«Мій рідний край краплиночка на карті»



Скачати 91.92 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір91.92 Kb.


Конспект уроку

«Мій рідний край –

краплиночка на карті»

Понідзельська Наталія Петрівна

вчитель початкових класів

Новопетрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Нижньосірогозького району

Херсонської області

Тема: « Мій рідний край - краплиночка на карті»

Мета: ознайомити учнів з символікою, пам’ятками , видатними мешканцями рідного краю. Формувати ціннісне ставлення до Батьківщини. Розвивати пам'ять, увагу. Виховати почуття гідності, любові до рідного краю, поваги до його мешканців та батьків.

Тип уроку: урок-подорож сторінками усного журналу.

Хід уроку


  1. Організаційний момент.

Звучить пісня «Це мій рідний край» Вадима Крищенка

II. Актуалізація опорних знань.

Бесіда з учнями

Не раз ви чули з рядків віршів та пісень слова про рідний край, Батьківщину , а чи замислювалися над ними?

—   А що значить слово Батьківщина? Як ви його розумієте? Що є для нас Батьківщиною?

—   Як пояснити значення слова рідний край?

Яку землю ми називаємо рідною?

Як називається країна, в якій ми з вами живемо?

А як називається наша область? район?

– Яку назву має наша мала Батьківщина?



  1. Оголошення теми та завдань уроку.

Вчитель: Діти, ми говорили про Батьківщину, рідний край тому, що тема нашого уроку «Мій рідний край –краплиночка на карті». Сьогодні ми з вами поговоримо про наш район і рідне село, де ви народилися і живете, де живуть ваші дідусі і бабусі батьки, адже кожен з вас є представником трьох великих родів – своєї родини, свого села та свого народу.

То ж запрошую вас до цікавої подорожі сторінками усного журналу .

Ми перегорнемо незнайомі сторінки , з них ви дізнаєтесь те, чого не знали і повторите те, що було вам відомим, помандруємо просторами рідної землі.


  1. Робота над темою уроку

Рідний край – це дійсно наша велика Батьківщина – Україна, це село, де ми народилися і живемо, це край, де жарко родючий степ, терпкий запах чебрецю й полину,безмежна хлібна нива…

1сторінка. Робота з картою Херсонської області, розповідь про Нижньосірогозький район

Україна — це отча земля, рiдний край, де ми народилися. Широкi i чарiвнi простори, прекраснi села i мiста. І серед усіх є знайомі нам Нижні Сірогози–це це наш районний центр. ( розглядають на карті)

  1. сторінка. Бесіда на знання символіки .

Кожна країна, область, місто обов’язково має свою символіку. Що ж означає слово символ? (Відповіді дітей)

Зараз ми познайомимось з прапором Нижньосірогозького району.Ви можете його побачити на дошці. Хто знає, що символізують кольори на прапорі?

(Діти дають відповіді)



Прапор Нижньосірогозького району прямокутної форми. Полотнище прапора червоного кольору скіфів, символу достоїнства, сили та могутності.

Зараз ви бачите герб нашого району.Що на ньому зображено? (Відповіді дітей)

Герб має вигляд щита. У червоному полі золотий елемент кінської збруї давніх скіфів. Щит увінчується золотим вінцем та обрамлений пшеничним колоссям із синьою стрічкою і літерами золотого кольору "Нижньосірогозький район".

Впевнена, що ви знаєте символіку нашого району.


  1. сторінка. Перегляд слайдової презентації .

1 слайд - Ми радо вітаємо всіх гостей нашого району.

2 слайд - Курган Козел. Скіфський царський курган IVст. до н.е.

3 слайд - Сірогозька балка стала рідною для сім’ї лебедів.
4 слайд - Меморіал «Скорботна мати»

5 слайд - Автостанція.

6 слайд- Церква.

7 слайд - Пам ятник танкістам-визволителям.



4 сторінка. Фізкультурна хвилинка

Україна, ( діти розводять руки по сторонах )

Рідний край, ( піднімають руки догори )

Поле, річка, ( повороти тулуба з розведеними по сторонах руками )

Синій гай. ( присідають )

Любо стежкою іти ( ходьба )

Тут живемо я і ти! ( показують на себе та на свого сусіда ).


  1. сторінка. Робота з картою Нижньосірогозького району

Погляньте на карту нашого району, маленькою краплиночкою відмічено нашу маленьку батьківщину, наше село.

-Яку назву має наше село? (Новопетрівка)

- А звідки пішла ця назва?


Новопетрівка



  1. сторінка. Заочна екскурсія вулицями Новопетрівки. Демонстрація

малюнків, фотографій. Їх обговорення.

Вчитель: Село моє – краплиночка на карті,

У світі невідоме, та дарма.

Ну а чого б без нього були б варті

Ми з вами, кожен зокрема?

Наше село – найрідніша маленька батьківщина, бо як каже народна мудрість: «В гостях добре, а вдома краще.»

– Діти, а тепер я пропоную вам пройтися вулицями рідного села, які розповідають нам про визначні, культурні, історичні події.

Центральна вулиця Івана Галенка. Діти, хто такий Іван Галенко? Чому на його честь названо вулицю?

Іван Галенко це наш земляк, який народився в селі Косаківка, в роки війни був сержантом –розвідником.Захищаючи своє село від фашистів, він своїм тілом закрив амбразуру, врятувавши своїх товаришів та повторивши подвиг Олександра Матросова.

-Що знаходиться на цій вулиці, які споруди, пам ятники?

Правильно, це Будинок Культури, сільська Рада, бібліотека, магазини, їдальня,





Також на цій вулиці знаходиться пам ятник загиблим воїнам, стела та пам ятник невідомому солдату.



– Діти, а хто з вас здогадався, чому фото нашої школи було також присутнім? (Відповіді дітей)



Вчитель: Вірно, тому що в школі ми вчимося і для того, щоб будувати кораблі, вирощувати зерно, бути актором, скульптором, художником чи доглядати за тваринами, людям спочатку треба добре вчитися в школі.

– Чи подобається вам ходити до школи? Чому саме? (Відповіді дітей)

– А ми з вами можемо стати гордістю рідного нашого краю, в якому живемо? А що для цього треба робити? (відповіді дітей)

Нашу школу закінчив Білецький Фелікс Мар'янович — літературознавець, критик, дослідник, доктор філологічних наук, професор Дніпропетровсь­кого університету, педагог, людина високої культури і скромності, взірець порядності та доброзичливості. Народився Ф. М. Білецький у селі Новопетрівці Нижньосірогозького району Херсонської області. Також звучить ім я колишнього директора школи Лозіцького Андрія Йосиповича, який багато зробив для процвітання школи.





  • А що іще цікавого є у школі?

  • Так це музей , який містить різноманітні розділи.

Які ще вулиці є в нашому селі? Як називається ваша вулиця? ( Відповіді)

Чим славиться вулиця Садова? Правильно, тут знаходиться всім відомий костел, історична пам ятка нашого села (додаток 1.Розповідь екскурсовода)



Вчитель: Жителі села, як колись так і зараз, займаються землеробством. Сіють жито, пшеницю, овес, ячмінь, садять картоплю, вирощують овочеві культури. Колись сіяли льон, коноплі. Це було основною сировиною для виготовлення одягу, постільної білизни.

Великі масиви на околицях села є вигонами, а це дає змогу займатися скотарством. Розводять в Новопетрівці велику рогату худобу.







  1. сторінка. Поетична скарбниця (Виступають підготовлені учні)

Учитель: Рідне село ! Воно справді зігріває душу кожного з нас! Це тепло проникає глибоко до серця. І де б ми не були , а невидимі промінчики притягують до себе, кличуть із далеких доріг до рідного села, до отчого дому. Здається , нема нічого кращого на світі за побачення із знайомими вулицями, батьківською хатою.


  1. Село… Село… Для мене миле слово

Якоїсь сповнене незнаної краси.

І чуєш, ніби тиха колискова,

Бринять краплиночки сріблястої роси.
2 Багато гарних сіл на світі .

Але мені миліш за все одна

Моя Новопетрівка сонцесяйна,

Така прекрасна, дорога.


3 У цім селі я народився,

У нім живуть мої батьки,

Куди не глянь – дерева й квіти,

І в їх вінку блищать ставки.


4 Моє село – земля мого коріння,

З тобою ми зріднились недарма.

Порогу отчого благословення

Ріднішого й дорожчого нема

5 Моє село – це квітів дивні чари,

Що зблискують росою на світанку.

Усе тут рідне, навіть в небі хмари.

Тут частка мого серця до останку.

6 Де усе дороге, Україно?

У веселім моєму селі.

У маленькій, цій дружній родині,

Де спокійно і добре мені,

Наче в ясному й мирному сні.
V.Закріплення знань.

Вправа «Асоціативний малюнок».

Складемо павутинку до слів «Рідний край» (дім, річка, стежка, земля, родина, батьки)





РІДНИЙ КРАЙ



VI. Підсумок уроку

  1. Слово вчителя.

Ось і закінчується наша захоплююча подорож рідним краєм. Сьогодні я підготувала для вас цікаву виставку книг. Багато матеріалу про Херсонщину. Є збірники дитячої літератури авторів рідного міста, фотографії рідного краю в далекому минулому і сьогоденні та багато цікавої і корисної інформації.
2. Узагальнююча бесіда

– Як ми маємо ставитись до землі, на якій ми живемо?

– Чим можемо пишатися?

– Що потрібно робити людям, щоб наш рідний край процвітав і розвивався?

– А що може зробити вже зараз кожен з вас для своєї маленької батьківщини? Молодці, діти, ви сьогодні гарно працювали. Своїми добрими знаннями, гарними вчинками ми робимо вагомий внесок у розбудову рідної країни, рідного краю, Херсонщини, . Давайте нашою маленькою родиною зробимо дарунок рідному краю.

( Діти виконують пісню «Щастя і добра»)

Список використаних джерел


  1. О.А.Третякова. «Римо-католицькі церкви півдня УРСР»

  2. Ю.В.Безух «Нариси з історії Сірогозчини»

  3. М.П.Оленковський «Археологічні пам ятки Херсонської області ( каталог- довідник)»

  4. Ю.В.Безух. «Чари Сірогозчини»

  5. В.В.Ракович «Балка Великі Сірогози»

  6. П.Г.Ясінський «Шляхами трьох поколінь»

  7. М.М.Каляка «Білецький Фелікс Мар янович. Літературна лоція Херсонщини»

  8. Інтернет-сайт Новопетрівської сільської ради.

\




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка