Марк Твен. Короткі відомості про письменника. Історія створення повісті «Пригоди Тома Сойєра»



Скачати 90.34 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір90.34 Kb.
7 клас

Урок – подорож
Тема: Марк Твен. Короткі відомості про письменника. Історія створення повісті «Пригоди Тома Сойєра»

Мета: ознайомити з творчою долею Марка Твена, розкрити історію створення повісті;розвивати в учнів уміння слухати та висловлювати своє ставлення до почутого, навички виразного читання; виховувати любов до книги, формувати інтерес до творів Марка Твена.

Обладнання: портрет письменника, виставка творів Марка Твена, картина скульптури Ф. Хіббарда «Том Сойєр та Гек Фінн» у місті Ганнібалі, музика «Шум морського прибою», ілюстрації до життя письменника..

Епіграф: Твен писав про хлопчиків тому, що сам залишався хлопчиком у цей позолочений вік, хлопчиком з містечка передвоєнних часів на березі великої річки.

Д. Вектер.
Хід уроку

І. Оголошення теми та мети

ІІ. Сприйняття навчального матеріалу


  1. Слово вчителя.

--- Сьогодні ми помандруємо з вами на батьківщину американського письменника Марка Твена. Яким чином, на вашу думку, це краще зробити? Мабуть, на плоту, як герої його знаменитого роману «Пригоди Тома Сойєра». Ми попливемо великою рікою Міссісіпі, на берегах якої минуло дитинство автора твору.

Ось наша перша зупинка – невелике містечко Ганнібал, яке стало рідним для Семюеля Клеменса. (Повідомлення тут і далі готують учні із творчої групи класу)



Учні звертають увагу на ілюстрацію на дошці (тут і далі – власні ілюстрації формату А-3)

img_7181

  1. Перший етап: Учениця – «Джейн Клеменс».

Добрий день, юні друзі. Моє ім’я Джейн Клеменс. 30 листопада 1835 року в нашій родині з’явилася п’ята дитина – син Семюель. Мій чоловік, Маршалл Клеменс, завжди мріяв про ілюзорне золото, про родину дбав мало, а мені доводилося ледве зводити кінці з кінцями, аби прогодувати дітей.

На той час наше місто мало ніби два обличчя. Одне – брудне, заплямоване негідниками, які одурювали простолюд, збагачуючись за рахунок їхньої праці, торгівлі «живим товаром» - неграми. Крадіжки, грабунки, вбивства - все це стало звичайним для жителів Ганнібала. Друге обличчя, ніби умите водами великої ріки – трудівниці Міссісіпі, було обличчям чесних, сміливих трударів. Воно купалося в сонці , і було оточене лісистими пагорбами, на схилах яких Семюель грався зі своїми друзями в розбійників.

Коли Сему виповнилося 12 років, нашу сімю спіткало горе – помер батько, мій чоловік Джон. Семюель змушений був іти працювати, дбати про родину: був розсильним у газеті, лоцманом на Міссісіпі, шукачем срібла Невади, журналістом. Життєвий досвід, добутий моїм сином, дитячі ігри та враження допомогли йому створити цікаві, самобутні та неповторні образи у творах, якими пишаюся не лише я , а й мешканці Ганнібала, люди всього світу. Коли ви пройдетесь вулицями нашого міста, неодмінно натрапите на ось цей пам’ятник, який зображений на картині. Створив його скульптор Ф. Хіббард. Ви бачите двох хлопчаків: вони босі, в подертих штанцях, один тримає за хвіст кота. Ці двоє бешкетників – нерозлучні друзі Том і Гек, герої книжок мого сина Семюеля Клеменса.

Робота з ілюстративним матеріалом: (готують учні із творчої групи класу)

img_7179

----- Якими перед вами постають герої на картині?

----- Чи схожі вони на хлопчаків роману?

----- З чим було зв’язане нелегке дитинство письменника?



3. Другий етап подорожі: Учень- «Лоцман».

Леді та джентльмени, я радий бачити вас на борту мого судна. Я гарантую вам цікавий і безпечний круїз найчарівнішою та неповторною рікою світу – Міссісіпі, або, як називали її американські індійці, Великою рікою. Робота з ілюстративним матеріалом.



img_7180

Я найдосвідченіший лоцман у наших місцях, на моєму пароплаві працював сам Самюель Клеменс. А ви знаєте, що в дитинстві в нього не було більшого й заповітнішого бажання, ніж стати матросом, надягти білу форму юнги чи засмальцьовану куртку механіка, підперезатися шкіряним ремінцем, вивчити слівця, якими хизувалися річні вовки, і коли-небудь пройтися вулицями Ганнібала ходою лоцмана. Це чиста правда , він сам розповідав мені про це. І той день нарешті настав. Велика ріка покликала його, і він не зміг утриматися.

Вивчив лоцманське ремесло і став досвідченим лоцманом, не гіршим за мене. Знав фарватер Великої ріки, як власну долоню, водив пароплави по її притоках і протоках. І не раз пропливав по цій ріці, повз оці скелі, де стоїть пам’ятник Тому і Геку. Та, мабуть, і його фантазії не вистачило б , аби уявити, що минуть роки, і двоє хлопчаків, яких він вигадав і відтворив у них пам'ять про своє дитинство, вітатимуть із берега інші пароплави, і люди на палубах згадуватимуть не лоцмана Сема Клеменса, а всесвітньо відомого письменника Марка Твена, який оспівував цю ріку у книжках.

А ви знаєте, що літературне ім’я Сему вигадав не хто інший, як я. Сталось це ось як…. У той час, коли у мене на судні, на Міссісіпі не було жодного маяка, а лише буйки, які ставив я, змірюючи жердиною глибину річки. Провівши заміри, я кричав Сему у рубку: «Марк твен!» тобто «мірка – два»: цей вислів річковиків Міссісіпі означав глибину русла, достатню для безпечного плавання суден. Вона становила близько дві сажі (4 метрів). Саме цей вислів і взяв Самюель для свого псевдоніма. А знаєте, що таке псевдонім? (учні дають відповіді)

З 1863 року все, що виходило з під його пера, було підписано «Марк Твен». Ось така історія.

Ну що ж, леді та джентльмени, наша подорож по Великій річці завершується. Буду рижий, якщо моя оповідь вам не сподобалась. Ми підходимо до пристані, де на вас чекає не менш цікава зустріч, ніж зі мною. На все добре!



4. Третій етап подорожі: учениця – «Лаура Хокінс».

Я рада вас вітати, поважне товариство. Моє ім’я Лаура Хокінс, очолюю міський притулок для сиріт. Я була шкільною подругою Марка Твена і саме я стала прототипом Беккі Тетчер. Пам’ятаю, одного разу, коли були ще дітьми, ми заблукали з Семюелем у страшних катакомбах печери поблизу Ганнібала і ледве не загинули. Пригадуєте, про це описує Марк Твен у своїй повісті «Пригоди Тома Сойєра»? А ще я хотіла б розповісти, яким пустуном і витівником у дитинстві був Самюель. Обов’язком дітей нашого містечка було відвідування недільної школи при храмі, де ми слухали, співали гімни і вчили напам’ять євангельські тексти.



Робота з ілюстративним матеріалом.

img_7182

Для Сема це було справжньою мукою. Якось він з приятелем Віллом Боуеном розпочали гру в карти. Священик ледь не зловив їх за цим заняттям, і вони, щоб уникнути покарання , заховали колоду у одяг священика , що висів на стіні. Як ви здогадуєтеся, коли священик , одягнувши рясу, почав правити, на голови людей посипалися королі і валети. То був справжній конфуз! А, взагалі, в душі він не був злісним бешкетником. Він був милий, добрий, веселий хлопчик. Як дорогу реліквію я зберігаю портрет, який ви бачите перед собою.

(Опис портрета Марка Твена):

---- У нього дуже гарне сиве волосся, не дуже довге-у самий раз; римський ніс, завдяки якому його обличчя видається ще красивішим; добрі очі й маленькі вусики. Здається, що ці «мале6нькі вусики» щось приховують. Можливо, веселу й добродушну посмішку.



5. Четвертий етап подорожі: учень – «Марк Твен».

В 1875 році я почав писати «Пригоди Тома Сойєра» - книгу, якій судилося ввійти до скарбниці світової літератури. Спочатку я думав, що ця книга не для дітей, що її читатимуть тільки дорослі. Та коли мій друг і літературний наставник Вільям Дін Хоуеллс назвав «Пригоди Тома Сойєра» «книгою для дітей», я одразу ж приєднався до цього визначення і сказав: «Я щасливий, що вам так сподобався «Том Сойєр…» Місіс Клеменс згодна з вами, що книга має бути видана як твір для підлітків – без усякіх хитрощів, я теж так думаю».

На час появи «Пригод Тома Сойєра» поширеним жанром дитячої літератури були так звані книги для недільної школи. Писалися ці книги в сентиментально – набожій манері, розповідаючи про гарних дітей, які підуть прямісінько до раю, і про поганих, які, звичайно ж, закінчують життя на шибениці.

Моя ж книга була полемічно спрямована проти такої літератури, пародіювала її, стверджувала любов до свободи, до всього чистого, здорового і світлого в людині.

Ви вже зрозуміли, що більшу частину пригод Тома Сойєра я пережив сам у віці свого героя. Неподалік від Ганнібала справді існував безлюдний острів, куди ми, хлопчаки, тікали, щоб сховатися від «цивілізації» дорослих, або ж сховатися в печерах поблизу міста. В Ганнібалі, у натовпі босоногих хлопчаків я уперше зустрів прототипів своїх майбутніх героїв – Тома Сойєра, Гекльберрі Фінна, Джо Гарпера. Був у Ганнібалі й індієць Джо, що ледь не вмер від голоду, заблукавши в одній із печер.

Під іменем тітки Поллі я зобразив свою матір, а свого друга, мого маленького волоцюгу Бленкеншипа згодом увіковічив ім’ям Гекенберрі Фінн.

У моїх спогадах, звичайно, епізоди дитинства опоетизовані, і я не раз звертався до них у своїх творах. Ну, що, друзі, буду бігти, але я з вами не прощаюся, ми зустрінемося з вами найблищим часом. Я маю надію, що ви познайомитеся з усіма героями моїх творів. Ось вони – перед вами! Успіхів вам!

Фізкультхвилинка

1. Над Міссісіпі піднімається вітер (махаємо руками вгорі)

2. Починає крапати дощ ( клацаємо пальцями)

3. Дощ посилюється ( плескаємо в долоні)

4. А ось і град (легенько тупаємо ногами)

5. Але що це? Буря стихає ( плескаємо в долоні)

6. Рідкі краплі падають на землю ( клацаємо пальцями)

7. Тихий шелест вітру ( махаємо руками)

8. Виглянуло сонечко! ( руки вгору, потягнулися на носочках)

6. Введення теоретичних понять «повість», «автобіографічний твір».(Опрацювання елементів теорії літератури)

-- Що вам відомо про повість з української літератури?

-- Наведіть приклади прочитаних вами повістей( учні дають відповіді на запитання)



Повість – це твір, у якому йдеться про історію людського життя, яка обов’язково перетинається з долями інших людей ( персонажів). Розповідь у повісті ведеться від імені автора чи одного з героїв.

--- Чи можете ви лише за назвою повісті Марка Твена визначити, про чиє життя розповідається в ній? Хто є головним героєм?

---- З чиєю долею перетинається доля Тома Сойєра?

---- Що таке біографія? (Біографія – опис чийогось життя, життєпис, життєвий шлях)

---- Що таке автобіографія? (Автобіографія – опис власного життя)

---- Літературні твори, написані на основі особистого досвіду із життя письменника, називаються автобіографічними.( записують в зошити)



Евристична бесіда:

1.Чи можна назвати твір Твена автобіографічним?

2.Чи є «Пригоди Тома Сойєра», на вашу думку, зразком автобіографічного твору?


  • Робота над епіграфом.

ІІІ. Вправи на усвідомлення прослуханого і прочитаного.

  1. Словниковий диктант. Записати у робочий зошит лише ті професії, які опанував за своє життя Марк Твен: журналіст, суддя, золотошукач, лоцман, друкар, учитель, моряк, письменник, священик.

  2. Літературна гра «Плутанина» (З’єднай імена осіб з цитатою, яка їх характеризує)

---- Моє справжнє ім’я Семюель Клеменс,

а моє дитинство пройшло у містечку Ганнібал. Гек Фін

---- Я – мати С. Клеменса, чоловіка,

який ніколи не думав, що буде відомим письменником Лаура Хокінс

---- Я--- шкільна подруга С. Клеменса, прототип

Беккі Тетчер у повісті «Пригоди Т. Сойєра» Джейн Клеменс

---- Я- друг Тома Сойєра, ми разом подорожували,

шукали пригод Лоцман

---- Саме мій вислів взяв С. Клеменс за псевдонім Марк Твен


  1. Міні – тест з варіативними відповідями:

І. Яке справжнє ім’я Марка Твена:

а)Марк Дуглас;

б)Джо Гарпер;

в)Самюель Клеменс?

ІІ. Джерелом повісті «Пригоди Тома Сойєра» є…

а)запозичений сюжет;

б)спогади власного дитинства;

в)стаття в газеті про пошуки скарбів?

ІІІ. Яким героям Марка Твена споруджено пам’ятник у м. Ганнібал:

а)Тому і Сіду;

б)Тому і Беккі Тетчер;

в)Тому і Геку Фінну?

ІV. Що у перекладі з англійської означає псевдонім «Марк Твен»:

а)»Повний вперед!»;

б) «Кинути якір!»;

в) «Мітка – два!»?

V. Кого я зобразив під іменем тітки Поллі?:

а) свою матір;

б) свою сестру;

в)свою подругу.

VІ. Повість «Пригоди Тома Сойєра» - це:

а) повість – казка;

б) автобіографічна повість;

в)просто повість.

(кожне питання – 2 бали; самоперевірка)

ІV. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання діяльності окремих учнів.

Ви чуєте з–за паркану одного із будинків лунає суворий жіночий голос: «Томе! Томе! Де ж він , шибеник, подівся, хотіла б я знати… Томе, озвися!»

Що це за жінка , чому вона зчинила ґвалт і якого Тома вона догу кується, ми дізнаємося з вами на наступному уроці, повернувшись у тихе провінційне містечко на березі річки Міссісіпі.


  1. Домашнє завдання.

1). Опрацювати статтю про Марка Твена у підручнику.

2). Підготувати переказ першого розділу від особи Тома (хлопчики) чи Беккі Тетчер (дівчаткам)



3). Доведіть, що «Пригоди Тома Сойєра» - автобіографічна повість.

4) Ілюстрації до твору( за бажанням учнів).


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка