Лекція Життєвий шлях особистості. Поняття життєвого шляху особистості Події як вузловий момент життєвого шляхуСторінка1/4
Дата конвертації10.09.2017
Розмір0.55 Mb.
  1   2   3   4
ТЕМА 1 Самовизначення особистості як психологічна проблема

ТЕМА 2: Життя особистості як соціально-психологічне явище

Лекція 2. Життєвий шлях особистості.

 1. Поняття життєвого шляху особистості

 2. Події як вузловий момент життєвого шляху

 3. Життєві кризи особистості

 4. Прогнозування і планування життєвого шляху.

Література:

 1. Абульханова-Славская К.А. стратегія життя. – М.,1991.

 2. Ананьев Б.Г. Людина як предмет пізнання. – Л.,1968.

 3. Анциферова Л.И. Особистість у важких життєвих умовах: переосмислення, перетворення ситуацій і психологічний захист. – Психологічний журнал, 1994, №1

 4. Амбрумова А.Г. Аналіз станів психологічної кризи і їхнього динаміка. – Психологічний журнал, 1985, №6

 5. Життєвий шлях особистості – К., 1987.

 6. Рубинштейн С.Л. Основи загальної психології: у 2-х т. М., 1989, т.2

 7. Шихи Г. Психологія вікових криз 1. Поняття життєвого шляху особистості. Кожна людина є творцем своєї біографії, головним режисером власного життя. Зміст і якість життя залежать від активності, таланта, психічних, розумових, моральних і інших особливостей, а також від тих соціальних умов, у яких живе людина

Життєвий шлях – це історія формування і розвитку особистості у визначеному суспільстві, її біографія як сучасника визначеної епохи і ровесника визначеного покоління

Життєвий шлях завжди містить у собі біологічне й історичне. Особистість не може розвиватися, не створюючи свою історію. Індивідуальна активність людини поступово зростає, зовнішні фактори поступаються місцем внутрішнім, формується відповідальність за власні наміри, вчинки і їхні наслідки.

Життєвий шлях, таким чином, - це розгорнутий у часі процес самовизначення особистості, у якому маються поворотні етапи (події), коли з прийняттям того або іншого рішення на більш-менш тривалий період визначається життя людини.

Першою спробою дати наукове психологічне визначення життя є робота Ш.Бюлер «Життєвий шлях особистості як психологічна проблема».

Вона вважала, що особистістю рухає прагнення до самоздійснення і творчості. Вона виділяє такі етапи життєвого шляху, як:

1 етап (16-20 – 25-30 років) – пошук себе, супутника життя. У мріях і надіях намічається ескіз майбутнього життя, вибір головних життєвих цілей, пошук і перевірка себе в різних видах діяльності
2 етап (25-30 - 45-50 років) – апогей життя, зрілість. Самореалізація здійснюється на основі реальних досягнень

3 етап (45-50 – 65-70 років) – інволюція, етап закінчується з завершенням професійної діяльності.

Час до 16 і після 70 років Ш.Бюлер виносить за рамки життєвого шляху.
Б.Г.Ананьев уточнив, що людина може розвиватися як по біологічному, так і по психологічному типі:

Конвергентний (біологічний, онтогенетический) тип розвитку – віковий прогрес у період дозрівання. Стабілізація в зрілості, інволюція в старості.

Дивергентний (психологічний) тип розвитку – життєві функції стабілізуються після досягнення високого рівня, життєва кульмінація продовжується практично до кінця життя, незважаючи на біологічну інволюцію організму
Эпигенетическая концепція розвитку особистості Э.Эриксона. Життєвий цикл кожної людини складається з 8 стадій, на кожній з яких особистість зіштовхується з кризою - дилемою протилежних відносин до світу і собі

Суть задуму Эриксона полягала в тому, щоб показати, що на кожнім віковому етапі відбувається або сприятливе подолання кризи, або несприятливе. У першому випадку особистість міцніє й опановує засобами для рішення нових життєвих задач. В другому випадку особистість виявляється в наступній стадії, будучи обтяжена незжитими проблемами минулого.

Стадії психосоциального розвитку (по Э.Эриксону)


Стадія

Вік

Психосоциальный криза

Сильна сторона

1

0-1 рік

Довіра - недовіра

Надія

2

1-3 року

Автономія - сором

Сила волі

3

3-6 років

Ініціативність – почуття провини

Цілеспрямованість

4

6-12 років

Працьовитість – почуття неповноцінності

Компетентність

5

12-19 років

Эго-идентичность– рольове змішання

Вірність

6

20-25 років

Інтимність - ізоляція

Любов

7

26 – 64 роки

Продуктивність - застій

Турбота

8

65 - смерть

Эго-интеграция - розпач

Мудрість
 1. Події як вузловий момент життєвого шляху.

С.Л.Рубинштейн відзначав, що в життєвому шляху маються поворотні крапки – «події» - вузлові моменти життєвого шляху індивіда, коли з прийняттям того або іншого рішення на більш-менш тривалий період визначається життєвий шлях людини. «Лінія, що веде від того, чим людина була на одному етапі своєї історії, до того, чим він став на наступному, проходить через те, що він зробив»

А.Адлер надавав великого значення першим подіям, що людина запам'ятовує у своєму житті, саме в цих ранніх спогадах проглядається головна мета і стиль життя.

У житті бувають періоди, перенасичені подіями, коли ми живемо напружено й активно, і трапляються періоди відносного штилю, коли нічого не відбувається. У залежності від того, який період життєвого шляху ми проходимо, як його оцінюємо, наскільки задоволені самореалізацією, які маємо життєві перспективи, ми і визначаємо свій психологічний вік.

И.Кант затверджував, що велика кількість вражень, одержуваних людиною за визначений проміжок часу, суб'єктивно робить цей відрізок більш тривалим. Психологічний час формується саме шляхом переживання взаємозв'язків між подіями життя.

У структурі психологічного часу масштаб події визначається впливом, що воно робить на життя в цілому, на головні сфери самореалізації.

  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка