїм народом святощі чужих народів. Яка це чорна невдячність супроти Пречистої Діви Марії, що стільки любови проявила нашому народові, що плакала над нашою недолею у своїх святих іконах.

Хай ця книжка "Шляхами наших прочан" пригадає нам наші славні відпустові церкви, наші чудотворні ікони Пречистої Діви Марії, наш вияв любови до Небесної Неньки у наших прощах на відпуст.

Автор

ПРОЩА НА ВІДПУСТ


Багато є церков на Україні, що в них є чудотворні ікони Пречистої Діви Марії, до яких колись наш нарід йшов на прощу. А йшли наші прочани нераз з далеких сторін, босоніж, у спеці сонця, а то й в негоді, з піснями і молитвами на устах, в процесійних, хрестних ходах. Так ішли наші прочани на прощу до відпустових церков, щоб там у стіп чудотворної ікони Матері Божої просити розради й помочі в життьових журбах і нещастях. І хоч Пречиста Діва Марія не є тілесно присутною у тих відпустових церквах, то однак можна сказати, що духово Вона є там справді присутня. У своїх чудотворних іконах Вона скоріше вислухує просьб тих людей, що в Неї ласки благають І роздає їм щедро благодаті, що їх потребують Її почитателі.

Думаю однак, що молоді люди, народжені вже поза Рідною Землею України, не зовсім розуміють значення слів: "проща на відпуст", а шкода, бо це прекрасна українська релігійна традиція. Проща на відпуст завжди була виявом глибокої релігійної набожности нашого народу. Ця традиція прощі на відпуст є сьогодні дуже важливою, рушійною силою, щоб оживити релігійне життя в родинах, а через родини влити в серця нашої молоді велику любов до Пречистої Діви Марії, що нею від давних давен відзначається наш український нарід.

Під час другої світової війни і після неї можна завважити повільний занепад глибокої релігійности, питомої нашому народові. Настав час, щоб ми всі доложили всіх наших зусиль і відновили цю нашу вікову традицію прощі на відпуст, а з тим і запевнили на довгі літа релігійне життя в нашій суспільності.

Хочу, отже, пояснити значення слова "проща". Проща – це є подорож до якоїсь церкви, що в ній є чудотворна ікона, або копія якоїсь славної чудотворної ікони, звичайно Пречистої Діви Марії і задля цієї чудотворної ікони церква наділена повним відпустом. Побожні відвідини відпустової церкви дають можливість осягнути велику духовну користь.

Проща є ділом покаяння, бо вона вимагає багато трудів і видатків. Проща є прилюдним ісповіданням віри і є наглядним свідоцтвом життя людей згідно з релігійними засадами. Проща є дуже важним чинником в житті кожної людини, бо досвід каже, що прощі спонукали багатьох людей до основної поправи життя.

Буває, що когось в родині навістить якесь горе, нещастя, або заіснують якісь невиносимі обставини, що їх може тільки Божа Сила задовольнити. Тоді люди роблять обїтницю піти на прощу до відпустової церкви і там благати заступництва і помочі у нашої Небесної Неньки Пречистої Діви Марії перед Її святою іконою.

Багато вже Мати Божа рятувала і тепер рятує тих, що йдуть на прощу до Її церков і перед Її чудотворними іконами шукають порятунку, розради й потіхи. Наші прадіди, батьки й матері йшли милями на прощі до відпустових церков Пречистої Діви Марії. Чи ми, їхні нащадки, мали б занехати таку гарну нашу релігійну традицію тільки задля незрозумілої байдужности до того всього, що наш нарід століттями цінив і шанував, як передання своїх батьків?" Подумайте над тим, бо це дуже важлива справа для вашого власного добра і тут, і у вічності".

Та може прийшла комусь така думка, чому Пречиста Діва Марія проявляє свою чудотворну діяльність тільки в деяких місцевостях і церквах? . . Це можна пояснити тільки нашою власною духовною користю, бо проща на відпуст є нагодою достойної заслуги за саможертву, за труднощі мандрівки, за різні невигоди і тим подібне. Прочани прилюдно маніфестують свою набожність, чим спонукують і інших до вияву своєї релігійности. Тоді також сильна надія на вислухання молитов є для інших прикладом довіря в чудотворну поміч Пречистої Діви Марії.

Проща, отже ж, є виявом набожности. Однак ми повинні розсудливо робити постанову відбути таку прощу на відпуст. Не брати участи в прощі є суперечне до нашої церковної традиції, є виявом гордости і незнання релігійности наших предків. Однак постановляючи піти на прощу на відпуст, треба мати на увазі, щоб ця наша постанова не була перешкодою у виконуванні обовязків нашого стану. Також не треба нарікати на вбогість, або недостаток та інші обставини, що стоять нам на перешкоді взяти участь в якійсь прощі, до якої ми хотіли б приєднатися. Тоді полиньмо думками до цієї відпустової церкви і на далеку віддаль просім Пречисту Діву Марію про поміч у наших потребах.

Провірюймо себе, яка є наша набожність відносно відбуття прощі. Чи наша набожність є правдива і щира? Чи ця наша набожність ділає з вищих спонук? І дякуймо Господу Богові, що і далеко від Рідної Землі маємо нагоду відбувати прощу до наших рідних чудотворних ікон Пречистої Діви Марії.

З яким розположенням треба брати участь у прощі на відпуст?

1. В першій мірі мусимо віддалити від себе непутяще життя, бо до многих прочан можна б віднести слова св. Євангелиста Івана, який висказався про Юдеїв, які прийшли до Витанії: "".вони прийшли не тільки задля Ісуса, але щоб побачити і Лазаря, котрого воскресив з мертвих" (Йоан, XII, 9).

Велич і мета справжньої прощі на відпуст, це осягнути благодать і зцілення, уздоровлення душі, а часом і тіла. Якщо бажаємо бути вислуханими, погляньмо понад усе дочасне на вічну вартість Божої благодаті і на дорогоцінність ласкавого вислухання нашої просьби.

2. Треба уникати всього стороннього, нерозумного і недорічного поступовання. Ми мусимо ділом виявити нашу релігійність і набожність до святого місця і не робити нічого, що було б причиною зневаги.

Тут слід пригадати слова св. Папи Пія X: "".це є марнотою надіятися обильного благословення з Неба, якщо наша набожність до Всевишнього Господа Бога далека від цього, щоб досягнути милости, якщо вона схожа радше на вложення бича в руки Божі, яким наш Божественний Спаситель прогнав геть тих, що зневажили Його святиню.

3. Проща є получена з набожністю і умертвленням; треба отже нам розположити наші душі, щоб були звершено чисті. Треба нам ревно і побожно молитися і треба себе зобов'язати якимсь справжнім пожертвуванням.

4. Приносячи наші просьби, треба нам придержуватися доручення, яке дав нам Ісус Христос: насамперед духовні справи, а відтак дочасні речі. Треба нам жертвувати наше благочестя в дусі і з довірям.

5. У всіх відправах, треба заховуватися прилично і достойно, зберігаючи приписані правила в часі відпусту. Треба так поступати, щоб кожна річ служила для нашого звершення і не можна допуститися нічого такого, що могло б спричинити згіршення.

Якщо, милі Брати і Сестри, прощі будуть відбуватися в такий спосіб, як я це сказав Вам у цій проповіді, тоді це буде обильним засобом для збільшення нашої релігійної ревности. Тоді напевно ніхто не пожаліє своїх трудів і видатків, бо знайде тут, у своєму відпустовому місці клаптик Рідної Землі і рідний настрій, якого колись дізнавали наші батьки і матері в наших відпустових місцях на Україні.


Каталог: media -> files
files -> Основні напрями діяльності психологічної служби області у 2013-2014 н р. Л. Підлипна, директор оцппср відповідно до листа Міністерства освіти І науки України від 08. 07. 13р. №1/9-479 «Про діяльність психологічної служби у 2013/2014 навчальному
files -> Орієнтовні теми докурсових завдань для учителів хімії
files -> Методичні рекомендації до написання та оцінювання курсових робіт слухачів курсів підвищення кваліфікації педагогічних працівників
files -> Методичні рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу у 5-х класах загальноосвітніх навчальних закладів (додаються)
files -> Пояснювальна записка Необхідність запровадження курсу «Етикет та етика»
files -> Програма курсу для учнів 11 класів загальноосвітніх та профільних навчальних закладів
files -> Міністерство освіти і науки України Управління освіти і науки Івано-Франківської обласної державної адміністрації Івано-Франківський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
files -> Формування громадянської компетентності старшокласників засобами різних предметів
files -> Оксана риндич, методист лабораторії національного виховання


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   30
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал