М. К. Крупська писала про важливість іграшки для ознайомлення дітей з навколишньою дійсністю, для їх сенсорного розвиткуСкачати 388.04 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації11.09.2017
Розмір388.04 Kb.
#48201
  1   2
Іграшка як засіб всебічного виховання дітей дошкільного віку

Іграшка - незмінний супутник дитини з перших днів народження. Її спеціально створює дорослий у виховних цілях, щоб підготувати малюка до входження в суспільні відносини. Гарна іграшка спонукає дитину до роздумів, ставить перед ним різні ігрові завдання. А це сприяє розвитку пізнавальних процесів.

Гра як самостійна дитяча діяльність формується в ході виховання і навчання дитини, вона сприяє освоєнню їм досвіду людської діяльності. Іграшка в даному випадку виступає як своєрідний еталон тих предметів, дізнатися призначення яких і освоїти різні дії, з якими належить дитині.

Іграшка важлива для розвитку особистості дитини. Численні дослідження психологів та педагогів показують, що іграшка завжди була дієвим засобом розвитку психіки і широко використовувалася у народній педагогіці для соціального виховання та залучення дитини до життя дорослих.

Так, дослідження Коссаковські Є.А. з питань ігри і іграшки, засновані на вивченні досвіду організації ігрової діяльності дітей в умовах суспільного виховання і в сім'ї, показав, що не може бути однакового для всіх віків підходу до створення та відбору іграшок, а обов'язково повинні враховуватися вікові закономірності розвитку ігрової діяльності.

М.К. Крупська писала про важливість іграшки для ознайомлення дітей з навколишньою дійсністю, для їх сенсорного розвитку.

Менджеріцкая Д.В., відомий педагог у галузі вивчення іграшки, вважала, що іграшка допомагає вихованню у дітей інтересу до праці, сприяє формуванню допитливості, допитливості. Даючи дітям уявлення про людей різних професій, різних національностей, вона в той же час може допомогти вихованню почуття симпатії, поваги до них.

Як казала відомий психолог Урунтаева Г.А., що головне завдання дорослих полягає в тому, щоб навчити дитину діяти з іграшками. Для цього педагогові треба знати, як використовувати іграшку як засоби психолого-педагогічної роботи.

Мета курсової роботи: теоретично обгрунтувати значення і взаємозв'язок ігри і іграшки, розкрити методичне вплив іграшки на розвиток дитини.

Об'єкт дослідження: дитина дошкільного віку.

Предмет дослідження: Іграшка як засіб всебічного виховання дітей дошкільного віку.

Мета дослідження: вивчення іграшки як засобу всебічного вихованні дітей дошкільного віку.

Завдання дослідження:

1. Вивчити психолого-педагогічну літературу з даної теми.

2. Розкрити сутність понять «гра», «іграшка».

3. Вивчити коротку історію виникнення іграшки.

4. Визначити види і призначення іграшок.

5. Вивчити особливості підбору іграшок для різних вікових груп у дитячому закладі.

1. Теоретичні основи впливу іграшки на всебічний розвиток дитини дошкільного віку

1.1 Значення іграшки в житті дітей

Значення іграшок в житті нашого малюка переоцінити неможливо, адже саме гра - основна діяльність вашої дитини. До двох років він вже чудово володіє вмінням поводитися з предметами, знає, як ними користуватися. Дитина програє окремі сюжети: годування кішечки, одягання ляльки, транспортування кубиків у автомобільчику. Протягом року ігри вашого малюка ускладнюватися і наповнюватися новим змістом: дитина на ваших очах навчитися брати на себе роль - мами, тата, хворого, доктора, водія і т.д.

Гра, як самостійна дитяча діяльність формується в ході виховання і навчання дитини, вона сприяє освоєнню їм досвіду людської діяльності. Іграшка в даному випадку виступає як своєрідний еталон тих предметів, дізнатися призначення яких, і освоїти різні дії, з якими слід познайомитися дитині. Гра як форма організації дитячого життя, важлива тим, що служить психології дитини і його особистості.

Гра та іграшка невіддільні одне від одного. Іграшка може викликати до життя гру, а гра інший раз вимагає для себе нову іграшку. І не випадково в іграх дітей беруть участь не тільки іграшки, куплені в магазині, але і зроблені вихователями, батьками або самими дітьми. Іграшки можуть бути найрізноманітнішими, але всі вони повинні відповідати певним педагогічним і художнім вимогам.

У кожному віці дитині потрібні різні за своєю тематикою і призначенням іграшки: сюжетні (ляльки, фігурки тварин, меблі, посуд); технічні (транспортні, конструктори, технічні агрегати); іграшки - «знаряддя праці» (совочок, сачок, молоток, викрутка, щітка, іграшки імітують найпростіші засоби праці дорослих); іграшки-забави; театральні, музичні, спортивні іграшки для дітей різного віку.

Великогабаритні іграшки, такі як самокати, дитячі автомобілі, трактори, великі легко трансформуються конструктори для будівництва сприяють боротьбі з гіподинамією, вчать дитину рухам і орієнтуванні в просторі. Сидячи за столом дитині зручніше грати маленькими іграшками, добре доступним для огляду з усіх боків. Для ігор на підлозі потрібні більші іграшки, яка змiряється з ростом дитини в положенні сидячи і стоячи. Рухливі ігри у дворі вимагають іграшок великих, малі не годяться. Відбір іграшок тісно пов'язаний із завданнями естетичного, а також морального виховання дитини, з його прагненням до гри колективної, в якій усіма іграшками він користується спільно з усіма дітьми.

Відбір іграшок тісно пов'язаний із завданнями естетичного, морального виховання дитини, з його прагненням до гри колективної, в якій усіма іграшками він користується разом з іншими дітьми.

При відборі іграшок повинні враховуватися вікові закономірності розвитку ігрової діяльності. Не всі діти мають можливість побачити живих звірів і птахів. Познайомитися з ними допомагають книги, іграшки, телебачення. Дуже важливо, щоб у підборі іграшок сприяв формуванню у дитини правильних уявлень про навколишній. Бажано, щоб іграшки вносив в гру дорослий. Він зацікавлює дитини сюжетом спільної гри, ставить йому запитання, спонукає його до «спілкування» з новою іграшкою. «Лялька прокинулася? Пригости її компотом ». Іграшка для дитини повне змісту.

Діти чотирьох-п'яти років здійснюють ігрові дії найчастіше за допомогою іграшок, але їх ігрові дії можуть бути вже визначені і жестом і словом. У цьому віці особливе значення набувають ті предмети, які в практичній педагогіці прийнято іменувати атрибутами: всілякі шапочки. Намиста, фартухи, халати. У цей період необхідні іграшки, що відображають специфіку тієї чи іншої професії. Для капітана не так важливий корабель, як важливо мати підзорну трубу, бінокль, кашкет. Лікарю необхідні халат, стіл для прийому, паличка-градусник, шприц, і неодмінно потрібні пацієнти, терпляче зносять турботу лікаря і медсестри. Цими пацієнтами можуть бути великі ляльки. У хворих на «дітей» повинні бути свої «мами» і «папи».

Проте ніяке велика кількість іграшок, що дозволяє, здавалося б, розгорнути самі сюжетні ігри, не замінить дитині товаришів по грі. Вимушена необхідність грати одному, іноді, може призвести до перезбудження його нервової системи. Граючи один, дитина збуджується від великої кількості взятих на себе ролей. Природно, після гри він буде надмірно рухливим, дратівливим, «крикливим». Але така ж гра в колективі однолітків не викликає у дитини подібної реакції.

Багато дітей використовують в грі не тільки іграшки, але і пристосовують для цього інші предмети. Диван може стати пароплавом, стільці - вагонами поїзда, шишки - смішними їжачками. Таке використання в грі предметів вказує на високий рівень інтелекту дитини, розвиток її фантазії. На жаль, не всі дорослі розуміють це. Треба збагачувати гру іграшками-саморобками, в тому числі з природного, непридатного матеріалу.

Гра розвиває і радує дитини, робить його щасливим. У грі дитина робить перші відкриття, переживає хвилини натхнення. У грі розвивається його уява, фантазія, а, отже, створюється грунт для формування ініціативної, допитливої ​​особистості. Гра для дитини вірний засіб від неробства, що призводить до млявості, безцільності поведінки. Для хорошої, веселої гри дитині потрібна хороша іграшка. Вибирайте її обдумано для своєї дитини.

1.2 Коротка історія виникнення іграшки

Іграшка у все історично епохи була пов'язана з грою - провідною діяльністю, в якій формується типовий вигляд дитини: розум, фізичні і моральні якості. Однак конкретно - історичні умови кожної епохи накладають відбиток на зміст іграшок і спрямованість ігор.

Стародавні рабовласницькі суспільства Єгипту, Греції та Риму залишили подальшим поколінням безцінні скарби матеріальної і духовної культури. Чимало цікавого зустрінемо ми, вивчаючи іграшку - невід'ємну частину стародавнього світу, виступаючою своєрідною ілюстрацією епохи.

Як і сьогодні, першою іграшкою дитини в давнину була брязкальце. У Стародавній Греції і Римі брязкальця дарували новонародженому. Постукуючи цими брязкальцями, матері і годувальниці наспівували колискові пісні. Ще ці предмети мали і інше призначення. Від первісних часів збереглося повір'я, що тріскачки своїм шумом відхиляють злих духів і тим самим оберігають дитину. Багато брязкалець знайдено при розкопках давньоримського міста Помпеї. Це були брязкальця різних видів: тріскачки, кретала, систр. Тріскачка, знайдена в Помпеях, складається з невеликого диска на рукоятці, забезпеченого бубонцями. Кретала робилися з дерев'яних або металевих пластинок, сполучених на одному кінці. Пристрій систр також просто. На кожному з двох поперечних стрижнів знаходиться за три металеві пластинки, які відтворюють звук при русі стрижнів.

Найбільш ранні, відомі нам іграшки Давнього Єгипту датуються серединою III тис. до нашої ери. Це дерев'яні фігурки корів. У Стародавньому Єгипті ми вперше зустрічаємо іграшки з нескладним механізмом руху. Це «Крокодил» і «Тигр». Стародавні майстри зображали їх з великим знанням звичок і характеру. Ці мініатюрні дерев'яні іграшки за допомогою нескладного дротяного механізму, що приводиться в рух рукою дитини, відкривали лягти. Цікава іграшка, що зображає раба, Місячи тісто. Якщо фігурку потягнути за нитку, вона починає рухатися вгору-вниз по похилій дощечці. «Месільщік тесту» - це прототип всякої народної іграшки. Цей найдавніший принцип конструкції неодноразово використовували і російські майстри народної іграшки. Згадаймо болеродскую іграшку «Ковалі». І тут, і там головне передане рухом, все інше умовне і скупо.

Порівняно пізніше в іграшці виник образ коня. Про існування колісниці і коня єгиптяни дізналися від кочових племен, що завоювали Єгипет в нач. I тис. до н.е. Відомі коні-каталки, зроблені в V ст. до н.е. Виготовлення коня було однією з найулюбленіших іграшок дітей Стародавньої Греції. Більшість мініатюр коней і вершників зроблені з глини. Образ коня давався узагальнено, але мав ряд реалістичних елементів.

Найбільша подія гомерівської Греції - Троянська війна - знайшло відображення не тільки в літературі. Відома іграшка «Троянський кінь», яка, можливо, копіювала в мініатюрі величезного коня, за допомогою якого хитромудрий Одіссей узяв Трою.

Звичайно, багато дерев'яні іграшки не дійшли до нас, збереглися лише з глини, кістки і металу. На мініатюрному античному посудині, що зберігається в Ермітажі, знаходимо зображення дитячої двоколісної каталки з довгою ручкою і маленьким чотирикутним кузовом на осі, куди міг сісти дитина.

У глибоку давнину виник і такий відомий нам вид іграшки, як лялька. Найдавнішим єгипетським лялькам близько 4 тис. років. Вирізалися вони з тонких дощечок і розфарбовувалися геометричним візерунком, що символізує одяг. Голови ляльок прикрашалися перуками з дерев'яних і нитяних намист. Але служили ці ляльки не дітям, і дорослим і були пов'язані з різними формами релігії тієї епохи. Найдавніші єгипетські ляльки були похоронними дарами і покликані скрасити самотність померлого. Вважалося, що людські зображення можуть оживати і впливати на долі людей. Тому ляльки часто робилися різцем, оскільки боялися, як би лялька не втекла з гробниці. Античні Греція і Рим залишили нам досить велику кількість ляльок. Багато з них продовжували носити культовий характер. Дівчата дбайливо зберігали ці ляльки до заміжжя і напередодні весілля приносили їх в дар богиням Артеміді, Венері. Але були і ігрові ляльки. Робилися ои з глини, дерева і часто були рухомі. Руки і ноги прикріплялися до тіла за допомогою ниток і палиць. Більш ретельно, з дорогих матеріалів, виконувалися ляльки для дітей знаті.

Особливу роль як у житті дітей, так і дорослих грали ляльки-маріонетки. Платон у «Законах» порівнював людину з іграшкою, а наші пристрасті з нитками, які приводять їх у рух.

Дитяча сучасного дошкільника заповнена іграшками, які не могли існувати у первісному суспільстві і ігрове вживання яких недоступний для дитини древнього суспільства. Чи можна уявити собі серед іграшок дитини цього товариства автомобілі, поїзди, літаки, місяцеходи, супутники, будівельні матеріали, пістолети, набори деталей для конструювання. Характер іграшок дитини на протязі людської історії іграшки в її причинної зумовленості історією розвитку суспільства, історією розвитку дитини в суспільстві.

До початкових іграшок педагог-дослідник Аркін відносить:

а) звукові іграшки - тріскачки, бубонці, брязкальця і ​​т.д.;

б) рухові іграшки - дзига, м'яч, змій, примітивні варіанти більбоке;

в) зброя - лук, стріли, бумеранги;

г) образні іграшки - зображення тварин, ляльок.

д) мотузочку, з якої роблять різні, часом мудрі фігури.

Аркін Є.А. вважає, що цілком очевидно, лук і стріли могли стати іграшками тільки після того як вони з'явилися в суспільстві як знаряддя дійсної полювання. Вони давно зникли, як знаряддя полювання і замінені вогнепальною зброєю, але вони залишилися у світі дитячих іграшок. Однак вправи сучасної дитини з луком не займають у його житті того місця, яке вони займали в житті дитини суспільства первісних мисливців. Таким чином, так звана початкова іграшка, лише із зовнішньої видимості залишається незмінною. У дійсності вона, як і всі інші іграшки, виникає й історично змінюється; її історія органічно пов'язана з історією зміни місця дитини в суспільстві і поза цієї історії не може бути зрозуміла.

1.3 Погляди педагогів на гру та іграшки як супутника життя дитини

Гра - основний вид діяльності дітей дошкільного віку, а іграшка - супутник життя дитини, джерело його радості.

Більшість дитячих ігор пов'язано з використанням різноманітних іграшок. Проте значення іграшки у вихованні дітей значно ширше. Будучи обов'язковим супутником дитинства, предметом розваг, переживань, забав, іграшка має загальноосвітній значення, служить меті різнобічного розвитку дитини. Широке коло виховних завдань вирішується завдяки різноманітності іграшок за змістом, видами, матеріалами, технікою виконання, віковою призначенням.

Іграшка важлива для розвитку міміки й особистості дитини. Тому, вивченням проблеми впливу іграшки на психіку дитини, займалися багато педагогів і психологи.

Так, дослідження Коссаковські Є.А. з питань ігри і іграшки, засновані на вивченні досвіду організації ігрової діяльності дітей в умовах суспільного виховання і в сім'ї, показав, що не може бути однакового для всіх віків підходу до створення та відбору іграшок, а обов'язково повинні враховуватися вікові закономірності розвитку ігрової діяльності.

Іграшка - це спеціальний предмет, призначений для гри та іншого життєвого призначення. У ній в узагальненій формі представлені типові властивості предметів, які забезпечують відтворення відповідних дій з ним.

Лялька - узагальнений образ людини, дозволяє дітям відтворити цілий ряд дій: саджати, укладати, переодягати і т.д.

Іграшка надзвичайно різноманітна за типами, матеріалами, з техніки виготовлення, віковою і виховному призначенням. Але при всій різноманітності іграшок в них, перш за все, зображуються реальні речі і предмети, з якими діє дитина. Умовність зображення предмета не виключає, а передбачає відображення типових рис предмета, що відрізняють їх від інших (наприклад, у Діда Мороза - довга шуба, велика шапка, палиця, мішок з подарунками).

Іграшка, за образним висловом А.С. Макаренко, - «матеріальна основа» гри, вона необхідна для розвитку ігрової діяльності. З її допомогою дитина створює задуманий образ, висловлює свої враження про навколишнє життя, розігрує ту чи іншу роль.

Іграшка повинна допомагати дітям вивчати навколишнє конкретну дійсність. Для малюка потрібна іграшка, що розвиває уміння розрізняти колір, величину предметів, їх матеріали і т.д.

Правильно підібрані іграшки сприяють розумовому розвитку дітей. У народній педагогіці розроблена ціла система іграшок, ігри з якими спрямовано на вдосконалення сенсорики дитини. Багато подібні та дидактичні іграшки спонукають дітей до мовної активності, використовуються для збагачення словника. Розбірні іграшки, різноманітні конструктори, тренують дітей в аналізі, синтезі та узагальненні. Різні мозаїки сприяють розвитку зосередженості та стійкості уваги.

К.Д. Ушинський одним з перших звернув увагу на те, що іграшка - це своєрідна школа виховання почуттів дитини. «Дитя щиро прив'язується до своїх іграшок, любить їх гаряче і ніжно, і любить у них не красу, а ті картини уяви, які сама ж до них прив'язало». Так само Ушинський підкреслював, що саме від того, які враження будуть відображатися в грі дитини, як у ній будуть застосовуватися іграшки, буде формуватися характер і напрям розвитку людини

Іграшка тішить й тішить дитини, викликає позитивне ставлення до навколишнього. Симпатія і прихильність до іграшки переноситься і на предмети, людей, зображених в іграшці. Ігри з лялькою пробуджують у дітей дбайливе, дбайливе ставлення, уважність і ніжність, допомагають накопичити досвід позитивних моральних переживань.

М.К. Крупська писала про важливість іграшки для ознайомлення дітей з навколишньою дійсністю, для їх сенсорного розвитку.

Менджеріцкая Д.В., відомий педагог у галузі вивчення іграшки, вважала, що іграшка допомагає вихованню у дітей інтересу до праці, сприяє формуванню допитливості, допитливості. Даючи дітям уявлення про людей різних професій, різних національностей, вона в той же час може допомогти вихованню почуття симпатії, поваги до них.

Іграшка спонукає дітей до різноманітних дій і задовольняє потреби дитини в активному русі. Ігри з м'ячем, кулями, ігри в городки розвивають швидкість реакції, точність і координованість рухів. Численні іграшки, призначені для дітей раннього віку: брязкальця, м'ячики гумові, - розвивають у дитини зорову та слухову зосередженість, сприяють розвитку хапальних рухів і предметних дій.

Іграшка - незмінний супутник дитини з перших днів народження. Її спеціально створює дорослий у виховних цілях, щоб підготувати малюка до входження в суспільні відносини. Як казала відомий психолог Урунтаева Г.А., що головне завдання дорослих полягає в тому, щоб навчити дитину діяти з іграшками.

Таким чином, вплив іграшок різнобічно. Але різнобічний вплив може зробити не кожна окрема іграшка, а їх сукупність, відповідний їх підбір.

1.4 Взаємозв'язок іграшки та ігрової діяльності дошкільнят

Гра та іграшка невіддільні одне від одного. Іграшка може викликати до життя гру, а гра, розвиваючись, вимагає все нових і нових іграшок. Іграшка в пізнавальному відношенні виступає для дитини як своєрідного узагальненого еталона навколишнього матеріальної дійсності. Але цінність ігри та іграшки полягає не тільки в тому, що вони знайомлять дитину з життям, головне, що вони є важливим чинником поетапного руху психічного розвитку дитини, що забезпечує для нього можливість здійснення всіх видів діяльності на все більш високому рівні.

Хоча гра і є як би похідною від повсякденного життєвого досвіду дитини, це не означає, що вона позбавлена ​​предвосхищающей функції по відношенню до внеігровим формам його практичної діяльності. Гра може використовуватися з метою планування і прогнозування поведінки людини у певних ситуаціях його майбутньої діяльності. Прикладом можуть служити різні навчальні ігри дошкільнят, масові патріотичні ігри підлітків.

Те ж можна сказати і відносно іграшок. Чи є іграшка реалістичної, умовної за образним рішенням або предметом, її заміняє, вона завжди являє собою узагальнене явище - знак по відношенню до свого прототипу (реальній людині, телефоном, ложці, космічному кораблю або комп'ютера).

Іграшки можуть бути найрізноманітнішими по темі і художнім вирішенням, але всі вони повинні відповідати певним педагогічним вимогам. Найголовніші з цих вимог належать до вікової адресованности і відповідності іграшок різних видів ігор.

Дослідження з питань ігри і іграшки, засновані на вивченні організації ігрової діяльності дітей в умовах суспільного виховання і в сім'ї, показали, що не може бути однакового для всіх віків підходу до створення та відбору іграшок, обов'язково повинні враховуватися вікові закономірності ігрової діяльності. Щоб відповісти на це питання, в якому віці яка іграшка потрібна дитині, вихователь повинен чітко уявляти собі особливості гри дітей у різні вікові періоди, оскільки в кожній з них гра зазнає якісних змін. Ці зміни добре проявляються при порівнянні ігор дітей у ранньому та дошкільному віці.

Зміст ігрової діяльності дітей раннього віку складають різні дії з предметами, іграшками та їх замінниками. У дошкільному дитинстві ігрові дії - це дії спілкування. Саме в ранньому дитинстві готується діяльнісна основа для переходу до гри нової якості - сюжетно-рольової і рольової. Предметно-ігрова діяльність у ранньому дитинстві не є однорідною. Накопичуючи досвід дій з різними предметами, дитина в результаті спілкування з оточуючими дорослими людьми знайомиться і з явищами навколишнього життя, і це істотно змінює предметно-смисловий зміст і його ігрових дій.

1.5 Класифікація іграшок

I. Види іграшок поділяються за принципом співвідносними з різними видами ігор: сюжетними, дидактичними, спортивними, іграми-розвагами.

1. Сюжетно-образні іграшки, прообразом яких є одухотворені і неживі об'єкти навколишнього світу, використовуються переважно в сюжетних іграх:

а) ляльки;

б) фігурки людей;

в) фігурки тварин;

г) предмети ігрового вжитку;

д) театральні;

е) святково-карнавальні;

ж) технічні.

2. Дидактичні іграшки призначені для дидактичних ігор, у змісті або конструкції яких закладені навчальні (розвиваючі) завдання:

а) власне дидактичні - засновані на принципі самоконтролю;

б) дидактичні ігри (набори) з правилами - призначені переважно для ігор на столі (поліграфічні та ін);

в) конструктори і будівельні набори;

г) гри-головоломки;

д) музичні іграшки.

3. Спортивні іграшки.

4. Іграшки-забави.

II. Іграшки за ступенем готовності:

1. Готові.

2. Збірно-розбірні, що складаються з трансформуються частин і деталей.

3. Заготівлі й напівфабрикати для іграшок-саморобок.

4. Набір різних матеріалів для створення іграшок-саморобок.

III. Іграшки з вигляду застосовуваного сировини:

1. Дерев'яні.

2. Пластмасові.

3. Металеві.

4. З тканин, в тому числі набивні іграшки.

5. Гумові.

6. З паперу і картону.

7. З кераміки, порцеляни і фаянсу.

8. З деревних матеріалів, пап'є-маше.

9. З нових синтетичних матеріалів.

IV. Іграшки за величиною:

1. Дрібні (розміром від 3 до 10 см).

2. Середні (розміром від 10 до 50 см).

3. Великогабаритні (співмірні росту дітей в різні вікові періоди).

V. За функціональними властивостями:

1. Прості, без рухомих деталей.

2. З рухливими деталями, механічні (у тому числі з веселими і інерційними механізмами).

3. Гідравлічні.

4. Пневматичні.

5. Магнітні.

6. Електрифіковані (в тому числі електротехнічні, електромеханічні, радіофіковані, на електронній елементній основі).

7. Електронні (на комп'ютерній основі).

8. Набори іграшок (або деталей) - сукупність деталей однієї або декількох іграшок, пов'язаних між собою за призначенням або функціональною ознакою.

10. Ігрові комплекти, об'єднані єдиною темою (завданням).

VI. Іграшки за художньо-образного вирішення:

1. Реалістичні.

2. Умовні.

3. Конструктивні.

2. Методичний вплив іграшки на розвиток дитини

2.1 Вплив іграшки на розвиток дитини

Ведучими ж атрибутами дитячих ігор є іграшки різного виду, які чинять на нього різнопланове, як позитивне, так і негативний, вплив.

Гра як самостійна дитяча діяльність формується в ході виховання і навчання дитини, вона сприяє освоєнню їм досвіду людської діяльності. Іграшка в даному випадку виступає як своєрідний еталон тих предметів, дізнатися призначення яких і освоїти різні дії, з якими належить дитині.

Іграшка важлива для розвитку міміки й особистості дитини. Тому, вивченням проблеми впливу іграшки на психіку дитини, займалися багато педагогів і психологи. Так, дослідження Коссаковські Є.А. з питань ігри і іграшки, засновані на вивченні досвіду організації ігрової діяльності дітей в умовах суспільного виховання і в сім'ї, показав, що не може бути однакового для всіх віків підходу до створення та відбору іграшок, а обов'язково повинні враховуватися вікові закономірності розвитку ігрової діяльності.

М.К. Крупська писала про важливість іграшки для ознайомлення дітей з навколишньою дійсністю, для їх сенсорного розвитку [1]

Менджеріцкая Д.В., відомий педагог у галузі вивчення іграшки, вважала, що іграшка допомагає вихованню у дітей інтересу до праці, сприяє формуванню допитливості, допитливості. Даючи дітям уявлення про людей різних професій, різних національностей, вона в той же час може допомогти вихованню почуття симпатії, поваги до них.

Іграшка - незмінний супутник дитини з перших днів народження. Її спеціально створює дорослий у виховних цілях, щоб підготувати малюка до входження в суспільні відносини. Як казала відомий психолог Урунтаева Г.А., що головне завдання дорослих полягає в тому, щоб навчити дитину діяти з іграшками.

Іграшка у все історично епохи була пов'язана з грою - провідною діяльністю, в якій формується типовий вигляд дитини: розум, фізичні і моральні якості. Однак конкретно - історичні умови кожної епохи накладають відбиток на зміст іграшок і спрямованість ігор.

Е.А. Аркін укладає своє порівняння: стійкість дитячої іграшки, її універсальність, незмінність її основних форм і виконуваних нею функцій - очевидний факт, і, може бути, саме очевидність цього факту була причиною того, що дослідники не вважали за потрібне зупинятися на ньому або підкреслювати його. Дивним повинно здаватися, що дитина, народжена і зростаючий в умовах культури ХХ ст., Користується часто-густо як джерелом радощів і знаряддям для свого розвитку і самовиховання тієї ж іграшкою, яка є надбанням дитини, народженої від людей, які за своїм розумовим розвитком близькі до мешканців печер, що росте в умовах самого первісного існування. І ці діти настільки віддалених один від одного епох людства виявляють свою глибоку внутрішню близькість тим, що вони не тільки отримують або самі створюють спірні іграшки, але що ще більш вражаюче, тим, що роблять з них однакове застосування. [2]

Вивчення ігрового поведінки дітей пов'язаного з вибором іграшок, показало, що найбільшим успіхом у малюків користуються іграшки - тварини. В експерименті іграшки, що зображують тварин, обрали 74% дітей. (Г. Г. Локуціевская, Є. М. Гаспарова, Є. Б. Волосова та ін) (1,5 - 2,5 роки) вибирають іграшки м'які, що гнуться, з гуми, поролону, тканини. Малята дуже люблять зображення домашніх тварин, знайомих персонажів казок, героїв веселих потешек: собачку, кішечку, півника і курочку, корівку і конячку, свинку і овечку, качечку).

Хлопці більш старшого віку (2,5 - 3 г .) Люблять грати з площинними моделями, що зображають тварин. Значно розширюється номенклатура для вибірковості. Тепер малюк віддає перевагу диким тваринам - «звірятками» (вовк, лисиця, ведмідь, кабан, заєць, тигр і т.д.). Приваблюють і екзотичні тварини: слон, крокодил, бегемот «кашелотік - кашелот» та ін У малюків перші найпростіші знання про тварин починають складатися в результаті неодноразового спостереження за ними. Діти помічають, що у всіх тварин є очі, вуха, рот, лапи; вони переміщаються в просторі, їдять і п'ють, вони живі.

Хлопці більш старшого віку (2,5 - 3 г .) Люблять грати з площинними моделями, що зображають тварин. Значно розширюється номеклатура для вибірковості. Тепер малюк віддає перевагу диким тваринам - «звірятками» (вовк, лисиця, ведмідь, кабан, заєць, тигр і т.д.). Приваблюють і екзотичні тварини: слон, крокодил, бегемот «кашелотік - кашелот» та ін У малюків перші найпростіші знання про тварин починають складатися в результаті неодноразового спостереження за ними. Діти помічають, що у всіх тварин є очі, вуха, рот, лапи; вони переміщаються в просторі, їдять і п'ють, вони живі.

Іграшка є важливим фактором у психічному розвитку дитини. Іграшки повинні бути вільними від всіх властивостей, які яким-небудь чином можуть завдати шкоди здоров'ю. Вони повинні задовольняти і розвивати естетичний смак, зачатки якої так рано виявляються у дитини. І тому, вони повинні порушувати і заохочувати прагнення дитини до колективних зусиль.

Найрізноманітніші задатки дитини шукають свого прояву і вправи і знаходять їх в іграх, якщо в розпорядження дитини дано матеріал, який може служити в один час і стимулом, збудливим ту чи іншу діяльність, і знаряддям, за допомогою якого ця діяльність здійснюється і вдосконалюється.

Безсумнівно всі іграшки повинні задовольняти вимогам гігієни. Особлива увага повинна бути звернена на якість забарвлення іграшок. Тому що дитина в ранні роки схильний все брати в рот. Фарби не повинні жодним чином линяти і бруднити рук. Слід, у всякому разі, уникати зелених фарб, до складу яких часто входять отруйні речовини.

Іграшки вимагають, як на цьому наполягав Локк, відомої дозування, як в якісному, так і в кількісному відношенні. До року слід одночасно давати дитині не більше однієї іграшки, від року до 2 років дитина може розташовувати одночасно 2 іграшками, потім, у міру того як збільшується обсяг його уваги, здатність до зосередження і визначаються індивідуальні потягу, кількість іграшок може бути збільшена. Однак і в 4 роки не слід поміщати в поле зору дитини більше 4-5 іграшок.

Характер іграшок повинен мінятися не тільки залежно від віку, він повинен мінятися і протягом дня в залежності від стану дитини й попереднього проведення часу.

У процесі вивчення педагогічної літератури з даного питання було встановлено, що ні педагог ні батьки не повинні педантично регламентувати заняття дітей з іграшками, не повинні нав'язувати йому своїх інтересів і постійно вказувати, як слід поводитися з кожним предметом і якого його призначення.

Л.Г. Оршанський, який віддав так багато любові та енергії вивчення іграшки, цілком справедливо протестує проти деспотичного прагнення дорослих внести до фабрикацію іграшки, як і в ігри, свої інтереси, штучну повчальність, виправдовує їх вузько утилітарний погляд на роль іграшки та ігри. Можна зробити висновок, що і по відношенню до іграшок, як і по відношенню до ігор, дитині повинен бути наданий максимум свободи при постійному, по можливості для нього неощущаемості контролю.

Іграшки, як і ігри, служать не тільки засобами виховання і самовиховання, засвоєння нових форм поведінки, але і свого роду проявниками дитячої індивідуальності.

Таким чином, цілком очевидним видається, що жодна, навіть докладне дослідження дитини за допомогою «точних» методів і найвдаліших тестів на може дати нам вірного уявлення про дитину, про її особистості в цілому і про окремі рисах, якщо дослідник не спостерігав дитини в його природної стихії - в грі і серед іграшок. Іграшка - предмет, що служить для забави та розваги, але одночасно є засобом психічного розвитку дитини. Іграшка є регулятором психічного та фізіологічного розвитку дитини. Щоб розвиток дитини було своєчасним і всебічним, іграшки слід ретельно відбирати. Людство століттями відпрацьовувало іграшки, які найкращим чином відповідали б можливостям дитини певного віку і пов'язаного з ним фізичного і психічного розвитку.

Розвиток емоційно-моральної сфери особистості дитини, на думку В.С. Мухіної, великою мірою пов'язано з м'якими іграшками (зображеннями ведмедика, зайця, собаки тощо) [3].

З усіх видів іграшок, м'яка іграшка - найпізніша. М'які іграшки прототипи різних тварин, які дбайливі мами шили своїм чадам з клаптиків тканини, набивали ватою, прикрашали, використовуючи різні навички рукоділля, в'язання та вишивку, з'явилися в XIX столітті. У кінці XIX століття широкий розвиток отримало кустарне виробництво м'якої іграшки в промислових масштабах. Спочатку ХХ століття почався бум у виробництві м'яких іграшок і виник феномен плюшевого ведмедика, тому що повсюдно в усьому світі, найулюбленішою іграшкою дітей, і навіть дорослих, став плюшевий ведмедик. М'яка іграшка популярна і сьогодні в XXI столітті, незважаючи на технічний прогрес. Сьогодні діти грають у комп'ютерні ігри, обожнюють покемонів і Фербі, але найвірнішим другом залишається пошарпаний плюшевий, такий улюблений Мишко [4].

М'які іграшки відіграють особливу роль для дошкільника; вони впливають на його емоційний і моральний розвиток. Дитині спочатку у всьому допомагає дорослий, у якого він навчається наділяти ляльку певними позитивними якостями. Пізніше дитина сама наповнює душевний світ іграшки на свій розсуд, і вона «поводиться» виключно так, як це потрібно в даний момент її господаря: вона розумна і слухняна, ласкава і весела, непокірна і уперта, вона брехуха і непоправна нечупара. Дитина переживає зі своєю лялькою всі події власного і чужого життя у всіх емоційних і моральних проявах, доступних його розуміння. М'яка іграшка виступають в якості заступника ідеального друга, який все розуміє і не пам'ятає зла. Тому потреба в такій, іграшці виникає у кожного дошкільника - не лише у дівчаток, але і у хлопчиків. Мишко, мавпочка, собачка і ін, - об'єкт для спілкування у всіх проявах дитини, партнер по спілкуванню в грі. У кожного нормально розвивається дитини встановлюються особливі стосунки зі своєю лялькою або звірятка. За роки дитинства кожна дитина по-своєму прив'язується до своєї іграшці, переживаючи завдяки їй безліч різноманітних почуттів.

Дослідженнями було встановлено, що фактура матеріалу, з якого зроблена лялька чи звірятко, відіграє значну роль. Діти вибірково ставляться до іграшок, що зображує одне і те ж тварина, але з різною фактурою. М'які, пухнасті матеріали викликають позитивні емоції, стимулюють дитину на гру. Шорсткі, холодить матеріали не всяка дитина готовий прийняти. За допомогою правильно підібраною фактури іграшки у дитини легше викликати до іграшкової тваринки позитивні емоції: доброзичливість, співчуття і співрадість.

Важливе значення має також співвідношення розмірів голови і тіла іграшки. Встановлено, що певна пропорція фігури викликає заступницьке ставлення. Скорочений овал обличчя ляльки чи мордочки звірятка, пухкі щоки, маленький ніс і великі очі - такі ознаки зовнішності іграшки народжують в дитини приплив ніжних почуттів.

2.2 Вимоги до іграшки

Якою має бути іграшка, щоб допомогти дитині в розвитку, активно проявляти себе в грі, жити радісного життя?

Основна вимога до іграшок визначила Н.К. Крупська у статті «Про іграшках для дошкільнят»: іграшка має сприяти розвитку дитини на кожній віковій ступені дошкільного дитинства. У підборі іграшок слід виходити з особливостей віку, тому єдиної педагогічно цінною іграшки для дітей дошкільного віку немає і бути не може. Малюкові потрібні свої іграшки, які допоможуть орієнтуватися в навколишньому світі, стимулюватимуть його самостійну діяльність, спрямовувати її в певне русло. А для старших дошкільнят необхідні іграшки, які допомагають вивчити навколишню дійсність, стимулюють колективні ігри.

Особлива вимога пред'являється до тематики, змісту іграшки «що відображає вона, іграшка повинна розширювати кругозір дитини, захоплювати образами сучасної дійсності» (Є. А. Флерина). Сприяти розвитку дитини може іграшка, наповнена добрим сенсом, що спонукає дитину до позитивних дій. Іграшки, що відображають знаряддя насильства, жорстокості, зброю, стимулюючі агресивну, руйнівну поведінку, травмують психіку дитини. Вони формують у дітей спотворені уявлення про навколишній світ, про моральність, підривають гуманні хитала формується. Такого роду іграшки неприпустимі.

Іграшка повинна бути динамічною, спонукати дитину до різноманітних дій в грі. Це важлива вимога, що враховує такі психофізіологічні особливості дошкільника, як потреба в активних діях. Слід пам'ятати слова Є.А. Флорине «Чим більше можливостей представляє для різних дії, тим вона цікавіше для дитини, тим більше її виховні можливості».

Пред'являються певні вимоги і до оформлення іграшки. Іграшка потребує привабливому, барвистому оформленні, щоб викликати у дитини емоційне відношення, виховувати художній смак. Художня виразність забезпечується гармонійним поєднанням конструкції, форми, кольору. Небайдужий і матеріал, з якого виготовлена ​​іграшка: м'які пухнасті матеріали викликають позитивні емоції, стимулюють дитину до гри, а з шорсткою і холодною поверхнею не стають улюбленими. Оформлення іграшки повинні бути безпечними для життя і здоров'я дитини і відповідати ряду гігієнічних вимозі. Експертизи, які проводяться в різних країнах, показують, що примітивна, дешева «штампування» з пластику, яка заполонила іграшковий ринок, часто загрожує здоров'ю і життю дітей. У зв'язку з цим багато країн вимагають від виробників надійних гарантій якості, її не токсичність, не горючості. Також необхідний частий контроль за станом ігрового матеріалу.

Створення іграшки, повноцінно відповідає сучасним вимогам, можливо при об'єднанні фахівців різного профілю: педагогів, психологів, медиків, художників, скульпторів, дизайнерів, технологів та ін

2.3 Розміщення і зберігання іграшок

Предметно-ігрове середовище часто визначає тематичний зміст і характер дитячих ігор. Однією з умов, що сприяють повноцінному розвитку дитячої гри, є не тільки педагогічно доцільний підбір ігрового матеріалу, а й можливість для дитини вільно користуватися ним.

У дитячому саду іграшки, як правило, розташовують в доступних для дітей місцях - на полицях, стелажах, столах.

Зручно, коли іграшки знаходяться в різних місцях групової кімнати, щоб, граючи, діти не заважали один одному. Великі іграшки розміщують на підлозі, на нижніх полицях, дрібні - на полицях вище, але так, щоб кожну іграшку дитина могла взяти сам. При цьому важливий масштаб іграшок, їх відповідність росту дитини, домірність предметних іграшок з образними (наприклад, розмір меблів повинен поєднуватися з величиною ляльок і т.д.).

Для успішного перебігу перших самостійних ігор дітей необхідна наявність іграшок, які мають між собою пряму значеннєвий зв'язок (лялька і посуд, машина-вантажівка і будівельний матеріал тощо).

Іграшки для сюжетно-рольових ігор у групах молодших вихователь розставляє відповідно до сюжету гри, - тобто створює своєрідну ігрову обстановку. Отже, на першому етапі керівництва грою дітей дорослий попередньо організовує предметно-ігрове середовище, вчасно її змінює і оновлює.

У середній групі вихователь частково створює ігрову обстановку, діти, як правило, самі підбирають відсутні іграшки та предмети для реалізації задуманого сюжету. Таким чином, на другому етапі керівництво грою дітей здійснюється за допомогою внесення сюжетних, предметних, образних іграшок і так званої рольової атрибутики (халати, пелеринки, фартушки, шапочки і т.д.), яка допомагає дітям у виборі ролі у спільній грі.

У старших групах діти самостійно розгортають сюжет гри і підбирають для цього не тільки іграшки, але і предмети з навколишнього оточення: стільці, банкетки тощо, тобто предметно-ігрова ситуація конструюється самими дітьми і підпорядкована ігровому задуму.

Ігри старших дошкільнят надзвичайно різноманітні, тому одні сюжетно-образні іграшки не можуть повністю задовольнити прагнення дітей. У зв'язку з цим вихователь повинен широко використовувати всілякі предмети-заступники, а також спеціальні предмети, що дозволяють швидко конструювати, позначати ігровий простір, змінювати його в міру необхідності в ході розгортання сюжету.

При створенні гри дітей 5-7 років педагог може використовувати і спеціальні споруди, зроблені за допомогою батьків або шефів (літак, човен, космічний корабель, казковий будиночок, машина, пульт управління тощо). Такий ігровий матеріал особливо необхідний при деякому одноманітності в утриманні дитячих ігор, а також у разі об'єднання великої групи дітей у будь-якій спільній грі. Крім того, це дозволяє вносити в дитячу гру педагогічно цінну тематику, яка відображатиме сучасне життя.

Ігровий матеріал (як на ділянці, так і в груповій кімнаті) повинен бути легким, мобільним (вільно переноситися з однієї групи в іншу), з тим, щоб стимулювати дитячу гру.

По можливості ігрова обстановка, задумана дітьми, повинна зберігатися, щоб діти могли продовжити розпочату гру.

Ігрові будівельні набори вносять до групи повним комплектом, їх не ділять на кілька груп, інакше діти не зможуть реалізувати ігрові задуми у спорудженні задуманої конструкції.

Великі будівельні матеріали в дитячих садах зазвичай розкладають по геометричним формам на відкритих стелажах або полицях, це допомагає дітям швидко підібрати потрібні форми для споруди. Дитячі конструкції зазвичай зберігають кілька днів, тоді хлопці мають можливість вносити до них свої зміни, доповнення. Практика показала, що дидактичні іграшки та настільно-друковані ігри зручніше зберігати в шафі, розклавши їх за видами (лото, доміно тощо) на одній або кількох полицях. Грати з ними діти можуть за будь-яким вільним столом. У молодших групах вихователі заздалегідь підбирають і виставляють іграшки та ігри для дітей (відповідно до плану виховно-освітньої роботи).

У старших групах діти домовляються, де і в що грати, на свій розсуд об'єднуються для гри, здійснюють необхідні дії відповідно до змісту та правилами.

Іграшки-забави для самостійних ігор розташовують на полицях на доступною дітям висоті, а ті, які використовуються для розваг, - у шафі з педагогічними посібниками.

Музичні іграшки краще поміщати в скляні шафки, щоб зберегти хорошу якість їхнього звучання.

Весь запас іграшок дають дітям не відразу, а вносять поступово, в міру ознайомлення їх з новими іграшками та іграми, а також з метою розвитку нових сюжетів. При переході дітей від одного сюжету до іншого частина іграшок прибирають на полиці і стелажі, так як вони можуть знадобитися дітям при об'єднанні кількох сюжетів. Іграшки, якими діти перестають користуватися, на час прибирають, але вони можуть бути внесені знову, і діти зазвичай з радістю їх зустрічають.

Після гри дітей в їх іграшковому царстві повинен бути наведено повний порядок. Учити дошкільнят залишати іграшки в порядку - це значить виховувати з ранніх років розумну ощадливість, організованість, акуратність і повагу до праці навколишніх.

2.4 Підбір іграшок для різних вікових груп

У молодших групах повинні бути іграшки, що забезпечують розвиток рухів та їх вдосконалення: великі м'ячі для катання, перекочування, кидання; різноманітні кольорові вантажівки, каталки, візки.

Сюжетно-образні іграшки (ляльки, тварини, предмети побуту) за змістом і оформленням відображають навколишній світ, близький дітям. Ігрові дії з ними доступні, прості.

Підбір дидактичних іграшок визначається завданнями сенсорного виховання та розвитку мовлення. Іграшки повинні сприяти розвитку сприйняття предметів, їх кольору, форми, величини і т.д., розуміння і вживання слів, що позначають різні властивості і якості.

З іграшками-забавами малюки ще не вміють діяти самі, вони лише дивляться і радіють руху смішних заводних іграшок.

У дітей середньої групи ролі в грі виділяються більш чітко, і, крім іграшок, їм необхідні додаткові предмети: матроські шапки, прапори, барабан, бінокль, трубка лікаря і т.д. З будівельного матеріалу діти 4 років створюють більш складні споруди, ніж малюки, тому він повинен бути в різних наборах. Іграшки-забави вихованці середньої групи самі приводять в дію.

Діти 4-5 років уміють грати колективно і використовувати комплектні іграшки. Наприклад, комплект іграшок «Домашні тварини» викликає бажання спільно будувати стайню, стерегти стадо і т.д.

Дошкільнята старшої і підготовчої груп ширше стикаються з життям, їх подання, досвід спілкування, організації гри дозволяють використовувати іграшки, які дають можливість розвитку складних сюжетів: ігри в «подорожі», «театр», «школу», «зоологічний сад» та ін Широко повинні бути представлені технічні іграшки з ясно вираженими ознаками і способами руху (набори комплектів «Будівельник», «Маленька кравчиня», «Маленький художник» та ін.)

Діти 6-7 років проявляють великий інтерес до ігор спортивного характеру. Рухи у них більш скоординовано, тому необхідні не тільки великі, але і невеликі м'ячі для ігор, для попадання в ціль і інші спортивні іграшки, розвиваючі дрібну мускулатуру, удосконалюють координацію, точність рухів. Дітей цікавлять ігри, що вимагають спритності, зусилля, тренування. Для цього потрібні такі іграшки, як дитячий крокет, більбоке, кеглі, городки. У літній час дітям дають спортроллер, а зимовий - лижі і ковзани.

Велике значення набувають театральні іграшки, складові необхідний реквізит для оформлення ігор-уявлень, ігор-драматизаций: костюми і окремі деталі їх, маски, іграшки, що зображують біноклі, труби, знаряддя праці та ін

У програмі виховання в дитячому садку дані вказівки про підбір іграшок за віковим групам (наприклад, див. Додаток 1).

2.5 Методика ознайомлення дітей з новою іграшкою

Поява в групі нової іграшки завжди радісна подія. Методика ознайомлення дітей з нею визначається, перш за все, тими завданнями, які хоче вирішити педагог. Якщо він ставить завдання привернути увагу дітей до того чи іншого предмету, зображеному в іграшці, він показує її і підкреслює притаманні їй властивості, якості.

Пропонуючи образну іграшку (зображує дорослого, дитини, тваринку), вихователь виявляє своє позитивне ставлення до неї, збуджуючи таке ж ставлення у дітей.

При внесенні сюжетно-моторних іграшок необхідно розкрити їх призначення, способи дії з ними. Очікування дітьми чогось нового порушує їх інтерес, налаштовує на радісне сприйняття іграшки.

Якщо іграшка тендітна і механізм її потребує обережного поводження, потрібно попередити про це дітей, показати способи поводження з нею.

Будь-яку іграшку не можна відокремлювати від гри, перетворювати на наочний посібник. Діти освоюють іграшку в грі, в ігрових діях, приймають її у свій світ.

Процес обігравання іграшки, засвоєння дітьми способів поводження з нею неоднаковий по відношенню до різних іграшок. Одні швидко входять в самостійні ігри дітей, інші вимагають поступового впровадження, неодноразового обігравання.

Наприклад, при ознайомленні з лялькою, в образі якої відображений привабливий, але малознайомий чоловік, діти переймаються почуттям симпатії до неї, але, як грати, не знають. Ігри зводяться до того, що вони виробляють лише типові ігрові дії: годують ляльку, вкладають спати, одягають і т.д. Щоб розширити уявлення дітей, педагог неодноразово показує її одяг, предмети побуту, праці. Знайомлячи дошкільнят з новою іграшкою, вихователь вже використовує елементи гри: від імені ляльки розказує, звідки вона приїхала, як і де жила, які знає казки, пісні, ігри і т.д. Викликавши інтерес до іграшки, повідомивши про неї все необхідне, на що слід звернути увагу дітей, педагог організовує гру з новою іграшкою.

Висновок

Гра має важливе значення для дитини. Безперечно, гра навчає і виховує дітей. Вона є життєвою потребою його і засобом всебічного розвитку.

Іграшка є не відмінною частиною гри. Гарна іграшка спонукає дитину до роздумів, ставить перед ним різні ігрові завдання. А це сприяє розвитку пізнавальних процесів.

Значення іграшки в вихованні дітей велике. Іграшка - неодмінний супутник дитинства і найважливіший інструмент гри. Існує класифікація іграшок, де поділ відбувається на основі їх використання в різних видах ігор. Оскільки зараз в магазинах величезна різноманітність іграшок, багато вчених, психологи і педагоги задаються питаннями про вплив іграшки на психічний розвиток дитини, чи правильно підбираються зараз іграшки для дошкільнят.

Іграшка для дитини повинна бути представлена ​​у всьому її розмаїтті. Необхідно відбирати їх цілеспрямовано, відповідно до вікових особливостей дітей. Іграшки повинні сприяти розвитку різних видів ігор, задовольняти індивідуальні потреби і інтереси дітей і разом з тим спонукати їх до колективних ігор. Підбір іграшок повинен сприяти фізичному, розумовому, моральному та естетичному вихованню дітей. Всі види іграшок повинні відповідати всім вимогам, а також віковим особливостям дітей.

У своїй роботі я встановила, що іграшка пережила багато століть. Адже ще в давнину людина помітила, що іграшка сприяє успішному розвитку дитини.

У деяких випадках, коли дитина дуже наполегливо просить іграшку, навіть, на ваш погляд, шкідливу для нього (ту ж Барбі), іграшку варто купити. Існує мода на дитячі іграшки, і виробники іграшок через рекламу, безумовно, намагаються нав'язати їх дитині. У дитячому віці дуже сильною є потреба не відрізнятися від однолітків, бути нарівні з ними. Задоволення цієї Іграшки й посібники для дітей від 3 до 5 років

Родителям - Родителям о дошкольниках

грашки варто підбирати за ознакою функціональності. На перше місце виходять ігри й посібники, що розвивають усілякі навички конструювання. Це конструктори, будівельні набори. Так, дві скріплені між собою планки з пластмасового конструктора можуть використовуватися як підйомний кран; пістолет, згорнута трубка можуть бути рупором, підзорною трубою тощо.

Ми дали повний опис усіх необхідних матеріалів, посібників і обладнання для гармонійного розвитку дитини 3—5 років. Звичайно, деякі з рекомендованих предметів — гойдалка, качалки, стінки, гірки — можуть бути у вашому дворі, у сусідньому дитячому садку — їх можна не купляти, але потрібно організувати дозвілля дитини так, щоб вона могла ними користуватися хоча б раз на тиждень.

Ігри посідають важливе місце в житті дитини. Вони є її природним станом, потребою дитячого організму. Ігри створюють позитивне емоційне тло, на якому всі психічні процеси протікають найбільш активно. У грі не тільки виявляються індивідуальні здібності й особистісні риси дитини, але й формуються певні властивості особистості. Тому якщо малюк виховується вдома, важливо, щоб йому були надані основні ігри й посібники, необхідні для повноцінного розвитку дитини.

Необхідно врахувати, що до 4 років у дітей немає розподілу на «дівочі» та «хлопчачі» ігри. Хлопчики й дівчатка мають «програти» в дитинстві всілякі ролі. Так, хлопчикам не зашкодить пограти в ляльки й виявити свою ніжність і турботу, а дівчаткам — у « піратів » і виявити свою ініціативу й активність.

Можна виділити певні види іграшок, перелічені нижче.


Скачати 388.04 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка