Мило, його склад мийна дія. Синтетичні мийні засоби. Захист навколишнього середовища від забруднення синтетичними засобамиСкачати 192.53 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір192.53 Kb.
#18463
Відкритий урок
на тему:
Мило, його склад. мийна дія. Синтетичні мийні засоби.
Захист навколишнього середовища від забруднення синтетичними засобами.

Викладач: Короляк М.І.Тема: Мило, його склад. мийна дія. Синтетичні мийні засоби. Захист навколишнього середовища від забруднення синтетичними засобами.
Мета: * Сформувати уявлення про склад мила та мийний засобів, їхню мийну дію;
* порівняти властивості мила та мийних засобів;
* закріпити знання про властивості карбонових кислот, жирів, естерів, про твердість води;
* розглянути роль хімії у повсякденному житті людини;
* виявити причинно-наслідкові зв’язки між складом , будовою і властивостями мила та СМЗ;
* здійснити екологічне виховання;
* формувати інтерес до предмета;
* уміння орієнтуватися у різноматному асортименті мийних засобів.

Тип уроку: Засвоєння нових знань
Метод проведення: Рольова гра – урок-презентація.
Обладнання: Кодоскоп, штатив з пробірками, вода, розчини мила і порошку, мило, рпальні порошки, шампуні різних фірм
Міжпредметні зв’язки: біологія, фізика, екологія, перукарська справа.
Хід уроку.
І Організаційна частина.

ІІ Повідомлення теми уроку і мотивація навчальної діяльності учнів.


Ми з дитинства знаємо, що “чистота – запорука здоров”я”. А забезпечуємо чистоту за допомогою води, мила і мийних засобів.

Отже, тема нашого уроку: “Склад мила, його мийна дія. Поняття про синтетичні мийні засоби, охорона довкілля від забруднень ними.” Проведемо ми сьогодні не звичайний урок, а урок- презентацію.Презентацію мила та мийних засобів. З огляду на значення мийних засобів, а також їхньої різноманітності, на сьогоднішньому уроці перед нами стоїть важливе завдання: принцип вибору мийних засобів для побітового використання.

І щоб розв”язати цю проблему, нам необхідно знайти відповіді на такі питання:

1. Склад мила і СМЗ.

2. Мийна дія мила і СМЗ.

3. Що краще піниться – мило чи СМЗ і чому?

4. Порівняння властивостей мила і СМЗ.

5. Мийні засоби та навколишнє середовище.

Знайти відповіді на ці питання нам допоможуть присутні тут спеціалісти, які ознайомлять нас із досягненнями науки в галузі синтетичних мийних засобів. А також тут присутні представники різних фірм які повинні показати і довести переваги продукції саме своєї фірми ї переконати нас у тому, що їхня продукція найкраща.

В нас зустрічається рослина мильнянка, в коренях якої містяться органічні речовини — сапоніни, що надають розчинам здат ності пінитися. Тому його називають мильним коренем і з давніх часів використовували для прання. У деяких тропічних країнах Південної Америки, Азії існують навіть дерева з мильними плодами.

А зараз ми надамо слово історикам, які розкажуть нам, коли й де з'явилося мило.

1-й історик. Коли й де з'явилося мистецтво варити мило — ніхто не знає. У багатьох народів світу існує вираз «посипати голову попелом У старі часи був такий звичай: у дні жалоби й горя на голову сипали золу а у дні свята волосся змащували жиром. Якщо зола й жир змішувалися (були дні, коли горе й радість існували водночас), то утворювалася шкір-ка непривабливого вигляду. І, напевно, люди помітили, що таке волосся миється у воді краще, ніж звичайно. Пізніше таку миючу суміш жиру й золи почали виготовляти в горщику та кип'ятити. Так було одержано перше мило. А було це близько 2 тисяч років тому.

Але миловаріння як ремесло виникло в Європі лише в XIV столітті,


2-й історик. Найдавніша письмова згадка про мило в європей-ських країнах зустрічається в римського письменника та вченого Плінія Старшого (23-79 рр. н. е.). У трактаті «Природнича історія», що, по суті, був енциклопедією природничо-наукових знань античності, Пліній писав про способи приготування мила шляхом омилення жирів. Мало того, він писав про тверде та м'яке мило, яке одержують в результаті ви-користання соди (Na2СО3) і поташу (К2СО3) відповідно. Раніше для прання одягу використовували луг, який одержували, обробляючи золу водою. Це було до тих часів, як стало відомо, що зола, одержана шляхом спалювання палива рослинного походження, містить поташ. Про мило згадує у своїх трактатах і німецький лікар Гален, який жив у II ст. н. е. А от Ізабелла Кастильська, яка наприкінці XV ст. стала королевою Іс-панії, увійшла в історію завдяки своїй відвертості: вона зізналася, їло за все життя милася лише двічі — коли народилася й напередодні весілля.

Не кращими були справи й два століття тому: поки постарілі «три мушкетери» з приводу й без нього оголяли свою зброю за короля, Людо вік XIV, який почувався серед знаті некомфортно, підписав едикт, яким зобов'язував усіх відвідувачів палацу використовувати міцні парфуми, щоб їх аромат заглушав неприємні запахи брудних тіл та одягу.


3-й історик. Розвитку миловаріння сприяла наявність сировин-них джерел. Наприклад, марсельська миловарна промисловість, відо-ма з епохи раннього Середньовіччя, користувалася оливковою олією та содою. Оливкову олію одержували простим холодним пресуванням плодів оливкових дерев. Олія, одержана після перших двох пресувань, використовувалася для харчових цілей, а після третьої— для перероб­ки на мило. Марсельське мило було важливим товаром торгівлі вже у-IX столітті. Воно поступилося своїм місцем у міжнародній торгівлі ве­неціанському милу лише наприкінці середніх віків (XIV ст.). Крім Фран­ції, миловаріння в Європі розвивалося в Італії, Греції, Іспанії, на Кіпрі, тобто в районах, де ростуть оливкові дерева. Перші німецькі миловарні були засновані в XIV столітті.
4-й історик. Незважаючи на те що наприкінці епохи Середньовіччя в різних районах існувала досить розвинена миловарна промисло­вість, хімічна суть процесів, звичайно, була незрозумілою.

Лише на рубежі XVIII та XIX століть було виявлено хімічну природу жирів і внесено ясність у реакцію їх омилення. У 1779 році шведський хімік Шеєле показав, що під час взаємодії оливкової олії з оксидом Плюмбуму та водою утворюється солодка й розчинна у воді речовина. Вирішальний крок на шляху вивчення хімічної природи жирів зробив французький хімік Шеврель. Він відкрив стеаринову, пальмітинову та олеїнову кислоти як продукти розкладу жирів унаслідок їх омилення водою та лугами. Солодку речовину, одержану Шеєле, Шеврель назвав гліцерином. Цим ученим ми зобов'язані відкриттям, що мило може бути одержане з найрізноманітніших жирів, а вчений Леблан розро­бив порівняно простий і дешевий спосіб виробництва каустичної соди (Nа2СО3), необхідної для виготовлення з цих жирів мила.


5-й історик. Перший синтетичний мийний засіб з'явився тільки в 1916 році. Винахід ні­мецького хіміка Фріца Гюнтера призначався для промислового ви­користання; побутові синтетичні мийні за­соби, більш-менш не­шкідливі для рук, почали виробля­ти лише в 1933 році. З тих часів було розроблено цілу низку синтетич­них мийних засобів вузького при­значення, а їхнє виробництво стало важливою галуззю хімічної промис­ловості.

Значення мила і мий­них засобів велике. Відомо, що на 1 см3 шкіри здорової людини знахо­диться від 100 тис. до 1 млн мікроор­ганізмів. Шкіра виділяє особливі за­хисні речовини, .що руйнують білки бактерій. У разі її забруднення різко знижується виділення цих речовин. Під час миття зі шкіри віддаляєть­ся до 1,5 млрд мікробів. Уже з цього випливає, що шкіру й одяг потрібно утримувати в чистоті.Учитель. З чим же пов'язана така дія мила? У цьому нам допоможе ро­зібратися наукова група, що розпо­вість про будову та миючу дію мила і СМЗ.
1-й науковець. У побуті, не кажучи вже про промисловість, мий­ці піддаються різні предмети й об'єкти. Забруднюючі речовини бувають найрізноманітнішими, але найчастіше вони є малорозчинними або нерозчинними у воді. Тому необхідні й різні мийні засоби. Що ж таке миття? Це очищення забрудненої поверхні рідиною, що містить миючу речовину або систему миючих речовин. Як рідини в побуті використо­вують воду. Добра миюча система має виконувати подвійну функцію: видаляти забруднення з поверхні та переводити його у водний розчин. Отже, миюча речовина також повинна мати подвійну функцію: по-пер­ше, мати здатність взаємодіяти із забруднюючою речовиною, а по-дру­ге, переводити її у воду або водний розчин. Тобто молекула миючої ре­човини повинна мати гідрофобну та гідрофільну частини.

Гідрофобна частина молекули миючої речовини має здатність вза­ємодіяти з поверхнею гідрофобного забруднювача (R -).

Гідрофільна частина взаємодіє з водою, проникає у воду та захоплює із собою частинку забруднювача, приєднаного до гідрофобного кінця

(-с = о).

Під час розчинення мило своєю карбоксильною групою занурю-ється у водний розчин, а неполярна вуглеводнева група виштовхується з води. Якщо на тканині є жир, то вуглеводнева частина розчиняється в ньому, а карбоксил застряє у воді. Таким чином, мило зв'язує водний розчин з нерозчинними в ньому жировими й жироподібними речовина- ми. Крім того, молекули мила у водному розчині набувають негативного заряду та, осідаючи на тканину, також заряджають її негативно. Вони надають цього ж заряду і брудові, що вимивається з тканини. Оскіль-ки однойменно заряджені частинки відштовхуються, часточки бруду не можуть знову осісти на тканину та зв'язатися між собою. Тому вони утримуються в речовині.

Утворена в мильному розчині піна полегшує утримання бруду, що прилипає до поверхні тоненьких мильних плівок, які оточують повітря-ні бульбашки.

Отже, миючі речовини повинні мати здатність адсорбуватися на граничній поверхні, тобто мати поверхневу активність, їх називають поверхнево-активними речовинами (ПАР). Солі вищих карбонових кислот, що входять до складу мила, є типовими поверхнево-активними речовинами.
1-й технолог В який спосіб виготовляють мило? У результаті нагрівання жиру з водою в автоклавах утворюються гліцерин і жирні кислоти. Для виготовлення мила кислоти нагрівають з розчином натрій карбонату.Н20

С15Н31СОООН + NaОН-»С15Н31-С( 4

тнрплр мило ЧхІ^ІСІ

]7Н35СОООН + На2СО3 -»2СІ7Н35СООNа+ СО2Т + Н2О

тверде мило

Щоб виділити мило, до розчину додають натрій хлорид. При цьому мило спливає у вигляді щільного шару — ядра. З цієї маси виготовляють ядрове мило — звичайні сорти господарського мила. Для виготовлен­ня туалетного мила ядрове мило висушують, змішують з барвниками й запашними речовинами, піддають пластичній обробці та штампують у шматки потрібної форми.

Які ж головні якості туалетного мила?

Головні якості — це: 1. здатність добре розчинятися й утворювати піну в холодній воді;

 2. пластичність у процесі виробництва (а не крихкість);

 3. здатність тривалий час зберігати миючу дію;

 4. бути стійким до дії зовнішнього середовища.

Вищі сорти туалетного мила виготовляються виключно з високо­якісних натуральних жирів: 60-65 % яловичого жиру, 15-20 % — сви­нячого та 15—20 % — кокосової олії. Мило найдешевших масових сортів виготовляється із сировини, в якій значна частина тваринних жирів за­мінена саломасами, а кокосова олія — композицією синтетичних жир­них кислот.

Виробництво мила потребує великої витрати жирів. Але жири — цін­ний продукт харчування. Тому сьогодні мило виготовляють переважно на основі синтетичних кислот.

Дешеве ж мило зовсім не означає, що воно погане. Скоріше, його можна назвати менш довговічним: під час гідрогенізації рідких жирів в основному утворюється тверда стеаринова кислота й залишається без змін ненасичена олеїнова кислота. Тому одержане мило відрізняється крихкістю та підвищеною «водобоязню» — у вологій атмосфері воно розбухає та вкривається слизом.
2-й науковець. Сьогодні хімічна промисловість виробляє велику кількість різних синтетичних миючих засобів. Виробництво їх базується на дешевій сировині, а точніше, на продуктах переробки нафти й газу. Вони, як правило, не утворюють малорозчинних у воді солей Кальцію та Магнію.

Синтетичні миючі засоби поділяються на дві групи: 1. пральні порошки;

 2. засоби спеціального призначення (шампуні).

Перший синтетичний миючий засіб у нашій країні з'явився у 1953 ро­ці. Це був порошок «Новость», що містив жир кашалота. Переваги синте­тичних миючих засобів полягають у тому, що на їх виробництво не витрачаються харчові й технічні жири. Одна тонна синтетичних миючих засобів зберігає рослинну олію масою 750 кг.

Отже, більшість із синтетичних миючих засобів однаково добре ми­ють як у м'якій, так і у твердій воді. Деякі придатні навіть для прання в морській воді. Синтетичні миючі засоби діють не лише в гарячій воді, як це характерно для господарського мила, але й у воді порівняно низьких температур, що важливо для прання тканин зі штучних волокон. Нарешті, концентрація СМЗ навіть у м'якій воді може бути значно нижчою, ніж мила, одержаного із жирів.
R-СН2 -ОН + НО-SО2 -ОН

R-СН2 -О-SО2 7ОН+Н2О

кислий естер спирту та сульфатної кислоти

R-СН2-О-SО2-ONa+Н2О

НаОН


натрієва сіль естеру

Синтетичні миючі засоби зазвичай містять різні добавки: оптичні та хімічні відбілювачі, ферменти, піноутворювачі, пом'якшувачі. Роз­глянемо стисло кожну з них.Оптичні вибілювачі. Після неодноразового прання вироби з білих тканин жовтіють чи сіріють. Для усунення відтінків, що з'являються, у синтетичні миючі засоби вводять оптичні вибілювачі, їхня дія поля­гає в поглинанні ультрафіолетового світла (з довжиною хвилі -360 нм) і випусканні поглиненої енергії шляхом флуоресценції в сині ділянки видимого спектра (за 430—440 нм). «Посиніння» виробу, яке виникає при цьому, компенсує пожовтіння і робить виріб візуально білішим. Дія оптичних вибілювачів нагадує дію синьки, що віддавна використовува­лася для полоскання білизни після прання.

Хімічні вибілювачі. Під час прання тканин необхідно не тільки ви­далити бруд, але і зруйнувати пофарбовані сполуки. Часто ними є при­родні барвники від ягід чи вин. Цю функцію виконують хімічні вибілю­вачі. Найбільш розповсюдженим вибілювачем є перборат Натрію. Його хімічну формулу умовно записують у вигляді NаВО2 Н2О2 ЗН2О. З формули видно, що початком служить гідроген пероксид, що утворю­ється в результаті гідролізу перборату. Цей хімічний вибілювач ефектив­но діє за температури 70 °С і вище.

Вибілюючі ферменти. Плями білкових речовин, особливо крові, важ­ко відпираються. Для їх усунення застосовують спеціальні вибілюючі ферменти, що вводять як добавку до миючої системи. Ферменти діють під час замочування виробів у холодній воді перед пранням гарячою водою. Однак вони можуть бути ефективні й безпосередньо в процесі прання.

Піноутворювачі. Досвідчені домогосподарки вважають, що для успішного відпирання тканин необхідна рясна піна. Однак це спра­ведливо лише для порошків на основі мила. У синтетичних миючих засобів прямого зв'язку між відпиранням і піноутворюючою здатністю немає. Є сполуки, що мають гарні властивості й відпирають, але піни майже не дають. У разі використання пральних машин рясна піна іно­ді небажана.

2-й технолог (демонструє та коментує дослід «Порівняння власти­востей мила та синтетичних засобів»). Інструктаж з БЖД. У дві пробірки наливаємо тверду воду об'ємом 3-4 мл. У першу пробірку додаємо по краплинах розчин мила, а в другу — розчин прального порошку. Вміст пробірок струшує­мо. Спостерігаємо швидке утворення стійкої піни в пробірці з розчином порошку, якого витрачається менше, ніж розчину мила.

Отже, мила — солі вищих карбонових кислот.Синтетичні миючі засоби — солі кислих естерів вищих спиртів і сульфатної кислоти.

На відміну від звичайного мила синтетичні миючі засоби добре миють у твердій воді, тому що їх кальцієва та магнієва солі розчинні у воді.

Підраховано, що фізичні затрати на ручне прання такі самі, як у тракториста під час оранки або жнив. Застосування ж синтетичних за­собів скорочує працю на 20 %.
Учитель. У нас сьогодні присутні представники корпорацій, компаній, фірм, що займаються виробництвом синтетичних миючих засобів. А саме: дніпропетровської корпорації «Ольвія» та закритого акціонерного товариства «Ельфа» Миколаївської фармацевтичної фабрики, що спеці­алізується на виробництві різноманітних шампунів, а також компанії «Procter&Gamble ». Надаємо їм слово.

Представник корпорації «Ольвія».Наша корпорація виробляє пральні порошки, серед яких — «Gаlа» і «Дана», засоби для миття посуду, очищення поверхонь, догляду за меблями, підлогою, килимами. Продукція порівняно дешева.

Ми постійно проводимо конкурс «Gala — стань переможцем». Се­ред покупців нашої цродукції розігрується понад 11 тисяч призів: це телевізори, магнітофони, пральні машини, пилососи, фени, піврічна передплата на журнал «Натали», а також 13 безкоштовних зарубіжних поїздок на двох.

Купуйте продукцію нашої корпорації, не пожалкуєте. Адже це й де­шево, і привабливо. Купуючи продукцію українських фірм, ви попов­нюєте нашу державну казну!

Представник ЗАТ «Ельфа». Шампуні — невід'ємна складо­ва гарного настрою людини. Адже завдяки їм ваше волосся виглядає здоровим і має блиск. Наше товариство розробило серію шампунів на основі витяжок з лікарських рослин «Магія трав». Уже навіть маємо сво­їх постійних покупців — тих, хто віддає перевагу вітчизняній продукції, і серед них — українська співачка Марія Бурмака. Вона оцінила нашу продукцію так: «Фітошампуні "Магія трав" лагідні й ніжні, а їх запах нагадує мені романтичні літні вечори». .

Жирне волосся потребує надзвичайно ретельного догляду. Миття такого волосся шампунями «Хміль і звіробій», «Листя смородини, кора й листя дуба», «Лопух і листя подорожника», «Календула й мати-й-ма­чуха» підсушить ваше волосся, надасть йому об'єму.

Для нормального волосся ми пропонуємо такі шампуні: «Череда й насіння петрушки», «Полин гіркий і каштан», «Ромашка й софора японська», «Бруньки і хвоя сосни, хвощ польовий», «Кропива й корінь аїру».

Ці шампуні чудові для волосся будь-якого типу. Шампуні для сухо-го волосся повернуть йому силу та природну красу: «Березові бруньки й конюшина лугова», «Шипшина й ріпиця», «Любисток і розмарин».

Фітошампуні «Магія трав» виготовлені за унікальною технологією, що дозволяє досягти вмісту високої концентрації лікарських трав — 5 %. Завдяки зусиллям фармацевтів наявність хімічних компонентів зведено до мінімуму, що робить шампуні серії «Магія трав» по суті натуральним продуктом у концентрованому вигляду. Здавна наші прабабусі для мит­тя волосся заварювали любисток і ромашку, кропиву й череду, полин і хміль. Недаремно в народі кажуть: «Коса — дівоча краса». Гарне, догля­нуте, здорове волосся завжди було окрасою слов'янських жінок, а слава про їх особливу вроду облетіла світ.

Чудовий ефект від використання шампунів «Магія трав» поясню­ється особливою формулою, що містить поєднання ретельно підібраних 24-х видів лікарських рослин.

Ці шампуні:


 • ніжні, ніби подих літнього вечора, що заплутався у волоссі;

 • духмяні, мов п'янкий вітер українського степу, який увібрав у себе запахи тисячі трав;

 • прозорі як краплі роси у ваших долонях.

Магія трав, Срібло води, Ніч на вустах Лишить сліди... Серед небес Кличе тебе Магія трав.

(З пісні «Магія трав»)

Представник компанії «Procter&Gamble »

Продукція Procter&Gamble з'явилася на українському ринку у 1990 році.

У 1993 році у Києві було відкрито офіс компанії.


Починаючи з 2002 року наші торгові марки постійно стають переможцями престижного фестивалю-конкурсу "Вибір року", що є доказом їх лідерства в відповідних товарних категоріях.

Сьогодні Procter&Gamble представляє на ринку України більш ніж 40 торгових марок, включаючи такі добре всім відомі, як Ariel, Tide, Pantene Pro-V, Safeguard, Camay, Pampers, Always, Tampax, Blend-a-med, Wella, Londa, Gala, Shandy, Gillette, Mach 3, Duracell, Oral B, Braun та інші.
Tide – це перший в світі синтетичний пральний порошок. Вперше він з'явився в США в 1946 році і з того часу є одним із найпопулярнішіх порошків в світі.

Завдяки унікальній біо-формулі Tide чудово відпирає білизну, а спеціальні добавки допомагають в процесі прання запобігати кашлатанню та довше зберігати початковий вигляд Ваших речей.

Унікальне сполучення ПАР та ензимів дозволяє значно покращити якість прання при мінімальному використанні порошка.

Така система дозволяє відпирати навіть складні плями від шоколаду, мусів, кетчупу, майонезу, йогурту, крові, чаю, кави, соків та ін. навіть на таких проблемних місцях, як комірці та манжети.

А також сьогодні завдяки своїй новій формулі Tide дозволяє досягати чудової білизни речей без кип'ятіння.
Порошок Ariel
Пральний порошок Ariel Pro-Zim 7 – це інноваційний продукт нового покоління, котрий не лише чудово видаляє низку складних плям, але й допомагає захистити одяг від складних забруднень після прання.

Ariel для ручного прання має високе піноутворення і призначений спеціально для ручного прання та прання в машинах активаторного типу.

Ariel Automat має понижене піноутворення і призначений для прання в машинах будь-якого типу.

Також в асортименті пральних засобів Ariel є рідкий засіб Ariel Gel, що може використовуватися в машинах будь-якого типу і під час ручного прання. Завдяки гелеподібній формі Ariel Gel ефективно відпирає складні забруднення вже за температури 30°С. Ariel Gel не містить відбілювачів, тому він є безпечним для барвників тканин. Особливо рекомендовано застосовувати Ariel Gel для речей, які потрібно прати у холодній воді, тобто кольорових, синтетичних тощо.


Вперше на українському ринку пральний порошок Bonux з'явився у 1998 році. Своєї високої якості Bonux досягає завдяки постійному вдосконаленню.

До складу прального порошка Bonux входять компоненти, завдяки яким белизна після прання стає чистою та свіжою. Так, наприклад, в Bonux є декілька типів поверхньо-активних речовин, які відповідають за видалення загальних та жирних забруднень. Силікати надійно захищають поверхню тканини та механізми пральної машини під час прання, а ензими видаляють складні плями, які не виводяться звичайними порошками - кров, молоко, шоколад, жовток та інші. До складу порошка Bonux також входять спеціальні відбілювачі - фотовідбілювач та оптичний. Завдяки їхній дії тканина не тільки вражає білосніжністю, але й зберігаються яскраві, натуральні кольори тканин.


Порошок Dreft

Значна частина сучасного одягу вимагає делікатного прання, і через неправильне ставлення речі можуть втрачати колір, розтягуватись та кошлатитись.

Використовуйте Dreft для прання виробів з делікатних тканин.

Різні варіанти Dreft спеціально розроблені, щоб дбати про делікатні тканини і не подразнювати чутливу шкіру. Універсальні порошки можуть викликати подразнення у людей із чутливою шкірою і в малюків. Dreft допомагає боротись з цією проблемою.

A також Dreft містить екстракт ромашки
Учитель. Сучасні синтетичні мийні засоби задовільняють потре­би навіть найвимог­ливішої господині:


 1. мають широкий спектр дії;

 2. не залежать від твердості води;

 3. мийна дія порівняно з милом — у два-чотири рази вища;

 4. використовуються за порівняно низьких температур води;

 5. собівартість порівняно з милом у 2,5 раза нижча.

Але всі вони мають один недолік — не руйнуються в процесі вико-ристання та забруднюють навколишнє середовище. Що із цього приводу скажуть екологи?
Еколог. СМЗ пророкували велике майбутнє. Але останнім часом вони привертають до себе увагу в усіх країнах світу з іншої причини -у зв'язку із забрудненням ними навколишнього середовища. Виявилося, що СМЗ не розкладаються мікроорганізмами водойм. Вони виносяться зі стічними водами в річки, вкривають воду піною, у результаті чого гине риба та мікроорганізми. На більшість нижчих організмів (планктон, во-дорості) СМЗ виявляють токсичну та дезинфікуючу дію.

Щоб очистити стічні води від СМЗ, їх піддають тривалому біологічн-ному й хімічному розкладу. Але ця проблема до кінця ще не розв'язана. Створюючи СМЗ, намагаються забезпечити їх біорозклад — знищення в природі деякими видами мікроорганізмів. Це головна вимога до СМЗ, що виробляються в нашій країні.

І тому

ЗАТВЕРДЖЕНО


постановою Кабінету Міністрів України
від 20 серпня 2008 р. N 717

ТЕХНІЧНИЙ РЕГЛАМЕНТ


мийних засобів

. . .

Вимоги до мийного засобу

5. Основними вимогами до мийного засобу, використання якого може завдати шкоди навколишньому природному середовищу та здоров'ю споживача, є:


здатність до первинного і повного біологічного розкладу поверхнево-активних речовин, що входять до його складу;
його обов'язкове маркування.
6. Рівень здатності до повного біологічного розкладу поверхнево-активних речовин, що входять до складу мийного засобу, повинен становити не менш як 60 (за двоокисом вуглецю) або 70 відсотків (за загальним органічним вуглецем).

. . .

Мийний засіб, що пройшов випробування на визначення здатності до повного біологічного розкладу, може вводитись в обіг без обмежень.


У разі коли такий показник нижчий від зазначеного рівня, проводяться випробування на визначення здатності до первинного біологічного розкладу поверхнево-активних речовин, що входять до складу мийного засобу.
7. Здатність до первинного біологічного розкладу поверхнево-активних речовин, що входять до складу мийного засобу, визначається їх залишковим рівнем у розкладеному біологічним шляхом розчині мийного засобу.
Показник, який визначає рівень такої здатності, повинен становити не менш як 80 відсотків.

. . .

У разі коли такий показник нижчий від 80 відсотків, мийний засіб не може вводитися в обіг.


Маркування мийного засобу

8. Мийний засіб підлягає маркуванню шляхом нанесення на зовнішню поверхню паковання, етикетку напису чіткими літерами, що не змиваються протягом строку придатності такого засобу, із зазначенням:


найменування та інформації про призначення мийного засобу;. . .інформації про склад мийного засобу;
адреси, зокрема електронної (за наявності), та номера телефону, за якими можна отримати технічний опис речовин, що входять до складу мийного засобу;
правил та умов використання і спеціальних застережних заходів у разі потреби;

інформації про підтвердження відповідності;


. . .
9. Інформація про наявність у складі мийного засобу фосфатів, фосфонатів, аніонних, катіонних, амфотерних і неіоногенних поверхнево-активних речовин, вибілювачів на основі кисню і хлору, . . . фенолів, парадіхлорбензолу, ароматичних, аліфатичних і галогенізованих вуглеводнів, мила, цеолітів, полікарбоксилатів, масова частка яких становить більш як 0,2 відсотка складу мийного засобу, зазначається у такому діапазоні масової частки:
менш як 5 відсотків;
від 5 до 15 відсотків;
від 15 до 30 відсотків;

понад 30 відсотків.


10. Інформація про наявність у складі мийного засобу таких складових речовин, як ензими, дезінфектанти, оптичні вибілювачі, запашники, консерванти, зазначається незалежно від їх масової частки.

. . .

13. Маркування мийного засобу, призначеного для пральних машин, повинне містити:

інструкцію з дозування мийних засобів різного призначення і для різного ступеня забруднення тканин, виражене у мілілітрах або грамах, що відповідає завантаженню пральної машини водою різної жорсткості (м'якої, середньої та жорсткої);

. . .

Випробування поверхнево-активних речовин

. . .

20. Виробник несе відповідальність за дотримання встановленого порядку проведення випробування мийного засобу.Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок.
Домашнє завдання – §8 і задача
Скільки тонн триолеїну потрібно витратити на виробництво 100 тонн мила, якщо масова частка стеарату натрію у милі становить 10 %
Каталог: ATESTACIA
ATESTACIA -> Про затвердження кваліфікаційних характеристик професій (посад) педагогічних та науково-педагогічних працівників навчальних закладів
ATESTACIA -> Розділ І. Організація навчально-виховного процесу
ATESTACIA -> Урок творчий звіт «Педагогічна ідея це крила, на яких злі­тає педагогічна творчість». Педагогічні розсипи «Дидактико-методичні й технологічні знахід­ки вчителів»
ATESTACIA -> Методичні рекомендації щодо атестації педагогічних працівників Загальні положення Атестація педагогічних працівників проводиться
ATESTACIA -> Про затвердження Випуску 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників

Скачати 192.53 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка