Мета. Навчити учнів критично ставитися до своїх вчинків та вчинків інших людей; розвивати почуття доброти, чуйності, милосердя; виховувати любов і повагу, щирість і працьовитість. Обладнання



Скачати 74.23 Kb.
Дата конвертації10.09.2017
Розмір74.23 Kb.
Година спілкування

«Милосердя – це краса душі»

Мета. Навчити учнів критично ставитися до своїх вчинків та вчинків інших людей; розвивати почуття доброти, чуйності, милосердя; виховувати любов і повагу, щирість і працьовитість.

Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки.

Перебіг заняття

(На дошці написано вислови Сааді)



«Коли людина перестане думати про власне задоволення, житиме для інших, то вона високо підніметься душею»

«Все те, що робиш комусь, робиш собі!»

«Не чиніть зла, воно гидке; і кривди не робіть нікому, бо кривда щастя не дає, а зло обмежує свободу»

«Якщо ти байдужий до страждань інших, ти не заслуговуєш називатися людиною»

Творче завдання «Потрібна допомога»---------------------------------------------

Наводжу учням приклади із життя дітей у дитячих будинках, тяжко хворих людей, розповідаю про покинутих тварин. Потім розділяю учнів на групи і пропоную кожній скласти «План допомоги» тим, хто потребує допомоги. Наприклад: написати лист, відправити іграшки, теплі речі. Гроші, відвідати людину.



Слово вчителя----------------------------------------------------------------------------

Чим зміряти людяність? Справжня людина, сильна і добра, ніколи не стане кривдити тих, хто їй довіриться, хто слабший за неї. Психологи встановили, що більшість злочинців у дитинстві ставали жертвам насильства і жорстокості з боку батьків, а потім і самі виявляли жорстокість – зазвичай , до тварин. У цих людей відсутнє позитивне світосприйняття, адже їхнє дитинство було спотворене злом і ненавистю. От і стає зрозумілим, чим вимірюється гідність людини, її людяність – ставлення до інших: до рослин, тварин, людей. Ми також частина природи, отже, відповідаємо за все, що робимо в ній!

Про бачене людям я хочу сказати

Пішли із козою до лісу гуляти

Дивлюся собака зависла на гіллі.

О, хто поглумився над псом на дозвіллі?

Він лапки зложив на спочинок, невинний.

Висить, бідолаха, неначе дитина.

Хазяїн-алкаш в душі тримав біса –

Задумав собаку повісити в лісі.

У вбивці є мати, і жінка, і діти.

Чому так жорстоко зростає у світі

Та топить совість у склянці спиртного,

Немає сумління, в душі нема Бога?

Яка безсердечність у того садиста!

Живе створіння для нього, мов листя.

Сьогодні собака, а завтра – людина,

Така беззахисна, така безневинна.

Піде душогубець на сповідь до храму,

Забувши про вбивства гріховну обману.

Для нього не гріх, а розвага, пригода.

Над жертвою плачуть птахи і природа.



Бесіда.---------------------------------------------------------------------------------------

Чи правда, що той, хто в дитинстві знущається над тваринами, виростає безжалісним, жорстоким і навіть небезпечним для людського суспільства?

Як ви розумієте слово «милосердя»? Доберіть до цього слова синоніми. (Співчуття, добродійсність, чуйність)

Розкажіть про які-небуть випадки із свого життя, коли ви виявили співчуття по відношенню до вас.

Як ви гадаєте, які риси характеру мають бути притаманні милосердній людині?

Слово вчителя.--------------------------------------------------------------------------

О, Любове, ніщо не може зрівнятися з тобою! Ти – сад квітучий, ти – ліс густий, ти – море безкрає. Ти не досліджена ніким і не перевершена нічим. Усе, створене Богом, - прекрасне і мудре, тож учимося жити по-Божому. І велике щастя чекає на кожного з нас!

Ми недаремно почали говорити про любов, адже все в житті починається з Любові!

Сьогодні багато говорять про милосердя, доброту. Чим викликаний такий великий інтерес широкої громадськості до проблем моральності?

Вдумаймося у наслідки трагічних подій, які постійно дають знати про себе: аварія на Чорнобильській АЕС, чисельні зіткнення суден і поїздів, прояви міжнаціональних непорозумінь, факти зростання злочинності. Та йдеться не лише про прямо катастрофічні події. Скільки в Україні покинутих дітей, самотніх стареньких?

Дехто заперечить: при чому тут моральність? Але чи мали б місце усі наведені факти, коли б люди були високоморальними? Мабуть ні.

Тому сьогодні ми будемо говорити про ті моральні цінності, які повинні бути у сучасних людей, зокрема й підлітків.

Нині поширена думка, що такі риси характеру, як чуйність, жертовність, милосердя є ознакою м’якотливих, безхарактерних людей.



Запитання до учнів.----------------------------------------------------------------------

Чи згідні ви з цією думкою?

Нині нас жахає навала людської жорстокості. Байдуже ставлення до старих, яких власні діти відправляють до будинків перестарілих, покинуті безпритульні діти, жебрацтво, хворі, покинуті напризволяще через брак грошей, дитяча та підліткова злочинність – усе це нині вже нікого не дивує.

Тож де візьметься милосердя, якщо сьогоднішні хлопці та дівчата не завжди відзначаються високим рівнем моральної зрілості. У їхньому середовищі мають місце багато різних правопорушень.



Бесіда.--------------------------------------------------------------------------------

Що, на вашу думку, є причиною зростання підліткової злочинності?

Як запобігти поширенню бездуховності суспільства?

Хто в першу чергу має нести відповідальність за виховання молодого покоління?



Запитання до учнів--------------------------------------------------------------------

Чи можуть діти, що виховуються у благополучних сім’ях, вирости злочинцями?

Чи залежить рівень виховання дитини від матеріального становища сім’ї?

Творче завдання «Вчимося розумінню».---------------------------------------

Розділяю учнів на чотири групи. Одна група – батьки, друга – бабусі й дідусі, третя – учителі, четверта – діти. Кожна група повинна написати, чому її не розуміє решта груп. Після того, як представники від груп зачитають свої відповіді, разом складаємо загальний список проблем, пов’язаних із непорозумінням один одного, і обговорюємо, як розв’язати ці проблеми.



Слово вчителя-----------------------------------------------------------------------

«Сьогоднішня молодь байдужа, вона не переживає за долю інших людей, за майбутнє країни». Такі гіркі слова можна почути з уст старшого покоління. Проте, чи дійсно воно так?



Бесіда---------------------------------------------------------------------------------

Чи були у вас випадки, коли ваші товариші не відвідували школу певний час? Чи цікавились ви станом їхнього здоров’я, їхніми турботами?

Як часто в житті ви робите добрі вчинки? Що це за вчинки?

Сьогодні у світі багато жебраків. Як ви ставитесь до них?

Чи викликають у вас співчуття діти-сироти, діти-інваліди?

Творче завдання «Великодушний вчинок»-----------------------------------

Подумаймо, які із запропонованих учинків можна назвати великодушними, а які – ні:



  1. Ви завжди ділитеся зі своїм другом іграшками, цукерками тощо.

  2. Ви заблукали в лісі й віддали останній шматок хліба своєму другові, хоча були також дуже голодні.

  3. Мати купила дочці цукерок. Дорогою додому вона зустріла убогу дитину і пригостила її цукерками.

  4. Вранці по дорозі до школи ви прибираєте з дитячого майданчика осколки і сміття, щоб малюки не порізалися і не забруднилися.

  5. Ви організували суботник і зібрали дітей зі всієї вулиці, щоб прибрати вулицю.

  6. Ви завжди вчасно годуєте свого собаку.

Бесіда---------------------------------------------------------------------------------------

Про яку людину говорять, що в неї великодушне серце?

Як ви гадаєте, чи здатні ви на великодушний вчинок?

У чому виявляється великодушність ваших близьких по відношенню до вас?

Чи можуть бути милосердними і чуйними діти, яких виховує вулиця?

Слово вчителя---------------------------------------------------------------------------

Великий вплив на формування моральних якостей підлітка має преса та кінофільми, які нині демонструють канали українського телебачення .



Запитання до учнів---------------------------------------------------------------------

Як часто ви дивитесь телевізор?

Які фільми вам подобаються?

Як ви ставитесь до бойовиків? Чим вони вас приваблюють?

Чи вчать ці фільми мужності, відваги, доброти?

Слово вчителя---------------------------------------------------------------------------

Так, бойовики у підлітків, особливо у хлопців, виховують жорстокість, насильство,злобу, ненависть. Про жорстокість написано чимало. Байдужість і жорстокість – страшні хвороби сучасності, з якими потрібно боротися кожному з нас.

Чого ми всі такі жорстокі?

Ще й злішаємо з кожним днем.

І, загубивши власний спокій,

Спокою іншим не даєм.

Чого забули милосердя

І заповідь святих небес?

Та перед віщим оком смерті

Чи зможем виправдать себе?

Душа з начинкою лихою

Втрачає людяне тепло,

Ніяк не стане добротою

Зло, перемножене на зло.

Хіба ми будемо багатші,

Коли розпустим люті дим?

Хай краще серце вже заплаче,

Ніж в грудях стане кам’яним.

Іду навстріч – тож посміхніться,

І я всміхнуся мов дитя.

Ні, ще не висохла криниця,

Людська криниця співчуття.

У істини слова не пишні,

Щоб кожен зміг до них дійти,

Бо ж нас усіх створив Всевишній

З живої плоті доброти.



Заключне слово вчителя---------------------------------------------------------------

Кожна людина живе лише один раз. І що б не сталося у кожного з вас у житті, завжди пам’ятайте, що ви – люди. Ніколи не звинувачуйте когось у тому, що вас погано виховали. Ви самі повинні якомога більше працювати над удосконаленням своєї особистості. Цей шлях важкий, тернистий, але ви молоді й зможете все подолати. І ось тоді у вашому серці навіки оселяться найсвятіші людські почуття – любов, доброта, прощення. Їх не купиш на базарі, в магазині, їх ні в кого не позичиш, але можна навчити себе бути добрими, людяними і милосердними.

Як часто ми зриваємо квітку, не задумуючись над тим, що завдаємо їй болю. Як легко зранити серце одним необережним словом, тим самим не залишивши у цьому серці місця для проростання добра. Будьмо добрими чуйними, лагідними і щедрими, бо саме внутрішня краса прикрашає людину. Відкриймо настіж своє серце і душу для друзів, близьких і рідних. Життя таке прекрасне, тож поспішаймо творити добро на землі.

Бути людиною – не дуже просто,

Бути людиною – геройство в наші дні.

Устати й крикнути з трибуни, із помосту:



«О люди! Залишайтеся людьми!»


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка