Мета виховної годиниСкачати 76.43 Kb.
Дата конвертації10.09.2017
Розмір76.43 Kb.
#43439
Васильківська райдержадміністрація

Пологівський НВК

Виховна година до дня Соборності України

«Об’єднались в ті далекії роки наші предки на віки».

Підготувала

вчитель історії та правознавства

першої категорії

Кушнір Марія Михайлівна

2016 р.

Мета виховної години: поглибити знання учнів з історії виникнення свята Соборності України, пригадати статтю 20 Конституції України, ознайомити з цікавими фактами про Україну. Виховувати патріотичні почуття та повагу до державної атрибутики, викликати інтерес до вивчення історії рідної Батьківщини.

Вчитель: Ми живемо в незалежній і суверенній країні. Але шлях до нашої незалежності був дуже довгим і тернистим. Щороку 22 січня весь український народ із вдячністю згадує тих героїв, які словом і багнетом намагалися відродити незалежну соборну Українську державу. На нашій виховній годині ми згадаємо той день – 22 січня 1919 р., коли було проголошено Акт злуки Української Народної Республіки, що було першим кроком до об’єднання українських земель. Саме тому ми відзначаємо 22 січня як День соборності України.

Перший учень: Національне Відродження, розвиток українського руху в ХІХ ст. зумовили виникнення ідеї соборності України.

Другий учень: Напередодні Першої світової війни Наддніпрянська Україна входила до складу Російської імперії. Західна Україна належала Австро-Угорщині. В результаті революції в Росії та розпаду Австро-Угорської імперії утворились дві різні за міжнародними, політичними, економічними і соціальними орієнтирами, але рідні по крові держави: Українська Народна Республіка і Західноукраїнська Народна Республіка. Історична доля цих земель склалася так, що один народ був змушений розділитися, і обидві його частини пішли своїм шляхом розвитку.

УНР була проголошена 7 листопада 1917 р. ІІІ Універсалом УЦР, яку очолив Михайло Грушевський. Вона стала автономією у складі Російської республіки. До її складу увійшло 9 губерній – етнічних українських територій. 22 січня 1918 р. Центральна рада своїм ІV Універсалом проголосила УНР самостійною, незалежною, вільною державою українського народу.Перший учень: Вірш «Радійте, співайте пісні голосні…»

Радійте, співайте пісні голосні,

Квітками заквітчуйте чола ясні.

Ридайте і смійтесь в сльозах, соловї

Стрівайте воскреслі надії свої.

Минулі навіки дні чорних негод –

Живе Україна! І вільний народ,

Як з попелу Фенікс ожив і злетів

І зорями зміряв простори степів.

О Боже, без меж милосердя твоє!

І правда, о Боже, на світі ще є,

Недарма нам снилась вона уночі,

Недарма ми гибли, до неї йдучи.

Третій учень: А тепер згадаємо Західну Україну. У жовтні 1918 р. розпочався розпад Австро-Угорської імперії. 18 жовтня політичні сили та церковні ієрархи східної Галичини і Буковини утворили у Львові Українську національну раду на чолі з Євгеном Петрушевичем.

Вирішальним кроком на шляху до відтворення державності стали події 1 листопада 1918 р., коли українські військові з’єднання взяли під контроль всі головні пункти Львова і над ратушею замайорів синьо-жовтий прапор. Українська національна рада взяла в свої руки владу в Станіславі, Тернополі, Золочеві та інших центрах Східної Галичини. Було сформовано уряд на чолі з Костем Левицьким. 13 листопада Українська народна рада прийняла закон, яким затвердила державну самостійність Західноукраїнської Народної Республіки в складі Східної Галичини, Закарпаття, Буковини зі столицею у Львові.Четвертий учень: Від самого початку існування ЗУНР його уряд не залишала думка про об’єднання всіх українців в одну державу. 31 травня 1917 р. старшини січових стрільців-галичан прийняли рішення возз’єднати українські землі.

Пятий учень: Між урядами УНР і ЗУНР також велися переговори про втілення ідеї соборності. Уряд ЗУНР- Державний секретаріат – у своїй зовнішній політиці на перше місце поставив питання державного об’єднання з Наддніпрянською Україною. Досягнення державного об’єднання розглядалося, по-перше, як втілення в життя прагнення українського народу до державної єдності, а по-друге, як засіб об’єднання сил у боротьбі проти зазіхання Польщі на українські землі.

Перший учень: 6 жовтня 1918 р. на урочистому відкритті державного Українського університету в Києві велике враження на присутніх справила коротка промова представника західноукраїнських земель Л. Цегельського, який, зокрема, виголосив: «Переповнене моє серце почуттям радості і тріумфу! Сьогодні покладено найкращий камінець під майбутнє українського народу. Українська нація прилучилася до європейської культури, і це прилучення є найкращою запорукою, що Україна не загине. Я вірю, я певен в тому, що ви, браття, пригорнете й нас, галичан, до себе…». Злука двох частин одного народу закономірно мусила відбутися, її передчуття вже носилось у повітрі.

Другий учень: У цей час становище ЗУНР почало погіршуватись. Під тиском поляків Українська національна рада (законодавчий орган) і Державний секретаріат (уряд) ЗУНР переїхали зі Львова до Тернополя, а потім через Чортків до Станіслава. Незважаючи на складне становище обох нових національних державних утворень, їхнє керівництво продовжувало справу об’єднання України. Державний секретаріат ЗУНР виробив проект попереднього договору і направив свою делегацію до Директорії, яка перебувала в той час у Фастові.

Третій учень: 1 грудня 1918 р. у Фастові Директорія і делегація ЗУНР підписали перед вступний договір, в якому зазначалося: «ЗУНР заявляє цим непохитний намір злитися в найкоротшім часі в одну велику державу з УНР, значить, заявляє свій намір перестати існувати як окрема держава, а натомість увійти з усею своєю територією і населенням як складова частина державної цілісності в Українську Народну Республіку… Правительства обох Республік уважають себе зобов’язаними цю державну злуку можливо в найкоротшім часі перевести в діло, щоб обі держави утворили справді одну неподільну державну одиницю…». Від імені Директорії цей договір підписали В. Винниченко, О. Андрієвський, Ф. Швець, С. Петлюра, а від імені уряду ЗУНР – Л. Цегельський і Д. Левицький.

Четвертий учень: Вірш «Єдина країна»

Нехай ніхто не половинить

Твоїх земель, не розтина,

Бо ти єдина, Україно,

Бо ти на всіх у нас одна.

Одна від Заходу й до Сходу,

Володарка земель і вод –

Ніхто не ділить хай народу,

Бо не поділиться народ.

І козаки, й стрільці січові

За тебе гинули в полях.

У небесах сузір’я Лева

Нам світить на Чумацький Шлях.

Пятий учень: Проголошення Акта злуки було призначено на 12 годину 22 січня 1919 р., тобто першу річницю проголошення ІV Універсалу про повну незалежність України.

День видався погідний, з легким морозом. Київ був прикрашений національними синьо-жовтими прапорами, гербами. О 9 годині ранку в усіх церквах відправлялися богослужіння. Рівно о 12 годині розпочалася урочиста церемонія проголошення Акта злуки. На масовому зібранні посол ЗУНР Л. Цегельський передав грамоту Національної ради «Про об’єднання ЗУНР з Великою Східною Україною» голові Директорії В. Винниченку.Перший учень: Член Директорії Ф. Швець урочисто зачитав Універсал Директорії: «… Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України – Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу».

Все, що мріялось віками,

Сповнилось, настало!

«Ще не вмерла Україна» -

Гордо прозвучало.

Другий учень: після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім – військовий парад під керівництвом полковника Івана Чмоли. Приймав парад полковник Євген Коновалець.

23 січня, розпочався трудовий конгрес України, який мав виконувати функцію всеукраїнського парламенту. Акт злуки було затверджено вищим законодавчим органом України. На основі цих рішень ЗУНР перейменовувалась у Західну область УНР. Єдиним державним гербом став тризуб. Це об’єднання українських земель, а водночас і традицій, звичаїв, мови мало велике історичне значення для українського народу.Однак українцям не судилося жити спільно в єдиній державі. Через кілька днів після проголошення злуки Директорія під ударами Червоної армії була змушена залишити Київ, Польща війною пішла на Галичину. ЗУНР проіснувала до липня 1919 року. На жаль, дві роз’єднані частини держави не могли існувати як єдиний політичний організм.

Третій учень: І хоч злука не врятувала галичан від польської окупації, однак перемагали вони ворога завдяки тисячам вагонів матеріальної допомоги наддніпрянців та під керівництвом їхніх генералів, а програли тільки через свою довірливість. Бо поляки просувалися вперед лише під час перемир’я. А чи могли тогочасні події, пов’язані з проголошенням Акта злуки, мати інше продовження?

Четвертий учень: Історія не має зворотного відліку. Акт злуки був здійснений полярно протилежними політичними силами в ім’я національної єдності. Він був героїчною, хоч і невдалою спробою встановити соборність незалежної України. Спалахи світла соборності раз у раз з’являлися в День злуки в різних куточках України.

Пятий учень: Будемо молитися Всевишньому, щоб нам Україну хранив. Дав їй волю і добру долю, і щастя. І ясного світла на многая літа. Прийми, Боже, молитву своїх дітей, бо просимо за Україну. За рідну матір, і молитва наша праведна, як і любов.

Боже-Отче всемогутній, захисти коханий край!

Дай нам вийти у майбутнє, мужність і сміливість дай!

Хай ковтне свободи раю той, хто тільки-но воскрес,

І ворожі чорні зграї відженем від рідних крес.

Хай собори на руїні стануть там, де ти прорік.

Суверенній Україні - слава нині і вовік!
Каталог: doc -> files -> news -> 522
news -> «Інформаційно-комунікаційні технології та сучасний урок: методика проведення і результативність»
news -> Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Проектування готовності вчителя до інноваційної діяльності Виконавець: Ріпний Микола Петрович
news -> Шляхи формування читацьких інтересів у молодших школярів Ковальова Вікторія Іванівна, учитель початкових класів, учитель вищої категорії, старший учитель, санаторна школа ─ інтернат №2
news -> З початкової школи в основну: проблеми наступності
news -> ─найважливіша умова успішного навчання молодших школярів. Ковальова Вікторія Іванівна, спеціаліст вищої категорії, старший учитель, загальноосвітня санаторна школа ─ інтернат №2
news -> Повідомлення про оприлюднення проекту Концепції громадянської освіти та виховання в Україні Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України повідомляє про оприлюднення 29 листопада 2012
news -> Додаток базовий компонент дошкільної освіти
news -> Тема кохання в повісті Шолом-Алейхема "Пісня над піснями". Еволюція героїв (Шимек і Бузя) у часі. Біблійні мотиви в повісті. Утвердження етичних цінностей
news -> Конспект уроку з української літератури в 10 класі підготувала викладач української мови І літератури Технікуму промислової автоматики Одеської державної академії холоду
522 -> Виховання духовності на уроках математики

Скачати 76.43 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка