         ХАРКІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ № 88 ІМЕНІ О.Г.ЗУБАРЕВА ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УРОК У 4-А КЛАСІ
ЗА ТЕМОЮ: Л.І. Глібов «Зозуля і півень», І.А. Крилов «Зозуля і півень»
Вчитель: Чухрай І.А.
ХАРКІВ 2014
Тема уроку: Л.І. Глібов «Зозуля і півень», І.А. Крилов «Зозуля і півень».
Мета: поглибити знання учнів про жанрові особливості байки, вчити виразно читати байку в особах, повторити значення термінів «байка», «мораль», «алегорія», визначати головну думку творів, порівнювати байки удосконалювати словниковий запас школярів, розвивати образність мовлення, виховувати почуття справедливості, вміння оцінювати людські вади і чесноти.
Обладнання: тематична виставка книг, ілюстрації до байок, запис голосів птахів, мультфільм до байки І.А. Крилова «Зозуля і півень», пам’ятки «Учись читати виразно», «Робота з байкою».
Хід уроку
Ι. Організаційний момент.
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовимо:
«Добрий день!»
ΙΙ. Актуалізація опорних знань.
-
Читання і пояснення змісту висловлювання.
З
|
|
ДИ
|
|
ДИ
|
|
НЕ
|
|
ГО
|
|
ПІЗ
|
МЕ
|
|
ВИ
|
|
ВИ
|
|
МО
|
|
НАЙ
|
|
(З видимого пізнай невидиме.) Григорій Савич Сковорода.
-
Як даний вислів Г.С. Сковороди вписується в тему уроку про байки?
-
Які байки ви читали?
-
Що таке байка?
Байка – невеликий, найчастіше віршований твір повчального змісту, в якому в алегоричні й формі зображується людські вчинки, характери, недоліки. В образах рослин, тварин, різних предметів зображено людей. Кожна байка чогось навчає, від чогось застерігає. Повчальний висновок байки називається мораллю.
Алегорія (інакомовлення) – відображення одного предмета через інший. Дійові особи дали змогу людині подивитися на себе збоку, побачити свої вади, які заважають жити.
Мораль байки дуже часто стає прислів’ям.
-
Гра «Утвори пару».
З’єднай мораль байок з назвами творів.
Друзі пізнаються в біді. Л. Глібов «Коник-Стрибунець»
І діло, як нагріх, не діло – Езоп «Двоє приятелів і ведмідь»
тільки сміх.
Чужому лихові не смійся. Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак»
Хто кохав життя ледаче, Л. Глібов «Чиж та Голуб»
не переливки тому.
-
Яка із байок зайва? Чому? (Байка Езопа – це прозовий твір).
-
Хто такий Езоп?
Езоп – засновник жанру байки. Він жив у VΙ столітті до нашої ери, на острові Самосі в Греції, був рабом з фізичними вадами, згодом став вільним, писав байки.
Збірник Езопа містить 426 байок, написаних прозою. Твори його стислі, мораль лаконічна і пряма. Сюжети байок Езопа запозичили багато народів, у тому числі і російський байкар І.А. Крилов.
ΙΙΙ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми продовжимо знайомство з байками Л.І. Глібова та І.А. Крилова, які мають однакову назву «Зозуля і півень», будемо учитися виразно читати байки за ролями, знайдемо мораль творів,зрозуміємо чим цінні байки.
ΙV. Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом І.А. Крилова, Л.І. Глібова.
1. І.А. Крилов (1769 -1844) – найбільший байкар Росії, був сином бідного офіцера. Ґрунтовної освіти не отримав, але з його обширних знань згодом усі дивувалися. У 36 років І. Крилов почав писати байки, що принесли йому велику славу. Переїхавши до Петербурга постійно працює над байками, письменник майже 30 років пропрацював бібліотекарем у Публічній бібліотеці. На схилі літ він був оточений загальною пошаною і любов’ю, з ним дружили кращі люди того часу. Зібрання байок І. Крилова називали «книгою мудрості самого народу».
- У скільки років почав писати байки І.Крилов?
- Як називалось зібрання байок Крилова?
2. Що ми знаємо про Л.І. Глібова?
Нородився 4 березня 1827 року в с.Веселий Поділ на Полтавщині. Батько його працював управителем маєтку поміщиків Родзянків. Мати Орина Гаврилівна була високоосвіченою і культурною жінкою, вона стала першою вчителькою Л. Глібова, навчила його писати і рахувати. Коли настав час здобувати освіту в гімназії, тринадцятирічний хлопець так засумував за рідною домівкою, що написав вірш «Сон».
Незабаром з’являються перші українські байки. Упродовж життя автор написав більше 100 байок. В останні роки життя написав понад 50 загадок, жартівливих пісень, акровіршів, віршованих казок.
Хвороба серця й астма підірвали здоров’я Л. Глібова. Втративши зір, він писав під лінійку з лупою. Помер у 1893 році.
- Як називався перший твір Л. Глібова, який він написав в 13 років?
- Скільки байок написав Л. Глібов?
V. Опрацювання байок Л. Глібова та І. Крилова.
1. Слухання голосів птахів, визначення їх назв.
- Чи гарно вони співають, хто найкраще?
2. Перегляд мультфільму І.А. Крилова «Зозуля і Півень».
- Що вас вразило?
- Як ви ставитесь до дійових осіб?
- Скільки дійових осіб?
- Які події описані?
Зараз прозвучить ця байка у перекладі Миколи Шеремета українською мовою.
-
Словникова робота:
Чуло – ласкаво
Заллєшся – заспіваєш
Забожусь – присягнусь
-
Слухання твору.
-
За що хвалили птахи одне одного?
-
Чи відвертими, щирими були ці вихваляння?
-
Якими ви уявляєте собі Зозулю і Півня, як людей? (Нещирими, лицемірними, говорять неправду, бо їм так вигідно, хитрими, брехливими, що шукають вигоду, фальшивими, улесливими).
-
Самостійне читання.
-
Визначити характер Зозулі і Півня.
-
Які найголовніші слова сказав Горобець?
-
Де у байці повчання?
-
Як ви його розумієте?
-
Чого навчає байка? (Бути чесним, не треба лестити і вихваляти один одного без потреби. Улесливі люди - це лихі люди, вони не кажуть правди, а захвалюють там, де не слід цього робити, на погане кажуть добре. А ми можемо вірити і не будемо прагнути стати кращими.
-
Опрацювання байки Л. Глібова «Зозуля і Півень».
-
Словникова робота.
Далебі – справді
Знічев'я – без причини, з нічого робити.
-
Читання байки учнем.
-
Чи схожі байки?
-
Із яких частин складається байка?
-
Як звертався Півень до Зозулі?
-
З ким порівнювала Зозуля спів Півня?
-
З якою інтонацією треба читати розмову Зозулі і Півня? (Ніжно, улесливо, захоплено, з вихвалянням).
-
Що сказав Горобець почувши ці розмови?
-
З якою інтонацією треба читати слова Горобця? (Рішуче, впевнено).
-
Де у байці знаходиться мораль?
-
Яким тоном читати слова автора? (Повчально).
Користуючись пам’яткою «Учись читати виразно» підготуйтесь до читання байки в особах.
-
Читання байки в особах.
-
За що хвалить Зозуля Півня? А Півень? (Вони догоджають одне одному. Чому одна нещира людина робить приємне іншій? Щоб від іншої одержати те саме, тобто «купує» у людини улесливі слова та ставлення.
-
Чи зрозумілий повчальний висновок?
-
Який вираз байки став крилатим?
VΙ. Фізкультхвилинка.
VΙΙ. Порівняння байок.
Знайти спільні і відмінні риси у байок.
Клас ділиться на 6 команд. Три групи знаходять спільні ознаки творів, а три інші відмінні риси. До уваги беріть усе: назву, авторів, героїв, мовні засоби, порівняння, мораль. Після роботи в шести групах учні перегруповуються у дві за спільністю завдання. Порівнюють свої дослідження, доповнюють один одного, результати аналізу записують у зошитах.
(Див. додаток 1)
Висновок: байки схожі за назвами, за кількістю дійових осіб, у них однаковий повчальний висновок – мораль, але вони відрізняються за обсягом. У байці Л. Глібова більше звертань, більше зменшувально-пестливих слів, мораль звучить як прислів’я, тобто цій байці притаманний український колорит. Байка І. Крилова більш лаконічна, більш точна, більш емоційна, бо в ній шість окличних речень.
VΙΙΙ. Закріплення вивченого матеріалу.
Тестування
-
Що таке байка?
А. Народний твір про вигадані, фантастичні події.
Б. Невеликий, найчастіше віршований твір повчального змісту.
В. Твір – переказ про події, факти, людей, оповитий казковістю
2. З яких частин складається байка?
А. Твердження, доведення, висновок.
Б. Зображення подій, мораль.
В. Опис подій, кінцівка.
3. Повчальний висновок, який містить у собі поради, пояснення, напучення.
А. Алегорія.
Б. Прислів̕ я.
В. Мораль.
4. Яке з прислів’їв найточніше розкриває головну думку байки?
А. Щебече як соловей, а кусає, як гадюка.
Б. Переливає з пустого в порожнє.
В. Рука руку миє, нога ногу підпирає.
ІХ. Домашнє завдання: підготувати найулюбленішу байку, пояснити її мораль.
Х. Підсумок уроку.
Прочитати і пояснити зміст висловлювання.
Здається, байка просто бреше,
А справді – мудру правду чеше.
Л.І. Глібов
Продовжити міркування.
Байки вчать людину бачити свої недоліки, говорити про них, сміятися з них, а значить і виправляти їх.
-
Які думки заставили вас переоцінити свої вчинки?
-
Чим цінні байки? (Завдяки їм ми знаємо, що в житті існують нещирі, лицемірні, брехливі люди. Байки вчать нас викривати таких людей. Треба бути чесними).
Додаток 1
Порівняльний аналіз байок
-
Назва байок
___________________________ ________________________________
-
Автори байок
___________________________ ________________________________
-
Дійові особи
___________________________ ________________________________
4.Обсяг байок
___________________________ ________________________________
5. Слова Горобця
___________________________ ________________________________
6. Мораль байок
___________________________ ________________________________
___________________________ ________________________________
___________________________ ________________________________
___________________________ ________________________________
7. Слова, що звучать як прислів’я
___________________________ ________________________________


Поділіться з Вашими друзьями: |