Музика зміцнює здоров’ЯСкачати 62.72 Kb.
Дата конвертації15.04.2016
Розмір62.72 Kb.
#10395
МУЗИКА ЗМІЦНЮЄ ЗДОРОВЯ

 

Здоров’я дітей, його охорона, зміцнення та відновлення – одне з основних завдань педагогів дошкільного закладу. Використання музики як терапевтичного засобу в оздоровчій роботі з дітьми допомагає істотно оптимізувати цей процес. Але для цього необхідна певна підготовка вихователя.Педагог має знати:

-         види оздоровчої роботи з дітьми з використанням музики;

-         основні характеристики музики та їхній вплив на психофізиологією людини (дитини) в різних сферах її діяльності.

Педагог має вміти:

-         складати аудіопрограми з урахуванням цілющої психологічної дії музики;

-         оптимально поєднувати різні види оздоровчої роботи протягом дня;

-         уважно реагувати на зміни, що відбуваються у поведінці дітей під час залучення їх до різних видів оздоровчої діяльності.

Дослідники (С.Мамулов, В.Петрушин, С.Стівенсон) з’ясували, що на людину заспокійливо діють такі характеристики музики:

-         середній діапазон гучності звучання;

-         середні за висотою регістри (дуже низькі й дуже високі звуки здебільшого збуджують);

-         спокійні мелодійні поєднання;

-         спокійні ритми.

Види оздоровчої роботи з дітьми з використанням музики

Релаксація під музику

Дітям потрібно вміти розслаблятися, так само, як і дорослим. Іноді вони бувають дуже напружені фізично й емоційно – це призводить до роздратування та ірраціональної поведінки. Отже, дуже важливо допомагати їм знімати напругу.

Тривалість проведення становить 15-20 хв. Під час релаксації діти можуть лягти на килимок, прийняти будь-яку зручну позу, корисними будуть нахили й потягування тіла.

Рекомендації щодо музичного супроводу

Музика слугує емоційно-звуковимтлом для виконання вправ. Спеціально дібраний музичний супровід – ліричні твори, спокійні мелодії з плавним ритмічним малюнком, неголосним звучанням, з частотою ритму не більше 60 ударів за хвилину – допомагає дитині зосередитися на створюваних в уяві образах, відчути м’язове розслаблення, ритмізувати дихання. Найкраще підходять твори періоду музичного бароко та класицизму, а також східна музика.

 

Медитація під музику

 

Мета: Допомогти дитині розслабитися, дати можливість відчути себе персонажем казки.Тривалість медитації – 15-20 хв.

 

Музично-рефлекторне пробудженння дітей після деннного сну

 

Пробудження – процес індивідуальний і займає різний відтинок часу для дітей з різним типом нервової системи (від 3 до 10 хв).Щоб пробудження було м’яким, добрим і бажаним, використовується відповідна музика: досить тиха, ніжна, легка, така, що обіцяє радість.

Використовують десятихвилинну музичну композицію, яку тривалий час не замінюють, оскільки у дітей має виробитися рефлекс пробудження на певну музику. Почувши звучання звичної мелодії, малюки легше й ефективніше переходять від стану повного спокою та розслаблення до активної діяльності. Через 1-2 місяці музична композиція замінюється на іншу, аналогічну, яка незабаром стає дітям такою ж звичною, як і перша.

Доцільно проводити цей вид оздоровчої роботи щодня.

 

Музичні пальчикові ігри

Мета: Розвивати координацію рухів обох рук, дрібну моторику. Активізувати міжпівкульну взаємодію, синхронізувати роботу півкуль головного мозку. Розвивати увагу. Вчити розуміти й виконувати інструкції.

Педагог проводить пальчикові ігри, створивши музичне тло. Характер музики добирається відповідно до темпу виконання рухів, твір має звучати лише в інструментальному виконанні (щоб діти краще сприймали словесну інструкцію вихователя).

 

Музичні фізкультурні хвилинки

Вільні рухи під ритмічну музику, яку ми називаємо «Музичні фізкультурні хвилинки», забеспечують дітям необхідну рухову активність, знімають фізичну і психічну напругу й активізують інтелектуальну діяльність на занятті.

 

Спонтанний рух під музику

Мета: розвивати емоційно-чуттєву сферу дитини; стимулювати моторне й емоційне самовираження, знімати м’язові затиски, розвивати пластику, гнучкість, легкість рухів тіла. Розвивати пам’ять, мислення, уяву, мовлення.

 

 

  

 

Дихальна артпедагогіка

До дихальної артпедагогіки входять гра на духових музичних інструментах, дихальна гімнастика під музику та різні вправи для розвитку співацького дихання (інтонування, вокалотерапія). Це дає змогу дітям оздоровлюватися, не помічаючи процесу лікування.

Правильне дихання є найважливішим чинником довгого й здорового життя. Для зміцнення та оздоровлення дихальної функції можна використовувати духові інструменти (глиняні свищики, сопілки, іграшкові дудочки, губні гармонії, блок-флейти та ін.). регулювати силу й тривалість вдиху та видиху чудово допомагає видування повітря через соломинку у склянку з водою у ритм виконуваного музичного твору.

Інтонування звуків (їх приспівування) не тільки вчить малюків керувати своїм голосом, а й сприяє їх оздоровленню.

Вправа «металофон»

Мета: вчити змінювати висоту основного тону голосу.

Хід: Педагог грає на металофоні гаму, послідовно вдаряючи по кожній пластині інструмента й спонукаючи дитину синхронно проспівувати звук [а]. Звучання голосного звука коротке, з підвищенням та зниженням висоти тону. Аналогічно впрацьовуються всі голосні звуки.

Вправа «Звуки лікарі»

- Вимовлення «ч-ч-ч» покращує дихання.

- Вимовлення «з-з-з» (летить комар) полегшує біль у горлі.

- Вимовлення «ж-ж-ж» (летить жук) сприяє швидкому одужанню від кашлю.

- Вимовлення «н-н-н» (покласти руку на маківку голови й дуже високим голосом вимовляти) допомагає знімати головний і зубний біль.

- Вимовлення «м-м-м» (мукає корова) після їжі сприяє кращому засвоєнню їжі і знімає стрес.

- Вимовлення «е-е-е» поліпшує роботу головного мозку.

- Вимовлення протягом 3-5 хв «і-і-і» стимулює роботу мозку, підвищує активність організму.

- Розслабленню організму сприяє вимовлення «а-а-а», «ш-ш-ш», «с-с-с».

- Вимовлення «р-р-р» (його вимова не у всіх відразу виходить) наприкінці дня, допомагає зняти втому («Ось гнівається лев, напружився всім тілом: «ар-р-р»).

Звукові вправи слід виконувати помірно і потроху. Кожен може співати, як йому хочеться: уривчасто, на одній ноті абощо, знаходячи свій тон і частоту.

Вокалотерапія – лікування співом. Ключ до розуміння справжньої музики – це пісня. Дітям, як і дорослим, корисний будь-який спів, оскільки розспівуються всі голосні звуки, які є цілющими, додають органам нової сили й гармонізують їхню діяльність.

Активна вокалізація спрямована на формування позитивного настрою: виконуються життєстверджувальні, оптимістичні дитячі пісні, які можна співати разом з аудіозаписом, під караоке або фонограму, без музичного супроводу. Пісні можуть виконуватися щодня: на прогулянці (в літню пору), у процесі самостійної художньої діяльності або спонтанно за бажанням дітей.

 

Етюди психогімнастики

Мета: Зберігати психічне здоров’я дитини або здійснювати корекцію її психоемоційних порушень.

 

Вправи та ігри для стабілізації психічного стану

Ігри для стабілізації психічного стану проводяться з дітьми індивідуально, в моменти втрати ними психічної цілісності й стабільності.

Загальна мета: Допомогти дитині, яка відчуває роздратування чи гнів, краще усвідомити їхню природу і зміст, опанувати ефективні способи їх вираження і звільнення від цих емоцій. Вчити дітей самостійно долати неприємні відчуття та формувати здатність до саморегуляції. (Наприклад, вправа на опосередковане вираження емоційного стану, вправа на формування образу «Я», вправа «Випусти пару», гра «Послухай свій гнів», гра «Хто сильніше кине», вправа «Послухай свій настрій». 

Сила музики безмежна. Вона і розвиває, і стимулює розумову діяльність, і виховує естетичний смак, а ще й лікує і допомагає зрозуміти себе.
Каталог: download -> version
version -> Екологічне право україни: сучасний етап вступ
version -> Конспект лекцій для студентів спеціальностей
version -> Дидактика як галузь педагогіки, її виникнення і розвиток
version -> Про особливості діяльності практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх навчальних закладів в 2001-2002 навчальному році
version -> «Система роботи класного керівника з формування правового світогляду та культури учнівської молоді»
version -> Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського
version -> Діагностика готовності дітей до школи
version -> Методичні рекомендації щодо формування позитивних мотивів навчання; Об’єкт вивчення Позитивні мотиви в навчанні молодших школярів

Скачати 62.72 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка