Інтелектуальні ігри
5 клас
ТЕМА: Логічні задачі і задачі на пошук закономірностей.
МЕТА: продовжувати формувати вміння і навички знаходити
закономірності при розв’язанні вправ. Розвивати логічне мислення
при розв’язанні задач. Виховувати самостійність, кмітливість на
уроці.
ОБЛАДНАННЯ: плакат із зображенням клоуна, картки із завданнями,
макет квітки ромашки, мультимедійна дошка.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Основна частина:
Учитель. Діти французький письменник ХІХ ст. Анатоль Франс одного разу зауважив: «Вчитися можна тільки весело … Щоб перетравлювати знання, потрібно поглинати їх з апетитом». Так ось, давайте будемо слухати пораду цього письменника, будемо активними, уважними, будемо навчатись з великим бажанням, адже це стане у пригоді Вам у вашому подальшому навчанні.
Тема сьогоднішнього уроку : Логічні задачі і задачі на пошук закономірностей.
Ми на уроці розглянемо різного типу завдання на логічне мислення і завдання типу «Знайди закономірність …» В житті не потрібно робити необдуманих кроків, а все таки логічно міркуючи можна досягнути високих результатів.
Наш сьогоднішній урок не звичайний, Тому, що до нас завітав гість.
Діти! Ви бачите? Це клоун!
Бідолаху зачаровано.
Злий чаклун Кара – Дурав.
В нього ім’я відібрав.
Щоб його розчаклувати,
Слід задачу розв’язати.
Той хто правильно розв’яже задачі і замінить цифри відповідними буквами дізнається ім’я клоуна. Шифр на дошці.
ЗАДАЧА 1
В сім’ї 12 братів і кожен має по одній сестрі. Скільки дітей в сім’ї? (13)
ЗАДАЧА 2
Виглянувши на повороті у вікно потягу, Ірина помітила,що перед нею 10 вагонів, а за нею ще 9. Скільки всього вагонів має потяг? (20)
9
|
1
|
5
|
0
|
4
|
2
|
6
|
3
|
К
|
В
|
О
|
Я
|
Л
|
С
|
І
|
А
|
Учитель. Отже, ім’я клоуна … ВАСЯ
От й з’явився в вашім класі
Веселунчик клоун – ВАСЯ.
Він прокинувсь на світанні.
І приніс Вам запитання
Запитання 1
В одній кімнаті знаходиться 2 дочки і 2 матері, а всього 3 жінки. Як це може бути? (дочка, бабуся, внучка)
Запитання 2
Стоять дві вівці – одна головою на північ, а друга на південь. Чи можуть вони бачити одна одну, не повертаючи голови? (можуть, тому що стоять головами одна до одної)
Запитання 3
Пастух гнав гусей. Його запитали: «Пастух, скільки у тебе гусей?». А він відповів: «Один попереду трьох іде, один трьох підганяє і два посередині ідуть». Скільки було в пастуха гусей? (4)
Учитель. Молодці, діти! Гарно відповіли на запитання.
Клоун Вася йшов до Вас,
А надворі дощ якраз.
Тому знаки намочились,
В картках плями появились.
Тож швиденько поміркуйте,
Й знаки швидко намалюйте
Завдання
Між цифрами поставте арифметичні дії, щоб виконувалась рівність:
а) 5 5 5 5 5 = 100 (5+5+5+5)5 = 100
б) 8 8 8 8 8 8 8 = 200 88+88+ 8+8+8 = 200
можна не ставити дії між усіма цифрами
Учитель. А тепер розглянемо завдання на пошук закономірностей.
Завдання 1
Продовжити послідовність чисел: 4,7,11,18,29,47,… (наступне число 76)
Завдання 2
Вставте пропущене число:
(44)
Учитель. А тепер практичне завдання:
У прямокутній кімнаті 10 стільців. Як потрібно їх поставити, щоб вздовж кожної стіни стояла однакова кількість стільців?
Учитель. А тепер прошу кожного витягнути собі пелюстку від квітки того кольору, який йому подобається і ми напишемо невеличку самостійну роботу.
Варіант 1
|
Варіант 1І
| -
Записати число 30 шістьма двійками.
| -
Запишіть число 1000 вісьмома двійками.
| -
У трьох пілотів є брат Сергій, а в Сергія братів не має. Чи може таке бути?
| -
На стоянці таксі стояло 10
машин. Дві передні від’їхали.
Скільки машин залишилося на
місці?
| -
Замініть зірочки цифрами:
- 4 2 #
# # 4
9 9
| -
Замініть зірочки цифрами:
x 5 #
#__
# 6 #
|
Учитель. Здаються зошити на перевірку.
ІІІ. Підсумок уроку.
Дайте відповіді на запитання:
-
Що вам сподобалося на уроці?
-
Які завдання виявилися для вас складними?
-
Над чим вам потрібно ще попрацювати?
Виставлення оцінок.
ІV. Домашнє завдання.
-
В квадраті 3х3 розмістити цифри від 2 до 10 так, щоб сума цифр в будь - якій горизонталі, вертикалі і діагоналі була 18.
-
Перший оберт навколо землі супутник робить за 1 годину 40 хв; а другий за 100 хв. Як це може бути?
-
Запишіть число 10 за допомогою 4 трійок.
-
Знайдіть закономірність і вставте пропущене число:
Поділіться з Вашими друзьями: |