Милозвучність мови. Спрощення в групах приголосних



Скачати 37.93 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір37.93 Kb.
5-ий клас Українська мова

Тема уроку. Милозвучність мови. Спрощення в групах приголосних.

Мета уроку:

  • допомогти п’ятикласникам зрозуміти суть явища спрощення як засобу милозвучності рідної мови;

  • пояснити випадки, коли відбуваються спрощення;

  • сприяти засвоєнню цих правил учнями;

  • виробити уміння використовувати набуті знання на практиці;

  • виробляти уміння самостійно здобувати знання, спонукати їх до пошукової діяльності;

  • розвивати прагнення вдосконалювати власне мовлення, дбати про його чистоту багатство;

  • сприяти розвиткові активного мислення школярів, стимулювати дух відкриттів;

  • викликати інтерес до програмового матеріалу, бажання глибше пізнати мовні скарби;


Епіграф: «Бо то не просто мова, звуки…»

П. Тичина


Хід уроку

І. Організаційний момент.

• «Незакінчене речення»

- прочитайте епіграф уроку, висловіть власну думку про красу і багатство рідної мови, завершивши речення: «Українська мова – це…»
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

• Учні біля дошки роблять фонетичний розбір слів ім’я, доля

• Репродуктивна бесіда «Мікрофон» (кожна група задає по три запитання)

• Аналіз фонетичного розбору.


ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів «Упіймай тембр голосу»

Поетична хвилинка. Виразне читання (Кожна група учнів мала завдання представити поезію. У класі на столі лежать картки, на яких написані можливі слова на означення характеристики якості голосу. Журі оцінює ці якості).

Слова на означення якості голосу: приємний, природний, спокійний врівноважений, легкий, свіжий, щирий, чистий, теплий, м’який, ясний, бадьорий, запальний, владний, начальницький, повчальний, верескливий, фальшивий, різкий, надірваний, глухий, гугнявий, лінивий, дерев’яний, надтріснутий, іржавий.
Слово учителя. Введення в тему

Сила, звучність, забарвлення голосу, тембр, ритм, сила звуку у кожного своя. Загальновідомо, що наша мова дає дуже потужну звукову мелодику. Саме їй властивий закон милозвучності, евфонії (уникання у мові нехарактерних для неї сполучень звуків), кожен склад потрібно вимовляти як відкритий, тоді мовлення не буде розірваним, а, навпаки, звучатиме, як річечка. А зараз подивимося, як мова вирішує проблемні ситуації. А для цього виконаємо вправу.



Завдання на дошці

Від поданих іменників утворіть прикметники і вимовте їх за правилами орфоепії.

Честь – чесний

Проїзд – проїзний

Совість – совісний

Щастя – щасливий

Робота із словником

Правильний варіант написання перевіряємо за орфографічним словником.

Експрес висновок

Отже, при творенні нових слів можливий збіг приголосних, а це суперечить закону милозвучності мови. З цим пов’язане спрощення – явище усного мовлення, з яким ми сьогодні ознайомимося. Отже, тема уроку….



Завдання уроку

  1. З’ясувати, щ таке спрощення;

  2. Визначити, до якого виду мовлення належить спрощення;

  3. Вказати роль спрощення у мовленні.

Мотивація навчальної діяльності

Важливість вивчення даної теми:



ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Робота з технологічними картками (самостійне опрацювання матеріалу)



Крок до успіху

«Спрощення в групах приголосних»

Теоритична база

Спрощення – це явище, коли при збігові кількох приголосних один звук випадає, що полегшує вимову а мовлення стає милозвучним. Спрощення – це явище усного мовлення.

Найчастіше спрощення відбувається у таких групах приголосних:


[ЖДН] – [ЖН] ТИЖНЕВИЙ (ТИЖД(ЕНЬ) + НЕВИЙ)

[СТН] – [СН] КОРИСНИЙ (КОРИСТ(Ь) + НИЙ)

[СТЛ] – [СЛ] ЩАСЛИВИЙ (ЩАСТ(Я) + ЛИВИЙ)


Винятки

У СЛОВАХ ШІСТНАДЦЯТЬ, ШІСТСОТ, ЗАП’ЯСТНИЙ, НАДКІСТНИЦЯ, ХВОРОСТНЯК, КОНТРАСТНИЙ, БАЛАСТНИЙ, ФОРПОСТНИЙ, (передовий), (ВІДБУВАЄТЬСЯ СПРОЩЕННЯ В УСНОМУ МОВЛЕННІ, А НА ПИСЬМІ ЗБЕРІГАЄМО Т.)


НЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ СПРОЩЕННЯ У СЛОВАХ КІСТЛЯВИЙ, ПЕСТЛИВИЙ

Перевірка роботи в групах

Пропедевтичне домашнє завдання

Учням зі синіми емблемами знайти у тлумачному словнику і записати значення незрозумілих слів, що зустрілися нам у винятку.

Учням з червоними емблемами скласти чотири речення використавши ці ж слова.
1.Хвилинка – розминка

Дощик кап-кап-кап.

Хмарки пливуть, пливуть, пливуть,

Тягнемось до сонечка,

Струмочки дзюрчать, дзюрчать, дзюрчать,

Дерева шумлять, шумлять, шумлять,

Сніжками кидаємо, кидаємо, кидаємо,

І за парти сідаємо.

2. Акція «Допомога рідній мові» (хто які помилки знайшов)
V. Міні – практикум на закріплення набутих знань.

1. Учні зі синіми емблемами виконують вправу 298 ст. 154. (перевіряємо)

2. Учні з червоними емблемами складають письмовий твір-роздум, узявши за тезу вислів: вивчення даної теми для мене є, безумовно, корисним.

VI. Оцінювання



VII. Підсумок уроку

  • Що нового для себе дізналися сьогодні на уроці?

  • Чи задоволені результатами своєї роботи?

VII. Домашнє завдання: виконати вправу.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка