Наказ №68 Про стан злочинності, правопорушень серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів Рівненської області за 2014 рікСкачати 247.6 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір247.6 Kb.

УКРАЇНА


РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ
Н А К А З


12.02.2015

м. Рівне

№ 68

Про стан злочинності, правопорушень серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів Рівненської області за 2014 рік

Відповідно до Положення про управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 14 січня 2013 року № 11, обласної комплексної програми профілактики злочинності та правопорушень на 2011–2015 роки, схваленої розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 14 лютого 2011 року № 64 та затвердженої рішенням Рівненської обласної ради від 04 березня 2011 року №132, враховуючи наказ управління освіти і науки обласної державної адміністрації від 13 серпня 2012 року №399 «Про затвердження заходів щодо профілактики правопорушень серед дітей та учнівської молоді на період до 2015 року», проаналізовано стан злочинності та правопорушень серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів Рівненської області за 2014 рік. У зв’язку з цим
НАКАЗУЮ:


  1. Інформацію про стан злочинності, правопорушень серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів Рівненської області за 2014 рік, що додається, взяти до уваги.

2. Відділу виховної роботи та соціального захисту дітей управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації:

проаналізувати стан роботи з питань попередження злочинності, правопорушень на нараді спеціалістів відділів, управлінь освіти, відповідальних за організацію і забезпечення контролю за станом виховної діяльності та позашкільної освіти у навчальних закладах.

Березень 2015 року;

2
вивчити причини росту дитячої злочинності та прорахунки у діяльності відділу освіти Здолбунівської райдержадміністрації та підпорядкованих загальноосвітніх навчальних закладів, прийняти відповідні управлінські рішення за результатами вивчення та заслухати на нараді у травні 2015 року.
До 15.04.2015;
3. Начальникам відділів, управлінь освіти районних державних адміністрацій, виконкомів рад міст обласного значення, директорам навчальних закладів, які підпорядковані управлінню освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації:

провести аналіз стану виконання галузевих заходів щодо профілактики злочинності, правопорушень серед неповнолітніх.


До15.04.2015;

провести спільні наради з представниками суміжних управлінь, відділів, батьківської громадськості з питань попередження злочинності, правопорушень, жорстокості та насильства серед учнів.

До 01.05.2015;

забезпечувати виконання заходів щодо профілактики правопорушень серед дітей та учнівської молоді;підвищити рівень персональної відповідальності керівників усіх ланок освіти за дотриманням законодавства щодо захисту суспільної моралі, попередження випадків жорстокості та насильства серед неповнолітніх, активізувати діяльність, спрямовану на розвиток духовності та зміцнення моральних засад дітей та молоді;
забезпечити систематичний контроль за відвідуванням учнями навчальних закладів;
проводити системну роз’яснювальну роботу серед батьків із питань доцільності дотримання дітьми режиму дня, перегляду кінопродукції з актами насилля і жорстокості;
спільно з органами учнівського самоврядування, батьківської громадськості налагодити індивідуальну профілактичну роботу щодо дітей із девіантною поведінкою, забезпечити соціально-педагогічний супровід та максимальне охоплення цієї категорії дітей різними видами позакласної та позашкільної роботи;
забезпечити в установленому порядку проведення соціологічних досліджень щодо визначення причин і факторів, що породжують злочинність,
3
бездуховність, жорстокість та насильство, з наступним обговоренням на педагогічних радах, нарадах заступників директорів, засіданнях методичних об’єднань, батьківських зборах;
активізувати роботу щодо участі в обласному огляді-конкурсі на кращу організацію правової освіти та виховання в загальноосвітніх навчальних закладах;
забезпечити проведення практичними психологами, соціальними педагогами, класними керівниками додаткову роботу з учнями та їх батьками щодо налагодження добрих відносин між місцевими школярами та дітьми переселенців.
Постійно;
провести методичні об’єднання класних керівників закладів системи освіти з теми «Соціально-педагогічна робота з дітьми в період конфлікту. Допомога внутрішньо переміщеним особам».
До 01.06.2015;
забезпечити проведення просвітницької роботи з батьками з питань правової підтримки сімей, які переселилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Постійно;
подавати інформацію про стан виконання заходів для узагальнення на адресу: onytshuk_obluo@icc.rv.ua.
До 20 листопада 2015 року
4. Начальникам відділів, управлінь освіти Березнівської, Володимирецької, Здолбунівської, Корецької, Сарненської райдержадміністрацій, виконавчих комітетів Кузнецовської, Рівненської міських рад:
вказати на низький рівень управлінської діяльності щодо проведення ефективної профілактичної роботи та превентивної освіти в загальноосвітніх навчальних закладах щодо попередження злочинів, правопорушень, негативних проявів серед дітей, що спричинило значний ріст злочинності, учинених учнями загальноосвітніх навчальних закладів;
розробити додаткові заходи щодо покращення організації просвітницько-профілактичної роботи з учнями та батьками.
До 20.03.2015;
4
підвищити рівень міжвідомчої співпраці з підрозділами кримінальної міліції у справах дітей, службою у справах дітей, іншими органами та установами, які здійснюють профілактику асоціальних проявів в учнівському середовищі.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника начальника управління – начальника відділу виховної роботи та соціального захисту дітей управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації Пекарського О.М.

Начальник управління Г. Таргонський

Додаток

до наказу управління освіти

і науки Рівненської обласної

державної адміністрації

12.02.2015 № 68
ІНФОРМАЦІЯ

про стан злочинності, правопорушень серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів Рівненської області за 2014 рік

Управлінням освіти і науки облдержадміністрації, відділами, управліннями освіти райдержадміністрацій, виконкомів рад міст обласного значення, навчальними закладами проводиться робота з попередження негативних виявів в учнівському середовищі.

Упродовж 2014 року проведено наради спеціалістів відділів, управлінь освіти райдержадміністрацій, виконкомів рад міст обласного значення, які відповідають за організацію виховної діяльності, з таких питань:

стан злочинності та правопорушень, проявів насильства, безпритульності та бездоглядності серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів області за 2014 рік (27.03.2014);

стан злочинності та правопорушень, проявів насильства та жорстокості серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів та стан організації правовиховної роботи у навчальних закладах області (24.09.2014).

11 грудня 2014 року на базі Рівненського міського Палацу дітей та молоді проведено нараду, на якій розглянуто питання:

робота відділів, управлінь освіти райдержадміністрацій, виконкомів рад міст обласного значення із забезпечення контролю щодо формування навичок здорового способу життя серед учнівської молоді, попередження негативних явищ в учнівському середовищі;

взаємодія з органами державної влади з питань протидії незаконному обігу наркотиків і поширенню наркоманії, тютюнокурінню, алкоголізму серед неповнолітніх, попередженню злочинності та правопорушень, жорстокості та насильству за участю спеціаліста відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків та сектору кримінальної міліції у справах дітей УМВС України у Рівненській області.

особливості організації у навчальному закладі реабілітаційного простору для дітей (за участю методиста кабінету-центру практичної психології і соціальної роботи РОІППО).

Упродовж 2014 року вивчено стан організації роботи з попередження злочинності та правопорушень у відділі освіти Рокитнівської райдержадміністрації та управлінні освіти виконавчого комітету Кузнецовської міської ради.

За результатами перевірки встановлено зниження злочинності серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів Рокитнівського району: 2013 рік – 10 учнів (11 зл.), 2014 рік – 3 учні (3 зл.).

Відзначено співпрацю відділу освіти із службою у справах дітей, кримінальною міліцією у справах дітей з проведення рейдів «Діти вулиці», «Урок» тощо. Упродовж 2014 року проведено більше 150 рейдів-перевірок, під час яких виявлено більше 50 дітей загальноосвітніх навчальних закладів, які перебували у громадських місцях після 22.00 без супроводу дорослих. Листи направлено у навчальні заклади, проведено відповідну роботу з батьками, учнями.

Належний контроль з порушеної проблеми налагоджено у відділах освіти Дубровицької, Сарненської райдержадміністрацій, відділі освіти виконавчого комітету Острозької міської ради, управліннях освіти виконавчих комітетів Кузнецовської, Рівненської міських рад.

Відзначено позитивну динаміку щодо зменшення протиправний дій учнями загальноосвітніх навчальних закладів м. Кузнецовська: 2013 рік – 18 учнів вчинили 38 злочинів, у 2014 – 5 учнів – 8 злочинів; проведення практичними психологами досліджень з проблем насильства в сім’ї, школі, на вулиці та визначення проблем, шляхів їх вирішення.

Управлінням освіти і науки облдержадміністрації у жовтні 2014 року вивчено питання дотримання законодавства щодо формування навичок здорового способу життя серед учнівської молоді, попередження негативних явищ в учнівському середовищі у відділі освіти Костопільської райдержадміністрації та у Костопільській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів №2 (за фактами, порушеними у засобах масової інформації). За результатами видано наказ від 11.11.2014 № 582 «Про посилення профілактичної роботи серед дітей та учнівської молоді».

Питання профілактичної роботи щодо попередження злочинів та правопорушень упродовж 2014 року відділами, управліннями освіти обговорювалися на колегіях, нарадах, методичних об’єднаннях тощо:

на нарадах заступників директорів з виховної роботи «Про організацію роботи в загальноосвітніх навчальних закладах району з попередження злочинності та правопорушень, жорстокого поводження та насильства серед дітей (27.08.2014); аналіз стану злочинності серед учнів за 10 місяців 2014 року (27.11.2014) - (Володимирецький район);

на нараді директорів Сарненського району 26.08.2014 та на інструктивно-методичній нараді заступників директорів з виховної роботи 22.08.2014.

У Млинівському районі налагоджено дієву співпрацю з питань профілактики правопорушень та контролю за відвідуванням учнями школи між навчальними закладами та Млинівською селищною радою, Острожецькою, Ярославицькою, Підлозецькою, Підгаєцькою сільськими радами. Значно активізувалась співпраця відділу освіти та навчальних закладів із Млинівським РВ УМВС з обслуговуванням Млинівського та Демидівського районів.

На засіданні Рівненської районної батьківської ради в жовтні 2014 року розглянуто питання взаємодії педагогічних колективів та батьківської громадськості у правовій освіті та вихованні школярів.

11.11.2014 на базі Рудківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Демидівського району проведено семінар-практикум заступників директорів з виховної роботи, керівників методичних об’єднань класних керівників з теми «Правовиховна робота в навчальному закладі як передумова формування правової свідомості особистості».

У листопаді 2014 року на базі Острозького районного будинку школяра проведено семінар-практикум для заступників директорів з виховної роботи «Напрямки діяльності навчального закладу щодо попередження неправомірної поведінки та порушень учнів», в роботі якого взяли участь представники служби у справах дітей та правоохоронних органів.

Питання з профілактики правопорушень та злочинності серед неповнолітніх, запобігання дитячій бездоглядності і безпритульності розглядалися на колегії відділу освіти Дубенської райдержадміністрації.

Управлінням освіти і науки облдержадміністрації упродовж 2014 року вивчено стан правовиховної роботи у загальноосвітніх навчальних закладах області.

Створено та діють правові клуби, гуртки та лекторії правового спрямування в Гощанському, Демидівському, Дубровицькому, Острозькому, Рівненському, Сарненському районах, м. Кузнецовську, Рівному.

Найефективніше такий клуб працює у Рівненському економіко-правовому ліцеї, на базі якого створено громадську організацію «Громада рівненської ініціативної молоді » («ГРІМ»), членами якої проведено наступні заходи: проект «Шануй свою історію» (м.Рівне); участь у Всеукраїнському форумі «Формула успіху правової держави очима дітей» (м.Тернопіль); участь у Всеукраїнському семінарі «Де починаються права людини: історія і сучасні підходи» (м.Київ); участь у міській конференції «Модель ООН» (м.Рівне); участь у навчальному тренінгу з прав людини та методики викладання прав людини під егідою ОБСЄ (м.Житомир).

Щорічно у загальноосвітніх навчальних закладах області проводиться огляд-конкурс на кращу організацію навчально-виховного процесу з правової освіти та виховання в загальноосвітніх навчальних закладах.

У 2014 році погіршилася робота щодо участі в обласному огляді-конкурсі на кращу організацію правової освіти та виховання в загальноосвітніх навчальних закладах. Аналіз показав, що у 2012 році у конкурсі взяло участь 24 навчальні заклади із 19 районів (міст), у 2013 році – 11 загальноосвітніх навчальних закладів із 10 районів (міст), у 2014 році - 9 загальноосвітніх навчальних закладів та методичний кабінет відділу освіти Рівненської райдержадміністрації із 10 районів (міст).

Не взяли участі у конкурсі загальноосвітні навчальні заклади Березнівського, Демидівського, Дубровицького, Здолбунівського, Корецького, Острозького, Рокитнівського, Сарненського районів, міст Кузнецовська та Рівного.

Учні загальноосвітніх навчальних закладів області у травні 2014 року взяли участь у Всеукраїнському конкурсі шкільного малюнку «Мої права», приуроченого до Дня захисту дітей (77 учасників). Переможцями на обласному рівні відзначено учнів Рівненського, Рокитнівського районів, комунального закладу «Школа-інтернат І – ІІІ ступенів «Рівненський обласний ліцей» Рівненської обласної ради.

Установлено, що у 2014 році кількість учнів загальноосвітніх навчальних закладів, які скоїли злочини, становить 100 учнів (у 2013 році – 98), кількість злочинів - 174 (у 2013 році – 158), (за даними сектору кримінальної міліції у справах дітей УМВС України у Рівненській області).

Аналіз злочинності показав наступне.

Серед злочинів переважають такі: крадіжки – 160 злочин, тілесні ушкодження – 10 злочинів, пограбування – 3, розбій – 3 злочин, заволодіння автотранспортом – 1, незаконний видобуток бурштину – 5 злочинів.

Не скоєно за 2014 рік злочинів учнями загальноосвітніх навчальних закладів м. Острога, у 2013 році злочинів не вчинили учні Зарічненського, Корецького районів, м. Дубно, Острога.

Збільшилося кількість учнів та злочинів у Березнівському, Зарічненському, Здолбунівському, Корецькому районах, м. Дубно, школах-інтернатах обласного підпорядкування (додаток до наказу).

Стабільно високою залишається злочинність у Володимирецькому, Сарненському районах, м. Рівне (додаток до наказу).

Непокоїть факт учинення групових злочинів: близько 80 злочинів, що становить 86%, скоєно у групі (найбільше таких злочинів у Володимирецькому районі (6), Зарічненському (4), Здолбунівському (30, Корецькому (4), м. Кузнецовську (5), м. Рівне (10), школи-інтернати обласного підпорядкування (7).

56 учнів, що становить 58%, перебували на обліках.

Близько 40 учнів, що становить 43% (у 2014 році цей показник становив 50%), виховувалися у благополучних сім’ях, 7 дітей – напівсироти, 2 – позбавлені батьківського піклування, більше 20 дітей виховувалися у неблагополучних сім’ях, що становить 21% (у 2014 році - 33%).

У стані алкогольного сп’яніння злочинів не вчинено.

Управлінням освіти і науки облдержадміністрації проаналізовано відповідність інформації відділів, управлінь освіти даним сектору кримінальної міліції у справах дітей УМВС України у Рівненській області за 2014 рік.

Встановлено, що усі відділи, управління освіти подали у повному обсязі інформацію про учнів, що дало можливість детально проаналізувати обставини скоєння злочинів та виявити окремі неточності в інформації сектору кримінальної міліції у справах дітей УМВС України у Рівненській області, зокрема:

у загальноосвітніх навчальних закладах Володимирецького району Герштун Юрій Володимировичм не навчався, оскільки проживає і навчається у м. Кузнецовську (в інформації від 19.01.2015 №24/54 зазначена Любахівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів);

Ковальський Сергій Ігорович на час скоєння злочину не був учнем Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Корецького району;

неповнолітня Ворса Валентина Вікторівна не навчалася у Кузнецовській гімназії, на час вчинення злочину (29.10.2014) була студенткою Львівського коледжу «Інформкомунікації» національного університету «Львівська політехніка»;

неповнолітні Денисовець Ігор Миколайович, Ковальчук Іван Адамович, Ковалевич Дмитро Володимирович на час скоєння злочинів учнями загальноосвітніх навчальних закладів Рокитнівського району не були.

Аванесов Сергій Юрійович не є учнем загальноосвітніх навчальних закладів м. Рівного (у 2012 році закінчив 9 клас Рівненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 18, за наданою довідкою навчається з 2012 року у технічному коледжі НУВГП).

Неповнолітній Боровик Володимир Володимирович не є учнем загальноосвітніх навчальних закладів м. Рівного.

За результатами аналізу встановлено, що кількість неповнолітніх зменшено на сім учнів і відповідно зменшено кількість злочинів на дев’ять, тому загальна кількість учнів становитиме 93 учні, що на 5 менше, порівняно із 2013 роком, кількість злочинів становить 165, що на 7 більше порівняно з попереднім періодом.

Виявлено окремі зауваження щодо відділів, управлінь освіти, зокрема:

відділом освіти, молоді та спорту Демидівської райдержадміністрації не подано інформації про учня Хрінницької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, Березнівської – про учня Березнівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №2;

недостовірні дані щодо кількості учнів та злочинів подано відділами освіти Костопільської, Сарненської райдержадміністрацій.

Зазначені факти свідчать про недостатню системну співпрацю відділів, управлінь освіти із відповідними районними, міськими органами кримінальної міліції у справах дітей УМВС.

Управлінням освіти проаналізовано час скоєння злочинів і встановлено, що після 22.00 скоєно близько 35 злочинів, що становить 21%, проти 27% у 2013 році (за І півріччя 2012 року цей показник становив (50%), що свідчить про позитивні зрушення у роботі з батьками на рівні навчальних закладів, відділів, управлінь освіти.

Разом із тим питання щодо посилення відповідальності батьків за виховання дітей та місце перебування їх у нічний час залишається на особливому контролі.

Належна увага упродовж 2014 року приділялася питанням функціонування психологічної служби системи освіти.

23 квітня 2014 року проведено засідання колегії управління освіти і науки облдержадміністрації з теми «Про стан і перспективи розвитку психологічної служби системи освіти Рівненської області». Відзначено якісні зрушення у розвитку психологічної служби, зокрема щодо кількісного складу практичних психологів та соціальних педагогів.

Упродовж 2014 року збільшено чисельність практичних психологів у Володимирецькому районі (10), Зарічненському районі (2), Млинівському (1); соціальних педагогів збільшено у Володимирецькому (3), Дубровицькому районі (1), Дубенському районах (1).

Зменшено чисельність практичних психологів у Березнівському районі (1), м. Рівному (1); соціальних педагогів у Костопільському районі (1).

В інтернатних закладах обласного підпорядкування чисельність практичних психологів збільшено на 3 особи, соціальних педагогів зменшено на 2 особи.

Станом на 01 жовтня 2014 року чисельність працівників психологічної служби області становить 893 особи, що на 13 більше, порівняно з попереднім роком.

Активну участь у розбудові психологічної служби, підвищенні статусу її працівників забезпечують відділи, управління освіти Костопільського, Володимирецького, Гощанського, Дубенського районів, міст Рівне, Дубно, Острог, Кузнецовськ.

Разом із тим, у Демидівському, Радивилівському, Здолбунівському, Сарненському районах обов’язки методистів виконують завідувачі районних методичних кабінетів або ПМПК.

Відділами, управліннями освіти обговорюються актуальні та важливі теми у Дубровицькому районі, м. Рівному, Кузнецовську, Острозі. Зокрема, управлінням освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради на колегії управління освіти у лютому 2014 року слухалося питання щодо виконання програми розвитку дошкільної освіти міста Рівного на 2012-2017 роки з питання психологічного супроводу освітньо-виховного процесу в дошкільних навчальних закладах міста»;

узагальнено матеріали опитування щодо визначення основних факторів, які впливають або сприяють скоєнню злочинів та правопорушень;

результати опитування щодо визначення розповсюдження насильства у молодіжному середовищі;

вивчення рівня сформованості навичок здорового способу життя у дітей та підлітків навчальних закладів м. Рівного;

результати опитування учнів, батьків, директорів шкіл щодо доцільності введення SMS повідомлень батькам про навчальну успішність їх дітей тощо.

Разом з тим встановлено, що в окремих навчальних закладах немає розуміння важливості психологічної служби у навчально-виховному процесі;

не визначаються основні завдання, які потребують вирішення у навчальному процесі, інші;

за результатами проведених діагностик відсутні накази на рівні навчальних закладів, які б затверджували план рекомендованих дій для усунення виявлених проблем;

не завжди можна відстежити якість корекційної роботи, оскільки не фіксуються результати вихідної діагностики особистісних індивідуальних змін дітей «групи ризику».

Відсутні організаційні накази «Про організацію роботи соціально-психологічної служби», підготовлені на основі підсумкового аналітичного наказу із урахуванням методичних рекомендацій, інших нормативних документів щодо організації роботи психологічної служби.Недостатньою на сьогодні є співпраця психологічної служби системи освіти із такими ж службами інших управлінь, які забезпечують просвітницьку та превентивну роботу з дітьми, підлітками, молоддю, оскільки наслідком цього є відсутність системності у соціально-педагогічному та психологічному супроводі дітей соціально вразливих категорій, з малозабезпечених, неповних сімей, під час адаптаційних етапів, в період підготовки та проведення зовнішнього незалежного оцінювання тощо.

На контролі залишається профілактика насильницьких, агресивних форм поведінки, суїцидальних настроїв, конфліктності; робота з розвитку батьківської та педагогічної відповідальності, з формування психологічно обізнаного батьківського і педагогічного середовища.

Проблемою на сьогодні є попередження фактів суїциду серед школярів, оскільки упродовж 2012 року учнями загальноосвітніх навчальних закладів області учинено два факти суїциду (Сарненський, Острозький райони), у 2013 році – два факти (Гощанський, Рокитнівський райони), у 2014 році – 3 факти (Зарічненський, Сарненський, Рокитнівський райони).

Управлінням освіти і науки облдержадміністрації, обласним центром практичної психології та соціальної роботи, навчальними закладами області проводиться постійна робота щодо попередження випадків фізичного та морального насильства у навчально-виховному процесі, проведення просвітницької роботи з дітьми та батьками з питань правової підтримки осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.

Видано два накази від 20.03.2014 №179 «Про створення робочої групи» та від 24.03.2014 №183 «Про затвердження заходів з надання психологічної допомоги учасникам навчально-виховного процесу» щодо організації психологічної допомоги учасникам навчально-виховного процесу у період, пов’язаний із соціально-політичною ситуацією в країні.

У березні 2014 року організовано та проведено навчальний семінар для психологів області «Подолання психогенних станів у сучасному суспільстві. Особливості надання психологічної допомоги особистості у кризовому стані».

На виконання доручення заступника голови обласної державної адміністрації від 27 серпня 2014 року № дор. 108/01-01/14 управлінням освіти і науки облдержадміністрації укладено банк даних про практичних психологів, які можуть надавати психологічну допомогу учням, батькам, тимчасово переселеним із територій, тимчасово окупованих та районів проведення антитерористичної операції (77 осіб).

На виконання доручення заступника голови обласної державної адміністрації від 31.01.2015 № 11/01-61/15 управлінням освіти і науки облдержадміністрації направлено резюме Всеукраїнській громадській організації «Ліга соціальних працівників України» на 51 практичного психолога закладів освіти області, які потребують навчання для роботи з тимчасово переміщеними особами.

22 вересня 2014 року проведено нараду з психологами з числа працівників освіти щодо надання психологічної допомоги вимушено переміщеним особам, передусім дітям, які виїхали із тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, дітям, батьки яких загинули або беруть участь у проведенні антитерористичної операції.

Працюють мобільні пункти з надання допомоги тим навчальним закладам, де не передбачені посади практичних психологів.

Разом з тим, надходять повідомлення від батьків, громадських організацій, департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації щодо образ, конфліктності між учнями місцевих навчальних закладів з дітьми переселенців.

Дані факти свідчать про недостатню роботу класних керівників, практичних психологів, соціальних педагогів, органів учнівського самоврядування, батьків щодо попередження фактів психологічного, фізичного насильства.

Управлінням освіти і науки облдержадміністрації проаналізовано роботу відділів, управлінь освіти, навчальних закладів з виконання наказу від 24.01.2011 №25 «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Національної кампанії «Стоп насильству!» на період до 2015 року».

Встановлено, що навчальними закладами Березнівського, Володимирецького, Гощанського, Демидівського, Дубровицького, Млинівського, Острозького районів, м. Кузнецовська, Острога, Рівного проводиться велика робота щодо попередження насильства та жорстокості.

Проведено анкетування учнів із метою виявлення агресивних тенденцій поведінки в родинах та класних колективах у Володимирецькому, Здолбунівському, Млинівському, Острозькому районах.

З метою виявлення рівня обізнаності учнів щодо змісту понять «жорстоке поводження» та «насильство», з’ясування ступеня розуміння ситуацій з власного досвіду учнів, що пов’язані з порушенням їх прав та гідності, виявлення стану організації просвітницько-профілактичної роботи із зазначеної тематики психологічною службою міста Острога упродовж жовтня 2014 року проведено соціологічне дослідження серед учнів 6-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів. В опитуванні взяло участь 403 учні.

Аналіз результатів проведеного анкетування показав, що учні загальноосвітніх навчальних закладів міста добре усвідомлюють поняття «насильство» і майже не усвідомлюють поняття «жорстоке поводження». На думку опитуваних, насильство залишається актуальною проблемою для сучасного українського суспільства. Про це зазначив 51 респондент (13 %); не думали про це – 35 (8,34%); заперечили – 317 (78,66 %) опитуваних.

Серед основних видів насильства, які становлять особливу небезпеку для розвитку особистості, на думку респондентів, є моральне приниження – 24,2%, принизливі насмішки – 52, 8%, фізичне кривдження – 5,5%. Основними причини виникнення насильства в учнівському середовищі є: вплив ЗМІ, що пропагують культ сили; наслідування негативних моделей поведінки дорослих та низький рівень морально-духовної, етичної культури батьків.

Значна частина підлітків потерпає від різних видів насильства та жорстокого поводження особливо з боку дорослих. На запитання «Чи доводилось Вам хоча б раз в житті зазнавати насильство» 59% опитаних дали позитивну відповідь. Найбільш поширеною формою насильства, яку зазнавали респонденти, є - моральне насильство, 6,2 % опитаних зазнали фізичного кривдження. З боку однолітків потерпає від насильства 9% дітей, що свідчить про їх повну беззахисність.

Соціологічне дослідження показало, що старшокласники мають потребу в знаннях щодо того, як запобігти насильству та жорстокому поводженню, правилам безпеки в ситуації ризику. Тому відділом освіти, психологічною службою та педагогічними працівниками загальноосвітніх навчальних закладів на 2014-2015 навчальний рік спланована відповідна корекційна та превентивна робота щодо зниження негативних проявів у поведінці неповнолітніх.

Загальноосвітні навчальні заклади міста активно співпрацюють з юридичною клінікою НаУ «Острозька академія» «PROBONO» щодо попередження жорстокого поводження з дітьми. Упродовж 2014 року працівниками проведено: «круглий стіл» для учнів 9-10-х класів з теми «Конфлікт та його наслідки», відеолекторій «Толерантність у повсякденному житті», лекція «Протидія насильству у повсякденному житті».

До проведення заходів із профілактики насильства в учнівському середовищі залучаються органи учнівського самоврядування, батьківської громадськості, працівники внутрішніх справ та працівники РЦСССДМ.

Результатом проведеної роботи є те, що за оперативними даними відділів, управлінь освіти райдержадміністрацій, виконкомів рад міст обласного значення упродовж 2014 року виявлено один факт фізичного насильства педагогічних працівників щодо учнів (у 2013 році – 3 факти), серед учнів – 2 (2013 рік – 2).

Водночас управління освіти і науки облдержадміністрації зобов’язує керівників навчальних закладів посилити контроль за розглядом та обговоренням подань прокуратури, інших розпорядчих документів із питань жорстокого поводження з дітьми, попередження насильства у навчальних закладах з педагогічними та батьківськими колективами.


Динаміка зміни кількості учнів,

кримінальні справи відносно яких закінчено провадженням

за 12 місяців 2011 – 2014 років

Назва районів

2011 рік

2012 рік


2013 рік


2014 рік


1


Березнівський

5

1

3/5

7/8

2


Володимирецький

9 (10 зл.)

2

8/11

9/10

3


Гощанський

0

0

1/1

1/1

4


Демидівський

1

3

1/1

3/5

5

Дубенський

3

4

2/6

2/2

6

Дубровицький

0

0

3/5

1/1

7


Зарічненський

2

0

0

4/5

8


Здолбунівський

1

2

4/9

13/40

9


Корецький

0

0

0

7/8

10


Костопільський

12 (13 зл.)

6

3/5

3/9

11


Млинівський

9

5

3/5

1/2

12


Острозький

0

1 (2 зл.)

1/1

2/2

13

Радивилівський

3

2

2/5

1/1

14


Рівненський

9

1

6/6

3/3

15


Рокитнівський

0

1

10/11

6/6

16


Сарненський

19 (20 зл.)

18 (20 зл.)

11/15

11/21

17

м.Дубно

0

1

0

3/6

18


м.Кузнецовськ

15 (23 зл.)

4 (5 зл.)

18/38

5/8

19

м.Острог

0

1

0

0

20


м.Рівне

21 (24 зл.)

12 (14 зл.)

18/28

14/27

21

Школи-інтернати

5

1

4/6

4/9
Усього:

114 (128 зл.)

65 (71 зл.)

98/158

100/174

Заступник начальника управління –

начальник відділу виховної роботи

та соціального захисту дітей О.Пекарський

НАКАЗ ПІДГОТУВАВ:
Головний спеціаліст відділу

виховної роботи та соціального

захисту дітей управління освіти і науки

облдержадміністрації К. ОнищукПогоджено:

Заступник начальника управління –

начальник відділу виховної роботи та

соціального захисту дітей управлінняосвіти і науки облдержадміністрації О. Пекарський


Провідний юрисконсульт І.Синицька


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка