Небезпеки під час терористичних актів. Основи самозахисту під час терористичних актівСкачати 109.99 Kb.
Дата конвертації10.09.2017
Розмір109.99 Kb.
Тема: Небезпеки під час терористичних актів. Основи самозахисту під час терористичних актів.

Мета: Сформувати поняття про небезпеки під час терористичних актів. Охарактеризувати сутність дискримінації.

Завдання:

- Розвивальні : відпрацювати алгоритм поведінки в криміногенних ситуаціях та при нападі терористів; розвивати уміння володіти собою в будь-якій ситуації, спостерігати, оцінувати події;

- Виховні: виховувати витримку, зібраність, рішучість, відповідальність за власні дії, гуманне ставлення до оточуючих, солідарність, взаємовиручку.

Основні терміни і поняття: небезпеки під час терористичних актів; небезпечні інформаційні чинники.

Міжпредметні зв’язки: правознавство, психологія.

Наочність: схеми, малюнки, відеофільми.

Девіз уроку: «Оптиміст-не той, хто ніколи не страждав, а той, хто пережив відчай і переміг його». «Знати-щоб вижити».

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

 1. Привітання учнів, створення позитивного настрою.

 2. Перевірка готовності до уроку.

ІІ. Усебічна перевірка ступеня засвоєння змісту навчального матеріалу

1.Перевірка домашнього завдання

2. Бесіда

- Що таке самооборона(самозахист)? Які ії межі?

- Як поводитись, якщо вас залучають до релігійної секти?

- Які ви знаєте прийоми самозахисту?

ІІІ. Підготовка учнів до активного й усвідомленого засвоєння навчального матеріалу

 1. Розповідь вчителя

Терор, тероризм – ці слова все частіше ми чуємо по радіо і з екранів телевізорів, читаємо на сторінках газет і журналів. В одній країні вибухнула потужна бомба, в другій захопили заручників, у третій викрали літак з пасажирами. Все це є проявами терору (лат. terror – страх, жах) – політики залякування, придушення політичних супротивників насильством. Внаслідок цього у звичайних громадян виникає острах їздити в метро, тролейбусах, потягах, літати літаками, відвідувати культурні та спортивні видовища, просто виходити на вулицю.


2. Повідомлення творчої групи.


Сторінками історії.

Історик№1(виступ учня): Тероризм став небезпечною хворобою суспільства дуже давно. Ще в І столітті нашої ери в Іудеї діяла секта сикаріїв (сика – кинджал або короткий меч), що знищувала представників єврейської знаті, які співпрацювали з римлянами. У середні віки представники мусульманської секти оссошафінів убивали тодішніх володарів, політичний терор застосовували деякі таємні товариства в Індії та Китаї. З другої половини ХІХ століття тероризм стає постійним чинником суспільного життя. Його представники – російські народники, радикальні націоналісти в Ірландії, Македонії, Сербії, анархісти у Франції 90-х років, а також подібні рухи в Італії, Іспанії, США. В "теорії руйнування" Бакуніна визнавалась лише одна дія – руйнування за допомогою отрути, ножа та мотузки, при цьому революціонери мають бути глухими до стогону приречених і не йти на жодні компроміси.

Історик№2(виступ учня): Але тільки в сучасному світі масштаби тероризму досягли таких розмірів, що він став глобальною проблемою – нарівні з ядерною загрозою й екологічними небезпеками. Терористи повною мірою стали користуватись усіма досягненнями сучасної науки і техніки: від супутникового зв’язку і мережі Інтернет до ракет з тепловою головкою наведення. До 1995 року тероризм охопив понад 100 країн світу, а кількість терактів з 1968 по 1995 рік наблизилася до 25 тисяч.

Вчитель: Причини виникнення тероризму як явища мають соціальний характер і пов'язані з існуванням занадто великих відмінностей між умовами життя людей, а також дотриманням прав і свобод особистості в різних країнах світу. За причинами виникнення тероризм ділиться на такі види:


Слайд№1

 • соціальний (ідеологічний) тероризм, який має на меті корінну або часткову зміну економічного чи політичного устрою власної країни. Прикладами такого тероризму є діяльність народовольців у Російській імперії, західнонімецької "Фракції Червоної Армії", метою яких був "протест проти суспільства споживання", італійських "Червоних бригад", що "борються проти господарів і тих, хто їм служить";


Слайд№2

 • національний тероризм, який здійснюється за етнічною ознакою та включає організації сепаратистського плану, що мають на меті боротьбу проти економічного та політичного диктату національних держав і монополій. Прикладами слугують акції чеченських бойовиків у Москві та Владикавказі, баскських екстремістів в Іспанії, ірландських бойовиків у Великій Британії тощо;


Слайд№3

 • релігійний тероризм, який виникає у випадках, коли релігійна самосвідомість стає визначальною в політичному протистоянні. Він поділяється на фундаменталістський (ісламський) та сектантський. Сюди належить діяльність палестинських терористів і певною мірою японська "АУМ Сінріке";


Слайд№4

 • світоглядний тероризм, мотивом якого є принципова незгода з панівними нормами та стосунками в суспільстві (наприклад, з будівництвом ядерних об'єктів, вбивством тварин, забрудненням навколишнього середовища, явищами глобалізації). Яскравим прикладом цього виду тероризму є широкомасштабна терористична операція 11 вересня 2001 року, коли декілька пасажирських літаків, одночасно захоплених у повітрі терористами, таранили об’єкти, які вважались символами економічної і військово-політичної могутності США, – Всесвітній торговий центр і Пентагон. Варварська акція призвела до масових жертв серед мирного населення (майже 7 тис.);


Слайд№5

 • кримінальний тероризм, який має особливий вплив під час проведення суспільно-економічних перетворень, змін у законодавстві. Цей вид тероризму характерний і для України, де є випадки вбивств кримінальними угрупованнями своїх конкурентів.

Перераховані види тероризму загалом не характерні для України. Однак сучасний розвиток відкритого суспільства, збільшення можливостей для переміщення по земній кулі.

Оскільки тероризм виявляється в різних формах: від погроз по телефону до вибухів у повітрі авіалайнерів з пасажирами на борту, то розглянемо докладніше такі форми його прояву, жертвою яких найімовірніше може стати кожний з нас.


Досить поширеним є
телефонне хуліганство, яке іноді можна розглядати і як форму тероризму. В більшості випадків цим, від нічого робити, займаються підлітки, проте це також можуть бути колеги по роботі, конкуренти по бізнесу чи просто хворі люди, що мають на меті вивести вас із стану психологічної рівноваги. При цьому постійно набирається ваш телефонний номер і у трубку говорять різні неприємні або вульгарні речі. Особливо неприємно, коли дзвінок лунає пізно ввечері, вночі або слухачем є малолітня дитина.

Правила безпеки при розмові по телефону досить прості. Відповідаючи на телефонний дзвінок, говоріть лише "Алло!", не називаючи свого імені і номера телефону. На запитання "Який це номер?" — відповідайте: "А який вам потрібний?" Залежно від того, що вам скажуть, відповідайте, той це номер чи ні. Якщо номер набраний неправильно, не називайте свій номер та ваше ім'я. Покладіть трубку. (Деякі зловмисники, що дзвонять з хуліганських або непорядних мотивів, набирають номери навмання доти, доки не знайдуть підходящу жертву). У випадку, якщо номер названий правильно, то варто зробити так, щоб людина на тім кінці проводу спочатку назвала себе.

Якщо ви відчули, що вам дзвонять зі злими намірами, зберігайте спокій і не видавайте своїх емоцій: той, хто дзвонить, чекає від вас саме емоційної відповіді. Не підтримуйте розмову і відразу кладіть трубку. Якщо дзвінок має явно загрозливий характер або аналогічні дзвінки повторюються, повідомте про це міліцію. Якщо у вас встановлений автовідповідач, не вказуйте в записаному на плівці повідомленні ваше ім'я і номер телефону. З метою уникнення пограбування ніколи не записуйте такі повідомлення, де говориться, що ви у відпустці або відрядженні. Необхідно лише зазначити, що ви в цей момент не маєте можливості розмовляти по телефону.Часто ми маємо можливість зіткнутися із телефонним тероризмом або його наслідками. Телефонні погрози стосуються, як правило, місць великого скупчення людей, коли повідомляється про нібито мінування вокзалів, кінотеатрів, адміністративних будинків, шкіл і т. д. За твердженням працівників міліції, в основному подібними витівками займаються 10—15-літні підлітки, які мають на меті зірвати таким чином контрольну робот чи батьківські збори. Незважаючи на те, що повідомлення в переважній більшості не підтверджуються, на перевірку кожної заяви відволікається багато людей і техніки (міліція, співробітники спеціальних підрозділів, пожежники, рятувальники, медики) та завдаються матеріальні збитки.

Телефонне хуліганство і телефонний тероризм є злочинами, за які передбачено кримінальну відповідальність. Зокрема згідно з Кримінальним кодексом України за такі витівки можна отримати штраф у розмірі 17 тисяч гривень або ж обмеження волі на строк до п'яти років. За неповнолітніх платити доведеться батькам, про що варто пам’ятати і дорослим і дітям.


Слайд№6
Останніми роками в світі збільшилась кількість випадків захоплення заручників. Найбільш резонансним терористичним актом останнього часу є захоплення в заручники глядачів та акторів мюзиклу "
Норд-Ост" у Театральному центрі на Дубровці в Москві, де були громадяни України. Такі злочини, як правило, супроводжуються образою честі і гідності захоплених людей, заподіянням їм моральних і фізичних страждань, тілесних ушкоджень і навіть смерті.

Водночас не слід забувати, що головним завданням терористів є не розправа із заручниками, а тиск, під погрозою цієї розправи, на органи влади зробити те, що вони вимагають. І з урахуванням цього, якщо вас захопили злочинці як заручника і ваше життя та здоров'я перебувають у небезпеці.


ІV. Постановка пізнавального завдання

Запитання

 • Яким же чином ми можемо знизити рівень особистої небезпеки?


V. Засвоєння нових знань і способів дій

Робота в групах з підручником

 1. Основи самозахисту під час терористичних актів.

 2. Захоплення заручників. Як поводитись, ставши заручником?


V. Первинна перевірка розуміння і корекція засвоєння учнями нового матеріалу

Повідомлення учнів, корекція знань учителем

Доповідь результатів роботи в групах.
VІІ. Фізкультхвилинка
VІІІ. Закріплення знань і способів дій, самоперевірка знань

Тестова робота з подальшою взаємоперевіркою або самоперевіркою
1.Слово «тероризм» у перекладі з латини означає:

А страх,жах;

Б тривога

В кошмар

Г напад

2. Тероризм - це метод:

А за допомогою якого організована група чи партія намагається досягти своїх цілей, використовуючи насильство;

Б за допомогою якого ведуться переговори;

В не пов’язаний із вибухами та підпалами;

Г який не засуджує світова громадськість

3.Чого не можна робити, якщо Ви знайшли підозрілий предмет:

А питати в людей, чий це предмет, хто його залишив;

Б повідомляти про знахідку до відділу міліції;

В чіпати, розкривати або пересувати знахідку;

Г відходити від знахідки й не підпускати до неї інших.

4. Як правильно поводитись, якщо Ви знайшли старі боєприпаси:

А пересувати їх з місця на місце, брати до рук;

Б бити по корпусу й детонатору;

В намагатись розібрати або кинути у вогнище;

Г не чіпати знахідку й повідомити про неї до відділу міліції.

5. Як правильно поводитись при раптовому обвалі будівлі:

А якомога довше затриматись у будівлі;

Б покидаючи приміщення, спускатися сходами;

В опинившись на вулиці,відійти якомога далі від будівлі;

Г якщо покинути будівлю не вдалося, стати посеред кімнати.

6. Чого не слід робити, опинившись під завалом:

А глибоко дихати, не панікувати, налаштуватись на те, що рятувальники Вас урятують;

Б озирнутись навсібіч, пошукати можливий вихід, покричати;

В пошукати в кишенях або навкруги предмети, які б могли допомогти подати світлові або звукові сигнали;

Г тихо лежати, не подаючи жодних сигналів.

7. Як правильно поводитись, опинившись серед заручників:

А не виконувати вимоги злочинців, заперечувати їм;

Б не провокувати злочинців до застосування сили, зброї;

В не питати дозволу, перш ніж щось зробити;

Г при звільненні бігти на зустріч працівникам спецслужб або тікати від них.

8. Як правильно поводитись у натовпі, що виходить зі стадіону:

А намагатись опинитись у центрі натовпу;

Б йти проти натовпу;

В не обирати місця в кутках, близько до стін;

Г наближатись до скляних дверей або огорож.

IX. Узагальнення і систематизація знань

«Мозковий штурм» - робота в група( з подальшим записом на дошці схеми)

Складання схеми «Модель поведінки під час терористичного акту».

МОДЕЛЬ ПОВЕДІНКИ

береже життя допоможе нашкодить

не показуй свого урівноваженість паніка

страху

продумай усі упевненість страх

можливі варіанти

порятунку дипломатичність розпач
не втручайся солідарність розгубленість

заручників
виконуй усі вимоги взаємопідтримка агресивність

терористів
IX. Рефлексія

«Мікрофон».

-Яких практичних знань і навичок ви набули на сьогоднішньому уроці?

X. Підбиття підсумків

Повідомлення вчителя

 1. Аргументоване виставлення оцінок

 2. Загальні зауваження щодо роботи груп, класу на уроці.

XI. Інформація про домашнє завдання

Читати § 11. Випереджувальне завдання до уроку №__ «Ідеал сучасної людини» - розподіл ролей: Лікар, працівник правоохоронних органів, еколог, учитель етики, мистецтвознавець; обговорення основних тез виступів.

Додаток

Пам’ятка

ТЕРОРИСТИЧНИЙ АКТ

- Якщо ви опинились у будинку (приміщенні, території), захопленому терористами, але не були ними знайдені, необхідно:
• зберігати спокій та намагатись уникнути контакту з терористами; як можна тихіше повідомити правоохоронні органи про терористичну атаку, а також про своє місцезнаходження;
• не курити;
• не наближатись до дверей та вікон;
• чітко виконувати інструкції та команди правоохоронців;
• сховати свої документи та візитні картки.
Пам'ятайте, що одразу після вашого повідомлення антитерористичними підрозділами буде вжито вичерпних заходів для збереження вашого життя та здоров'я.
Почувши про початок антитерористичної операції (стрільба, вибухи), необхідно:
• лягти на підлогу обличчям вниз, поклавши руки долонями на потилицю;
• чітко виконувати команди співробітників антитерористичного підрозділу уникаючи різких рухів.
- У разі захоплення терористами як заручника необхідно:
• не провокувати своїми діями терористів на насильницькі дії (уникати різких рухів, шуму тощо);
• на вимогу терористів негайно віддати їм особисті речі;
• не реагувати на провокаційні дії терористів;
• не дивитись терористам в очі;
• не вживати алкоголю;
• бути готовим до складнощів (відсутність свободи руху, їжі, води тощо);
• не чинити опір озброєним терористам, що може призвести до численних людських втрат.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка