Лекція Психотерапевтичні технікиСкачати 77.12 Kb.
Дата конвертації14.04.2016
Розмір77.12 Kb.
#7799
ТипЛекція
Лекція 3. Психотерапевтичні техніки
1.Техніки встановлення і підтримки психотерапевтичного контакту.
2. Техніки психотерапевтичного впливу.
3. Трансформаційні техніки (уміння).

У всьому різноманітті психотерапевтичних технік, які відображають особливості того чи іншого напрямку психотерапії можна виділити три загальні типи. Це техніки встановлення та підтримки психотерапевтичного контакту, техніки впливу, трансформаційні техніки. Слід зазначити, що специфіка використання технік залежить від ідейних засад психотерапевтичних напрямків. Деякі з них є більш «технічними» (наприклад, поведінкова терапія), інші в меншому ступені використовують технічні прийоми (клієнт-центрована психотерапія). Основна відмінність пов’язана із тим, на що в більшій мірі орієнтований той, чи інший напрямок: на особливості внутрішнього процесу, чи на опрацювання нових вмінь, навичок, форм поведінки. Процесуальність психотерапії вимагає високого рівня емоційного контакту, недирективність по суті, довіру до внутрішнього світу клієнта, тому техніки розглядаються як вторинні стосовно якості контакту та феноменології емоцій особистості.

Слід зазначити, що сучасна психотерапія відрізняться прихильністю до еклективного підходу, коли у роботі використовуються технічні засоби з різних напрямків.
Однак, для формування уявлення про психотерапевтичний процес, слід розглянути основні типи технік.

1. Техніки встановлення і підтримки психотерапевтичного контакту.

1.Техніка раппорта (бути в контакті) - зав'язування теплих особистих відносин з клієнтом і створення атмосфери взаємної довіри. Мета раппорта - вибудувати міст взаємин з клієнтом через щирий інтерес і прийняття клієнта.

2. Підтримка - підбадьорення, заспокоювання.

3. Розуміння - емоційний відгук терапевта, який спонукає йти вглиб, не боятися.

4. Прийняття - створює близькість.

5. Техніка відображення почуттів - допомагає усвідомити і прийняти свої почуття клієнтові як частину себе. В даній техні

6. Техніка відображення змісту - перефразування та узагальнення, передається основний зміст сказаного клієнтом, нічого не додається.

7. Мовчання, пауза - збільшує емоційний контакт, поглиблює переживання, занурює клієнта в проблему. Мовчання може бути відкидає і які вживають.

8. Техніки підтримки напруги - збуджують симптом:

- Зосередження на больових темах, точках, симптомах;

- Гострі питання, що торкаються больові точки;

- Інтерпретація установок і поведінки клієнта;

- Мовчання і відстороненість терапевта;

-Зменшення підтримки, пропозиція припинити терапію;

- Натяк на те, що клієнт міг би краще працювати;

-Конфронтація - реакція терапевта, суперечить поведінці й очікуванням клієнта. Застосовується тоді, коли клієнт починає грати, топчеться на місці, не працює, маніпулює. Це не покарання клієнта, а спосіб звернути увагу, конфронтація не повинна руйнувати захисні механізми клієнта.

9. Самовираження і розкриття почуттів терапевта - показати своє ставлення до подій. Використовується на більш пізніх стадіях терапії для підтримки контакту. Не перевантажувати клієнта.

10. Емпатія (в пер. З грец. - Співпереживання) - проникнення у внутрішній мирт іншої людини за рахунок відчуття причетності до його переживань, «вживання в шкіру клієнта».

11. Рефлексивне слухання - слухання з застосування зворотного зв'язку.

12. Селективна увага - виборча увага на окремі моменти або їх ігнорування.

13. Фокус - аналіз - фокусування на клієнта, інших людей, проблеми, почуттях, психотерапевта, спільності «Я теж іноді відчуваю ...», культурних феноменах.

14. Підстроювання (приєднання, віддзеркалювання) - сканування вербальних і невербальних сигналів клієнта, його станів та їх повторення. Калібрування - підстроювання і повторення невербальних сигналів клієнта.

2.Технікі психотерапевтичного впливу.

1. Конкретне побажання, рекомендація, «Я пропоную Вам зробити наступне ...». Здебільшого цей прийом характеризує поведінкові варіанти психотерапії та консультативні зустрічі.

2. Парадоксальна інструкція - посилити симптом, продовжувати робити, те, що не хочеться, заподіює біль. Цей прийом спрямований на ще більше усвідомлення ригідності та неадекватності симптому. Завдяки чому клієнт відчуває гостру необхідність зруйнувати шаблон та змінити себе.

3. Вправи для вироблення нових навичок і форм поведінки. Мають чітку інструкцію та засоби перевірки засвоєння вміння. Для цього терапевтичного прийому можуть використовуватися навіть технічні засоби, наприклад запис на відеокамеру чи диктофон.

4. Активна уява і фантазування - «Уявіть, що ...».

5. Програвання - «Поверніться до цієї ситуації і знову програйте свою роль».

6. Техніка двох стільців - застосовується для роботи з конфліктами, субособистостями. Може застосовуватися як для виявлення внутрішніх конфліктів, так і для реалізації діалогу з важливою людиною із життя клієнта, яка в реальності не присутня на сеансі.

7. Вільні асоціації - «Згадайте це почуття. Які асоціації у Вас виникають у зв'язку з ним? ».

8. Переоцінка - знайти позитивне в поганому, інший погляд на ситуацію. Життєві ситуації вирішуються по-різному людьми, тому майже завжди є оцінка ситуація, та варіант рішення, який клієнт через певні обставини не приймав до уваги. Завдання терапевта показати можливі варіанти, чи зробити так, щоб сам клієнт усвідомив це різномаїття.

9. Релаксація (м'язове розслаблення) - знімає напругу. Одним із варіантів є релаксація за методом Джекобсона.

10. Мовні заміни - «Замініть слово не можу на не хочу». Коли людина каже : «Я повинна», то відповідальність переходе на деякі зовнішні фактори, коли каже «я хочу» - відповідальність переноситься на саму людину.

11. Емоційна повінь - прийняття почуттів, «Поверніться до цього почуття, залишіться з ним, прийміть його повністю». Більш агресивним варіантом цієї техніки є занурення клієнта у ситуацію яка найбільш жахає. Така техніка може використовуватися при роботі з фобіями, але підходить не для всіх клієнтів через вимоги до соматичного стану особи, яка може фізично не витримати такого стресу.

12. Медитація - концентрація уваги на тілі, відчуттях, почуттях. Може мати певну тематику чи бути вільною.

13. Домашні завдання - закріплюють нові навички і форми поведінки, змінюють структуру сім'ї. Результати обговорюються на подальших зустрічах з психотерапевтом

14. Робота зі сновидіннями - діагностика несвідомого матеріалу. Має особливості в залежності від напрямку психотерапії, але в більшості з них сновидінням приділяється багато уваги.

15. Тілесні техніки - робота з тілом і диханням. Також має специфіку в залежності від психотерапевтичного підходу, а в деяких напрямках повністю відсутня в психотерапії.

16. Робота з образами та символами - робота з почуттями та емоціями. Створення метафор - побудова моделі подій і явищ. З побудованої моделлю можливе маніпулювання. Метафора робить прихований сенс доступним і зрозумілим, надовго запам'ятовується. При роботі з метафорою унеможливлюється контроль свідомістю і раціоналізація. Важливим є підбір метафори, яка відповідає сприйняттю клієнта, для того щоб він міг ідентифікуватися с нею.

17. Інтерпретація - розкриває сенс, прихований за словами і поведінкою, встановлює зв'язок між переживаннями і поведінкою, між реакціями, між минулим і сьогоденням. Використовуються для розкриття проблеми. Клієнт повинен бути готовий їх прийняти, їх не повинно бути багато, вони не повинні бути категоричними, лише як припущення.

18. Зворотній зв'язок - терапевт або група діляться своїми почуттями. Такий прийом може бути дуже ефективним, завдяки емпатії і прийняттю, які проявляються в зворотному зв’язку.

19. Активація несвідомих процесів. Для цього використовується багато засобів, таких як робота із сновидіннями, аналіз асоціацій, техніки спрямованої уваги, робота з тілесними симптомами тощо.

20. Катарсичні техніки - знімають емоційне напруження, дають енергію для інсайту, але не призводять до нього безпосередньо. Але емоційна разрядка сама по собі теж має цінність, особливо якщо емоція була довгий час заблокована і тільки в психотерапевтичному сеансі знайшла реалізацію.

21. Робота з переносом і опором. В деяких напрямках (наприклад, психодинамічних) є центральним моментом усього психотерапевтичного процесу. Слід зазначити, що існують деяки форми переносу, які унеможливлюють подальшу терапію.

22. Сугестивні техніки - гіпноз, навіювання, аутотренінг. Відрізняються некритичним ставленням клієнта до впливу терапевта, впливають на несвідоме. Довгі роки були популярними в вітчизняній психотерапії.

23. Ігрові техніки. Спрямовні на зняття напруги, емоційний «розігрів», пошук нових поведінкових варіантів. Може використовуватися для дослідження патернів поведінків.

24. Проективні техніки. Дозволяють подолати опір, розповісти від імені персонажів, символів, образів найболючіші проблеми, та навіть знайти засоби ії вирішення. Використовується як для дітей, так і для дорослих. Цікаво, що на початку роботи клієнт не усвідомлює, що відбувається проекція своїх почуттів і думок на нейтральний образ.

3. Трансформаційні техніки (уміння).

1.Інсайт - осяяння, новий погляд на ситуацію, призводить до особистісних змін. Супроводжується яскравою емоційною реакцією і зміною світосприйняття. Види інсайту: Інтелектуальні та емоційний. До інсайту призводять вивільнена в процесі опрацювання травм та конфліктів енергія, високий рівень внутрішньої напруги, попадання в ядро ідентичності шляхом логічного аналізу.

2.Сократичний діалог - викриття помилкових ідей шляхом побудови комунікації таким чином, щоб клієнт сам прийняв потрібне рішення. Техніки: терапевт погоджується з думкою клієнта і доводить його до абсурду, виведення третє рішення після аналізу двох протилежних.

3.Актуалізація внутрішніх ресурсів клієнта - це стан в якому людина бачить кілька шляхів вирішення проблеми. Ресурси бувають зовнішні (інші люди, гроші, влада, інформація і т. д.) і внутрішні: досвід і пам'ять, здібності, сильні сторони та якості, гумор, захоплення та хобі. Головний ресурс - унікальність людини.


4. Рефрейминг (переформулювання) - зміна емоційного ставлення до проблеми в зв'язку з новим її тлумаченням. Сама проблема не зникає, її зміст не змінюється, змінюється ставлення до неї. Базова ідея рефрейминга - все в світі відносно, немає нічого поганого, нічого хорошого, все нейтрально. Погляд на ситуацію з іншого боку .- рефрейминг контексту, ця ситуація означає інше. Рефреймінг змісту - знайти хороше в поганому, зміна оцінки.

5. Трансформація емоційних реакцій - реакції необхідні в сьогоденні, хворобливі реакції в основному спрямовані або в минуле, або в майбутнє, в цьому їх неадекватність. Відсторонення від хворобливих емоцій відбувається в той момент, коли клієнт перемикається з процесу продукування емоцій на процес їх спостереження. Гештальт - терапія виділяє 4 рівні прояву емоцій: заблокований, заборонений, ексгібіціоністські, спонтанний.

6. Мова тіла - тіло повідомляє про внутрішні зміни клієнта. Виникають граціозність, спонтанність, свобода рухів, нові пози і міміка. Важливо, що успішна психотерапія змінює не тільки внутрішній світ особистості і її поведінку, зміни торкаються також і зовнішності, рухів, особливостей мови та тембру голосу.

7. Усвідомлення - основа для формування мотивації змін, підключення вольової сфери. Тільки усвідомлені переживання, почуття і відчуття тіла стають досвідом і ведуть до змін. Усвідомлення звільняє від ілюзій. Усвідомлення базується на почуттях і переживаннях, а проявляється через інтелект. Бути свідомим - бути в гармонії з існуванням, бути тут і зараз, бути залученим в життя.8. Дисоціація - відсторонення від своїх думок, емоцій, станів, перехід в стан спостерігача. Погляд на життя нейтральний, неупереджений, об'єктивний.

Скачати 77.12 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка