Міністерство освіти і науки України
Полтавський національний педагогічний університет
імені В.Г.Короленка
Історичний факультет
Кафедра географії та краєзнавства
Плани лабораторних занять і методичні рекомендації до самостійної та індивідуальної роботи
для студентів 3-го курсу 5-6-й семестр,
Напрям підготовки: 0401 Природничі науки
Спеціальність: 6.040104 Географія
Освітньо-кваліфікаційний рівень: бакалавр
Розробник:
Шуканова Анжела Анатоліївна
Полтава — 2010-2011 н.р.
І. СТРУКТУРА МОДУЛІВ
ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ № 1.
Теми лекцій та лабораторних робіт і їх короткий зміст
|
Кількість годин за видами занять
|
Разом
|
У тому числі
|
Лекції
|
Лабор. заняття
|
Самост.робота
|
Інд. робота
|
52
|
16
|
6
|
15
|
15
|
Лекція 1. Вступ. Тема І. Становлення соціально-економічної (суспільної) географії як науки.
1 Об’єкт, предмет і структура курсу.
2. Етапи розвитку світової економічної і соціальної географії.
3. Видатні економ-географи світу.
Інд. робота: Підготувати реферат-повідомлення про одного з видатних економіко-географів..
|
17
|
2
|
-
|
-
|
15
|
Лекція 2. Методологія і методика суспільно-географічних досліджень
1. Функції суспільної географії.
2. Джерела географічних знань. Методи економіко-географічних досліджень.
3. Дослідження просторових закономірностей в суспільній географії.
|
2
|
2
|
-
|
-
|
-
|
Лекція 3. Тема 2. Політична карта світу.
1. Політична географія як суспільно-географічна наука.
2. Елементи політичної карти світу..
3. Етапи формування політичної карти світу.
Самост. роб. Скласти таблицю “Етапи формування політичної карти світу”
|
17
|
2
|
–
|
15
|
-
|
Лекція 4. Політична карта світу..
1. Кількість і групування країн світу.
2. Категорія економіко-географічного і політико-географічного положення.
3. Міжнародні (міждержавні) організації, їх функціональний і територіальний розподіл..
Лабор. роб. № 1.1. ПОЛІТИЧНА КАРТА СВІТУ
|
4
|
2
|
2
|
|
|
Лекція 5. Тема 3. Сучасна типологія країн світу.
1. Політичні та економічні системи країн
2. Теоретико-методичні підходи і критерії типології країн за рівнем соціально-економічного розвитку.
Лабор. роб. № 1.2. ТИПОЛОГІЯ КРАЇН СВІТУ
|
4
|
2
|
2
|
|
|
Лекція 6. Сучасна типологія країн світу.
1. Варіанти типології країн за В.В. Вольським, Ю.П. Грицаком, Б. Яценком..
2. Диференціація країн світу за рівнем економічного розвитку.
3. Диференціація країн і регіонів світу за рівнем людського розвитку.
|
2
|
2
|
|
|
|
Лекція 7. Тема 4. Географія населення світу.
1. Динаміка чисельності, відтворення, народжуваності, смертності і тривалості життя населення.
2. Теорія демографічного переходу..
3. Структура населення за статтю і віком. ання.
Лабор. роб. № 1.3. ВІДТВОРЕННЯ НАСЕЛЕННЯ СВІТУ
|
4
|
2
|
2
|
|
|
Лекція 8. Географія населення світу
1. Расовий, мовний і етнічний склад населення світу.
2. Основні релігійні напрями (конфесії) та їх географія.
3. Розміщення населення.
|
2
|
2
|
-
|
-
|
|
ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ №1.1.
ТЕМА: ПОЛІТИЧНА КАРТА СВІТУ
МЕТА: сформувати знання про сучасну політичну карту світу, розвинути вміння групувати країни та визначати економіко-географічне положення країн та території.
ОБЛАДНАННЯ: політична карта світу, географічні атласи з економічної і соціальної географії світу для 10 класу, контурні карти.
ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ:
-
Сучасні зміни на політичній карті світу.
-
Складові частини категорії “Економіко-географічного положення” та план його характеристики. Поняття “Політико-географічне положення”.
Завдання 1.
Використовуючи карти атласу заповніть таблицю 1, вписавши у відповідні колонки приклади країн.
Завдання 2.
Користуючись картами атласу та наведеним нижче списком, позначте на контурній карті федеративні держави (всього 26) та монархії (всього 30), в т.ч. королівства (17): Велика Британія, Данія, Тонга, Марокко, Непал, Бутан, Нідерланди, Іспанія, Норвегія, Свазіленд, Йорданія, Камбоджа, Саудівська Аравія, Таїланд, Швеція. Емірати (4): ОАЕ, Катар, Бахрейн, Кувейт; султанати (3)Бруней, Оман, Малайзія; князівства (3): Андорра, Монако, Ліхтенштейн; імперія (1): Японія; папська держава: Ватикан.
Завдання 3.
Вивчити розташування країн на політичній карті світу.
Перевірка самостійної та індивідуальної роботи до тем 1,2
Додаткова література
1). Лавров С.Б., Гладкий Ю.Н. Политическая анатомия мира //География: Приложение к газете “1 сентября”. — №12. — 1997.
2). Изменение границ на южных рубежах СНГ //География, 2002. — №23. — С.19.
3). Десять самых больших и самых маленьких стран мира (по площади) //География. — 2002. — №21. — С.11-12.
4). Восточный Тимор. — 192-е независимое государство //География, 2002. — №22. — С.16.
ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ №1.2.
ТЕМА: ТИПОЛОГІЯ КРАЇН СВІТУ
МЕТА: перевірити знання політичної карти світу; сформувати знання про сучасну типологію країн світу.
ОБЛАДНАННЯ: політична карта світу, атласи з економічної і соціальної географії світу для 10 класу, контурні карти світу, підручники [2,7,10,11]
ХІД ЗАНЯТТЯ
-
Написання географічного диктанту: “Політична карта світу”.
ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ:
-
Охарактеризуйте політичні та економічні системи країн.
-
Суть, критерії і варіанти типології країн за рівнем соціально-економічного розвитку.
Завдання Порівняйте підходи до типології країн за рівнем соціально-економічного розвитку. Визначте, до якого типу відносяться наведені в таблиці 2 країни.
Перевірка виконання завдань для самостійної роботи до теми 3.
Додаткова література
-
Страны, входившие в разные годы в первую тридцатку по индексу человеческого развития //География. — 2002. — №38. — С.18: табл.
-
Человеческое развитие и его составляющие в странах мира //География. — 2002. — №40. — С.28-55.
Таблиця 1.
Класифікація країн за державним ладом
Регіони
світу/
кількість країн
|
Форми правління
|
Форми адміністративно-територіального устрою
|
Республіки
|
Монархії
|
Держави у складі Співдружн.
(Брит.)
|
Унітарні
країни
|
Федератив-ні країни
|
консти-туційні
|
абсолютні
|
Європа
44
|
32
|
11
|
1(теократична)
|
|
|
7
|
Азія
46
|
32
|
8
|
5+1(теокр.)
|
|
|
5
|
Африка
53
|
49
|
3
|
|
|
|
4
|
Англо-
Америка
2
|
1
|
|
|
1
|
|
2
|
Латинська
Америка
33
|
24
|
|
|
9
|
|
5
|
Австралія
й Океанія
15
|
10
|
1
|
|
4
|
|
2
|
Усього
193
|
148
|
23
|
5+2
|
|
|
25
|
Таблиця 2
Сучасні підходи до типології країн за рівнем соціально-економічного розвитку
Країна
|
ВВП
дол./л
ранг за ІРЛП
|
Тип (а) і підтип (б) країни
|
за Ю.П.Грица-ком
|
за Б.П.Яценком
|
за С.П. Кузиком
|
за В.В.Вольським
|
ФРН
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Канада
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Норвегія
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Португа-лія
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Польща
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Україна
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Росія
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Венесуе-ла
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Сінгапур
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Алжир
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Туреччи-на
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Саудівська Аравія
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Індонезія
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Китай
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Нігерія
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Чад
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Таджики-стан
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Австра-лія
|
|
а)
б)
|
|
|
|
Соломо-нові о-ви
|
|
а)
б)
|
|
|
|
ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ №1.3.
ТЕМА: ВІДТВОРЕННЯ НАСЕЛЕННЯ СВІТУ
МЕТА: засвоїти знання про динаміку чисельності і відтворення населення.
ОБЛАДНАННЯ: політична карта світу, атласи з економічної і соціальної географії світу для 10 класу, контурні карти світу.
ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ:
-
Динаміка чисельності населення світу. Сучасні демографічні тенденції.
-
Показники відтворення населення. Суть теорії демографічного переходу.
Завдання 1. Використовуючи діаграми до карт атласу “Народжуваність”, “Смертність” запишіть формулу відтворення в 2000 р. для наступних країн: Латвія, Естонія, Україна, Туреччина, Ізраїль, Ботсвана, Нігер, Ангола, Кувейт. Визначте, якій фазі демографічного переходу вони відповідають. Дайте оцінку демографічної ситуації в кожній з країн, порівнюючи з регіональними і світовими показниками (таблиці 3.1, 3.2).
Таблиця 3.1
Відтворення населення світу (згідно з даними ООН, 2001)
Регіон
|
Загальний коефіцієнт, ‰
|
народжуваності
|
смертності
|
природ. приросту
|
Африка
|
38
|
14
|
24
|
Латинська Америка
|
24
|
7
|
17
|
Північна Америка
|
14
|
9
|
5
|
Азія
|
22
|
8
|
14
|
Європа
|
10
|
11
|
-1
|
Океанія
|
18
|
7
|
11
|
Увесь світ
|
22
|
9
|
13
|
Таблиця 3.2.
Очікувана тривалість життя, роки (за даними ООН, 2001 р.)
|
Регіони
|
Африка
|
Америка
|
Азія
(без Росії)
|
Європа
(без Росії)
|
Океанія
|
Світ у цілому
|
Чоловіки
|
52
|
70
|
65
|
70
|
72
|
65
|
Жінки
|
55
|
76
|
68
|
78
|
76
|
69
|
Завдання 2. Використовуючи карти атласу [С.10-11], виявіть взаємозв’язок між показниками тривалості життя, природного приросту населення і рівнем соціально-економічного розвитку країн.
Завдання 3. В країні А з населенням 10 млн. чол. на протязі року народилося 360 тис. і померло 120 тис.чол. Виїхало із країни 20 тис. чол., прибуло — 10 тис. чол. Порахуйте коефіцієнт народжуваності, смертності, природного приросту населення, загальний приріст населення. Які висновки можна зробити про рівень соціально-економічного розвитку цієї країни?
Методичні пояснення. Спочатку знаходимо середньорічну чисельність населення за формулою: Нсер.=(Н1 +Н2)/2, де Н1 – чисельність населення на початку року, Н2 – чисельність населення на кінець року. Коефіцієнт народжуваності розраховується за формулою: Кнар.=(Ннар. ∙ 1000) / Нсер. Аналогічно розраховується коефіцієнт смертності. Коефіцієнт природного приросту дорівнює: Кпр.= (Ннар –Нпом. ) /Нсер∙1000, або Кпр = Кнар.—Ксм.
Додаткова література
-
Голубчиков Ю.Н. Население земного шара //География в школе. — 2000. — №2. — С.10-12.
-
Колосов Е.Н. Динамика численности населения регионов мира в 2001-2050 гг. //География. —2002. — №15. — С.6.
-
Суханин С.А. Демографические задачи //География. — 2002. — №15. — С.26.
САМОСТІЙНА ТА ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА
Тема І. Становлення соціально-економічної (суспільної) географії як науки.
Завдання для індивідуальної роботи. Підготувати реферат-повідомлення про одного з видатних економіко-географів.
1.Варіант. Представники французької школи.
2.Варіант Представники німецької школи.
3.Варіант Представники англо-американської географії
4.Варіант Представники російської економгеографії.
5. Варіант Представники української економгеографії.
Тема 2. Політична карта світу.
Завдання для самостійної роботи студентів. Скласти хронологічну таблицю: “Етапи формування політичної карти світу” за формою:
Назва етапу
|
Період часу
|
Зміни на політичній карти світу
|
|
|
|
МОДУЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ – написання контрольної роботи.
Питання для самоконтролю знань:
-
Скільки держав на сучасній політичній карті світу?
-
Назвіть 7 найбільших за площею держав світу.
-
На які групи за рівнем соціально-економічного розвитку поділяють країни, що розвиваються?
-
Перерахуйте країни, в яких проживає понад 100 млн. осіб.
-
Перерахуйте народи з чисельністю понад 100 млн. осіб.
-
Охарактеризуйте зв’язок, що існує між часткою населення, зайнятого в основних сферах господарства, рівнем економічного розвитку країни та її типом.
-
Порівняйте темпи, рівні і форми урбанізації економічно розвинутих країн і країн, що розвиваються.
-
Чисельність населення міста на початок року складала 120 тис., на кінець того ж року – 125 тис. осіб. За рік в місті народилося 3000, померло 1400 чол. Розрахуйте коефіцієнти народжуваності, смертності і природного приросту.
Поділіться з Вашими друзьями: |