Мета: формувати уявлення про здоровий спосіб життя, відповідальне ставлення до власного здоров’я, розкрити шкідливість паління і вживання алкоголю для нормального розвитку молодого організму; вчити свідомого ставлення до найвищої цінності кожногоСкачати 192.65 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір192.65 Kb.
Мета: формувати уявлення про здоровий спосіб життя, відповідальне ставлення до власного здоров’я, розкрити шкідливість паління і вживання алкоголю для нормального розвитку молодого організму; вчити свідомого ставлення до найвищої цінності кожного – здоров’я; розвивати навички спілкування в групі, вміння чітко висловлювати свої думки, коректно доводити свою правоту та прислухатися до думок інших.
Всім відома народна прислів'я "Що маємо - не бережемо, втративши - плачемо", дуже точно передає наше ставлення до свого ж здоров'ю. Поки нас нічого не турбує, ми й не замислюємося про нього, а, коли щось болить - витрачаємо багато часу, грошей і сил на те, щоб вилікуватися, що не завжди вдало закінчується.

І найчастіше тільки тоді починаємо розмірковувати про те, що таке здоров'я, навіщо воно потрібно і як його зберегти. Прикро визнавати, що наша країна за тривалістю життя знаодиться на 50-місці в світі.

Схема народжуваність та смертність населення України.

Зменшення кількості населення України

Для початку дамо відповідь на питання - що таке здоров'я. Адже це слово ми дуже часто використовуємо у своєму лексиконі, але навіть і не вкладаємо в нього ніякого сенсу. Наприклад, звичне для нас слово "здрастуйте". При зустрічах з людьми ми зазвичай використовуємо його і навіть не замислюємося, що ми бажаємо їм здоров'я. А так же, чергова фраза будь-якого привітання: "... здоров'я, успіху, щастя в особистому житті ...". Серед багатьох побажань саме побажання здоров'я посідає перше місце. А чому? Тому що ми підсвідомо розуміємо, що у хворої людини і успіхи не ті, і в особистому житті може не ладиться. Навіть пригощаючи гостей, ми теж говоримо "на здоров'я".

Одним словом, в термін "здоров'я", в його поняття, ми вкладаємо щось хороше, те, що потрібно людині і в його особистому житті і в повсякденному і у відпочинку. Загалом, здоров'я - це не тільки відсутність у людини хвороб або фізичних вад, а й його абсолютне як фізичне, моральне, так і соціальне благополуччя.

Здоров'я - це стан живого організму, при якому всі внутрішні і зовнішні органи справно виконують свої функції. Здоров'я - відсутності хвороб, нездужань, болю. Здоров'я дарує бадьорість, оптимізм і гарний настрій, а всі разом - це запорука успішного і щасливого життя.

Людське здоров'я - якісна характеристика, яку складають наступні показники:

- Антропометричні (вага, зріст, об'єм грудної клітки);

- Біологічні (наявність або відсутність вірусних захворювань, патогенних мікроорганізмів, грибків, доброякісних або злоякісних утворень);

- Біохімічні (вміст гормонів, лейкоцитів, еритроцитів, хімічних і мінеральних речовин в організмі);

- Фізичні (гострота слуху, зору, температура тіла, частота пульсу, артеріальний тиск);

- Нервово-психічні (нервова система, психіка, психологія).

По кожному з перерахованих вище параметрів розроблені норми. Якщо показники знаходяться в діапазоні медичної норми, значить людина здорова. У разі відхилень від норм робиться висновок про загрозу здоров'ю.


При оцінці здоров'я використовують 4 основних критерії:

1 - наявність або відсутність хронічних захворювань;

2 - рівень досягнутого фізичного й нервово-психічного розвитку;

3 - стан основних систем організму - дихальної, серцево-судинної, видільної, нервової й т.д.;

4- ступінь опірності організму зовнішнім вплива

Анкета для самооцінки здоров’я

1. Чи турбує Вас головний біль?

2. Чи можна сказати, що Ви легко прокидаєтесь від будь-якого шуму?

3. Чи турбує Вас біль навколо серця?

4. Чи вважаєте Ви, що у Вас погіршився зір?

5. Чи вважаєте Ви, що у Вас погіршився слух?

6. Чи намагаєтесь Ви вживати тільки кип’ячену воду?

7. Чи поступаються Вам місцем у міському транспорті?

8. Чи турбує Вас біль у суглобах?

9. Чи впливає на Ваше самопочуття зміна погоди?

10. Чи трапляються випадки, що Ви через хвилювання втрачаєте сон?

11. Чи турбує Вас біль навколо печінки?

12. Чи трапляється у Вас запаморочення?

13. Чи важче вам зосередитись ніж у минулі роки?

14. Чи турбує Вас послаблення пам’яті?

15. Чи відчуваєте Ви у різних частинах тіла поколювання?

16. Чи турбує Вас шум у вухах?

17. Чи тримаєте Ви у Вашій домашній аптечці одне з слідуючих ліків: валідол нітрогліцерин, серцеві краплі?

18. Чи трапляються у Вас набряки ніг?

19. Чи відмовляєтесь Ви від деяких страв?

20. Чи трапляється у Вас задишка при швидкій ході?

21. Чи турбує Вас біль у попереку?

22. Чи вживаєте Ви з лікувальною метою будь-яку мінеральну воду?

23. Чи можна сказати, що Ви стали легко плакати?

24. Чи буваєте ви на пляжі?

25. Чи вважаєте Ви, що зараз у Вас така ж працездатність як і раніше?

26. Чи бувають такі періоди, коли Ви відчуваєте себе радісно збудженим, щасливим?

27. Як ви оцінюєте стан свого здоров’я?


На перші 26 питань передбачені відповіді “так” чи “ні”. На останнє – “хороший”, “задовільний”, “поганий”, “дуже поганий”. Підраховується число негативних для анкетованого відповідей на перші 26 питань і додається 1, якщо на останнє питання відповіді “погане” чи “дуже погане”. Підсумкова кількість балів дає кількісну самооцінку здоров’я (індекс самооцінки здоров’я) при “ідеальному” і 27 при “дуже поганому” самопочутті.
Розглянемо основні компоненти здоров'я:

Фізичне, моральне, соціальне.

Фізичне здоров'я - це природний стан організму, обумовлене нормальним функціонуванням усіх його органів і систем. Якщо добре працюють всі органи і системи, то і весь організм людини (система саморегулююча) правильно функціонує і розвивається.

Моральне здоров'я визначається тими моральними принципами, які є основою соціального життя людини, тобто життя в певному людському суспільстві. Відмінними ознаками морального здоров'я людини є, насамперед, свідоме ставлення до праці, оволодіння скарбами культури, активне неприйняття вдач і звичок, що суперечать нормального способу життя. Фізично і психічно здорова людина може бути моральним «виродком», якщо він нехтує нормами моралі. Тому соціальне здоров'я вважається вищою мірою людського здоров'я.

Психічне здоров'я залежить від стану головного мозку, воно характеризується рівнем і якістю мислення, розвитком уваги і пам'яті, ступенем емоційної стійкості, розвитком вольових якостей.

-Скажіть, наскільки тісно взаємозалежні компоненти здоров'я? (Компоненти здоров'я тісно взаємозалежні: якщо людина здорова фізично, але відчуває психологічний дискомфорт, вона не може почувати себе добре.)Здоров'я - головний дарунок, даний нам нашими предками й витрачається немарнотратно нами - їх послідовниками. Як розпорядитися цим безцінним (дійсно безцінним - адже нам він дістається зовсім безкоштовно) даром? Дуже важливо якомога раніше дійти висновку й розумінню необхідності збереження й множення свого здоров'я, а для цього треба дуже мало.

Існують чотири складові здоров'я, які ми розглянемо за ступенем їх значущості й впливу на людину. • Спосіб життя (51-52%). І тут усім стає зрозуміло, що саме я маю на увазі. Це, насамперед, шкідливі звички (вживання алкоголю, наркотиків, тютюнопаління), заняття спортом, правильне харчування, режим дня.

 • Екологічний стан навколишнього середовища (20-21%). Тут все зрозуміло й без слів.
  Вплив навколишнього середовища на своє здоров'я кожна людина зможе поліпшити, якщо буде здійснювати елементарні дії - прибирати за собою сміття, не смітити, озеленювати територію, на якій вона проживає, жити осторонь від екологічно небезпечних об'єктів (заводів, хімічних підприємств, вугільних шахт і т. ін.).

 • Біологічні фактори (19-20%) - це наша з вами спадковість та схильність до захворювань (наприклад, до таких як цукровий діабет, гіпертонічна хвороба й ін).
  Вам напевно відомо, що, дотримуючись відповідних заходів, схильність до багатьох захворювань можна попередити.

 • Обсяг і якість медичної допомоги (8-9%).
  Ця складова безпосередньо залежить від знань лікаря, наявності відповідного обладнання й фінансових коштів.

Отже, із усього вищесказаного можна зробити висновок, що на 70% наше здоров'я залежить від нас самих, тому що саме ми й тільки ми самостійно керуємо своїм способом життя й справляємо на нього величезний вплив.

(Слайд 23). Здоров'я залежить від багатьох факторів, які об'єднуються в одне інтегральне поняття - здоровий спосіб життя. Його метою є навчити людину розумно ставитися до свого здоров'я, фізичної та психічної культури, загартовувати свій організм, вміло організовувати працю і відпочинок.

Треба тільки запам'ятати; що головна умова здорового способу життя - особиста зацікавленість людини. Необхідно зрозуміти, що нічого в житті даром не дається. Що результат буде тим краще й вище, ніж раніше ви почнете працювати над собою.

Здоровий спосіб життя - це сукупність профілактичних заходів, спрямованих на запобігання захворювань, зміцнення всіх систем організму і поліпшення загального самопочуття людини.


Ведення здорового способу життя передбачає не хаотичне використання різних методик, але застосування індивідуального, ретельно підібраного плану. План цей повинен враховувати фізіологічні і психологічні особливості конкретної людини, що прагне поліпшити свій стан. Здоровий спосіб життя не передбачає якусь спеціальну фізичну підготовку, його принципи розраховані на використання їх звичайною людиною з метою підтримки працездатності та нормалізації життєдіяльності організму.

В основі ЗСЖ лежить розумний порядок послідовності діяльності.

Можна виділити деякі базові компоненти, на основі яких і будується ведення здорового способу життя. До них відносяться:
1. Фізична активність
2. Раціональне харчування.
3. Загальна гігієна організму.
4. Загартовування.
5. Відмова від шкідливих звичок.

Серед студентів було проведено опитування щодо знання складових ЗСЖ. Результати показано на діаграмі1. Фізична активність. Це другий базовий компонент здорового способу життя.

· Фізичні вправи - це задоволення.


· Відповідний вид фізичних вправ знайдеться для кожного.
· Через декілька місяців ви так до них звикнете, що вже ні за що не кинете.
(слайд 29)На жаль дуже мало студентів полюбляють фізичні вправи та не прийнято виконувати ранкову зарядку.

Якщо ж ви будете дотримуватися рухового режиму, то через півроку:


· Ви станете діяльніше, жвавіше.
· Відчуєте приплив сил, покращиться координація рухів, краще стане реакція.
· Легше буде справлятися з нервовою напругою і поганим настроєм.
· Зменшиться вміст жирових відкладень.
· Зміцняться кісткові тканини.
· Чи покращиться кровообіг.
· У вас підвищиться працездатність .

Майже 50% опитаних студентів відповіли, що вони займаються спортом (діаграма)2. Рацiональне харчування (ratio — розумний) — це фiзiологiчно повноцiнне харчування здорових людей iз врахуванням їх вiку, статi, характеру працi та iнших факторiв. Рацiональне харчування сприяє збереженню здоров’я, опiрностi шкiдливим факторам навколишнього середовища, високiй фiзичнiй й розумовiй працездатностi, а також активному довголiттю.

Закони раціонального харчування

Пiдтримуйте постiйне спiввiдношення мiж основними компонентами харчування в пропорцiї 50:20:30. Щоденне вживання калорiй повинно розподiлятися так: 50% — на вуглеводи, 20% — бiлки i 30% — жири.

Дотримуйтесь правила 25-50-25 для визначення кiлькостi калорiй на кожен прийом їжi: 25% калорiй повиннi припадати на снiданок, 50% — на обiд, 25% — на вечерю. Це допоможе утримувати нормальну вагу тiла.

Займайтесь аеробними(біг, ходьба, лижі) фiзичними вправами в кiнцi дня, якраз перед вечерею. На протязi 2 годин пiсля напруженого фiзичного навантаження спостерiгається втрата апетиту i тому тi, хто напружено працюють в другiй половинi дня, їдять менше.

Щоденний раціон людини повинен бути строго збалансований. Він повинен "містити в достатній кількості і оптимальному співвідношенні всі необхідні організму речовини" . А для цього йому потрібно бути різноманітним. У нього повинні входити продукти самих різних груп: зернові, стручкові плоди, продукти тваринного походження (нежирні), овочі і фрукти.


Проте в раціональному харчуванні виділяються певні групи продуктів, вживання яких рекомендується знизити або ж зовсім виключити

1. Копченості. Ця група продуктів містить шкідливі для організму речовини - нітрити, які, накопичуючись в травному тракті, можуть утворювати сполуки, що мають канцерогенну активність.

2. Молочні продукти з високим вмістом жиру. Жир, що міститься в молочних продуктах, може значно збільшити рівень холестерину в крові

3. Сіль. Наслідком зайвої солі в їжі може стати підвищений артеріальний тиск. Натрій, що міститься в солі, необхідний організму, але в обмежених кількостях.


4. Цукор. Основні наслідки надмірного вживання цукру - це захворювання зубів (карієс), діабет і надлишкова вага, яка може призвести до атеросклерозу.

5. Білі сорти хліба. При виготовленні білого борошна при помелі зерна витрачається до 80% поживних речовин і ряд цінних вітамінів, внаслідок чого у людини знижується необхідність у білому хлібі. Крім цього такі сорти хліба надзвичайно калорійні. Набагато корисніше і дешевше хліб з борошна грубого помелу.


Наслідки такого харчування

3. Загальна гігієна організму. Гігієна організму пов'язана, перш за все, з підтриманням чистоти шкірного покриву. Проблема чистоти шкірного покриву досить актуальна для людини, так як: "приблизно 2,5 млн. потових і сальних залоз виділяють близько 0,5 л поту і близько 20г сала на добу, в поверхневих шарах шкіри йде безперервне оновлення клітин, на брудній шкірі можуть матися шкідливі для здоров'я людини мікроорганізми. При забрудненні шкіри засмічуються вивідні протоки потових залоз, і порушується здатність організму до терморегуляції. На брудній шкірі легко розвиваються грибкові захворювання, лікування яких вимагає багато часу . Природно, що всі ці факти переконують нас у необхідності підтримання чистоти тіла. Думаю, що буде зайвим нагадувати про засоби і способи змісту шкірного покриву в чистоті.
4. Загартовування. Фізіологічна сутність загартовування полягає в повторному впливі на організм охолодження, високої чи температури почергових температурних впливів, а також дії сонячного чи світла штучного ультрафіолетового випромінювання. Процедури, що гартують, варто розглядати як один з ефективних способів акліматизації до метеорологічних умов зовнішнього середовища, яке постійно змінюється. Акліматизація - це не що інше, як пристосування (адаптація) організму взагалі до постійно діючих різноманітних факторів, і зокрема до несприятливих метеорологічних умов середовища проживання і життєдіяльності.

Загартувальні впливи на організм можна звести до трьох чинників — сонця, повітря і води.Загартування водою

Оскільки організм дорослої людини на 65-68% складається з води, то найкраще на нього впливати водою.

Перевівши воду в інші стани — пару, лід — ми можемо підсилити вплив спеки або холоду на організм.

Загартовування організму водою давно і добре усім відомо. Вода викликає більш сильне охолодження організму, чим повітряні ванни тієї ж температури. Так, наприклад, при температурі повітря 24°С людина в оголеному виді почуває себе цілком комфортно. Тим часом перебування у воді тієї ж температури викликає відчуття прохолоди. Таким чином, водяні процедури є більш сильним засобом загартовування, чим всі інші.

Дія прохолодної чи холодної води, тобто температурного фактора, має механічне (тактильне) вплив на шкіру, викликає тим самим зміна найважливіших фізіологічних функцій організму. Поліпшується мікроциркуляція, підвищуються інтенсивність кровообігу і тихорєцького подиху, тонус нервово-м'язового апарата, удосконалюються механізми терморегуляції.

Після будь-якої водяної процедури треба обов'язково витертися, розтираючи тіло махровим рушником до червоного кольору. При значних охолодженнях організму доцільне виконання активних фізичних вправ.

Регулярні водяні процедури є ефективним засобом профілактики простудних і соматичних захворювань, надійним засобом збереження і зміцнення здоров'я, підвищення працездатності.

Водяні процедури, що гартують, розділяють на обтирання, обливання, душ і купання.

Обтирання - найбільш слабка водяна процедура з порівняно низькою ефективністю. Її здійснюють за допомогою махрового чи рушника губки, змочених у воді. При цьому необхідно дотримувати визначеної послідовності: у першу чергу обтирають верхню половину тіла - шию, груди, руки, спину, витирають насухо і розтирають сухим рушником до появи червоності; у другу - нижню половину тіла - живіт, поясницю, нижні кінцівки. Руки при обтиранні повинні рухатися по ходу венозної крові і лімфатичних судин, тобто в напрямку від периферії до центра (до серця). Загальна тривалість процедури не перевищує 5 хвилин.

Обливання - наступна по інтенсивності водяна процедура, що гартує. Крім температурного фактора в цій процедурі додається деякий незначний механічний вплив на шкіру. Методика надзвичайно проста - вода, звичайно кімнатної температури виливається зверху на шию і плечі. Дія прохолодної води спочатку викликає спазм шкірних кровоносних судин, а потім через кілька секунд судини розслаблюються. При цьому кровоток підсилюється, підвищується тонус нервово-м'язової системи, підсилюються обмінні процеси. Починають загартовування при температурі води 30°С с наступним зниженням до 15° С и нижче. Тривалість обливання не повинна перевищувати 2-3 хвилин.

Душ робить найбільше сильний вплив на шкірні покриви людини. Це зв'язано з тим, що крім температурного фактора приєднується досить інтенсивний механічний вплив на шкіру падаючої струменя води. Початкова температура води не повинна бути вище 30°С, а тривалість впливу не більш 1 хвилини. Температуру води поступово знижують, а час збільшують до 2 хвилин, включаючи розтирання тіла. Постійні душові процедури викликають підвищення тонусу судин і нервово-м'язового апарата, підсилюють працездатність, удосконалюють механізми терморегуляції, а також функції ендокринної і нервової систем. І звичайно, це супроводжується підвищенням загальної резистентності (опірності) організму до простудних і інших захворювань.

Купання - один з розповсюджених і добре відомих із древніх часів методів оздоровлення і загартовування. У цей момент організм людини піддається комплексному впливу різноманітних у якісному відношенні факторів зовнішнього середовища. Загартовані люди купаються і влітку, і узимку. У здійсненні плавання беруть участь різні групи м'язів, відбувається навантаження на усі функціональні системи організму: серцево-судинну, дихальну, ендокринну, м'язову, нервову, імунну (захисну).

Загартовування повітрям

Загартовування повітрям відомо з незапам'ятних часів. Це найпростіший і разом з тим дуже ефективний спосіб збереження і зміцнення здоров'я. Дуже важливо, щоб повітряні процедури проводилися в оголеному чи напівголому (по пояс) виді. У цьому випадку площа впливу буде досить великий і можна екати не тільки місцевого, але і досить вираженого загального ефекту.

Повітряні процедури впливають на весь організм: підвищують тонус нервової і м'язової систем, поліпшують функцію ендокринної системи, стимулюють мікроциркуляцію і загальний кровообіг, удосконалюють обмінні процеси, підвищують захисні функції й у цілому підвищують стійкість організму до дії несприятливих факторів зовнішнього середовища.

Сонячні ванни

Сонячне випромінювання має дуже виражену біологічну дію на всіх живих істот. Сонячна енергія -могутнє джерело життя на Землі. Електромагнітні випромінювання Сонця впливають на організм людини. Найбільшою біологічною активністю володіє ультрафіолетове випромінювання. Цей діапазон випромінювання володіє вираженою бактерицидною дією.

У шкірі під впливом сонячної радіації утворяться біологічно активні речовини (БАВ) - гістамін, холін, аденозін і ін. Всмоктуючи в кров, ці речовини розносяться по всьому організмі і впливають на різні органи і тканини. Ультрафіолетове випромінювання підвищує працездатність і зміцнює загальний функціональний стан організму.

Варто уникати тривалого перебування на сонце без головного убору, особливо дітям і підліткам. Це може привести до сонячного удару з дуже несприятливими наслідками для здоров'я. Сонячний удар виникає через перегрів мозку, підвищеного кровообігу за рахунок розширення судин, коли його температура підвищується до 40 °С и вище.

Непомірне перебування на сонці може викликати опік - першої чи другий (з утворенням піхурів) ступеня. Якщо таке сталося, треба діяти в такий спосіб: обпалені ділянки тіла протерти спиртом чи кефіром (можна будь-яким кисломолочним продуктом). Не можна змазувати уражені ділянки якою-небудь олією чи жиром - це не допоможе, а лише збільшить ушкодження.

Вибір методів загартовування визначається особливостями умов життя та індиві­дуальними особливостями організму людини.5. Відмова від шкідливих звичок. Перш за все необхідно зазначити, що в ідеальному випадку здоровий спосіб життя передбачає повну відмову від шкідливих звичок. Якщо ж з якихось причин вони вже є у людини, то необхідно вжити всіх заходів, щоб звільнитися від згубних пристрастей.
До шкідливих звичок, в першу чергу, належать куріння, вживання алкоголю, наркотиків та інших шкідливих (токсичних) речовин, причому куріння представляється як більш поширена звичка, а отже і як більше зло для людини.
Куріння. Куріння абсолютно не сумісне зі здоровим способом життя. За даними ВООЗ передчасна смертність серед людей, що курять на 30–80% вища порівняно з тими, хто уник цієї звички. Ця закономірність обумовлена кількістю цигарок, що викурюються щоденно та “стажем” куріння. Можна впевнено констатувати, що кожна нова затяжка тютюновим димом скорочує людське життя щонайменше на подих, а кожна викурена цигарка – на 15 хвилин.

Статистика засвідчує, що в світі щороку від хвороб, спричинених курінням, вмирає 1,5 млн. людей.

Нині відомо більше 4200 речовин, що входять до складу тютюнового диму, 30 з них – отруйні. Багато з них є канцерогенними (від латинського слова “канцер” – рак) і сприяють утворенню злоякісних пухлин.

Зараз вже з повною достовірністю доведено, що куріння цигарок, трубок та сигар спричинено наявністю в листі тютюну слабкого наркотику – нікотину. В одній сигареті середньої міцності вагою 1 г міститься 10 15 мг нікотину. Як і будь-який наркотик, нікотин, в першу чергу, діє на нервову систему. Механізм цієї дії такий. Складові частини тютюнового диму, потрапивши у легені, всмоктуються в кров і розносяться нею по всьому організму. Через 2–3 хвилини після вдихання диму нікотин вже потрапляє всередину клітин головного мозку і ненадовго підвищує їх активність. При цьому судини мозку розширюються і у людини виникає суб’єктивне відчуття освіжаючого припливу енергії та піднесення. Однак невдовзі це почуття зникає. Фізіологічно це пов’язано з наступним звуженням судин мозку та зниженням його активності. Для того, щоб знову відчути піднесений стан людина через деякий час тягнеться за новою цигаркою. Таким чином, нікотин стає не лише звичним, але й необхідним елементом в організмі людини, що курить. Так і виникає нікотинова залежність.

Однак нікотин негативно впливає не лише на нервову систему, а також на дихальну, серцево-судинну системи та систему травлення. Імовірність захворіти раком легенів, бронхітом, стенокардією, гастритом, виразкою шлунку значно вища у людей, що курять. Статистика засвідчує, що рак легенів у людей, які курять, зустрічається у 30 разів частіше. Слід пам’ятати, що особливої шкоди завдає куріння жінкам та підліткам.

Безумовно, найбільш серйозного негативного впливу зазнає сама людина, що курить, однак значної шкоди завдає і пасивне куріння, коли людина, що не курить змушена вдихати повітря, отруєне тютюновим димом. У пасивного курця тютюновий дим викликає затруднення дихання, подразнення слизової очей, головний біль, запаморочення, нудоту, втрату апетиту. Враховуючи значну шкідливість пасивного куріння, в деяких країнах накладено заборону на куріння в громадських місцях, а в поїздах практикують поділ вагонів для тих, хто курить, і тих, хто не курить. Навіть при прийомі на роботу, як правило, перевага надається працівникам, що не курять.

Заборона тютюнової реклами та активна робота по боротьбі з курінням дали позитивні результати. В деяких країнах курити стало “не модно” і кількість людей, які курять, значно зменшилась. Зокрема у США за останні 15 років кількість людей, які курять, зменшилась з 55% до 32%.

Дуже приємно відзначити, що серед опитаних студентів виявлено лише 5 курців (діаграма)Алкоголь. Викрадач розуму – так іменують алкоголь з давніх часів. Вживання спиртного призводить до серйозних порушень фізіологічних та психічних функцій організму людини. Саме тому алкоголь є частою причиною нещасних випадків, аварій, конфліктних ситуацій. Встановлено, що після вживання алкоголю можливість нещасного випадку зростає до 80%, а через 8 годин після моменту вживання – до 60%. Тому працівник, схильний до зловживання спиртним – це потенційний порушник правил безпеки. Статистика свідчить, що із загального числа нещасних випадків зі смертельними наслідками, які сталися за останні 5 років на дорогах України, приблизно 25% виникли з вини водіїв, що знаходились у стані сп’яніння, і близько 30% – від неправильних дій нетверезих пішоходів.

Діяльність нервових клітин включає процеси збудження та гальмування. Алкоголь пригнічує процеси гальмування, чим і пояснюється безпечна веселість і легка збудливість людини в стані алкогольного сп’яніння. До речі “алкоголь” в перекладі з арабської означає “одурманюючий”. Свою назву він повністю підтверджує.

В організмі алкоголь створюэ чотири основних ефекти:

-забезпечує організм енергією;


-уповільнює роботу центральної нервової системи, знижує її ефективність;
-стимулює виробництво сечі (внаслідок цього клітини зневоднюються);
-виводить з ладу печінку

Слабкий контроль за емоціями, що притаманний сп’янівшим людям, легко реалізовується в дії. В такому стані вчинки людини стають важко передбачуваними, нелогічними, неадекватними ситуації, що може створити загрозу для неї самої та інших.

При систематичному вживанні спиртних напоїв у людини настає специфічне захворювання з прогресуючим перебігом – алкоголізм, при якому настає загальний розлад всього організму. Кінцевою стадією алкоголізму є деградація особистості.

Наркотики. Наркотики поділяються на легальні і нелегальні. Легальні наркотики можна купити в магазині. До нелегальних наркотиків належать алкоголь, конопля, опій. За останні роки цей список поповнили кокаїн, барбітурати, амфетаміни та галюциногени.

Наркотики виявляють стимулюючу або заспокійливу дію на центральну нервову систему, а також викликають спотворення світосприйняття та галюцинації. При вживанні наркотичних засобів в значних кількостях виникає, так звана, наркотична залежність. Розрізняють психічну та фізичну наркотичну залежність. Психічна залежність полягає в тому, що окремі люди знаходять дію наркотичної речовини настільки бажаною і очікуваною, що це викликає в них потребу приймати наркотик постійно чи періодично з тим, щоб пережити ще раз сприятливий психологічний ефект. Фізична залежність полягає в тому, що в результаті більш чи менш тривалого прийому наркотик стає частиною обміну речовин і організм уже не здатний обходитись без нього. В такому випадку припинення вживання наркотиків призводить до сильних больових відчуттів, настає так звана “ломка”.

Найбільш розповсюджені такі мотиви застосування наркотиків:

– прагнення вгамувати біль чи заспокоїтись;

– бажання випробувати нове відчуття;

– просто так, за компанію;

– боязнь самотності;

– бажання продемонструвати свою незалежність.

Є ще один аспект, що стимулює поширення наркотиків. За підрахунками спеціалістів, що займаються вивченням даного питання, нелегальний обіг наркотиків у світі обчислюється в 700 млрд. доларів – друге місце після виробництва та продажу зброї.

Порушення в організмі.

Статистика.

Висновок Таким чином життя-це здоров'я, а здоров'я потрібно берегти змалечку. Здоров'я-найбільше багатство. Поглянте на це прислів’я-Бережи одяг доки новий, а здоров'я-доки молодий. Памятайте, бути здоровим і сильним вам допоможуть заняття фізичною культурою,тренування у спортивній секції, ігри на свіжому повітрі, а найбільше –здоровий спосіб життя.


Анкета для студентів

 1. Як ви вважаєте: чи потрібні людині знання про здоровий спосіб життя? (Так, ні, не замислювався)

 2. Які, на ваш погляд, складові здорового способу життя:

- загартування організму;

- режим дня;

- правильне повноцінне харчування;

- дотримання правил особистої гігієни;

- заняття фізкультурою і спортом;

- відсутність шкідливих звичок;

- чисте повітря.

3. Чи робите ви ранкову зарядку? (Так, ні, не щодня)

4. Чи займаєтесь ви спортом?

(Так, ні, не дозволяє здоров’я, немає бажання)

5. Чи палите ви? (Так, ні, 1-2 цигарки на день, більше 5 на день)

6. Чи палить хтось із вашої родини? (Так, ні, іноді)

7. Чи вживаєте ви спиртні напої? (Так, ні, періодично вживаю)

8. Чи знаєте ви, що шкідливі звички впливають на здоров’я?

(Так, ні, не замислювався)

9. Чи хотіли б ви позбутися шкідливих звичок?(Так, ні, мені байдуже)

10. Від кого ви хотіли б дізнатися якомога більше про здоровий

спосіб життя? (Від медпрацівників, від батьків, від учителів,

з радіо і телебачення, з літератури)

11. Чи хотіли б ви у майбутньому вести здоровий спосіб життя?(Так, ні)

Використана література.

1. «Популярна медична енциклопедія» Б.В.Петровский, Москва 1987 р.

2. «Секрет вашої бадьорості» В.А.Иванченко, Москва 1988 р.

3. «Хочу бути здоровим» З.Т.Братко, Київ 1991 р.

4. «Як бути здоровим» Е.А.Кретова, Москва 1990 р.

5. « Мистецтво здоров’я» В.Н.Захаров, Москва 1987 р.

 6. Душенко К. Большая книга афоризмов. –М., 2002.

7. Вибирай сам: бути здоровим чи курити… Фонд "Здоров’я для всіх" - К., 2002

8..Запорожченко В. Г. Спосіб життя і шкідливих звичок. – М.: Медицина, 1984.

9.Ильинич У. І. Студентський спорт життя й. М.: АТ "Аспект прес", 1995.

10.Фізична культура – основа здорового життя /Під ред. Н.В.Баришевой. – Самара, 1996

Апанасенко Г.Л. Эволюция биоэнергетики и здоровье человека. - СПб.: МГП "Петрополис", 1992.Сущенко Л.П. Соціальні технології культивування здорового способу життя людини/ Запоріз. держ. ун-т. - Запоріжжя, 1999.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка