«Немає дна в Езоповій криниці»



Скачати 166.28 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір166.28 Kb.
#25356
« Немає дна в Езоповій криниці»



Мета: повторити і закріпити вивчене на попередніх уроках про байку як жанр літератури, познайомити з байкарями різних країн,проаналізувати байки Езопа, Федра, Глібова, Лафонтена, притчу Леонардо да Вінчі, визначити особливості змісту та побудови їхніх творів, з’ясувати в чому полягає повчальний зміст цих байок, чого вони вчать; розвивати навички виразного читання, аналізу байок, монологічне мовлення; на прикладі байок виховувати такі моральні цінності, як чесність справедливість, волелюбність, вміння відстоювати власну думку.
Тип уроку: комбінований

Форма проведення: урок аналізу художнього твору з елементами мультимедійної презентації

Види роботи: бесіда, дослідницька робота в групах, створення міні-проектів, вирішення проблемних питань.
Методи навчання: креативні («асоціативне гроно»), критичне мислення («сенкан», «діаманта», міні-проекти «Повчальне слово байкарів світу».

Обладнання: проектор, ноутбук, тексти байок Езопа, Федра, да Вінчі, Лафонтена, Глібова; портрети байкарів, «Мона Ліза» Л. да Вінчі, дитячі ілюстрації до байок; у кожного учня – таблиця аналізу байок, пам’ятки

Епіграф.


. В Езопа вчіться, добрі люди!

Для того байка коле пір ребро,

щоб виправлять людські заблуди

І похвалять красу й добро.

Хоч розповідь коротка й жартівлива,

Мета її ясна й правдива.

Федр


Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Слово вчителя

Діти, чи замислювалися ви коли небудь над тим, як багато значить слово в житті людини? Слово може приголубити, підняти настрій, розрадити, а може приголомшити і навіть убити. Може воно і прославити, і засудити, і висміяти. Все може слово... Тож треба вміло ним користуватися.

- Прослуховування уривку із байки Л. Глібова "Лисиця-жалібниця"

Лукавий чоловік словами нас голубить,

Неначе всіх і жалує, і любить,

Для правди, для добра живе

Як по воді пливе.

А ближче придивись ти -

І видно, що виля хвостом:

Помажу, мов медком, -

Солодше буде з’їсти.

Запитання: Від чого застерігає нас автор?

(відповідь: "Горе тому, - застерігає Глібов, - хто

повірить словам лукавої, підступної людини".)

Невже мова йде про байку? Саме так. Не магічне слово, а силу має незвичайну, бо здебільшого викликає сміх і зацікавлення.



ІІ. Повідомлення теми, мети, епіграфу уроку

1. Сьогодні ми повторимо і закріпимо вивчене на попередніх уроках про байку як жанр літератури і познайомимося з байкарями різних країн. Ми звернемося до байок Езопа, Федра, Глібова, Лафонтена, Крилова, познайомимося з притчами Леонардо до Вінчі,визначимо особливості змісту та побудови їхніх творів. Ми повинні дати відповіді на складні запитання:



Якими ж нас хоче бачити байка?

Що і кого висміюють байкарі?

А кого і що прославляли автори байок?

2.Робота з епіграфом: Епіграфом до нашого уроку є рядки римського поета Федра.

Найперший у Європі творець літературної байки. Він вбачав у байці велику силу. Він підкреслював, що переповідаючи грецькі байки латиною, зберігає в них «езопів дух»



3.Бесіда за епіграфом:

--До чого закликає Федр своїх читачів?

----Як розуміти слова поета « байка коле під ребро»?

-----Яку мету вбачає в байці Федр? (виправляти людські заблуди і похвалять красу й добро.



-Діти, хто продовжив байкарську традицію в світовій літературі?

Сократ і Бабрій, Федр і Лафонтен,

Сковорода, Крилов, --всім вистачило тем

Всім шлях премудрий відкрився,

Хто до Езопа добирався,

Хто позичав сюжетів та ідей,

Щоб байкою збагачувать людей!

Микита Годованець

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

2.Інтерактивна вправа "Мікрофон".

  • Коли ви вперше познайомилися з таким твором, як байка?

  • Які байки ви можете назвати? Хто автори цих творів?

  • У чому їх актуальність?

  • Кого вважають основоположником жанру байки?

Учитель.


  • Визначимо, яких результатів очікує кожен із вас від уроку.

Починати свою відповідь, як завжди, можете словами:

  • Цей урок навчить мене…

  • Я очікую від цього уроку…

  • Цей урок допоможе мені…

  • Цей урок познайомить мене…

Цей урок допоможе

  • дізнатися про історію виникнення жанру байки у світовій літературі;

  • ознайомить із життям і творчістю видатних байкарів;

  • виразно читати байки;

  • відповідати на запитання;

  • описувати власні почуття, викликані художнім словом;

  • критично ставитися до людських вад.

Учитель. Узагальнимо сказане вами.
(слайд 6)

Цей урок навчить мене

Дізнатися багато цікавого із життя байкарів.

Розповість про своєрідний історичний шлях байки.

Аналізувати та коментувати прочитане, виділяти основну думку твору.

Допоможе усвідомити важливість самокритичного погляду для успішної життєдіяльності людини.

Учитель.

- В кінці уроку перевіримо, чи досягли мети, чи справдилися очікувані

результати.

ІІІ. Актуалізація набутих знань. Слово вчителя.

Перш , ніж розпочнуться наші віртуальні зустрічі, давайте попрацюємо над завданнями зі скриньки ерудита.

1. " Скринька ерудита". «Чарівний капелюх»

Учитель.


  1. Що таке байка?

  2. З яких частин складається ?

  3. Хто є персонажами байок ?

  4. Обов’язковим для байки є…(алегорія, іронія, сатира)

Що таке алегорія, «іронія», «сатира»

Іронія – висміювання, насмішки.

Сатира – висміює негативні, людські види,

Алегорія (грецьк. – інакомовність, іносказання) – зображення життєвих подій і явищ, що несуть у собі прихований зміст.

"Езопова мова" – вимушене іносказання, художнє мовлення, насичене недомовками та іронічними натяками.

Персоніфікація (уособлення) – художній прийом перенесення властивостей людей на тварин, рослини, предмети.



2. Методична стратегія « Гронування» Складання грону « Байка»

-Якою ми її бачимо?

Байка (слайд)

Лаконічна, пізнавальна, динамічна, мудра, повчальна, проста, жартівлива, сучасна, весела.

ІV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
Слово вчителя.
(слайд )

Майже протягом 30 століть існування байка стояла на сторожі загальнолюдських ідеалів: добра, честі, справедливості, гостро засуджуючи такі вади, як грубість, тупість, пихатість, лицемірство, скупість, дармоїдство…


Найвідоміші байкарі Езоп, Федр, Жан де Лафонтен, І.Крилов,Леонардо да Вінчі,Ігнатій Красицький, Є.Гребінка, Л.Глібов, … вірячи в людину та її високе призначення на землі, мріяли бачити людство кращим, цивілізованим. До цього прагнемо і ми сьогодні : бути порядними, культурними, освіченими людьми. Тож нам цікаво познайомитися з відомими світовими байкарями.
До нас сьогодні завітали із своїми байками байкарі.

Звучить дзвіночок…А ось і наш перший гість - із Стародавньої Греції…

(слайд )

Зустріч 1. Езоп – легендарний засновник жанру байки.

2. Прийом "Дивуй".

Слово вчителя. Про Езопа існує багато легенд і переказів. Які вам відомі?



Легенди про Езопа.

(Прослуховування легенд у виконанні читців класу).

.3. Розповідь про картину Веласкоса « Езоп».

4.. Виразне читання . « Хліборобові діти.», «Мурашка і Цикада», « Крук і лисиця»

5. Бесіда

Яка мораль байки? У яких словах виражається?

Чи можна говорити, що ці байки лише про тварин? Чому?

6.. Порівняльний аналіз байок.

--Що спільним є для всіх байок Езопа? (Усі вони написані прозою,однакові за будовою, присутня алегорія.



Звучить дзвіночок…На порозі новий гість – з Римський поет 1 ст. Федр—перший у Європі творець літературної байки.

1.Виразне читання напам’ять байки « Вовк І Ягня»

2.Бесіда. Що засуджує автор у творах? ( Свавілля, насильство, безпідставну довірливість).

-Що нового вніс римський поет Федр у розвиток жанру байки? (Прагнув надати своїм творам виховного значення, віршована форма)



Звучить дзвіночок…На порозі новий гість - з Італії.

Зустріч 2. Леонардо да Вінчі – геніальний вчений, інженер, винахідник, архітектор, скульптор, музикант, художник (слайд ).

ВЕЛИКІ ЛЮДИ НІЧОГО

НЕ РОБЛЯТЬ НАПОЛОВИНУ

X. Віланд

МУДРІСТЬ - ДОЧКА ДОСВІДУ
Леонардо да Вінчі


  1. Розповідь учня.

.

2.Екскурсія в картинну галерею

Розповідь учня. .

4.Виразне читання байки «Лев і ягня». ?інсценізація

5.Стислий аналіз за схемою.

Герої байки:

Лев ---тип розумної, сердечної,доброї людини.

Ягня -----Символізує безахисну, щиру, довірливу людину.

Мораль ---не можна відповідати злом на добро. Ласкавою поведінкою і гарним словом можна перемогти.

Прославляються любов, покора, ласка, добро.


  1. Мозковий штурм.

Вчинок Лева - це вияв його сили чи слабкості? Чому ви так думаєте?



Дзвіночок…Запрошуємо нового гостя - із Франції.
Зустріч 3. Лафонтен – французький митець, плідний письменник і відомий байкар(слайди )
Він такий справжній…

І.Красицький
Оспівую в байках героїв я буденних,

Яких не знав Езоп в своїх краях священних,-

Дають уроки нам правдиві ці пісні.

Тут розмовляють всі, і риби мовчазні, -

Стосуються й людей повчальні їх поради,-

У образах тварин людські відмінні вади!

Ж.Лафонтен


  1. Розповідь учня. 2.

  2. .Виразне читання байки в особах ”Зачумлені звірі» .

3.Бесіда.

-Назвіть головних героїв байки.

--Визначте композицію байки.

--Яка проблема турбує звірів?

-- Хто був визнаним виним? Чому?

Чому байка називається «Зачумлені звірі»?

4..Дослідницька робота.

--Що нового , порівнюючи з байками Езопа, з являється у Лафонтена? ( Більша кількість дійових осіб, діалоги, віршована форма, соціальні мотиви).



Дзвіночок…А ось наш наступний гість – росіянин. Зустріч 4. Іван Крилов – «справжній народний поет».(слайд )
Справжнім своїм тріумфом байка зобов'язана Крилову.

Він один у нас справжній і великий байкар.

В.Г.Бєлінський

1. Продовжуємо мандрувати Езоповими шляхами.


2.Робота з «пам’ятником». (слайд )

На кошти, зібрані по всій Росії, був створений скульптором



3. Перегляд мультфільму «Ворона и Лиса»

4.Бесіда.

!.Чим відрізняється такий вид мистецтва, як мультфільм?

2.Які персонажі введені додатково. З ЯКОЮ МЕТОЮ?

3.Чи допомагає музика зрозуміти характери персонажів?

4.Виразне читання напамять « Вовк та ягня»
Дзвіночок…А тепер повертаємося на терени рідної нашої землі – України… Зустріч 6. Розвиток байкарського жанру в Україні.

Та й тепер жива

Ваша тут пам'ять,Сковородо,

Гребінко,  Леоніде Глібов,

Нащадки сіверян, полян, дулібів,

Малята вчать ті сонячні слова, Що

ніби чародійники, із рукава Ви сипали

і в мудрості не схибили.

Дмитро Білоус

На Україні теж було чимало письменників, що складали свої байки за зразками давніх Езопових. Цей жанр має у нас багату і давню традицію. У 18 ст. мандрівний філософ Г. Сковорода залишив потомкам «Байки харківські». У 19 ст. до жанру байки зверталися П. Гулак-Артемовський, Л. Боровиковський, Є. Гребінка, Л. Глібов. У 20-у ст.- Остап Вишня, М. Годованець,С. Олійник, П. Глазовий та багато інших.

.Прослуховування грамзапису «Вовк і Кіт»

.VI. Робота в групах.

А тепер об’єднаємось в групи.

Міні - проект « Повчальне слово»

1 група – « Повчальне слово байки Езопа «Хліборобові діти»

2 група- « Повчальне слово байки Ж . де Лафонтена « Вовк і собака»

3 група - « Повчальне слово байки Федра « Вівця, Пес та Вовк»



5. Рефлексія.

1. Слово вчителя.

Ми з вами, проаналізувавши байки, можемо довести правдивість слів Федра:



В Езопа вчіться, добрі люди!

Для того байка коле під ребро,

Щоб виправлять людські заблуди

І похвалять красу й добро.

Хоч розповідь коротка й жартівлива,

Мета її ясна й правдива.

Дійсно байка коле під ребро, виправляє людські заблуди,похваляє красу й добро. Ви яскраво проявили теоретичні і практичні знання.



2. Підсумкова бесіда

-----Тож якими нас хоче бачити наш товариш - байка? ( Байка хоче, щоб усі люди були добрими, чесними, справедливими, працьовитими, мужніми.



Байка цінує яких людей? (Мужніх, сміливих, незламних,здатних боротися за волю,відстоювати свої права. Вона завжди була на боці знедолених,бідних і чесних, оспівує людину – трудолюбиву, патріота.)

--Що засуджують байкарі?( У байках гостро засуджуються такі людські вади, як грубість, тупість, несправедливість і заздрість, неробство і гультяйство.

--Що нагадують моралі байок? ( Моралі байок можна порівняти з християнськими законами)

-- З якими байками можна спів вставити біблійні слова.



Слайд (вислови з Біблії)

1.Шануй батька і матір твоїх, то добре тобі буде і довго прживеш на землі; не величайтеся, наслідуйте слухняних.

Посл. Павла до Римлян

2.Не свідчи неправдиво проти ближньог твого, Яккою мірою міряєте, такою відміряють і вам.

Марк 4.24.

3.Любіть своїх ворогів, робіть добро тим, хто ненавидить вас.

Люби ближньог як самого себе.

Лука 6.27

4. Чим серце наповнюєте, те говорять уста. Матвій 12.34
VII. Підсумок уроку.
1.Заключне слово вчителя.(слайд )
Ніщо в світі не вічне: щось відмирає, щось з’являється нове. Але байкам судилося жити вічно. Ми черпаємо з них життєву мудрість. Ця скарбниця не дає нам зубожіти духовно.І допоки існуватиме людство, доти не зникне потреба у виправленні вад і уславленні чеснот людини. А значить, житиме й байка…

2. Мікрофон.
- Що з уроку ти взяв сьогодні для свого життя?
- Як повинна жити людина ?
- Що на уроці тобі вдавалося найлегше?
-Що тобі найбільше сподобалось?

3.Оцінювання учнів.
VIII .Домашнє завдання.
Написати міні-твір на одну з тем:
- Що мені дало знайомство з байкою?
- У чому секрет популярності байок ?

1. Літературний диктант.


Учитель.Я зачитуватиму окремі судження. Якщо ви погоджуєтеся з цим твердженням, то І група записує ( наприклад, 1, 3, ….), якщо ви не погоджуєтеся з цим твердженням, то ІІ група записує ( наприклад, 2, 4, ….)

1.Байка з’явилася у VІІІ ст.. до н.е. в Давній Греції. (+)


2.Відомим російським байкарем є О.Пушкін (-)
3.Перу Езопа належать 150-200 байок (-)
4.Першим у світі байкарем є Езоп (+)
5.Езоп був рабом Ксанфа (+)
6.Перші поетичні байки належать Езопу (-)
7.Дельфійці кинули Езопа з великого обриву і він розбився (-)
8.Жан де Лафонтен – французький байкар (+)
9.У байках Езопа відсутній діалог, є лише окремі репліки (+)
10.І.Крилов – німецький байкар, що народився в заможній родині. (-)
11.Вдома у Крилова жили голуби. Крилов добре грав на скрипці, вивчав математику, у 50 років оволодів давньогрецькою мовою.(+)
12.Крилов не вважав себе учнем Езопа, бо сам вмів створювати неповторні байки (-)
Взаємоперевірка. На моніторі з’явився результат гри.
І-в : 1, 4, 5, 8, 9,11.
ІІ-в: 2, 3, 6, 7, 10, 12

2. Літературний пінг – понг.
Вчитель називає літературного героя, а учні повинні знайти його пару і назвати атора байки.
Мурашка і (Цикада.Езоп)
Вовк і (Ягня. Езоп)
Крук і ( Лисиця. Езоп)
Мавпа і (окуляри. Крилов)
Ворона і ( Лисиця.Крилов)
Хлібороб і (Діти.Езоп)
Вовк і (Огонь. Є.Гребінка)
Лебедь і (Гуси. Є.Гребінка)
Горобці та (Вишня.Є.Гребінка)
Зачумлені (звірі. Жан де Лафонтен)
Отже, ми пригадали дещо з біографії і творів байкарів, які вивчали протягом 6 уроків.

3.Добудуй вислови:


3.1. Афоризми.
1. Коли згода між людьми – їх важко перемогти, ... ( коли незгода - легко .
Езоп. «Хліборобові діти»).
2. У сильного … ( безсилий винен завсіди. І.Крилов. «Вовк і Ягня»).
3. Є гроші – маєш право, … ( немає – то під суд іди. «Зачумлені звірі». Жан
де Лафонтен).
4. Справжній захист немає сили для тих, … ( хто хоче заповзятися чинити
кривду. «Вовк і Ягня». Езоп).
5. Істинний скарб для людей - … (уміння трудитись. «Хлібороб і його діти»
Езоп).
6.Так і в людей буває. Коли хтось неспроможний досягти чогось…
(посилається на обставини. «Лисиця і виноград». Езоп).
7. Тонкість розуму краща, ніж … (краса тіла. «Лисиця перед маскою».Езоп).
8. З панами добре жить, Із ними можна їсти й пить, (…А цілувать їх – крий
нас боже. «Вовк і Огонь» Є.Гребінка).

3.2. Фразеологічні звороти. Байковий зоосад.


1. Голодний, як …
2. Упертий, як…
3. Тупий, як …
4. Боягузливий,як…
5. Хитрий, як …
6. Надутий, як …
7. Неповороткий, як …
8. Розумний, як …
Робота над епіграфом.
VII. Підсумок уроку.
1.Заключне слово вчителя.(слайд 29)
Ніщо в світі не вічне: щось відмирає, щось з’являється нове. Але байкам судилося жити вічно. Ми черпаємо з них життєву мудрість. Ця скарбниця не дає нам зубожіти духовно.І допоки існуватиме людство, доти не зникне потреба у виправленні вад і уславленні чеснот людини. А значить, житиме й байка…

Крилаті вислови про байку. (слайд 31, 32)


Презентація групових робіт-аналізу байок.


І група. Байка "Лев і Ягня" (Леонардо да Вінчі).

Герої байки:

Лев – тип розумної, сердечної, доброї людини.

Ягня символізує беззахисну, щиру, довірливу людину.

Мораль твору:не можна відповідати злом на добро. Ласкавою поведінкою і гарним словом можна перемогти.

Прославляються любов, покора, ласка, добро.


ІІ група. Байка "Хлопчик і Змія" (Лафонтен).

Герої байки:

Хлопчик – тип легковажної, нерозважливої людини.

Змія символізує людину мудру, сувору, справедливу, поважну.

Мораль: байка стосується нерозумної людини. Не можна легковажно ставитися до життя.

Засуджуються зухвалість, необдумані вчинки, легковажність.

Прославляються мудрість і поміркованість.
ІІІ група. Байка "Пан і Пес" (І. Красицький).

Герої байки:

Пан – тип дволикої людини, постійно не задоволеної,примхливої, грубої, що дбає тільки про власний спокій.

Пес символізує людину віддану, яка звикла працювати , чесно виконувати свої обов’язки.

Мораль: не можна зневажати працю і знущатися над людьми.

Засуджуються легковажне ставлення до життя, знущання, безпорадність.



Прославляється повага до праці та працьовитих людей.
Каталог: download -> version
version -> Екологічне право україни: сучасний етап вступ
version -> Конспект лекцій для студентів спеціальностей
version -> Дидактика як галузь педагогіки, її виникнення і розвиток
version -> Про особливості діяльності практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх навчальних закладів в 2001-2002 навчальному році
version -> «Система роботи класного керівника з формування правового світогляду та культури учнівської молоді»
version -> Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського
version -> Діагностика готовності дітей до школи
version -> Методичні рекомендації щодо формування позитивних мотивів навчання; Об’єкт вивчення Позитивні мотиви в навчанні молодших школярів

Скачати 166.28 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал