Навчально-методичний центрСкачати 327.27 Kb.
Дата конвертації15.09.2017
Розмір327.27 Kb.

Миколаївська область
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР

ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

КУРСИ ЦИВІЛЬНОЇ ОБОРОНИ МІСТА ПЕРВОМАЙСЬКА

___________________________________________________
ПАМ’ЯТКИ

НАСЕЛЕННЮ МІСТА ПРО ПОРЯДОК ДІЙ ПРИ ВИНИКНЕННІ НЕСТАНДАРТНИХ ПОБУТОВИХ АБО НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

м.Первомайськ
БЕЗПЕКА НА ДОРОЗІ

В останні роки на дорогах України щорічно виникають десятки тисяч автомобільних аварій і катастроф, у яких гинуть та отримують травми тисячі чоловік.

Причини дорожньо-транспортних подій можуть бути різноманітні. Це, насамперед, порушення правил дорожнього руху, перевищення швидкості руху, недостатня підготовка осіб, що керують автомобілем, слабка їх реакція та технічні несправності автомобілів. Нерідко причиною аварій і катастроф стає керування автомобілем осіб у нетверезому стані.

Поради водіям

Пильність і передбачення

Немає правил, придатних для всіх умов руху. Крім одного - за кермом завжди треба бути максимально обережним і уважним. Воно допоможе вам уникнути багатьох небезпечних ситуацій.

їздіть зрозуміло для навколишніх! Намагайтеся керувати автомобілем так, щоб ваші дії ніколи не були несподіваними для інших водіїв і пішоходів.

Коли поведінка іншого водія вам не дуже зрозуміла, знижуйте швидкість.

Якщо водій попереду знижує швидкість, не поспішайте його обганяти, спочатку усвідомте собі, чому він це робить.

Не будьте самовпевненим, остерігайтеся невпевнених.

Звикайте керувати автомобілем, заглядаючи далеко вперед і назад.

Не можна водити автомобіль з розрахунком на те, що уникнути небезпеки вам допоможуть вміння та розсудливість інших водіїв. Треба завжди самому бути готовим уникнути небезпечних наслідків помилок або легковажності навколишніх.

Будьте психологом! Під час руху за іншим автомобілем, намагайтеся передбачити дії його водія, щоб бути готовим до всяких несподіванок.

Пильність і втома

Небезпечно рухатися без зупинок тривалий час, це притуплює увагу. Монотонна їзда має гіпнотичну дію. Час від часу змінюйте темп руху, зупиняйтесь для відпочинку.

Тримайте кермо без напруження, але обов'язково обома руками. Це дозволяє вести автомобіль без великих зусиль і миттєво вирівнювати його при поштовхах.

Вночі водій стомлюється швидше через напруження зору і підвищену увагу. Тому треба частіше зупинятися для відпочинку.

Ніколи не керуйте автомобілем, якщо ви нездорові або почуваєте втому.

Дотримання дистанції

Найголовніше для забезпечення безпечного руху у потоці машин це інтервал і дистанція.

Не "працюйте ліктями" на дорозі: по обидва боки вашого автомобіля завжди повинно залишатися хоча б по півметра простору.

При зустрічах з автопоїздом інтервал треба збільшувати до одного метра, тому що причіп рідко коли йде по сліду тягача.

Звикніть завжди триматися правіше. Добрий водій повинен займати на дорозі не більше місця, ніж йому призначено.

Не "висніть на хвості" у автомобіля, що йде попереду. Це втомлює і завжди небезпечно.Пам’ятайте про гальма

Вміле застосування гальма - найпереконливіше свідчення високої майстерності водія. Воно тим вище, чим рідше і плавно ви гальмуєте.

Різке гальмування це вірний шлях до заносу і виходу автомобіля з-під контролю. Намагайтеся завжди дотримуватися такої дистанції, щоб гальмувати лише у крайньому випадку. Знизивши швидкість на одну третину, ви скоротите гальмівний шлях більш, ніж удвічі.

Завжди перевіряйте роботу гальм, коли сідаєте за кермо автомобіля (особливо незнайомого). Доведіть керування гальмами до повного автоматизму, і ви виграєте чимало часу для оцінки дорожньої обстановки.

Ні в чому так не помітна різниця між майстром і недосвідченим водієм, як у користуванні передачами і гальмами.

Увага, поворот!

Тільки повороти доріг по справжньому перевіряють наше вміння водити автомобіль безпечно.

___________________________________________________________________________
ДІЇ У ВИПАДКУ ЗАГРОЗИ ВИНИКНЕННЯ РАДІАЦІЙНОЇ НЕБЕЗПЕКИ

При оголошенні небезпечного стану не пані­куйте, слухайте повідомлення.

Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалі­дам, дітям та людям похилого віку.

Дізнайтеся про час та місце збору мешканців для евакуації.

Зменшить проникнення радіаційних речовин в квартиру (будинок): щільно закрийте вікна та двері, щілини заклейте.

Підготуйтеся до можливої евакуації: упакуйте у герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби, питну воду. Підготуйте най­простіші засоби санітарної обробки (мильний роз­чин для обробки рук).

Перед виходом з приміщення від'єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ та воду.

Дії у випадку раптового виникнення радіаційної небезпеки:

З одержанням повідомлення про радіаційну небезпеку негайно зачиніться в будинку. Стіни де­рев'яного будинку послаблюють іонізуюче випромі­нювання в 2 рази, цегляного - у 10 разів; заглиб­лені укриття (підвали): з покриттям із дерева - у 7 разів, з покриттям із цегли або бетону - у 40-100 разів.

Уникайте паніки. Слухайте повідомлення органів влади з питань надзвичайних ситуацій.

Зменшить можливість проникнення радіаційних речовин в приміщення.

Проведіть йодну профілактику. Йодистий калій вживати після їжі разом з чаєм, соком або водою 1 раз на день протягом 7 діб: дітям до двох років по 0,040 г на один прийом; дітям від двох років та дорослим - по 0,125 г на один прийом. Водно-спир­товий розчин йоду приймати після їжі 3 рази на день протягом 7 діб: дітям до двох років - по 1-2 краплі 5% настоянки на 100 мл молока (консервованого) або годувальної суміші; дітям від двох років та до­рослим - по 3-5 крапель на склянку молока або води. Наносити на поверхню кінцівок рук настоянку йоду у вигляді сітки 1 раз на день протягом 7 діб.

Уточніть місце початку евакуації. Попередьте сусідів, допоможіть дітям, інвалідам та людям по­хилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чер­гу.

Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води, найпростіші засо­би санітарної обробки та інші необхідні вам речі у герметичну валізу.

По можливості негайно залиште зону радіоак­тивного забруднення.

Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготов­лені речі, одягніть протигаз (респіратор, ватно-мар­леву пов'язку), верхній одяг (плащ, пальто, накид­ка), гумові чоботи.

З прибуттям на нове місце перебування про­ведіть дезактивацію засобів захисту, одягу, взуття та санітарну обробку шкіри на спеціально обладна­ному пункті або ж самостійно (зняти верхній одяг, ставши спиною проти вітру, витрясти його; повісити одяг на перекладину, віником або щіткою змести з нього радіоактивний пил та вимити водою; оброби­ти відкриті ділянки шкіри водою або розчином (типу ІПП-8), який буде виданий кожному. Для обробки шкіри можна використовувати марлю чи просто рушники.

Дізнайтеся у місцевих органів державної вла­ди адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

Запам'ятайте!

Використовуйте для харчування лише продук­ти, що зберігалися у зачинених приміщеннях, кон­сервацію і не зазнали радіоактивного забруднення;

не вживайте овочі, які росли на забрудненому ґрунті;

Не пийте молоко від корів, які пасуться на забруд­нених пасовиськах.

Не пийте воду із відкритих джерел та із мереж водопостачання після офіційного оголошення раді­аційної небезпеки, колодязі накрийте.

Уникайте тривалого перебування на забруд­неній території.

У приміщеннях щодня робіть вологе прибиран­ня, бажано з використанням миючих засобів.

У разі перебування на відкритій, забрудненій радіоактивними речовинами місцевості обов'язко­во користуйтеся засобами захисту: для захисту органів дихання - протигазом, респіратором, ват­но-марлевою чи протипороховою пов'язкою, зволоже­ною марлевою пов'язкою, хустинкою або будь-якою частиною одягу; для захисту шкіри - спеціальним захисним одягом , плащем з каптуром, накидкою, комбінезоном, гумовим взуттям і рукави­цями.

___________________________________________________________________________

ЗАХИСТИМО СЕБЕ ВІД РАДІАЦІЇ


Наслідки техногенної катастрофи на Чорнобильській АЕС для населення України будуть відчуватися впродовж тривалого часу. Декілька поколінь будуть змушені жити в умовах підвищеного рівня радіоактивного забруднення, тому потрібно дотримуватися елементарних правил радіаційної безпеки.

Ми можемо дати вам рекомендації щодо зменшення вмісту радіонуклідів у продуктах харчування:

правильно готувати до споживання фрукти, овочі:

свіжі овочі, фрукти і ягоди необхідно мити в проточній воді, а іноді навіть вимочувати;

капусту вживати без верхніх листків і качана (це знижує рівень забруднення до 40 разів);

у коренеплодів(буряків, моркви, ріпи, редиски) видаляти гичку разом з вінчиком на 10 –15 мм. (знижує рівень забруднення у 15-20 разів);

мити картоплю у проточній воді, або змінювати воду 2 –3 рази;

готуючи овочі (картоплю, буряки, моркву, квасолю) їх слід відварювати до напівготовності, потім злити воду і залити новою порцією води (це знижує рівень забруднення у 1,5 – 2 рази);

переробка овочів і фруктів, їх консервування, квашення, маринування також зменшує вміст радіонуклідів;

правильно готувати до споживання гриби, лісові ягоди:

відварювати гриби протягом 15- 60 хвилин у солоній воді, при цьому через кожні 15 хвилин відвар зливається;

при кип’ятінні в підсолену воду треба додати трохи столового оцту чи лимонної кислоти (це знижує рівень забруднення у 2-10 разів);

зібрані гриби перед готуванням необхідно обов’язково очистити від лісових частинок, у деяких грибів необхідно зняти зі шляпки шкірочку;

при сушінні грибів вміст радіонуклідів у них не знижується, тому сушити потрібно тільки “чисті” гриби;

у ягодах, які зібрані у вологих місцях, вміст радіонуклідів вищий, ніж в тих, які росли у сухих;

зібрані ягоди перед вживанням слід перебрати і кілька разів промити у проточній воді;

споживати ягоді треба у свіжому вигляді, оскільки при сушінні вміст радію, цезію може зростати в 10 разів.
ПЕРЕЛІК КУЛЬТУР, ЯКІ НАЙБІЛЬШЕ

НАКОПИЧУЮТЬ РАДІОНУКЛІДИ:

ОВОЧІ:

Щавель-квасоля, боби –горох – редиска – морква – буряк столовий – картопля – часник – перець солодкий – цибуля – томати – кабачки – огірки – капуста.ФРУКТИ:

Червона і чорна смородина – аґрус – суниці – біла смородина – полуниця – малина – яблука – груші –вишня – слива – абрикос.ГРИБИ:

Гриб польський – свинушка – маслюк – грузді – вовняна рожева – зеленушка – сироїжки – лисичка справжня – рядовка – білий гриб – підберезник – красноголовець – опеньок осінній – гриб - парасолька строкатий – дощовик їстівний.

__________________________________________________________________________
НЕБЕЗПЕКА ТА ПОРЯДОК ДІЙ ПРИ ЇЇ ВИНИКНЕННІ

ПРИ ВИКОРИСТАННІ ГАЗУ У ПОБУТІ
Газ – небезпечна речовина!

Суміш природного або скрапленого газу з повітрям є вибухонебезпечною.

Не треба самостійно ремонтувати або перебудовувати газові мережі та обладнання.

Герметичність газового обладнання допускається перевіряти під робочим тиском газу з застосуванням газошукача або мильної емульсії.

Димові і вентиляційні канали підлягають періодичній перевірці та прочищенню:

- перед опалювальним сезоном – димоходи сезонне працюючих опалювальних і опалювально-варочних печей незалежно від їх конструкції;

- не рідше одного разу на рік – вентиляційні канали, димоходи азбестоцементні, гончарні, а також виконанні із спеціальних блоків жаростійкого бетону.

В зимовий час не рідше одного разу в місяць власниками будинків повинен проводитися огляд оголовків димоходів з метою запобігання їх обмерзання і закупорки.П а м ’ я т а й т е !
Якщо Ви відчули запах газу дзвоніть за телефоном "104". В квартирі треба негайно відкрити вікна і двері.

Якщо ви відчули запах газу в приміщенні, де встановлено газове приладдя: • негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними;

 • виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень;

 • організуйте провітрювання приміщень, відкрийте вікна та двері;

 • викличте аварійну службу газу за телефоном “104”;

 • з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за їх вказівками.Якщо ви відчули запах газу в приміщеннях із значною кількістю людей:

 • повідомте людей, які знаходяться у приміщеннях, про необхідність негайного залишення приміщень;

 • повідомте аварійну службу газу;

 • організуйте провітрювання приміщень;

 • не допускайте людей у загазоване приміщення;

 • організуйте чергування біля входів загазованого приміщення до приїзду аварійної бригади газової служби;

 • з прибуттям аварійної бригади служби газу дійте за їх вказівками.

Якщо ви відчули запах газу у під’їзді або у підвалі житлового будинку:

 • повідомте аварійну службу газу;

 • організуйте провітрювання під’їзду (підвалу);

 • не допускайте у загазовані приміщення людей;

 • організуйте охорону місця загазованості до прибуття аварійної бригади служби газу;

 • з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за їх вказівками.

Запах газу на вулиці (біля газового колодязя), біля газорозподільного пункту, біля газобалонної установки:

 • повідомте аварійну службу газу;

 • організуйте охорону місця загазованості до прибуття аварійної бригади служби газу;

 • не допускайте людей в загазовану зону.


Вибух газу та пожежа в приміщенні:

 • негайно перекрийте вентилі на газовому приладі і крани подачі газу перед ними;

 • повідомте аварійну службу газу;

 • організуйте гасіння пожежі, при необхідності повідомте пожежну охорону за телефоном “101”;

 • надайте першу медичну допомогу потерпілим, при необхідності, викличте швидку медичну допомогу за телефоном “103”;

 • не дозволяйте входити стороннім у приміщення, де стався вибух;

 • до приїзду спеціалістів залишіть все на своїх місцях, зберігайте обстановку на місці вибуху (пожежі).ЗАПАМЯТАЙТЕ! Категорично забороняється:

 • проводити самовільну газифікацію будинку, перестановку, заміну та ремонт газового обладнання;

 • проводити перепланування приміщень, де встановлені газову прилади;

 • вносити зміни у конструкцію газових приладів, змінювати устрій димових вентиляційних систем (каналів), заклеювати вентиляційні канали, замуровувати “карман” і люки, що призначаються для очищення димоходів;

 • вимикати автоматику безпеки і регулювання, користуватися газом при несправних газових приладах.

Користуйтеся віконними квартирками для систематично. вентиляції приміщень.

Перевіряйте наявність тяги в димоходах опалювальних печей перед розпалюванням та під час роботи цих приладів.

Стежте за справністю припливно-витяжної вентиляції.

Вимагайте від начальників житлово-експлуатаційних контор перевірки вентиляції та димоходів не менше одного разу на квартал.

При відсутності тяги користуватися колонками, котлами для місцевого опалення, гарячого водопостачання та печами категорично забороняється.

Не розміщуйте баки для кип’ятіння білизни на звичайних конфорках газової плити. Посуд з широким дном потрібно встановити на спеціальні конфорки з високими ребрами.

Не дозволяйте дітям користуватися газовими приладами.

Не залишайте без нагляду газові прилади увімкненими навіть на короткий час.

Будьте завжди уважні при користуванні газом – у цьому запорука безпеки!

___________________________________________________________


БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНИМИ ПРИ ВИКОРИСТАННІ ПОБУТОВОГО ГАЗУ!
Побутовий газ (метан, бутан, пропан) – безкольорові гази з характерним різким запахом.

Роль побутового газу, як джерела отруєння невелика, порівняно з його вибухонебезпекою, пожежонебезпекою в приміщенні. Отруєння побутовим газом часто спостерігається у житлових приміщеннях. У випадку сильного отруєння можливі смертельні наслідки.Дії на організм: Перші ознаки отруєння зумовлюють збільшення частоти пульсу, частоти дихання. суміш 80% побутового газу і 20% вуглекислого газу викликає головний біль. При отруєнні побутовим газом у людей спостерігається блювання, головний біль, слабкість, понижений тиск.

Перша допомога: При наданні першої допомоги треба вивести потерпілого із небезпечної зони, приміщень. У разі порушення частоти дихання розпочати штучне дихання.

П а м ’ я т а й т е !

Якщо Ви відчули запах газу у приміщенні, де встановлені газові прилади:

 • негайно перекрийте вентилі на цих приладах і крани подачі газу перед ними;

 • виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень;

 • організуйте провітрювання приміщень, відчиніть вікна та двері;

 • викличте аварійну службу газу за телефоном "104" ;

 • з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за її вказівками.

При виникненні пожежі в приміщенні:

 • негайно перекрийте вентилі на газових приладах і крани подачі газу перед ними;

 • повідомте аварійні служби газу;

 • організуйте гасіння пожежі, сповістити пожежну охорону за телефоном "101" ;

 • надайте першу медичну допомогу потерпілим, при необхідності викличте швидку медичну допомогу за телефоном "103" або "101".

___________________________________________________________________________

УВАГА, ЧАДНИЙ ГАЗ!
У холодну пору року, с початком опалювального періоду,

зростає небезпека отруєнь чадним газом.

Чадний газ (окис вуглецю) – безколірний газ без запаху. Головна небезпека полягає в тому, що при вдиханні цей газ з’єднується з молекулами гемоглобіну крові, внаслідок чого гемоглобін втрачає властивості переносити кисень по тканинах організму і настає задуха (асфіксія), навіть при вдиханні чистого кисню. Через те, що газ не відчувається органами чуттів, його присутність не помічається до появи слабкості. Перші прояви отруєння людини окисом вуглецю подібні до симптомів інтоксикації алкоголем: погіршується пам’ять, втрачається свідомість.

Отруєння може статись під час роботи бензинових двигунів, при згорянні природного газу, при пожежах та на деяких промислових об’єктах. Велика кількість смертельних випадків відбувається у закритих приміщеннях з відсутньою вентиляцією, наприклад, в гаражах, а також в будівлях з пічним опалюванням, якщо заслінка труби зачиняється раніш ніж повністю догорить паливо.Ознаки та симптоми отруєння чадним газом

 • головний біль, нудота;

 • задуха;

 • потьмарення свідомості;

 • м’язова слабість;

 • червоний колір обличчя;

 • тяжкий ступінь гострого отруєння чадним газом характеризується розвитком коматозного стану з порушенням серцевої діяльності й дихання;

 • тривала дія чадного газу може привести до смерті.

Перша допомога при отруєнні чадним газом

 • Дотримуйтесь принципів надання медичної допомоги при інгаляційних отруєннях.

 • Негайно викличте машину „швидкої медичної допомоги”.

 • Рятівники не повинні перебувати під дією чадного газу тривалий час, пам’ятаючи, що звичайний протигаз не захихикає від цього газу. Для надійного захисту потрібний гопкалітовий патрон або ізолюючий протигаз.

 • Кращій засіб лікування – тривале дихання киснем.

При зупинці дихання та кровообігу – серцево-легенева реанімація.

_____________________________________________________

ПАМ'ЯТКА

першочергових дій персоналу підприємств, установ та організацій у разі загрози вчинення терористичних або диверсійних актів
1 Заходи попереджувального характеру;

 • здійснити комплексне обстеження стану надійності охорони об'єкта, посилити пропускний режим по допуску на об'єкт автотранспорту, персоналу і відвідувачів, проводити ретельну перевірку ввезеного на об'єкт майна і внесеної ручної поклажі. Для цих цілей використовувати технічні засоби (металодетектори, газоаналізатори, дзеркала для огляду автомобілів та ін.);

 • вжити додаткових заходів щодо інженерно-технічної оснащеності об'єкта, додатково встановити модернізовані системи сигналізації і відеоспостереження в зонах підвищеного ризику;

 • оснастити телефони об'єкта, зазначені в офіційних довідниках, автоматичними визначниками номера і звукозаписною апаратурою;

 • у випадку загострення криміногенної обстановки в регіоні ввести чергування співробітників підрозділів безпеки, підсилити контроль за роботою особового складу охорони, регулярно здійснювати перевірки несення служби в денний і нічний час;

 • сформувати у кожній черговій зміні охорони (у разі наявності) групи негайного реагування. У ході щоденних інструктажів уточнювати бойовий розрахунок особистого складу, що заступає на чергування, звертати особливу увагу на доведення оперативної обстановки на об'єкті, а також на необхідність посилення пильності і підвищення відповідальності співробітників;

 • силами співробітників підрозділів охорони і безпеки організувати проведення систематичних обходів і оглядів об'єкта і прилеглої до нього території з метою своєчасного виявлення підозрілих предметів і запобігання закладки вибухових пристроїв, а також установки сторонніх осіб, що виявляють підвищений інтерес до об'єкта;

 • регулярно проводити перевірки підсобних приміщень і територій, не допускати перекриття шляхів евакуації людей і транспорту;

 • ввести в практику систематичне проведення перевірок проходження сигналів оповіщення від чергової зміни охорони до посадових осіб об'єкта;

 • організувати практичні тренування зі співробітниками охорони і персоналом по діях при виникненні надзвичайної ситуації терористичного характеру;

 • провести інструктивні заняття з персоналом про порядок дій при прийомі телефонних повідомлень з погрозами терористичного характеру і правилах поводження з письмовими анонімними матеріалами;

 • при укладанні договорів оренди приміщень об'єкта обов'язково включати умови, що дають право підрозділам безпеки здійснювати перевірку зданих в оренду приміщень;

 • здійснювати заходи щодо більш ретельного підбору персоналу об'єкта, у тому числі допоміжного складу. Більш ретельно здійснювати перевірку і допуск на об'єкт фахівців сторонніх організацій.


2. При виявленні підозрілого предмета на об'єкті:

 • точно визначите місце перебування підозрілого предмета;

 • опитуванням заявника й очевидців установити час виявлення предмета;

 • зафіксуйте установчі дані осіб, що знайшли предмет, і забезпечте їхню присутність до моменту прибуття оперативно-слідчої групи правоохоронних органів;

 • дайте вказівку не наближатися, не торкати, не розкривати, не переміщати знахідку, не заливати її рідиною, не засипати піском, не користуватися радіо- і електроапаратурою, переговорними пристроями;

 • організуйте евакуацію персоналу, використовуючи маршрути, віддалені від місця перебування підозрілого предмета;

 • дайте вказівку співробітникам охорони оточити місце розташування предмета та знаходитися на безпечній відстані від нього;

 • при необхідності організуйте відключення побутових і виробничих комунікацій газу, води й електрики; '

 • повідомите про подію правоохоронні органи, викличте на об'єкт машини швидкої допомоги і аварійних служб;

 • не знижуючи рівень охорони об'єкта, забезпечте можливість безперешкодного проходу або проїзду до предмета співробітників і транспорту оперативно-слідчої групи;

 • надайте можливість фахівцям оперативно-слідчої групи опитати заявника та інших осіб, що підходили до підозрілого предмета;

 • підсильте контроль за роботою особового складу охорони по всьому об'єкту.

3. При надходженні погрози по телефону:

Телефон є засобом зв'язку, який найчастіше використовують як злочинці (для передачі повідомлень про закладені бомби, захоплення людей і пред'явлення політичних або інших вимог), так і «телефонні хулігани», які висловлюють завідомо неправдиві погрози. Приймаючи анонімне телефонне повідомлення про можливе здійснення актів тероризму необхідно пам'ятати, що вони несуть важливу криміналістичну інформацію, тому в розмові з анонімом необхідно запам'ятати і зафіксувати якнайбільше даних. Зокрема: • зафіксувати дату, час і тривалість анонімного повідомлення;

 • місце установки телефону, на який надійшло повідомлення, його номер, приналежність конкретному підрозділу і співробітнику;

 • при одержанні анонімного повідомлення спробувати «зав'язати розмову» з анонімом і з'ясувати конкретну інформацію про його особу, професію, місце перебування і, якщо можливо, схилити до добровільного відмовлення від задуманої акції;

під час розмови вжити заходів щодо запису фонограми анонімного повідомлення, визначення номера телефону анонімного абонента шляхом використання технічних можливостей даного телефонного апарата. При відсутності таких можливостей через співробітників спробувати повідомити про анонімне повідомлення службу безпеки (службу охорони) підприємства або телефонну станцію;

• по закінченню розмови з анонімом негайно повідомити про те, що трапилося, керівникові служби безпеки (служби охорони) для прийняття ними негайних заходів до попередження і локалізації можливих тяжких наслідків; • по пам'яті скласти докладний опис висловлених погроз або повідомлення про передбачувані акти тероризму, а також висунутих ультиматумів та інших вимог;

 • усі дані про зміст погроз або вимог, викладених анонімним абонентом, характеристику його голосу, мови, манері викладу погроз і вимог повідомити керівникові служби безпеки (служби охорони) підприємства;

 • для уникнення поширення чуток і паніки обговорювати отриману від аноніма інформацію з іншими співробітниками не рекомендується;

 • при надходженні погрози на телефонний апарат з автоматичним визначником номера і звукозаписним пристроєм, відразу після завершення розмови з анонімом вжити заходів щодо збереження аудіозапису. Передбачте заходи щодо запису можливого наступного дзвінка зловмисника.

4. Вибух на території об'єкта:

У випадку вибуху необхідно негайно організувати і забезпечити виконання наступних основних заходів: • за списком екстреного оповіщення викликати на об'єкт пожежних, швидку допомогу, рятувальників, комунальні служби (газ, електрика, тепло);

 • за списком екстреного оповіщення повідомити про подію керівництво (адміністрацію) підприємства та правоохоронні органи; :

 • організувати евакуацію персоналу з епіцентру вибуху, зруйнованих або ушкоджених вибухом приміщень;

 • до прибуття служби швидкої допомоги надати постраждалим першу медичну допомогу;

 • відключити подачу електроенергії, газу, води, тепла в ушкоджені вибухом приміщення;

- оточити місце вибуху і забезпечити його ізоляцію до прибуття компетентних органів;

- при виникненні пожежі вжити заходів щодо її гасіння власними силами


за допомогою наявних протипожежних засобів.

5. Захоплення заручників:

При захопленні людей у заручники необхідно: • негайно повідомити про надзвичайну подію правоохоронні органи і керівництво об'єкта;

 • по можливості блокувати місце події, використовуючи технічні засоби охорони;

 • підвищити пильність охоронців на всіх постах. Перевести систему відеоспостереження об'єкта в режим запису;

 • не вступаючи в переговори з терористами, по можливості виконувати їхні вимоги, якщо це не пов'язано з заподіянням шкоди життю і здоров'ю людей;

 • забезпечити евакуацію персоналу, який знаходиться поза місцем захоплення заручників;

 • припинити доступ на об'єкт людей і проїзд автотранспорту;

 • вжити заходів до безперешкодного проходу і проїзду на об'єкт співробітників правоохоронних органів;

 • після прибуття спецпідрозділів правоохоронних органів надати їм необхідну інформацію: схеми об'єкта, поповерхові плани, схеми розташування систем відеоспостереження, вентиляції, електропостачання та ін.;

 • надалі діяти відповідно до розпоряджень керівника антитерористичної операції.

6. Одержання сигналу про евакуацію:

Якщо ви знаходитеся на своєму робочому місці, послідовно виконайте


наступні дії:

 • без поспіху, істерики і паніки зберіть службові документи в сейф або в шухляди столу, що закриваються на ключ;

 • візьміть з собою особисті речі, документи, гроші, цінності;

 • закрийте вікна, вимкніть оргтехніку, електроприлади, освітлення;

 • візьміть з собою і при необхідності використовуйте індивідуальні засоби захисту (протигаз, респіратор);

 • закрийте двері на ключ, ключ залишіть у замку;

 • залишіть приміщення, рухайтеся маршрутами, які позначені в схемах евакуації;

 • повертайтеся в покинуте приміщення тільки після дозволу відповідальних осіб.______________________________________________________________

УВАГА! ВИ ЗНАЙШЛИ ПРЕДМЕТ СХОЖИЙ НА ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИЙ.
ПОРЯДОК ВАШИХ ДІЙ

Щорічно при проведенні населенням земельних робіт виявляються вибухонебезпечні предмети часів минулих війн. При цьому продовжують мати місце випадки загибелі і травмування населення внаслідок самостійного вилучення та розбирання вибухонебезпечних предметів.

Отже, якщо Ви виявили предмет схожий на снаряд, гранату, авіаційну бомбу або просто підозрілий з точки зору безпеки предмет, не намагайтесь взяти його в руки та перемістити в інше місце або перемістити іншим чином. Не запрошуйте інших людей до місця знаходження предмету. Зателефонуйте до Первомайського міськрайонного відділу головного управління ДСНС України в Миколаївській області за телефоном 101, 7-54-40 або до відділу з питань надзвичайних ситуацій апарату міської ради та її виконавчого комітету за телефонами 4-22-16, 4-21-99. До прибуття спеціалістів Первомайського міськрайонного відділу головного управління ДСНС України в Миколаївській області та працівників міськрайонного відділу УМВС України в Миколаївській області забезпечте своїми силами охорону знайденого вибухонебезпечного або підозрілого предмету, а з прибуттям вищезазначених осіб покажіть місце знаходження предмету.

Працівники міськрайонного відділу УМВС України в Миколаївській області забезпечать охорону знайденого Вами вибухонебезпечного предмету, а спеціалісти Первомайського районного відділу головного управління МНС України в Миколаївській області визначать ступінь його небезпеки та викличуть піротехнічну групу з м.Миколаєва для його знешкодження.

Шановні громадяни! Не ризикуйте життям! Будьте обережними при виявленні вибухонебезпечних предметів!

___________________________________________________________________________


ПОРЯДОК ДІЙ ПРИ ВИНИКНЕННІ ПОЖЕЖІ В САЛОНІ АВТОТРАНСПРОРТУ!
Громадяни! Якщо в салоні автотранспорту (автобусу, тролейбусу, трамваю) виникла пожежа ВАМ НЕОБХІДНО:

 • По-перше, негайно сповістити про це водія, не забувайте, що його увага звернута, головним чином, на дорогу.

 • По-друге, відчиніть двері кнопкою аварійного відкриття дверей.

Якщо це не вдається, а салон наповнюється димом, розбийте бокові вікна (тримаючись за поручні, підтягніться і вдарте обома ногами у кутик віконного скла) або відчиніть їх як аварійні виходи згідно з інструкцією (наприклад, за допомогою спеціального вмонтованого шнура).

 • По-третє, по можливості самі гасіть полум’я за допомогою вогнегасника, якщо він є в салоні, або накривши верхнім одягом осередок загоряння.

 • Як і при будь-якій пожежі, у громадському транспорті треба всіма способами боротися з панікою, рятувати в першу чергу дітей і тих, хто не може сам про себе подбати.

 • Не юрміться біля дверей, якщо там утворилася давка, краще вибийте вікно.

 • Захистіть від диму рот і ніс хустинкою, шарфом, рукавом, полою куртки (пальто).

 • Перша небезпека при такій пожежі - отруйні гази від пластику; інколи достатньо кілька разів їх вдихнути, щоб знепритомніти.

 • Вибравшись із салону, що горить, одразу ж допоможіть іншим.

 • При цьому будьте обережні з металевими частинами в трамваї і тролейбусі – вони можуть виявитися під напругою через обгорілу ізоляцію.

__________________________________________________________________________

ЕЛЕКТРОНЕБЕЗПЕКА !


Більше половини електротравм населення трапляється через дотик чи наближення до обірваних чи провислих дротів повітряних ліній електропередач.

Для запобігання ураженню, електричним струмом слід виконати ряд порад: • ніколи не використовуйте електричні прилади поблизу води;

 • оголені електричні шнури слід викинути або відремонтувати;

 • якщо вдома є маленькі діти, переконайтеся, що ви надійно від них закрили електророзетки;

 • не можна не тільки торкатися, але й наближатися до обірваних дротів на відстань ближче ніж 8 метрів;

 • до електротравми може призвести навіть наближення на небезпечну відстань до дротів повітряних ліній при виконанні будівельних, сільськогосподарських робіт (складання соломи, сіна, дров);

 • смертельно небезпечно проникати в електричні розподільчі пристрої, трансформаторні підстанції, електросилові щити та збірки (на всіх таких електричних пристроях нанесено спеціальні попереджувальні знаки електронебезпеки, і вони постійно під напругою);

 • небезпечно проводити будь-які розкопки ґрунту механізмами та ручним способом у межах міст, бо пошкодження, підземної кабельної лінії також може привести до електротравми (до такого електротравматизму призводять способи крадіжок дротів повітряних ліній чи обладнання підстанцій).

У випадку виявлення провислих чи обірваних дротів треба негайно організувати охорону місця пошкодження, обгородити небезпечну зону, попередити присутніх про небезпеку наближення до місця пошкодження та негайно повідомити диспетчера районної (міської) електромережі або чергового райдержадміністрації, міськвиконкому.

Чим же зарадити людині, яку вразив електричний струм?

Спершу необхідно припинити дію струму на людину: вимкнути рубильник чи вимикач, швидко викрутити запобіжник. І тільки після цього можна приступати до надання першої медичної допомоги. Якщо потерпілий при свідомості і почуває себе непогано, слід лише заспокоїти його, напоїти теплим чаєм, відігріти. Пам'ятайте, що потерпілий до приїзду лікарів повинен обов'язково лежати, ні в якому разі не дозволяйте йому підводитись. Адже струм викликає в організмі серйозні розлади обміну речовин, кровообігу, змінює навіть склад крові, що призводить до тяжких ускладнень.

Електричний струм при проходженні через тіло людини викликає його нагрівання, а це може призвести до опіку. При цьому у постраждалого можуть спостерігатися рани в місцях входу та виходу електричного заряду. Ці опіки можуть здатися незначними на вигляд, проте, по суті, тяжкими, оскільки внутрішні тканини можуть бути ушкодженими. На уражені ділянки слід накласти суху пов'язку.

Удар електричним струмом, крім опіків, може викликати зупинку серця. Дехто радить присипати ушкоджену струмом людину землею, мовляв, електричний заряд таким чином виходить у грунт. Це небезпечна помилка! Слід негайно розпочинати оживлення потерпілого шляхом непрямого масажу серця в поєднанні з диханням "ротом до рота" чи "ротом до носа", поки не почне працювати серце і не відновиться дихання.

Ніколи не наближайтесь до постраждалого від електричного струму, якщо ви впевнені, що джерело живлення відключене. Якщо ви виявили обірваний електричний провід, зачекайте, поки прийде бригада електриків. Якщо оголений провід знаходиться на корпусі автомобіля, запропонуйте пасажирам залишатися в машині до приїзду фахівців.

У будь-яких екстремальних ситуаціях будьте обережними. При наданні допомоги потерпілим керуйтеся здоровим глуздом. Не наражаючи своє життя на небезпеку.

___________________________________________________________________________

ПОПЕРЕДЬТЕ ЗЛОЧИН


Велика кількість людей вважає, що з ним не може статися ніяких кримінальних подій, або взагалі не хочуть думати про це. Психологічно це неважко зрозуміти. Адже жити в постійній тривозі не можливо. Але і інша крайність – безпечність та відчуженість ведуть до тяжких, часто непоправних втрат. Вірогідність стати жертвою злочину для звичайної людини не дуже велика. Але все таки вона існує, то чи варто ризикувати? Попередити злочин набагато легше ніж потім нести важкий тягар жертви злочину.

Звичайно є зрозумілим, що панацеї від уникнення нападу немає, але є деякі загальні рекомендації, за допомогою яких Ви зможете значно ускладнити здійснення злочину.

- Ви повинні обходити темні провулки та парки, краще ходити освітленними вулицями де зустрічається багато людей.

- Якщо ж на вас все таки напали, голосно кличте на допомогу. А ще краще якщо Ви будете кричати "Пожежа" можливо тоді швидше зреагують.

- Зверніть увагу на особливі прикмети злочинця і як можна швидше повідомте міліцію.

Є цілий ряд нападів на жінок з метою вирвати в них сумочку. Носіть сумочки через плече, тримаючи її під рукою. Слідкуйте, що б сумка знаходилась не на тому плечі, що з сторони вулиці, щоб моторизований злочинець не міг її зірвати.

Шанс уникнути конфлікту на вулиці значно підвищується якщо Ви заявите про себе, як про представника певної професії. Молоді хулігани "м’яко" реагують на адвокатів та лікарів швидкої допомоги.

Як уникнути насильства?

Що ви знаєте про це

Хто з жінок хоча б раз у житті не потрапляв у небезпечну ситуацію загрози здоров'ю чи життю?

Ймовірність подібних випадків з кожним днем: збільшується. Від зустрічі з насильництвом ніхто не застрахований.

Що відомо про тих, хто скоює зґвалтування?

Приблизно третина з них одружені і ведуть активне статеве життя з дружинами. До зґвалтування їх штовхають швидше не сексуальний голод, а особисті емоційні проблеми, бажання самоствердитись, садистські схильності.

Зґвалтування - крайня форма насильництва над жінкою. Воно, як правило, супроводжується почуттям приниженості, втратою впевненості в собі, відчуттям незалежності, образою.

Будьте обачною!

Що робити жінці, коли вона потрапила у небезпечну ситуацію?


Завжди:

- Попереджайте родичів чи друзів про своє місцезнаходження і домовтесь, щоб вас зустріли у вечірній час.

- Виходячи пізно з дому, не одягайтесь занадто відверто, якщо у вас довге волосся зробіть таку зачіску, щоб волосся не можна було намотати на руку.

- Уникайте одягати на шию довгі шарфи, буси, не носіть одразу багато пакетів, сумок.На вулиці

1 . Побачивши попереду групу людей, п'яного чи автомобіль з пасажирами, що стоїть біля тротуару, перейдіть на іншу сторону вулиці або змініть маршрут.

2.Не вступайте в розмови, зробіть вигляд, що ви дуже поспішаєте. Ідіть у напрямку добре освітленого та багатолюдного місця.

3. Помітивши, що вас переслідують, перевірте ваші підозри. Прискорте крок або перейдіть на інший бік вулиці. Якщо переслідування не припиняється - визначте відстань до найближчого безпечного місця і якщо наважились бігти - зробіть це несподівано.

4.Кличте на допомогу, зніміть взуття на високих підборах і використовуйте його як засіб для самозахисту.

5. Опинившись під вікнами найближчого будинку, розбийте скло. Не обмежуйтесь вигуками про допомогу, вигукуйте "Пожежа!" або щось подібне.

6. Рятуючись від переслідування, не забігайте у під'їзди, глухі двори.

7. Якщо вас обхопили ззаду, намагайтесь з усієї сили вдарити ґвалтівника потилицею в обличчя або п'яткою по нозі. Вирвавшись з його рук, вибігайте на проїжджу частину вулиці, намагаючись привернути увагу водіїв. Якщо ви все таки опинились у безлюдному місці на одинці з ґвалтівником, намагайтесь вступити в розмову, щоб виграти час.

Говоріть голосно, впевнено - це допоможе вам побороти свій страх.

9. Запропонуйте пройти у більш підходяще місце.

10. Скажіть, що у вас місячні або венерична хвороба.
У ліфті

1 . Заходьте у ліфт, тільки переконавшись, що на площадці нема сторонніх.

2. Якщо у ліфті вже знаходиться незнайома людина - не заходьте у кабіну, залишитесь на площадці.

З. Якщо ж ви все таки опинились в кабіні, станьте ближче до пульту, не повертайтесь до незнайомця спиною і при найменшій небезпеці натисніть кнопку "Виклик диспетчера".

4. При нагоді підніміть крик, шум, стукайте по стінках кабіни.

5. Якщо двері ліфта відчинились - намагайтесь вийти з кабіни, кличте на допомогу сусідів, стукайте у всі двері, просіть викликати міліцію.

6. Опинившись у безпеці, подзвоніть у міліцію, повідомте прикмети незнайомця і вкажіть, у якому напрямку він втік.

В гостях

1. Зібравшись у гості, попередьте батьків (надійних подруг) про своє місцезнаходження і про час свого повернення.

2. Домовтесь про час контрольного дзвінка.

З. Якщо виникла загроза зґвалтування намагайтесь виграти час.

Майте на увазі, що у багатьох чоловіків бажання близькості збільшується при опорі. Намагайтесь відтягнути час, а коли настане момент діяти, зробіть це рішуче і несподівано.

4. Якщо шлях до вхідних дверей чи телефону закритий важким предметом вибийте скло або вийдіть на балкон і гукайте на допомогу.

5. Якщо зґвалтування все ж відбулося, негайно тікайте з квартири, зверніться до сусідів і попросіть їх викликати міліцію.

Якщо ви опинились в ситуації, коли уникнути насилля неможливо, пам'ятайте: "Не є злочином застосування будь-яких: інших засобів чи предметів, незалежно від наслідків, якщо воно здійснено для захисту від нападу" (ст. 15 Кримінального кодексу України).

На даний час багато людей не розраховує на допомогу правоохоронних органів влади, тому стали активно купувати та використовувати засоби індивідуального захисту такі як газові пістолети та балончики.

Потрібно звернути особливу увагу на те, що ці засоби захисту не є вже такими безпечними. Ними не можна користуватися в ліфті, салоні автомобіля, невеликому приміщенні. Наприклад, застосовуючи газовий балончик ввечері, в темному приміщенні потрібно чітко сфокусувати дифузор з метою не потрапити струменем газу собі в очі. Ігри з такими засобами захисту є не припустимі, адже наслідки для здоров’я та життя можуть бути надто серйозними.

Невдале застосування зброї чи засобів захисту при зіткненні з злочинцем може стати провокуючим фактором та мати не передбачувані наслідки. Тому якщо Ви вирішили захищати себе за допомогою зброї не пошкодуйте часу на тренування, відпрацюйте хоча б елементарні навички. В разі коли зброя потрапляє до злочинця то відповідальність певною мірою лягає і на власника зброї.

Дотримуючись наших порад Ви зменшите долю ризику потрапити в неприємну ситуацію та стати жертвою злочину.

__________________________________________________________________________


БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНИМИ НА ВОДІ!
Згідно із статистикою із загальної кількості загиблих на воді 75% людей гине на внутрішніх водоймах (ставки, озера, водосховища) і лише 2% на морі. Основними причинами загибелі людей на воді є: купання в невстановлених місцях, порушення правил користування плавзасобами, недотримання правил охорони життя людей на водних об’єктах, зокрема, купання в нетверезому стані. Наведені факти свідчать про наявність серйозної небезпеки для людей під час відпочинку на водних об’єктах при порушенні ними правил безпеки.

Користуйтесь пляжами і місцями, які спеціально відведені і обладнані для купання. Таким місцем розпорядженням міського голови від 18.05.2009 року № 239-р "Про охорону життя людей на водних об’єктах м.Первомайська" визначений міський пляж, який знаходиться в зоні дії рятувально-водолазної станції (вул.Чкалова,2, тел.4-36-33). Всі інші місця на річках міста небезпечні для купання. Береги річок каменисті, дно не обстежене. Особливо небезпечними місцями для купання є райони: "Млину" (річка Південний Буг вул.Урицького, П.Тичини), плотини гідроспоруди Первомайської ГЕС (вул.Набережна), пляжу "Ломка" (вул.Постишева), острова в районі вул.Маршала Рибалка, залізничного та автомобільних мостів, ставка в мікрорайоні "Фрегат".


ДОТРИМУЙТЕСЬ ПРАВИЛ БЕЗПЕКИ НА ВОДІ!

Не запливайте за огороджувальні буї, не підпливайте до плавзасобів.


Не стрибайте у воду зі споруд, не пристосованих для цього, і в місцях, де невідомі глибина та стан дна.

Не купайтеся в нетверезому стані - це небезпечно для життя.

Не організовуйте у воді ігри, пов’язані з пірнанням та захватом тих, хто купається.

Не подавайте обманні сигнали тривоги, не залишайте без нагляду малолітніх дітей.

Не використовуйте для плавання автомобільні камери, надувні матраци, лежаки, дошки та інше.

Під час купання не губіть одне одного з виду.

При судомах не губіться, намагайтеся утриматися на поверхні води, зовіть по допомогу.

Потрапивши в сильну течію, не пливіть проти неї, використовуйте течію, щоб наблизитися до берега.

Шановні батьки!

Не залишайте дітей без догляду.

Не дозволяйте дітям купатися одним, навіть якщо вони вміють плавати.

Купання дітей можна здійснювати тільки в обстежених і обладнаних місцях.

Купання дітей при відсутності рятувального поста ЗАБОРОНЕНО!
Громадянам, які відпочивають у місцях масового відпочинку забороняється:

-запливати за огороджувальні буї;

-підпливати до плавзасобів;

-стрибати у воду зі споруд, не пристосованих для цього і в місцях де невідомі глибина та стан дна;

-розпивати спиртні напої і купатися в нетверезому стані;

-організовувати у воді ігри, пов”язані з пірнанням та захватом тих, хто купається;

-забруднювати і засмічувати водойми та територію пляжів;

-подавати обманні сигнали тривоги заради жарту;

-залишати без нагляду малолітніх дітей;

-використовувати для плавання автомобільні камери, надувні матраци, лежаки, дошки та ін.;

-використовувати плавзасоби у громадських місцях купання при відсутності буйкового огородження пляжної зони і в межах цієї зони;

-приводити з собою собак та інших тварин;

-купатися в затоплених кар”єрах, а також в озерах, ставках і інших водоймах, які не мають обладнаних пляжів з рятувальними постами та не визначені місцевою держадміністрацією як місця масового відпочинку громадян біля води.

__________________________________________________________________________


Будьте обережними на льоду!

При виході на лід візьміть до уваги наступні поради:

-перед виходом на лід знайдіть для початку стежку або сліди на льоді. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свого руху;

- подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць:

- лід може бути неміцним біля плотини гідроспоруди Первомайської ГЕС, в заростях шелюги;

- обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу – під снігом лід завжди тонший;

- тонкий лід і там, де б’ють ключі, де швидкий плин або струмок впадає в річку;

- особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з’єднуватися із сушею, можливі тріщини.

- візьміть з собою палицю для того, щоб перевірити міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з’являється вода, лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки Ви прийшли;

- ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги. Інакше Вам доведеться з’ясовувати, наскільки добре Ви запам’ятали і засвоїли цю пораду ;

- пошукайте, чи немає вже прокладеної лижні, якщо Ви на лижах. Якщо немає і вам треба її прокладати, кріплення лиж відстебніть (щоб у крайньому випадку, швидко від них позбутися), палиці тримайте в руках, але петлі лижних палиць не накидайте на кисті рук. Рюкзак повісьте лише на одне плече, а краще волочіть на мотузці на 2-3 метри позаду;

- пробирайте лунки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину льоду (рекомендується відстань між ними 5 метрів) і проміряйте їх;

- катайтеся на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях;

- якщо лід почав тріщати і на ньому з’явилися характерні тріщини – негайно повертайтеся. не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступені ніг від льоду;

Зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження, тому:

-не виходьте на лід без рятувального жилету; • не пробивайте поруч багато лунок;

 • не збирайтеся великими групами на одному місці;

 • не пробивайте лунки на переправах;

 • не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега;

 • завжди майте під рукою міцну мотузку 15-20 метрів з петлею на одному

кінці і вантажем вагою 400-500 грн. на іншому кінці;

 • тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.

Якщо Ви провалилися на льоду річки або ставку:

- широко розкиньте руки по крайкам льодового пройму та утримуйтесь від занурення з головою;

- намагайтесь не обламувати край льоду;

- вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки Ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена;

- якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру і повзіть на них. Ремені, шарфи, дошка, жердина санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати їх треба за 3-4 метри;

- подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, при можливості переодягніть в сухий одяг, напоїть чаєм, викличте швидку медичну допомогу.ПАМ’ЯТАЙТЕ :

ВІДПРАВЛЯТИСЯ НА ВОДОЙОМИ ПООДИНЦІ НЕБЕЗПЕЧНО !

Організатори масових заходів на воді повинні знати і дотримуватися вимог наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 03.12.2001 № 272 “Про затвердження Правил охорони життя людей на водних об’єктах України”, згідно яких:

1.1 про усі фізкультурні, спортивні інші заходи (масовки, гуляння тощо) на воді обов’язково повідомляти Первомайському міськрайонному відділу головного управління ДСНС України в Миколаївській області (вул. Котовського, 30, тел. 101, 7-54-40 );

1.2 організатори таких заходів несуть всю відповідальність за безпеку учасників і забезпечують роботу відомчих рятувальних постів;

1.3 про місце проведення фізкультурних, спортивних та інших масових заходів на воді, про час, характер заходу, що здійснюється, загальну кількість

учасників та список осіб, які забезпечують охорону життя людей на воді (склад рятувального поста), та які плавзасоби забезпечують безпеку масових заходів, підприємства, установи та організації завчасно повідомляють Первомайський міськрайонний відділ головного управління ДСНС України в Миколаївській області (вул. Котовського, 30, тел. 101, 7-54-40 )


___________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка