Ліс це душа всієї планети, живий скарб нашої земліСкачати 95.26 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір95.26 Kb.
#25052
ТипУрок
Урок - подорож на тему: «ЛІС – ЦЕ ДУША ВСІЄЇ ПЛАНЕТИ, ЖИВИЙ СКАРБ НАШОЇ ЗЕМЛІ»

Жук В.М., вчитель трудового навчання

Кобеляцька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат

Мета: збагатити знання учнів про дерева; викликати інтерес до світу деревних культур, розширити кругозір про економічну цінність місцевих порід дерев; сприяти бережливому ставленню до них; готувати до господарської діяльності;здійснювати міжпредметні зв’язки; виховувати любов до природи.

Обладнання: мультимедійна дошка, кольорові ілюстрації місцевих порід дерев.

Форма підготовки: казка - подорож

Об’єкт дослідження: наукова література про ліс, дерева нашого краю.

Учасники уроку: учні 7класу

Дійові особи: Лісовик – господар лісу:

Дядечко Ау – провідник по лісу;

Тітонька Сова – все знає про ліс;

Хитромудра Лисиця – помічниця лісовика.Хід уроку

Лісовик. Я запрошую Вас у казку подорож віртуальним лісом разом з казковими персонажами: дядечком Ау, розумною тітонькою Совою та хитромудрою Лисичкою. Ми ознайомимося з різними видами дерев, які ростуть в Україні, відкриємо їх особливості і таємниці.

У лісі ростуть чагарники, дерева-велетні й карлики,хвойні та листяні породи. Одні породи можуть жити тисячі, а інші кілька десятків років. Деякі люблять рости в гущавині, а інші навпаки. Проте нема таких дерев, які б не приносили людям користі. Кожна деревна порода – унікальне творіння природи і має свою «біографію й географію», історію виникнення і розселення. Назви дерев мають грецьке, латинське, персидське, арабське, слов’янське і навіть тюрське походження. На земній кулі зростають хлібне, нафтове, томатне, цукеркове, ковбасне, молочне, гарматне, пляшкове, динне, ізюмне, масляне, капустяне, атласне, бархатне, паперове, воскове, лакове, дощове, гвоздичне, драконове, мамонтове, тюльпанне, оливкове, червоне, чорне, залізне, олівцеве, оцтове, шкіряне, кавове, слонове та інші дивовижні і дуже цінні дерева.

Про те ми поговоримо про дерева, які поширені у наших лісах та озеленювальних насадженнях.

Ліс – невід’ємна частина природи, історії, побуту і культури народу. Він зігрівав, годував і захищав наших пращурів, вірно служить нам і тепер, дарує насолоду і натхнення, вчить спостережливості і мудрості. Важко оцінити його економічне значення в житті народу.

В роботі над захистом проекту мені допомагатимуть біологи, історики, народознавець, експерти.

Дуб

Дядечко Ау. В Україні не існує дерева, яке переважало дуб за довговічністю і стійкістю проти різних негод.

Ліси,де панують дуби, називають дібровами. Розносять жолуді (насіння дуба) сойки і ховають їх під лісовою підстилкою. З давніх часів дуб використовували для будівництва житла і кораблів, оборонних споруд, залізничних вагонів, виготовлення різних знарядь і хатнього вжитку, деревного вугілля і палива.Лісовик. Наші предки помітили, що у найвищі і найбільш кряжисті дуби – велетні блискавка вдаряє частіше, ніж в інші дерева. Це відбувається тому, що дуб підіймається вище за інші дерева, має надзвичайно глибоке коріння і служить провідником електричних розрядів з атмосфери в землю.

У давні часи слов’яни (наші предки), греки, римляни, германці та інші народи вважали дуб священним деревом. З дубових колод вирізали зображення богів.

Дуб живе до 500 років, а окремі дерева і до 2000 років. У висоту він росте до 120 – 200 років, а в товщину все життя.

Чи чули ви про дуби – довгожителі?

Серед багатовікових дубів найбільшою популярністю в Україні користується Запорізький 800-річний дуб біля с. Верхня Хортиця. Його висота 36 м, в обхваті 6,5 м, діаметр крони становить 45м.

Тітонька Сова. Легенда свідчить, що в затінку крони цього дуба запорожці писали листа турецькому султану. Є славетні дуби на Тернопільщині 600 років, Черкащині – дуб Богдана Хмельницького, поблизу села Будда Чигиринського району росте 1000-річний дуб. Цей дуб у 1843 році малював Т.Г.Шевченко. На Прикарпатті росте дуб Олекси Довбуша. Свято шанують і бережуть люди 500-річний дуб Устима Кармелюка на Вінниччині, дуби І.П.Котляревського в Семенівському районі на Полтавщині, 400-річні дуби О.С. Пушкіна біля Диканьки.

Дядечко Ау. Саме дуби довгожителі допомагали кліматологам виявити певну циклічність у змінах погоди.

Деревина дуба забарвлена в жовто-бурий колір, тверда, міцна, вологостійка, чисто обробляється, має красиву текстуру. За твердістю, пружністю, щільністю і міцністю деревини дуб і справді богатир. Вона не жолобиться, легко колеться, стійка проти загнивання і домового грибка. Особливо цінується дубовий паркет і винна клепка, токарні і різьбярські вироби, фанера, обід, шпиці, санні полозки. Найбільш цінна деревина мореного дуба. З нього виготовляють цінні меблі, шкатулки та сувеніри.Хитромудра лисиця. Використовують дуб у підводному, підземному та наземному будівництвах, суднобудуванні та промисловості. З дуба виготовляють дубильні матеріали, лікарські препарати, парфуми, а також використовують в хімічній промисловості. Дуб приносить людям велику користь, тому його потрібно насаджувати і берегти.

Сосна

Лісовик. Вічнозелена красуня - сосна звичайна. Не вибагливість сосни до умов життя зумовлено будовою крони, хвої і кореневої системи. Сосна може досягати висоти до 40 м, а в діаметрі 1 – 1,5 м. Більше хвойних порід, зокрема і сосна, бояться задимленості і загазованості повітря, забруднення його промисловими відходами. Сосна звичайна – порода довговічна, живе до 300, а інколи і до 400-500 років.

Мудра Сова. Деревину сосни використовують в сільськогосподарському машинобудуванні, з неї будують мости, виготовляють різні столярні вироби. Важко переоцінити екологічне та економічне значення сосни, як деревної породи.

Сосна використовується в хімічній промисловості. З неї одержують скипидар, смолу, дьоготь, оцет, деревне вугілля. Відходи переробки соснової деревини перетворюють в картон, ДВП, ДСП. Деревина сосни м’яка, легка і міцна, добре обробляється і колеться. Сосна унікальне дерево – аптека. Смола сосни з часом кам’яніє і перетворюється у бурштин (янтар), який має лікувальні властивості. Цьому диво – каменю присвячено багато міфів і легенд.Хитромудра Лисиця. Нашу перлину лісів – сосну називають звичайною, проте ця дивна порода дерева має незвичайні властивості. Безкорисливо служить вона людям і ми повинні берегти її, відновлювати на вирубках, саджати на пустирях і пісках, захищати від пожеж, шкідників і хвороб.

Тополя

Лісовик. В Україні, крім осики, росте тополя чорна і біла. Більшість представників цього роду недовговічні, живуть до 100 – 150 років. Всі види тополі відіграють величезну екологічну роль. Вони не бояться диму, вихлопних газів, хімічних сполук, які потрапляють у повітря. За здатністю очищати повітря від хвороботворних бактерій та інших мікроорганізмів, тополя займає одне з перших місць серед деревних порід нашої країни.

Деревина у тополі пружна, легка, добре обробляється і в сухому місці може служити сотні років. Її використовують у будівництві, також з неї виготовляють картон, папір, пластмаси, різноманітну тару, клепки, штахет, ДВП,ДСП, меблі, вулики, дранку, сірники, спирт та багато інших виробів побутового та промислового призначення. Тополя є ще і джерелом лікарських речовин. Її деревина використовується у шкіряній та взуттєвій промисловості, а листя – для годівлі домашніх тварин.Хитромудра Лисиця. Українці залюбки саджали тополю на садибах, навколо ставків, по берегах річок і вдовж доріг. Її оспівували в піснях, думах, складали про неї вірші.

« По діброві вітер віє,

Гуляє по полю,

Край дороги гне тополю

До самого долу»

Т.Г. Шевченко

Тополя в Україні – символ жіночої долі, незрадливого та, нажаль, нещасливого дівочого кохання.

Вільха

Лісовик. Вільха – одна з найбільших вологолюбів. Росте в заплавах і на берегах річок, на заболочених ділянках. Це дерево одне з прокидається після зими, зустрічає весну. Цвіте рано на весні при температурі +50 С. Деревина вільхи м’яка, легка, білого кольору. Текстура не виразна. Добре обробляється, колеться, полірується та фарбується. Її використовують для виготовлення меблів, дикту, столярних виробів.

Дядечко Ау. Вільха не боїться води, а тому використовується в гідротехнічних спорудах. Деревина вільхи добра сировина для виготовлення,шляхом пресування, втулок, прокладок та інших деталей. Пресована деревина вільхи замінює бабіт, бронзу і мідь. Вільха – це чудове паливо; це справжнє джерело здоров’я. Як бачимо, вільха – надзвичайно цінна деревна порода.

Липа

Мудра Сова. Липа належить до легких порід. Деревина її добре обробляється в усіх напрямках, майже не жолобиться і не розтріскується. Виготовляють з липи моделі, токарні вироби. Липа дуже імітується. За минулих часів столяри – кустарі часто підфарбовували її під цінні породи дерев. Найбільш придатні у віці 40-80 років. Росте до 400 років.

Лісовик. Липа – одна з тих порід, яку наш народ використовує і оспівує з прадавніх часів. Споконвіку виготовляли з неї скрині, вулики, шевські колодки, клепку, діжечки для меду і домашній посуд, різні прикраси,цяцьки і сувеніри; найкращі дошки для креслення, хохломський розписний посуд, який за своєю красою не поступається перед срібним і золотим.

Бук

Дядечко Ау. Бук – порода гірських схилів. Росте в Україні та на Кавказі. Деревина білого кольору. Міцна, щільна, має красиву текстуру. Піддається гниттю. За технічними властивостями бук близький до дуба. Йде на виготовлення меблів, шпону, фанери, паркету,музичних інструментів, діжок, тари, прикладів до рушниць, ободів, оцтової кислоти, дьогтю, спирту, дощок для креслення, сувенірів та ін..

Береза

Хитромудра Лисиця. Деревина берези щільна, але піддається гниттю. Текстура її невиразна і забарвлення бліде. Виготовляють з берези меблі та інші столярні вироби. Але так звана «Карельська» береза, в протилежність звичайній має надзвичайно чудову текстуру. Тому використовують її як оздоблювальний матеріал. Продукція з берези потрібна в медицині. Береза оспівана в піснях і віршах; змальована в картинах.

Ясен

Лісовик. Ясен звичайний – одна з найцінніших деревних порід України, живе 200-250, зрідка до 350 років,з високо піднятою кроною, струнким стовбуром. Деревина ясена за основними якісними показниками переважає дубову, має красиву текстуру, надзвичайно міцна, гнучка, тверда, в’язка, еластична і пружна,мало жолобиться і розтріскується, добре полірується.

З давніх часів з ясена виготовляли весла, бойові палиці; луки і древка стріл, посуд, колісні ободи і спиці. У 1703 р. згідно з указом царя Петра І порода ця була взята під охорону і її дозволяли рубати лише для потреб кораблебудування.Мудра Сова. Тепер з ясеня роблять паркет, фанеру, музичні інструменти, різні сувеніри та художні вироби. Використовується деревина ясеня в токарній та столярній справі, машино-, літако-, суднобудуванні та інших галузях народного господарства.

Новинкою останніх років є знамениті ясеново - пластикові лижі, на яких встановлено світові та олімпійські рекорди. Дуже красиві меблі зроблені з ясена або оздоблені ясеновим шпоном. З листя і кори ясена одержують фарбу. Молоді пагони поїдає худоба, а плоди й насіння – птахи, дикі і домашні тварини. Листя й кору ясена використовують у народній медицині.Верба

Дядечко Ау. Верба ніжне дерево, миле й дороге серцю українця, тісно пов’язане з його життям і побутом. У слов’ян ця порода символізувала щасливе сімейне життя. У давні часи наречених обов’язково водили навколо верби.

З давніх часів українці шанували вербу і оспівували її у чудових ліричних піснях, поемах-билинах, чарівних героїчних думах. З усіх деревних порід в Україні, мабуть, після калини найбільше пісень складено про вербу.

«…В кінці греблі шумлять верби

Що я посадила.

Нема мого миленького

Що я полюбила…»

З особливою шаною і теплотою оспівував вербу Т.Г. Шевченко.

«…Реве та стогне Дніпр широкий,

Сердитий вітер завива,

Додолу верби гне високі,

Горами хвилі підійма…»

Лісовик. Деревина верби легка. Вона дуже добре колеться і легко обробляється. З неї виготовляють дуги,ночви,музичні інструменти (кобзи, бандури), легкі човни, свистки овочеві корзини, кошики, дитячі ліжечка і колиски, хлібниці, цукерниці,рамки для художніх виробів та інші товари народного споживання, всього майже 200 виробів.

Верба широко використовується як будівельний матеріал та в лозоплетінні. Багато видів верби мають лікарське значення. Отже, верба приносить людям різноманітну користь. Хай же шумлять верби скрізь над річками і ставками. Будемо вдячні вербі за те, що вона поруч з нами і служить нам вірно і безкорисливо.Граб

Мудра Сова. Граб не має такого значення як дуб, ясен, клен, проте люди цінять його за деякі специфічні властивості деревини. Деревина граба тверда,пружна і міцна, сіро – білого кольору, блискуча, стійка проти тертя, добре шліфується. Річних кілець на поперечному зрізі майже не видно.

Недолік її – сильно тріскається при висиханні і жолобиться, тому торці колод забілюють вапном або фарбують. В умовах з постійною температурою в сухому місці деревина граба може служити сотні років.Хитромудра Лисиця. З неї виготовляють деталі машин, фанеру, паркет, меблі, музичні інструменти, ручки для ударних інструментів, токарні й столярні вироби, арболіт, деревне вугілля, оцет, спирт. З кори добувають фарби і таніди. Молоді гілки використовують на корм худобі. В Україні спостерігається значний дефіцит деревини граба і тієї продукції, яка з нього виробляється.

Підсумок казки – подорожі.

Лісівник: Я дякую казковим героям та провідникам подорожі у віртуальний ліс. Всі ви виявили неабиякі знання про дерева нашого краю, їх особливості і цінність. Прошу учасників цієї подорожі дати відповіді на запитання:

  • Чи сподобалась подорож до лісу?

  • Які дерева найбільше вразили красою?

  • Чим цінний дуб?

  • Хто з моїх помічників вам сподобався?

  • Як люди повинні ставитись до дерев?

Дякую Вам, любі діти! Пам’ятайте! Ліс-культура поколінь. Він – легені планети, прихисток для тварин, птахів, комах; він лікує, він годує, зігріває, дає цінну деревину для столярної справи. Важко оцінити його значення для економіки людства, взагалі в житті людини. Тож бережіть ліс! Саджайте і доглядайте за деревами! Розумно і економно підбирайте необхідні види деревини, і використовуйте на уроках трудового навчання, в господарстві чи на роботі.
Каталог: doc -> files -> news -> 485
news -> З початкової школи в основну: проблеми наступності
news -> ─найважливіша умова успішного навчання молодших школярів. Ковальова Вікторія Іванівна, спеціаліст вищої категорії, старший учитель, загальноосвітня санаторна школа ─ інтернат №2
news -> Повідомлення про оприлюднення проекту Концепції громадянської освіти та виховання в Україні Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України повідомляє про оприлюднення 29 листопада 2012
news -> Додаток базовий компонент дошкільної освіти
news -> Тема кохання в повісті Шолом-Алейхема "Пісня над піснями". Еволюція героїв (Шимек і Бузя) у часі. Біблійні мотиви в повісті. Утвердження етичних цінностей
news -> Конспект уроку з української літератури в 10 класі підготувала викладач української мови І літератури Технікуму промислової автоматики Одеської державної академії холоду
485 -> Область 6 клас Всесвітня історія. Історія України
485 -> Населення Австралії. Австралійський Союз
485 -> Методичні рекомендації до вшанування у загальноосвітніх навчальних закладах загиблих від Голодомору 1932 1933 років
485 -> Зустріч людей із янголами, її сенс (за оповіданнями Л. Толстого «Що живить людей» і Г. Гарсіа Маркеса «Стариган з крилами»)

Скачати 95.26 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка