Мета: Поглибити знання учнів про права і обов’язки громадянина України, добитися розуміння школярами принципу обов’язкового покарання за правопорушення і скоєні злочиниСкачати 39.95 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір39.95 Kb.
Бесіда: Ти і закон.

Мета: Поглибити знання учнів про права і обов’язки громадянина України, добитися розуміння школярами принципу обов’язкового покарання за правопорушення і скоєні злочини.

Обладнання: Конституція України.

Вчитель: почувши такий заголовок, у вас може виникнути уявлення про залу суду, судового прокурора, звинувачуваних на лаві підсудних. Або щось зовсім детективне: “Іменем закону ви заарештовані…”

Тим часом у нашому складно організованому світі навіть людина, яка нічим не порушила суспільних норм поведінки, постійно перебуває у сфері дії якихось юридичних установок, що регулюють її щоденні права і обов’язки. Права, надані їй державою, і обов’язки, які, в свою чергу, вона несе перед державою. Одне й друге свято охороняється Конституцією України.

Учень: Так уже буває в житті: настає період, коли мовби вперше дивишся на себе збоку, очима інших – який, яка я? Як ніколи до цього, тобі хочеться завоювати повагу товаришів. Починаєш вимогливіше ставитися до себе: “Мені вже п’ятнадцять з половиною… шістнадцять з гаком”. Замислюєшся, як стати таким чи такою, щоб…

Учитель: Як стати справжньою людиною? Коли про це запитали О.П.Маресьєва – прототипа героя повісті Б.Полевого ”Повість про справжню людину”, Олексій Петрович відповів так: “Справжня людина – це дуже об’ємне поняття. Але мені думається, що насамперед потрібно добре знати свою справу, любити її, бути відданим Батьківщині. Виховання якостей справжньої людини починається з дитячих літ”.

“Посієш вчинок – пожнеш звичку, посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю”, - говорить народна мудрість. Отож і від тебе самого насамперед залежить твоя доля, доля громадянина України.

(Вчитель ознайомлює учнів з II розділом “Права і обов’язки людини і громадянина” Конституції України).

Учитель: Більш докладніше зупинимося на праві про освіту. Наша освіта? Право ми маємо. Тільки вчися!

Учениця: Право на освіту – одне з конституційних соціально-економічних прав, що забезпечується розгалуженою мережею навчально-виховних закладів, які можуть бути як державними, так і приватними, системою наукових установ, закладів підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, створення умов для вільного вибору профілю навчання відповідно до інтересів та уподобань, різними формами навчання (очною, заочною, вечірньою). Закон України “Про освіту” встановлює єдину в Україні систему освіти, яка включає: дошкільну освіту; загальну середню освіту 1, 2, 3 ступенів (початкову, основну, старшу школи); професійну освіту; вишу освіту; післядипломну підготовку; аспірантуру; докторантуру; підвищення кваліфікації, перепідготовки кадрів; позашкільне навчання та виховання; самоосвіту. Згідно з законом, обов’язковим є навчання з шести (семи)- річного віку до 15 років. Законодавство про освіту визначає права та обов’язки учнів. Так, учні мають такі права: вибору форм, профілю навчання, користування матеріально-технічною, виробничою та спортивно-оздоровчою базою навчально-виховного закладу, доступ до інформації у всіх галузях знань, участь у олімпіадах, конкурсах, одержання направлення на навчання в інших закладах, участь у громадському самоврядуванні, безпечні та нешкідливі умови навчання. Здійснення учнями своїх прав нерозривно пов’язане з дотриманням ними і обов’язків, які закріплені в законі. Серед них: систематичне і глибоке оволодіння знаннями, дотримання моральних, етичних норм співжиття та норм законодавства.

Учитель: Для перевірки знань про свої права і обов’язки щодо освіти, пропоную вам відповісти на наступні запитання:  1. Навчання в школі розпочинається з… і є обов’язковим до… років.

  2. Загальноосвітня школа має: 1, 2, 3 ступені. Загальну середню освіту учні отримують, закінчуючи школу… ступеня.

  3. 1 вересня тисячі учнів йдуть до школи. Яким правом вони при цьому користуються: на працю, на освіту, соціального захисту?

(Учитель продовжує ознайомлювати учнів з II розділом Конституції України).

Останнє речення в цьому розділі звучить так: “Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності”

Тому ми повинні знати не тільки свої права і обов’язки, а й дотримуватися чинного законодавства, що діє у нашій державі, і не чинити протиправних діянь, що караються ними.

Учень: Поняття правопорушення. Правопорушення – це порушення правової норми, заборони, встановленої суспільством. Тобто це – анти суспільне діяння, ймовірність здійснення таких діянь передбачена спеціальними законами. Держава та її органи мають право за цими законами карати правопорушників. Отже, правопорушення – це протиправне анти суспільне діяння, що заподіює шкоду суспільству і карається законом. Правопорушення може бути не лише дія, а й бездіяльність. У деяких випадках бездіяльність буває аморальною, шкідливою суспільству (наприклад, неподання необхідної допомоги при наявності можливостей надати допомогу).

Кримінальна відповідальність настає з 16 років. У деяких випадках, передбачених законодавством, кримінальна відповідальність настає з 14 років.

Учениця: Види правопорушень. Правопорушення поділяються на злочини і проступки. Одним із видів правопорушення є дисциплінарний проступок. Це проступки, які пов’язані з порушенням трудової дисципліни, службових обов’язків, правил поведінки. Другий вид – це цивільне правопорушення. Це порушення норм цивільного права, наприклад – заподіяння шкоди особі, майну чи порушення договору, угоди тощо. Приниження честі і гідності особи – це теж цивільне правопорушення і потерпілий може звернутися до суду. Третій вид – це адміністративне правопорушення. Це порушення норм адміністративного права, наприклад, порушення різних санітарних правил, правил громадського порядку, військового обліку, паспортного режиму, дрібне хуліганство, порушення правил дорожнього руху, правил протипожежної безпеки.Учитель: Кожен учень і кожна доросла людина повинна добре знати свої права та обов’язки перед державою та суспільством.База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка