Народно-поетичні символи УкраїниСкачати 84.89 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір84.89 Kb.
#29418
ТипКонспект
Стадник Валентина Михайлівна

Вчитель початкових класів

Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №13

Конспект уроку «Я і Україна» (4 клас)

Тема: Народно-поетичні символи України

Мета: ознайомити учнів з народно-поетичними символами України, символами-оберегами; розвивати інтерес до традицій нашого народу; сприяти формуванню національної свідомості учнів; виховувати любов до рідного краю.

Обладнання: малюнки з народно-поетичними символами, таблиця «Рослинні і тваринні символи українського народу»

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

У всьому світі – кожен зна:

Є Батьківщина лиш одна.

І в нас вона одна-єдина:

Це наша славна ….. (Україна). Д.Комілевська

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів


 • Складання семантичної карти до поняття Україна  • Учитель: Ми часто кажемо: сильний, як ведмідь; хитрий, як лис; стрункий, як тополя. Тут ведмідь виступає символом сили, лис — хитрості, тополя — стрункості.

Що ж таке символ? Якщо ми відкриємо тлумачний словник, то прочитаємо: «Символ – це знак, умовне позначення якогось предмета, явища». Свої символи є у кожної країни.

 • Які символи України ви знаєте? (Відповіді дітей).

Молодці, ви дуже добре знаєте державні символи України: прапор, герб, гімн. Про них ми більш детально поговоримо на наступному уроці.

 • А чи знаєте ви, що символом країни можуть бути і природні об’єкти, наприклад, ріки, гори?

Так стародавні єгиптяни обожнювали ріку Ніл, від якої залежало життя всієї країни. Вірмени вважали за священний символ свого народу гору Арарат, а хто не чув про Фудзі — об'єкт поклоніння японців?

 • Як ви гадаєте, яка річка є народним символом України? (Дніпро)

Так, саме Дніпро-Славутич оспіваний у численних піснях, думах, легендах. Дніпро — національна гордість, слава України. Проте в Україні є ще дуже багато різних природних об'єктів-символів, відомих і шанованих усім українським народом. Наприклад, Говерла — гора, що височіє у Карпатах, а знають її по всій Україні, острів Хортиця — дорогий серцю кожного українця символ історії козацтва.

До своїх природних символів люди ставляться з особливим почуттям. Про них складають вірші і легенди, їх оспівують у піснях. Тому природні символи ще називають народно-поетичними символами України.ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

На сьогоднішньому уроці ви розширите свої знання про народно-поетичні символи України, познайомитесь із символами-оберегами.ІV. Основна частина уроку

Учитель

Співа соловейко про сонце й хмаринку,

Про любу Вкраїну, що квітне в барвінку.

І нам не наслухатись гарних пісень:

В садок під калину приходим щодень.

Квітне-пишається в лузі калина,

Пісня лунає в саду солов’їна.

Запитання: Які народно-поетичні символи України згадуються у цьому вірші? (Соловейко, барвінок, калина).

Учитель. Так, діти, калина біля вікна, барвінок, верба над водою, лелека, соловейко, мамина пісня, батькова хата, хліб, рушник – все це наші народно-поетичні символи. Улюблені рослини-символи українського народу: дуб, тополя, барвінок, вишня, верба, калина.

Поетична хвилинка

У народі говорять: «Без верби і калини нема України». Калину люблять і шанують в Україні. Про неї складено безліч пісень, віршів, приказок, загадок. Ось відгадайте одну: «Стоїть дід над водою з червоною бородою. Хто не йде, за борідку вщипне». (Калина)

Великий український поет Тарас Шевченко дуже любив цей поетичний символ України. В його віршах калина зустрічається аж 385 разів! Ось послухаймо.

1 учень

Сонце гріє, вітер віє

З поля на долину,

Над водою гне з вербою

Червону калину.

2 учень

Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона калина.

3 учень

Защебече соловейко

В лузі на калині –

Заспіває козаченько,

Ходя по долині.

4 учень

Три явори посадила

Сестра при долині,

А дівчина заручена –

Червону калину.

Багато віршів великого Кобзаря стали піснями. В багатьох із них оспівується калина. (Діти виконують пісню на слова Т.Г.Шевченка «Зацвіла в долині червона калина»)Робота з таблицею

Учитель

Так, калина символізує красу України, її духовність. «Україна, мов калина», - говорять у народі. Проте, крім таких відомих рослинних і тваринних символів, як: калина, тополя, верба, соловей, лелека, за багатовікову історію українського народу багато рослин і тварин набули символічного значення. Давайте разом спробуємо встановити відповідності між рослинами і тваринами та їхнім символічними значеннями.
Рослини, тварини

Символічне значення

Лікарські трави 

символ спокою у сім'ї.

Свиня

символ працьовитості.

Мак

символ міцного здоров'я.

Лелека, півень 

символ Сонця.

Безсмертник

символ багатства.

Кінь

символ молодості, довгого життя.

Соняшник

символ щастя

А чи знаєте ви, що багато народно-поетичних символів мають ще й магічне значення? Так, наприклад, у народі вважається, що часник проганяє нечисту силу. Його розкладали по кутках столу на Святвечір. У весільний вінок вплітали часник, щоб ніяке зло не брало дівчину. А напередодні Івана Купала ним натирали вим'я корови, щоб відьма молоко не випила.


А осику використовували як засіб для боротьби з відьмами та вампірами. В огорожу ставили осикові кілки, щоб уберегти корову від зазіхань відьми.
Такі символи називають оберегами. Вони виникли ще у глибоку давнину.

Наші давні предки обожнювали природу і вірили в існування добрих і злих сил у ній. Намагаючись захиститися від зла, люди створили для себе цілу систему оберегів. Що це таке? Берегиня, обереги — це давні добрі символи. Їхнє коріння сягає глибини століть.

З деякими символами-оберегами ви зараз самостійно ознайомитесь у групах, а потім розкажете про них усім учням класу.

Групова робота

І група

Завдання: 1. Ознайомитися з інформацією про народно-поетичний символ-оберіг українського народу – вінок. Підготувати розповідь про віночок.

 2. Дати пораду дівчаткам: які квіти їм треба вплести у вінок.

Матеріал для опрацювання у першій групі

Український віночок – краса і оберіг

До українських народно-поетичних символів належить вінок. Українські дівчатка влітку ходили з непокритою головою, обвиваючи її стрічкою, а на свята надягали вінки. Вінок - це дівоча прикраса з живих або штучних квітів, колосків, пір’я. Був обов'язковим у вбранні нареченої на весіллі, а також у деяких інших звичаях та обрядах (гадання на Купала, коронування на обжинках).

Вважалося, що вінок із живих квітів захищає дівчину від напасників і лихого ока. Народ вірив, що дівчина, маючи на своїй голові вінок, володіє чарами. А ще вінок на голові і для здоров'я, тому є квіти, які потрібно обов'язково вплести.

До українського віночку вплітали різноманітні квіти, а всього в одному вінку могло бути до 12 різних квіток. Кожна квітка у віночку щось символізувала. Троянда - кохання; біла лілія - символ чистоти і невинності; волошка - простота, ніжність; вереск - самостійність; дзвоник польовий - вдячність; лавр - успіх, слава; мальва - краса, холодність; півонія - довголіття; ромашка - мир, ніжність, кохання; безсмертник - здоров'я роду людському; калина - символ краси та дівочої вроди, символ України.ІІ група

Завдання:

 1. Ознайомитися з інформацією про народно-поетичний символ-оберіг українського народу – рушник. Підготувати розповідь про рушник.

 2. Розповісти про сімейні традиції, пов’язані із використанням рушника.

Матеріал для опрацювання в другій групі

Рушник - народний символ-оберіг України

Рушник - народний символ-оберіг України. З давніх- давен на ньому вишивали магічний знак — Дерево життя. Над ним зображувалися зірки, які символізували зоряне небо. Від Дерева життя чітко відмежовується лінією підземний світ, у якому все зображалося в перевернутому вигляді (квіти голівками донизу). На рушник наносили обереги: ромби, квадрати, які символізували безперервність існування людського життя і природи. Вишита восьмикутна зірка означала Бога, Сонце; хвиляста лінія — нескінченність життя; калина — уособлення дівочої краси, молодості, кохання; виноград — символ благополуччя; квіткові пуп’янки вказували на дітей і продовження роду.

Рушники є добрими оберегами-охоронцями. Бережуть, щоб до хати не заходили злі духи.

Все життя українця пов'язане з рушниками. Рушником ушановували появу немовлят у родині, одруження дітей, зустрічали рідних і гостей, проводжали людину в останню путь, виряджали в далеку дорогу батька, сина, чоловіка й коханого.

Жінки ткали рушники в жіночі дні - середу, п'ятницю й суботу. Перший витканий рушник призначався для гостей. Він завжди висів на видному місці. Господиня в знак поваги до гостя давала йому рушник на плече чи в руки, брала кухлик із водою і люб'язно пропонувала свої послуги.

Старі люди говорили: "Не лінуйся, дівонько, рушник вишивати - буде чим гостей шанувати".ІІІ група

Завдання:

1. Ознайомитися з інформацією про народно-поетичний символ-оберіг українського народу – хліб. Підготувати розповідь «Хліб - усьому голова».

2. Розповісти про те, як у сім’ї шанують хліб.

Матеріал для опрацювання в третій групі

Хліб - усьому голова

Хліб належить до особливо шановних символів-оберегів українського народу. Він має круглу форму — форму сонця. Як сонце дає життя всьому, так і хліб живить усіх людей.

Жодне свято не проходило без хліба. При відвідуванні новонародженого йшли з хлібом, на весіллі не обходилися без хліба-солі, благословляли молодих хлібом, проводжали в останню путь знову ж таки хлібом.

З хлібом пов’язано безліч традицій. Коли будували хату, то спочатку випікали 4 хлібини і ставили їх на те місце, де мала будуватися оселя. На другий день дивилися, якщо хліб зник (поїли), то можна будувати сміливо: буде завжди вестися живність, усе буде добре.

В Україні хліб-сіль на вишитому рушнику то найвища ознака гостинності народу. А найбільшою святістю вважався хліб на столі.

Існує у народі повір'я, що хліб потрібно випікати у жіночі дні - середу чи п'ятницю.

Ще з пелюшок дитину привчали любити й шанувати хліб. У давніші часи немовля разом з материним молоком уживало хліб: замість сучасних сосок їм давали обгорнуту в полотняну тканину м'якушку-смоктунця.

Хліб на столі – то найбільше багатство. До нього треба ставитися зі святістю. А ще в народі кажуть: "Не кидайся хлібом – він святий". Кинути хліб – то великий гріх. Хліб завжди шанували, як святиню цінували. • Представники груп розповідають про символи-обереги (віночок, рушник та хліб) учням класу

V. Підсумок уроку

Запитання. Які народно-поетичні символи згадуються у вірші?

Що таке Україна?

За віконцем калина,

Тиха казка бабусі,

Ніжна пісня матусі,

Дужі руки у тата,

Під тополями хата,

Під вербою криниця,

Серед лугу лелека

І діброва далека.VІ. Домашнє завдання. Намалювати народно-поетичні символи (на вибір), підібрати загадки, прислів’я, легенди про них.
Каталог: doc -> files -> news -> 124
news -> З початкової школи в основну: проблеми наступності
news -> ─найважливіша умова успішного навчання молодших школярів. Ковальова Вікторія Іванівна, спеціаліст вищої категорії, старший учитель, загальноосвітня санаторна школа ─ інтернат №2
news -> Повідомлення про оприлюднення проекту Концепції громадянської освіти та виховання в Україні Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України повідомляє про оприлюднення 29 листопада 2012
news -> Додаток базовий компонент дошкільної освіти
news -> Тема кохання в повісті Шолом-Алейхема "Пісня над піснями". Еволюція героїв (Шимек і Бузя) у часі. Біблійні мотиви в повісті. Утвердження етичних цінностей
news -> Конспект уроку з української літератури в 10 класі підготувала викладач української мови І літератури Технікуму промислової автоматики Одеської державної академії холоду
124 -> Сценарій першого дзвоника 2010-2011 «ми одна сім'Я, одна родина»
124 -> „Перші кроки у Країні Знань
124 -> Свято в королівстві Ввічливості (лицарський турнір)

Скачати 84.89 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал