Навчання грамоти з елементами гриСкачати 364.68 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір364.68 Kb.
Відділ освіти. Широківська райдержадміністрація

Калинівська середня загальноосвітня школаНавчання грамоти з елементами гри

(Цикл уроків)

с. Рози Люксембург

2008р.


Колпакова Олена Володимирівна

Вчитель


Вища категорія

Калинівська середня загальноосвітня школа

Широківський район

т. 2-34-16Навчання грамоти з елементами гри

(48 сторінок)

У посібнику подано конспекти циклу уроків навчання грамоти в 1 класі відповідно до “Букваря” (Вашуленко М.С., Скрипченко Н.Ф. 2001), в якому представлені ігри, кросворди, ребуси, творчі завдання, щоб уроки проходили весело, цікаво і розвивались вміння та навички техніки читання першокласників.

Рекомендовано вчителям початкових класів.

“Через казку, гру, через неповторну дитячу творчість, вірна стежка до серця дитини.”(В.Сухомлинський)

У грі діти світ пізнають, у грі вони спілкуються, у грі вони життєвого досвіду набираються. Гра - це їхнє життя. Цікаві завдання, вірші, прислів'я , скоромовки, чистомовки на уроках читання допомагають гнучко поєднати різні етапи роботи над текстом, дають змогу створити чітку структуру уроку, поєднавши всі його компоненти головною темою. Вони спрямовані на:

-розвиток чіткої вимови;

-розширення оперативного поля читання, розвиток правильності, швидкості сприймання, пам'яті, уваги, передбаченню під час читання;

-підготовку до сприйняття тексту;

-глибоку усвідомленість змісту твору;

-формування вміння висловлювати свою і вислуховувати чужу думку щодо прочитаного.

У житті кожної дитини гра як основний і найефективніший вид діяльності займає значне місце. Навчальна діяльність у молодшому шкільному віці є провідною, проте важливою залишається й ігрова. Особливість її полягає в тому, що в ній успішно засвоюється зміст навчальної діяльності. Використання гри сприяє зміні мотивів поведінки, розвитку пізнавальних сил, підвищенню самооцінки школярів, установленню дружніх стосунків у мікрогрупі й колективі, розвитку уяви.

Гра використовується для пізнання дитиною дорослого світу, формування культури емоцій, розвитку творчої інтуїції, вивчення навчального матеріалу, емоційного розвантаження, зняття втоми, покращення настрою. Гра є формою діяльності в умовних ситуаціях. Гра, в якій бере участь дитина - це творчість маленької особистості. У Концепції загальної середньої освіти вказується на необхідність формування розгорнутої навчальної діяльності (уміння вчитися) шляхом оволодіння організаційними логікомовленнєвими, пізнавальними і контрольно -оцінними уміннями й навичками у різних видах діяльності.

У процесі гри для кожного учня характерні певні напруження думки, вольових зусиль, вияв емоцій. Все це допомагає дитині долати труднощі під час виконання певного творчого завдання, яке лежить в основі гри, підкріплює мотив досягнення і надихає на подальшу творчість.

Яким повинен бути урок, щоб учні сказали: "Мій улюблений урок". Безумовно цікавим, таким, що збуджує розум та уяву, розширює кругозір. Адже у 6- річок і 7- річок переважає довільна пам'ять. Вони з легкістю запам'ятовують тільки те, що викликає у них інтерес.

Коли навчання цікаве, тоді воно й ефективне. Маленьким школярам не завжди легко розібратися із змістом навчального предмета. Цікаво дітям навчатися тоді, коли вони, ніби граючись, розглядають ймовірні і неймовірні життєві ситуації, обирають правильну відповідь серед цілого ряду можливих варіантів.

В ігровій діяльності створюються сприятливі умови для розвитку інтелекту дитини, для переходу від наочно -дієвого мислення до образного і до елементів словесно -логічного мислення.

Перед використаннями добре обмірковую участь і ролі лідерів і мало активних дітей. Адже гра є гарним засобом виховання волі. Саме в грі проявляється бажання добровільно, з власної ініціативи підкорятися різноманітним вимогам.

Цінність ігрової діяльності бачу і в тому, що вона володіє найбільшими можливостям для формування дитячого колективу.

Готуючись до урок приділяю велике значення правильному забезпеченню ігрового плану діяльності дітей. Зважено обмірковую розподіл ролей під час гри, враховую індивідуальні психологічні особливості дітей. Добираючи гру до конкретного уроку, продумую відповідність мети дидактичної гри навчальній меті уроку, враховую посильність виконання завдання для дітей, продумую методи і форми організації діяльності учнів, які б сприяли максимальній активності їхньої сфери розумової діяльності. Саме парні і групові форми виконання завдань.

Формують і розвивають у дітей мотивацію до навчального співробітництва .

Використовують дидактичні ігри дотримуючись певної послідовності в їх доборі: іграм, що містять важкі завдання передують більш легкі. Вони готують дітей до подолання навчальних труднощів. Власну педагогічну діяльність організовую таким чином , привчати молодших школярів, до зосередженої самостійної роботи формують вміння працювати на уроці з повною віддачею. В своїй роботі на уроках навчання грамоти використовую такі завдання та ігри для самостійної, парної та групової роботи.

Включаючись в потішні ігри з словесним матеріалом , діти не помічають, як формується цілий ряд дуже важливих операцій. Які лежать в основі читання. Оволодівши ними, діти легко і швидко навчаються читанню.

Навчаючи малюків читати, чітко уявляю собі, що робити це слід суворо визначеною послідовністю.

На першому етапі навчаю дітей робити звуковий аналіз слів, які вони вимовляють. Школярі навчаються виділяти і називати за порядком звуки, з яких складається слово, а також розрізняти голосні і приголосні, тверді і м'які. На другому етапі навчання діти знайомляться з літерами Третій етап -виділення складів і читання. На четвертому етапі школярі вчаться читати слова різної довжини, потім переходять до читання текстів. На кожному етапі навчання використовую і відповідні розвивальні ігри. Під час звукового аналізу слів пропоную дітям такі ігри:

-"Який звук виділений?"

-"З яких звуків складається слово?"

-"Підійдіть, звуки."

-"Звуки різні й одинакові."

-"Заміни звук."

-"Чи є такий звук?"

-"Голосний - приголосний."

-"Назви слова з першим звуком."

-"Тверді - м'які приголосні."

Основна мета цих ігор - навчити дітей вслухатися в слово, чути звуки ,з яких складається слово і визначати послідовність цих звуків; визначати голосні й приголосні звуки; розрізняти тверді й м'які звуки; допомогти не лише засвоїти зовнішній вигляд букви, але й розвивати артистичні здібності, допомагати дітям навчитися аналізувати й порівнювати довжину слів. Такі ігри сприяють розвиткові фонематичного слуху, розвивають уяву і мислення, операції аналізу и синтезу.

На етапі знайомлення з буквою пропоную вихованцям такі ігри:

-"Хто так може говорити?"

-"Поміняй голосну."

-"Відгадай слово."

-"Чарівна квітка."

-"Продовж склад."

-"Склади склад."

Читаючи слова різної довжини, учні включаються в такі ігри:

-"Слова з трьох букв."

-"Склади слово."

-"Слово з картинок."

-"Зашифроване слово."

-"Слово з чотирьох, п'яти букв."

-"Перевернуті слова."

-"Перевернуті слова."

-"Друга половинка слова." Хто перший прочитає?"

-"Книжковий хробачок."

-"Вкрадені слова."

-"Прочитай загадку."

-"Слово - лабіринт."

-"Кросворд в картинках." Знайди помилку."

-“Читай уважно."

-"Сходинки,"

-"Буквена математика."

-"Відлуння."

-"Лабіринт - букваринт."

-"Криптограми "та інші.

Ці ігри спрямовані на розвиток здатності до буквеного аналізу кожного слова, допомагають учням навчитися озвучувати незвичні, несподівані буквосполучення ; сприяють закріпленню в пам'яті дітей візуальних образів букв, їх сполучень, сприяють підвищенню швидкості читання, розвивають здатність учнів домислювати відсутні слова, складати слова з двох частин, на вдосконалення техніки читання і розвиток властивостей уваги.

Наша школа працює в режимі експерименту з естетичного виховання Учні першого класу обрали напрямок: "Герої казок у гостях у дітей. Тому частими гостями у першокласників на уроках присутні Гномики, Колобок, Тітонька Сова , Мальвіна Буратіно, Незнайко , лісові звірята , герої інших казок. Вони знайомлять дітей з новими буквами , пропонують цікаві завдання .

Школа - це не тільки навчання ,а й світ спілкування , радощів , переживання , світ гри , казки , малюнка , фантазії, творчості .Ось чому я на уроках використовую різні ігрові методи й прийоми , залучаю дітей до різноманітної діяльності, щоб дитина могла сама здобувати знання , спостерігати , робити висновки . Я прагну, щоб між мною і моїми учнями панувала атмосфера поваги і взаємоповаги , довіри і співчуття.

Отже використовуючи у своїй роботі різні методичні посібники , які висвітлюють надбання досвідчених вчителів , додаючи свою наполегливість, творчість , знання і любов до дітей, турботу про їхнє майбутнє, надіюсь на певні результати від своїх маленьких школярів. Орієнтація на гру як спосіб навчання й форму організації діяльності, допомагає мені дарувати учням радісні хвилини співпраці, співтворчості; допомагає викликати в учнів бажання учитися .прагнення навчитись.

Тема: Звук [м].Позначення його буквами "М" ,"м".("ем"). Перехід до читання прямих складів

Мета: Ознайомити учнів з буквою М "ем", її звуковим значення;

формувати уміння читати прямі склади з буквою "м"; розвивати мислення, пам'ять; виховувати в дітей любов і повагу до матері.

Обладнання: Каса букв, демонстраційні картки з літерами "М", м,

ілюстративні матеріали, предметні малюнки, журнал "Весела абетка".

Зміст уроку:

І.Організаційний момент.

Ось і дзвінок дав нам сигнал

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо

Наш урок розпочинаймо.

II.Активізація учнів до навчання,

-Діти !

Іменинниця щасливаВ цей веселий час.

Відзначати іменини

Радо в гості кличе нас.

-А яка саме іменинниця запросила ви дізнаєтесь, коли послухаєте ось це оповідання.

(Читання вчителем оповідання "День народження "М" і "м" "- додаток № 1).
III.Ознайомлення з завданнями уроку.

-Діти, ви здогадалися, яку іменинницю ми привітаємо сьогодні на нашому уроці?

(Літера "М" ,"м")

-Назвіть слова, в яких звук [м] в середині слова.

-Назвіть, слова, в яких звук [м] в кінці слова.

(додаток №2)

(морква, маки, помідор, замок, сом)

б) Гра "Вгадай слово" - роботу в парах.

- Назвіть перші звуки в назвах малюнків і відгадайте слово. (Мавпа) - (Додаток №2)

5. Самостійний добір слів зі звуком [м] в різних позиціях.

- Пригадайте, що подарували друзі Буковинкам - Веселинкам.

(мозаїку, мильницю, мило, журнал "Мурзилка", мультфільм "Мийдодір")


6
. Звуковий аналіз слів. Побудова звукових моделей.
IV. Ознайомлення з буквою "М" "м" ("ем").
1.З прослуханого оповідання ви дізналися, що звук [м], позначається буквою ("ем"), що буква "М", "м" ("ем") буває великою і малою.

(Показ картки з літерою).

- На що схожа буква М ("ем")?
2.Читання вірша.

Для цирку змайстрували гірку, Щоб катались звірі І жили у мирі. Прибігає тут осел. Вийшла гойдалка, гамак Й буква М, Чи не так?

(Друкування букви М)
3. Підготовка до читання.

- Розгляньте цю чарівну квітку, яку подарували друзі Буквинкам - Веселинкам.

- Тут буква М зі своїми подругами. Прочитайте їхні імена ("а", "о", "у" V, "і").

- Коли "М" стане поруч із будь якою з них, то утвориться склад.(Утворення і читання складів)


V. Фізкультхвилинка.

- Допоможемо мамі Буквинок-Веселинок навести порядок після веселого свята.

Дружно вправними руками

Допоможемо ми мамі.

Посуд гарно перемиємо,

Витремо насухо, складемо

І при цьому не поб'ємо.

Скрізь порядок наведемо.

VII. Робота з букварем.

1. Читання букви М.

2. Звуко-складовий аналіз слів "мак" морква" "мухомор" з опорою на схеми.

3. Читання складів у рамках.

4. Бесіда за ілюстрацією.

5. Словникова робота (тлумачення слів "мольберт", "палітра").

6. Читання тексту.
VIII.Закріплення вивченого.

1. Відгадування загадок. Звуковий аналіз слів-відгадок.

Мені мама з магазину

Принесла в обгортці зиму

Я її за мить зігрів.

Як? Та дуже просто - з'їв.

(морозиво)

2. Гра "Знайди помилку".

Мені мама до сніданку

Подає солодку Банку

(Манку)

3. Гра " Читай уважно"МА МА МУ МО МО МИ

МИ МИ МІ МУ МУ УМ

МІ МІ МО

АМ АМ МА


4. Гра "Сходинки" (Додаток №3)

- Допоможемо Буквинкам-Веселинкам піднятися сходами.(колективна робота).

(Мак, маяк, малюк, маслюк, материк, маківник, майданчик, мандрівник) IX. Підсумок уроку.

-Яку нову букву вивчили на уроці?

-Який звук вона позначає?

-Які нові слова запам'ятали?

-Що для вас було найцікавішим?

-Хто з учнів був на уроці найактивнішим?

-Я дякую вам за співпрацю і дарую вам картинку -розмальовку "БуквинкиВеселинки".(Додаток №4)

-Розкажіть батькам про що вони розповідали вам на уроці, що нового ви з ними дізналися і розмалюйте їх, коли відпочиватимете.


Додаток № 1 ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ «М» І «м».На День народження до Буквинок «еМ» і «ем» прийш­ли друзі. До великої літери «еМ» приїхали на машині Гноми, Мурзилка і хлопчик Мізинчик.

До маленької літери «ем» прийшли ведмедик, лисеня і прилетів метелик.

Друзі подарували іменин­ницям квіти мальви.

Та найбільше сподобались Буквинкам подарунки.

Великій Буквинці «еМ» подарували журнал «Малят­ко», мультфільм «Мийдодир».

Маленькій Буквинці «ем» подарували мозаїку, миль­ницю і мило, альбом для малювання.

Потім всі слухали музику і дивились мультфільм.

Вийшло справжнє свято Буквинок-Весєлинок «еМ» і «ем».
 • Хто приїхав привітати
  велику Буквинку «еМ»?

 • Хто прийшов привітати
  маленьку літеру «ем»?

 • Які квіти подарували друзі
  Буквинкам?

- Що подарували друзі
літері «еМ»?

 • Що подарували гості ма
  ленькій «ем»?

 • Як розважались друзі на
  святі?

 • Розмалюй, друже, Букви-
  нок-Веселинок.

Додаток № 2

Додаток № 3

Додаток № 4

Тема: Закріплення знань про звукові значення вивчених букв.

Мета: Закріпити знання про звукові значення вивчених букв;

вдосконалювати навички читання, уміння робити звуковий та звукобуквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до читання.

Обладнання: предметні малюнки, демонстраційні картки букв, складова таблиця, записи на дошці, журнал "Буквинки-Веселинки".
Зміст уроку:

I.Організаційний момент. Активізація учнів до навчання.

-Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, посміхніться. Для того, щоб справитися з завданням цього уроку, будемо працювати старанно, слухати уважно.
II. Ознайомлення із завданнями уроку.

-Тож завдання на уроці такі:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

Будемо гарною звуко-складові моделі слів будувати, цікаві

вправи та завдання виконувати.


III.Повторення вивченого про звуки і букви.

1. Повторення вивчених букв, звуків.

а). Гра "В гостях у фермера"

(На дошці виставленні предметні малюнки свійських тварин.)

- Сьогодні ще раз завітаємо в гості до фермера. Скажіть, які звуки можна почути в його господарстві?

(Учні розповідають, які звуки видає кожна тварина, машина, трактор.)

- Чиї голоси можна почути в лісі?

б) Гра "Хто що промовляє?"

Вчитель: Діти: Зозуля кує: "Ку-ку, ку-ку Голуб воркує: "Гу-гу, гу-гу"

Півень кукурікає: "Ку-ку-рі-ку"

Сова кричить: "Угу-угу-угу"

-Як ви розрізнили птахів? (За звуками.)

-Які це звуки? (Немовні звуки, звуки що зустрічаються в природі.)

-Якими є мовні звуки? (Голосні і приголосні.)

-Назвіть голосні звуки.

-Якими бувають приголосні звуки? (Тверді і м'які звуки)

-Чим позначаються звуки? (Буквами.)

-Чим відрізняються звуки від букв? (Звуки ми чуємо і вимовляємо, а букви бачимо і читаємо.)


в). Гра "Впіймай звук - назви букву "

Виє вітер у вікно, стогне завиває.

Кіт не спить уже давно, вітер заважає.

***


Киця спить і в сні муркоче.

Цілий день проспить охоче.

***

Мишка мурчика злякалась,

мерщій в нірку заховалась.

***

Лось і лосенятко з ним.

Ліс для лосів рідний дім.

***

Спить старий сердитий сом.

Сниться сому сьомий сон.

***

Носоріг хворів на нежить.

За здоров'ям він не стежить.


- Які звуки позначають названі букви? (Приголосні)
IV. Вправи на закріплення звуко-складового аналізу слів.

1. Відгадування загадок, побудова звукових моделей слів -відгадок.

а) Хто найперший входить в дім.

Потім всі хвостом за ним.

(Ключ )

- Які значення може мати слово ключ? (Ключ від дверей, гайковий ключ, ключ пташиний, скрипковий ключ).

б) Дуже довга в нього шия.

І смугаста, як у змія.

Нею він через паркан

Заглядає наче кран.

(Жираф )

в) Не стуліть і на мить очей

Вночі полює на мишей

Зате у день відпочиває

Ні це не кішка, а сова.

(Сова )

2. Графічний запис речення.

Гра “Знайди помилку”

Я нагострив козу нову

І заходився косить траву.

- В якому слові помилка ?
- Складемо і запишемо речення зі словами коза – коса.
Коса аосить траву.

І ___ ___ ____.


Мою козу звати Мілка.

І_____ ___ ___ ___.


Фізкультхвиливнка.

Встаньте діти, посміхніться,

Землі рідній поклоніться.

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться,

В різні боки похиліться ,

Веретеном повертіться

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

V.Читання чкладів, слів, речень з визначеними буквами.


1.Гра «Чарівна квітка»
2. Гра «Чарівне коло»

- Які слова прочитала білка в колесі?
3. Робота з букварем.

4.Гра «Хто в будиночку живе»

5
.Критпотограма «Гномики».

Уважно гномиків розглянь.

Слова в прислів’я поскладай.

- Який лозунг був у гномиків?

(Один за всіх і всі за одного).

6. Гра «Буквена математика».

(таблиця)

Згадайте математичні дії і дізнайтесь кому допомогали гномики. (Білосніжці).

VI. Робота з дитячою книжкою.

а). Слухання оповідання «Кошенятам на обід».

Жили-були двоє кошенят. Придумайте їм імена. Але в імені одного кошеняти звук [К] повинен зустрічатись в сере­дині слова, а ім'я другого повинно починатись з цього звуку.

Нехай будуть Котя і Мурка. У мами-кішки було багато турбот під час приготування обіду для кошенят. Давайте їй допоможемо.

Котя любив їсти такі овочі, назва яких починається на звук [к].

А Мурка любила їсти такі овочі, назва яких має цей звук у середині слова.

На перше Котя любив їсти страви, назва яких почина­ється і закінчується на звук [к].

А Мурка - страву, в назві якої цей звуку середині слова.

А що могла приготувати мама-кішка на друге?

Котя любив страви, назва яких теж починається на звук [к].

А Мурка любила на друге ті страви, в назві яких звук [к] є в середині слова.

На третє Котя любив пити напої, назва яких теж почи­нається на [к].

А Мурка - напої, в назві яких [к] зустрічається в сере­дині слів.

-Як їх звали?

-Як їх можна назвати? (Одне Котик, Котя, Котуня.

Друге Царапка, Васька, Мур-лика, Мурка, Муркотик).

-Які це овочі? (Картопля,капуста, квасоля),

-Які овочі любила їсти мурка? (Морква, петрушка, редька, баклажани).

-Яка це страва? (Капус­няк).

-Яка ж це страва? (Ок-рошка).

- Що любив їсти Котя?

(Каша, картопля, котлети і т.д.).

-Що любила Мурка?

(Налисники, макарони, рибку),

- Які це напої?

(Компот, квас),

-Які це напої?

(Шоколад, какао) • Як звали котиків?

 • Які овочі вони їли?

 • Які напої вони любили пити?

б) Виконання розмальовки до оповідання «Кошенятам на обід».

VII. Підсумок уроку.

Чистомовка.

Ли- ли -ли - урок дружно почали .

Ло- ло -ло- діло в нас на лад пішло.

Ем- ем -ем - радість мамам ми несем .

Ли-ли-ли -дуже раді всі були .Тема: Звук [к], буква "К" ("ка").

Мета: Ознайомити учнів з новою буквою Кк ("ка"), її звуковим значенням; вчити читати слова різної складової структури; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мислення; виховувати бажання вчитися.

Обладнання: Предметні малюнки, картки з друкованими літерами, міні -таблиці для роботи в парах, променеподібні таблиці, ілюстрації до казки "Колобок", картинка - розмальовка.

Зміст уроку:

І.Організаційний момент.

Встали, діти, підтяглися,

Один одному всміхніться.

На урок старання не забудьте взяти.

Сіли всі рівненько.

Починаємо працювати.

II.Активізація учнів до навчання.

-Діти, сьогодні ми казку на урок запросили,

Щоб бачити казку і слухати гуртом,

А казка в дорозі десь заблукала.

Давайте її шукати гуртом.

- Відгадайте загадку і дізнайтеся, яка казка сьогодні на урок завітала до нас.

Він по засіку метений,

Він із борошна спечений,

Він на сонце дуже схожий,

Золотистий і пригожий

Ось який він малюнок

Це, звичайно,...

(Колобок)

III. Повторення вивченого матеріалу.

1 .Повторення вивчених букв.

- Колобок котився лісовою стежкою і потрапив до нас на урок. Прийшов до
нашого класу раніше всіх і наробив нам шкоди. Він з цікавістю виймав із
кишеньок буквеної каси букви, які ми вивчили, розглядав їх і ненароком
змішав їх з іншими буквами. Нам треба знайти картки з вивченими літерами і
поставити їх на своє місце у відповідні кишеньки.

(Учні знаходять букви, показують їх класові, називають літеру, ставлять у кишеньки, потім друкують названі букви).

- Допоможемо Колобкові.
2. Гра "Відлуння"

-Я називаю слово, а ви хором - останній склад:

ромашка - ка;

дерево - во;

коса - са;

корова - ва;

З.Гра "Які слова тут заховались"- Складіть слова, прочитайте їх.

4. Гра «Розшифруйте кросворд».
Ну і Колобок,

Пострибав по клітинках! Ну ж бо й ви часу не гайте
Слова в клітинках відгадайте!

(Колективна робота. Учні відгадують слова. Діти, які знають всі букви, з допомогою вчителя друкують їх в клітинках кросворда).


 • З якого звука починається кожне слово Вимовте його. -Якою буквою він позначається?

 • 1. Материнська пісня над колискою. (колискова) 2. Будинок, де ми купуємо книги. (книгарня) 3. Старший на кораблі. (капітан) 4. Має стебло, листя і квітку. Що це? (квітка) 5. Гострі нігті має В подушки ховає Ходить тишком - нишком Не втече від неї мишка Це, звичайно,... (кішка) 6.Моя земля, мій рідний ... (край) 7.Не дерево, а має гілля, Не квітка, а цвіте ... (кущ)

III. Вивчення нового матеріалу.

1.Виділення звуку [к] зі слова "Колобок".

2.Спостереження за вимовою звука [к]. Віднесення звука до приголосних.

3.Виділення звука [к] у словах:

а)кросворда у різних позиціях (колискова, книгарня, капітан, квітка, кішка, край, кущ).

б) Робота в парах.

(Міні-таблиця. Додаток №1. Завдання 1.)

- Назвіть слова, які починаються з літери к ("к")

- Назвіть слова, в яких літера к у середині слова.

- Назвіть слова, в яких літера к у кінці слова, (кінь, колосок, вікно, мак, рак).

в)Назвіть перші літери з назв малюнків і відгадайте слово.

(Додаток № 1. Завдання 3) (кава)

4. Звуковий аналіз слів: мак, кава, кінь. Побудова звукових моделей.

5. Чистомовка.

Ко-ко-ко - вип'ємо молоко.

Ок - ок - ок - маленький жучок.

Ку - ку - ку - знаємо пісеньку дзвінку.

Ки - ки - ки - смішні малюки.

IV. Ознайомлення з новою буквою.
1. Показ букви "К к" ("ка") (великої і малої"), ознайомлення з її назвою, аналіз графічної будови, знаходження букви в буквеній касі, друкування літери "К".
2. Заучування вірша.
Вранці Півник в курнику

Будить всіх: ку-ку - ріку!

Прокидайся курчатка,

Б
удемо букву К вивчати.

3. Утворення та читання складів. (Променеподібні таблиці)

V. Фізкультхвилинка.

(Рух по колу навколо ряду парт)

Покотився колобок

З двору стежкою в лісок.

І кого в ліску стрічав

Всім казки розповідав

Ось послухай першу казку.

Руку в гору піднімаю,

І щомиті підростаю

Як стаю навшпиньки вище,

То грибок за мене нижчий.

Вправу цю роблю частенько

Дуже вправно і гарненько.

VІ.Робота з букварем.

1.Читання букви К.

2.Читання складової таблиці.

3.Аналітико-синтаксичні вправи:

а)читання слів: колосок, колос, колоски.
- Як ви їх розумієте?

б)читання слів: калина, Килина, малина.


(Звертається увага на слово Килина - ім'я)
- Що спільного в цих словах?

в) виконання логічної вправи з омонімами "коса"

4.Читання слів у колонках

5.Читання тексту "Миколин сокіл"

6.Читання вивчених букв внизу сторінки букваря. VII. Вправи на закріплення.

1.Відгадування загадок. Побудова звукових моделей слів відгадок.

Хто вдягає дві-три шуби,

Під якими гріє зуби,
Це не зайчик, не баран –

Кукурудзяний ...(качан)

2. Гра "Знайди помилку"

Риє носом нам з тобою Дріт
Під землею перехід. (Кріт)

3.Гра "Закінчи віршик"

Я поклала спати кішку

У м'яке дитяче ...

(ліжко)

Має Галя добру звичкуКласти книжку на...

(поличку)

- Назвіть слова в яких є звук [к], визначте його позицію в слові.

4. Хвилинка - цікавинка.

Дома розмалюйте картинку і дізнайтесь, хто в ній заховався.

(Додаток №2)

VI. Підсумок уроку.

-Яку букву вивчили на уроці?

-Який звук вона позначає?

-Який казковий герой працював з вами на уроці? (колобок)

-Назвіть голосні, приголосні звуки в цьому слові.

-Назвіть героїв казки, з якими зустрічався Колобок.

-Чи є в назві цих героїв звук [к]?

(Зайчик, Вовк, Ведмедик, лисичка)

-Як ми вимовляли ці слова? (пестливо)

-Визначте наголос в цих словах.

-Ось, діти, і уроку кінець.

-А хто гарно працював -

-Молодець!!!

Додаток №1
Додаток № 2
Тема.Повторення та закріплення знань про вивчені звуки та букви .

Читання в особах тексту „Котик і Півник."

Мета: повторити та закріпити вивчені звуки та букви;

удосконалювати уміння виконувати звуко - буквений аналіз слів

удосконалювати читацькі навики; вчити дітей читати в особах,

інтонацією передавати настрій дійових осіб;

розвивати мовлення учнів , збагачувати словниковий запас

школярів;

виховувати почуття дружби , бажання вчитися.

Обладнання: таблиці "Український алфавіт" , „Рукописні літери", ілюстрації до казки „Рукавичка", кросворд, таблиця „Лабіринт - букваринт", криптограма „Мирилка", картинка- розмальовка.

Зміст уроку.

1. Організаційний момент.

Знову день почався, діти ,

Всі зібрались на урок.

То ж пора нам поспішати –

Кличе в подорож дзвінок.

А урок наш незвичайний,

„Грою"- всі його зовуть...

Щоб урок цей був цікавим ,

Ти активним мусиш буть.

-Сядьте зручно. Усміхніться так, як до вас усміхається ось це сонечко. Заплющить очі. Тихо промовте : „Я хочу вчитися . Я працюю. Я готовий до праці."

2. Усвідомлення теми , мети уроку.

- Діти , всі ви маєте право ходити до школи , кожен повинен вчитися . Ви навчаєтеся в школі безкоштовно , маєте можливість вчитися стільки , скільки забажаєте. В школі ви маєте всі можливості для розвитку ваших здібностей.

-А чи справді необхідно кожній людині вчитися? Для чого ?

-Діти , чого ви вже навчилися в школі ?

-Що вам подобається у школі ?

-А хто дбає про те , щоб усі діти вчилися ?

-Як називається наша держава ?

-Яке головне місто України ?

Кросворд „ Україна"

- Сьогодні ми повторимо з вами вивчені звуки та букви, будемо будувати звуко - буквені моделі слів та будемо вправлятися в читанні слів і речень. • А працювати нам допоможе гра "Казка - підказка".

 • Послухайте загадку і скажіть, яка казка буде з нами сьогодні на уроці

Де ж усі сховались звірі ?

У якій такій квартирі ?

Дуже тісно - невеличка Ця чудова...

(рукавичка)

- Пам'ятаєте цю казку ?


 • Які звірі заховались у цій рукавичці ?

 • Саме вони і будуть перевіряти , що ж ми з вами вже вміємо робити.

3. Опрацювання нового матеріалу .

1)Хто першим знайшов рукавичку ? (мишка)

- Саме Мишка дає нам перше завдання: назвати кількість складів у словах Київ, Україна, казка, рукавичка, мишка.

-Лежить рукавичка - хатка, коли це скаче ...(жабка)

2)Гра "Жаб'яча грамота":

-Діти , жабка просить вас назвати слова, які починаються на ква-

3)Лежить рукавичка й лежить,
Аж ось і зайчик біжить.

-Допоможіть зайчику побудувати звуко - буквену модель слів казка мишка, рукавичка.

4)Лежить рукавичка й лежить, Аж ось лисичка біжить.

-Діти , лисичка хоче послухати , як ми з вами читаємо . ( міні таблиці №1,№2)


5) Лежить рукавичка й лежить, Аж тут вовчик біжить.

- Діти , вовчик хоче почути , як ми навчилися читати текст „Котик і Півник."

Робота з букварем - ст. 60- 61:
а)Читання тексту ланцюжком ; Гра „Вовк і Заєць".
б)Читання тексту в особах ( автор, Лисичка, Півник);
в) Гра „Так чи ні" ( за змістом тексту ,Дотик і Півник").
5. Фізкультхвилинка.

Всі з- за парти піднялися ,

Ручки вгору - й потяглися.

Вправо, вліво нахилились

Та на сонце подивились.

Пострибали, пострибали —

І за парти посідали.

6. Вправи на закріплення матеріалу,

а) Лежить рукавичка й лежить , Аж тут бреде Ведмідь - набрід.

- Діти , він просить допомогти йому знайти звукову модель слів.

Гра „Назви слово - знайди його звукову модель."(таблиця№4)
б)А тим часом наш дідусь Вже й додому повернувсь Та й гука : - де ж рукавичка ? Жучку кличе:

-Ти біжи мерщій у гай,

Рукавичку відшукай.

Гра „Лабіринт - букваринт" ( таблиця №3)

-Жучка знайде рукавичку тільки тоді, коли ми пройдемо лабіринтом -букваринтом і дізнаємось , хто що любить.
в)Криптограма „Мирилка".

- Діти, дідусю дуже сподобався ваш урок — гра, він говорить , що ви всі гарно працювали , знаєте вже багато букв, вмієте читати . Тому він пропонує ще одну гру. Вам треба вибрати голосні звуки і вставити їх між приголосними, (таблиця № 2)


7. Підсумок уроку.
- Подивіться , діти , я знайшла клубочок ниток , з яких була зв'язана наша казкова рукавичка. Це клубочок не простий , а чарівний , він кличе вас за собою шукати нові ігри.
- А мені вже час прощатися. На згадку про нашу спільну працю я хочу подарувати вам ось цю картинку — розмальовку, з якою ви попрацюєте дома у вільну годину. Цим ви допоможете ласуну - ведмедику накрити святковий стіл , а разом з тим визначите кількість складів у словах - назвах ласощів.


 • То ж до побачення , діти, щасливо вам країною знань мандрувати , до неможливої дістатися в житті мети . Дай , Боже , вам сили , здоров'я і бажання вчитися . Адже це так важливо , щоб усі мрії збувалися не тільки в казках .айв житті .А для цього треба старанно і наполегливо вчитися . Правда, діти ?Додаток №1 Додаток № 2

Додаток № 3
Додаток № 4

Тема: Закріплення знань про букву "П", її звукове значення.

Мета: Закріпити уміння читати склади слова, речення із вивченою буквою; робити звуковий та звуко-буквенний аналіз слів; розвивати мислення зв'язне мовлення; виховувати інтерес до навчання.

Обладнання: Каса букв, предметні малюнки, міні - таблиці з творчими завданнями.

Зміст уроку

І. Організаційний момент

Усі почули ми дзвінок

Він покликав на урок,

Щоб заняття пройшло не марно

Треба сісти рівно, гарно.

II.Мотивація навчальної діяльності та ознайомлення з завданнями уроку.

Тож до справи беремось –

Навчимось і розберемось

І з усіма завданнями

Швидко впораємось.

- Діти, сьогодні вам будуть запропоновані завдання, які дадуть змогу з'ясувати наскільки добре ви розмірковуєте, думаєте, читаєте, вивчені букви і звуки пам'ятаєте.

Тітонька Сова направила до вас своїх найкращих учениць - це оси і кожна з них

запропонує своє завдання.

III. Контроль, корекція та повторення вивченого. Оси


 • подружки взялися за ручки, а ви утворіть склади і прочитайте їх.

(па пу пе по пі)

2. Інша оса пропонує вам знайти помилку:

Ми лягли на гарячий Лісок

І п'ємо прохолодний квасок.

(пісок)

3. Звуко-буквенний аналіз слова "пісок".-Вимовте слово пісок. Поділіть його на склади.

- У якому складі чуємо звук [п], назвіть усі звуки, з яких складається слово "пісок".

- Назвіть букви, якими позначаються ці звуки. Викладіть це слово з розрізної абетки.

(Один учень біля дошки будує звуко-складову модель цього слова).

4.3агадка

Просила коваля сумна,

Щоб нагострив він зуба...

Ви здогадались хто я?

Мабуть подумали - змія!

Та це як раз, помилка.

Я гострозуба пилка.

-Звуковий аналіз слова пилка. .

Побудова звукової моделі.

- Назвіть перший звук у слові пісок і в слові: пилка. Порівняйте їх, які вони=
[ п']

-
[ п]
5. Ось і ще прилетіла оса, теж цікаві завдання вам принесла,
а) Погляньте тільки оченятами цей рядочок складів: КО, КУ, КА, КІ, КИ, КЕ. Вдихніть повітря стільки, щоб вистачило вголос правильно вимовити ці склади.

-Перечитайте, вимовляючи голосно ще такий ряд складів: ПА, ПО, ПУ, ГП, ПЕ, ПИ.

- Наберіть повітря і перечитайте ці склади навпаки.
б) Дивлячись тільки на крапочку по середині піраміди, вимовляйте слова:

в) Складіть склади, прочитайте їх, скачучи, як зайчик, із однієї купинки на іншу.г
) Читаючи на «хвилях», творіть слова:

-Про що розповіли вам хвильки?

д) Гра «Конструктор»

-Додайте потрібні склади , щоб утворилися слова.
 • Складіть слова та прочитайте їх.

6. Фізкупьтхвилинка.


Оса крильцями махала

Вгору - вниз, вгору - вниз.

І на квітку сідала.

Кругом неї кружляла.

Утомилась і тихенько сіла.
Вивчення нового матеріалу.
VІ.Робота за "Букварем".(ст. 52 - 53)
1.Читання слів. Пояснення значення окремих слів.
2.Читання речень.
3.Читання тексту "Сливи", вчителем.
4.Колективне читання тексту.
5.Вибіркове читання.
- Хто був біля сливи?

- Що є у Павлика?

- А в Поліни?

- Що зробив Павлик?

6.Читання на увагу .

(Учитель починає читати речення, а учні продовжують читати його докінця).


7.Читання рукописних текстів.
8.Розгляд малюнку. Бесіда за його змістом.
9.Закріплення вивченого. Робота у парах.
Гра "Парашутисти". (Додаток № 1)
Парашутисти на змаганнях.

Кмітливо стрибали.

На перший круг зі складом "Па".

Майстерно попадали. На другий круг,

Де буква "П" стоїть у кінці слова,

Від вас, малята, надзвичайна

Потрібна допомога.
( 1 круг 2 круг)

Парта грип

Палац сніп

Павич кріп

Парад стоп
VII. Підсумок уроку.


 • Яка буква на початку слів, що впали на перший круг?
 • Яка буква в кінці слів, що впали на другий круг? • Який звук вона позначає?
 • Молодціученицям лісової школи, осам, сподобалось як ви працювали
 • Та, друзі, пам'ятайте!

Що з осами дружити

Можна лише в казці,

їх вам краще не дражнити.
Додаток № 1
Додаток № 2Тема: Звуки [т], [т1]. Позначення їх буквою Т "те".

Мета: Навчитися правильно артикулювати звуки [т],[т'],читати склади, слова, речення з новою буквою; удосконалювати навички звукового та звукобуквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; виховування зосередженість, бажання вчитися.

Обладнання: Каса букв, набірне полотно, предметні малюнки, кросворд.
Зміст уроку:

І. Організація класу:

Всі мерщій сідайте, діти.

Домовляємось не шуміти

На уроці не дрімати

І щоб не було мороки!

Всі готові до уроку!

Тож, гаразд, часу не гаєм

І урок розпочинаємо.
II. Мотивація навчальної діяльності ознайомлення з завданнями уроку.
Попрацюймо колективно

І уважно, і активно!

Як годиться для порядку

Все повторимо спочатку.


III. Повторення вивченого матеріалу
- Діти, тітонька Сова зі своїми учнями лісової школи будуть сьогодні працювати з нами, вони підготували для нас чимало завдань. Ось перше з них, яке пропонує вам Ворона з Жабкою

1. Гра "Вороняча та жаб'яча грамота".

Завдання гри: назвати слова, які починаються на "кар" і "ква"

(картина, карась, карусель, картон, картопля,,, квас, квасоля, квартира, квадрат.,.),

- Зробіть звуковий аналіз слів та побудуйте звукову модель цього слова.

"Ворона"- Кар

"Жаба" - Ква
2. Гра "Відгадай останнє слово"

- Щоб виконати завдання Лисички, ми з вами станемо маленькими лисенятами.

Нам необхідно дописати віршик.

Зт цікава та штучка

Пише в зошиті, це ...

(ручка)


Хто нас кличе на урок?

Це веселий наш ....

(дзвінок)

Скільки учнів є довкола,

Бо прийшли вони до ...

(школи)


Поділіть названі слова на склади, визначте наголошений склад.

- До яких слів підходять ці звукові моделі? (дзвінок, ручка, школа)


3. Кросворд в картинках.

- Зайчик підготував вам гру-задачу, в якій фігурі з квадратів треба заповнити буквами слів.(додаток №1)


4. Гра "Казковий Хробачок".

- Послухайте казку тітоньки Сови.

"В одному далекому царстві жив книжковий Хробачок. Він був добрий Хробачок, і нікого не образив. Але незважаючи на це, жителі країни не любили його, тому що він понад усе любив поласувати буквами в книжках. Дорослим і дітям ставало все важче й важче читати свої книжки, тому що в усіх словах бракувало якоїсь букви". Спробуйте прочитати деякі слова з їхніх книг, (запис на дошці)

Б - лка кос - рі

В - вк р - са

М - ха сл - ш

Ра - ок коло – ки

(білка, вовк, муха, ранок, косарі, роса, слива, колоски)


II. Фізкультхвилинка.

Зайчик прудко так стрибає.

Пташка весело літає

Швидко лис десь пробіжить,

їжачок в кущах сидить

Вже й з барлоги встав ведмідь –

Цих тваринок всіх любіть.
VI. Вивчення нового матеріалу.

1. Відгадування загадок. Вивчення звуків [т], [т1] у словах - відгадках.

- Діти, відгадавши загадки, які вам підготувала сорока-білобока, ми дізнаємось, які звуки і букву ми сьогодні будемо вивчати.
а) Є у мене вірний друг

має він чудовий слух

і говорить голосами

моїх друзів, тата й мами

зветься друг мій ... (телефон)

б) Він весною розпускається

В червоне, біле й жовте одягається

Довге листя має сам

Ледве пахне, це ... (тюльпан)

2. Артикуляція звука. Віднесення їх до приголосних, позначення фішками

3. Визначення позиції звука в словах. Гра "Упіймай слово"

- Вовчик просить вас послухати віршик і впіймати слово, в якому є звук [т] і [т!]

Тато тигр, тигриця мама Тихо ходять чагарями. Тигреня ричати вчиться - Тигра всякий звір боїться. 1. Самостійний добір слів учнями.

 2. Звуковий аналіз слів "тигр", "тюльпан".

 3. Гра "Знайди помилку".

- Їжачок просив вас допомогти йому знайти помілку.

Я іменини відзначаю:

З’їв Порт і випив кухоль чаю.

(Торт)


7. Кріт пропонує вам потренуватись у вимові чистомовок.

Та-та-та - гарна хата у крота

То-то-то - в ній дуже чисто

Ту-ту-ту - тому й радісно кроту

Ти-ти-ти - на дуді дудіти

Ті-ті-ті — підемо до нього в гості.


VII. Ознайомлення з буквою "Т".
1. Аналіз будови букви.
2. Заучування віршика.
Тук-тук-тук, ток-ток-ток –

Вибиває молоток

Ним ви цвяхи заб'єте,

Схожий він на букву "т"

(молоток)
4. Друкування букви «Т»
VIII.Робота з букварем (ст. 58-59).
1.Зіставлення звукової схеми і малюнка. Звуковий аналіз слів.
2.Читання складової таблиці.
3.Читання слів із розрізних складів.
4.Спостереження за багатозначністю слів.

(котики на гілках верболозу: Котики маленькі тваринки).


5. Читання колонок слів з орієнтацією на виділенні злиття.
6. Читання скоромовок.
7.Гра "Ланцюжок".
- Утворити слова із літер слова "ластівка".

(Ліс, лак, віск, сік, тік, стіл, став, ласка, сітка, лавка).


VII. Підсумок уроку.
- Зробимо останній крок, Підсумуємо урок.

- Яку букву ви вивчили на уроці?

- Які звуки вона позначає?

- Молодці діти сьогодні ви продемонстрували хороші знання. Ви старались всі завдання як слід робити. Щось вдалося. Щось не вдалося. Чогось ще встигнемо навчитись.

Додаток № 1


Література:

1. Л В. Артемова, Вчися граючись. Київ: "Томіріс”,1995

2 І.А. Барташнікова, 0.0. Барташніков, Як навчити малюка читати. Тернопіль "Богдан"., 1998

3.Тимофієва Л.Л., Швидкочитайлик. Вправи з швидкого читання. Тернопіль: "Мальва ОСО", 2004

4. Березина О.М., ПзеловськаТО., Мовні ігри та забави.Тернопіль: "Мальва ОСО", 2004

5.Л.П. Павленко, Сучасний урок в початковій школі. Харків:"Основа",2005

6.Початкове навчання та виховання.-2005. -№ 16-18.С.2-28

7.Початкова школа. - 2002 - № 1 - с 19-23

8.Світлана та Юрій Ходоки. Абетка. Київ: ПП "П?влін",2001

9.Вакула - Сввупяк Н Г. Стежина до знань. 1 кл. Тернопіль:"Богдан",2004

10.Ігор Січовик, Словограй. Ігри з буквами і словами. Тернопіль: "Богдан" 2004 11.И.Будна Н.О., Походжай Н Я , Шост Н.Б., Уроки навчання грамоти. 1 клас. Тернопіль: "Навчальна кн?іга",2003

12 Абетка. Ігри граємо - букви вивчаємо.-№ 5,№ 10 -2005;№ 1,2 - 2006

13.Буквинки - веселинки. - Веселі буквинки до знань стежинки.-№5,6,10- 200614. Інна Светлова. Моя перша абетка. Київ. "Країна мрій",2005


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка