Модуль-1 Загальна фармакологіяСторінка1/14
Дата конвертації24.04.2016
Розмір2.97 Mb.
#15867
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


Модуль-1

1. Загальна фармакологія

 1. У другій половині вагітності жінка приймала транквілізатори групи бензодиазепінів. Пологи наступили в строк, протікали нормально, але народилась дитина з численними аномаліями розвитку (заяча губа, полідактилія). Як називається описана дія лікарського препарату?

  1. *Тератогенна

  2. Мутагенна

  3. Ємбріотоксична

  4. Фетотоксична

  5. Канцерогенна

 2. У приймальне відділення поступив у важкому стані чоловік 38 років, який отруївся сулемою. Який антидот треба негайно ввести хворому?

  1. * Унітіол

  2. Дипіроксим

  3. Атропін

  4. Налорфін

  5. Ізонітрозин

 3. У жінок, які під час вагітності приймали талідомід, народжувалися діти із дефектами розвитку рук. Укажіть, як називається такий тип дії лікарських речовин на плід.

  1. *Тератогенна

  2. Ембріотоксична

  3. Канцерогенна

  4. Мутагенна

  5. Фетотоксична

 4. Під час призначення лікарських препаратів лікар має пам’ятати про можливі побічні ефекти, інтенсивність яких, за звичай, є дозозалежною. Виразність яких побічних ефектів не залежить від дози?

  1. * Алергічних.

  2. Ушкоджуючих [токсичних].

  3. Фармакодинамічних [прямої дії].

  4. Лікарської резистентності.

  5. Ефекту післядії.

 5. Вагітна жінка (20 тижнів вагітності) захворіла на пневмонію. Який препарат можна їй призначити без загрози для розвитку плода?

  1. * Бензілпеніцилін

  2. Гентаміцин

  3. Сульфален

  4. Левоміцетин

  5. Офлоксацин

 6. Молодій особі в стані важкого алкогольного сп'яніння лікар швидкої допомоги серед інших заходів провів внутрішньом'язеве введення розчину кофеїну. Поясніть на основі якого принципу дії дана маніпуляція є доцільною.

  1. *Фізіологічний антагонізм

  2. Синергізм

  3. Потенціація

  4. Конкурентний антагонізм

  5. Сумація ефектів

 7. Хворий перебував на лікуванні в кардіологічному відділенні з приводу декомпенсованої хронічної серцевої недостатності. Йому був призначений дигітоксин в дозі 0,0001 г з першого дня перебування в стаціонарі, але покращення він відмітив тільки через тиждень. Повільне настання ефекту препарату лікар пояснив:

  1. *Стійким зв’язуванням дигітоксину з білками плазми крові

  2. Недостатньою дозою дигітоксину

  3. Недостатнім всмоктуванням препарату в кишечнику

  4. Посиленням діурезу

  5. Недостатньою кількістю вуглеводів у дієті

 8. Хворому було призначено препарат А. Через декілька діб дія препарату значно знизилась і для отримання початкового ефекту потрібно збільшити дозу речовини. Укажіть назву цього типу зміни дії лікарської речовини.

  1. * Звикання

  2. Тахіфілаксія

  3. Лікарська залежність

  4. Кумуляція

  5. Ідіосинкразія

 9. Прозерин при системному введенні щуру підвищує тонус скелетних м’язів. Фторотан викликає релаксацію скелетних м’язів і послаблює ефекти прозеріну. Визначте характер взаємодії прозеріну і фторотану

  1. *Непрямий функціональний антагонізм

  2. Прямий функціональний антагонізм

  3. Конкурентний антагонізм

  4. Незалежний антагонізм

  5. Неконкурентний антагонізм

 10. Під час оперативного втручання із застосуванням міорелаксантів виникли розлади дихання. Введення прозерину викликало покращення стану. Яким терміном визначається ця взаємодія ліків?

  1. *Антагонізмом

  2. Сінергізмом

  3. Несумістністю

  4. Тахіфілаксією

  5. Кумуляцією

 11. Хворому для короткочасного хірургічного втручання зробили нейролептанальгезію шляхом введення фентаніла і дроперидола. Що з перелічених явищ обґрунтовує досягнення знеболювання, достатнього для проведення операції?

  1. *Потенціювання

  2. Кумуляція

  3. Сумація

  4. Сенсибілізація

  5. Прямий синергізм

 12. До лікаря звернулась жінка 48 років, що тривало та безконтрольно приймала натрію бромід, зі скаргами на загальмованість, порушення пам’яті, нежить, кашель. Чим викликаний такий стан?

  1. * Кумуляцією

  2. Звиканням

  3. Лікарською залежністю

  4. Ідіосинкразією

  5. Тахіфілаксією

 13. Хворий на гіпотонію, відчувши погiршення загального стану: головокружіння, слабкість, шаткість при ході прийняв без контролю лікаря кілька таблеток ефедрину через короткі проміжки часу. Проте деяке покращання спостерігав тільки після використання першої таблетки. Яким явищем обумовлена така дія?

  1. * Тахіфілаксія

  2. Сенсибілізація

  3. Ідіосинкразія

  4. Звикання

  5. Кумуляція

 14. До чоловіка 22 років була викликана бригада швидкої допомоги з приводу приступу бронхіальної астми. Який шлях введення сальбутамолу найбільш доцільний у данному випадку?

  1. *Інгаляційний.

  2. Внутрішньовенний.

  3. Внутрішньом'язовий.

  4. Підшкірний.

  5. Сублінгвальний.

 15. Чоловік 60 років систематично приймав дигітоксин. Його стан спочатку покращився, а потім став погіршуватись, розвилася брадикардія, аритмія. Яке явище полягає в основі такої дії препарату?

  1. *Кумуляція матеріальна.

  2. Тахіфілаксія

  3. Алергія.

  4. Десенситизація адренорецепторів.

  5. Індукція ферментів.

 16. Хворому з приводу безсоння був призначений фенобарбітал по 1 таблетці перед сном. На 10-й день хворий знов звернувся до лікаря зі скаргами на те, що в перші дні після початку призначення препарату сон наставав, останні 2 дня, не дивлячись на прийом снодійного, хворого мучило безсоння. Вкажіть, як зветься послаблення ефекту фармакологічного засобу після повторних введень.

  1. *Толерантність.

  2. Сенсибілізація.

  3. Тахіфілаксія.

  4. Ідіосинкразія.

  5. Гіперчутливість

 17. З приводу алергічної реакції хворий приймав дипразин. На дні народження у товариша, незважаючи на заборону лікаря, прийняв звичну для себе дозу алкоголю. Замість очікуваного ступеню сп’яніння, у хворого розвинулась алкогольна кома, у зв’язку з чим був госпіталізований в реанімаційне відділення. Назвіть характер описаної взаємодії препарату і алкоголю.

  1. *Потенціювання

  2. Ідіосинкразія.

  3. Тахіфілаксія.

  4. Сумація.

  5. Функціональний агонізм.

 18. Закрапування в ніс при риніті лікарського препарату з групи непрямих адреноміметиків на протязі декількох днів призвело до поступового зниження судиннозвужуючого ефекту. Як зветься це явище?

  1. * Тахіфілаксія

  2. Ідіосінкразія

  3. Тератогенність

  4. Алергія

  5. Кумуляція

 19. Під час барбітурового наркозу у хворого 65 років почалость пригнічення дихання. Анестезіолог зробив внутрішньовенну ін’єкцію 10 мл 0,5% розчину бемегріду. Стан хворого покращав, об’єм легеневої вентиляції збільшився. Яке явище полягає в основі взаємодії цих препаратів?

  1. *Антагонізм прямий.

  2. Антагонізм непрямий.

  3. Антагонізм однобічний.

  4. Синергізм прямий.

  5. Синергізм непрямий

 20. Хворий з гострим ринітом закапує ніс розчином нафтизіну. Відчувши полегшення, він прискорив закапування через кожні 15-20 хвилин, але від цього покращення не наступило: дихання залишалося утрудненим. З яким із переліченних процесів пов’язане це явище?

  1. *Тахифілаксія

  2. Кумуляція

  3. Потенціювання

  4. Сенсибілізація

  5. Лікарська залежність

 21. При отруєнні грибами-мухоморами в якості антидота використовують атропін. Який із перелічених механізмів властивий атропіну, що призводить до знешкодження грибної отрути-мускаріну?

  1. *Рецепторний.

  2. Фізико-хімічний.

  3. Антиферментний.

  4. Метаболітний.

  5. Ферментний.

 22. В лікарню доставлено хворого з вивихом плечового суглобу. З метою розслаблення скелетних м’язів, йому ввели міорелаксант дитилін, який повинен діяти 5-7 хвилин. Однак у даного пацієнта він діяв до 8 годин. Яка вірогідна причина різкого подовження дії дитиліну у хворого?

  1. *Генетична недостатність холінестерази крові.

  2. Зниження активності мікросомальних ферментів печінки

  3. Послаблення екскреції лікарськогоз засобу.

  4. Матеріальна кумуляція лікарського засобу.

  5. Потенціюння іншим препаратом

 23. До стоматолога звернулась мати дитини 2-х років зі скаргами на руйнування у нього зубів. При огляді молочні зуби деформовані, вражені карієсом, у шийки коричнева кайма. Із анамнезу встановлено, що мати під час вагітності приймала антибіотики без контролю лікаря. Вкажіть, яку групу антибіотиків, що має найбільш виразну тератогенну дію, могла приймать мати?

  1. *Тетрацикліни;

  2. Пеніциліни;

  3. Цефалоспорини;

  4. Аміноглікозиди;

  5. Макроліди.

 24. Хворий із хронічним закрепом приймав щодня одну таблетку “Сенадексин”. Через деякий час для отримання ефекту він змушений був приймати по 2 таблетки. Вкажіть, як називається такий тип зміни дії лікарських речовин:

  1. * Звикання

  2. Лікарська залежність

  3. Ідіосинкразія

  4. Сенсибілізація

  5. Кумуляція

 25. Хворому на серцеву недостатність був призначений дігітоксин. Спочатку його стан покращився, але з часом прояви серцевої недостатності знову наросли, і навіть з'явилися ознаки глікозидної інтоксикації. Чим це можна пояснити?

  1. *Кумуляцією

  2. Тахіфілаксією

  3. Ідіосинкразією

  4. Сенсибілізацією

  5. Потенціюванням

 26. Чоловіку 18 років з приводу флегмони плеча була зроблена внутрішньом'язова ін'єкція пеніциліну. Після цього у нього з'явилися тахікардія, ниткоподібний пульс, АТ знизився до 80/60 мм рт.ст. Який вид фармакологічної реакції розвинувся?

  1. *Анафілаксія

  2. Центральна дія

  3. Рефлекторна дія

  4. Потенціювання

  5. Периферична дія

 27. До жінки 28 років була викликана швидка допомога у зв'язку з нападом бронхіальної астми. Після внутрішньом'язової ін'єкції розчину ефедрину її стан поліпшився. Однак, через 49 хвилин напад повторився. Ефедрин подіяв слабше. Третя атака бронхоспазму, яка почалася через півгодини, ефедрином не знялася. Яке явище лежить в основі цього феномену?

  1. *Тахіфілаксія

  2. Наркоманія

  3. Біотрансформація

  4. Елімінація

  5. Адсорбція

 28. До жінки 52 років була викликана бригада швидкої допомоги у зв'язку з задухою, що розвинулась на фоні бронхоспазму. Після внутрішньом'язового введення ефедрину гідрохлориду спостерігалось тимчасове полегшення дихання. Повторне введення препарату через півгодини мало слабкий ефект, а наступне третє введення не дало результату. Яке явище знаходиться в основі зниження бронхорозширюючої дії

  1. *Тахіфілаксія

  2. Прямий антагонізм

  3. Алергія

  4. Непрямий антагонізм

  5. Однобічний антагонізм

 29. Чоловіку 56 років, що страждає на безсоння, був призначений фенобарбітал. Ритм сну нормалізувався. Але поступово протягом двох місяців дія препарату почала знижуватись і безсоння відновилось. Яке явище призвело до зменшення ефективності снодійного засобу?

  1. *Толерантність

  2. Погана розчинність

  3. Погана абсорбція в шлунку

  4. Фіксація в ліпоїдах

  5. Тахіфілаксія

 30. Хворому призначено препарат з вираженими лiпофiльними властивостями. Яким буде головний механiзм його дії?

  1. *Пасивна дифузiя

  2. Активний транспорт

  3. Фiльтрацiя

  4. Пiноцитоз

  5. Зв'язування з транспортними бiлками

 31. Хвора звернулася до травмпункту з приводу нагноєння різаної рани. Лікар для очищення рани від гнійних виділень промив її 3% розчином перекису водню. При цьому піна не утворилася. З чим пов'язана відсутність дії препарату?

  1. *Спадкова недостатність каталази

  2. Низька концентрація H2O2

  3. Спадкова недостатність фосфатдегідрогенази еритроцитів

  4. Неглибока рана

  5. Наявність у рані гнійного вмісту

 32. Метаболізм лікарських засобів в ембріональному періоді відбувається значно повільніше, ніж в дорослому віці. Вказана особливість фармакокінетики плода обумовлена, перш за все:

  1. * Функціональною недосконалістю більшості ферментів, або їх відсутністю

  2. Великою проникністю гістогематичних бар’єрів

  3. Значним об’ємом екстрацелюлярної рідини

  4. Здатністю шкіри абсорбувати та екскретувати водорозчинні ліки

  5. “Дозріванням” рецепторів в органах в різні терміни

 33. Унітіол є антидотом і застосовується, зокрема, при отруєннях солями важких металів. Як називається такий тип взаємодії лікарських речовин?

  1. *Хімічний антагонізм

  2. Фізичний антагонізм

  3. Фізіологічний антагонізм

  4. Синергоантагонізм

  5. Неконкурентний антагонізм

 34. Як зміниться фармакологічна активність препарату з високою спорідненістю до білків плазми крові при виникненні гіпоальбумінемії ?

  1. *Підвищиться

  2. Зменшиться

  3. Не зміниться

  4. Анулюється

  5. Сповільниться

 35. Відомо, що в осіб з генетично обумовленою недостатністю глюкозо-6-фосфатдегідрогенази еритроцитів у відповідь на призначення деяких протималярійних препаратів може розвиватися гемоліз еритроцитів. Як називається цей прояв атипових реакцій на лікарські засоби?

  1. *Ідіосинкразія

  2. Алергія

  3. Сенсибілізація

  4. Тахіфілаксія

  5. Толерантність

 36. Після тривалої терапії препаратом з кори крушини, його проносний ефект зменшився. Яке явища обумовило цей процес?

  1. *Звикання

  2. Тахіфілаксія

  3. Лікарська залежність

  4. Алергія

  5. Синдром відміни

 37. На фоні прийому алкоголю у хворого, який отримує клофелін для лікування гіпертонічної хвороби, з’явилися явища різкого пригнічення центральної нервової системи. З чим це може бути пов’язане?

  1. *потенціювання ефектів

  2. Сумація ефектів

  3. Кумуляція

  4. Інтоксикація

  5. Ідіосинкразія

 38. Хворий тривалий час лікувався від хронічного запору сенадексіном. Однак, через декілька тижнів, послаблюючий ефект препарату знизився. З чим це може бути повязано?

  1. *Звикання

  2. Лікарська залежність

  3. Матеріальна кумуляція

  4. Функціональна кумуляція

  5. Сенсибілізація

 39. Тривале вживання деяких лікарських засобів, що передують вагітності, збільшують ризик народження дитини з генетичними вадами. Як називається ця дія?

  1. * Мутагенний ефект

  2. Ембріотоксичний ефект

  3. Тератогенний ефект

  4. Фетотоксичний ефект

  5. Бластомогенний ефект

 40. Хворому з діагнозом отруєння ціанідами лікар призначив натрію нітріт. Який механізм його антитоксичної дії?

  1. *Утворення метгемоглобіну

  2. Адсорбція токсинів

  3. Ре активація цитохромоксидази

  4. Утворення нейтральних солей

  5. Утворення хелатних комплексів

 41. Хлопець 15 років, з ознаками гострого отруєння наркотичними анальгетиками потребує призначення специфічного антагоніста морфіноподібних засобів. Назвіть його.

  1. * Налоксон

  2. Трилон Б

  3. Пентазоцин

  4. Унітіол

  5. Бемегрід

 42. Хворому показано приймання глюкокортикоїдів всередину. Як доцільно їх призначити з врахуванням фізіологічних коливань вмісту гормонів кори наднирників в крові?

  1. *2/3 вранці, решту вдень

  2. Всю дозу вранці

  3. Всю дозу ввечері

  4. Рівномірно протягом доби

  5. 2/3 ввечері, решта вранці

 43. У хворого на цукровий діабет, ускладенний гіперглікемічною комою, необхідно усунути кетоацидоз. Розчин якого препарату, що є внутрішньоклітинни буфером слід використати?

  1. *Трисамін

  2. Р-н натрію гідрокарбонату

  3. Р-н натрію лактату

  4. Hеогемодез

  5. Р-н Рингера

 44. Хворому призначено препарат з вираженими ліпофільними властивостями. Яким буде головний механізм його усмоктування?

  1. *Пасивна дифузія

  2. Фільтрація

  3. Активний транспорт

  4. Піноцитоз

  5. Зв'язування з транспортними білками

 45. У чоловіка 36 років з черепно-мозковою травмою дихання слабке, пульс нитковидний, рефлекси відсутні. Який шлях уведення пірацетама найбільш доцільний у даному випадку?

  1. * Внутрішньовенний

  2. Ректальний

  3. Підшкірний

  4. Пероральний

  5. Інгаляційний

 46. Хвора 45 років звернулась до лікаря з скаргами на порушення сну, що проявлялося погіршенням засинання і пробудженнями серед ночі. Лікар призначив хворій снодійний засіб. Який вид фармакотерапії використав лікар?

  1. * Симптоматичну

  2. Етіотропну

  3. Патогенетичну

  4. Вибіркову

  5. Рефлекторну

 47. Для запобігання віддалених результатів чотиридобової малярії пацієнту 42 років призначили примахін. Вже на 3 добу від початку лікування терапевтичними дозами препарату у пацієнта з’явились болі в животі та в ділянці серця, диспепсичні розлади, загальний ціаноз, гемоглобінурія. Що послужило причиною розвитку побічної дії препарату?

  1. * Генетична недостатність глюкозо-6-фосфат-дегідрогенази

  2. Кумуляція лікарського засобу

  3. Зниження активності мікросомальних ферментів печінки

  4. Сповільнення екскреції з сечею

  5. Потенціювання дії іншими препаратами

 48. Хворий А., відчувши передвісники приступу бронхіальної астми, прийняв без контролю лікаря кілька таблеток всередину через короткі проміжки часу. Проте нетривале покращання стану відмітив тільки після вживання перших двох таблеток. Наступні прийоми препарату не покращили його стану. Яким явищем обумовлене зниження ефекту препарату?

  1. * Тахіфілаксія

  2. Кумуляція

  3. Звикання

  4. Залежність

  5. Ідіосинкразія

 49. Хворий на гіпертонічну хворобу тривалий час приймав антигіпертензивний препарат, який раптово припинив вживати. Після цього стан хворого погіршився, розвинувся гіпертензивний криз. До якої категорії належить ця побічна дія

  1. * Синдром відміни

  2. Кумуляція

  3. Толерантність

  4. Сенсибілізація

  5. Залежність

 50. Хворий на хронічну серцеву недостатність протягом декількох місяців приймав в амбулаторних умовах дигоксин. На певному етапі лікування у нього виникли симптоми передозування препарату. Яке явище лежить в основі розвитку цього ускладненя?

  1. * Матеріальна кумуляція

  2. Звикання

  3. Сенсибілізація

  4. Функціональна кумуляція

  5. Тахіфілаксія

 51. Хворий, що лікувався з приводу неврозу сибазоном, відчув зубний біль. Лікар призначив йому знеболювальний засіб у дозі, меншій від середньої терапевтичної. Яке явище взяв до уваги лікар, зменшуючи дозу препарату?

  1. * Потенціювання

  2. Сумація

  3. Кумуляція

  4. Лікарська залежність

  5. Толерантність

 52. Хворому, який отруївся срібла нітратом призначили для промивання шлунка гіпертонічний розчин натрію хлориду. Який механізм лежить в основі антидотної дії натрію хлориду?

  1. *Фізико-хімічний

  2. Рецепторний

  3. Взаємодія з клітинними метаболітами

  4. Ферментний

  5. Антиферментний

 53. Хворому під час проведення оперативного втручання в якості наркозного засобу анестезіолог використав азоту закис, який має виражені ліпофільні властивості. Який механізм проникнення цього препарату через біологічні мембрани?

  1. * Пасивна дифузія

  2. Активний транспорт

  3. Полегшена дифузія

  4. Фільтрація

  5. Піноцитоз

 54. Хворому була проведена операція з приводу поранення в живіт із застосуванням тубокурарину. В кінці операції, коли дихання відновилось, хворому ввели гентаміцин. Несподівано настала зупинка дихання і довгочасне розслаблення скелетних м`язів. Який ефект лежить в основі цього явища?

  1. *Потенціювання

  2. Кумуляція

  3. Антагонізм

  4. Звикання

  5. Сенсибілізація

 55. В лікарню доставлено важко хворого, який по дорозі втратив свідомість. Щоб привести його до тями лікар дав йому понюхати розчин аміаку. Який вид дії лежить в основі фармакологічного ефекту препарату?

  1. * Рефлекторна дія

  2. Резорбтивна дія

  3. Місцева дія

  4. Вибіркова дія

  5. Етіотропна дія

56. Хворий 37-ми років, що страждає на облітеруючий ендартеріїт судин нижніх кінцівок, одержує фенілін в добовій дозі 60 мг/кг. В зв’язку з проявами судомного синдрому (в анамнезі ЧМТ) призначений фенобарбітал, після відміни якого у хворого виникла носова кровотеча. Дане ускладнення пов’язане з:

A * Індукцією фенобарбіталом ферментів мікросомального окислення в печінці

B. Аліфатичним гідроксилюванням фенобарбіталу

C. Кон’югацією феніліну з глюкуроновою кислотою

D. Окислювальним дезамінуванням феніліну

E. Гальмуванням фенобарбіталом мікросомального окислення в печінціПоділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал