Методичні рекомендації щодо вшанування пам’ яті жертв політичних репресій часів тоталітаризму у навчально-виховному процесіДата конвертації26.04.2016
Розмір68.4 Kb.


Чернівецька обласна державна адміністрація

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

ІНСТИТУТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

58000, м. Чернiвцi, вул. I. Франка, 20 ; тел. (0372) 51-14-01, факс: (0372)52-73-36,

Е-mail: cv_ipo@ukr.net

прямая соединительная линия 7
прямая соединительная линия 827.04.2012 № 2/4 - 380

_______________________________

Завідувачам

рай/міськметодкабінетами
У зв’язку з 65-ми роковинами примусового переселення етнічних українців із південно-східних до інших районів Польщі (операція «Вісла», квітень – серпень 1947 р.) та у контексті виконання відповідного доручення Президента України рекомендуємо Вам організувати проведення у загальноосвітніх навчальних закладах відповідних заходів.

При цьому надсилаємо інформаційні матеріали та методичні рекомендації щодо вшанування пам’яті жертв політичних репресій часів тоталітаризму у навчально-виховному процесі.

Просимо інформувати про проведену роботу до 28 травня 2012 р.Додаток на 1 листі.

В.о. директора Т.С.Богачик

Федорак В.Ф.

57-39-79

Додаток


до листа ІППОЧО

№ 2/4 - 380 від 27.04. 2012


ІНФОРМАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ ТА

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо вшанування пам’яті жертв акції «Вісла» у загальноосвітніх закладах області
Минає 65 років з часу проведення акції «Вісла». Волає у Всесвіт іще одна історична кривда щодо українців…

Операція «Вісла» – це завершальний етап насильницької депортації українського населення з Лемківщини, Посяння, Підляшшя і Холмщини на території у західній та північній частині польської держави, набуті нею у результаті Другої світової війни.

Акція «Вісла» була здійснена у період 28 квітня – 12 серпня 1947р. польською владою у координації з урядами Радянського Союзу та Чехословаччини. Операція була проведена з використанням збройних сил вказаних країн. До її проведення були залучені загальновійськові армійські частини, збройні формування служби безпеки та підрозділи польської міліції загальною чисельністю до 20 тисяч чоловік. Крім того, радянське командування перекинуло у район проведення операції танкову дивізію та спецпідрозділи НКВС і заблокувало прикордонними військами польсько-український кордон зі сходу, а чеська влада направила в район проведення каральної акції одну гірську бригаду і заблокувала район проведення операції з півдня.

Передісторія операції така. У 1944 р. між урядами УРСР і Польщі було підписано «Угоду про взаємний обмін населенням у прикордонних районах». Протягом жовтня 1944-го – серпня 1946 рр., за даними польських джерел, до України було переселено, у значній частині примусово, 482 тис. осіб. Значна частина переселенців направлялися на південно-східні терени України. Переселення і масові репресивні акції польського уряду щодо українського цивільного населення викликали закономірну рішучу протидію національно-патріотичних сил – Української Повстанської Армії та націоналістичного підпілля Організації Українських Націоналістів на території Закерзоння. А це становило серйозну загрозу для існування тоталітарного режиму, який формувався у Польщі.

Операція детально планувалася з початку 1947 р. Формальним приводом до її проведення стала загибель у збройній сутичці з підрозділом Української Повстанської Армії під командуванням С. Хріна заступника міністра оборони Польщі генерала К. Свєрчевського 28 березня 1947 р. Цього ж дня на засіданні політбюро ПРП було прийнято рішення про цілковиту депортацію українського населення у новостворені на колишніх німецьких землях воєводства – Вроцлавське, Гданське, Ольштинське, Познанське і Щецінське. Рішення було доведено до відома радянського посла у Варшаві.

Мета цієї акції (первинна назва «Спеціальна акція «Схід») – «остаточне вирішення української проблеми у Польщі» шляхом переселення і розпорошення на північно-східних польських територіях українського населення та його форсована асиміляція. У документах прямо вказувалося, що у польських селах мають бути розселені не більше 3-4 українські родини.

Оперативній розробці інтенсивно піддавалися українська інтелігенція та церковники. В ході депортації руйнувалися храми, у першу чергу греко-католицькі. Створеними військово-польовими судами протягом трьох місяців на смертну кару було засуджено 173 українців, 58 чоловік були відправлені на довічне ув’язнення. У філіалі Освенціма в Явожно організований концентраційний табір для переселених осіб, через який до березня 1949 р. пройшло близько 4 тисяч чоловік..

На світанку 28 квітня 1947 р. шість польських дивізій та відділи Корпусу Безпеченьства Публічного (назва органів польської служби безпеки) оточили території, на яких компактно проживало українське населення. Операція “Вісла” проводилась під безпосереднім керівництвом міністра оборони Польщі.

Депортаційні заходи проходили в три етапи:

Перший – з 28 квітня до 15 червня 1947р. виселялись українці з повітів Ліско, Сянік, Перемишль, Ясло, Кросно, Любачів, Горлиці, Ярослав.

Другий – до 30 червня – вивозилося українське населення з повітів Новий Сонч, Новий Тарг, Томашів Любельський, Грубешів.

Третій – до кінця жовтня 1947 p. Депортовано населення з решти повітів Закерзоння.

29 квітня зі станції Куляшне від'їжджає перший транспорт з виселенцями. Це були мешканці с. Должиці Сяноцького повіту. 9 травня — з Освєнціма до концентраційного табору в Явожні прибуває перша група українців. 22 травня у лісі біля Лішної Сяніцького повіту розстріляно у збірній екзекуції першу групу 19 українців, засуджених на смерть Військовим судом оперативної групи «Вісла». 27 травня – таємна, вручну написана, інструкція головного прокурора Польського війська полковника Генрика Гольдера для військового суду оперативної групи «Вісла» вимагала: « Смертні вироки, видані Військовим Трибуналом Групи «Вісла», виконувати відразу після оголошення вироку. Особливо що стосується «упівців».

6 липня наказом командування оперативної групи «Вісла» (закінчила свою діяльність 29 липня 1947 р.) створені спеціальні військові групи, завданням яких є перевірити ще раз кожну виселену місцевість у пошуках українців. «Зачистка території» проведення акції «Вісла» тривала від 1-го до 25 липня 1947 р.

Станом на 31 липня 1947 року, за польськими даними, було переселено 140 575 осіб, ув'язнено в концтаборі Явожно 3800 чол., убито 655 чол., заарештовано 1466 членів українського руху Опору.

За даними українських істориків в ході операції «Вісла» було ліквідовано 3,6 тис. збройних формувань українського руху опору та вбито майже 8 тис. його бійців. До кінця 1947 у місця, звідки було депортовано українське населення, переселено близько 14 тис. осіб польської національності.

Антиукраїнська спрямованість цієї акції, що була скоординована на міждержавному рівні тоталітарними режимами абсолютно очевидна. Якщо подивитися на хронологічні рамки операції «Вісла», то можна побачити, що вона була частиною репресивних заходів щодо придушення українського національно-визвольного руху. Адже саме у цей час на території радянської України лютував голод (третій за неповні тридцять років існування держави робітників і селян), йшло інтенсивне «промивання мізків» української інтелігенції у ході «жданівщини», а на західноукраїнських землях проводилася насильницька колективізація села та йшли репресії проти загнаної «у катакомби» греко-католицької церкви. І захистити націю не було кому, оскільки очолювана комуністичною владою УРСР була квазі-державою у складі Радянського Союзу, а збройні формування самостійницького напрямку українського національно-визвольного руху – Організація Українських Націоналістів та Українська Повстанська Армія були серйозно ослаблені у ході «великої блокади».

Які ж уроки акції «Вісла» для нас сьогодні?. Перший і головний із них полягає у тому, що ми маємо ще і ще раз усвідомити значення для нас самого факту здобуття української незалежної держави та її існування протягом більше двадцяти років.

Другий урок полягає у тому, що ми маємо пам’ятати, якою дорогою ціною далася нам незалежність і берегти священну пам'ять про тих, хто поклав на вівтар свободи нації найдорожче – життя. А найкраща пам'ять про них – щоденна робота по зміцненню нашої державності, розбудова структур громадянського суспільства як запоруки незворотності процесу становлення демократичної соборної української держави. Саме на це мають бути спрямовані тематичні бесіди, години спілкування, усні журнали у загальноосвітніх навчальних закладах. Варто також активізувати пошукову роботу зі школярами, проводити зустрічі з репресованими, впорядкування могил та пам’ятних знаків борців за волю України. Неоціненними можуть бути і проста увага, виявлена до ветеранів боротьби за українську державність і просто літніх людей, чий життєвий досвід для юних громадян України може бути прикладом служіння народу.

Не менш важливим є і третій урок. А він полягає у тому, що історія повинна вчити і примиренню та пошуку компромісів. І польський та український народи можуть бути прикладом такого історичного примирення. Іще у 1990 р. сенат Польщі визнав акцію «Вісла» злочином комуністичного режиму. Слова президентів Польщі А.Кваснєвського та України Л.Кучми «Прощаємо і просимо прощення» є лейтмотивом непростого і тривалого спільного шляху новітніх польської та української держав до взаєморозуміння і примирення, мирного співжиття у спільному європейському домі.


В.Федорак, методист ІППОЧО


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка