Методичні рекомендації на тему: м. Шпола 2015 план вступ Поняття І види злочинності неповнолітніхСкачати 284.38 Kb.
Дата конвертації13.09.2017
Розмір284.38 Kb.Затверджую

Начальник Шполянського

районного управління юстиції

______________Л.В. Плахотнюк

«___»____________ 2015 рокуМетодичні рекомендації

на тему:


м. Шпола 2015ПЛАН

Вступ


1. Поняття і види злочинності неповнолітніх.

2. Види відповідальності неповнолітніх3. Причини й умови скоєння злочинів неповнолітніми

4. Попередження злочинності серед неповнолітніхВисновок

Список використаних джерел
Вступ
Злочинність серед неповнолітніх – трагічне явище сучасного суспільства, яке викликає у нас лише біль і сум за дітьми із змарнованим дитинством та юністю.
Неповнолітнього злочинця можна покарати, набагато тяжче — попередити причини і наслідки його поведінки. Для цього недостатньо бути психологом чи педагогом. Насамперед, треба любити дітей і боротись не з ними, а з тим, що змушує їх скоювати протиправні дії та аморальні вчинки.

 Найбільш поширеними злочинами серед неповнолітніх є крадіжки майна. Найчастіше викрадають жіночі сумочки і мобільні телефони, хоча останнім часом «популярністю» користуються набагато дорожчі речі — автомобілі. При цьому правопорушники часто використовують силу: вступають у бійку, заподіюють тілесні ушкодження. Неприємне здивування викликає те, що фізичним насильством здійснюють дівчата. Варто також зазначити, що більшість злочинів були скоєні неповнолітніми у стані алкогольного сп’яніння.

  Причиною підліткової злочинності найчастіше є неналежний догляд за дітьми батьків або їхня відсутність. Загальне зниження рівня життя, неблагополуччя сімей, які з втратою прибутку втрачають і моральні цінності, відсутність нормальних побутових умов — все це призводить до того, що діти, прагнучи жити так, як усі, намагаються досягти цього шляхом крадіжок та інших злочинів. Крім того, згубний вплив на неповнолітніх справляє телебачення, що пропагує насильство і життя заради власного задоволення.

    Одним вагомим методом попередження підліткової злочинності є індивідуальна робота з батьками і дітьми, які викликаються на засідання координаційної ради у справах неповнолітніх. У разі неналежного догляду за дітьми, їх виховання і навчання, служба у справах неповнолітніх турбується про притягнення батьків до відповідальності.  Також проведення для школярів лекцій на тему «Відповідальність неповнолітніх перед законодавством за скоєння злочинів і правопорушень», «Право дитини на проживання у сім’ї», «Сім’я - основний осередок суспільства»   та безпосередні розмови та бесіди-лекції фахівців з дітьми.

 Власне, неповнолітніх злочинців виховали час і обставини. Але їх можна перевиховати, якщо вони потрапляють у нормальне середовище. Більшість дітей-правопорушників — вихідці з неблагополучних сімей, діти, які формально позбавлені батьківського піклування, виховуються в притулках для дітей, де стосунки між дітьми дуже конфліктні, а середовище загалом — вкрай несприятливе. Діти здатні виправитись лише при створенні для них належних умов.                                                              .          


1. Поняття і види злочинів скоєних неповнолітніми.
Злочинність неповнолітніх - це сукупність злочинів у суспільстві, скоєних особами у віці від 14 до 18 років. Злочинність неповнолітніх, є складовою частиною злочинності взагалі, але й має свої специфічні особливості, що дозволяє розглядати її як самостійний об'єкт кримінологічного вивчення. Необхідність такого виділення обумовлюється особливостями психічного і морального розвитку неповнолітніх, а також їх соціального незрілістю. У підлітковому, юнацькому віці в момент морального формування особистості відбувається накопичення досвіду, в тому числі негативного, який може зовні не виявлятися або проявитися зі значним запізненням.

Неповнолітні у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років, з одного боку, досягають вже достатньо високого рівня соціалізації (у них з'являється самостійність, наполегливість, вміння контролювати свою поведінку, володіти собою), з іншого - відбувається подальша соціалізація особистості (продовжується або завершується навчання в школі або в технікумі, відбувається з'ясування свого місця в суспільстві, накопичується досвід міжособистісних відносин).

Для такого віку дуже характерні зайва категоричність суджень, запальність, неврівноваженість, нездатність оцінити ситуацію з урахуванням усіх обставин і т. д. Злочинності неповнолітніх властиві особлива жорстокість, зухвалість по відношенню до своїх жертв. Діють підлітки, як правило, у співучасті, керуються найчастіше корисливими, хуліганськими спонуканнями, бажанням підвищити свій авторитет серед однолітків, озлобленістю або почуттям помилкового товариства.

Мінімальний вік неповнолітнього визначається ст. 22 КК України, яка передбачає, що кримінальній відповідальності підлягає особа, яка досягла до часу здійснення злочину 16 років. За деякі злочини, перелік яких встановлений у ч. 2 ст. 22 КК України, встановлений знижений вік кримінальної відповідальності - чотирнадцять років.

До таких злочинів належать: вбивство (ст. 115), умисне заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю (ст. 121), умисне заподіяння середньої тяжкості шкоди здоров'ю (ст. 122), викрадення людини (ст. 146), зґвалтування (ст. 152), насильницькі дії сексуального характеру (ст. 153-154), крадіжка (ст. 185), грабіж (ст. 186), розбій (ст. 187), вимагання (ст. 189), тероризм (ст. 258), захоплення заручника (ст. 147), завідомо неправдиве повідомлення про акт тероризму (ст. 259), хуліганство (ст. 296), та ін.

Стійке одноосібне вчинення активних дій з боку підлітка, особливо якщо вони носять протиправний, асоціальний характер, представляє велику підвищену небезпеку для суспільства (за зухвалістю, витонченості, підготовленості і т. д.). Якщо оцінити таку поведінку з позицій боротьби зі злочинністю, то до певних меж групове вчинення злочинів легше, ніж не групове, одноосібне, піддається і виявленню, і фіксації, що дозволяє реально бачити і знати, з ким і як боротися.

Однак якщо виходити з кримінологічної оцінки негативних соціальних наслідків, які реально переживає суспільство в результаті протиправних дій, скоєних групою неповнолітніх, то ці наслідки значніше, ніж наслідки від дій злочинця-одинака.

Підвищена імпульсивність, жорстокість, інтенсивність групових злочинів, скоєними неповнолітніми, досить часто істотно обтяжує наслідки таких злочинів. Легкість швидкого неформального об'єднання, звички до групового спілкування, підвищений інтерес до конфліктних ситуацій, потреба в самореалізації, прагнення до оригінальності та унікальності, нестійкість ідейних, моральних і правових переконань при певних, особливо критичних обставин, за короткий проміжок часу здатні багаторазово збільшити небезпеку вміло спровокованих антигромадських дій неповнолітніх. Все це може довести їх негативні наслідки до рівня більш високого в порівнянні з тим, який спостерігається в результаті протиправних дій дорослого населення.

В абсолютній більшості неповнолітній злочинець - це особа, яка має звичками, схильностями, стійкими стереотипами антигромадської поведінки. Випадково скоюють злочини з них одиниці. Для решти характерні:

- Постійна демонстрація зневаги до норм загальноприйнятого поведінки (лихослів'я, поява в нетверезому вигляді, приставання до громадян, псування громадського майна і т. д.);

- Проходження негативним питним звичаїв і традицій, пристрасть до спиртних напоїв, до наркотиків, участь в азартних іграх;

- Бродяжництво, систематичні втечі з дому, навчально-виховних та інших установ;

- Ранні статеві зв'язки, статева розбещеність;

- Систематичне прояв, в тому числі і в безконфліктних ситуаціях, злостивості, мстивості, грубості, актів насильницького поведінки:

- Винна створення конфліктних ситуацій, постійні сварки в сім'ї, тероризування батьків та інших членів сім'ї;

- Культивування ворожнечі до інших груп неповнолітніх, що відрізняються успіхами в навчанні, дисциплінованим поведінкою;

- Звичка до присвоєння все, що погано лежить, що можна безкарно відняти у слабкого.

Вплив дорослої злочинності на злочинність неповнолітніх найчастіше здійснюється опосередковано - через злочинність молоді. Тому характеризувати злочинність неповнолітніх лише її справжнім станом неправильно. Зв'язок злочинності неповнолітніх та молоді двостороння. Злочинність неповнолітніх це як би відбиток чи тінь злочинності молоді, так як молодші намагаються повторювати поведінкові стереотипи старших, а злочинність старших поповнюється за рахунок припливу вчорашніх неповнолітніх. Злочинність неповнолітніх як би несе в собі і минуле (допреступное соціально відхиляється) поведінка підлітків і їхнє майбутнє злочинну поведінку при переході в старші вікові групи.

Злочинність неповнолітніх - це лише початкова частина загальної злочинності. Саме зв'язок зі злочинністю інших вікових груп утворює особливо небезпечне кримінальне особа злочинності неповнолітніх. Сила зв'язку злочинності неповнолітніх зі злочинністю інших вікових груп змінюється в залежності від видів злочинних посягань.

Виникають і проглядаються особливо наростаючі в останні роки, до автономізації злочинності неповнолітніх від злочинності дорослих як наслідок розширення прагнень і можливостей (особливо в матеріальному відношенні) до незалежного від дорослих способу життя. Це явище, у свою чергу, породжує все більш різноманітні анти-і асоціальні об'єднання неповнолітніх. Все частіше виникають зіткнення інтересів злочинних груп неповнолітніх, молоді та дорослих у зв'язку з контролем за виробництвом і збутом наркотиків, заняттям проституцією і т. п.

Особливу небезпеку для взаємопроникнення злочинності неповнолітніх та молоді, для взаємозв'язку на цій основі даних контингентів представляють так звані групи ризику. У силу тенденції до омолодження злочинності в них все більш виразно проявляються особливості підліткового та юнацького віку, все більш виражений общегрупповой характеру набуває споживання спиртних напоїв і наркотиків, секс, заняття проституцією. У діях груп ризику наростає агресивність. Активно йде процес підпорядкування молодіжних груп ризику організованої злочинності. Розширюється соціальна база для поповнення груп ризику за рахунок безробітних, підлітків, які займаються малим бізнесом, неповнолітніх, що вийшли з місць позбавлення волі, юнаків, демобілізованих з армії і не знайшли собі місця в житті, підлітків з малозабезпечених, зубожілих сімей та ін

В останні роки спостерігається процес все більш масового залучення неповнолітніх та молоді в структури тіньової економіки та організованої злочинності як низових виконавців. Навички організованості дозволяють підліткам легко встановлювати монополію на уподобаний ними вид протиправної діяльності. Організована злочинність і дорослі рекетири охоче виводять в зону видимості підлітків, стежать за їхнім професійним злочинним формуванням і зростанням, рекрутірія їх у свої ряди у випадках виникає необхідність.2. Види відповідальності неповнолітніх
Неповнолітні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність. Розглянемо детально правову відповідальність неповнолітніх.

- Цивільна відповідальність неповнолітніх.

Відповідно до ЦК України за заподіяну шкоду особами, що не досягли 14 років несуть відповідальність їхні батьки (усиновлювачі), опікуни, навчальні, виховні та інші установи, якщо вони не доведуть, що шкоду було завдано не з їх вини. І мати, і батько відповідають за малолітніх за принципом рівної дольової відповідальності. Вони несуть відповідальність за неналежне виконання своїх батьківських прав та обов’язків, які закріплені в Сімейному кодексі України, опікуни, усиновлювачі несуть аналогічну відповідальність. У разі встановлення опіки за життя батьків, не позбавлених батьківських прав, відповідальність за завдану підопічним шкоду можуть нести солідарно як батьки малолітнього, так і його опікун.

При відшкодуванні шкоди, завданої малолітнім, не виключається можливість укладення письмового договору між особою, зобов’язаною відшкодувати завдану шкоду і потерпілим, чи проста домовленість між ними, що звільняє від необхідності звернення до суду.

Заклади, які зобов’язані здійснювати нагляд за малолітніми – це навчальні заклади, заклади охорони здоров’я, приватні школи, спеціальні навчальні заклади. Вони несуть відповідальність, якщо не доведуть відсутність своєї вини. На заклад, де діти знаходяться невизначений час обов’язок відшкодування шкоди не покладається.

Установа, яка відшкодувала шкоду, має право пред’явити зворотну вимогу до особи, винної у її завданні, яка порушила вимоги педагогічного характеру, наслідком чого стала неправомірна поведінка дитини.

Відповідальність всіх вище перелічених осіб – це відповідальність за власну вину. У зв’язку з цим вони позбавлені права регресної вимоги до малолітнього при досягненні ним повної дієздатності – тобто повноліття (18 років). Щодо цивільної відповідальності осіб віком 14-18 років, то неповнолітній самостійно відповідає за невиконання договору, укладеного ним самостійно, а також за згодою батьків.

Однак, якщо в неповнолітнього немає майна, достатнього для відшкодування збитків, додаткову відповідальність несуть його батьки.

У випадку заподіяння шкоди неповнолітнім у віці від 14 до 18 років він відповідає на загальних підставах. Якщо в нього не має майна чи заробітку достатнього для відшкодування шкоди, шкода відшкодовується цілком чи у частині, якої не вистачає, його батьками.

У разі відшкодування зазначеної шкоди, батькам надається право довести, що шкоду було завдано не з їх вини.

Обов’язок батьків чи закладу, який за законом здійснює функції піклувальника відшкодувати шкоду припиняється:

1) після досягнення особою, яка завдала шкоди, повноліття;

2) коли вона до досягнення повноліття стане власником майна, достатнього

для відшкодування шкоди.

Батьки зобов’язані відшкодувати шкоду, завдану дитиною, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав, протягом 3-х років після позбавлення їх батьківських прав, якщо вони не доведуть, що ця шкода не є наслідком невиконання ними своїх батьківських обов’язків.- Адміністративна відповідальність неповнолітніх.

Адміністративним правопорушенням визнається протиправна винна дія чи бездіяльність, яка посягає на державний або громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного порушення 16-річного віку.

До осіб віком 16-18 років, які вчинили адміністративне правопорушення застосовуються заходи впливу:

1) зобов’язання публічно попросити вибачення у потерпілого;

2) попередження;

3) догана або сувора догана;

4) передача неповнолітнього під нагляд батькам чи педагогічного, трудового колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

У разі вчинення особами віком 16-18 років правопорушень, передбаченими Кодексу України про адміністративні правопорушення (у тексті – КУпАП), вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах.

З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи

правопорушника до зазначених осіб можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП:

1. попередження;

2. штраф;

3. сплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення

правопорушення;

4. конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення правопорушення;

5. позбавлення спеціального права (до 3 років);

6. виправні роботи (до 2-х місяців, 20 % від зарплати);

7. адміністративний арешт (до 15 діб).

- Кримінальна відповідальність неповнолітніх

Чинне законодавство передбачає, що кримінальній відповідальності та покаранню підлягають особи, яким до скоєння злочину виповнилось 16 років (ст. 22 КК України). Лише за деякі злочини, спеціально вказані в законі, кримінальна відповідальність може настати з 14 років.

Згідно ч. 2 ст. 22 КК України особи, що вчинили злочини у віці від чотирнадцяти до шістнадцяти років, підлягають кримінальній відповідальності лише за:

- умисне вбивство;

- посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги представника іноземної держави;

- умисне тяжке тілесне ушкодження;

- умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження;

- диверсію;

- бандитизм;

- терористичний акт;

- захоплення заручників;

- зґвалтування;

- насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом;

- крадіжку (стаття 185, частина перша статей 262, 308 КК України);

- грабіж;

- розбій;

- вимагання;

- умисне знищення або пошкодження майна;

- пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів;

- угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного,

морського чи річкового судна;

- незаконне заволодіння транспортним засобом;

- хуліганство.

Разом з тим, вже з 16, а не з 14 років, настає кримінальна відповідальність за вбивство з необережності і умисне легке тілесне ушкодження.

Кримінальний кодекс України, враховуючи біологічні, соціальні та психологічні особливості неповнолітніх, по-новому визначає їх кримінальну відповідальність та покарання.

Це означає, що вперше у вітчизняному КК сконцентровані питання щодо: видів покарань, які можуть бути застосовані до неповнолітніх злочинців; призначення їм покарання; звільнення неповнолітніх, які скоїли злочини, від кримінальної відповідальності та покарання; погашення та зняття судимості.

Якщо загалом характеризувати ці положення, то висновок один – порівняно з дорослими, злочинці-неповнолітні мають привілейований кримінально-правовий статус.

По-перше, чинний КК України виділяє окрему систему покарань, які можуть бути застосовані до неповнолітніх, визнаних винними у скоєнні злочину. Відповідно до ст. 98 КК України до неповнолітніх можуть бути застосовані лише п’ять видів основних покарань (штраф, громадські роботи, виправні роботи, арешт, позбавлення волі на певний строк), а також два види додаткових (штраф та позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певного діяльністю). Водночас їх не можна карати, наприклад, обмеженням волі та довічним позбавлення волі. На відміну від дорослих, у них не можна конфісковувати майно.

По-друге, КК України передбачив особливі розміри покарань неповнолітніх. Так, максимальний розмір штрафу для такої особи може становити п’ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для дорослих – тисяча, а в деяких випадках – і більше). Якщо громадські роботи дорослим можуть бути призначені на строк від шістдесяти до двохсот сорока годин, то неповнолітнім – від тридцяти до ста двадцяти годин. Покарання у вигляді виправних робіт може бути призначено неповнолітньому на строк від двох місяців до одного року, тоді як дорослому – від шести місяців до двох років. Також зменшено розмір відрахувань із суми заробітку засудженого-неповнолітнього становить 5-10 відсотків (для дорослих 10-20 відсотків).

Коротший для неповнолітніх і строк арешту, а позбавлення волі їм може бути призначено на строк не більш як 10 років (і лише за умисне позбавлення життя людини – до 15 років).

Ще вужче коло покарань, що можуть бути застосовані до неповнолітніх, які не досягли 16-річного віку. Переважна більшість санкцій єдиним покаранням за вчинення такими особами злочинів передбачає позбавлення волі на певний строк. Лише в ч. 1 ст. 185 КК України (крадіжка, що карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років), ч. 1 ст. 186 КК України (грабіж, що карається штрафом від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до чотирьох років), ч. 1 ст. 277 КК України (пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів, що карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років) альтернативою позбавлення волі є штраф.

У ч. 1 ст. 296 КК України (хуліганство, що карається штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років) єдиним покаранням, що може бути застосовано до таких неповнолітніх, є штраф.

По-третє, КК України (ст. 97) передбачає можливість звільнення неповнолітнього, який уперше скоїв злочин невеликої тяжкості, від кримінальної відповідальності. Але за умови, що виправлення цього неповнолітнього можливе без застосування покарання. Дійшовши такого висновку, суд застосовує до підсудного неповнолітнього примусові заходи виховного характеру.

По-четверте, виходячи з принципів гуманізму, КК України встановлює для неповнолітніх особливу підставу для звільнення від покарання. Йдеться про ситуацію, коли неповнолітній, який скоїв злочин невеликої або середньої тяжкості, щиро покаявся і в подальшому поводився бездоганно з правової точки зору. У цьому разі суд, дійшовши на момент встановлення вироку висновку про недоцільність застосування покарання до такого неповнолітнього, може звільнити його від покарання і застосувати до нього примусові заходи виховного характеру (застереження; обмеження дозвілля; передання неповнолітнього під нагляд батьків, педагогічного чи трудового колективу, інших осіб; покладення на нього обов’язку відшкодувати заподіяну шкоду; направити неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи).


3. Причини й умови скоєння злочинів неповнолітніми
Злочинність неповнолітніх розвивається під впливом тих же причин, що і злочинність в цілому, але в той же час має деякі особливості.

Неповнолітні найчастіше скоюють злочини внаслідок наступних причин: під впливом негативного прикладу батьків та інших членів сім'ї (30-40% злочинів); підбурювання з боку дорослих злочинців (30% випадків); відсутність у батьків можливості матеріально забезпечувати реально необхідні потреби дітей; тривала відсутність певних занять, роботи, навчання; пропаганда в ЗМІ, літературі стандартів антигромадської поведінки (культ насильства, жорстокості, наркотиків, порнографії).

Разом з цими причинами на формування злочинного поведінки впливають деякі умови, у вигляді впливу з боку суспільства: бездоглядності як відсутність належного контролю сім'ї та освітніх установ за зв'язками і часом неповнолітніх (більше 90% випадків злочинів); низький рівень роботи школи та інших установ; відсутність системи працевлаштування підлітків; відсутність мережі дитячого і підліткового дозвілля; збільшення частки дітей і підлітків з відставанням в інтелектуальному і вольовому розвитку.

В останні роки склалася стійка думка про те, що головною причиною злочинності неповнолітніх та її стрімкого зростання є різке погіршення економічної ситуації і зросла напруженість у суспільстві.

Не маючи можливості законним шляхом задовольняти свої потреби, багато підлітків починають "робити гроші" і добувати необхідні речі і продукти в міру своїх сил і можливостей, найчастіше шляхом вчинення злочину. Неповнолітні активно беруть участь в рекеті, незаконному бізнесі та інших видах злочинної діяльності.

Загострення проблем сімейного неблагополуччя на загальному тлі убогості і постійної потреби, моральна і соціальна деградація, яка відбувається в сім'ях, призводять до вкрай негативних наслідків. Серед неповнолітніх з неблагополучних сімей інтенсивність злочинності особливо висока. В основному в цих сім'ях процвітають пияцтво, наркоманія, проституція, відсутні будь-які моральні устої, елементарна культура. Психічні розлади дітей - багато в чому результат і спадщина відповідної поведінки і життя їхніх батьків-алкоголіків, наркоманів. Деякі сполученням психічних розладів і соціально-психологічної деформації особистості багато в чому пояснюються тим, що причини патологічного розвитку особистості неповнолітніх криються в асоціальності та аморальності батьків.

У цих сім'ях процвітає насильство по відношенню один до одного і до своїх дітей. І як прямий наслідок цього - стрімке зростання украй небезпечних насильницьких злочинів, скоєних підлітками і навіть дітьми. Жорстокість породжує жорстокість.

Масове залучення до споживання алкоголю все більше зміщується з вікової групи в 16-17 років. У вікову групу в 14-15 років, що загрожує серйозними наслідками для фізичного, інтелектуального розвитку підростаючого покоління.

Ще більш руйнівний вплив на стан соматичного і психологічного здоров'я молодої людини надають наркотичні та інші сильнодіючі, одурманюючі речовини. Відбулося зниження нижньої вікової межі початку наркотизації до 11-13 років. Серед підлітків формується субкультура переваги наркотиків і токсичних засобів традиційному раніше споживання алкоголю.

Одне з негативних проявів економічної кризи - скорочення робочих місць. Це призвело до зменшення можливостей влаштування на роботу підлітків, в першу чергу відбули покарання у виховних установах.

Однією зі специфічних причин злочинності неповнолітніх на сучасному етапі життя суспільства є катастрофічне становище з організацією дозвілля дітей і підлітків за місцем проживання. Багато дитячих установи, організації припинили своє існування, а приміщення, що належали їм, передані в оренду комерційним структурам.

У кримінологічної літературі зустрічається точка зору про вплив засобів масової інформації (ЗМІ), а, перш за все телебачення і кіно в культивуванні серед молоді «злочинної ідеології». У зв'язку з цим відзначається, що йде нагнітання страху перед злочинністю на тлі інформації повної жахів, часто далекої від реальної дійсності. Не меншої шкоди завдають ЗМІ, коли через них йде романтизація злочинного життя і моралі. Це призводить до того, що серед молоді та підлітків, негативне соціальне поведінка набуває привабливість. З'являються думки про можливість «союзницьких» відносин зі злочинцями. Висловлюються ідеї про те що, злодійський світ, «злодії в законі» - це частина російської культури, а злодійські «правильні» поняття легше і розумніше законів.

Сучасне суспільство втратило систему соціального контролю над процесом становлення підростаючого покоління, багато інститутів соціалізації, такі як сім'я, школа, дитячі молодіжні організації втрачають (або вже повністю втратили) своє значення, а на зміну їм мало що прийшло.

Оцінка будь-якого поведінки передбачає його порівняння з якоюсь нормою. Нестандартне, що відхиляється від норми поведінку часто називають девіантною. Злочинці з молодіжного середовища - це люди, що відхиляються від загальноприйнятих норм, або, як їх ще називають, девіантом. Молоді девіантом здебільшого вихідці з неблагополучних сімей.

Наприклад, підлітки з важких родин проводять більшу частину свого часу в підвалах. "Підвальна життя" здається їм нормальною, у них існує свій "підвальний" моральний кодекс, свої закони і культурні комплекси.

Разом з тим, самий звичайний хлопчик із стабільної сім'ї, що перебуває в оточенні порядних людей може відкинути прийняті в його середовищі норми і проявляти явні ознаки злочинної поведінки (стати делинквентов). У цьому випадку ми стикаємося з індивідуальним відхиленням від норм у межах однієї субкультури. Така особистість зазвичай розглядається як індивідуальний девіант.4. Попередження злочинності серед неповнолітніх
Державна політика попередження злочинності неповнолітніх заснована на певних ідеях діяльність системи державних і недержавних інститутів з формування і реалізації основних завдань, принципів, напрямків та засобів попередження явища злочинності неповнолітніх з метою захисту людини суспільства і держави від злочинних посягань.

Державна політика попередження злочинності є важливим компонентом політики у сфері зміцнення законності і правопорядку. Оскільки злочинність проникає в усі сфери життєдіяльності і робить на них істотний вплив, остільки політика попередження злочинності впливає на всі основні сфери державної політики. Кожна сфера повинна прагнути до того, щоб мати своїм особливим об'єктом дітей.

Політика держави щодо попередження злочинності неповнолітніх повинна бути тісно взаємопов'язана з економічною, соціальною, демографічної та політикою. Для підвищення ефективності цієї політики потрібно вдосконалення різних галузей права.

Різноплановий характер діяльності з попередження правопорушень і злочинів неповнолітніх, залучення до неї установ різних відомств та органів управління цими установами різного рівня визначає надзвичайну важливість завдання координації їх зусиль. Єдиним шляхом вирішення цієї проблеми є розробка державної політики попередження правопорушень неповнолітніх, основні положення якої повинні бути закріплені законодавчо. У свою чергу, в основі такої політики має лежати ясна і послідовна концепція.

Принципове значення має вибір двох цілей державної політики попередження злочинів неповнолітніх. З одного боку - це захист прав та інтересів неповнолітніх, ослаблення негативного впливу інститутів соціалізації, а з іншого боку - захист суспільства від правопорушень і злочинних посягань неповнолітніх. Така інтегрована конструкція мети політики попередження злочинності неповнолітніх дозволяє концептуально вирішувати багато проблем кримінологічної та правової практики.

Держава має в своєму розпорядженні багатьма засобами реалізації політики попередження злочинності неповнолітніх. Основні з них:

- Соціальна профілактика (заходи, спрямовані на захист прав та інтересів неповнолітніх в основних сферах життєдіяльності - побуту, освіти, праці, дозвілля).

- Правове стримування (профілактичні норми і система правового виховання).

- Кримінологічна профілактика (заходи, спрямовані на ослаблення, блокування, нейтралізацію причин і умов злочинності).

- Віктимологічні профілактика (заходи, спрямовані на формування безпечного способу життя неповнолітніх, зниження ризику стати жертвою злочину і ослаблення віктімогенной середовища).

- Кримінально-правове попередження (попередження злочинів засобами кримінального права, процесу та кримінально-виконавчого права), ядро якого - забезпечення застосування ефективного покарання і його виконання.

Попередження злочинності неповнолітніх підрозділяється на ранню, безпосередню, профілактику перед злочинної поведінки, профілактику рецидиву.

Рання профілактика розрахована на тих, хто опинився в несприятливих умовах життя і спрямована на усунення цих умов до того, як їх негативний вплив позначиться на поведінці неповнолітніх. Вона проводиться шляхом нагляду і контролю за дотриманням законів, наданням соціальної допомоги та поліпшенням життєвого рівня, правоохоронної та громадської захистом і підтримкою неповнолітніх груп ризику (сиріт, бездомних, дітей засуджених батьків).

Етап безпосередньої профілактики розрахований на тих, хто вже здійснював правопорушення, але неприступної, адміністративного характеру (участь у бійках, пиятиках, дрібних крадіжках). Тут, крім заходів, характерних для ранньої профілактики, збільшується вплив на неповнолітнього у правому та виховному планах. Також державні і громадські органи виявляють і усувають обставини і впливи, під впливом яких неповнолітній став здійснювати правопорушення.

Перед злочинна поведінка означає систематичне вчинення правопорушень, характер і інтенсивність яких показують на ймовірність скоєння злочину в майбутньому, тут неповнолітній стоїть на межі злочину і для профілактики застосовуються постановка на облік в державні та громадські організації з виховної роботи та контролю, пристрій у спортивно-трудові табори, загони і клуби, а також цивільно-правові заходи (стягнення збитків).

Заходи попередження рецидиву включають спостереження і контроль органів у справах неповнолітніх, а також правоохоронних організацій, правову і моральну підтримку громадськими організаціями, соціальну реабілітація, трудове і побутове влаштування звільнених з місць позбавлення волі, або засуджених до інших заходів, вилучення зброї і знарядь злочинів у раніше судимих ​​підлітків.

Велике значення має попереджувальний вплив на особистість неповнолітнього, тобто індивідуальна профілактика. Заходи індивідуальної профілактики повинні впливати як на саму особу неповнолітнього злочинця, так і на навколишнє її середовище.

Основними елементами системи попереджувального впливу є: ретельне вивчення неповнолітніх, здатних зробити злочину; визначення основних заходів та заходів, спираючись на які, на практиці можна було б домогтися поставлених цілей; вироблення раціональних методів організації, контролю та визначення ефекту індивідуального профілактичного впливу.

Метою індивідуальної профілактики злочинів, скоєних неповнолітніми, є виправлення і перевиховання підлітка або зміна його криміногенної орієнтації. Звідси випливає необхідність вирішення завдання встановлення закономірностей поведінки, що відхиляється, механізму його формування і зміни. Для цього необхідно:

- Виявляти неповнолітніх, поведінку, погляди, мотиви вчинків яких свідчать про можливість скоєння злочинів;

- Вивчати особистості цих підлітків;

- Визначати і усувати джерела негативного впливу на них;

- Дослідити можливості створення сприятливої ​​обстановки, з тим щоб не допустити реалізації злочинних намірів;

- Здійснювати контроль за поведінкою таких неповнолітніх та способом їх життя;

- Періодично аналізувати отримані результати і вносити відповідні корективи в роботу.

У попередженні злочинності неповнолітніх бере участь безліч суб'єктів. Вони являють собою єдину систему, пов'язану спільністю цілей і завдань. Особливе місце в цій системі відводиться органам внутрішніх справ, що представляють підсистему профілактики відхиляється. Органи внутрішніх справ виконують основний обсяг роботи в галузі попередження злочинів неповнолітніх, безпосередньо займаються виправленням і перевихованням неповнолітніх, які вчинили злочини. Крім того, попереджувальна діяльність органів внутрішніх справ припускає обов'язкове включення в неї інших суб'єктів.

Органи внутрішніх справ займаються попередженням злочинності неповнолітніх як на загальному, так і на індивідуальному рівні. Робота проводиться в основному за такими напрямками: обмеження впливу негативних соціальних факторів, пов'язаних із причинами та умовами злочинності неповнолітніх; вплив на причини та умови, що сприяють даному виду злочинності; безпосередній вплив на неповнолітніх, від яких можна очікувати вчинення злочинів; вплив на групи з антигромадською спрямованістю, здатні вчинити або вчиняють злочини, учасником яких є неповнолітній, що піддається попереджувальному впливу.

У процесі попередження злочинності неповнолітніх органи внутрішніх справ повинні направляти свої зусилля на виявлення причин, умов, що сприяють злочинам, а також на їх усунення, обмеження і нейтралізацію.

У цих цілях органи внутрішніх справ організовують взаємодію з державними, громадськими та іншими організаціями та установами, що у попереджувальної діяльності, проводять комплексні операції, рейди, цільові перевірки та інші заходи.

Висновок
Отже, можна зробити висновок, що проблема злочинності неповнолітніх завжди актуальна для суспільства, адже від того,як вона вирішується, залежить не лише стан і тенденції злочинності у майбутньому, а й моральний клімат у суспільстві в цілому. Тому особливе занепокоєння викликає зростаюча злочинність неповнолітніх, стійка тенденція до «омолодження» злочинності. Якщо раніше підліткова злочинність була вуличною, то тепер неповнолітні скоюють злочини в чужих приміщеннях, у транспорті, за місцем навчання. Щоправда, абсолютна більшість злочинів,скоєних неповнолітніми, - це крадіжки та хуліганські дії. Питома вага умисних убивств, тілесних ушкоджень та зґвалтувань невелика.

Протиправна поведінка підлітків пов'язана насамперед з такими особливостями їхньої психіки, як підвищена навіюваність, не сформованість життєвих орієнтацій, юнацький негативізм, наслідування. Саме підлітки групи ризику підтверджують відому істину,що лінощі - матір усіх пороків: більшість з них втратили зацікавленість у навчанні, роботі, їх приваблює сфера беззмістовного дозвілля - тусовки у під'їздах, випивки, азартні ігри тощо. Для підлітків групи ризику характерне своєрідне, за визначенням вчених «інформаційно-комунікатівне хобі»

Прагнення постійно одержувати легку інформацію, що не потребує ніякого критичного інтелектуального осмислення: пусті розмови,сидіння годинами перед телевізором, захоплення популярною музикою, вживання наркогенних речовин тощо.

Для способу життя підлітків групи ризику характерним є:

- зневажливе ставлення до виконання своєї соціальної функції - вчитися, набувати знань ( 77% вчаться погано, 21% - посередньо, нерозвинуте почуття обов'язку та відповідальності);

-  наявності великої кількості «зайвого часу»;

-  невміння проводити вільний час;

-  відсутність індивідуальних захоплень;

-  вживання наркогенних речовин (тютюн,алкоголь, наркотики).

Неповнолітні злочинці приймають за «чисту монету» так звану кримінальну романтику. Злочини для них досить часто - акт сміливості, самоствердження. Про наслідки своїх протиправних дій вони не задумуються, а мотиви цих дій прикрашають.

Досить поширеною є думка, що більшість неповнолітніх злочинців - це ті, котрі позбавленні догляду та контролю дорослих. Через свою незрілість, невміння самостійно організувати власну діяльність, вони піддаються сумнівним захопленням,пропускають заняття у школі, погано вчаться, порушують дисципліну. Вони можуть потрапити під негативний вплив компанії, почати курити, грати в азартні ігри, пиячити, вживати наркотики, красти.

Перебування підлітків у конфлікті з законом у багатьох випадках спричинення їхньою незайнятістю у позаурочний час, що зумовлено відсутністю за місцем проживання достатньої кількості клубів, спортивних гуртків, секцій. Гострою є також проблема працевлаштування неповнолітніх, пов'язана з небажанням підприємців в умовах жорсткої конкуренції легально використовувати малоефективну та достатньо дорогу працю підлітків. Позбавленні можливості працювати та організовано проводити своє дозвілля, неповнолітні потрапляють у сферу інтересів кримінальних осіб, які часто залучають їх до злочинної діяльності.

Злочинність неповнолітніх - це складова злочинності, суб'єктами якої є неповнолітні. Злочинність неповнолітніх має ті самі соціальні причини, що і злочинність дорослих: поширення безробіття, загальне зниження матеріального рівня населення. А звідси — невиконання батьками обов'язків по вихованню дітей, послаблення ефективності виховної роботи у навчальних закладах. Противоправна поведінка неповнолітніх почасти характеризується неповнотою усвідомлення скованих суспільно небезпечних дій, їх мотивів і цілей. Найчастіше причини підліткової злочинності - це результат неправильного виховання, відсутності догляду батьків за дітьми, матеріальних не достатків, негативного впливу найближчого оточення. Хоча в нинішніх умовах серед неповнолітніх злочинців багато дітей, сім'ї яких мають досить високий матеріальний рівень, однак контроль за дітьми послаблений, оскільки батьки зайняті бізнесом і їм здається, що достатньо забезпечувати матеріальне благополуччя своїх дітей. Тим часом виховання включає в себе і формування поваги до закону, і окрім школи, це має робити сім'я. А поважати закон можна лише одним способом - виконувати його.

У нашій країна тенденція до зростання злочинності серед підлітків продовжує зберігатись, а криміногенна ситуація у підлітковому середовищі залишається складною.Список використаних джерел
1. Кримінальний Кодекс України від 5 квітня 2001 року N 2341-III (Редакція станом 21.05.2015);

2. Цивільний Кодекс України від 16 січня 2003 року № 435-IV (Редакція станом 14.05.2015);

3. Кодекс України про Адміністративні правопорушення від 07 грудня1984 року № 8073-X (Редакція станом 21.05.2015);

4. Типологія злочинця. Підручник – курс лекцій Александров А.В., Гель А.П., 2010 рік;

5. Л.М.Прозуметов «Неповнолітні: злочинність, особливості кримінальної відповідальності» – Томськ, 2009 рік;

6. О.Ю. Єгоров, С.А. Ігумнов «Розлади поведінки у підлітків:клинико – психологічні аспекти» - СПб, 2011 рік;

7. К.Є.Игошев,Г.М.Миньковский «Сім'я, діти, школа» - М., 2012 рік;

8. Заросинський Ю., Заросииський О. Причини і умови злочинності неповнолітніх потребують теоретичного і практичного розроблення // Право України.- 2004рік;9. Васильківська І. Запобігання злочинності неповнолітніх в Україні: деякі аспекти // Право України.- 2004 рік;

10. Квітка Я.М. Попередження адміністративних правопорушень серед неповнолітніх: дис. ... канд. юрид. наук: Я.М. Квітка; Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2008 рік.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка