На гостину до тітоньки Бджоли” (Методична збірка)Скачати 398.71 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації15.09.2017
Розмір398.71 Kb.
  1   2   3Відділ освіти і науки Маневицької райдержадміністрації
НВК «Маневицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
№2-гімназія ім. А.П.Бринського»

На гостину до


тітоньки Бджоли”


(Методична збірка)

Підготувала


Чубай Руслана Іванівна

Вчитель початкових класів,

спеціаліст вищої категорії

Маневичі — 2015

Відділ освіти і науки Маневицької райдержадміністрації
НВК «Маневицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
№2-гімназія ім. А.П.Бринського»

На гостину до


тітоньки Бджоли”


(Методична збірка)

Підготувала


Чубай Руслана Іванівна

Вчитель початкових класів,

спеціаліст вищої категорії

Маневичі — 2015
«На гостину до тітоньки Бджоли».Методична збірка .

НВК «Маневицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
№2-гімназія ім. А.П.Бринського» 2015 - 46с.


Мета даної збірки ознайомити учнів із життям бджіл, їхнім значенням у природі, на цікавих фактах і прикладах довести, що вони невтомні трудівниці. Викликати пізнавальний інтерес до вивчення життя комах, значення їх для навколишнього середовища. Виховувати любов і бережне ставлення до природи, пам'ятати, що людина — її захисник , а не ворог.

Збірка згрупована у різні розділи, збагачена науковими фактами, народними прислів'ями і прикметами, іграми та піснями. Даний матеріал сприятиме вихованню в дітей любові до всього живого, розумінні , що в природі все корисне і взаємопов'язане.

Для дітей, батьків, вчителів початкових класів.

Розробник: Чубай Р.І. - вчитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії
Рецензент: Деркач Л.В. - методист відділу освіти Маневицької райдержадміністрації


Навчально-методичне видання затверджено радою методичного кабінету Маневицького району .

Протокол №4 від 10.04.2015р.

Зміст
1. Бджілка- свята комаха - 4

2. Про пасіку і пасічника - 7

3. Продукти бджільництва - 8

4. Цікаве про бджіл у цифрах - 10

5. Легенди про бджолу - 11

6. Казки і оповідання - 12

7. Вірші про бджілку - 15

8. Народні порівняння - 20

9. Скоромовки - 21

10. Прислів'я та приказки - 21

11. Загадки - 22

12. Прикмети - 23

13. Пісні про бджілку - 24

14. Дитячі ігри - 28

15. Фізкультхвилинки - 30

16. Народні свята - 31

17. Словникова робота - 32

18. Урок з математики - 33

19.Література - 39

20. Додатки - 40

3
Бджілка -свята комаха

Слово “бджола” дуже давнє. Перші звуки цього слова нагадують дзижчання бджоли, тому й назвали цю комашку за характерним дзижчанням під час польоту.

У народі бджолу називають святою, тому що в Біблії вона згадується понад 60 разів. Жодна комаха не заслужила такої поваги, любові й удячності, як ця комаха.

Бджола була й залишається найбільш шанованою комахою в усіх народів. Ще в давніх слов'ян вона була священною комахою. Мед приносили в жертву богам і вживали на тризнах. У язичників маленька трудівниця була емблемою кохання, яка поєднувала “солодощі кохання і гіркоту жала”.

Упродовж віків бджільництво вважалося святою справою. А пасіка була святим місцем, пасічники- святі, мудрі люди.

Яка ж бджілка?

Це маленька, коричнева з жовтими смугами і прозорими крильцями комаха. Має 6 лапок, тіло складається з голови, грудей, черевця. Може рухати крилами швидше, ніж птахи, і може зупинятись у польоті. На голові двоє вусиків , які використовуються, що б нюхати, п'ять очей і довгий хоботок. Ми можемо бачити лише два ока, інші три майже непомітні, вони помічники двох основних. Завдяки їм бджілки визначають час доби, знають коли повертатися додому, орієнтуються за сонцем. Розрізняють білий, жовтий і синій кольори, можуть бачити ультрафіолетове світло, на думку деяких учених, здатні бачити крізь листя.

А нектар добувають, занурюючи голівки у квіточки і своїм маленьким хоботком набираючи солодку рідину.

Друзі бджіл

Найбільші друзі бджіл — це квіти. Без них ці комашки не змогли б вижити. Вони збирають пилок у спеціальні корзинки, які носять на задніх лапках. Пилок- це жовтий пил, вироблений квітами, який розноситься вітром або завдяки комахам. Розносячи пилок, бджоли тим самим допомагають квітам перетворюватись у плоди і насіння, запилюючи їх. А ще квіти дають нектар — солодку рідину, яку вони несуть до вулика в нектарових мішечках.

У шлунку бджоли нектар піддається дуже довгій обробці. Крапельку нектару бджола то проковтує, то випускає в рот, і так робить 240 разів. Лише після цієї процедури солодкий напівфабрикат потрапляє у комірчину сот. А щоб випарувалась зайва волога бджола своїм вітерцем, а це 26400 змахів у хвилину- продуває увесь вулик. Нектар насичується ферментами, вітамінами, знищуючи мікроби, проходить стерилізацію. Ось чому мед зберігає свою свіжість не псується. Бактерії йому не страшні. Підраховано: щоб приготувати 100 грам меду, бджола повинна взяти нектар близько 1 000 000 квіток! Принести до вулика 15 000 таких вантажів.

4
Мед і пилок

Пилок- улюблена їжа бджіл, особливо коли вони ще маленькі. На задніх ніжках комахи збирається багато пилку. Його складають у чашечки вощини, додають по краплині меду і замішують тісто. Таке пилкове тісто починає бродити. Утворюється бджолиний хліб. Його називають пергою.Без неї сім”я не проживе.
Де живуть бджоли.

Бджілки живуть у вуликах .Де будують маленькі кімнати, що називаються комірками або чарунками. Будівельним матеріалом слугує віск. Його можуть виробляти лише молоді бджоли. Він виділєяться із черевця. Кожна комірка має шість сторін. А разом комірки утворюють медові стільники. Мед зберігається в одних комірках, а пилок і інших. Коли вони заповнені, тоді комахи запечатують їх воском.На зиму бджоли замащують щілини у вулику пилком рослин і смолистих речовин кори і бруньок таких дерев, як тополя, сосна, ялина, береза.Прихопивши щелепами шматок липкої маси, бджола витягує його в нитку, а щоб її відірвати, злітає в повітря, потім знову сідає і нігтиками другої пари ніжок знімає нитку зі щелеп і складає її в пилкову корзину.
Велика бджолина сім'я

Бджоли живуть великими сім'ями. Влітку бджолина сім'я нараховує 60-70 тисяч комах . Між членами існує чіткий розподіл доручень. Наймолодші бджоли (віком до 6 днів) прибирають у вулику. Медоносна бджола- чистюля. Тільки сяде перепочити — зразу ж починає чиститися, умиватися. Справа в тому, що все тіло бджоли вкрите волосками, за допомогою яких вона швидко знаходить корм, реагує на зміну погоди , на потреби сім'ї. Тому чистота для бджоли життєво необхідна. І у вулику у бджіл — чистота. Бджоли-санітари виносять і з вулика сміття, крильцями підмітають підлогу. Таким способом вони оберігають сім'ю від захворювань.

Потім, коли підростуть, зміцніють (до 12 днів) — годують личинок. Пізніше будують стільники ( до 18 днів). А на 20-й день свого життя вилітають збирати нектар.

Старі бджоли теж працюють. Вони носять воду, яка потрібна для приготування спеціальної кашки і для охолодження у спеку.Але далеко від житла не відлітають.

Є у бджолиній сім'ї вартові. Вони пускаютьу вулик тільки бджіл зі своєї сім'ї, перевіряючи їх на запах.

Головна бджола- матка. Матка відкладає яйця у соти. Через 3 дні з кожного яйця народяться личинки. Перші три дні їх годують маточним молоком, потім бджолиним хлібом (цілюща суміш меду і пилку. Коли личинкам виповнюється тиждень з половиною, комірки запечатуються воском, тому що личинки не 5 потребують більше їжі. Там вони перетворюються на бджіл, і через 21 день з'являються на світ, покидаючи комірки.

Кожен вулик має лише одну матку, вона є матір'ю всіх бджіл-трудівниць і трутнів. Матка не здатна добувати їжу, у неї одна турбота — відкладати яйця. Всі бджоли до неї дуже уважні, годують її, оберігають. Адже без матки бджола не проживе. Живе матка 3-5 років, коли робоча бджола всього від 30-40 до 60 днів. Є у бджілок і розвідниці. Вони відшукують медоносні рослини і негайно повідомляють про них бджолину сім'ю. Є серед них і ледарі. Це трутні. Вони з'являються навесні і живуть до кінця літа. Потім бджоли виганяють їх.
Танець бджіл.

Бджілки теж спілкуються між собою. Коли вони знаходять місця, де багато квітів, то повинні повернутись і повідомити про це сестер, аби вони змогли зібрати там нектар і пилок. Для цього вони танцюють. Якщо танець по колу, це означає, що їжа на відстані 80м. від вулика. Якщо танець з помахами — їжа на відстані понад 80 м. Від вулика. Чим швидше танцює бджола, тим далі від вулика їжа. А сила помахів повідомляє про кількість їжі.

Як зимують бджоли.

Готуючись до зими, бджоли не впадають у сплячку. З настанням холодів вони перестають рухатися, збиваються у купу, зігріваючи одна одну. А в цей час продовжують живитися медом і цукровим сиропом, який їм спеціально постачають бджолярі. А скупчуються вони на листках, які утворені чашечками з воску і називаються стільниками.

Вороги бджіл.

У бджілок є вороги. Це птахи-бджолоїди та сорокопуди, міль, павуки, метелик “Мертва голова” , оси, які крадуть мед, та ще різні хвороби, від яких комахи гинуть. Проте бджоли можуть захищатися від нападників. Вони мають жало з отрутою. Одна бджілка своєю отрутою може вбити мишу. А багато бджілок можуть вбити велику тварину. Жало бджоли розраховане природою на тварин, шкіра яких покрита хітином (органічна речовина, що утворює зовнішній твердий покрив). Проткнувши хітин жалом, бджола легко виймає його назад. А ось еластична, як гума, людська шкіра не відпускає зазубрене вістря. Намагаючись його витягти, бджола залишає не тільки жало, а й частинку черевця. Після такої травми комаха гине.

Цікаво що …

Бджіл можна використовувати для перевірки багажу туристів або іншого вантажу на предмет вибухових і наркотичних речовин, оскільки нюх у них навіть більш тонкий ніж у четвероногих друзів людини.

6

Про пасіку і пасічника
Образи трудівниці бджоли і старенького, але мудрого дідуся-пасічника- одні з найпривабливіших в українській і світовій культурі.

Пасічництво належить до найдавніших занять українців.

Мед та віск завжди широко використовувалися як продукти харчування та сировина для виготовлення свічок, а також служили оброком при зборі данини, були важливим предметом експорту до Західної Європи — обмінювалися на золоті та срібні речі.

Праця пасічника завжди була овіяна серпанком загадковості. Не кожному вдавалося проникнути в таємниці бджолиного життя. Тому в народній уяві образ пасічника пов”язувався з мудрістю. Про це у вірші Миколи Степановича:

Пасічник

Він у світі живе непомітно, як всі

З вечірнього неба зірок не знімає .

Щоранку іде по холодній росі-

Ще заспаних бджіл на поля випускає

А роки, як бджоли- лише завеснить

Гучними гуртами летять вдалину

Одних поодинці ковтає блакить

А інші спадуть в сірий дим полину

І хмарка задуми повзе на чоло

І звична веселість зникає в імлі

Уже його сонце на прузі лягло-

Чи ж згадку про себе лишив на землі?

Це б впасти бджолою з черешневих віт,

Добром переповнити соти життя .

Задуманий пасічник в полі стоїть,І бджоли до нього летять.
7

Перший медонос
Медонос весняний розпочався нині

І гудуть невпинно вулики бджолині

А дідусь між ними ходить на світанку,

Слухає, як бджоли дзумкають веснянку.

Бджоли дідусеві бороду обсіли

Думають, то перший цвіт весняний білий.
Степан Жупанин
Продукти бджільництва
Мед — цінний харчовий продукт. В одній з книг, що була видана 1672 року написано так: “ Мед є сік роси небесної , який бджоли забирають з квітів пахнучих, від того має в собі силу могутню, лікує від усіх хвороб...” Тисячі років тому лікарі майже всіх стародавніх країн вважали, що мед дуже цілющий. До складу бататьох ліків входив мед. Так було в Древньому Єгипті, Греції, Вавілоні, Індії, Китаї. І сьогодні на втратив свого значенння мед. Лікують ним різні хвороби: рани, простуду, захворювання верхніх дихальних шляхів і легень, хвороби серця, печінки, нирок, нервової системи, хвороби очей, шкіри. Нині застосовують в лікувальній косметиці, профілактиці променевої хвороби.

Ось кілька рецептів ( всі від застуди)

1. Малина з медом. 1 ст.ложка меду, 1 ст.ложка шипшини, 1 ст.ложка малини, 1 ст.ложка смородини. Все залити 100 мл. окропу. Витримати 15 хв. Пити 3 рази по ½ склянки перед їжею.

2. Часник з медом . Суміш натертого часнику з натуральним медом у співвідношенні 1:1 приймають на ніч ¼ ложки суміші, запиваючи кип'яченою водою

3. Гаряче молоко з медом і вершковим маслом.

8
Віск використовують для виготовлення свічок, у парфумерії, текстильній та деревообробній галузях промисловості.
Прополіс. Використання його в медицині відомо здавна , це не лише будівельний матеріал, він має сильні протибактеріальні властивості, захищає бджіл від шкідливих збудників хвороб.Фармокологічні дослідження прополісу виявили його протизапальну, знеболювальну, заживляючу дію. Було з”ясовано, що він згубно діє на 100 штамів мікроорганізмів. Прополіс ефективно лікує захворювання шкіри: екземи, виразки, шкіряні форми туберкульозу, опіки, пролежні, крім того його знеболювальна дія знайшла застосування у стоматології.
Маточкове молоко. Його виробляють глоткові залози бджіл- годувальників, коли закладають маточники. Буває це за певних обставин, коли в сім”ї є стара матка або коли сім”я осиротіла. Тому, щоб налагодити збір молочка, необхідно видалити матку, саме це змушує бджіл закладати нові маточники, в один з них розміщують яйце, з якого розвинеться матка і велика кількість сметаноподібної маси, яка являє собою маточкове молоко. Маточкове молоко діє на організм як тонізуючий засіб, підвищує обмін речовин, покращує кровообіг, дільність серця, травлення.
Бджолина отрута. Застосовували її лікарі ще до початку літочислення в Єгипті, Індії, Китаї, Греції. Давньоримський лікар Гомен і римський вчений Пліній вже в нову еру описали лікарські властивості, які сприяють заживленню ран, посилюють травлення.А ще бджолина отрута нормалізує ритм серця при аритміях, введення отрути різко підвищує кровообіг в мозку, що має лікувальний ефект при гіпертонічній хворобі. Компоненти бджолиної отрути є знеболюючим, протизапальним засобом, здійснюють радіозахисний ефект.

9
Цікаве про бджіл у цифрах.


1. Живе бджола від 40до 60 днів. Матка — 3-5 років.
2.Загалом у світі близько 2000 видів бджіл, і тільки 4 види з них виробляють мед.
3.Для виготовлення 100 грамів меду бджола збирає нектар із 1 000 000 квітів.
4.У пошуках меду бджілка відлітає від вулика на відстань до 10 км.
5.Бджолина сім'я складається з 60-80 тис.осіб.
6.Завантажена медом бджола летить зі швидкістю 32 км/год, порожня- 64-65 км/год.
7.Бджола підіймає в повітря вантаж удвічі важчий за себе, по горизонтальній поверхні тягне вантаж у 20

разів важчий за себе.
8.Бджола бачить на відстані 1 м.
9.Найбільша кількість махів крилами при польоті у медоносної бджоли 260 разів за секунду.
10.Бджоли сягають у польоті висоти 6600 м.
11.За літо бджолина сімназбирує 150 кг меду. 100 кг використовує на власні потреби.

10
Легенди про бджолу.
1. Ісус, мандруючи зі своїм учнем Петром по землі, випадково поранив руку. З рани виступила краплина крові, але вона не могла впасти на грішну землю. Від погляду Спасителя застигла і перетворилася на гарненьку комашку, яка злетівши з руки, сіла на найближчу квітку, шукаючи собі поживу.
2.Бджола — символ Великої Богині, першопочатку світу, безсмертя; чистоти душі, творчої діяльності, працьовитості, невтомності. Уявленя про те, що бджоли живуть лиш ароматом квітів, пізніше зробило їх ще й символом чистоти й помірності.

3. Звідки взялася бджілка?.

Була собі раз дуже гарна дівчина, що надзвичайно гарно шила, вишивала, мережила й ткала. Дуже-дуже пильна та охоча до роботи була. Днями й ночами тільки шила й вишивала. А найбільше за все любила вишивати квіти усякі: маки, фіалки, рожі і бузок та інші. Але захворіла та працьовита дівчинка і довелося їй умирати.

Дуже плакала дівчинка. І дивлячись на свої вишиванки, говорила до своєї зажуреної матінки:

- Нічого мені так не жаль лишати на білому світі , як ті вишиванки, що я їх ще не докінчила.

А мати просила Бога:

- Господи, змилуйся!

І з'явився Ангел небесний у хатині та й каже:

- Ти вже не будеш, дівчино, вишивати, бо така воля Господня. Але й не вмреш. Тільки малою комашкою станеш, такою пильною і працьовитою, як ти була. Бджілкою станеш! Замість голки хоботок виросте з твоїх усточок, а замість рук- крильця легенькі дістанеш. І будеш по квітках літати, бо ти їх любила вишивати. І будеш з них хоботком мед солодкий випивати та у воскові комірки складати, що їх сама собі збудуєш . І будеш так робити на славу Божу і на добро та потіху людям на віки вічні.

Це проказав Божий посланець і зник. А наша дівчинка почала з кожним днем все більше і більше меншати і накінець стала такенькою, як бджілка. Дістала хоботочок і крильця легенькі, забриніла, піднялася до віконечка і зникла у лугах квітчастих.

Ось чому бджілки такі пильні і працьовиті, бо вони наслідниці тої першої бджілки, що з дівчинки за волею Бога походять.
11

Казки і оповідання про бджолу.
Як бджілка нектар збирала

(Українська народна казка Полтавщини)
Одного ранку з'явилася на світ маленька бджілка. Розкрила вона свої оченята і здивовано поглянула навколо. Тисячі бджілок працюють у вулику, кожен знає свою справу. І все це злагоджено, чітко.

Побачила маленьку бджілку стара бджола і говорить:

- Політай біля вулика, подивись на білий світ, а потім я навчу тебе збирати солоденький нектар.

Вилетіла бджілка з вулика , а там... Як гарно навколо! Вона радісно замахала крильцями і швидко облетіла садок. Побачила маленька, що бджілки летять з відерцями і собі взяла такі. Що робити далі? Підлетіла бджілка до рожевого метелика і сказала:

-Метелику, навчи мене нектар збирати!.

-Вибач, маленька, але я не вмію. Я тільки літаю з квітки на квітку та запиляю їх.

Засмутилася бджілка. Але дивиться, червоненьке сонечко сілона стеблинку.

-Навчи мене нектар збирати,- звернулося до нього

-Ні я цього не вмію робити. Я можу навчити тебе знищувати попелиць,- сказало сонечко.

Полетіла бджілка до лісу. Дивиться, мурашка тягне до хати якусь личинку.

- Панночко мурашко! Навчіть мене нектар збирати!

- Ти ж бачиш, я працюю. Та й не вмію я твій нектар збирати, це справа бджіл. Лети на лужок,- відповіла та.

Знову засмутилася мала бджілка, але змахнула крильцями і поспішила на лужок. А тут ціле море квітів. І тисячі бджілок. Одна голубенька квіточка покликала бджілку до себе:

- Лети сюди “скуштуй мій сочок”

Спробувала бджілка і зраділа:

-Так це ж і є нектар.

Набрала бджілка повні відерця солодкого нектару і поспішила до вулика. Вже сонце високо, а до вечора ще так багато треба встигнути зробити. Поспішай , бджілко.

(Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук)
12
Мамина казка про працьовиту бджілку.
На залитій сонцем галявині, серед яскравих і ароматних квітів літала маленька бджілка.

До неї підлетіла муха:

- Добре тобі, ти цілий день проводиш серед гарних квітів , насолоджуючись їх ароматом. А ось я тільки на смітнику літаю, нічого приємного в житті не бачу.

Бджілку стало шкода муху.

Полетіли зі мною! Я покажу тобі всі радощі бджолиного життя!- посміхнулася бджола.

- Полетіли!- радісно відповіла муха.

І вдвох вони зникли у весняному буянні кольорів. Пролітав цілий день, бджілка і муха сіли на листочок відпочити.

- Ну як тобі, мухо, сподобалось? Тепер ти, напевно, ще більше хочеш бути такою, як ми?

Муха насупилась і відповіла:

- Знаєш, бджілко, літати серед квітів цікаво і приємно, але якось занадто важко збирати пилок і відносити його у вулик — зітхнувши, відповіла муха. Полечу -но я, краще на свій смітник. Хоч там і жахливий сморід, проте трудитися не треба.

Бджілка дивилася вслід мусі, яка відлітала все далі і думала: краще я буду працювати, зате і вулику користь буде, і не на смітнику життя проведу .
В.Сухомлинський

Фіалка і бджілка
Подружилися Бджілка і Фіалка. Фіалка в полі дивилась на світ своїм радісним фіолетовим оком. А Бджілка жила у вулику. Багато разів на день прилітає Бджілка до Фіалки — бере пилок і нектар. Радіє Фіалка своїй подрузі.

Та ось прилетіла Бджілка, дивиться, а Фіалка стулила докупи свої пелюстоньки, схилила журливо голівоньку.

- Чому це ти, Фіалочко, зажурилася, чому пелюстоньки докупи стулила? - питає Бджілка.

- Ой, лети Бджілко, додому, бо негода наближається. Буде великий дощ. Прилетіла Бджола додому, а тут і дощ пішов.

13


В.Сухомлинський

Бджолина музика
З ранку до вечора на пасіці дзвенить бджолина музика. Заплющиш очі — чуєш немов струна бринить. Де ця струна? Може у вуликах?. Може сидять там бджілки і грають на якомусь дивному інструменті? Бо бринить музика скрізь: і біля вуликів, і в саду, і в квітучій гречці. Весь світ співає. І синє небо, і сонце - все співає. А може, тоненькі струни у квітах? Може, натягло їх сонце між пелюстками? Прилетить бджола до квітки, сяде між пелюстками й грає на тих маленьких струнах маленькими лапками.

В.Сухомлинський

Гудуть, а меду не приносять.
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка